Henneberg-Zijde Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. Hofleverancier). Wij zijn das niet het eenige laod, raar directeuren van nmsea geplaagd d miskend worden Een zonderlinge reis. Het kleinste vaartuig, dat ooit een reis om de wereld heeft gemaakt, zal lorgec onze haven verlaten, zegt een bericht alt Victoria (Britsch Colum bia) van 1 Juli. Het als een sloep ge tuigde jacht „Xora" is 8 ton groot en behoort aan den jeugdigen Percy JJ'Cordbehalve de jonge kapitein bevinden zich aan boord de heer J. C. Vass, eigenaar van het „Victoria iüd Queen's hotel" te Victoria en liens twaalfjarigen zoon Harry. Het is hun voornemen om twee of drie jaar op reis te biy ven en de we reld eens goed te bezien. Kapitein id'Coid, die verbonden is geweest aan de „Victoria Times" heeft met een syndicaat van bladen een contract af gesloten voor het geven van artikelen iver zyn tocht; die artikelen zullen loo mogeljjk geïllustreerd worden, want ouder de instrumenten, welke meegenomen worden, behoort ook de mmisbare camera. De „Xora" is 30 voet lang en staat tekend als een der beste jachten, die ooit de Pacific bevaren hebbenzy voert d* vlag van de „Victoria Yacbt- Club". Eerst zal Callao worden aangedaan, dan de Pictcairn Eilanden, van Piet- lairn gaat liet naar Valparaiso, welke stad zy tegen bet begin van Decem ber kopert te bereiken. Vervolgens wordt om Kaap Hourn gezeild naar ie Faiklauö-eibroden, naar Montevi deo, Buenos Aires en Rio de Janeiro. Van laatstgenoemde stad wil men oversteken naar Kaap Verd; vervol g-ens naar Madeira, Santa Maria, Lis- saboD, om eindelijk langs de Fransche kust te varen en langs de Seine P.i rjjs te bereiken, waar zy vyf maan den willen blijven. Na deze vyf maanden wordt de tocht voortgezet en zal een bezoek worden gebracht aan Antwerpen, Londen, Gi braltar, Majorca, Corsica, Athene, KonstaDtinopel, Odessa, Cypr s en Palestina. Na zich eenigen lijd te Je rozalem te hebben opgehouden gaai het naar Bombay, Ceylon, door de straat van Malakxa, naar Singapore en Batavia. Van daar zal men koer» zetten naar Austral een bezoek brengen aan de Pbilippijnen om over Hongkong enYokotmaia huiswaarts te keeren. R. C. Schooleman. Op den loden October zal de heer R. C. Schoolemau, onderchef aan het station alhier, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Hollandsche Spoor. Hy ving toen zijn carrière aan als assistent aan het station te Leideo en is daarna in verschillende betrekkin gen werkzaam geweest te Rotterdam en te Schiedam, totdat hij in 1883 werd benoemd tot chef' de bureau to Amsterdam aan het station Wester- dok. Den löden Februari van 't jaar 1886 werd de heer Schooleman chef van het station te Amersfoort, welke betrekking by 1 Juni 1888 verwisselde met die, welke by thans nog bekleedt. Wy Haarlemmers kennen das den heer Schoolemau sedert ruim elf ja- reu. In deze periode heeft hy zich by bet publiek io 't algemeen en by het reizend publiek in 't bijzonder groote sympathie verworven. Schoole man is de welwillendheid zelf, waar hei aankomt op bet beantwoorden van vragen, het geven van in lichtingen en het voorthelpen van diegenen, dia met bet een of ander geen raad weten. Menschen, die rei zen van eenige uitgestrektheid heb ben te doen, komen aityd by hem terecht en vinden steeds do meest uitgebreide inlichtingen en raadge vingen. Tegenover z v.f ondergeschikten is db heer Schooleman een vriendelijk chef. Moge het hem gegeven zijn, dei; dag van zyn jubilé op alleszins aan geuame wijze te herdenken. Woensdagavond zijn de voorstellin gen van den Biograaf in de Sociëteit Vcreeniging aangevangen. Er was nog niet veel publiek, maar de uitvoering viel zeer in deu smaak, vooral wat de voorstellingen over het bloemencorso aangaat. Spuit 10. De boottocht van de vrijwilligers van spuit 10 waarvan wij ia lier vorig nummer reeds eeu bericht hadden, werd begunstigd door prachtig weder, zoodat het geen wonder is, dat de vrijwilligers, varende langs enne zoo jrachtigo streek en onder leiding van iet nieuwe bestuur, dat getoond beeft voor zijne taak berekend te zijn, zich uitmuntend hebben geamuseerd. Een drietal telegrammen onder hel diner te Alkmaar om de jongelui m kennis te stallen roet het besluit dat de gemeenteraad heden eeu gratificatie toestond van f250.werd mei luide hoera's begroef en droeg.er natuuriyfc ook het zijne toe bij om de wooiyk- hftid nog te verhoogen. Om ll'/2 uur kwam de verlichte boot onder de up gewekte tonen der Fucbsche kapel niet opgeruimde spuitgasten >u onze stad terug. De heer F. J. Frölich in de Zylstraar zendt ons een twaalftal briefkaarten met gezichtjes uit Overveen en Blue roendaal, die by hem worden u tge geven. Ouder de beste no men wy een kijkje op de waterleiding, op ie Brouwerskolk en op hot. zuogeheeten „meertje van Berkhout". Een aardige verzameling, die tegen het prijsje van drie cents per stuk te krijgen is. INGEZONDEN MED EDE S- LINGEN. 30 cant* per regel. Groote Houtstraat 24. OUDSTE HUIS IN Zijdenstoffen en Dames- fournituren. Steeds het nieuwste voorhanden. H. J. VISSER. AfJ. I van de kiesvereenigiug Voor uitgang zal, naar wy vernemen, niet vergaderen. Het Br,si uur acht de taak dezer afdoeliug voldoende aangewezen, namelijk te stemmen op hare in her stemming komende car-didateu, de heeren Roog en Winkler. Afd. II vergadert ondervoorzitter- schap van den heer G. C. C- Reeser Jr. hedenavond. MMi'&Oi 4MFJ1 REÜOTBAiaiX Zitting van Donderdag 20 Juli 1899. De eerste zaak die hed'en voor de arrondissemc-nts-rechtbank diende, was die van Tonnis Visser, beschuldigd dat hij in den ochtend van den 14den Mei, nai een geheel en nacht met zijne ka^ meraden J. C. Hubeeik en W. N. Otto te hebben gezwierd, ini de woning van mej. E. T. Nienkemper aangekomen, genoemden. Hubeek aldaar opzettelijk met een mes in de borst heeft gestoken, waardoor de dood is gevolgd. In deze zaak werden 8 getuigen gehoord, waar onder de doctoren Westerman, v. Lin den van den Heuvel en van Praag. Ais (Verdediger is hem toegevoegd Mr. Wil leken Mac Donald. Nadat alle op deze zaak betreffende stukkeu zijn voorgelezen, neemt het verhoor der getuigen een aanvang. Beklaagde maakt geen ongunstigen indruk, iaep terneergeslagen zit hij tij dens de voorlezing der stukkon in het bankje. De belangstelling in. deze zaak ig zeer groot, de publieke tribune is stampvol. Uit liet rapport van Dr. van Wal si. m bleek, dat beklaagde niet in een toestand van krankzinnigheid' had. verkeerd, dcch dat hij, veel neiging had tot het misbruik maken va.n alcohol, en in dien toestand dan een lastig en gevaarlijk persoon is. Dr. Van Praag, uie het eerst op den bewuskn dag te hulp was geroepen, verklaart dal hij door beklaagde direct was ontboden, clat hij in de kamer ko mende een man had gevonden, met ont- bloote borst, die rochelend op den grond lag en die eene wonde van onge veer 12 cM. !u de borst had. Deze per soon, geheel bewusteloos, rook toen naar storken drank. Verder verklaarde deze getuige, dat Visser hem direct hadi ge zegd. ,.met dit mes heb ik de steek toegebracht''' waarop hij, het bewuste, voorwerp voor den dag had' gehaald. Tevens zeide get., dat hij; toen wel de I wond levensgevaarlijk, dook niet di rect doodelijk achtte. Dr. H. L. vau der Linden van den (Heuvel!, de tweede getuige en deskun dige, die de lijkschouwing heeft ver- richt, verklaart dat eene bloedende Cliemischie woud van 12 cM. was toegebracht, loo- pende langs de Linkerwand van liet borstbeen en dat daardoor eene bloed uitstorting had plaats gehad!. De conclusie van d'ezen deskundige was, d!at de dood het, gevolg was van verbloedting. tengevolge van verwon ding van liet hart. Toch zijn ei* evenwel in de litteratuur gevallen bekend, dat menschen, die eene dergelijke verwon ding hebben ontvangen, genezen zijn. De president. Mr. 't Hooft, vraagt hierop, of in db omstandigheden waar onder de verwonde verkeerde onder invloed1 van sterken drank -ook nog eene genezing mogelijk zou zijn? De deskundige antwoordt ltierop, dat de groote hoeveelheid alcohol, die de getroffene toen had gebruikt, zeer na- deelig gewerkt moet hebben op het beloop van de wond. De bloeddrang wordt daardoor veel hooger, de bloed vaten worden verwijd', aldus waren de voorwaarden, zeer ongunstig voor een herstel. Door den alcohol is Hubeek ook gaan praten ein dit was niet minder slecht voor de kans van genezing. Toch beweert spreker, dat er in do lit teratuur eenige gevallen van spontane genezing zijn bekend, en dit dus hier eveneens het geval had kunnen zijn Dr. C. W. J. Westerman verklaart hetzelfde ails d'e vorige deskundige. Hierop wordt W. Otto gehoord. Hij verklaart op welke wijze zij. niet hun drieën den nacht, hebben doorgebracht, hoe na het bezoeken van vele café's twist was ontstaan tusschen Hubeek en beklaagde over een gering feit c-n welk - twist hij zooveel mogelijk luid; gesust. Toen zij eindelijk des morgens in aangeschoten toestand waren thuis ge komen, was Hubeek naar de eene en Visser naar een andere kamier gegaan, doch uit alles kon, getuige merken, dat Yisser nog niet geheel goed gehumeurd was en hij uitte dan ook bij liet naar boven gaan de woorden ..Hij blijk baar Hubeek is nog niet van mij af." Een oogenblïk daarna, hoorden deze ge tuige en het dochtertje van mej. Nien kemper, dlie zich toen in de kouken be vonden, uit de kamer van Hubeek d'e woorden Hubeek. Hubeek. kom bij." Bij liet binnentreden der kamer von den zij Hubeek achterover op den grond liggende, terwijl Visser bezig was met eene spons de wonde te betten, op de vraag van getuige „wat doe je nu V' zei beklaagde„Ja, het is gebeurd, laten vrij Hubeek maar op bed leggen." Ge tuige stelde evenwel, voor eerst een d'okter te halen cru dit is dan ook ge schied. Verder blijkt nog uit d'e getuigenver klaringen. dat Hubeek was wat men noemt „een jolige vent" die veel van een pleziertje hield Ook beklaagde is volstrekt geen kwaad persoon, alleen raameer liiji een, borrel te veel op had, was hij niet te genaken. Het dochtertje va.n mej. Nienkemper verklaart hetzelf de als Otto. wijl mej. ter Wal, waar zij dien nacht waren geweest, verklaarde, dat de twist ontstaan was. doordat Vis ser tegen Hubeek, die in dc kamt." der kinderen van genoemde vrouw ging. zeide „Je bent een kwade jongen, wanneer je de kinderen walckca- maakt Hierop had' Hubeelt bekl. tegen den neus gestompt, waardoor deze begon te Roeden en was toen tliuis gekomen bij het aantrekken van zijn Zondagsche breek, waarin zich een knipmes bevond, naar beneden geloop c-n en liad de nood lottige wonde toegebracht. Beklaagde bekent gedeeltelijk en be weert door den toestand, waarin hij verkeerde, de gehele toedracht dei- zaak zich niet juist te herinneren. De off. v. just.. Jhr Mr. A. J. Kethaan Macaré, ziju requisitoir nemeiuh wijst er op hoe deze man. een flink werk man, eene groote ma,te van zclfbeheer- sching had. Hij wist, dat hij iu beschon ken toestand. dingen deed, die hij in nuchteren«toestand zon nalaten. Hij is iemand met een driftig karak ter. die blijken heeft gegeven zichzelf te kennen, door een slecht gezelschap, waarin hij te -den Haag- verkeerde, te ontvluchten en zich hier te vestigen. Hierop gaat ZEA. cïe zaak. die weder het gevolg is van het overmatig gebruik maken van alcohol, nogmaals breedvoe rig na, herinnert aan dë allernietigste aanleiding en wijst vooral op de om standigheden. het beginnen te bloeden van beklaagd e's neus, waardbor hij we der in drift wordt ontstckeii en het aantreffen van een mes die tot deze daad hebben medegewerkt. Het opzet den v er? lagen e van het leven te be- rooven had ZEA. beklaagde dan ook niet ten laste durven leggen, hoewel de kracht waarmee en de plaats, waa" de wond was toegebracht, zulks deed wettigen. Het opzet d'er mishandeling lijdt evenwel geen twijfel, want geen opzet daartoe hebbend, neemt men geen me?. De opzettelijke zware verwonding met doodelijk gevolg voldoende bewe zen en beklaagde, volgens het uitge bracht rapport, geheel toerekenbaar achtende, vraagt ZEA. beklaagde's scliul d'igverklaring aan. liet misdrijf van mis- handeling met doodelijk gevolg, om schreven in art. 300 W. v. S. en requi- reert 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte eene veel ge ringere straf. Uitspraak Dinsdag 22 dezer. A. J. Wïllekes alhier, had zich in de maand Mei schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende maehinedee- leru, o.a,. van drie koperen bussen en een koperen kamrad, uit de fabriek van de Haarlcmsche Katoen-Maatschappij I ailkier. Desweg werd G maanden hech tenis tegen hem gevord'erd. Jannetje Molleman en Adriana Biesheuvel, twee buurvrouwen in de Delftstraat hadden in een onbewaakt oogenblik hanen slag geslagen en van den van den koopman in matten en karpetten, P. Beute ieder een kleedje weggenomen De officier van justitie zijn requisi toir nemende zegt, dat het een vreemd soortig feit is, dat moeders van kin deren zicih aan diefstal: schuldig maken. Verder keurt ZEA. het in beklaagden ten zeerste af, dat zij eene andere buur vrouw, die het feit had gezien, verwe ten dat deze den diefstal had bekend ge maakt. in, plaats van bij zichzelve schuld te bekennen. ZEA. vorderde voor ieder een week hechtenis. Naar wy vernemen vergaderden Woensdagavond de kiesvereetiigingen „Burgerplicht", de R. K. en de Anfc. revolutionaire kiesvereemgicg. Beslo ten werd roet de herstemming dezelfde candidateu te steunen, die de vereeni gingen in combicatie voor de eerste stemming hebben gesteund. Iets over Suriname als Goudland. I. Onze stadgenoot, Mr. C. 11. van Meurs, schrijft in den catalogus van de Nederl. Westiudische tentoonstel ling aihier het volgende Reeds van de ontdekking van Gu yana de uitgestrekte landstreek die zich tusschen de Orinoco en de Amazonenrivier van de zee tot in het binnenland van Zuid Amerika uit strekt was het algemeen gevoelen, dat. dit land ryk aan goud was. Fabelachtige verhalen kwamen dien aangaande in craioop, die zich lang zamerhand vormden tot eene legende, waarvan het meer Parima het mid denpunt was. „Daar woonden volks stammen, wier tempels vol waren „met massief gouden beelden, die „woondeD in huizen met goud gedekt" enz. Aan dat meer had men het. goud slechts voor het oprapen, zoodat de Spanjaarden het E! Dorado noemden. Intusscheo, do weiDïgen die het durf den bestaan, die schatten te gaan zoeken, kwamen onverricbterzake of ook wel nooit terug. Toch bleef de legende over de ryk domuien van Guyana beslaan en gaf af en tos aanleiding tot het oprichten van ondernemingen, teu einde die te ontginnen. Zon werd o.a. iu 1742 aan eene Compagnie, opgericht door een ze keren Wilhelm Hack door directeuren der Geoctroyeerde Sociëteit van Suri name een uitgebreid octrooi verleend tot onderzoek naar- en ontginning van goud no audere mineralen in de kolonie, welke compagnie echter, zon der succes behaald to hebben, weder te nier. ging. Eer;t aan ouzo eeuw was het voorbehouden de legende tot waarheid te maken. Venezu-Ja ging voor, Cayenne volg dein beide landen ontwoekerden vele gelukkige ontginne s schatten aan di.n bodem. Eipdeljik werd men ook in Suriname wakker. In j873 wer 1 tot Gouverneur beuoemd jhr. C. A. van Sypesteyn. die ai spoedig le kennen gaf over tuigt te zyn, dat ook iu Suriname'» binnenlanden groote rykdommen slechts op ontginning wachtten. Op zyn initiatief word iu 1874 de land streek tusschen de Suriname en Ma- rowyno rivieren door een commissie onder leiding van den waaruemenden gouverneur secretaris mr. P. Alma ouderzocht en werd geconstateerd, dal aldaar op vele plaatsen goud met succes kon ootgo neo worden N was he jis gebroken eu vroegen veleu concessie om hier en daar goud te ontginnen, welke aanvragen vooral toenamen nadat, alweder in opdracht van den Gouverneur, eerst, door der. 2en luitenant, S. de Ut Par ra eu daan a door den landmeter, thans nog gouvei nements landmeter. W. L. Loth ver schillende v, egen waren opeugekapt] Al spood-g was langs die weven geen land meer in concessie te beko men 8u v are hei Gouvernement op! die voet voor tgegaan, d. w. z. waren aau Gouverneur v. fcypesteyn en vo.- gende Gouvrneurs uoor hol Opper bestuur in bet Moederland, kortzichtig als altijd, de middelen niet onthouden om bet iu bet klein aangevangen werk op greote schaal voort te zetten, door overal do:»r de woeste, bijna ondoor dringbare binneulanüeu wegen te ope nen en ie onderhouden, de goudin dustrie zoude een veel hooger vlucut iu Suriname genomei. hebben, dan nu het geval is geweest. Toen is die industrie, hoewel tot nog toe slechts mat zeer geringe hulpmiddelen uitge oefend, niei zonder beteekenis voor de ontwikko'inir der kolonie gebleven Van af 1880 is gemiddeld jaarlyks 900.000 gram, eeu waarde vertegen woordigende van pl.m. f 1,350,000.--, uitgevoerd. Tocb, wy herhalen bet, is de industrie in Suriname r.og in hare kindsheid. Terwyl toch de rapporten van vele deskundigen, over verschillende pla cers uitgebracht, alle er op wyzeu, dat de bodem in het algemeen ryk is aan goud in ontginbare hoeveelheid eu ook de meeuing te kennen geven, dat by het, aanwezig zyn van zooveel „washing gold" er zich ook vele goud- houdendo kwartsriffen moeten bevin- 'lep, bepaalt men zich tot nn toe bjina uitsluitend tot het uitwasschen der rykste plekken, n.l. de kreken, ter wyl van het ontginnen van kwarts riffen nog bijna iu 't geheel geen sprake is. Voor een deel is dit toe te schrijven aan onkunde, voor een groot deel echter ook aau gebrek aan werkka pitaal en aan gemis van geschikte machinerieën. Van het begin der industrie af in 1875 tot beden gaat men op de vol gende wijze te werk Op bet. bureau van den Gouverne-1 meuts-landmeter legt mon over een j figuratieve kaart van het perceel, dat men in concessie wenscht te bekomen, I waarbij men teveus van die aanvrage aanteekening doet in een daartoe be I stemd register. Indien er geen op de wet gegronde J bezwaren te^en bestaau. byv. dat liet' perceel reeds voor een auder doel is uitgegeven, dat zich daarop een bosch- negerdorp bevindt of iet dergelijks, wordt de concessie verleend. Men betaalt dan 10 cents voor elke aangevraagde hectare (het perceel moet minstens 200 hectaren groot zyn) en heeft dan voor één jaar vergnnning om met uitsluiting van ieder auder op dat perceel delfstoffen te ontgiuneu. Dan zendt men, als men op bet land reeds bewerkbare plekken weet, er zijne werkliedeu onder het noodige opzicht been om die te ontginnen, of zoo niet, een expeditie om naar zulke plekken oud-rzoek te doen. Hedenmorgen om li3/* uur is Jan Valkema Blouw, oud 14 jaar, aan de Oraojekade wonende, by het afrijden vau de Groote Houtbrug met zyn rywiel tegen een schutting terecht gekomen waardoor hy een arm zwaar kneusde en zijn rywiel belangrijk beschadigd word. Velsen. Pontveer Noordzeekanaal. By de Velserbrug zyn de noodig6 opmetingen gedaan en terreinen uit gezet voor de a.s. werkzaamheden in zake het veelbesproken pontveer. Gemeenteraden. Te Bloten (N.-H.) is bij de herstem ming tot raadslid gekozen de heer A Troost. Te Uitgeest de heer W. Nouin door1 diens plotseling overlijden moet aldaar echter eer.e nieuwe verkiezing plaats hebben. Station Vonenburg. Het station Veoenburg, dat door de processeri beker.J is, wordt afgebro ken, terwyl te Hillegommerbeek een ieuw statiën wordt gebouwd. heer D. F. A. Band Jr. werd het cere- lidmaatsehap aaogehuiieu en in zyoe plaats tor voorzitter benoemd de beer G. Vas Visser, Amsterdam; tot leden van het hoofdbestuur de hoeren Jhr. Mr. P. van Forenst t.- Heilo en Th. van der Breggen te Waddingsveen. Tot lid der financieel" commissie werd benoemd do heer Fr. Lieftiock te Haarlem. Besprekingen werden gehouden over het gevaar vari t.et mesten vaa varkens mot visch, over mei-lverval- schiug (waartegen de heer de Boer invoerrechten wilde heffen, maar Mr. H. Pb. de Kanter liever Rijkscontrole) over de wiuterlaridhouwscholen en over deu vee-uitvoer uaar België. Do volgende al/emeene vergadering zal te Beemsler pLats hebben. STK BERICHTEN. Heden, Donderdng. hield de beer Reekers in de Eerste Kamer de aan gekondigde interpellatie over den vischafslag te i.Jmuidep. Minister Lely, antwoordende, zeide niet te kunnen gedoogen. dat or e n clandestiene afslag plaats beeft op Ryksterrein. Bprcker verklaarde zich bereid, belemmeringen weg te nemen, indien daarvan bleek. Eeu vry scherpe discussie volgde. De heeren Rutgers en Rahusen be streden de belemmering van den vrijen handel. De beer Reekers stelde voor een motie door de Kamer te doen uit spreken, dat deze materie bad behoo- ren te zyn geregeld by de wet. De heer van de Putte stelde io aanslui ting daaraan voor deze motieDe Kamer, handhavende haar recht om haar oordeel uit te spreken over elke regeeringsaaad, gaat over tol de orde van den dag. Deze moaën zullen wor den behandeld aan het- slot der agenda. De gewone feestdag van de Schuur man Schim uel-vau Outeren stichting aan eeu -400 tal kinderen van de open- oare lagere scholen heeft heden plaats gehad. In optocht trok men uit do school op 't Molenpad langs het Hout plein (waar voor de woning van me vrouw Gerdess n muziek werd ge maakt) naar tiet Zuider BuiDuspaarne Hi» r lagen de booten gereed. De tocht giög naar de Zaanstreek eeu alleraangenaamst reisje in het praebtigo zomerweer. De zaak Haas—vaa Hall. De uitspraak is bepaald op Woens dag 2 Augustus a. s. Haarlemmermeer. De arbeider P. Smit vau de Bad hoeve i- van een voer hooi gevallen en daardoor levensgevaarlijk gewond; de heer Pool arts te Sloteu verleende de eerste hulp. MiE/WSTU öl«S€>. Noordzeekanaal. De Regeering heeft haar antwoord iugezonde i op het verslag der Eerste Kamer over tiet wetsontwerp tot ver betering van het Noordze kanaal. De minister van waterstaat vroest niet voor misrekening iD de raming der kosten. De grenzen der voorge stelde verbetering zijn gesteld door de afmetingen van de nieuwe sluis te IJuuiden, waarmee de afmetingen vau het kanaal in overeenstemming zullen worden gebracht. Daar het Noordzee- kaoaal in de voornaamste plaats voor de zeevaart, d. i. voor den buiten- laudschen handel dient, is het alge meen belang ten zeerste by de zaak betrokken, en geldt 't in de eerste plaats een Rijkszorg. Vandaar, dat geen bijdrage van Nocd-Holland kon gevraagd worden naar billijkheid. Ook vau plaatselijke .-ubsid ën van Zaan dam eu Haarlem kou geen sprake zyn. Wanneer de wenschelykheid daar van mocht blijken, zal een tweede stoompont aan der» kanaalovergang te Velseu in dienst worden tresleld. De kosten bedragen f 125.000, het jaar- lyksch onderhoud f 16,000 Aan de spoorwegbrug ie Velsen zal eene spoorstaafhoogte van 7 M. plus N. A. P. kunnen worden gege ven. De minister van oorlog acht de defensiebelaugeu daarmede voldoende behartU dal wordt de verdediging er eenigerma'.e door verzwakt, voor den M'.d. was dit geen voldoende redeu om belemmeringen van 't aLemeen verkeer te bestendigen. De kosten der verhooging geven een verschil in meer van slechts f 314.000. Zoo mogelijk zullen de verschillende werken in minder dan 10 jaar worden voltooid, Petrcleumseliip verbrand. De „Maverick" van de Standard Oil Comp. heeft, aan de werf te Hali fax liggend, vlam trevat. Aan boord wareu eeu half roillioen gallons olie en twee duizend kisten. De petroleum brandde spoedig en met hevige ont,- ploffiu en dreef het schip van den wal en zonk na eenigen tijd. Er wa ren geen slachtoffers te betreuren. De Tranvaaiselie kisswet. PRETORIA. 19 Juli. (R. O.) De Volksraad nam liet overige kiesrecht- ontwerp aan. Dit zal in werking tredeu zoodra het iu Je Staatscourant gepub'iceerd is. PRETORIA. 19 Juli (Havas). De nieuwe kieswet heeft de eerste lezing io der. Volksraad met succes doorge maakt. Behalve het amendement over de 7 jaren verblyf. werden nog de kosten der naturalisatie gewijzigd, die van twee pond op vyf shillings werdeu gebracht. De wet treedt dade lijk na de openbaarmaking in werking. Landbouw en Veeteelt. Landbouw. Woensdag is de algemeene verga dering van de Holl. Maats, van Land bouw te Middelharois geopend. Van de 91 afdeeliDgen waren er slechts 50 vertegenwoordigd. Den aftredenden voorzitter, den Stooraivaartberèchten. Het stoomschip Spaarndam. van de Holland Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, vertr. 19 Juli das nam. 1 u. 10 m. van Boulogne. Het stoomschip Amsterdam vau de Holland Amerika Lijn, van Rotterdam naar Newyork, arriveerde 17 Juli te Newyork. BD ftGERLd.ï KE s - ,v Ondertrouwd20 Juli. K. W. Jager en J. van Ginkel. J. F. W. C. Broek en J. A. S. Landré. G. van Schaar- dyk eu E. v. d. Laan. 'Getrouwd: 20 Juli. A C. Mulders en G van Andel. J. F. Enitsieck en A. J. Vos. L. A. v. d. Weiden en E. B. Kloes Bevallpn 18 Juli. A, K!ok--Keizer d. 20 G. M. Houimes—Borghaerts z. M. H. van Nes Klooster z. fatasil^besMcf* «- Getrouwd: 19 Juli. B.Voorzanger en F. Bak. Amst. E. H. de Lange, wedr. van S. Levie. en M. Memiels, wed. van M. Klein, Hilversum. J. H. D. vau Hulsteijn Hzn. en P. O. Quist J Jd. Amst. Bevallen: 19 Juni. Mevr.Goldman z Pretoria. 16 Juli. M. H. Olieslager Nye d. Batavia. Overleden14 Juli. P. H. v. Os— Siemers 68 j. Schagerbrug. 17. Wed. M. C. van de Kamer—Groos 79 j. Woerden. 18. K. Heuvel 85 j. Zwaag. 19. J. Roos 75 j Amst. M. Salomons jm. 1 j. Amst. 3RONGE30ÜW. MATINEE op Vrydag 21 Juli van 2'/iuur. onder directie van den Heer C. W. OKEL. 1. V'la régimeDt. Marcbe. Neufcourt. 2. Ouverture Le Barbier. Rossini. 3. Miirchena. d. scl'iönen Zeit. Walzer. .Fuusl. 4. Fantaisie de l'opéra Don Carlos 5. Ouverture RomaDtique Kèler Béla. 6. Die Heinzeliniinncben. Eilenberg. Salonstück. 7. Auf Glückes Wegen. Waldteufel. Walzer. 8. Fantaisie do l'opéra Guillaume Tell .Rossini. alleen eeht, indien van mijn fabrieken direct betrokken. - zwart, wit en gekleurd van 45 ct. tot f 14,65 p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzyde v. 75 ct14,65 Zijden Bastkleederen, p. robe f8,6542,75 Foulard-Zijdo bedrukt 65 et3,35 Balzijde Grenadine-Zijde Bengaline-Zjjde 45 et—14,65 65 9,36 f 1,20- 6,46 per meter. Zijden Arm bres, Monopols, Oiistalliques, Moiré antiqne, Duchesse Princesse, Moscovite, Mar- cellines, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz. franco en vrij van invoerrechten in huls. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3