da,; een familielid, by wien by bet middagmaal gebruikte. 's Avonds werd by onwel er. overleed den volgenden das.-. Het feit, dat zeer onlangs eene levensverzekering gesloten is op bet ho >fd van S., in verband met het spoedige overlijden, heeft kwade ver moedens gewekt. Ongeluk. Op de emaiileerfabriek van de firma H. Berk en Zoon, te Kampen, was Dinsdag de 20-jarige H. van den Berg, wonende onder de gemeente IJselmui- den, bezig eenig werk te verrichten op de eerste verdieping. Een losse plank, die op de balklaag rustte, kan telde en de ongelukkige viel op den grond. Dien avond is hy aan de ge volgen der bekomen keuziugen over ieden. ONDERWIJS Voor het examen in de schoolhy- giëne door de Ned. Maatscb. tot be vordering d^r OeneesknDst hadden zieh ruim 40 ouuerwyzers en onder wijzeressen aangemeld. De My. scheen dit aantal niet groot genoeg te vin den, ten minste zy besloot de exameüs voorloopig te verdagen. Aan H. M. de Koningin zal een adres worden aangeboden van den volgenden inbond Geven met verrschnidigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, bur gemeesters eu wethouders yan ge meenten in Nederland, domicilie kie zende ten huize Yan den eersteo on- dergeteekendo. H. J. Calkoen, Edam; dat sinds jaren ook buiten den on derwijzersstand de overtuiging geves tigd is, dat de jaarwedden van de groote meerderheid der openbare on derwijzers en onderwijzeressen, vooral ten platteland© onvoldoende zijn dat vele gemeentebesturen, hoewel gaarne bereid daarin verbetering te brengen, hiertoe onmachtig zijn, wyl de financiëele toestand hunner ge meenten geen meerdere uitgaven voor het onderwys toelaat. Zoo werd op dien grond in den laatsten tijd o.a. te Dokkuro. Sprang, Rheneu. Leeuwar- deraleel, Terschelling, 's-Gravenpol- der. Rilland, Schore, Kattendyke, Baarland, Moordrecht eu Zuid broek op een desbetreffend verzoek der ou derwijzers afwijzend beschikt dat echter d toestand der gezinnen van onderwijzers met zeer lage trak tementen Yan dien aard is, dat ver betering niet ianger mag uitblijven dat zy geen andere oplossing zien van deze voor betonderwys en daardoor voor het geheeie Nederlandsche volk zoo hoogst belangrijke kwestie dan een gröotere bijdrage van het rjjk aan de gemeenten ten bate der onderwy- zersjaarwedden, Zy wyzen daarbij op enkele Zwit serse he kantons, b. v. Zurich, waar bet onderwys eveueeDS deels rijkszaak deels gemeentezaak is en waar de belft of zelfs meer dan de helft der traktementen ten laste komt van het kanton weshalve zij de vrijheid nemen, zich eerbiedig en inet bescheiden doch krachtigen aandrang tot Uwe Majes teit te wenden met het verzoek, dat het iiaar mogen behagen de artt. 26 en 45 der wet op het lager onder wys zoodanig te doeu wijzigen, dat eeu billijke salarisregeling der onder wijzers in alle gemeenten mogelijk worde. Kunst De examens der Neder 1. Toon kunstenaars-Vereeoiging zijn Woens dag te 's Gravenhage, in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 4 candidateu zyu geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames A. C. C. J. Collard te Hilversum en E. M. ter Meer te Leidenen voor piano (middelbaar onderwijs) de heer C. J- Spruijt te Woerden. Sp Wielrijden, De Belg Grogna werd Zondag 11. op de baan te Poitiers, waar hij zeer favoriet was. aangereden door Gou- goltz waardoor hij kwam te vallen en hem de prys ontging. Gongoltz werd door den rechter met 50 francs be boet. zegden van cïen, papegaai voor waarheid en zo meenden dat hij: alwetend was. Do koningin d)roeg bij: het feest een snoer echte paarlen en de koning een zwaren gouden ring, met een prach tig fonkelenden diamant. De gasten vonden het parelsnoer en den ring zoo kostbaar, dat ze over bijna niets anders spraken dam over de lriei- noodiën en ze waren benieuwd1, hoe duur die wel geweest zouden zijn en waar men die kon Icoopen. Menigeen vond ze zoo begeerlijk, dat hij zich in stilte beloofde ook zoo iets fraais aan te schaffen, zoodra zijne mid delen het hem zouden veroorloven. Een van 's konings trouwste vrien den besloot de stoute schoenen aan te, trekken en den koning (n&s te vragen.; Hij ging daarom naar den koning, maakte een fraaie buiging en zeide Uwe Majesteit duide het mij niet euvel als ik als vertolker der gevoelens van alle aanwezigen die steeds het grootste belang stellen in alles wat in betrekking staat met- Uwer Majesteits doorluchtig huis, liaar ons compliment maak over de verblindende pracht der kostbaarheden, die het Uwe Majesteit en uwer Majesteits doorluchtige gema lin lieden avond heeft behaagd onder Meeting te Clingendaal. De uitslag van de meeting te Clin gendaal op Woensdag is als volgt: Aanmoedigingsprijs, (harddraverij.) 1. Alix. in 3 ra. 51% s.; 2. De Dame, in 3 m. 52 s.; 3. Jonge Krylaty, in 3 m. 53" }s s.; 4. Black Boy, io 3 m. 54J/S sec. Derbyprijs (wedren). 1. Ada met 3*/a lengte; 2. Arak, 3. Alarm Tribujieprijs (heat-harddraverij). Beide üeats gewonnen door Robert see Bteele, die dus overwint. 2. New- bold, 3. Cleopatra. Noordzeeprijs (verkoopswedreu). 1. Wiudmühte, 2. Rosita, 3. Goody Alice. Zomerprijs (record-harddraverij.) 1. Bellwood, 2. Belle Bay, 3. Red- burr. Ooslerbeekprijs (hordeuren). 1. Mr. Romeo, 2. Lady Hamilton, 3. Warda. KERKNIEUWS De Synode der Ned. Herv. kerk, Woens lag geopend, herkoos met grooie meerderheid van stemmen de heeren M. A. Perk als president, dr. G. J. van der Flier als vice-president en benoemde by tweede vrije stemming tor secundus vau dezen laatste den heer J. van Witzenburg. RECHTSZAKEN. De zaak Haas—van Hall. Voordat het O. M. Woensdag van repliek diende op de pleidooien van de verdedigers, Mrs. Worst en Van Gigcu, werd nog even de getuige Spaujer gehoord. 'Daarna bracht het O. M. hulde aan de verdedigers voor hunne welsprekende eu zaakrijke be schouwingen. Met sympathie heeft spreker die pleidooien aangehoord, vooral, uidat daarin min of meer be dekt erkenning lag opgesloten van schuld by hunne cliënten. Evenmin als iemand anders zuilen de verdedi gers, hoe ook het eind vau het pro ces moge zyo, straks de rechtzaal verlaten in de overtuiging, dat de be klaagden Van Hail en Haas leu on rechte voor de rechtbank zjjn ge bracht. Mr. Von Biumhauer verdedigde daarna zyn goed recht tot liet opvra gen en gebruik inakon van telegram men nam daarna Graaf Spaur m be scherming en betoogde, dat zèljfs in dien Jacobs door de Rechtbank voor den hoofddader wordt gehouden, er gelegenheid te over bestaat om van Hall eu Haas als heieren meiepüch- tige te veroordeeleu. Spr. zal nog trachten, materiaal byeen te breDgen voor eeu vervolging vau don getuige Dnparc van Lier, dien hjj met Mr. Van Gigch geheel onvertrouwbaar acht. Uit de zaak Heldring en Pierson en uit die aangaande Spanjer nog maals van Hall's mededaderschap construeerende, maakte spr. gebruik van dq gelegenheid om zijne uitlating betreffende baron Hugenpoth nader toe te lichten. Ten onrechte heeft men begrepen, dat spr. zou hebben gezegd: „van Hall is id den strik ge vallen door zyne uitlating„baron Hugenpoth zai geen carrière maken." Dit zou den indruk geven, dat var: Hali's vervolging voortspruit uit col- legiaiiteitsgevoel by de magistratuur. Deze staat daarvoor evenwel te hoog. Do arrestatie van Van Hall geschied de, toen in het Paleis voor Volks vlijt ontdekt werd, dat hjj gelogen en de justitie misleid had en toen het telegram aan hem gevonden werd, waarin Jacobs seinde, dat de zaak S (paur) volkomen slaagde Nu kwamen nog de advocaten aan het woord voor dupliek, die by hunne oonclusiëu bleven volharden. Rubriek voor Dames Ie d!eze dagen van heerlijken zonne schijn, wanneer ons oog zich vergast aan al het schoone, dat de volle bloeitijd van den zomer meebrengt, dan komt in ons dames, liaast altijd het verlan gen naar een pic-nic op. Een dagje bui ten domgebracht geeft ons zoo'ni behar gelijk gevoel, dat wij behoefte krijgen met vrienden en kennissen onder vroo- liike gesprekken datzelfde nog eens te genieten. Hoezeer wij ook verlangen aan dat plan gevolg te geven brengt het vele bezwaren met zich, de zorgen die het vereischt komen meest altijd op de oogen te bengen van uwer Majes teits onderdaniger! dienaar. Het vorstelijk echtpaar glimlachte vriendelijk en was zeer gestreeld door de hoffelijke taal van den edelman. Nu ging deze verder cn sprak: - - Vergun mij. uwe Majesteit in be scheidenheid eene vraag te doen. De koning gaf gaarne die vergunning. Toen vroeg de hoveling' - Waar heeft uwe Majesteit die [kostbaarheden gekocht? i Daar klonk het op eens Gestolen nn- tuurlijk Ontsteld keken de gasten elkaar aan en. de koning en zijne gemalin werden beurteligs bleek en rood van schrik. De vogel had echter niet geheel ge logen, want de ring en het parelsnoer waren, een deel van den buit, op een vijadelijjc vorst veroverd. Alleen had hij een fatsoenlijker woord moeten ge bruiken. want hij. die alles wist. moest ten minste wel weten, dat koningen niet stelen. De koning kwam spoedig weer wat bij zijne stukken, maar de koningin was geheel van streek en riep in haar zenuw achtige opgewondenheid: - - Waar zal ik mij verbergen In den schoorsteen hangenriep ons dames neer en daarom gebeurt het maar al te vaak, dat wij het bij het plan laten blijven. Toch is dat jammer, waait is er groo- ter genot denkbaar, dan in een feeste lijke stemming van de heerlijke natuur te genieten? Lokt het niet tot onbe zorgde vroolijkheid uit om heel ongege neerd op het mos gezeten misschien met het frissche geklater van een water val in do nabijheid en het zingen der vogels boven u als muziek, rondom een tafellaken bedekt met gevulde schalen de maag ook haar beurt te geven Daarom, nu het weer tegenwoordig standvastig schijnt te zijn, draalt niet langer, kiat u niet terughouden door allerlei kleine bezwaartjes. Het is waar, dat het op verre na geen gemakkelijke taak ia om een pic nic goed te arrangeerenhet vereischt zeker wel groote voorzorgen om het feest good te doen slagen. In de eerste plaats is het een punt van groote zorg, om uit te maken, waar heen het gezelschap zich zal begeven. Voor Haarlemmers zijn uitspan ui ngs- plaatsen als het Bloemendaalsche bosch, het Brouwerskolkje, de Schapen duin en, het Keukenhof bij Lïsse en zoovele an dere plaatsen daarvoor bij uitnemend heid geschikt. Een. twee-de vraag is: ,,Welk voer tuig zal gebruikt worden?" Natuurlijk is daarvoor altijd bijzon der verkieslijk een vervoermiddel waar in het geheeie gezelschap of anders een groot gedeelte een plaats kan vinden bv. I een Jan Plezier, een bootje of een af gehuurde omnibus. Toch is het ook niet te verwerpen om per fiets, met verschillende equipa ges of met kleine bootjes naar cl'e1 plaats van bestemming te gaan. Zijn er muzikale gasten geïnviteerd, dan kan het voordragen van- eenige lie deren veel tot de opgewekte stemming bijdragen. Natuurlijk is hel vooral de taak van de gastvrouw om voor de proviand te zorgen en dot. is wezenlijk geen gemak kelijke afdeeling. Natuurlijk heeft zij: te zorgen voor een paar veilige snelko kers en een flesch brandspiritus. Het geeft juist het eigenaardige aan zoo'n feest om voor alles, wat er gebruikt wordt zelve te kunnen zorgen ieder van het gezelschap', ook de heeren wil len dan wel eens een handje meehelpen eu dat juist kan aanleiding geven tot veel scherts. Die snelkokers kunnen dienen om ko kend water te maken voor koffie of bouillon, om eieren, biefstuk of aardap pels te bakken. Sandwiches zijn altijd zeer geliefd en het meest in zwang bij een pic-nic. maar er is geen reden, waarom koude kip of tong niet even goed; zou kunnen dienen-. Wanneer mem dan daarbij; een ge ëmailleerdvaatwerk miet salade aange mengd met. mayonnaise meeneemt, dan kan men een echt frisch maal krijgen. De vruchten, die de tijd! van het jaar meebrengen mogen voora-l niet verge ten worden. Verder lichtè biscuits en verfrisschende dranken, als daar zijn limonade en citroenen voor kwast. Na tuurlijk mag d'e wijn of het bier ook niet geheel vergeten worden; bij; het mid dagmaal moet een matig glas wijn de vroodijke stemming verhoogen. Als ge zoo om, alles gedacht hebt, een waschkom met handdoeken en thee doeken mag natuurlijk ook niet verge ten worden, dan is er nog maar één zorg en dat is of de goede genius van het mooie echte zomerweer ons niet in dien steek zal laten. In goed vertrouwen, dat er in dat- opzicht zegen op ons uitstapje zal rus ten. leggen wij ons den vorigen d'ag ter ruste. RECEPTEN HERNHUTTERS. Een half pond boter tot room roe ren. daarbij voegen een half pond tar-: wemeol, ruim een half pond suiker en een half pond! krenten van da-t meng sel balletjes maken en die op eenigen afstand van elkaar op een bakblik in den oven plaatsen tot zij licht bruin [va® kleur zijn. ZANDKOEKJES. Men kneedt. I ons meel, 14 ons sui ker. IJ ons boter en A theelepeltje dub bel koolzure soda, d'oor elkaar, maakt er balletjes van en bakt ze op- een bak blik in den oven met vuur er onder. X li n i it. Aan correspondentie van V. aan de Deli Ct. ontleenen wij het volgende: Toen wij in ons vorig schrijven ge wag maakten van eene verhoogde actie de pa-pegaai. Toen had menigeen der gasten moei te zich te bedwingen en zou stellig heb ben gelachen, als de woede van den ko ning dien lach niet had' bedwongen. Wacht maar. snoodaard' schreeuw de demachtige vorst, ik zal u loon naar werken geven. Twee honderd gulden? vroeg de vogel. Nu kon geen der aanwezigen liet lan ger uithouden en ze lachten dat het een aard had. Alleen de koning lachte niet, keek zijne hovelingen met een paar ver schrikkelijke cogen aan eu donderde een hunner toe Zeg den beul. dat liij hier kome Hij; ging' en spoedig' was de man der verschrikking verschenen. Toen beval de vorst - Zorg dat morgen vroeg het scha vot is opgericht! Waar? vroeg de beul. Op de markt in de stad! riep de geleerde aan den zolder, en de koraing zeide: Gij hebt het gehoord, ga! Daarna kwamen er soldaten va-n 's konings lijfwacht en deze namen -alle aanwezigen gevangen en voerden hen naar den kelder. van de partij van verzet, dachten wij niet, dat die actie nog zoo'n vaart zou nemen. Er is toch in de laatsten tijd meer gevochten en leden wij bijna- meer verliezen, dan gedurende dé geheeie Pe- dlir-expeditie. Het smeulend vuurtje is weer eens opgevlamd; voor Thamthie was het verzet weer eenigszins georga niseerd wij haddén de benden nu wel uit elkaar gejaagd, doch ten onder ge bracht hadden wij ze niet. Dat zij zich weer bij elkaar zouden voegen na- ons aftrekken lag voor de liand, wanneer daartegen onzerzijds niet met alle mo gelijke kraohtsinspajiining wordt opge treden. T. Bin Pekan, Meureudoe- schijnt de organisateur te zijn van 't- geheel. Hij is in den i-egel bij den pre tendent Sultan, terwijl Polim en. Toe ankoe Mohamad een ander tweetal vor men. Per telegram is u het gevecht, door de Compagnie De Vlaminck gele verd, natuurlijk lang bekend. Alhoewel do Atjehers cl'aar flink op- hun; baaitje kregen, kwamen wij er lang niet zon der kleerscheuren af. Vier doodén, acht zwaar en acht licht gewonden is lang niet weinig. De Atjeher hoeft hier weer eens stand gehouden in zijne sterkte; vermoedelijk omdat hij 't troepje dat op hem aanrukte nogal klein vond. Anders j wordt zulke stelling aangevallen in een breed front waarbij de vleugels van bei de zijden, worden omvat; d'e Atjeher vertrouwt dan de zaak niet, is bang in de klein te raken en kiest het hazen pad voordat de val dicht is. Er moet hardnekkig gevochten zijn eerst een zware versperring daarna eene drie Me ter breede en diepe gracht, daarbij 011- d'oorwaadbaar, daarna een hooge wal. In en om de bent-ing liet de vijand 23 dooden liggen; een vijftal Beaumon t- geweren, een repeteerkarabijn en tro-mp- laadgeweren, bleven in onze handen. Ook werd in de ben ting een peda-ng met gouden gevest gevonden. Vermoedelijk wel afkomstig van een der hoofden. Of dé vriend er 't leven bij inschoot is niet bekend. „Naar aanleiding vam het ini brand steken va-n ons tijdelijk bivak in Lam Teuba, deelt men ons mede, zoo schrijft de ,.J.-B.". dat in het algemeen onze nieuwe bivaks veel te ruim zijn voor de bezetting, die er doorgaans in wordt gelegerd. Dit heeft nu wel is waar het voordeel dat de troepen zich ruimer kunnen bewegen, en men doortrekkende colonnes gemakkelijk logies kan verke nen, maar aar. de andere zijdie staat daar ook weer tegenover, dat de bewa king van een te groot bivak uitermate lastig is. Het zijn vooral de bivaks Glé Kaïn bi ng, Indrapoeri en Seulimeum. waarin in gewone omstandigheden de bezetting wel kan gaan zeilen, maai* die zeker niet meer zijn te bewaken, in dien een gedeelte va-n den troep is uit gerukt. iets dat bij het tegenwoordig stelsel regel is. Vooral is het gevaar voor verrassingen tegenwoordig grooter dan vroeger, omdat thans alle in de nabij heid der bivaks gelegen huizen en vruchtboomen worden gespaard, zoodat eene gedékte nadering beter dan ooit kan worden ondernomen. Nu is het ge vaar voor eene overva-lling, dank zij den schrik voor onze wa-penen, niet bijzon der groot, maar met brandstichten kan- men ook al zeer veel onheil aanrichten. Het ware daarom wel wenschelijk, dat men bij het oprichten der bivaks meer gebruik maakte van niet brandbare ma terialen en verfstoffen. De wegen zijn tegenwoordig in Atjeh in zulk een goe den staat dat mem het benoodigde zon der veel bezwaren va-n elders kan op voeren eu zich niet mieer behoeft te behelpen met hetgeen men in dén- om trek der bivaks kan krijgen." Ean Atjeh. Deli Spoorweg. De heer van Staden ten Brink schrijft in de ..Deli Ct." ..Er hangt zoo iets in de lucht, be treffende groote plannen van spoorweg aanleg langs de Noord- en Oostkust van Atjeh. ..Be-grijpen wij| de voornemens van den gouverneur van Atjeh niet ver keerd-, dan zou hij het daarheen willen leiden dat de volkomen pacificatie van Atjeh tot stand gebracht zal worden door den aanleg van een ijzeren weg, meer of minder dicht langs genoemde kusten, en de opening van het geheeie land voor den rusteloozeu onderne mingsgeest van planters, mijnonder zoekers en industrieeleu." De schrijver noemt dit een groo sch cn schoon plan, en stelt- zich voor. ook eenige bescheiden pogingen aan te wen den om er voor propaganda te maken. De volkomen onderdrukking toch van den oorlogstoestand in Atjeh en De papegaai wenschte hun eenGoe de reis. Wel thuis! en toen sommigen hem met dreigende blikken aankeken, schreeuwde liaj Eerlijk verdiend- De volgende dag zou voor vele voor namen in het land de laatste geweest zijn, als het een paar verstandige hee ren niet- gelukt ware, den koning het verschrikkelijke van de straf on dor het oog te brengen, en hem voor dei onge- lukkigen vergiffenis te vragen. Eindélijk schonk de koning genade, maar de hoofdschuldige de papegaai, zou worden onthoofd. Dat geschiedde, maar met den pape gaai ging niet alle zotteklap uit de wereld. (Prov. N.-Brab. Ct.) on derhoorighede n mag zekerlijk ook voor de daaraan grenzende Oostkust van Sumatra eene levensquaestie ge noemd worden. Nu regeering en directie van dé Deli- Spoonv eg-Maatschappij; het eenmaal e-ns zijn over de -"oerwaarden waarop concessie verleend kan worden tot ver lenging van de bestaande lijnen, mag men wel aannemen, dat die voorwaar den ook zullen gelden voor eventueel e Atjeh-lijnen. Een woordje dus ter om schrijving der beteekenis van de toe komstige Atjehlijn kan meent do schrijver den kapitalisten, die al spoedig zullen inzien dat- liior van eene groote fina-ncieele operatie sprake komt. waarschijnlijk niet- onaangenaam zijn. Staat-saanleg of particuliere onderne ming, deze vraag wil de schrijver voor loopig ter zijde laten, omdat ze be- heerscht wordt door de daaromtrent nog niet geopenbaarde regeeringsbegin- selén, zooals we ge-zien hebben biji dé vroeger opgeworpen quaostie va-n spoor wegaanleg in het zuidelijke gedeelte van Sumatra.." Die niet geopenbaarde beginselen staan dan ook nog geenszins vast. Maar nu de groote vraagzou de aan te leggen spoorlijn, afgescheiden va-n de groote politieke voordooien daar mede ontegenzeggelijk ie verkrijgen, ook kans bieden o-p. goede finaneieele resultaten? Schrijver meent daarop een positief bevestigend antwoord te mogen geven. ..Eerstens zijn vele der kuststaatjes vrij goed bevolkt-; volgens de laatste officieel e statist iek (regeeringsalmanak 1S99) bedroeg de geheeie bevolking van Atjeh ongeveer 500.000 zielen. „Wiji weten d'a-t die bevolking meest al langs de rivieren en vooral dicht bij- de mondingen er van gevestigd is. zoo als men dat- ook ziet in, Langkat, Deli en Serda-ng. ..Meer speciaal in Gedong, Sa-malan- ga-. Simpang-Olim. Kerti en Edi, waar onze troepen meermalen tegenover tal rijke volkshoopen kwamen te staan, kan men van groote bevolking spreken. „Die bevolking, bestaande uit land bouwers en kooplieden, heeft een vriji bewegelijken aard en zal eenmaal, zoo er een spoortrein loopt, daarvan een druk gebruik maken, hoofdzakelijk voor handelsdoeleinden „Tweedens zullen we, met den, spoor trein, geld en ondernemingsgeest in het land' brengen, voor welke importa-tie het Atjehsche volk thans voldoende rijp geacht mag worden. ..Dërdens zal die importatie het land zelf tot een hooge vlucht van produc tie kunnen brengen, want het staat vast dat de kustlanden er even vrucht baar zijn als de meer zuidelijk gelegen Oostkust van Sumatra, ..Ten vierde willen we nog op de mi nerale rijkdommen van dén bodem wij zen. omid'at het bekend is da-t op- veïe plaatsen petroleum wordt aangetroffen. ..Wal metalen betreft, da-t- is de toe komstmuziek doch ze zijn aanwezig, daaraan valt niet te twijfelen." Eindelijk dé veiligheidsquaesiie hoe zal zich dé bevolking houden tegenover de in Ie voeren Europeesche nieuwig heid? Op deze vraag' antwoordt de schrijver ,.Deze zal natuurlijk door de ons vij- andiggezindén niet onderschat worden. ..Ze hebben het immers reeds in Groot-Atjeh gezien waar de ijzeren weg ligt. gaar de Blanda niet meer te rug; hij blijft cn brengt, in een mini mum van tijd zijne soldaten overal. ..Welnu, die- zekerheid van niet te ruggaan, da-t planten van ons opperge zag met ijizer. da-t zal hun ook eene vc-ldoende vingerwijzing zijn om verdé ren tegenstand hopeloos en derhalve nutteloos te achten. „Onze vaste wil zal hen imponeeren en bij het jongere geslacht een; heilzaam opzien tegen de compagnie doen gebo ren worden. De oude strijders zullen wel eenmaal 'Opgehouden hebben te be staan, wij hebben er althans in 25 ja ren al eene geduchte opruiming onder gehouden. „Maar toch zal men bij dien spoor wegaanleg nog dé laatste stuiptrekkin gen van den tegenstand moeien over winnen er zullen nog wel eenige offers gebracht moeten worden, maar da-n is het ook voor goed uit. Zoodra de At-jeh- sche bevolking' de goedkoopheid en het gemak va-n den spoorwagen zal hebben ieeren kennen, zal zij er een druk ge bruik van gaan maken en dan zal de veiligheid va-n de baan sltx-hts eene quaestie van geringe tijdsruimte wor den." Vau Nieuw-Guinea. Uit de resMüniie Temai-fl vwopmë'i wy, dat het stoomschip „O.mphuis" di-ri 26en April vau Nieuw Guinea terugkeerde, met niet minder «Ja» zeventig1 iolandsche werklieden, waar 60 Javanen, dm er voor bedankier. oen 'op onze vestiging ie Manokwari wis en zeker Uen dood m de armeu gevoerd te worden. Hei stoomschip „Coostantyu", dal enkel dagen later 'net anker ter reede liet vallenenden 71en emigrant, een Tentataanscben timmerman, zou hebben overgebracht, mocht dien passa/ier niet ontschepen de oDgelnkkigc was ouderwet o.er- leden aan beri beri en over de val reep gezet. Voorloopig zai er echter nog wei geen gebrok komen aan „vrye" ar beiders in dat Australisch paradijs, want de sultan van Ternate, die blaakt van verknochtheid aan bet Indisch gouvernement, stelt zyn heden een voudig voor de keusnaar Manokwari of met de èeenon io 't blok. Dat gaat daar dus naar 't oud-hessisch régime voor de levering van raenscheovleesch. Hoeiang zuilen de arme controleurs van üosterzee en Kroeseii het nog uithouden in bun ballingsoord Den 14en Mei zou- de resident maar weer eens gaan kijken hoe de heeren en hunne koloniën het maken. Met die inspectiereisjes gaan heel wat steen kolen de lucht in, maardr. Horst is een groot zeevaarder en hoopt aan den Scheveningechen weg nog wel eens tot- rust te komen van zyn on vermoeide diensten aan den lande. Zoo zal by het eiland Batjan, dat het nu al 10 jaren zonder sultan heeft gesteld, weer in bet, bezit gaan stel len vau zulk eeu „hoerscher", en een bovenste beste, een die misschien wel kan lezen en scbry en. (J.-B.) ixemer.gd Nieuws Dreyfus. Syveton is als leeraar geschorst gelurende een jaar en een dag; by behoudt honderd francs tractement, waardoor zyn récht op pensioen blyft bestaan. Mr. Chenu heefbhem voor den Aca- demi8chen Raad^ verdedigd en gewe zen op vele vóór Dreyfus schrijvende en sprekende onderwijzers, die dus evenmin de onzijdigheid van het on derwys betrachten. Na den advocaat beeft Syveton zelf nog gesproken. Daarna heeft de Raad anderhalf uur beraadslaagd. Te Rennes wordt een houten gang getimmerd van Dreyfus' govangenis naar de zaal waar de krijgsraad zal zetelen. Yolgens de Figaro zullen alle stuk ken, welke het. geaeime dossier vor men, by het proces te Rennes met onduidelijke stem gelezen worden. Het dossier wordt in drie gedeelten gesplitst. Het eerste bevat de stukken, die direct op de zaak-Dreyfns slaan het tweede, die slechts in verwijderd verband met de eerste staan en het derde de valsche of verdachte stokken. Misdaad. De werkstaking van het tramper soneel in Brooklyn heeft tot ernstige ongeregeldheden geleid. Nadat zy Dinsdag een wagen hadden doen ont sporen, trachtten de wernstakers Woensdagochtend vroeg de pijlers van den luebtspoorweg met dynamiet te vernielen. Twee pijlers zyn gedeelte lijk ingestort, ook huizen daar in de buurt zyu ondermijnd. Kort voor den aanslag was eeu personentrein uit Coney-eiland over de ljjn gegaan. Yan de leiders der werkstaking zijn er 22 in hechtenis genomen. Te Berchtesgadeu is keizerin Au gusta uitgegleden en gevallen. Daarna liep de Keizerin nog een eiudje, moest toen op een stoel verder worden ge dragen en kwam 's avonds «net een rijtuig aldaar aan. De nacht was be vredigend. De pijn was, nadat het been verbonden was, gering. Het ge kneusde rechter benedenbeen is ta melijk gezwolleneen ysveroand is uoodig. Waarschijnlijk zai de Keizerin lang rust moeten nemen. Transvaal. Het gevaar voor oorlog schijnt voor- loopLr vooi'by. De Timesorgaan van Chamberlain in deze kwestie, toont zich voldaan. Er kan nog onderhan deld worden om de zeven jaar op vyf jaar verminderd te krijgen en over nog eenige voorwaarden van het kies recht, maar de Eagelsche rogeering hecht daar niet aan. Ten slotte heeft Chamberlain, zegt hjj, dus alles ge wonnen wat hy verlangd heeft. Nu is deze voorstelliug toch eigen lijk niet in den haak. De minister van koloniën he ft zeker wel veel meer gekregen dan wcnschelyk schijnt, maar als hij dezeu uits'sg aldoor in het oog heel t «ebouden, dan heeft by zich toch herhaaldelijk versproken. Want ook voor hem was dc eisch van Sir A. Milner eeu minimum, en daar- vau is, ooi by de hoofdzaak te blijven, het nieuwe Trausvaalsche kiesrecht toch nog aityd twee jaar af. De zaak is, dat Chamberlain, gelyk men er al eenige dagen geleden de voorteekeoen van zag, zjjn draai heeft geoomen. Hetzij Dord Salisbury hem beduid heeft, dai hij nu tevreden moest zyn, hetzjj hjj uit Zuid Afrika bericht heeft gekregen, dat dit nu werkelijk de onherroepelijk allerlaatste concessie van president Kroger zou blijven, hij achtte het nu tijd, zich bevredigd te toonen en met wat stoutmoedigheid, en een aauzienlyk deei van waarheid, kon hy zich de overwinning toekennen. Pulszky. Uit Australië is het telegrafisch bericht ontvaDgen, dat C^rl Po's?:ky, de voormalige directt-ur van het Hou- gaarsche schilderijeumuseum, zich van bet leven beroofd heeft. In de Hon- gaarsche hoofdstad verwekt dit feit aigemeene deelname, Pu'.szkv was een ze^r bekend persoon. Eens bad men hom beschuldigd, dat- bij met zijn aanknopen van schil derijen de schatkist zeer benadeelde. Na een reis van Engeland kon by niet juist, verantwoording geven van de bestede gelden, en hoewel zyn broeder dadelijk bet ontbrekende aan vulde, werd hy vervolgd en gevangen genomen, later Daar eeo krankzinni gengesticht overgebracht en toen weer naar de gevangenis. Maar nu erkent men dat den begaafden man groot onrecht is wedervaren en dat zijn aaDkoopen voor Budapest van het grootste gewicht zyn. De kwestie liep vooral over een Piombi, waarvoor Engeland na reiniging van bet stuk de dubbele 6om wilde geven, en een Van der Helst, waarover in bet En- gelsche parlement de regeeriqg zelfs -geïnterpelleerd werd, daar de verkoop van een dergelijk kunstwerk niet moest worden toegestaan.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2