Tweede Blad. BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN "Vrijdag 30 Juni 1S99. GEMEENTERAAD. '.Zitting van Woensdag 28 Juni 1899, des namiddags te1 één uur. "Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der vergar dering de keer en Loomeijer, Kruseman, Macaré, van den Berg, Klein. Sneltjes, Koop mans, van Weel, Lodewijks en Krol. Later komien ter vergadering d'e hee- ren Sneltjes, Cnoop Koopmans, Loo meijer, van Weel, van den Berg. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken Mededeelingen a. dat in handen van B. en W. zijn gesteld om advies lo. een adres van C. van Schie, om afkoop van 2 erfpachten onder Schoten 2o. een adres van de Eerste Neder- landsche Electrische Tram-Maatschap pij, houdende aanbieding tot overdracht van voor straat bestemden grond in het Heerenhek 3o een adres vun d'e afd. Haarlem en Omstreken der Nederl. Maatschap pij van tuinbouw on plantkunde, om eene bijdrage in geld of eene medaille voor eene op IS20 Aug. e. k. te hou den tentoonstelling 4o. een adlres van dén heer J. H. Krelage, om wijziging van het plan van bebouwing zijner gronden bij den KL Houtweg oo. een adres vaar Wed. J. J. Rooijers, tot huur van grond bij liet Phoenix- terrein 6o. een adres van de Commissie voor de School van Kunstnijverheid, om verhoóging van het subsidie voor 1900 en volgende jaren; 7o. de rekening en verantwoording over 1898 van het St. Elisabeths- of groote gasthuis; 8. een adres van de timmerlieden- vereen igihgen ..Door Eendracht Ver betering' en Eensgezindheid'' om wij ziging bepalingen minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken voor gemeentewerken b. Dat is ingekomen lo. eene beschikking van den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijver heid, houdende vergunning tot het ma ken eener spoorwegverbinding met het terrein voor de op te richten gemeente- gasfabriek 2o. het verslag dér Ambachtsschool over 189899 3o. het verslag van den opzichter over de •gasverlichting over d'e maand Mei 1899; 4o. een schrijven van Directeuren van het Rön'tgen-Instituut, houdende dankbetuiging voor de verleende toe- lage. c. dat zijn ingekomen lo. een sclirijiven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 31 Mei jl. no. 3, tot aanvaarding van J. Barends, van eene strook grond aan de Beeksteeg; 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 31 Mei jl. no. 11, tot ver huring van grond! aan de Leidsclie Vaart aan W. Blankevoort Cz. 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 31 Mei jl., no. 14, tot aan koop van L. Allard, van eene strook grond aan het Zuid'er-Buitenspaarne en aan de Van Marumstraat. PUNT 2. j- oor eene daartoe benoemde speciale raadscommissie is eene nieuwe veror dening op de heffing en invordering van haven- en kaaigeld in deze ge meente voorgesteld, waard'oor de veror dening, vastgesteld bij raadsbesluit van 23 December 1885 no. 10, komt te ver vallen. De Kamer van Koophandel heeft om trent deze nieuwe verordening eenige bezwaren ingebracht, welke door da Raadscommissie evenwel worden weer legd, zoodat zij aan haai" eerst ingediend voorstel blijft vasthouden. De heer VAN THIEL releveert en kele punten over deze zaak. De Comm. was eenstemmig in haar besluit, geen enkel ad'res is ingekomen tegen liet voorstel, wel een advies van de Kamer van Koophandel, die wijziging van art. S en 10 wenschelijk maken. De uitdruk king haven- en kaaigeld" is behouden, omdat deze term ook in de wet voor komt. Water en wal ware anders allicht beter geweest. Dank is de Commissie scliujld'ig aan don lieer Mackay voor de keurige en aangename wijze, waarop hij, haar als Secretaris heeft ter zijd'e gestaan. (Applaus). De heer SABELIS herinnert er aan, hoe hij indertijd' progressie bij abonne ment heeft aanbevolen. De Raad wilde toen aan dat denkbeeld niet. Liever was dan ook spreker niet in do Com missie geweest en al is d'e Comm. ook eenstemmig geworden, dit is niet ge schied dan nadat van beide kanten water in den wijn is gedaan. De algomeene beraadslagingen wor den gesloten en tot airtikelsgewijze be handeling overgegaan. Zonder stemming worden goedgekeurd de artt. 17. Bij art. 8 stelt de Comm. voor een bijvoeging, waaruit blijkt, dlab de 8 maanden voor stilligging ook acht niet opeenvolgende maanden kunnen zijn. Dit wordt aangenomen. De lieer DE KANTER stelt voor, dat" niet elke 3 dagen bij voortgezet ver blijf de belasting verschuldigd zal zijn, maar elke veertien dagen. De heer VAN THIEL zegt, dat de bedoeling is de mensclien zooveel mo gelijk te nopen tot het nemen van een abonnement. De lieer DE ELANTER persisteert bij zijn meenirCg;, hij acht deze termijn onbillijk en te kort. De heer VAN THIEL antwoordt, dat als het denkbeeld' van den heer de Kanter wordt aangenomen, niemand abonnement nemen zal. Het amendement-de Kanter wordt niet ond'ersteund en komt dus niet in behandeling. Het art. wordt goedge keurd'. Tegen de heer de Kanter. Art. 9 wordt goedgekeurd. In art. 10 stelt d'e Comm. voor, in de uitdrukking „grooter vaartuig" het woord grooter door „ander" te vervan gen. Het a-r.t aldus gewijzigd' wordt goedgekeurd, daarna de artt. 11. en 12. In art. 13 stelt de'Comm. voor te bepalen, dat de verordening in, wer king treedt 1 Jan. 1900. Wordt aldus goedgekeurd, waardoor de overgangsbepaling komt te verval len. De verordening op de invordering komt nu ter sprake. Goedgekeurd wor den artt. 14. Bij art. 5 stelt de heer DE ELANTER. voor, te bepalen, dat bij nalatigheid! niet aan den havenmeester, maar aan B. en W. moet worden kennis gegeven. De heer VAN THIEL acht dit prak tisch onmogelijk. Wenschen B. en W. het- zélf, dan is het iets anders. De lieer DE KANTER houdt vol. dat dit behoort tot d'e competentie van B. en W., niet die van den havenmees ter. Het amendement-de Kanter wordt ondersteund en verworpen met 5 stem>- men voor, die van de heeren dè Kanter, van Weel, van den Berg, Willink en Roog. Het art. wordt goedgekeurd, evenals de overige artikelen. Ook hier wordt aan 't slot 1 Jan. 1900 als tijdstip van in werking treding bepaald. De geheele verordening wordt een parig goedgekeurd. De VOORZ. dankt de Commissie voor haren arbeid. B. en W. kennen de moeielijkheid dezer taak. Spr. brengt namens den Raad de Comm. dank, en tevens aan de Kamer van Koophandel voor hare vele moeite. (Applaus). PUNT 3. B. en W. stellen den Raad voor het houden van bordeelen te verbieden, doch de verplichte keuring van prosti- tué's te behouden. De afdeeling Haarlem en Omstreken tot bevordering der Geneeskunst, heeft op verzoek van den gemeenteraad in zake deze quaestie haar advies uitge bracht. Als haar meening geeft zij te kennen, dat- het resultaat der bespre king in genoemde afdeeling is, dat zij alleen van eene rijkswet heil verwach tende bij die bestrijding der prostitutie, onder de in deze stad bestaande om standigheden adviseert om de bordeelen te verbieden en de geneeskundige keu ring op te heffen en mitsdien de artt. 2 tot en met 7 uit de ontwerp-verorde- ning te doen vervallen. De lieer NIEUWENHUIJZEN KRL- SEMAN had de motiveering van het advies dér geneeskundigen wel wat uit voeriger gewenscht, maar ziet met vreugde de strekking or van. Altijd is hem geneeskundig toezicht ongewenscht voorgekomen. Spr. zou nog iets verder willen gaan en ook art. I intrekken, waarbij een prostituee wordt omschre ven. Was vroeger bij dé gezondheids passen. die omschrijving noodig, thans zou dit brandmerk door de politie nut meer noodig zijn. Spr. zal dus voorstellen art. 1 in te trekken en een amendément dienover eenkomstig op art. 9. De heer VAN DEN BERG stelt voor, de zaak in comité te behandelen. Spr. acht déze lectuur niet geschikt voor 't groote publiek. De heer BIJVOET is het hiermee eens, maar verwacht nu weinig bespre kingen meer. De heer WILLINK refereert zich aan een vroeger door hem gedane op merking, dat in Sept. a.s. een Congres over dit onderwerp te Brussel zal wor den gehouden. Hiervan verwacht spr. veel licht. Het medelid van den Raad, de heer Macaré, is benoemd tot afge vaardigde. De resultaten daarvan zou spr. daarom willen afwachten, vooral daar de heer Macaa*é, een der meest gezaghebbenden in deze, afwezig is. De lieer WINKLER bestrijdt het advies. Er is reeds zooveel over de zaak geschreven en gesproken, dat spr. de zaak nu zou willen behandelen. Behan deling in comité acht spr. zeer ge wenscht. Het vcorstel-van den Berg vindt geen adhaesie bij den VOORZ. Men kan deze literatuur zeer wel afzonderlijk houden. Elders, in een grootere stad dlan liier, heeft men de zaak ook besloten met open deuren te behandelen. Wanneer 1,5 der leden zich ervoor verklaart, zal de vergadering overgaan in coimdté. De heer WILLINK stelt voor, do be handeling uit te stellen tot na liet Brusselsch Congres. Op een vraag van den VOORZ. wan neer het verslag daarvan te verwach ten is, antwoordt- de heer WILLINK, dat- het congres zal zijn van 4 tot S Sept. Wanneer de beraadslagingen wor den uitgegeven, zal van het bureau af hangen. De resultaten in hoofdzaak zul len wel bekend zijn voor liet ver slag verschijnt. Dit kleine uitstel legt weinig gewicht in de schaal, waar de zaak al zoolang hangende is. De heer BIJVOET meent, dat het congres te Brussel op de toestand'en te Haarlem van geene betrekking is. Het voorstel-Willink wordt verwor pen met 17 tegen 10 stemmen. Voor de heeren Willink, Sabelis, Speelman, van Weel, van den Berg, van Styrum, Macaré, van der Steur, Stolp en Roog. Bij stemming verklaarden zich nu voor liet voorstelvan den Berg de heeren Winkler. Beijnes, Willink, Sabelis, Loomeijer, van Weel, van den Berg, van der Stem-, Leupen, Schiirmann en Roog. Dientengevolge werd de zaak behan deld in comité en de vergadiéring te kwartier over tweëen geschorst. Inmiddtels was de heer Macaré ter vergadering gekomen. De zitting wordt- te half vijf her opend. De heer VAN DER MERSCH deelt mede, dat waar liij in 1893 tegen stem de, nu voor de verordening stemmen zal. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen met 17 tegen 9 stem men. Voor stemden de heeren Beijnes, de Lanoy, van Lennep, d'e Breuk, Wil link, de Kan ter, Hugen'hoLtz, van Tliiel, Waller, van der Mersch, Koop mans, Loomeijer, van den Berg, van Styrum, Macaré. Leupen en Bijvtoet; tegen de heeren Nieuwenliuïjzen Krusc- man. Sabelis, Speelman, Sneltjes, van Weel, van dér Steur. Stolp, Schiirmann en Roog. PUNT 4. De rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur alhier, be treffende de huiszittende armen en het Stads Armen- en- Ziekenhuis over 1898 sluit in ontvang en uitgaaf met- een bedrag va.n f 20.178.07. B. en W. adviseeren tot goedkeuring. De rekening wordt goedgekeurd. PUNT o. De lieer H. Smits J.Hz. architect al hier heeft vergunning gevraagd tot het bebouwen van een gedeelte van den voor tuin bestemden grond behoorende bij perceel Ripperdapark 10. B. jen W. adviseeren gunstig op liet verzoek. Dienovereenkomstig wordt het ver zoek ingewilligd. PUNT 6. De Eerste Ncderlandsohe Electrische Tram-Maatschappij verzoekt den Raad. om hare fabrieksinricht-ingen, wa- geuremise en dienstwoningen onder Heemstede aan te sluiten aan de ge meentelijke waterleiding. B. en W. adviseeren gunstig op dit verzoek, mits als eenheidsprijs per kub. M. water zal gelden anderhalf maal de prijs voor levering binnen de gemeente geldende. Zonder stemming goedgekeurd. PUNT 7. Door B. en W. wordt voorgesteld dc staat tot beschikking uit de post voor „onvoorziene uitgaven," dienst 1S99, vast te stellen. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. Eveneens een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de 3de suppletoire begrooting en van de staten van af- en overschrijving, dienst 1898. Besloten wordt punt 9 en 12 wegens het gevorderde uur aan te houden tot de volgende vergadering. PUNT 10. Ingekomen is een verzoek van den heer S. J. W. Mons tot aankoop van een strook grond gelegen aan den Wa genweg, groot pl. m. 4.30 vierk. M. B. en W. adviseeren dezen grond aan adressant in koop over te dragen voor den prijs van f 15 per vierk. M. Goedgekeurd. PUNT li. De Eerste Nederlandsche Electrische Tram-Maatschappij verzoekt den ge meenteraad! haar in huur te wil len afstaan een strook grond aan het Heerenhek, ten einde daarop een wacht lokaal te plaatsen. B. en W. willen den grond in huur afstaan voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden, dus tot einde 31 December 1900, maar het komt hun wenschelijk voor om voorloopig geen beslissing te nemen in zake het ook in dit adres op genomen verzoek gedurende één jaar de voorkeur te hebben voor liet eventu eel in erfpacht of in eigendom verkrij gen van dien grond. Den huurprijs willen B. en W. doen vaststellen op 20 ets. voor iederen be bouwden en 10 ets. voor iederen onbe bouwd en vierk. M. Goedgekeurd. PUNT 13. B. en W. hebben op 19 Juni 1.1. ten kantore van den gemeente ontvanger, den heer J. C. Gerlings, den staat der gemeentekas opgenomen. Uit het daarvan opgemaakt proces-verhaal blijkt, dat de kas sloot met een voor- dcelig saldo van f 160.149,74L Voor kennisgeving aangenomen. PUNT 14. Vcov de vacature, ontstaan aan de opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwijs, tengevolge van het eervol ontslag aan den heer H. J. Hartgers, als onderwijzer 1ste klasse aan die school verleend, is het- volgende drietal opgemaakt: 1. M. G. A. Nenn- stiehl, te Emmen; 2. G. P. Vrijburg, te Wageningen, 3. J. van Ettinger, 's Graven hage. De benoeming heeft plaats voor on derwijzer tweede klasse. De luer NIEUWENHUIJZEN KRU- SEMAN vraagt, of niet dé bedoeling was op deze school allengs alleen onder wijs te laten geven door vrouwelijk per soneel, zooals in de bedoeling lag. De heer WALLER herinnert- zich niet, dat de bedéeling zoo was als de heer Kruseman nu formuleert. Aan de meisjes geven alleen onderwijzeressen les, aan de jongens die nog aan de school zijn. onderwijzers. Een an dere bedoeling, meent spr., is er ook vioeger niet geweest. De heer KRUSEMAN weet zeker, dat hij het zoo vroeger gevraagd heeft

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5