tot 3 dagen. Die wet was in onbruik geraakt, maar bet vorige jaar heeft ae Staatsraad van bet kanton de ge meentebesturen aangeschreven haar weder streng te handhaven. Dat heeft echter niet gebaat; het rooken is in de halvè eeuw zóó toegenomen dat bgna overal in het kanton de wet wordt overtreden en de gemeentelijke Eolitie ziet geen kans haar te hand- aven. De oude Wekker. Die verwenschte bedeesdheid. Nu vertrekt hij morgen en nog had hij den moed niet gehad tot Anna het rechte woord te spreken. Ergerlijk wierp dr. Phil. Frits Mul der zijne sigaar in den aschbak en be gon op en neer te wandelen, door de ka mer. tusschen de koffers, die reeds kant en klaar gepakt stonden. Ook daarbij had ze hem. geholpen- Zonder haar zou hij met zijn goed en zijne boeken niet klaar gekomen zijn. Zeven jaar woonde hij reeds bij. haire moeder, toen hij als jonge groen op de lioogeschool kwam. Hier gevoelde hiji zich zoo behagel ijk en gelukkig als thuis, waar zijn wieg gestaan had. Eerst had juffrouw Koster alleen voor hem gezorgd. Anna was toen een veertienjarig lustig ding. Hij was toen het mikpunt van hare ondeugende scherts, doch hij had haar dit nooit kwalijk genomen. Tot belooning zette ze dan een ruiker op zijn schrijftafel, dien ze op de wandeling geplukt had. Wanneer ze het echter te bont maakte, trok hij haai- voor straf aan de lange' haarvlechten. Dan pruilde ze een poos je, maar niet lang. want ze kon niet lang boos zijn. Maar opzekeren dag droeg ze geen lange haarvlechten meer, het kind was maagd geworden, ze zorgde nu met hare moeder voor 't huishouden en voor- ai voor d'en student Mulder. Eu dit beviel Frits zeer. in alle kleine aangele genheden was zij zijne trouwe raad geefster Zoo verliep kwartaal na kwartaal. Mulder promoveerde tot doctor, doch hij dacht er niet aan, dat de idylle in 't huis van juffrouw Koster eenmaal een eind moest hebben. Hij' werd aan. een gymnasium benoemd, eerder dan hij verwachtte. Eigenlijk moest hij er zich over verheugen, doch hoe meer de dag van vertrek naderde, des te ongelukki ger voelde hij zich. Hij voelde, dat hem alles zou ontbreken, wanneer hij Anna niet meer bij zich had, hare stem niet meer hoorde, niet meer met haar praten en haar zijne zorgen toevertrou wen kon. Geheel ongemerkt hak! hot meisje zijn hart veroverd. Hij beminde haai-. En Anna? Beminde zij hem ook? Dit was een punt, waarmede dr. Mul der niet in "t reine kon komen. Een ander zou in zijne plaats het meisje eenvoudig gevraagd hebben. Maar zij ne bedeesdheidVoor den meest bar sehen professor was hij niet bang, doch wanneer Anna hem met hare- blauwe oogen aankeek, dan verdwenen al zijne goede voornemens, dan stokte en sta melde lrij als een jongen bij 't examen. Zoo was die vraag tot heden niet opge lost. En morgen vertrok hij zonder meer van haar te weten. Dat ze voor hem ver loren was. wist hij. Alle mannen waren immers niet zoo schuchter als hij. Ad vocaat Bei-ger maakte lvaiaa- ook het hof cu dokter Meijer had haar daags na. het bal een prachtig bouquet ge stuurd. Hij zag het aankomen, en ze ging voor hem verloren. En wie had dfe schuld? Zijne bedeesdheid. Een geklop aan de deur onderbrak zijn gedatehtengaing. Na zijn „binnen" trad Anna de ka mer in met een frisschen lach op 't ge laat. Het bloed steeg hem naai- liet Haariemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje. CCCLXXXYI. De eersten, die in Haarlem gebruik zullen maken van een van de Kamers van Arbeid, zijir de behangers eni stof feerders, die loonsverhooging wenschen evenals de schilders, die het gekregen hebben. Hoe nu de Kamer van Arbeid deze zaak zal beëindigen en of ze die zal kunnen in orde brengen, doet hier niet ter zake, maar ik hoop in elk geval, dat 2e een vriendschappelijke oplossing tot stand zal weten te brengen, die naar den zin is van beid'e partijen. Want de Kamers van Arbeid, als tus- schenpersonen optredende, zijn voorna melijk verzoeningsraden, waar de leden moeten samenwerken, of ze patroon of werkman zijn Het schijnt, dat er wel reden is om dat nog eens on dei- de aandacht to brengen. Bij dfe installatie van een van de Kamers is een van de leden werklie den al dadelijk begonnen met een speech waarin hij o. a, de aanwezigheid' afkeurde van. den gemeente-ambtenaar, die aan de Kamer ter harer voorlichting was toegevoegd. Een volstrekt ongemo tiveerde uitval, want de wet heeft het voorgeschreven. De ambtenaar in quaes-, tie. een man die uitnemend op de hoog-, te is van zijn zaken en voor ieder die inlichting wenscht, de welwillendheid, zelf, deed' er wijselijk het zwijgen toe' en later bleek dan ook. dat zijn tegen- woordigheid wel degelijk nuttig was. Het incident was van weinig beteeke-j nis, maar bewijst toch, dat nog niet iedereen overtuigd is van den geest, di e de Kamers van Arbeid moet doortrek- ken, den gee^t van kalme beschouwing' van zaken en van gemeenschappelijk overleg. Laat ons hopen, dat het besef daar-! ran ook zal doordringen tot dit Kamer lid. Immers, dat zuilen de leden voor-) taan op hun visitekaartje mogen zetten hoofd, toen hij haar zag. Wel, heer doctor, zei ze, zoo in gepeins? U is zeker met de gedachten in Kruisberg Jawel Anna, hernam hij, en had zich daarna wel zelf een klap willen geven. Kon hij niet zeggen: ..Neen, mijn gedachten zijn bij u, alleen, juf frouw Anna. Ik geef niets om Kruis berg, indien u er niet met mij heen gaat, als mijne lieve vrouw." Ik breng u dien wekker terug, ging Anna voort. „De horlogemaker zei dienk eens aan 't was oude rommel, dien hij uiet meer herstellen kon. Het beste was, indien u eene nieu we! kictht. Zoo- zoo, zei Mulder verstrooid. Weet u, praatte zij voort, eigen lijk heeft hij gelijk. Zoolang ik mij her inner heeft uw wekker nooit goed ge- loopen. We hebben hem altijd) goed ge zet, dJocli gewekt heeft liij. u nooit, dat heb ik altijd moeten doen. Ja, dat is waar, Anna 1 riep Mul der. Maar... hij stokte. Met vragende-n blik keek ze hem aan. Wat dan, mijnheer Mulder? Ja, indien ze hem maar niet aange keken had! Daar kwam weer de oude bedeesdheid. Weg doen kon ik het uurwerk niet, zei Mulder, omdat het eeni aan denken van mijn vader is. O]) haar gezicht lag een soort van teleurstelling. Doch slechts een oogen- blikdaarna lachte ze Mulder weer vriendelijk toeIk weet het, daarom heb ik het meegebracht. Hier pak het maar goed in en laat het u. ook aan ons herinneren. Ze ging naaav die deur. Juffrouw Anna! riep hij, juffrouw Anna, een oogenblik, ik moet u iets vragen Ze bleef staan en keek om. Had hij niet genoeg met zich zelf te doen gehad, dan had hij zeker gezien, dat- zij, even als hij, purperrood was toen ze zei Moet u mij. iets vragen? mijnheer Mulder? Of u of ik ik meende, ik wilde. Hij had boven zijn krachten ge rekend. En toen hunne blikken elkan der ontmoetten, stamelde hij verlegen Ik -wilde slechts vragen of u mij of u mij, dezen avond een souper wilt klaarmaken. Ze lachte en vroeg een beetje spot tendMeer niet? Dat doen we eiken avond, waarom vandaag niet? Weg was ze. Mulder begon weer in zijn leunstoel te peinzen. Anna scheen slecht geluimd, daarom was 't toch goed, dat liij niets gezegd had, want een blauwtje lcopen Toch had ze gezegd, dat do wekker hem ook aan haar moest herinneren. Hoo lief klonken die woorden Ja. de wekker! Hij beschouwde het oude uurwerk, dat voor hem op de tafel stond. Ec-n oud ding had de horlogemaker het ge noemd. Natuurlijk, zoo iemand ziet al leen do materieele schade de. denk beeldige waarde weet hij1 niet te schat ten. Frits herinnerde zich nog, dat dfe wekker reeds in zijn ouderlijk huis naar welgevallen afsnorde of wel verstokt bleef zwijgen. Wilde hij1 hem opwinden om 's morgens vroeg af te doen loopen, dan kon liij zeker zijn, dat de wekker zweeg c-n hij zich versliep. Legde hij zich 'a Zaterdags met het loffelijk voor nemen te bedi om den volgendten mor gen eens flink door te slapen, dan kon hij er op rekenen, dat de deugniet reedis om vijf uur zulk een laiwaai maak te, dlat een doode zelfs zou gewekt zijn geworden. Doch, afgezien van die grillen, was hij toch een goed utu-werk. Ens dat Anna het oude familiestuk reeds zoo vaak in de hand' genomen en afgestoft had, maakte den wekker nog dierbaarder in de oogen van den doctor. Al lachten alle horlogemakers vairu de wereld over het oude ding, hij; wilde het meenemen en wanneer ik aan dezen schoon en titel denk, zou ik haast spijt hebben: dat ik ook niet in een van deze colleges zit, ware het niet, dat ik bij ervaring weet hoe op het gestoelte der eere ook dik wijls spelden steken uit de kussens. Het gestoelte der eere, zoo noemen we ook de zetels vain den Gemeen te- x*aad. Dinsdag is de groote diag, waarop dfe stembusworsteling weer zal begin nen. Ik heb, zooals gewoonlijk, de klacht -elioord ..er zijn geen eandidaten meer te krijgen,-' maar ik begrijp die ver zuchting niet, wanneer ik op mijn. stern- kaart de namen vind van veertien ean didaten, waaruit ik er maar vier mag uitzoeken. Nu wil ik niet zeggen, dat ik deze veertien allemaal voor geschikt houdi: er zijn er wel een stuk of wat bij. die naar mijn meening, gelijk de schoenmaker uit het spreekwoord, lie ver bij hun leest en in hun pothuis moesten blijven. Maar ze staan er toch op en de voorraad is dus groot genoeg. Dit is in elk geval een geluk, dat do gemeenteraadsverkiezingen te Haarlem nog altijd een kalm verloop hebben. In dfe vergaderingen van de kïesvereeridgin- gen mag dezeai of genen ook al eens ongezouten worden gezegd, dat men hem een stommeling vindt, in ingezon den stukken mogen al eens een stel lie- felijkh<xDen worden uitgewisseld, verder gaat liet niet. Onze kiezers ranselen eikaar niet af. en onze gekozenen ziet men niet door hun gevallen tegencan- di daten te lijf gaan ze kijken elkaar alleen maar zuur aan. Wat mij wel een beetje verwonderd heeft is dit. dat bij het stellen van ean didaten de abattoir-quaestie ini -t geheel niet ter sprake gekomen is. Niemand weet hoe de meerderheid van de Raads leden eigenlijk over dfe zaak denkt en toch hebben we daarnaar bij deze gele genheid in 't geheel niet geïnformeerd'. Makke kiezers zijni we toch, om de be slissing over deze belangrijke zaak zoo maar in vol vertrouwen aan dien Raad over te laten. Inderdaad, wanneer ik ooit Raadslid zou willen wezen, dan zou en het in eere houden. En terwijl liij zoo daoht, legde Frits Mulder zich gemakkelijk in zijn leun stoel en sliep in. Mama, zei Anna een uur later tot hare moeder, iki weet niet, bij Frbij den doctor is alles zoo stil. Wil ik eens gaan kijken? En toen moe der Ixad toegestemd.', klopte ze aau de deur, doch er volgde geen antwoord. Zachtjes opende ze en trad binuen. Mulder lag ini zijp leunstoel in die pen slaap. Een gelukkig lachje speelde om zijn mond. Hij droomde juist, dat hij zijne bedeesdheid overwonnen cn Anna de hand gevraagd had. Voorzich tig naderde het meisje den slapende, tot ze vlak voor hem stond. Met lief devolle blikken keek ze hem aan. Waar om sprak hij ook niet? Kon lidji 't haar niet op de oogen af zien, dat ze hem gaarne had, en dat ze alleen op zijne vraag wachtte om dade lijk ja te zeggen 1 IIij| was zoo braaf en zoo goed. En daarbij knap, zeer knap zelfs. Het hooge voorhoofd, het volk- zwarte haar, de fijne neus, de kleine mond ouder den gesoigneerd-en knevel. Ze boog zich een weinig voorover om hem beter te zien. toen -- Rrrr.Dait was de wekker, die weel een poets speel die. Frits ontwaakte, eer Anna weg was, hij zag het meisje voor zich. met den zachten blik in de heldere oogenge weken was al zijn bedeesdheid cn zonder stotteren zei hij haar, waarvoor hij ja ren lang te vergeefs naar woorden ge zocht luid1. Rrrr...! deed da wekker plotseling nog eens. Doch heel zacht en vriende lijk. Hij was blijkbaar zeer tevreden over zichzelf en het jonge paar. en Zondag op de Amsterdarnsche Wielerbaan. Dat begint al reeds ten elf uren. De Directeur dier baan zit op zijp kantoor. De Commissarissen (3 in getal) komen den eeu na den ander. De bekende fi guur met z'n pet, zooals niemand anders er een heeft, en op welke pet met groo- NGEZCNDEN MEDEDEE LING EN. 30 cents per regel ALLCGOK'S PLEISTERS genezing bicden voor PIJNEN, VERSTUIKINGEN, of KNEUZINGEN. Zij worden in de gehee'e beschaafde wereld Terkocht. Als huismiddel tegen alle KWALEN en PIJNLIJKE aamdoeningen rijn ALLCOCK'S pleisters de besie. Bij alle Apothekers verkrijgbaar. AgentCqritraal Apotheek Lange Hnutstrszt. Groote Houtstraat 24. OUDSTE HUIS IN Zijdenstoffen en Dames- fournituren. Steeds het nieuwste voorhanden. H. J. VISSER. te letters geborduurd is: „Amsfc. Wie lerbaan", loopt heen en weer en heeft allerlei te doen. Hij heeft reeds 's mor gens ten 6 a 7 uren dfe vlaggen aan .ge reserveerde-" en „groote" Tribune ge- heschen, de borden en driehoeken ,bij" den Seinpaal gebracht. Nu is hij bezig met een helper de plaatsen die „besproken" zijn (er zijn er aan de Wielerbaan 1800 te bespre ken te beplakken met biljetten waar op staat „besproken plaats." Maai" daar komt de Chef der Contro le en geleidelijk diens staf, 61 man. Die 61 zijn de verschillende contro leurs. 't Zijn degenen die aan de ingan gen en tourniquets staan om de intro- duetiegelden te ontvangen. Verder de controleurs der introductie-biljetten, der aandeelhouders-kaarten. (Kapitaal f 35000), van enkelen geïnviteerden en van die duizenden die zich haasten om.... tegenwoordig te zijp. Up het middenterrein is intusschen drukte en beweging. Directeur en Com missarissen bespreken met den lsten Voorzitter-Kamprechter de gemaakte indeeling in series, terwijl op zijn beurt het hoofd der jury de mogelijke kansen der wedstrijden en dfe verschillende be schikkingen bespreekt met den 2den Voorzitter-Kamprechter of met dien Commissaris van afrit, de drie Ronden- tellers en met de Ron denaanwijzers of zich informeert of naar diens mee ning vandaag, de records zullen „val len" bij den iijdwaarnemer. Daar staan gereed om elk hun peet te betrekken de 5 baan-commissaris- sen, de nummer-commissaris en de oom missaris van het nummerbord!, terwijl dfe regelaars der voorgiften letten op het „uitzetten der handicaps." Do jury gaat straks aan den arbeid. De juryDat zijn tal van degelijke en accurate menschen, die geheel ter wille van den, Wielersport, zonder ééni- ge vergoeding (dit ter overdenking aan eeu soms morrend!, ontevreden of „te veel" eisohend publiek).zorgen dat al les volgens recht wordt beoordeeld1. Dat de „tijden" die opgenomen worden abso luut juist zijn, enz. Om u eens iets te vertellen ..Zoo'n horloge (eigenlijk chronome ter!) waarmede de „tijden" opgenomen worden binnen welke door wielrenners een bepaalde afstand is gereden, kost f 600. Het horloge mag niet per spoor", postpakket of hoe ook worden verzon den van dfe eene Wielerbaan bv. in d'en Haag naar de andere Wieler baan (bv. in Amsterdam.) Het moet persoonlijk door een daartoe bevoegd persoon overgebracht worden en min stens om de t wee jaren opgezonden wor den naar Londen om daar te worden gecontroleerd Waarom? Omdat de baanbesturen van Nederland staan onder toezicht van de Nederlandsche Wielren-Unie, omdat de Wielren-Unies der verschillende lan den wederom staan onder de Internati onal Cyclist's Association, die een wereldbond! op liet punt van „tij den" groote nauwgezetheid' eisclit. Maar wat gaat u dat aan Ge „wist" da.emt3Li.sssc5li.e "STSTjaisisolnBirvy het hier te Haarlem zijn Maar vooralsnog pas ik voor het eere ambt. Veel plezier geeft het niet, wel vee-1 last en moeite Zoo is het trouwens met alle openbare eereposten, meer of minder. Ook met functie» bijvoorbeeld in het bestuur- van Weldadigheid naar Vermogen, düa.t altijd, hoeren moet: „de armenzorg is niet volmaakt"; clta.t klachten verneemt over X. die bedeeld moest worden, maar niet krijgt en over IJ. die bedeeld' wordt cn niets behoorde te krijgen inplaats, dat deze eeuwige kritiekuitoefenaars eens letten op de velen, die dan toch van dfe vereeniging een steun ontvangen, zonder- welken ze het leven haast niet dooi- zouden: komen. Maar aan den anderen kant is er ook wel waardJeering. Dat is dfe vereeniging nog deze week gebleken, teen zij een legaat van honderd' gulden kreeg. Het was het eerste en de som is voor een vereeniging als deze niet bijster groot, een boon in een brouwketel, maar toch in elk geval een bewijs van waardeering. Mag Weldadigheid naar Vermogen be- laaigst-eQlino- ondervinden van. dfe doo- d'en, naast die van de levenden, dan kunnen dfe armfen in onze stad er niet anders clan wel bij varen. 't Is waar, helaas, dfe belangstelling van de levenden laat cok wel eens iets te wenschen over. Daar weet dfe Haar lem sche Ambachtsschool van mee Ae praten. Wel is in de vergadering van Provinciale Staten van deze week een voorstel gcdlaan, onr het subsidie dat de school geniet met- f 500 te verhoogen, maai- er werd' tevens bijgezegd, dat wan neer zij op die steun wilde blijven reke nen. dfe bijdragen van particulieren be langrijker moesten worden. Het dreigement zal, naar ik hoop, wel niet zoo gauw worden uitgevoerd, maar de opmerking is niet onjuist. Het aantal begunstigers van onze Ambachts school is bijzonder klein. Er zijn niet meer dlam 122 ledeni, die drie gulden betalen en 48 donateurs. Hoe komt dat? Gebrek aan waardee ring kan de reden niet zijn. Ik geloof voor 't naast, dat het hieraan ligt. dat de menschen voor hun drie gulden niets krijgen. De mensch. homo zelfzuchticus zooals een bekende komiek zou zeggen, is veelal bereid tot geven, mits hij daar tegenover dian ook wat ontvangt,-al is het maar een krantje dat hij) nooit leest. En nu geeft de Ambachtsschool haren leden- niets, uitgezondterd) dfe zelfvoldoe ning van een goede zaak te ondersteu nen. Zou het niet mogelijk wezen, om voor hen eens een jaarlijksclie kleine verloting te organïseeren, al was het maar van stoven, lianddcekrekjes en dat bij ambachtsscholen zoo geliefde arti kel n achtkastj es Ik geeft het idlee voor boter, aange zien dfe Ambachtsschool toch rnoeielijk (zooals het Nut) haar leden d)e contri butie bij elkaar kan laten lachen door Willem van Zuvlen, Justus van Mau ri k en andere grappenmakers voor hen te laten optreden. Geestig of flauw, de menschen hebben er wezenlijk behoefte aan om eens flink te lachen. Er zijn vakken waarin het niet. schitterend1 gaat. Ik spreek nu maar niet van het notariaat, een vak waarbij men de beste jaren van rijn leven door gaat op een karig loonitje. om op den leeftijd van veertig jaar (soms later, zelden veel vroeger) notaris te worden en dan dikwijls nog niet eens een goede positie te hebben, 't Is een schandaal, dat de Regeering zoo'n toestand van menschen, op wie zooveel vertrouwen Uiteet worden gesteld, laat voortduren. Maar ik zou 't niet over 't notariaat hebben, zei ik. Eigenlijk had ik ook de apothekers op het oog. Onze Haar- lemsche pharmaceuten hebben, tot ver betering van de wet waaronder hun vak staat, onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer ini den arm genomen. Nu is werkelijk het vak in dfe laatste jaren achteruit gegaan. Er- wordt door dfe doctoren lang niet zooveel meer voorge schreven als vroeger en een typisch bo wijs daarvan is wel dit, dait influenza met niets ander» wordt behandeld1 dan met kwast of limonada Hadden onze niet dat de Wielersport in Europa aldus geordend) is? En ik dwaalde wat af. Gaan we dus weer naar de Amsterdarn sche Wielerbaan. 't Wordt daar- overal vol! De 61 con troleposten zijn uitgezet. De vlaggen wapperenDo chef der Pari Mutuel draaft van rechts naai" links. Ook de kellners van het Buffet-Restaurant ko men allengs meer in bewegiug! Uit Haarlem, de Zaanstreek, uit het Gooi, uit Utrecht en „van rondom Amster dam" zijn per fiets of per b oot of spoor liefhebbers van Wielersport gekomen Ze hebben hongerige magen na de reis. Op den Dam wordt het moeilijk eene plaats t-e kr gen in de trams der lijnen Willemsparkweg, P. C. Hooftstraat en Vondelstraat. De Directeur der Wielerbaan sluit nu z'n kantoor. Hiji komt op het mid denterrein, overziet alles, raadpleegt z'n commissarissen. Intusschen komt de muziek. Van alle kanten rondom de Wielerbaan ziet men voetgangers, die er een stapje opleggen, maar deson danks voorbijgereden worden door jong en oud „op de fiets" en door tal van rijtuigen, die naar de hoogere rangen aandeelhouders der baan eir degelijke sport-liefhebbers voeren Het is nu klokslag half twee. De toe gang middten terrein (beperkt aantal plaatsen!) wordt gesloten'... Géén toe gang meer na half twee, want... daar komen de rijders! Ze willen weten of hun beenen wel lenig zijn Ze willen weten of hun fiets, hun kar, wel goed is. Er zijn ook buitenlanders, die de baan nog eens willen verkennen „Tuf-tuf", zegt de tandem, Schmidit Hisgen. Tuf, zegt Schmidt en dan Hisgen. En dan Schmidttuf. En dan Hisgen tuf. En dan om en om. En dan „tuf-tuf", tuf, tuf, tuf, en altijd in sneller tempo Als een der favorits de baan rond gaat op z'n kar, gaat er gejuich opHet publiek wuift met die hoeden en het schreeuwt„hou je taai". Nu is alles bijna in orde. Be stuur der en der Wielerbaan de jury hebben overveel te doen. Van de stadszijde (Willemsparkweg en Vondelpark) stroomt 't publiek van alle kanten toe. De 61 controleurs der Wielerbaan krijgen 't volhaai dig'. Maar er is aan of op de Amsterdamsohe Wielerbaan onge veer 5 mjaal zooveel plaats als in den Stadsschouwburg. Stelt u dus gerust. Men zit er in frissclte zomersche buitenlucht. Een zacht koeltje gaat over de baan. Het is er... gezond! Intusschen rijden nu dfe rijders, groo te en kleine sterren. Het Bestuur der Wielerbaan is in functie. De jury komt ini functie. De vertegenwoordigers der „pers" hebben zich, nu ook in het hun gereserveerde „Perstentje" verzameld. De rijders rijden nog eens weer. Tuf tuf. tuf-tuf, zegt de motortandem SchnridtHisgen. En straks komen er meerdere dergelijke tuf-tufs. Aan de twee loketten der bocht Wil lemsparkweg verdringen zich diegenen, dlie laat komen om binnen" te komen. En even zoo aan de bocht Amstelveen- sche weg en Groote Tribune. Maar geen noodHet Bestuur der j Amsterdamscire Wielerbaan heeft op alles gerekend. Het orkest speelt nu Het Wilhelmus. Onmiddellijk daarna gaat de bel. De eerste wedstrijd zal aanstonds be ginnen. De Wielerbaan is nu een Paradijs ■oor menschen die, van ochtend! tot avond de geheole week arbeidende, of ook uit verveling! van niets-doen, eens willen zien waartoe menseheli jke krachtsinspanning'', in staat is! Tuf-tuf zegt de motortandfem. De jon gens (zóó heeten ze, de flinke, degelijke Hollanders) gaan aanstonds onder el kaar of tegen buitenlanders trappen Intusschen rijden de rijders. De vlaggen van. 7 nationaliteiten a de groote en gereserveerde tribune m digen uit in „eerlijken kamp" zich meten met die echte oud-Hollandse jongens, jongens van gezond vleesch bloed met sterk gespierde beenen armen en breed' gebouwde borst. Aan de Pari Mutuel verdringt m rich als een gevierd! rijder „uitkom 't Wordt stil op dfe renbaan,, doch richten zich aller oogen naar den v ten streep vóór den jury-tent. Die stre ia „de start." De starter lost een pisto schot. De kamp is begonnen. Pari tuel is gesloten. Duizenden bij duize den volgen in spanning het verloop vi dten kanrp. D. F. R. JAWEERD, Het programma vaar de Zondag a te houden Wielerwedstrijden op de Ai sterd'amsche Wielerbaan luidt als volgt Wedstrijd van meet over 2 KIM. v amateurs. 2 courses pour suite over vijf K.3 voor amateurs. Wedstrijd over 50 KM. met gan making voor professionals. Aan de beide poru- suite-numme nemen dieelaarr de eerste race Tr (Brussel) en Smout (Bergen op Zoom Aan d:e tweede race nemen de Cliristiaui en Grevc, beiden Amsterda Trelb is een zeer goed rijder, die den Grand Prix des Amateurs te p rijs zeer zeker- eerste zou rijn geweea indien hij niet door een ongeluk a> zijne machine zijn goede plaats In verloren. Smout is op dit oogenblik h slist de beste Nederlandlche amaiteii dia bijzondere rijcapaciteiten heeft die zich bijzonder onderscheidt door ee zeer strakke pace. Ckristiami is oolc hi welbekend en beschouwt een spurt va een paar honderd meter als een kleinij heid. Greve is de bekende winner van de zes uurs wedstrijd ten vorigen jare deze baan gehouden. Het nummer1 met gangmjalcing waa aan deelnemen Vrouwes en Van de Knoop belooft eveneens zeer belamgwel kend to zullen worden. Van der Knoo sloeg naar men weet Vrouwes de Baarnsche Wielerbaan dbch Vror wes verklaarde dat «rij dien dag onge steld was, zoodat thans wellicht zs worden uitgemaakt wie vaar beiden d sterkste is. Er is boven dien, aan nummer nog een© bijzondere attracti verbonden doordien de winner in aan merkiug komt voor een match met Taj lor, Champion of Köcher, eveneens t- verrijden op de Amsterdamsohe wielei baan. raderen, en grootvaderen deze ziekte ge kend, dan zouden hunne geneesheeren hen stellig en zeker hebben achterna gezeten met drankjes, poeiers en pillen in soorten, om nu maar niet eens van warme pappen te spreken. De zoogenaamde handverkoop (droge rijen en.z.) is voor een groot deed! aan de drogisten overgegaan. Zal nu de heer Macaré in staat we zen, aan dit achter-uitgaande vak nieuw leven in te blazen Een jurist zegt men wel eens is geschikt voor alles en vol gens deze theorie kan een knap jurist en de heer Macaré is dat voorzeker, meer dian alles. Men zou dus zeggem, dat de kaarsen goed staan voor de phar- macie. Maar scherts ter zijdfe latende mag men het betreuren, dat een weten schappelijk vak als dat (welke dan ook de oorzaken mogen wezen) zijn beoefe naar? geen behoorlijk bestaan meer op levert. En dat terwijl het leven voortdurend hooger eischenl stelt en alles duurder wordt, ook onze plaatselijke belaisting voor diegenen wier* inkomen beneden de f 2600 blijft. Ja toch, er i9 een zaak goedkooper geworden, het vervoer per train van kleine kinderen. Tot dusver moest men voor alle kinderen betalen, zelfs voor die welke op den schoot ge nomen warden en ik heb al eens de ge- lege heid gehad, te schetsen hoe lastig dat was voor publiek en personeel te ga der. Nu, is dat uit, een eerzame huis moeder kan haar kleintje of kleintjes zonder kosten meenemen, wannéér ze om een regenbui te ontgaan of voor de kou of voor dfe zon of voor d'en wind, of voor wat ook, het wenscheLijk mclit vin den. een trammetje te pakken. Nu zegt Wouter- wel, dat dit een schaduwzijde heeft, maar zooals de lezer weethij. heeft altijd) wat aan te mer ken. ,,Kijk", zei hij, „dlat jonge goedje kan soms een ongenadige keel opzetten en verbeeld je, nu eens een mama met drie spruiten, van drie, twee en een jaar-, orgelpijp formaat, allen met vuile handen en met van die on beschrijf eli j - ONDERLIJS, Acad. Examens. Met gunstig gevolg is te Amster dam afgelegd het doctoraal examei ia de rechten door de beeren Cb Thors en D. Cordeshet candidaats> examen in de Nederlandsche letteren door den heer J. M. van der Hoogt; het propaedeutisch examen in d< geneeskunde door de heeren J. H. H. J. Lubberman, A. Stavorman en A.; W. van Kleeff. Bevorderd tot doctor in de rechten en staatswetenschappen op stellingen de heer R. S. Bakels, geb. te Deo Hoorn op Tessel. Bevorderd te Leiden tot doctor iff de rechtswetenschap, de heereo T A. ten Cate, geb. te Stad Almelooj H. Polvliet, geb. te Utrecht en G. Gouda Quint, geb. te Dodewaard, allen op „Stellingen." Te Leiden hebben afgelegd het arts examen eerste gedeelte de heeren L P. J. de Doos en C. L. Wjjn. Het stoomschip Amsterdam van de Holland Amerika Ljjn, van Rotterdam naar Newyork, vertrok 7 Juli des voorm. 1 u. 55 min. van Boulogne. ke neuzen daar zou ik toch niet graad naast zitten;!" „Daar behoor je ook niet naa-st te zitten", zei ik kortaf, „de plaats van een gezond man is niet in den wagen maar op een van, de balcons!" Dit antwoord sloeg lrem een weinig uit het veld), maai- hiji hield vol. „En de dames in den wagen dan V' „Die hebben vrouwelijk gevoel genoeg om de aanwezigheid van die kindiertjes niet kwalijk te nemen, zelfs met die onbeschrijfelijke neuzen." Hij deecl1 er liet zwijgen toe, zoodaï ik hem weer in zij(n humeur moest bren gen met hem er op te wijzen, hoe in de laatste dagen de paarden van do tram loopen zooals ze nog nooit gedlaan heb ben. „Let eens op," zei ik, vooral wan neer ze in de buurt van het Houtplein komen dan steken ze den kop op, strek ken de poolen e-n gaan het Heeren hek voorbij alsof ze volbloed Arabieren tooi een coupé t je waren. Je lacht er natuur lijk weer om. Wouter, maar ik zeg je: de stomme dieren begrijpen, dat ze gen over dfe elect rische tram, hun eer moeten ophouden. Geloof me, het paard heeft minstens evenveel eerzucht als de mensch, maar het beest laat het niet altijd te pas en te onpas blijken. Daar om is 't ook aangenamer met paarden dan met menschen om te gaan." Dat was een steek onder water, want Wouter hadl me in de laatste weken verveeld' met. mini of meer bedtekte vra gen, of hiji niet geschikt zou wezen voor lid van den Raad. En geen enkele kies- vereeniging heeft aan hem gedacht! Hij waa dan ook over de opmerking zóo boos, dat lrij zich omkeerde en heen ging, iets pruttelende als„Sommige menschen lijken minder op paarden dan op ezels", een van zelfkennis getuigende mededfeeling, waarvoor- ik hem.1 nog meer ging hoogachten. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 6