Chapellerie du Spurt. Ed. MEUWSEN, Z o m e r-A r t i kelen. rijksafslag daardoor monopolie werd. Dispensatie was wel mogelijk, maar die king af van liet weimeenen. van opvol gende Ministers en van zijn ambtena ren. Art. 22 was strijdig met. onze be grippen van vrijheid en met de wet, omdat do vischafslag niet noodig is Voor het doelmatig behoud! van het rijkswaterstaatswerk De heer Rahusen constateerde tegen over den. Min., dat het college van de zeevissoherijen diens handelwijze be slist had afgekeurd, als een belemme ring van den vrijen handel. Bij repliek hield de heer Reekers d'e onwettigheid van den maatregel vol en stelde een motie van orde voor om de- Kamer te doen uitspreken, dat een zoo ingrijpende maatregel als die van art. 22 van het Kon. Besl. van 25 Maart bijl de wet laad behooren te zijn geregeld. Deze motie achtte de heer van de Putte volkomen geoorloofd, zoo goed als die hij op 30 Dcc. (over de reorga nisatie van het B. B.) had ingediend. De voorzitter merkte hem op, dat do motie nog niet aan de orde was. De heer van de Putte zeide, dat hij vooralsnog alleen wilde doen uitkomen, tegenover vroeger geopperde bedenkin gen. het volkomen geoorloofde en grond wettige een er zoodanige motie. De Ka mers hebben het recht een Min. ter verantwoording te roepen. Hij stelde daarom de volgende motie voor „De Kamer, handhavende haar recht om haar oordeel uit te spreken over el ke regeeringsdaad, gaat over tot de orde van den dag*7. Besloten werd beide motiën te be handelen na. de reeds aan de orde ge stelde onderwerpen. Da Min. kwam toen aan het ont werp betreffende de haven; te Schc- veningen. Bij voorbaat zij. geconstateerd, dat in het debat geen enlcel nieuw gezichts punt werd geopend. De heer Laan, die het ontwerp be streed, voerde aan dat de Schevenin- gers tiran3 aanvaardden wat zij. vroeger onbruikbaar aehtten dat het geen rijks- maar een locaal belang golddat een volgend Min. van Oorlog wel dege lijk een fort kon eischen en dat men dan betreuren zou een. ondiepe haven te hebben gemaakt; dat de haven uit sluitend bestemd en toegankelijk was voor bommen, een verouderd typo van schepen, dat gaandeweg werd verdron gen. Ditzelfde argument gold ook voor den heer Schimmelpenninck van der Oye, die buitendien de defensie in ge vaar achtte door deze onverdedigde ha ven en de aangegeven versperrihgsmid- delen onvoldoende. Daarentegen werd het bommen ha ventje voor cfè defensie onschadelijk geacht door den heer van Alphen, die ook de lof van het bomvaartuig zong en de Scheveningers wilde helpen aan datgene wat zij, zelf w Nachten en vol doende rekenden, Verschillende sprekers voerden nog voor en tegen het ontwerp het woord!, waarna de Min. van Oorlog en die van Waterstaat het ontwerp verdedigden, de laatste speciaal met warmte. Trouwens, het- lot van het wetsont werp was beslist. Het werd met 30 tegen 13 stemmen aangenomen. Op de tribunes juichten' een paar honderd Scheveningers den Minister toe. En de votorzitter behoefd!e geen stilte meer te gebieden, want zij; gin gen al jubelend heen - en de zitting was trouwens geëindigd. VrijdagN oordizeekanaai G. Jr. De vredesconferentie. Officieele mededeeling. De eerste afdeeling kwam Donder dag te 10 uur bijeen onder voorzit terschap van jbr. van Karnebeek. Voorlezing wordt gedaan van het proces-verbaal van de vergadering van. 17 Juli. De heeren Mahan, Beldiman en J'linski wenschen eenige wijzigin gen aan te breDgen, waarmede reke ning wordt gehouden en waarna het proces-verbaal wordt goedgekeurd. Thans gaat men over tot do tweede lezing van bet rapport van jhr. van Karnebeek. Dc voorzitter spreekt de hoop uit, dat alsnog eenstemmigheid zal kunnen worden verkregen voor no. 2 van pa ragraaf 1. De lieer Mahan, sprekende uit naam van de delegatie der Vereenigde Sta ten, zegt dat hij geen verandering in zjjn zienswijze kao brengen en blijft bij zijn vorige stem volharden. Graaf Macedo verklaart op welken grond zijn stem over paragraaf 1 gunstig zal zijn. De beeren Maban en Sir Julian Pauncefote stellen voor in no. 1 van het rapport weg te laten het aan de conferentie in te dienen voorstel be trekkelijk eene verklaring of eene overeenkomst, hetgeen aanleiding geeft tot opmerkingen van de heeren Ji- linski, Beldiman, Boanda, Bourgeois, Nigra, Scheine, Raiïalowitsj, Motino, Macedo en Mjjatovits. Tusschen laatstgenoemde en de hee ren Bourgeois en graaf Nigra ont staat een gedachtenwisseling over een redactie welke [iedereen zou kunneD voldoen, waarna een nieuwe redactie vau de laatste alinea van paragraaf 1 in stemming wordt gebracht en pa ragraaf 1 van het rapport wordt aan genomen evenals de andere para grafen. Te 12 uur werd de vergadering ge sloten. Ontvangers-tractementen. Bn Kon. besluit is bepaald, dat de bezoldiging van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gooden en zilveren werken, ook van h6n, die tot dusver percentsgewijze belooning genoten, voortaan uit vast traktement bestaat. Alle kosten van bebeer van een kantoor zijn voor rekening des ont vangers behoudens door den minister van financiëa te bepalen vaste jaar lij ksche vergoeding. Wanneer een ontvanger kau aan- toonen, dat zijne belooning over 1898, voar het in dat jaar beheerd kantoor, zuiver meer heeft bedragen dan het volgens het Kon. besluit voor dat kantoor vastgesteld traktement, kan hij zich tot de kroon wenden met verzoek om verhóoging van het trak tement zoolang bij dat kantoor waar neemt. De ontvangkantoren worden nu verdeeld in negen klassen, te weten le kl. traktement f4500 en daarboven, 2e kl. 4000 tot beneden f 45003e kl. f 3500 tot beneden f 40004e kl. f 3000 tot beneden f 35005e kl. f2500 toWbeDeden f3000; 6e kl. f2000 tot ^beneden f2500; 7e kl. f1600 tot beneden f2000; 8e ki. f 1400 tot beneden f1600; 9e kl. be neden f1400. Het vergaan van de „Prins ManritB". Yan een ooggetuige van de schip breuk der „Prins Mauri's" vernam het te Paramaribo verschijnende blad „Onze West" eenige bijzonderheden omtrent de wyze waarop het schip vergaan i3. De boot stoomde 28 Mei jl. 's mor gens omstreeks half twaalf tusschen een onbewoond eiland in de nabijheid van Guauta door en de klippen van Casacas del Este. Kapitein Duif bevond zich op de commandobrug toeu hij plotseling de boot over een rots voelde schuiven. Oogenblikkelyk gaf bij order terug te stoornen, waartoe nog tijd was, waarna koers gezet werd naar wal. Eenige minuten daarna zag de kapi tein van af de brug, dat de kop van het schip begon onder ie gaan. In een oogwenk werden de sloepen uit gezet en hadden alle opvarenden daar in plaats genomen. Onder de passagiers beerschle na tuurlijk een groote paniek. Het Hol- landsche element bleef in het gevaar bet kalmste. Een aantal werklieden van Curasao gedroeg zich bij het plaatsnemen iu de sloepen op onbe hoorlijke wyze en zou zonder het flink optreden van den kapitein zelfs met de sloepen er vandoor gegaan zijn zonder zich om de overke pas sagiers te bekommeren. Het scheeps volk hield zich kranig. In acht minuten tyds was de boot gezonken. De opvarenden landden op het onbewoonde eiland, waar de nacht, werd doorgebracht, zich op armzalige wyze behelpende met eenige planken en stukjes zeildoek. De Yenuelaan- scbe passagiers werden nog denzelf den dag teruggebracht naar Guanta, waar zy deze beleefdheid beantwoord den door het indienen van de onzin nige beschuldiging bij de Venezue- laansche regeering, dat de kapitein de boot expres had laten stranden om zich van het aanwezige geld meester te maken. Op grond hiervan werden de eerste stuurman en het overige deel van de equipage dat de sloep naar Guanta had gebracht, in arrest genomen, doeh denzelfden dag we derom ontslagen. Den volgenden morgen werden de schipbreukelingen per stoomboot af gehaald en naar Guanta gebracht, waar hun op welwillende wijze bulp verstrekt werd, totdat de „Manzana- res" van de Orinoco Shipping and Trade Cie hen naar Curacao bracht. De rotspunt waarop de „Prins Mau- rits" geloopen is, is een onbekende klip tusschen het genoemde eiland en Caracas del Est. By loodingen later gedaan door kapitein Duif gelukte het niet de klip weder te vinden. De gouverneur vau Curacao heeft de „Sommelsdyk" ter plaatse gezonden. De mail en de aanwezige geldswaar den konden worden gered. Overigens is de geheele lading verloren. Hoogtrallen. Het 9e jaarverslag der Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen vermeldt veel goeds. Zy telt thans 551 leden en 161 be gunstigers. Ook ontbrak bet niet aan giften in geld en boeken, waaronder een legaat groot f 500, van wylen den heer S. Hoekstra, van Harlingen. In 1898 werd op grooter schaal voor de vereeniging propaganda ge maakt. De vereeniging was verte genwoordigd op de Ned. Tentoonst. v. Vrouwenarbeid en nam financieel een werkzaam deel in bet congres tot drankbestrijding. De bedoeling daar van is èn om bet streven der ver eeniging meer bekend te maken èn om daardoor meerderen financieelen steun uit te lokken. Twee nieuwe correspondentschap pen werden gevestigd, te Medemblik en te Bredade jonge afd. Gronin gen wordt in het bijzonder met een woord van dank herdacht. H. M. de Koningin heeft beschikt over een subsidie uit den begrootings- post; „Bestrijding van Alcoholisme", ten behoeve van Hoog-bullen, waar door bet getal patiënten 2e en 3e kl. sterk toenam, zoodat de verpleeggel- den eerste klasse van f 600 op f 700 gebracht zyn en een entrée van f25 voor iederea patiënt gesteld. Door grootere uitgaven bierdoor veroor zaakt eno.a. door hoogersalaris voor den geneesheer-directeur, terwijl de boer derij minder voordeel opleverde, was de exploitatie minder voordeelig en kostte het gesticht aan de Yereeni ging f1331,50. De verbonwing is voltooid er zyn thans 20 bedden beschikbaar, terwijl allerlei noodige vertrekken, observa tiekamer, ziekenkamer, badhuis enz., het gebouw aau de te stellen eiseben beantwoorden doet. Bovendien wordt door arbeid, voor al in de boerderij, de noodige afleiding aan de patiënten verschaft. Met leed wezen, maar met dankbaarheid wordt melding gemaakt van het a. s. ver trek van den heer en mevrouw Hane- does. Op 1 Januari 1898 waren aanwezig 16 patiënten, bijgekomen in 1898 29, vertrokken 2-5, zoodat op 2 Januari 1899 aanwezig bleven 20 patiënten. Van de do 29 opgenomeuen hadden 9 gestoorde geestvermogeus. Eén was epilepticus. Er waren, wat den leeftijd botieft, van 20 lot 50 jaren, en vau alle ge zindten, uit alle provinciën, van allerlei beroepen. Slechts 33l/3 pet. herstelden. Dit betrekkelijk laag cijfer wordt hieraan toegeschreven, dat de gemid delde leeftijd der patiënten veel hoo per was dan in vorige jaren, terwijl ook de groote schommelingen iu bet getal patiënten en de te korte ver blijftijd in aanmerking moeten geno men worden. Serenade. Tal van Scheveningers hebben met muziek aan 't hoofd den Minister 'Leiy hulde gebracht aau zyn woning. De heer flogenraad sprak daarna den Minister toe, die zyuerzjjds het grootste deel van bet succes toeschreef aan zijn' ambtgenoot van Oorlog. Brutale diefstal. Gisterenavond is te Tiel gevankelijk binnengebracht de 17-jarige schippers knecht" W. B., die, terwijl zyn baas, Van der Wielen, te Druten zyn kind ter aarde bestelde, kisten en kasten openbrak, liet daarin aanwezige geld opstak en met de Nymeegscbe boot de reis naar Rotterdam aanvaardde. Te Zaltbommel werd by aangehouden en aan de justitie overgeleverd. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft men ten huize van den heer Huisinga, villa Maria, aau de Utreehtsche zijde tusschen halfweg Kalfje en Kalfjeslaan, door middel van valsche sleutels inbraak gepleegd. Verschillende zilveren voorwerpen, zooals lepels, vorken, fourchetringen enz. worden vermist. De dader of da ders zyn Dog onbekend. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Steken in de zijde. Men noemt de steken in de zijde, eene hevige pijn, welke zich plot seling voordoet en welke zich aan de zijde der borstholte bevindt. Dikwijls zijn zij het gevolg van een slechten toestand der borst of eene nabij zijnde bloedarmoede. In alle geval moeten zij toegeschreven worden aan eene groote bloed- zwakte, 't welk een slechten loop heelt en de aanleiding geeft tot allerlei soort van storingen. Men moet de spierversterker en de her- nieuwer van het bloed gebruiken. De Pink Pillen handelen in dat geval op wondervolle wijze. De heer W. Sprangemeijer, Nie- nehuisen nr. 34a, te Breda, schrijlt ons 't volgende «De reden dat ik U niet vroe ger geschreven heb is, dat ik gaarne zien wilde of de herstelling mijner vrouw na het gebruik Uwer Pink Pillen van Dr. Williams van blij ven den aard is. »Sedert meer dan zestien jaren was mijne vrouw lijdende aan in wendige pijnen, de pijnen waren somtijds- ondragelijk, wij wisten niet wat te doen. wij waren ten einde raad. Zooals zulks meer ge beurt, op toevallige wijze kwam Volgens portret. ons een ingezondene mededeeling onder de oogen, welke over een dergelijk geval handelde dat door de Pink Pillen genezen was, ook wij wilden ze eens probeeren en na het gebruik van vier doozen mochten wij ons in eene volkomene genezing verheugen. Wij blijven U duizendmaal dankbaar voor Uw reddend en weldoend geneesmid del.» Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokert je bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld waar op met blauwe letters gedrukt staat: «Pilules Pink pour Person- nes Pales du Dr. Williams». Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt, waarop staat: »Prijs1,75 feld. de doos, 9.Gld. per 6 doo zen. Eemg depothouder voor Ne derland Snabiué, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruiks wijze raadplege men de ingesloten hollandsche Circulaire.» Zoo U den prijs der echte Pink Pillen van Dr. Williams niet wilt betalen, houdt dan Uw geld in Uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 26000 genezingen tot op '1 Januari 1899 met de echte Pink Pillen. Het bloed zijne kracht hernemen de, geelt nieuwe sterkte aan het organisme door de spieren tc ver sterken, gaat men deze storingen tegen die de oorzaak zijn van zoo veel lijden. Vele ziekten zijn ver schuldigd aan de verzwakking der spieren en van het bloed en wor den genezen door een spierver sterker zoo werkdadig als de Pink PillenBleekzucht, bloedarmoede, ataxie locornotrice, rheumatiek, ver lamming, algemeene zwakte bij de vrouwen en mannen door lichame lijke en geestelijke overspanning. Prijs f'1.75 de. doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J.H.I.Snabi- lié, Steiger 27, Rotterdam, Hoofdde- póthouder voor Nederlanden Apo theken en tevens voor Haarlem en omstreken bij de Wed. W. PLAATZER v. n. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Franco toe zending tegen postwissel. h Anegamg 21. Groote Opruiming van Wielrijclen. Lederen en Kunst. De examens der Nederl. Toon kunstenaars-VereenigiDg zyn Donder dag te 's Gravenhage, in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 5 candidaten zyn geslaagd voor piaDO (lager onderwijs) de dames A. van den Bergh. B. W, van den Bergb, beiden te Amesrfoortvoor koorgezang: A. K. de Waard, te AssenG. J. Putman Cramer, te Harderwijk; E. C. Wurpel te Am sterdam. Z ak Haas—van Hall. Bdclaagd'e -van Hall heeft Donder dag in een uitvoerige rede getracht zich scheen te wasschen van de hem teu laste gelegde malversaties. Hij: begon met te wijzen op zijn beroemde familie, herinnerde er aan ho© hij| in 1865 en "66 met gevaar voor eigen leven chole- ralijders heeft opgepast, hoe hiji twaalf jaar li dl van den gemeenteraad' te Utrecht is geweest, met andere ban kiers Rusland aan, zijn spoorwegen heeft geholpen, hoe hiji de kunst heeft ge steund door dei oprichting der Nederl. Opei'a en het Paleis voor Volksvlijt be ter heeft geëxploiteerd dan iemand an ders voor hem. Daarna, trachtte hij d,en inhoud van de verschillende 'brieven en telegram men in onschuldigen zin uit te leggen en te betoogen, dat hiji in geen der- zar ken bekend is geweest met den misda- digen aard der transacties van Haas. Dank brengende aan, zijn verdediger, Mr. Worst, liet bij de beoord'eeliug aan de bekende onpartijdigheid' der Recht bank over, daarbij, evenwel het verzoek om. onmiddellijke invrijheidsstelling der verdediger ondersteunende. Daarop komt 'bekl. Haa,s aan het woord. Hij spreekt zijn hartelijken dank aan mv. Van Gigch uit voor de onbaat zuchtigheid', waarmede deze zich zijne, zaak aangetrokken en zijne verdediging gevoerd heeft, en hij brengt gaarne nog eens onder de aandacht van de rechters dat deel van het requisitoir van den heer officier, waarin deze wees op zijne jeugd en de mogelijkheid, dat hij; na ondergane straf nog een nuttige plaats iu de maatschappij zou kunnen beklea- den. Indien de rechtbank hem spoedig in de gelegenheid wilde stellen tot de maatschappij terug te keer en, zal liet aau hem niet liggen, eindigt bekl., als hiji niet inderdaad eene eerlijk© plaats in de samenleving zal innemen. De officier, gevraagd of hij nog iets te zeggen heeft op heit verzoek tot in vrijheidsstelling der beklaagden, refe reert zich ten dezen aan het oordeel dei' rechtbank. De rechtbank, in raadkamer gegaan zijnde, wijst het verzoek van de hand en bepaalt de uitspraak (zooa.ls wij reeds meldden) op Woensdag 2 Augustus, voormiddags elf uur. Het onderzoek ter openbare terecht zitting heeft volle vier en twintig da gen in beslag genomen. Gemengd Nieuws Dreyfus. Na, liet bericht, dat het proces Drey fus te Rem nes in enkele dagen zou af loop en, leidt men nu, uit hot feit dat mr. Labori en. zijn familie voor lange- ren tijd' een woning te Rennes liebben gehuurd af, dat het procos gcruimen tijd zal duren. Naar het heet zal Quesnay de Beau- repaire nogmaals door den voorzitter van den krijgsraad worden gedagvaard. Generaal Boisdeffre en. generaal Gon- so zijn Zaterdag te Rennes geweest en er ontvangen door een der aanstaande leden van d'en krijgsraad. Voor beide generaals was in den trein van Vrij dagavond een coupé gereserveerd. De Raad vau Beheer van het „Cré dit fancier heeft op de ontslagaanvraag van den beul van Dreyfus, d!en oud- minister Lebon, geantwoord met het met algemeene stemmen op twee na ge nomen besluit, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden de heer Lebon deze aanvraag niet moet handhaven met dien verstande dat hij heb recht behoudt om elke beslissing te nemen welke hiji noodig acht, wanneer hij na afloop van het proces van Rennes de tegen liem ingebraclitel beschuldigin gen tob haar juiste waarde zal hebben teruggebracht. Dit diplomatiek besluit wordt dooi de „Figaro" aldus opgevat, dat dé raad van beheer den uitslag van het proces te Rennes wil afwachten, voordat zij zich uitspreekt over de cmfcslaga an vraag van den heer Lebon. UIT T R AN a V A AL. Do volledige tekst van Kruger's rede betreffende) heb kiesrecht toont aan dat, terwijl hij het verkrijgen van stemrecht na verloop van zeven jaren als recht vaardig en billijk aanbeval, hij op een proeftijd aandrong;, gedurende welken dié loya.uteit dea* vreemdelingen beproefd zou kunnen worden. De vijand voeg de hij er aan toe wensohtö slechts een reden, te hebben om te schreeu wen; de Republiek zou echter haar onafhankelijkheid1 verliezen, indien men Engeland weder veroorloofde de inwen dige aangelegenheden van de Trans vaal te beheerschen. Naai' men gelooft zal de Volksraad de volgende week de regeering machti gen een directeur der staatsfinanciën te benoemen en. onderhandeling aan te knoopen met de Dyn am iet-maatschap pij om bot een schikking te geraken. De Volksraad vergaderde Donderdag wederom met gesloten deuren. Men ge looft, dat liet dynamieGmonopolie we der behandeld- werd, maar een: beslis sing werd niet genomen. In het Lagerhuis deelde Chamberlain Donderdag mede, Woensdag een- tele gram van Sir Alfred Milner ontvangen te hebben, waarin staat dat de Britsche agent te Pretoria dezen veranderingen, in het kiesrechtontwerp gemaakt, heeft gemeld, waaruit volgt dlat het verblijf, noodig om stemrecht te verwerven, ze ven jaar wordt en dat deze voorwaarde terugwerkende kracht erlangt. Cham berlain vervolgdeIk héb geen offici eele inlichtingen omtrent de herziening der kiesdistricten, maar er wordt be richt dat de Transvaaische regeering voorstelt zeven nieuwe zetels te geven aan. districten, voornamelijk door uit- landers bewoond. Wordt dit, bericht be vestigd, cl'au geeft deze belangrijke ver andering in Kruger's voorstellen, ge paard met de bovengenoemde amende menten, de Britsche regeering cle hoop, dat de nieuwe wet de grondslag mag blijken, te zijn van een regeling overeen komstig de lijnen, door Milner ter con ferentie te Bloemfontein getrokken. De Britsche regeering houdt evenwel in het oog, dat de Volksraad nog een aan tal voorwaarden heeft behouden, welke zóó zouden kunnen worden uitgelegd', dat zij, hen, die anders bevoegd zouden zijn om stemrecht te verwerven', uit sloten, en alzoo gebruikt zouden kun nen worden om met één. liancl' terug te nemleix, wat met de andere wordt gege ven. Ecu voorbeeld hiervan is het voor schrift, dat de vreemdeling die het bur gerschap verlangt, een bewijs zal moe ten overleggen voortdurend ingeschre ven geweest te zijn gedurende het tijd perk, vooa- naturalisatie vereischt.want ik verneem, dat men aan. des inschrij- vingswet slecht de hand heeft gehouden elu slechts weinig uitlanders, hoe lang ook in het land gevestigd, voortdurend ingeschreven zijn geweest. Even zoo zou het gemakkelijk zijn door latere wetten het karakter der thans gedane conces sies te veranderen. Maar dc Britsche regeering koestert de overtuiging, dat Kruger, liet beginsel waarvoor wij stre den, aanvaard hebbende, zich zal heb ben voorgenomen, iedere bijzonderheid van zijn stelsel opnieuw in. overweging te nemen, welke kan aangetoond wor den mogelijkerwijze een beletsel te zijn tegen cle volledige bereiking van het gestelde doel. en niet zal toestaan dat dit stelsel van geener waarde wordt ge maakt of ingekrompen door eenige la tere verandering van de wet of door daden van bestuur. De doodstraf aan een vrouw. Donderdagochtend om acht uur heeft de wegens den moord op haar zuster ter dood veroordeelde Mary Ann Ansell, binnen de kcrkerwalien van Saint Albans in Hertfordshire, op bet schavot baar misdaad geboet. Of de veroordeelde door den kapelaan iets te weten gekomen was van de zeker krachtdadige pogingen der met haar lot begane vrienden, is niet bekend. Het is echter een feit, dat zy tot het laatste toe hoop gehouden heeft, dat die pogingen, om haar van de galg te redden,zouden slagen en dat zy feitelijk pas Donderdagmorgen op het ergste was voorbereid, toen de noodlottige stoet, van haar cel tot aan het scha vot, gevormd worden moest. Toen zonk zy iDeen, moest de cipierster haar in het laatste toilet bijstaan, en werd zy meer dood dan levend half naar de galg gedragen. Gelukkig waren er geen reporters tegenwoordig toen de beul zyn plicht volvoerde, hetgeen niet belet neeft, dat de avondbladen prijken met een beschrijving van Mary Ann Anseli's laatste ure en met een breedvoerig verslag van het onderzoek voor des Coroner's jury, hetwelk hier te lande op elke terechtstelling volgen moet. Het is onloochenbaar, dat het lot van dit meisje een buitengewone mate van openbare sympathie heeft gewekt, ook iD parlementaire kringen. Woens dagnamiddag werd er in Pump Court, Temple, eeü merkwaardige volksver gadering gehouden ten gunsto eener opschorting van Mary Ann's terecht stelling. Men besloot deputation af te vaardigen naar Windsor, om der Ko ningin een smeekschrift voor te leggen en naar Sir Mathew Ridley met de zelfde bedoeling. Beide ilelegatiën faalden in haar zending. De Koningin ontvangt nooit dergelyke deputatiën zy liet deze deputatie door Sir A. Bigge weten, dat men zich tot haar minister van binnenlandsche zaken te wenden had. En de laatste wilde evemuin iets van het ontvangen eener dergelyke deputatie weten, wat hem trouwens de reebtstraditiën om be grijpelijke redenen ontzeggen. De Etna. Er is Woensdagmiddag een {hevige aardschok gevoeld te Rome, gevolgd door een minder sterke beweging van den grond. Uit Aci Castelle seint men dat d9 Etna verdacht rommelt. Gisterenoch tend steeg er plotseling een geweldige rookzuil uit den krater en viel er een zandregen. De tramstakers te New-York. Woensdagavond hebben ernstige rustverstoringen te Newyork plaats gehad. Vele persooeu zyn gewond elke tramwagen werd in de Tweede Avenue door eene uit mannen, vrou wen en kinderen bestaande volksme nigte met steenen geworpen, terwijl ook van de daken en uit de vensters allerlei voorwerpen werden gegooid. De rustverstoorders wierpen barrica des in de straten op en er ontstond vaak een handgemeen met de politie, die ten getale van 600 mau de tram- lyn bewaakte. Verscheidene agenten zyn met been breuken of schedelwondeu naar het hospitaal gebracht en vele passagiers zyn erg gekwetst. Donderdag was alles rustig. Aardstorting. Te Pantin buiten Parys zyn bij een verzakking van grond boven oude steengroeven drie voddenrapers be dolven. Het lijk van een hunner is teruggevonden, op acht en een halven meter diepte. Twee hunner waren getrouwd en laten kinderen na. Zomeruitstapjes. In een part. corr. aan de Tel. uit Amerika lezen wy o. a. het navol gende In dit warme seizoen is het voor velen een genot, eens een dag uit de nauwe straten en overbevolkte tene ments weg te komen en wat frissebe lucht in te ademen, al is het dan ook op een pic-nic in een zoogenaamden pleziertuin. De arbeidersverenigingen hebben allen zulk een pic nic, en zy, die aau het feest deelnemen, gaan er natuurlijk met manden vol „consump tie" en een gezelschap kleine kinde ren heen. Een dier tochtjes was voor verleden Zaterdag gearrangeerd, maar nader- baud bleek er wel wat aan het arran gement te haperen, getuige de erva ringen der arme deelnemers, die zeker in het vervolg liever thuis zullen blyven. De „öocial Labor Union" te New- York telt verscheidene leden, een tien duizend personen begaven zich des morgens op weg naar een pleziertuin aan de Sound. Om te beginnen ging bet vervoeren der joelende, dringende, vechtende massa al niet heel gauw, zoodat de laatsten pas tegen den avond in den tuin arriveerden. Zooals altijd wilde iedereen tot het laatste wachten met huiswaarts keeren, en toen de „laatste boot" kwam, vond de kapi tein zulk een tooneel van woeste wor steling aan de inschepingsplaats, dat hij bang was, aan te leggen en zyn boot te zien zinken door den drang der menscheDinassa, en onmiddellijk naar New-York terugkeerde. Vier duizend personen bleven aebter, om den nacht door te brengeD, zoo goed en zoo kwaad zy konden, zonder lig plaats en op een zeer licht en kost baar diëet. Het drinkwater werd door den eigenaar afgesloten en alles io de gelagkamers vour euorme prij zen verkocht. Sandwiches brachten 1.50 dl. de zes op en bier en limonade 30 a 50 cents de flescb. De afstand naar de naaste stad was drie mijlen, maar al de dieven en zakkenrollers, die gedurende den dag weggejaagd waren, hadden zich langs den weg opgesteld en beroofden allen, die zich daar waagden. Toen eindelijk, den volgenden dag om half vier, de hongerige en dorstige menig te te New-York terugkeerde, bleek het, dat velen vermist werden, die evenwel spoedig terecht kwamen. Om de kroon op die dagen vari ellende te zetten, werd een vierjarig meisje dood geschoten door de onhandigheid van een amateur-schutter in een der schiettenten. En dat noemt men uit gaan voor zyn plezier. De slachtoffers van der gelijke festiviteiten znllen het daarmede wel niet eens zijn 1 Hoe willekeurig en wreedaardig dë ambtenaren op liet platteland in Hon garije nog we!eens zijp kunnen, schrijft dë corr. dear N. R. Ct., bewijst het in Komom gepleegde schandaal dlat aan dien bloeitijd der inquisitie herinnert', De t-oedracht .was als volgt: Half November 1898 werd! in Moesa, een staidije in .bet;kermitaat Komorn, ruim f 2000-uit de stedelijk® kas ge-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2