Echten, een beëedigd klerk, den waar- nemenden griffier en een tolk, die den gedagvaarde allerbeleefdst be handelde. Uit de vragen, die hem ge steld werden, vernam de heer Am- meghian, waarom by voor den rechter geroepen was. zoodat de ongerust heid van zyn vrienden en van hem zelf, met het oog op de plaats, waar hy komen moest, als zou hy zijn per soonlijke vrijheid moeten inboeten, al dadelyk verdween. Ziehier een zoo volledig mogelijk verslag van het verhoor en de daarop door den gedagvaarde gegeven ant woorden De rechterZyt gy lid van het hoofdcomitó der vereeniging van Jong- Turken AntwoordJa. VraagHebt gij de zaal „Diiigentia" gehuurd tot het houden eener lezing. Ja. Ja. Geheel persoonlijk en met vrijen toegang. Vraag Hebt gij daar gezegd, dat de Sultan zich liet noemen den „vader des volks", maar dat hy een vader was, zooals Saturnus, die zijn eigen kinderen verslindt Antwoord: Ja, dat handhaaf ik. Vraag: Hebt gii den Sultan ge noemd den Groot-Moordenaar? Antwoord Neen ik heb alleen ge zinspeeld op de legendarisch gewor den uitlating van Gladstone. Vraag: Hebt gij gezegd, dat de omgeving van den sultan de Armeni sche moorden had voorbedacht, maar dat de Sultan ze had geregeld en toegelaten. Antwoord: Zeer zeker, de rappor ten der gezanten, de gele boeken doen dit geiooven. Overigens weet ik zeer goed, hoe de zaken zich hebben toe gedragen. omdat voor en gedarende de moordbedryven. VraagHebt gij gezegd, dat men van den Sultan slechts nieuwe on rechtvaardigheden te wachten had. AntwoordJa, en' een der meest voor de hand liggende bewijzen, is mijn tegenwoordigheid voor den heer rechter van instructie. De rechter-commissaris doet bekl. opmerken, dat al deze uitdrukkingen opleveren beleedigingen jegens een vreemd staatshoofd en dat dit hier te lande niet kan worden gedoogd. Hierop antwoordde de heer Am- meghianIk heb nooit de bedoeling gehad en het zal nooit de bedoeling zijn den persoon van een souverein te beleedigen. De souverein is mij heilig, maar het bestaande Turksch beheer aanvallende heb ik mij gericht tot hem, die het in den meest absoluten zin vertegen woordigt. Anderzijds en omdat ik over dit régime niet de geheele waar heid kon zeggen, op gevaar af zeer heftig in m-ijn woorden te worden, heb ik veel verzacht en zulks alleen uit eerbied voor het Nederlandsche volk. Ik eindig met het maken van eenig voorbehoud, want, zoo noodig, heb ik nog vele andere zaken bekend te maken. Op eene andere vraag van den rechter antwoordde de heer Amme- ghian, dat bij zich genoodzaakt heeft gezien zijn vaderland te verlaten, waar zich zijne moeder bevindt, doch dat bij vrijwillig was heengegaan, ieder tartende hem eenige lakenswaardige handeling te verwijten, hetzij ',n ZÜQ bijzonder, hetzij iu zgo openbaar le ven, Het is noodig dat w\j roepen en spreken, opdat men ons hooren en de harten zich ontfermen over ons, die naar het schijnt maar al te gemak kelijk vergeten worden. De rechter-commissaris stond daar na op en gaf op Yriendelijken toon te kennen, dat de heer Ammeghian kon vertrekken. Deze vroeg hem of hij zich te zij ner beschikking moest houden wat bij met genoegen zou doen. De rechter antwoordde hem, dat dit niet noodig was en dat hij geheel in vrijheid bleef. Het verhoor dunrde ongeveer één nnr. Verwaarloosd© kinderen. Het bestuur van de „Vereeniging tot opvoediDg van half-verweesde, verwaarloosde of veriaten kinderen in het Hulsgezin", gevestigd te Am sterdam, is na de jongste wijzigingen samengesteld uit de heerenJ. J. Ie Fè-vre de Montigny, voorzitter; J. H. Heijjer Jr., 2e voorzitterJ. F. Finke- meier. Ie secretaris; Cbr. Nuys, 2e secretaris; J. H. Numan, penning meester, allen te AmsterdamA. F. Stickel Scboemaker te 's-Hertogen- de boodschappen van zijnen ouden va- de: niet vergeet, wanneer hij met zoo'n lief meisje als jij bent wandelt 1" May deed het briefje in liaren zak en de verloofden gingen heen door hot bosch Lord Dorriugton keelc hem eeni ge minuten na met een vergenoegden glimlach zichzelf gelukwenschend. Het was eene prettige wandeling een kronkelend pad leidde anderhalven mijl door de groote bosschen, die Dor rington HaJl aan alle kanten insloten. De wouden waren half oorspronke lijk, half aangeplant, en het pad er door was jaren geleden gehakt voor Harold's grootmoeder, die in haren hoo- gen ouderdom de gewoonte had in een lagen ezelwagen door hare goederen te rijden. Het was eeu particuliere wan delplaats. maar het was zóó ver van het heerenhuis verwijderd, dat liet vol strekt niets ongewoons was dat de dor pelingen op zon- of feestdagen er in ronddoolden en- het was een voldongen feit, dat dit niet als eene overtreding werd aangemerkt. Zoo gebeurde het dat Rosie Wood daar ontroostbaar wandelend dien kerst middag, plotseling het geluid van stemmen achter zich hoorde. Er was nog niemand in 't gezicht, maar Rosie herkende Harolds stem. bosch, 2e penningmeesterH. F. Onderwater te Dordrecht, A. L. Schmidt Jr. te 's-Gravenhage en W. J. H. Bake te Hilversum. De Raad van Toezicht bestaat uit de heeren G. Vas Visser te Amster dam, J. H. Fol Jrszn. te 's-Graven hage, M. C. Calkoen te Amsterdam, P. F. Laging Tobias te Nymegen, en jbr. mr. C. J. den Tex te Amsterdam. Een deugniet. Dinsdagochtend werd gevankelijk uit Grave naar 's Hertogenbosch over gebracht de Maandag te Schaik ge arresteerde 12-jarige J. de L., die verdacht wordt de vorige week Don derdag te hebben brand gesticht in de woning van P. H. aldaar. Nage noeg alles werd een prooi der vlam men, zoodat de verzekeringssom ad f 400 de schade niet dekt. De gearresteerde knaap heeft zich bovendien reeds meermalen schuldig gemaakt aan oplichterij, door op naam van anderen tabak en lucifers te halen. Dezelfde jongen heeft de brutalitei' gehad om van een marechaussée, op wiens kamer hy den nacht doorbracht, een horloge met ketting te stelen. Toen de bestolene het merkte, was de jongen reeds een goed eind op weg. Toch werd hij gepakt, en toen is een en ander by hem gevonden. Op de vraag hoe hij het dorst wagen nu nog te stelen, gaf hy ten antwoord: „Ik kan het onmogelijk laten." „N. R. Ct." Dinsdagmiddag is te Vüssingen ter reede geankerd het Zweedsch oorlogs fregat Saga van Taoger. eommdt. Öundström. Het vertrekt Donderdag naar Antwerpen. De eommdt. van het wachtschip en de vice-consul Van Boven maakten hun opwachting en werden aan kroonprins Wilhelm voor gesteld, die als adelborst aan boord is. By het baden in de Schelde te Bergen-op-Zoom verdronken Dinsdag avond twee gebroeders V., oud 22 on 27 jaar. Da derde broeder wist zich te redden. De lijken zyn nog niet op- ge vischt. Zijn geld begraven. Te Hellouw, by Haaften, stierf de zer dagen een man. wiens familie ver moedde, dat hy eenig kapitaal aan contanten moest hebben nagelaten. Na alles zelfs de vloeren van zijn buisje onderzocht te hebben, vond men eindelyk een aanteekeniog in een al manak, waarmede een pereboom eu eene plaats op een akker werden aangeduid. En werkelijk vond men in de onmiddellijke Dabyheid van dien boom, op eene plek waar vier stokjes in den grond geplaatst waren, een bedrag van f 16.000 verborgeD. Een rijke gilt. Voor eenige dagen werd in Friesche bladen medegedeeld dat de heer F. H. Kuipers te Chicago aan zijne ge boorteplaats Akkrum een som van eeD half milüoen had geschonken voor de stichting van een armhuis. De Leeuw. Ct. deelde mede, dat te A. van eene dergelijke schenking niets bekend was. Uit Chicago wordt nu het volgende medegedeeld: De heer K. heeft zijn "leven verze kerd voor een half milüoen en wil van die som een blijvend fonds stichten voor het onderhoud vau hoogbejaarden in zijne geboorteplaats Akkrum. Toen hij voor eenigen tijd zyn vader be zocht, deelde hy dezen zyn plan mede, om zyn hoogbejaarde vrienden en ken nissen een goeden, ouden dag te be zorgen. De heer K. komt dit jaar te A. om een siuk grond aan te koopen eene groote oppervlakte dat zal worden aangelegd met wandelwegen, bloemperken, fonteinen enz., en een grooten tuiD, waarin de oudjes hunne eigen levensbehoeften zulleo kunnen verbouwen en kleinere woonhuizen verrijzen. Zwakken zullen aparte za len betrekken, echtparen krygen apar te woningen plus een jaargeld. De kosten van aankoop zal de heer K. betalen, het fonds der levensver zekering is enkel voor het onderhoud der stichting na zyn dood. De Ame rikaan-che trustees zijn belast met de administratie, de uitkeenngen aan de oudjes zullen plaats hebben door de predikanten te Akkrum en den burgemeester. Vlug als het weerlicht- sproug zij naast het pad en verborg zich aan den kant achter eenige dikke laurierbosch- ies- Juist had zij dit gedaan toen het paar verscheen, zoo dicht bij dat zij ieder gesproken woord kon verstaan. „Zeg mij eens waarom je verliefd op mij werd, liefste? YVaarocm ging je zoo veel van mij houden?" vroeg Harold, het vraagstuk behandelend, waarover verliefden nooit kunnen zwijgen - dat ondoorgrondelijke raadisel, dat zij el kaar steeds opnieuw voorleggen Het winterzonnetje glinsterde dooi de kale boom en en kleurde de twee jeugdige aangezichten toen zij samen aankwamen. Harold, zeker van de eenzaamheid en afzondering van de plaats, sloeg zijn arm om haar heen, en keek haar tce der aan. terwijl May vertrouwelijk te gen zijnen schouder leunde. Dit alles zag Rosie van uit hare schuilplaats. ..Wat deed je mij liefhebben vroeg Harold nogmaals. „Omdait jij mij liefhadt", antwoordde May mét stralende, oogen. „Omdat ik zoo zeker wist dat het om mij en niet om mijn geld was. Je wou mijn geld niet hebben, zie je. Dat wist ik. dade lijk, en je vocht zoo tegen je liefde, Sport en Wedstrijden. Schietwedstrijd te Loosduinen. Maandag werd de hoofdkorpswed strijd voortgezet tusscben de dd. en rustende schutterijen. De uitslag is als volgt le prys dd. schutterij te Hoorn, 40 treffers en 261 punten2e prys dd. schuttery te Helmond, 40 tr. 224 p. 3e prys dd. schutterij te Amsterdam, 40 tr. 213 p.4e prys dd. schuttery te Rotterdam 39 tr. 230 p.5e prys dd. schuttery Nijmegen 39 tr. 220 p. Voorts werd geschoten door de dd. schuttery van 's Gravenhage 38 tr. 235 punten en de rust. schut tery van Loosdninen met 36 tr. 176 p.de dd. schutterij te Amersfoort 35 tr. 176 p., en de dd. schuttery te Delft 34 tr. 132 p. De mogelijkheid bestaat dat aan een of twee van deze korpsen nog een prys wordt toegekend. De hoofdkorpswedstryd tusscben de scherp--chuttersvereenigingen had den volgenden uitslag le prys Les carabiniers réunis, Brussel, 40 tr. 309 p.2e id. Kopen- hager schietvereenigiug, 40 tr. 286 p.; 39 id. Carabiniers de Paris, 40 tr. 275 p.; 4e id. Seller pscbuttersvereeni- ging Helmond, 40 tr. 270 p. 5e id. scherpschuttersvereeuigingRotterdam, Rotterdam, 40 tr. 268 p 6e id. Clau dius Civiüs, Amsterdam, 40 tr. 268 p.7e id. Kon. ötudentenschietver- eeniging Amsterdam, 40 tr. 217 p.; 8e id. Vereeniging Doesburg en Om streken, 40 tr. 222 pr.9e id. Het Vaderland te Delft, 40 tr. 196 p.; 10e id. Oranje Nassan den Haag, 39 tr. 267 pr.lie id. St. Sebastiaan, Hoorn, 39 tr. 244 p.12e id. de schiet vereniging Wilhelmina te Leeuwar den, 39 tr. 249 p.13e id. Ü8 Trans vaal te Delft, 39 tr. 231 p.14e id. Vereeniging tot verhooging van 's lands weerbaarheid Voor Vaderland en KoniDg, te Haarlem, 39 tr. 219 p.; 15e id scherpschutters vereening Fre- derik Hendrik te Delft, 39 tr. 188 p.; 16eid. Oefening en Vermaak te's-Gra- veuhage, 38 tr. 244 p. Baan Oranje. De eereprys van H. M. de Koningin (een kunstvoorwerp) werd behaald door den hesr P. Feu- tener van Vüssingen te Helmond, met 44 punten. De eerepryzen van fi.M. de Koningin en. H. M. de Koningin- Moeder (medailles) werden behaald door de heeren M. Ravenswaay, uit, Rotterdam, en luitenant-adjudant Schönstedt van het regiment grena diers en jagers, die beiden een gelijk aantal punten behaalden (44), zoodat er loting moet plaats hebben. Wedrennen te Bergen. De voor de wedrennummers inge schreven paarden voor den op Zon dag 2 Juli, te Bergen, by Alkmaar, te houden meeting, zijn de volgende: I. Prys van Wimmeuum, (handicap). Vlakke baan, voor inl. paarden, 1800 M. I. Malcadjick, 4 j., 60 Kg. Eig. luit. H. Meyners. 2 Sultan III, 3 j., 50 Kg. Eig. iuit. H. Meijners. II. Prys van Schoorl. Verkoops wedren, vlakke baan, 2100 M. 1. Kaleidoscope, 5 j., f 1000,66 Kg. Eig. luit. H. Meyners. 2. Vieux Rose, 4 j., f 800, 63'/j Kg. Eig. luit. M. J. Menso. 3. Lady Tiny, 5 j. f500. 62 Kg. Eig. luit. A. F. Singels. 4. Chap ter, 3 j., f 1000, 57'/i Kg. Eig. luir. H. Meyners. 5.. Rebecca, 3 j., f 500, 52'/2 Kg. Eig. Gr. v. Rechteren Lim- purg. 6. Eris, 3 j.. f500, 52'/a Kg. Eig. Messrs Johnson. 7. Wrabness, 3 j., f 500, 521/ï Kg. Eig. Messrs. John son. III. Prys van Bergen, (handicap). Hordenren, 3400 M. 1. Antelope, 82 Kg. Eig. luit. H. Meyners. 2. Lady Hamilton II, 80 Kg. Eig. Graaf V Rechteren Lim- Èurg. 3. Mr. Romeo, 76 Kg. Eig. Stal >uindigt. 4. Warda, 74 Kg. Eig. luit. G. J. A. A. Baron van Heemstra. 5. Langsee, 68 Kg. Eig. luit. H. Mey ners. In 't geheel werden dus 66 paarden voor deze meeting ingeschreven- Zeker eene buitengewone deelneming. Kegelen. De uitslag der korpswedstryden, den 24 en 25en Ju ui te Apeldoorn in den Nationalen Kegelwedstrijd gehou den. was als volgt „Nooit Gedacht," Amsterdam, 150 p.; „Harmonie," Gouda, 147 p.; „Am sterdammers", Amst., 140 p.; „Vaste Hand", id., 139 p.; „Anti Poedel", Arnhem, 136 p.; „G. G. P.", Amst., juist om liet gekl Maar neen, mijnheer, je kon je zelf niet veranderen ofschoon ik geloof dat je me eerder gevraagd zou hebben als ik geen cent had bezeten. Daarom heb ik je lief. geloof ik". „Ja, dat is waar," antwoordde Ha rold in alle oprecntlieid. ..En jij Harold? Waarom hou jij zooveel van mij? Ik bèni niet mooi, zie je." „Neen, maar je bent „May". Dat is de geheele verklaring die ik van mij ne gevoelens kan geven. Je bent juist „May" en niemand is met je te verge lijken." En toen verdwenen de verliefden en Rosie kon niets meer hooren. Plotseling herinnerde zij zich. dat liet woudpad bijna in et-n cirkel liep, en dat, door liet woud spoedig af te snijden, zij hui? gesprek weer kon afluis teren. Zij had reeds iets gehoord dat haar nuttig kou zijn, en zij wilde nog meer hooreii. Zij keerde zich om en vlood snel dooi' het dikke gebopmte achter haar. Na rijf minuten strijdeus met de takken en doornen, bereikte zij dep wegweder juist daar waar eene opening zicli in het bosch bevond. Hier wachtte zij eenige minuten nu hoordé zij voetstappen, maar geene 136 p.; „Houdt Plank", Gouda, 135 p.; ,.M. O. M." Haarlem, 132 p.; „Nooit Gedacht". Zalt-Bommel, 132 p.; „Acht om deu Kooiug", Amers foort, 132 p.; „Otiderüug Genoegen", Amsterdam, 131 p.; „Neerland en Oranje", Doesburg, 129 p.; „Kegel- lust", Nymegen, 126 p.; „Fiks of Niks", Enschede, 126 p.; „Er Daar toe", Til burg, 125 p.; „Hollandia", Arnhem, 125 p.; „Portuna", Apeldoorn, 124 p.; „Onder Ons", Rotterdam, 123 p.; „Koekkoek", Amsterdam. 123 p.; „Onderlinge Oefening", Amsterdam, 123 p.; „Germania", Amsterdam, 123 p.; „Entre Nous", Arnhem, 122 p.; „E waldi", Amsterdam, 120 p.; „V riend- schap", Amsterdam, 119 p., enz. De „Negen-Prys" werd behaald door „Harmoöie", te Goudade „Ach- ten-Prys", door „Fortuna", te Apel doorn, en de „Zeven-Prijs" door „Onder Ons", te Rotterdam. NGEZONDEN MEDEDEK- LINGEN. 30 cents ner rea?sl. Gemengd ffieuws. De zaak Dreyfus. Mr. Labori is van zyn langdnrige ziekte hersteld en zal weldra weer pleiten. Hy zal mr Demange bijstaan in de verdedigiog van Dreyfus voor den krijgsraad te Rennes. Mevrouw Drevfus werd Maandag avond le Reunis verwacht. Haar ge- zondh id moet zeer wankelend zyn en haar vrienden noemen haar nog slechts de schaduw van hetgeen zij vroeger was. Zy houdt zich echter bewonde renswaardig flink. De datum yan het proces van Ren nes is nog niet bepaald. Voor de be paling van den datum zullen genees- heeren zich overtuigen of kapitein Dreyfus' gezondheids-toestand zooda nig is, dat hy de vermoeienissen der vtri.ooren kan doorstaan. Volgens een telegram uit Angra (Azoren) is de „Sfax" Maandag te Fayal aangekomen om kolen in te netneD. Men maakt hieruit de gevolg trekking, dat Drevfus Donderdag of Vrijdag in Frankrijk zri aankomen. Een reuzenvat. De iDgeuieur Adolphe Fruhinsholz heeft voor de wereldtentoonstelling te Parys een reuzenvat doen bouwen. Dezer dagen zal de laatste hand aan het gevaarte gelegd worden, doch alvorens zyn vat van Nancy naar Parys te laten overbrengen, heeft de bouwmeester eenige feesten in zijn bouwwerk willen geven. Zondag wa ren de honderd twee ea veertig werk lieden die het vat getimmerd hebben in het vat aan een feestmaal verza meld en Maandagavond bad een maal tijd plaats, waaraan alle notabelen uit Nancy aanwezig warensenator Volland presideerde het diner. Het reuzenvat, dat een inhoud heeft van vierduizend tweehonderd hecto liters, ligt in een zeer groote loods, waar het byoa den zolder raakt. De duigen zyn vervaardigd uit prachtig eikenhout en worden vastgehouden door zes en twintig stalen banden van één stuk. Het gezameolyk gewicht van het vat is honderd-vyftig-duizend kilo's. De kosten vertegenwoordigen hetzelfde cijfer in francs. De toegang tot dit reuzenvat zal te Parijs kosteloos zyD. Het vat van Heidelberg, reeds anderhalve eeuw oud en met een inhoud van slechts twee duizend bectolite s, wordt door bet Parysche vat geheel in de scha duw gesteld. Uit Chin'. De aanval op den Duitschen spoor weg in Kiao Tchau schijnt van ern stiger aard te zyn geweest dan de eerste berichten lieten denken. De aanval werd ondernomen door een duizendtal boerengewapend met alles wat voor de hand lag, en werd met zooveel beslistheid doorgevoerd, dat de beambten de spoorweggebou wen ontvluchtten. Een detachement infanterie, dat werd uitgezonden om de orle te herstellen, doodde negen der oproerlingen. stemmen. Harold kwam alleen met ge bogen hoofd en zijne haaiden in zijn zak den weg af. May was naar huis ge gaan. Hij keek naar beneden naar zijne eigene voeten, nadenkend' over May's afscheidskus -en over hare laatste woorden er aan denkend koe lief en beminnelijk hare glimlach was geweest, hoe betooverend zelfs toen zij zijne lief kozing beantwoordde weinig vermoe dend1, toen hij daar zoo lieip, hoe spoe dig de wolken zich aan den 'horizont zijner liefde zouden samenpakken, hoe lang het nog zou duren, voor deze ver trouwelijkheid, vrij van twijfel en ver denking, weer tusscben hen zou bestaan. Reeds was de ééndagsdroom van hunne gelukkige liefde over, zonder dat één van beiden het nog vermoedde. Harold, plotseling opziend, toen hij, de opening genaderd was. stond recht tegenover Rosie Wood. Op datzelfde oogen blik stak May op weg in de andere richting naar Dorring ton, hare hand in haar zak en bemerkte daarin Lord Dorringtons briefje aan den pachter. Met een lach over hare eigene ver geetachtigheid, keerde zij dadelijk terug teneinde Harold te zoeken en. het hem te geven. Zij liep vlug en snel en zag plotseling dit Een italiaansche spion. De Italiaansche generaal Giletta de Saint Joseph is door de correctioneele rechtbank te Nice wegens spionnage tot 5 jaar gevangenisstraf, frs. 50Ó0 boete en de proceskosten veroordeeld. Het geding had geheel met gesloten deureD plaats. Een rijwieldief. De Berlyosche politie heeft dezer dagon een goede vangst gedaan door een rywieldief te vatten, die heel wat op zyn kerfstok had. Hij bleek iu het geheel te Berlyu een kleine dertig en te Charlottenburg twintig fietsen gestolen te hebben, die hy voor eeu prikje van de hand zette. Onder de genen, die af en toe zoo'n koopje bij hem hialden om dit weer met winst aan anderen over te doen, waren ook eeu paar politie agenten. Dazen zjjn in hechtenis genomeD onder beschuldiging van helery. Bij het voorloopige ver hoor van den beklaagde, waarbij de advocaat tegenwoordig was die hem zal verdedigen, kwam uit dat hy ook indertijd een fiets van zyn verdediger had gestolen. Maandag is de Keizerin van Rus land weer moeder gewordeü van een meisje, dat Maria za! heeten. Dit is de derde dochter van het keizerpaar, zoodat er nog geen troonopvolger is. Opstootjes in Spanje. Dinsdagmorgen hebben wederom nieuwe ongeregeldheden plaats gehad te Saragossa, waar de winkels zyn gesloten ten gevolge van plunderingen, welke gedaan zijn op het plein der Constitutie. De troepen maakten een charge, waarbij één persoon werd gedood en twee ernstig werden ge wond. In de Kamer interpelleerde de heer Montevido den minister van binnen- laudsche zaken over de te Saragossa plaats gehad hebbende ongeregeld heden. De minister antwoordde, dat de ongeregeldheden in den ochtend waren herhaald. Do troepen werden door het volk aangevallen, zoodat zj verplicht waren zich te verdedigen verscheiden personen werden daarbij gedood en gewond. De heer Montevido protesteerde tegen deze bloedige gebeurtenissen en noemde den prefect een lafaard, wieus afzetting hy verlangde. De minister van binnenlandsche zaken verdedigde de autoriteiten, die baar püe'nt hebben gedaan. Hy wees op het gevaar om in de Kamer verder over deze quaestie te spreken, want de toestand zou daardoor nog ernstiger kunnen worden. Het comité van het Brusselsch verbood der arbeiderspartij, Dinsdag avond in geheime vergadering bijeen gekomen, heeft nagenoeg eenstemmig besloten tot een algomeene werksta king in Brussel teneinde de beweging tegen het kiesrechtontwerp der regee ring te versterken. De werkstaking zal beginnen tegelijk met de beraad slaging over het wetsontwerp in de Kamer, dus den 5n Jnli. De sprekers op die vergadering spraken de hoop uit, dat de werklieden in de provincie mee zouden doen. RECHTSZAKEN. De zaak Haas—van Hall. Dertiende dag. {Vervolg.) Als nieuw gedagvaarde getuige werd Dinsdagmiddag nog gehoord H. Doevenet, portier van het hotel „de France," te Rotterdam. Uit zijn verklaringen worden de data vastgesteld, waarop Haas en Bottenheim. nu eens afzonderlijk, dan weer gezamenlijk, te Rotterdam ge logeerd hebben. Op 8 en 9 Juli waren zij met Gries in het hotel samen; een van beiden betaalde voor Gries. Haas en Bottenheim openden elkanders telegrammen. Nog andere Engelschen kwamen Haas en Bottenheim iu het hotel bezoeken. ^Getuige Samuel Speelman te Rot terdam, heeft in de maand Januari 1899 vau beklaagde Haas ter afdoe ning van een schuld vau f 3500 negen effecten ontvangen acht dageD latei- zou Haas echter die effecten legen geld inlossendeed hy dit niet, dan zou getuige ze mogen verkoopen, van de opbrengst bet hem toekomende iihouden en bet resiraut aau Haas afdrager. In die acht dagen is Haas gearresteerd. Haas heeft in de instruc tie gezegd, dat niet hij, maar Bot tenheim de effecten aan Speelman Harold staande bij de opening met zijnen ru? naar haai', en voor hem eene vrouw eene vrouw die op beide zijn scliouders eeu hand had, gelegdwier* blozend, schoon gelaat dicht bij het zijne was; wier donkere oogen, stroo- mend van tr*anen, in d'e zijne zagen, terwijl een vloed van wild'e, hartstoch telijke woorden snel van hare schoone, bevende lippen vloeiden. HOOFDSTUK XV. May stond op de plek als vastgena geld. Harold's rug was naar haar toege keerd, zoodat hij haar niet zien kon. en indien Rosie al vau hare nabijheid bewust was. liet zij dit niet blijken. Het was inderdaad bijna onmogelijk, dat Rosie haar niet gezien zou hebben, maar de plotselinge verschijning van hare medeminnares hier mishaagde juf frouw Wood niet; integendeel het gaf aan hare woorden eene bijzondere kracht. „Denic je zoo gemakkelijk van mij af te komen, Harold, wairon, d'e eerst© woorden, die May in haar schrik en verbazing kon verstaan. ,,Denk je, dat ik jé zoo gemakkelijk kan laten gaan, heeft gegeven. Getuige echter noemt dit onwaarBottenheim is Diet by hem geweest. De negen effecten wa ren HoDgaarsche stukken vau dief stal afkomstig en als van onwaarde gesignaleerd. Getuige wist, echter niet beter, of de effecten baddeu hunne volle waarde. Het getuigenverhoor is hiermede afgeloopen en de behandeling der zaak zil Vrydag a.s. worden voortgezet. Aanvaring op Jiet£IJ. De Zaansche schipper Beekhoven, 1 die te Amsterdam terechtstond wegens i het veroorzaken door roekeloosheid van den dood van zyn knecht, werd Dinsdag by breed t emotive8rd vonnis door het gerechtshof te Amsterdam vrijgesproken. De ïechtbank had hem veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. Doodslag door onvoorzichtig heid. Voor de rechtbank t© Rotterdam had zich Dinsdag te verantwoorden D. van den Berg. 71 jaar, touwslagers knecht te Brielle, die den 12en April uit con zolder van een pakhuis der firma Hofland aan het Slagveld een baal hennip naar buiten wierp op straat, zonder zicli te overtuigen, of zich personen in de nabijheid bewogen. De 16jarige knaap J. Kruijthof, die daar passeerde, werd door de vallende baal zoodanig getroffen, dait hij 15 April overleed. Bekl. deed een omstandig verhaal, dat hij uitgekeken had en luidkeels ..vau onderen" geroepen had. Aan één oog is hij blind. Gedurende 60 jaar had, bekl. op die manier gewerkt en altijd was het goed gegaan. Thans waren er nieuwe instructie* gegeven, waardoor dergelijke noodlofcti- I ge ongelukken niet meer kunnen voor komen. Het O M. naan verzachtende om standigheden in aanmerking c*n eischte 7 dagen hechtenis, subs, geldboete. Station Venenburg. Dinsdag is door de lo Kamer der I rechtbank te Amsterdam uitspraak ge daan in de zaak Leembruggen contra I de Hoi!. IJzeren Spoorweg-Maatschap pij en van deze tegen den Staat der I Nederlanden in vrijwaring. Zooals men weet kocht indertijd de I H. IJ. S. M. grond van ecu lid der I familie Leembruggen, waarbij als voor- waarde werd' gesteld de oprichting en I instandhouding van een station te Ve- I nenburg met de verplichting aldaar een bepaald aantal treinen te doen stoppen. Eenige jaren geleden, trachtte de H. IJ. S. M. in dat aantal treinen vermin- I dering te brengen. Een proces tusschen I de familie Leembruggen en de H. IJ. S. M. was hiervan het gevolg, en de Spoorweg-Maatschappij werd in het ongelijk gesteld. De regeering vond nu aanleiding om liet station verder geheel op tc heffen. De heer Leembruggen nam hiermede geen genoegen en sprak de Holl. Spoor aan tot wederopening van heb station en schadevergoeding. Bij het Dinsdag uitgesproken vonnis is de eischer in het ongelijk gesteld. De rechtbank overwoog, dat de regeering onbeperkt het recht heeft de oprichting I en opheffing van stations te gelasten en dat de H. IJ. S. M. dus is gezwicht voor overmacht, terwijjlde rechtbank I tevens aannam, dat niet gebleken was van door den eischer beweerde samen- I spanning tusschen den Staat en de ge- I daagde. «OrvoSg Siadsnicismf Door burg. en weth. dezer gemeente J zijn alhier benoemd tot bulpboden ten Raadbuize H. J. Bonman en J. F. Kroonenburg. De Chr. Militaire Jongelingsver- eeniging „Vreest God, eer de Koning in" vierde Dinsdag in het militair I tehuis aan den Jansweg haar derde jaarfeest.Met voordrachten, liet zingen van godsdienstige en vaderlandsche liederen en het ronddienen van ver- i snaperingen en ververschiogen werd dec leden een gezellige avond bereid. Vele belangstellenden ea begunsti gers dezer vereeniging, waaronder een tiental dames, woonden deze feeste- ljkhtid bij. Heden reed de electrische tram met goed succes ook bet traject Koning- na ai de jaren dat wij elkander hebben liefgehad? want lief geliaxi heb je me. Harold, je weet het zelf welen slechts die vrouw eu haar geld beletten je het toe to stemmen. Komspreek het ui et tegen. Ik weet, da,t ik arm ben, en van lage afkomst, zonder vrienden dat ik geene partij ben voor Lord Dorringtons zoon maar ben ik daarom minder dan eene vrouw, niet een vrouwenhart Is mijne liefde dan niets? moet mijn hart, I waarvoor je zooveel moeite deed, het te winnen, dan gelijk ten verdorden bloem worden weggesmetenWanneer je moe dig genoeg waart, om waai- te zijn, Ha- rold, zou je haai- laten gaan. en tot mij terugkeeren". „Rosie. wees nu verstandig", pleitte Harold, en hij was in spijt van zichzelf I door hare woorden getroffen. „Zie hier: laat ons dit onderwerp nimmer meer i aanroeren. Je weet dat ik je. niet had kunnen j trouwen dat zou nooit gekund hebben. Hier, ik heb eeii klein cadeautje voor je; neem hét, als een goed meisje en maak geen ophef meer aver die dingen", I en eenigszins aarzelend! haalde Harold i het bankbiljet uit zijn zak. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2