NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. S7e Jasaï'gsts»® Woensdag 26 Juli 88S9 So Ji93l HAARLEM'S DAGBLAD -A.BOISriSnEJTVEEITTS^S.IJ'S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 ADTE!K;TmiSrTim2Sr: Van 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Adyertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Püblicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Mat uitzondering van bet Arrondissem@nt|Haarlem Ls het uitsluitend raelit tot plsataing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advert tiö-Bure;s.a A. DE LA. MAR Azn, te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is ds prifis der AdvertentiSn v>m 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames par regal 0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemmdaal, Santpoort en Schoten, t. v. d. RAADT, öandpoortHeemstede, J. LEUVEN,bg da tol; Spaarnday», O. EARTENDORPZandvoori, G, Z aEMMBE Yeisen. W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hilïegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. OïSicsaeeB© ^SüpSGfofen,, De Burgemeester van Haarlem, brengt by deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 21 en Juli j.l. executoir verklaard kohier no. 8 op de Bedrjjfs Belasting dezer Gemeente, dienst 1898/1899, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende den aangeslagenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zyn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem. 24 Juli 1899. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Burgemeester eu Wethouders vau Haarlem Doen te weteD, dat by hunne be schikking van 13 Juli j.l. aan H. de Beer vergunning is verleend tot oprichting van' eene bakkerij in het perceel aan de Lange Veerstraat 33. Haarlem24 Juli 1899. Burgemeester en Weihouders voornoemd BOREEL. De Secretaris J. W. van BILDERBEEK Is. bevorderd de heer D. C. Krnymel, van hier en dat wel eum laude. Stadsnieuws. Eerst© en derde pagina. Haarlem, 25 Juli 1899. Naar ons wordt medegedeeld sluit de rekeüiug van 't Weduwenfonds „Onderlinge Steun" van de Centrale werkplaats le Haarlem met een batig saldo van f666. In art. 2 van het reglement is de leeftijd waarop men lid kóu worden veranderd van 40 in 35 jaar. Èenigen tijd geleden besloot de Raad op bet schilderijenmuseum op't stad huis maatregelen te nemen tegen even- tueelen brand. Heden zya er nu zeven brandkranen beproefd en in orde be vonden, die behalve voor het Museum ook voor de bibliotheek en het archief dienst kunnen doen. De le ldase Levens- en Kapitaal verzekering My. „Holland", alhier vertegenwoordigd door deD heer C. C. v. d. Werlf, Ripperdastraat 7, heeft eene bijzonder fraaie reclame plaat doen vervaardigen, uitmuntende door keurige bewerking in modernen styl". De Koninkl. Neder), jachtvereeni- ging „Nimrod" houdt baar groolen jaariyksehen schietwedstrijd op Li- gowsky Clay Pigeons op Zondag 30 dezer alhier. Yoor het akte-examen houtteelt M. O. is aan de ryks-landboawschool te Wageningen geslaagd de heer J. H. Gerlings, alhier. Bij het eind-examen aan 's Rijks veeartsenijschool is o.a. tot veearts Postduiven wedvlucht. Zondag den 25sten Juni 11. mat ook de Postel ui ven vereeniging „de önel- vlieger" alhier hare krachten by die der andero Bondsvereeoïgmgen met de Bondswedvlucht „Stendal" by Maagdenburg, gehouden ter vieriug van het 10 jarig bestaan vandeu Ne- derl. Postd. Bond. De duiven werden hier getoond als volgt: 1. P. v. Daalen. 2. A. F. H. Harms. 3. idem. 4. idem. 5. J. van Booren. 6 idem. 7. W. A. vau Staveren. 8. A. F. H. Harms. 9. idem. 10. P. van Daalen. De groote zilveren medaille, uitge loofd door den heer F. Lieftinck, be schermheer der vereeniging, werd be haald door den heer A. F. H. Harms, (eerstgetoonde aangewezen duif). Drie weken later (16 Juli 1899) werd door de leden van de „SnelvJie- ger" eou onderling concours gehouden vanaf Berlijn, afstand 595 K. M. De duiven werden te 5.30 v.m. met hel dere lucht en oostenwind losgelaten. De eerste duif werd getoond te 6.25 n.m. door den heer Harms welke daar mede behaalde1 geldprijs, 1 zilv. med., uitgeloofd door den heer Ban- nink Sr. en 1 verg. zilv. med., uitge loofd door een eerelid der vereeni ging.' Te 6.29 toonde de heer Harms zijne tweede duif en won daardoor de verg. zilv. med. voor de 2 'eerstgetoonde duiven, uitgeloofd door den heer R. Slot Jr. Te 7.55 toonde genoemde heer zijne derde duif, waardoor hem ook de pry's voor de 3 eerstgetoonde duiven werd toegekend, zijnde een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer Bekouw. Den volgenden mogen werd de 4de duif getoond te 6.10 door den heer Slot, en te 6.40 kwam de heer P. v. Daalen met de 5de. Om 7.55 presenteerde de heer van Booren de 6de duif en te 7.30 de beer Bekouw de 7de. Dinsdagavond toonde nog de heer J. G. Schippers en Woensdagmorgen de heer H. Baunink. Daar de prijzen bij dit concours werden behaald volgens de methode „eigenaars-winnen" werden de pryzen verdeeld als volgt Is pr. A. F. H. Harms, 2e pr. R. Slot, 3e pr. P. v. Daalen. 4e pr. J. v. Booren, 5e pr. J. H. Bekouw, 6e pr. J. G. Schippers. 7e H. Bannink, 8e pr. werd niet behaald, zijnde dooi den overgebleven .mededinger geene duif getoond. durende de kermis zal dit zeker aan- tevreden, wars van alle politieke actie, genaam wezen te vernemen. 1 het gemeentebestuur willen doen ver- l anderen. Een voorbeeld hebben wij; Gemeenteraadsverkiezing De strijd is ditmaal hevig geweest, reldstad maken en of de couranten Alle partijen en vooral de gecomhi- daarover al schreven en of de burgers neerde en de Volkskiesvereeniging daartegen protesteerden, niets hielp, hebben niets onbeproefd gelaten om totdat de kiesvereenigingen vereenigd limine candidaten een zetel in den zijn opgetreden en eene overwinning Raad te verschaffen. Hard is er ge- i hebben behaald, die direct zijn invloed' werkt, reclame is er genoeg gemaakt,op de gemeenteraadsleden liet mer- biljetten zijn in grooten getale vei1- ken. Hier ter stede is nu ook eene com- spreid en gisterenavond1 reed een met binatie van vereenigingen, die zich niet lampions verlichte wagen door de stra-j met politiek wil bemoeien en die alleen ten om nogmaals de candidaten der ge- j eene goede gang van zaken wil bevor- combineerde kiesvereenigingen met j deren. Zij staat bier ter stede tegen- drang aan te bevelen, terwijl om dei over eene groote kracht, de liberale kroon op hun werk te zetten Burger- kiesvereeniging ..Vooruitgang." Ner- plicht", de anti-revolutionaire en degeus wordt deze laatste vereeniging ge- Roomsch Katholieke kiesvereeniging, j vierd, overal trekt men tegen haar ten vereenigd, alsmede de Volkskiesvereeni- ging Maandagavond nog eene verga dering hadden doen uitschrijven resp. in het gebouw van den Katholieken Kring ,,St. Bavo" en in den Schouw burg alhier. Voor de gecombineerde kiesvereenigingen traden als sprekers op de he een Ferd. Wierdels, redacteur van ,.de Tijd" en J. de Jong alhier. De vergadering, die flink bezocht was, werd denzelfden orm, steeds dezéïfd'e tactiek vertoont. Zij denkt alleen over de burgers te heerschen. Van de 31 raadsleden te Haarlem zijn er slechts 6 niet.-liberalen. De combinatie kan de macht van Vooruitgang eenigszins fnuiken, en zor gen dat met den tijd het aantal libe ralen vermindert. Morgen kunnen wij reeds zien of de combinatie succes heeft, Ia den schouwburg is eene groote verbetering aangebracht door het plaat sen van twee groote ventilatietoestel- len, die zelfs by het warmste zomer weder eene aangename frissche tem peratuur in het gebouw onderhouden. Dit bleek reeds by eene groote, gis teren door 600 'personen bezochte vergadering. Voor de bezoekers der voorstellingen op a. s. Vrijdag (de dochter van juffrouw Angoi) en ge geleid' dooi- den heer W. A. J. van de maar dan moeten ,alle kiezers, zooals hun plicht is, opkomen. De meesten zijn onverschillig en na latig, zij kennen niet de liefde voor de eenheid, die zich bij' Vooruitgang ken merkt. En dat, waar het d:e geestelijke, stoffelijke en financieele belangen geldt Er is een katholiek eandidaat eu op de Katholieken rast dan ook de dure plicht hem te steunen, niet alleen voor hen zelf en hun beginsel, maar ook voor God. Eenheid moet er heerschen in de 3 groote kiesvereenigingen en daarvoor moet men zijne offers brengen. Iedere eandidaat heeft zijne fouten, doch die vergeet men. Vooruitgang geeft daar een voorbeeld! van, die stelt Schrameen man, waarin ook wel eeni- ge fouten zullen zitten. Men stelt hem, een sociaal-democraat om een clericaal (van Lennep) te weren. Misschien is het ook wel omdat de sociaal bezuinigt en van die zg. bezui niging gaf spreker vervolgens een overzicht door eenige punten voor te lezen uit het programma van het on langs te Leeuwarden gehouden socialis tisch congres, waar nu niet bepaald veel bezuiniging uit bleek, maar wel eone verzwaring der belasting voor den middenstand zou ontstaan. Met de be zuinigingsleus gaan de socialisten nu hier ter stede mede, doch te Amster dam had' men ze niet noodig, zoodat er ook geen hunner in den Raad kwam. Met do hoop uit. te spreken, dat dit hier eveneens zoo zou mogen afloopen, en de candidaten der gecombineerde 'vereeniging zullen worden gekozen, het geen voor Vooruitgang tevens een be wijs zou zijn, dat de afgevaardigde van Franeker nu niet meer de lakens uit deelt, besloot spreker zijne zeer toege juichte rode. Vervolgens kreeg de heer de Jong het woord, die meer de Haa.rlemsclio toestanden behandelde. Vooruitgang Kamp, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, waarna de heer Wier dels het woord verkreeg. In tegenstelling met eene verkiezing voor de Tweede; Kamer, die meer is in het belang van het geheele land, is eene gemeenteraadsverkiezing meer van direct belang, zeide spreker, en kan zij' voor iedereen die belang stelt in den strijd van buitengewoon groote betee ken is worden geacht. Van direct be lang is een© gemeenteraadsverkiezing, omdat het gemeentebestuur u persoon lijk bekend is, omdat het college u di rect raakt en uwe belangen moet voor staan. Wel legt de wet het gemeente bestuur eenigszins aan banden en moe ten raadsbesluiten eerst door Ged. Sta ten, andere zelfs door de Koningin worden goedgekeurd, en worden weer andere door Rijkswetten geregeld, doch het gemeentebestuur beeft over belang rijke zaken te beslissen. Het dringt door op geestelijk gebied door het handhaven der wet op Zon dagsrust. door het regelen der openbare zedelijkheid, enz. Ook raken de beslui ten van den gemeenteraad het leven van do burgers op stoffelijk gebied, want heeft het gemeentebestuur iets gedaan niet in den geest van de bur gers, dan gaat er plotseling daarover een stem op. Men kan tweeërlei ge meentebesturen hebben, een rovaal- en een zuinig gemeentebestuur. Een royaal gemeentebestuur kan groote uitgaven doen en groote jaar- lijksche subisidiën geven, waardoor de burgeriji groote sommen voor aflossing zal moeten opbrengen en waardoor haar eene zware belasting kan worden opge legd, terwijl een- zuinig bestuur zal zor gen, dat de belastingdruk geringer zal worden op den middenstand, die het steeds het zwaarst te verduren heeft. Daarom vormen zich in groote en klei ne gemeenten bij een royaal gemeente- is oen weinig in den achteruitgang ge- bestuur dikwijls combinaties, d;ie nfeti komen, zeidc spreker, nimmer zal de verkiezing meer zonder strijd wezen, nu door de nieuwe kieswet nieuwe kie zers zijn gekomen, die de kracht van i ..Vooruitgang" helpen breken. De be- lastingquaestie, is niet de oorzaak van dien ommekeer, al spreken ook zoo de socialisten. Zij hebben eerder reden tot tevredenheid, daar hun belasting i9 ver minderd, doch ziji gebruiken deze quaes- tie om hun doel te hereiken. De hoofdoorzaak is echter deze, dat v/iji 10 jaren lang worden geregeerd door eenige heeren, die hier de lakens trach ten uit te geven. Dit hebben wij moe ten dulden omdat, de oude kieswet ve len personen het kiezen belette. Hun invloed was dan ook merkbaar. Zie slechts de comimissiën van Verleden jaar tot het aanbieden van een hulde blijk, tot het regelen der feesten enz., hoeveel anti-revolutonairen zaten daar in Geen enkele. Hoeveel katholieken? Nil die waren met een lantaarntje te zoeken en de middenstand' was eveneens schaars ver tegenwoordigd. En ieder jaar bestaat deze commissie uit dezelfde personen, bet gaat toch te Ver om zelfs de oranje liefde te explo'iteeren. Doch die libera len van den echten stempel, dachten alles te besukkelen, zij hadden hun ei gen denkwijze en wie niet handelde en dacht als zij, werd uit de nationale sy nagoge geworpen. Nu begint men aan de ketens te rammelen en heeft geen zin meer hun te volgen, getuige het bulletin, dat door het bestuur van dis trict 3 in de wereld is gezonden. Dit werd hierop door spreker voogelezen en door er eene advertentie van te maken in een belachelijk daglicht gesteld. En wat voor een politiek zij volgen, daar over diene het volgende In district 3 handelt men in het waarachtig belang der gemeente, wanneer men daar hun ne candidaten kiest, behalve den heer Schram. Alleenj in district 2, daar is het wel in het waarachtig belang, den heer Schram te kiezen. De middenstand was goed als de boe ren om! schot en lot op te brengen. Hij had niets in te brengen en heeft dan ook jaren, lang gevolgd. Wij kregen be sluiten geheel tegen den middenstand ingaande. Alleen voor het openbaar onderwijs is goed gezorgd en wel zoodanig, dat- ons belaslingsommetje groot is. On dankbaar dan ook zijn de onderwijzers, nu zij de raadsleden niet meer noodig hebben, werpen zij ze weg en gaan. met de socialisten mede, met mannen, die voor zich zeiven zullen zorgen in plaats dat zij, zooals het behoort, voor de ge heel e burgerij opkomen. Van eene ver laging der belasting zal voor den mid denstand dan ook geen sprake zijn, eer der van eene verhooging. De socialisten en Vooruitgang zijn bijna dezelfde partij en alleen zijn zij van elkander door geld gescheiden. De socialistische partij zal den mid denstand dan ook evenmin verlichting gevenzij grijpt nu de belasting-qua.es- tie aan om door de burgerij: op het kus sen te worden gebracht, en als zij: een maal zitting heeft, dan kunnen wij hunne leuzen toetsen aan d!e werkelijk heid. De middenstand, die de grootste partij is, kan er evenwel verandering in brengen. Toont dus dat ge niet lan ger geregeerd wilt worden en volgt de ijst, door de combinatie vastgesteld. Geeft geen stem aan een socialist en laat morgen niemand behoeven te zeg gen indien ik had gestemd zou mijn eandidaat de meerderheid hebben ge kregen. Aldus eindigde spreker*, waar na de heer Wierdels nogmaals den aan wezigen op het hart drukte trouw op te komen. Nadat de heer van de Kamp nog den wensch had uitgesproken, dat morgen avond een bulletin door Haarlems straf ten zal mogen verkondigen, dat de ge combineerd en hebben gezegevierd, werd d'e vergadering gesloten. V olkskiesvereeniging. De Volkskiesvereeniging hield Maan dagavond eene openbare vergaderin01 in den Schouwburg (die stampvol was)! waarin de candidaten voor den gemeen teraad optraden. De voorzitter toonde in> zijn ope ningsrede aan, dat de burgerij/in haar stembiljet een machtig wapen bezit, om d'en regeerders, die hunne belangen niet naar eiscb behartigen, een krach- rig „tot hier toe en niet verder" toe to roepen, en dat in Haarlem, blijk is gegeven van frisch en opgewekt leven. Spreker wees er op, dat de- candidaten van de Volkskiesvereeniging hun b'cht niet onderden korenmaat zetten, maar flink voor 't front van de kiezers konten opdat men weet- op wie men zijn stem uitbrengt. De eerste eandidaat, de heer Sclira/m, besprak „de tegenwoordige samenstel ling van d'en Raad." Van de 31 raadsle den zijn 7 juristen, 4 doctoren in ver schillende faculteiten, 2 artsen, 2 apo thekers, 3 architecten, 1 financieman, 2 gewezen zeeofficieren, eenige verte genwoordigers van den handel en 1 ver tegenwoordiger van den winkeliersstand Va de juristen in 't algemeen wil spr. geen kwaad zeggen, maar het is overbekend hoe zoons van welgestelden ook zonder den minsten aanleg na ver loop 'van tijd hun graad halen en dit volstrekt geen bewijs van bekwaamheid is. Van. geen der raadsleden kan ge zegd worden, dat zij het leVen van 'fc volk in al zijn uitingen kennen,, want zij hebben het niet meegeleefd'. Zij zijn niet- de mannen om de belangen der arbeiders en kleine burgerij te beharti gen omdat zij] geleefd hebben buiten de kringen waar zich d'e strijd om liet be staan het hoogst doet gevoelen. Die mannen zijn dë candidaten van. de Volkskiesvereeniging, zelf uit het volk voortgekomen en bij. ervaring hun behoeften en belangen kennend. Waar 80 pet. van de bevolking geheel niofc vertegenwoordigd is, waar de andero 20 pet. de 31 zetels bezetten, is het dan een onbillijke, eisch, dat die 80 pet. zeg gen „laat ons nu eens beginnen met 4 zetels?" Hoe de belangen der werklieden van dat groote percentage der burgers be hartigd wordt in den Raad, daarvan gaf de heer Tjeenlc Willink blijk, die, uitgever van veel socialistische lectuur en als zoodanig toch. zeker wel bekend! mot den meer en meer dringenden FEUILLETON. De Lotgevallen van een jongen Man. Vit het Enqëlsch VAN ALFREÖ W. COLE. 2) „Juist," ging Boslier voort. „Welnu, ten eerste zijn er zes huizen in Muddie- ford, waarvan jaarlijks 306 pd. st. ge trokken wordt Vervolgens is er eene kleine pachthoeve te Whippenham, die voor 180 pd'. st. 's ja,ars verhuurd wordt; dan staat er 3000 pd. st. hypotheek op Lord Crackley's landgoed tegen 4 pet. dat maakt 120 pd. st. verder zijn er eenige aandeelen in d'en spoorweg hier, die bij liet tegenwoordig dividend 245 pd. st. opbrengenen dan is er juist 1000 dividend van 3 pet. Consols. Dit alles is buiten en behalve de kleine grondbezitting, aan uwe moe- dier vermaakt, en dë 2000 pd. st. voor uwe zuster. Zoo dat gij ziet dat uw in komen nu 1,851 pd. st. 's1 jaars is." „Dat is meer dan ik verwachtte," zeide Lorimer. „Het zou dwaas van mij zijn aan de rechtbank te gaan; vindt gij dat ook niet?" „Wel zeker," antwoordde Bosber, en dat vond' hij ook, hoewel om geheel an- dere redenen dan zijn jonge cliënt, j „Mag ik vragen wat gij voornemens zijt te gaan doen?" 'vroeg hij. „Ik wil zien wat er in de wereld te j koop is," antwoorddë Lorimer. „Jifistgiji gaat zeker reizen „Neen ten minste, nu nog niet. Ik zal in de stad eene nette woning zien te krijgen, en in eene club gaan, en gezelschappen, bezoeken, en zoo al meer. Begrijpt gij?" Volkomen," zeide de praktizijnen weder sprak hij: de waarheid. „A propos," hernam. Lorimer, „ik ben tc Oxford een honderd pond of vier schuldig. Die kan ik zeker zonder veel moeite bijeenkrijgen „Ik zal het genoegen hebben die som nog heden in de bank alhier voor u be schikbaar te stellen," antwoordde de zaakwaarnemer. „Dank u, dank u, zeide Lorimer gul hartig. „Moet ik er ook iets voor tee kenen „Nog niet," antwoordde Boslier; „en als gij liet mij niet kwalijk neemt, zou j ik u aanraden niet te grif te wezen met iets te teekenen. Als gij de wereld ziet, zult gij ondervinden dat er som mige vrienden zijn, die altijd gaarne een handschrift 'van iemand bezitten op gestempelde strookjes papier". „Ha, ha!" zeide Lorimer. „Ja., ik weet iets van die soort van zaken. Goe den dagEn hij verliet- het. kantoor. „Een flinke vent. dia oud'e Bosber*!" zeide hij bij zich zeiven onder het naar huis gaan. „Dié gaat naar den drommel," mom pelde de praktizijn, toen lüjj alleen ge laten was„en ik zie er in dat hij zelfs niet eens d'en grooteri weg zal houden om er te komen, maar een bijzonder korten zal nemen. De tijd zal het lee- HOOFDSTUK II. Vrouw Peck wiegde, en Peck rookte zijne pijp. In de wieg lag de vijfde kleine Peck, die de goede vrouw haar man geschenken had. En recht tevre den met de geschenken, die hij ontvan gen had, zag Peck, terwijl hij de wolk jes tabaksrook uitblies, en beurtelings naar zijne Vrouw en zijn slapend' kind Vrouw Peck zag ook zeer verge noegd, terwijl zij den kleine beschouw-1 de, en nu en daii een blik van hartelijk welgevallen op haar man wierp. Peck kwam in. grootte een' reus na bij. Zonder zijne laarzen was hij zes voet, en wij weten niet hoefveel duim meer, lang; dat is te zeggen, wanneer hij rechtop stond, hetgeen zeer zelden het geval was. Hij had zeer breede schouders, zeer breede handen, en zeer groote Voetenmaar een hoofd klein genoeg voor een' man van een veel raar tiger grootte. Het was een rond, kogel vormig hoofd', met dik, krullend haar. Maar ongunstig zag dat hoofd er niet uit; integendeel was de uitdrukking van Peck's gelaat die van volkomene gelijkmoedigheid en goedhartigheid. Men zou hem niet licht voor een genie aanzien nog veel minder voor een' schurk. Hij droeg eene kleeding van bruin bombazijn, welbekend in de oogen van alle spoorwegreizigers; want Peck was kruier aan eene der lioofd- liniën. Vrouw Peck was bijna, even opmerke lijk wegens de nietigheid van haar Voorkomen als haar man wegens het tegendeel. Zij was klein van gestalte, en ldein in elk opzicht gelaatstrek ken, handen, voeten, alles was even klein. Ja, zoo klein was zij, dat men het er algemeen Voor uield dat Peck zijne gebogene houding verkregen had door in de dagen van hunne vrijerij ge durig te bukken om haar zoete woord jes in te fluisteren. Peck wekte het denkbeeld van een' tragen, goedaard'igen reusniet dat hij werkelijk lui was, maar alles wat hij deed, tot zelfs het opnemen van een theekopje ging hem log af. Vrouw Peck daarentegen, was zoo vlug als een vo gel, trippelde de kamer rond, en deed' wel zes dingen tegelijk, met de groot- ste levendigheid en gemakkelijkheid. Het was in April, en eenhelder vuur vlamde op den haard. Wel was er bin- nenshuÖs1, iets opvroolijkends noodig, want buiten was het weder somber ge noeg. De regen stroomde neder, op eene zoo hardnekkige wijze alsof hij een zin nebeeld van het oneindige wilde voor stellen. Wie kan die gestadige, zware stroomen uit de erwtensoep-kleurige wolken, die niet langer wolken maar een gedeelte van de atmospheer zelve zijn, gadeslaan, en gelooven dat het ooit zal ophouden Kil en vochtig voelt al les wat men aanraaktnaar en treurig, en vuil ziet elk levend voorwerp op straat; eentonig en vervelend klinkt het onophoudelijk gekletter tegen de vensters. „Job blijft lang uit, en het is een akelige avond," merkte vrouw Peck aan, terwijl zij op eene kleine Dnitsche klok en zag dat die negen uur aanwees. ,,Hij| is oud genoeg om op zich zei ven te passen, Betsy," zeide Peck; „en van een beetje regen zal hij niet smel ten". ,,Ik hoop dat hij die betrekking krijgt," ging de vrouw voort, ,,'t is voor een jongen van achttien jaar bedroe vend zijn' eigen kost niet te kunnen verdienen." „Wel, 't is immers zijne schuld niet," zeide,haar man; „hij heeft zijn kost verdiend totdat die Binks bankroet ging, en Binks moet zen bekennen dat Job een zoo goede stalknecht is als hij ooit gehad heeiL." „Hij is een brave jongen, dat weet ik wel, Tom." hernam vrouw Peck; ..en ik houd veel van hem als uw' broeder en 't is juist omdat hij uw broeder is dat- ik zoo bezorgd voor hem ben. Ik hoop dat hij zich maar altijd goed zal gedragen." „O, dat zal liij wel!" antwoorddë de reus, die van eene gelukkige gemoeds gesteldheid was, altijd tevreden met de dingen te nemen zoo als zij kwamen, en die nooit zijn klein rond hoofd brak met rich vooraf te bekommeren over

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1