NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. per quitantie Bericht. 17e Woensdag 19 Juli iS99 «0 '923 A^02NT2xTH]]VnE33SrTSFK,I J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.80 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.S71/2 AJDV^ETRTECSTTIEnsr: 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland,Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissemen tg Haarlem Ls hot uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nö verheid en Geldwezen, opgedragen aan hat Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR. Azn, te .Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, ÜandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORPZandvoort, Go ZWEMMER VeisenW. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSHillegotn, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan onze Geabon- neerden, die per week betalen, wordt hierbij medegedeeld, dat van Maandag 17 dezer af, voortaan geregeld het Abonnementsgeld zal worden geïnd. Als geldophaler hiervoor is aan gesteld P. VAN DEN RAADT. Beleefd wordt verzocht, de we- kelijksche contributie derhalve niet meer aan de Cou- rantombrengers te betalen, maar aan bovengenoemden geld ophaler, die verplicht is daarvoor quitantie at' te geven. In 't belang eener goede admi nistratie wordt den per week Ge- abonneerden dringend verzocht, van deze verandering goede nota te willen nemen. DE ADMINISTRATIE. Ter aanvulling van bovenstaand be- richt kan dienen, dat het in ontvangst nemen van de Abonnementsgelden onzer Weekabonnés buiten Haarlem aan de Agenten blijft opge dragen. De Administratie. Stadsifiiieuws. Eerste en derde pagina. Haarlem, 18 Juli 1899. Een oude gevelsteen bewaard. De oude gevelsteen, voorstellende een fontein, met leeuwenbekken waar uit water spuit, welke in den gevel gestaan heeft van de vroegere smederij aan de Krocht van den lieer P. Buys, en na de sloopinv van genoemd ge- houw bewaard werd op de pandplaats van het Prinsenhof, komt thans in den muur van het huis van den heer C. J. Gonnet aan de Oude Gracht bij de Kleine Houtstraat, welk huis ge restaureerd wordt. Zoodoende blijft de steen toch als oude herinnering voor de stad bewaard. BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. In de vergadering der Eerste Ka mer van gisterenavond vroeg en ver kreeg de heer Reekers verlof om op een nader te bepalen dag den Min. van Wat. eenige vragen te stellen betreffende het reglement op den Rijksvischafslag te IJmuiden. Woensdag 11 nar openbare verga dering. G. JE. Uit de „Staatscourant" Koninklijke Besluiten. Benoemd tot rechter in de recht bank te Alkmaar, mr. H. L. Asser, kantonrechter-plaatsvervanger en ad vocaat te 's-Gravenbagetot hoog leeraar aan de Polytechnische school J. C. Dijxhoorn, werktuigkundig inge nieur te Rotterdam. Parijsche tentoonstelling. In het bnreau dat is ingericht voor de architecten belast met de werk zaamheden voor de centrale commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 zijn de heeren Mutters en Sluijterman, leden der bijzondere com missie voor groep XII, met den heer Eberson, aangesteld als vast mede werker, drnk aan den arbeid, bestaan de in het uitwerken der details voor de versiering en inrichting onzer af- deeling. Yeel oponthoud wordt ver oorzaakt doordat nog telkens in de plannen der gebouwen wijzigingen gebracht worden. Van eenige der afdeelingen die ge reed zijn, maar ter goedkeuring zich in Parys bevinden, zyn de ontwerpen aanwezig. Zooals bekend is tracht men in onze tentoonstelling eenheid van stijl en kleur te verkrygeu, waar bij men van verscheidene inzenders reeds krachtige medewerking heeft ondervonden. De architecten zien daarom gaarne de inzenders op hun bureau, Hofspui 6 te 's- Gravenhage, verschijnen om kennis te nemen van de inrichting. Des morgens tusschen 10 en 12 uur kunnen zij zeker zyn er een der hee ren te vinden. Nieuwe frankeerzegels. Als vervolg op de uitgifte der frankeerzegels van een gulden, wordt, met ingang van 1 Augustus a.s., een nieuw type van de frankeerzegels der overige waarden in gebruik gesteld. Tegelijkertijd worden briefkaarten en briefomslagen met het nieuwe zegel- type in gebruik gesteld. Van die zegels, briefkaarten en briefomslagen zal ambtshalve eene eerste toezending aan de postkantoren geschieden in den loop dezer maand. De tegenwoordig in gebruik zijnde zegels, briefkaarten en omslagen blij ven tot nadere aankondiging geldig. De op de postkantoren aanwezige voorraad zal dus eerst worden opge bruikt. De nieuwe zegels enz. mogen, onder geenerlei voorwendsel vroeger dan 1 xlugustns a.s. worden uitgegeven, noch aan wien ook, ter inzage worden ver strekt. Met nadruk is de aandacht van de ambtenaren der posterijen op deze bepaling gevestigd. De postbladen worden voorloopig niet door andere vervangen. Vegetariërs. De Nederlandsche Vegetariërsbond j hield Zondag de vijfde jaarlyksche' vergadering op den Darthuiserberg. De vergadering werd geleid door den heer D. de Olercq te Nunspeet, die tevens redacteur is van de Vege-j tarische bode, het orgaan van den bond. Uit het jaarverslag bleek dat de bond bestaat nit 263 leden (165 ge-: wone en 98 buitengewone). Twee bui tengewone leden hadden wegens ver- andering van inzichten den bond ver laten. De tweede en laatste jaarlyk sche gift van f 240 waaraan de Ve getarische bode haar ontstaan heeft te dankenj is ingekomen, en daarom wordt dit orgaan dringend in den s eun der leden aanbevolen. Het vegetarische restaurant op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid heeft een tekort opgeleverd van f36.08. Een wedstrijd van stoomkokers werd op een gezelligen avond in Ons Huis te Amsterdam gehouden en gaf bevredigende uitkomsten. Er zal een sommetje beschikbaar worden gesteld als bijdrage voor den uit Nederland te zenden afgevaardigde naar Eden by Oranienburg om de daar gevestigde inrichting te bestudeeren. Omtrent den milicien Wendt die in de gevangenis te Haarlem een straf tijd heeft doorgebracht, wordt mede gedeeld dat het bestuur pogingen heeft gedaan om voor hem in de ge vangenis toestemming tot vegetarische voeding te krijgen. By een aan hem gebracht bezoek is gebleken dat by er zelf maar niet langer op aange drongen wilde hebbendat hij qods in de week een stukje spek en vet kreeg dat hy dan liet staan en dat overigens alles goed was. De tus- schenkomst van het bestuur bleek das niet zeer noodig. Aan de lunch en het diner was het zeer gezellig. Brood, havermout, wor teltjes, doperwten, allerlei vruchteu, curagaosche nootjes zagen wij met smaak verorberen en wegspoelen met water of limonade. En de gebruikers bleken er zoo door versterkt dat zy onvermoeid waren op de zwerftoch ten door de dichte bosschen en flink den steilen heuvel beklommen en de booge daarop staande graftombe van de familie Nellesteyn Rij ksambtenaren. Indertijd werd medegedeeld, dat op uitnoodiging van den he^r C. J. de Breuk te Zandvoort, te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats had van be langhebbenden by de regeling der pensioenen van de Rijksambtenaren en van hunne weduwen en weezen, tot stichting eener vereeniging en be spreking van het denkbeeld van den heer De Breuk „Pensioen gelijk aan laatst genoten traktement". Besprekingen met een autoriteit op levensverzekeringsgebied en andere ter zake deskundige personen, hebben I thans aan hen, die aangezocht waren j een vereeniging als bovenbedoeld voor te bereiden, de overtuiging verschaft, dat voor het denkbeeld van den heer De Breuk thans geen propaganda be hoort te worden gemaakt. Weliswaar betaalt de Staat aan pensioenen f 1.800.000. terwijl de amb tenaren bijdragen 450,000. doch de cijfers mogen geenszins, wordt in een circulaire gezegd, aanleiding geven tot de conclusiën, die de heer De Breuk daaruit trekt, aangezien, inge val bet ambtenaarspensioen werd ver hoogd dermate als de heer De Breuk voorstelt zonder dat ook de Staatsbydrage klom, de lasten, die daardoor op de ambtenaren zouden worden gelegd, stellig driemaal zwaar der zouden worden dan thans. j Het voorloopig bestuur zegt in voor- i noemde circulaire dat het met grond betwijfeld schy'nt temogen worden,; of de meerderheid der ambtenaren zich die opofferingen wel zou kunnen en willen getroosten. Na verschillende overwegingen roept het voorloopig bestuur den steun der ambtenaren in, om te geraken tot oprichting eener vereeniging, waar door de ambtenaren tevens de gele genheid zullen bekomen tot het geven van uiting aan andere wenscheu op peosioengebied, zooals de wijze van besteden der batige saldo's van het. Pensioenfonds der weduwen en wee zen enz. Valsche recherche. By twee kleine kooplieden, die Maandagmiddag op de markt te Am sterdam een stuk laken van f 35 had den gekocht, kwamen even later twee personen, die zich als rechercheurs bij de politie kenbaar makende, het gekochte in beslag namen, zeggende, dat het goed van diefstal afkomstig was, en dat de kooplieden zich moes ten aanmelden by de politie op bet Jonas Dauiel Meyerplein. Daar bleek hun echter dat zij bedrogen en be stolen warende beide personen wa ren geen rechercheurs en er was geen order tot. inbeslagneming gegeven. Inbraken te Delft. Binnen den tijd van weinige maan den is nu reeds voor de vyfde maal diefstal met inbraak gepleegd in de gebouwen, behoorende tot of zich groepeerende om de fabrieksinrichtin- gen, welke staan onder directie van den heer J. C. van Marken te Delft. Achtereenvolgens werden nachte lijke bezoeken gebracht aan het kan toor der lymfabriek, het gebouw der drukkerij, het fotografisch atelier en den manufactuurwinkel in bet Agne- tapark. In een der nachten van de gepasseerde week heeft men nu we der in het kantoor der gistfabriek aan de Lepel'orug de lessenaars der afdeeling handels-secretarie openge broken. Evenals byna alle voorgaande keeren, is men er in geslaagd eenig geld buit te maken, thans door het openbreken van een ijzeren geldkistje, dat tijdelijk in een der lessenaars was opgeborgen. Van geen der diefstallen heeft men tot nu toe den dader kunnen ontdek ken. Een weldaad. Te Wezepö woonde A. Visser, een arme gebrekkige wees van 14 jaar, bij zijn tweeden vader en tweede moeder in huis, die het ook al niet te breed' hadden, Wegens zyn kreupelheid voor alle vakken ongeschikt, zou hy bet kleer maken leereneen jaar hiermede be zig zijnde, dacht hy zelf den kost wel te kunnen verdienen en trok de wyde wereld in. Geen geld hebbende, ging hy te voet. naar Apeldoorn, welk reisje hy met zyn kreupelen voet in twee dagen deed, 's nachts bij een of an deren goeden boer overnachtende. Aangekomen te Apeldoorn, bleek al spoedig, dat hy zijne bekwaamheid had overschat en eigeulyk nog niet veel van de kleermakerij afwist, Ze kere Engels, kleermaker op 't Loo, had medelijden met het ongelukkige ventje en hield hem een paar dagen, en wilde hem ook wel verder oplei den, maar kon dit niet kosteloos doen. Wat te doen? Weet je wat, dacht de wakkere jongen, onze lieve Koningin zal my wel helpen eD hy strompelde naar 't paleis, maar o weehy kon niet by de Koningin worden toege laten. Hij ging daarop naar huis en schreef een brief aan H. M., waarin hy zijn toestand blootlegde. Eeuigen tyd daarna ontving de pre dikant van Wezepe bericht, dat H. M. de Koningin f 50 toezeide voor het kleermakertje, waarna ook de diaco- niën van Wezepe en Apeldoorn iets bijdroegen en nu was onze dappere jongen geholpen. Niet noodig te zeggen, dat de jon gen erg gelukkig en zeker zeer dank baar is, thans coupeert en tailleert hjj er dapper op los en zal zeker spoedig in staat zijn zich zelf te helpen. volge van den schok viel hy van de machine en wel zoo ongelukkig dat een zijner boenen werd verbrijzeld. Vechtpart Zaterdagavond had te Deventer eene ernstige vechtpartij plaats, waarbij de arbeider J. Kappert door een soldaat der Koloniale Reserve nit Zatfen met een mes werd gestoken, zoodat hij, na voorloopig verbonden, te zijn, in het Ziekenhuis ter verpleging werd opgenomen. K. kreeg zeven verschil lende gevaarlijke messteken waaraan by hedennacht is overleden, zonder dat hy door de politie is kunnen ge hoord worden. Denzelfdenavond werd de dader gearresteerd. Revisie Vonnissen. Naar aan de „Arnh. Ct." van goed ingelichte zijde bericht wordt, is de wet, houdende uitbreiding der gevallen waarin revisie van strafvonnissen toe gelaten is, door H. M. de Koningin geteekend, en zal zij nog deze week in bet Staatsblad worden afgekondigd. Zondag arriveerde te Hoek van Holland eene afdeeling der Duitsche torpedovloot, bestaande uit drie sche pen. die tijdens deu oefeningstocht op de Noordzee de verschillende Holland- sche havens zullen bezoeken. Het voornemen is morgen naar Helder op te stoomen. Maandagmiddag is te Breda by het zwemmen in den Singel de zoon van Abram de Winter, deu bekenaeu Hollaudschen komiek, verdronken. Op de tram der Zuider St. My. tusschen Oosterhont-Breda ter hoogte ivan het station Teteringen had de machinist-leerling v. M. Maandagmid- dag de onvoorzichtigheid, terwijl de tram in beweging was, zoo ver buiten de machine te gaan hangen, dat hjj in aanraking kwam met een der langs de lijn staande telegraafpalen tenge- Valkenburg. De eerste Nederlandsche Eiectriei- teit-Maatschappij, die coocessie voor de electrische verlichting heeft, heeft nu ook met de gemeente onderhande lingen geopend tot bet verleenen van concessie voor eene waterleiding met vestiging van het reservoir op een der vlak bij gelegen hooge bergen, zoodat met grooten druk zal kunnen worden gewerkt. Het plan wordt, vóóral door de groote hotels, zeer toegejuicht en ook door de bouwondernemers van het nieuwe villapark, waar 92 huizen, 20 villa's en een groot hotel zullen koraen. Bij het groote nut eener waterleiding, zal men dus tevens door middel vau fonteinen enz., nog veel tot verfraaiing kunnen doen. Dezelfde maatschappij heeft thans ook aan de gemeenten Houthein en Meerssen concsesie v er electrische verlichting aaugevraogd, dit laatste met het oog op den voorgenomen aan leg van de electrische tram Heerlen- Valkenburg-Maastricht, alles te be dienen door middel van een groote centrale. Nu zal het meteen wel duur worden in 'tlandelijke Valkenburg! Maandagochtend werd in de R. K. kerk te Hedel een man op heeterdaad betrapt by het openbreken der offer bus. Hoewel hy onmiddellijk wist te ontvluchten, is hy door de politie achterhaald en nog Maandagmiddag onder de gemeente Kerk-Driel gear resteerd. De arrestaut is een Duitscher op wien een flobertgeweer met 20 patro nen en een breekijzer werden bevon den. Letter Sïb ere De 20ste jaarlyksche examens der j Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- jeeniging zijn Maandag te 's Graven- hage, in het lokaal „Pulchri Studio" i begonnen. Van de 5 candidaten zyn geslaagd: Voor solozang de dames J. M. L. Petri te Utrecht en J. Tobbe te 's-Gravenhage voor koorgezang M. van Essen te Steenwykerwoide en M. de Vries te Haarlem. FEUILLETON. W innenswaard Naar het Engelsch VAN Mes. H. LOVETT CAMERON. En dadelijk begrijpt ziji dat zij aan den ingang ia van eenen zwarten, ge- openden tunnel. Zij hield verschrikt op. Daarop had zij niet gerekend. Geen© gediaohte van door eenen tunnel te moeten galan was haar ingevallen; rij) was verstijfd van schrik. Gedurende eenige minuten over- legdle zij, bdjj zichzelf of ziji nu nog op hare schreden zou terugkeeren, het scheen haar zoo vreeselijjk- door deze diepste diepte van duisternis te gaan. En toen schudde zij haren vrees af; zou zij nu op het laatste oogenblik laf worden vroeg zij zichzelf boos af nu, nu zij zeker reeds twee derden van den, weg had afgelegd? En dan wat kon haar in eenen tun nel erger overkomen dan op die baan? Zdj behoefden slechts goeden.' kant te houden, dan zou zij geen leed ondervin den was zdj een kind ocm voor het don ker te schrikken. Zoo reden eer end. verzamelde zij ai haren moed en liep snel in den tunnel. Ziji wilde zich geenen tijdl meer ge ven om na te denken of terug te kee ren zij liep haastig dloor, tot haar den terugweg was afgesneden; tot het even donker was achter als voor. Zij raakte de kant aan me<t haren hand om zich' niet in de lijn. te vergis sen. Nu is zij in een wolk van gas die hare reukorganen sterk aandoen, van rook die nooit verdlreven wordt, harei oog-en doen pijn, de adJem wordt haar bijna benomen, maar toch' stapt zij moe dig voort. Het kan niet lang duren denkt zij ten hoogste tien minuten en dhn moet de versche lucht aan de andere zijde haar bereiken. Plotseling wordt de stilte door eenen vreeselijjkem, doordringenden, schellen gil verbroken, en een oorverdloovend geluid) als vau donderslagen klinkt door da ledige ruimte van: den tunnel. Ko lom men rook komen haar tegemoet1 haar oog verblindend an var weg door de dikke duisternis door rook en smook schijnen twee groote, gloeiende oogen, die al nader en nadien komen. Een trein was aan de andere zijdie den tunnel binnengekomen. Wie kan de schrik van dat oogenblik beschrijven Het scheen in hare ver warring dlat zdj op de verkeerde lijn stond, dat op de eene of andere wijze de trerin op de verkeerde lijn was ge raakt. In haren vrees rende zijl woest vau de eene naar de andere rijde, ais gek schreeuwend, wanhopig, versuft, tot zij ten laatste niet meer wist- wat rechts en wat links was. Ik zal over dat vreeselijke oogenblik niet uitweiden de verlammende schrik, de gekmakende wanhoop, de uiterste vrees als een voorproef van den dood; terwijl' het dreigende monster, on m eedOogendl voorwaarts stoof, vuur en rook brakend'. Toen kwam een schok, een oorverdoo- vend lawaai, een woeste gil en de ex- prestrein rende den tunnel weder uit, naar buiten in de duisternis, Harold Dorringtoni naar Llanvelly dragend. Maar van Rosie Wood) werd nooit meer iets gehoord. Alleen een week la ter vonden sommige werklieden, bezag d'e Mjn te onderzoeken, eene arme mis vormde massa opgehoopt aan de zijde van den tuimel waar zij, was ne- dergewarpen, en een bundeltje met een gekleurdèn zijden zakdoek, en waar van de inhoud door Lady Harriet North herkend werd als het eigendom van hare verdwenen kamenier. HOOFDSTUK XXXI. Alice Dorrington had May's adres gevonden door nai te vragen in den win kel bij het station, bij| denzelfden man die zijne bestellingen in oude couranten wikkelde. Toen zij hoorde dat eene jonge dame, genaamd juffrouw Crocker logeerde bij de dame-s Denham uit het plantsoen, was zdj; geschrokken bij' het hooren van dien> eens zoo bekenden na^rn. Zij wensc-hte naar het plantsoen te warden gebracht en ging er langzaam naar toe. .,Ik ben benieuwd of zij soms bloed verwanten zijn," mompelde zij bij zich zelf. „Het is toevallig dat ik dien naam weer tegen kom. Maar hoe dwaas om daarover zenuw achtig te rijmnatuurlijk moeten er vele menschen miet den naam Denham in de wereld rijn; waarom zou mijn hart zoo dwaas kloppen? Ik moet toch een zeer wispelturig meisje rijn 1" May was naar hare slaapkamer ge gaan, om zich voor het diner te klee- denhet diner had bij de dames Den ham op een onfatsoenlijk vroeg uur plaats. Zij leunde door het venster en keek werkeloos langs de baai, zich niet i schamende voor haar morgentoilet. Zij, voelde zich bedroefd en alleenrij dacht over Lord Alforth en bijna, niet ge heel en al, betreurde rij het hem te hebben weggezonden. Bene vrouw is er nooit zoo na aan t-oe den man, dien rij heeft geweigerd), te beminnen, als dadelijk na die wei gering. In negen van de tien gevallen, zou de man, die slechts den moed' had dadelijk terug te keeren, de meening over hem reeds veranderd vinden. Zoo dacht May over de arme Dolly en wenschte hem bijna terug. Ten laat ste had! hij haar toch bemind en, had rij harei moeder niet reed's lang geleden verteld dta waar of wanneer rij iemand zou vinden, dae haar om haar zelf lief- had, rij hom hare hand) zou schenken Jai, maar nu dacht rij aan Harold Harold, die, omdat hij haar arm ge loofde haar had verlaten en tot rijpe dorpsschoone was teruggekeerd, van wie alleen de glans van haar rijkdom hem had teruggehouden. „Laat hem dan naar haar terugkee ren zedde May bitteren toen poogde rij te bidden dat hij gelukkig mocht rijn met die vrouw, die hij scheen lief j te hebben. Plotseling bemerkte zij Alice Dor rington. het kleine pad naar het huis opkomend. May kon hare oogen nau welijks gelooven, maar het was Alice, ontwijfelbaar. Waarvoor was rij geko men? Haar hart klopte, en een blos kwam en verdween afwisselend op haar gelaat, op het onverwachte gericht van de zuster van, HaroddL Toen kwam te vens een ander denkbeeld bij haar op Lionel Hij, was alleen benedien in de spreek kamer hij was nog niet naar zijne kamer gegaan. De clames Denham, wier toiletten' langer tijd behoefden, dan die van hunne gasten, waren vei Lig opgeslo ten. May vloog naar beneden en kwam de meid tegen juist toen rij de denr, wilde gaan open doen. „Het is eene dame om mij te zien," zedde riji tot haar. „Laat haar in de spreekkamer, en zeg haar dat ik mij aankleed, maar binnen een paai- minu ten beneden zal rijn." En toen liep rij weer naar boven, en ging op de bovenste trede der trap ritten, zoodat de dames Denham niet zonder haar voorkennis naar beneden konden gaan. De kleine spreekkamer was in twee deelen verdeeld door eenen gewelfden doorgang, gemaskeerd door eene zware portière.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1