overtuiging, dat de Conferentie een nieuwe aera, geopend heeft in de ge schiedenis van de internationale be trekking tusschen de beschaafde vol keren Deze redevoeringen werden warm toe gejuicht. Na talrijke plichtplegingen, en een hartelijk afscheid van de leden on derling is men gescheiden. De Groothertog van Baden woonde de sluiting bij. Een werklieden-kolonie. Naar wfl veroemen, bestaan er plannen om aan de halte „Doldersche- weg" bjj Utrecht van den Centraal- spoorweg een werkliedenkolonie te stichten," die den naam Yan „Padua" zaï dragen. Het terrein aldaar is uit stekend voor dit doel geschikt, terwijl een 12-tal treinen in de richting naar Utrecht dagelijks aan de halte stoppen, alsmede naar en van Baarn een 7-tal treinen en naar en van Amersfoort een 6-tal treinen van de halte ver trekken, resp. daar aankomen. De plaatsen Soest, Soestdflk, Soes- terberg en De Bilt buiten rekening gelaten, bestaat er alzoo eene flinke communicatie tusschen de halte Dol- derscheweg eenerzjjds en de gemeenten Utrecht, Baarn en Amersfoort ander zijds, waardoor de werklieden, die zich daar zullen vestigen, ruimschoots in de gelegenheid zullen zjjn om in laatstgenoemde plaatsen werkzaam te zjjn en zich, voorzien van werkmaus- kaarten op den spoorweg, des morgens naar hun werk te begeven en 's avonds weer thuis te komen in een frissche ruime woning met een flink stukje grond erb\j en zalks voor geen hoo- geren prijs dan thans voor menig krot, in een van lacht en licht ver stoken slop of steeg moet worden betaald. Turfbrand. Er is brand in bet Knollingerveld onder Oosterwolde. Aan blussehen valt niet te denken, daar de vlammen steeds voeding vinden in de lange heide. Voor het oogenblik is de turf brand niet erg; het vuur is nu in het aangrenzende Compagnonsveld. Door bet niet tfldig dooven van eenig vuur in het veen is de brand ontstaan. Zoolang alles zoo droog is zal blus sehen moeilijk zijn. Er is voor circa 500 a f 700 bagge- laar verbrand. Terwijl men te Bergen-op-Zoom bjj het station aan het graven was voor het plaatsen van palen voor de inter communale telephoonlijn Roosendaal— Vlissingen, heeft men een nienschelflk geraamte gevonden, dat daar nog niet lang kan gelegen hebben en dat daar om sommigen aan misdaad doet denken. Door den lagen waterstand wordt in Friesland tegenwoordig veel snoek en kwabaal gvangen. Deze visschen zfln in de sloten soms met de banden te krijgen. Waar nog wat water staat, wordt dit troebel gemaakt, waardoor de visch bedwelmd raakt en boven komt, zoodat ze dan gemakkelijk te vangen is. In sommige slooten ligt de visch dood op den bodem. Lettenen en Kunst. De 20ste jaarlflksehe exameDS der Nederl. Toonkunstenaars-Vereeniging zijn Vrijdag te 's Gravenbage, in het lokaal „Pulcbri StQdio" voortge zet. Van de 5 candidaten zjjn geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames L. A. F. C. Liodström, Amsterdam A. G. Vis, 's-Gravenhage en J. S. Oleff, Leiden. Legen* en Vloot. Bij de familie te 's-Gravenhage is telegraphisch bericht ontvangen van het overlijden van den le luitenant der infanterie' O -I. leger A. E. van Swieteu te Baüda Neira, RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Zutphen beeft terechtgestaan de 23 jarige G. B., uit Apeldoorn, thans in voorloopige hechtenis, die in den avond van 18 Juni j.l., onder den invloed van ster ken drank, bjj een twist met andere jongens zfln vader, die hem mede naar huis wilde nemen, met een mes een zeer ernstige verwouding in den on derbuik heeft toegebracht. De gewonde is, tegea de aanvan kelijke verwachting toch hersteld. De dader toonde in de eerste uren na het misdrflf volstrekt geen berouw later echter heeft hfl tot zfln moeder gezegd: „als vader komt te sterven, zal ik voor moeder en de kindereu zorgen." De verdediger, mr. D. ten Bokkel Huinink, te Lochem, wees er op, dat G. B. anders gunstig bekend staat en beval hem in de clementie der rechters aan. De ei8ch van het openb. min. was 3 jaar gevangenisstraf. De assistent der posterflen B. te Dordrecht, die voor eenigen tfld eeo gevonden portemonnaie meteenig geld in bewaring bad gekregen, maar deze zich had toegeëigend, moest zich hier voor bfl de justitie verantwoorden en werd gisteren voor dit feit tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Gemengd Nieuws Presidentenmoord. Omtrent den aanslag op den. presi dent der Dominikaansche Republiek wordt gemeld, dat de moord plaats bad toen de president op het punt stond te paard te vertrekken naar Santiago de los Caball eros. Caceres, die door eenige medeplichtigen omringd was, nar derde den president, terwijl deze met eenige vrienden, stond te praten en los te twee revolverschoten op hem. Het eerste schot trof den president in de linkerzijde, drong tot aan het hart en had onmiddellijk den dood tengevolge de tweede kogel doodde een ouden man, die in de nabijheid van den president stond. De moordenaar en zijn vrienden vluchtten, om te ontkomen aan het vuur der vrienden van den president men weet niet of een hunner >X)k go- woud is. Generaal Heureaux werd, onmiddel lijk overgebracht naar het paleis van den gouverneur van Moca. Er wordt uit Cape Haïti gemeld, dat Juan Isidoro Jimenes, die deel heeft genomen aan den opstand van Juni 1898, zich caudidaat zal stellen voor Iffet presidentschap, terwijl ook Maiximo Gomez, de leider der Cubaansche op standelingen, naar dezen, post heet te dingen. De moom schijnt een xiiting van wraak te zijn want, naar verzekerd wordt, werd ide vader van den moorde naar in 18S4 op bevel van generaal Heureaux dood geschoten. Een. weelderig redactie- bureau. „La Prensa" (De Pers) is de voor naamste courant in Argentinië. Het ge bouw. waarin die courant gevestigd is, i-s bij verre het .merkwaardigste in zijn soort. Het is het stokpaardje van den heer Paz, den eigenaar van die courant, de inrichting daarvan zoo mooi mogelijk te hebben en werd in December pas in dienst gesteld. Er is nergens gebrek aan ruimte. Zoo heeft elk van de talrijke redacteurs een eigen kamer en elke kamer een eigen telephoon in aanslui ting met de plaatselijke .telephoonver- bindingen, benevens spreekbuizen naai de verscliiilende departementen van de courant. De kamers zijn zeer rijk gemeubi leerd, niet met kantoorluxe, doch op een werkelijk artistieke wijze. De zette rij met alle daarop betrekking hebben de vertrekken is op de bovenste verdie ping en helder verlicht. Alles is daar volgens de nieuwste vinding en alles wordt gedaan .wat voor de gezondheid van de zetters vooi'deelig 'kan zijn. Zoo is er een groote badkamer met ,een dozijn stortbaden aan de zetterij ver bonden, en is er een groote keuken en eetkamer op die verdieping, welke al leen bestemd is voor de meiischen van die verdieping, .waar tafels met linnen goed. porselein én glaswerk voor de .zetters klaar staan. De malen met een glas lichten, iiilandschen wijn hier ver strekt zijn kosteloos. Op de tweede ver dieping vindt men o.a. den restaurant voor de verslaggevers, met tafels zoo keiu-ig gedekt als in de beste restau rants. Deze restaurant heeft natuurlijk zijn aparte keuken en hier worden kos teloos uitstekende maaltijden aan de medewerkers van de courant verstrekt. Het merkwaardigste van deze ver dieping is echter het café en de biljart kamer, waar ook alles vrij. is. De heer Paz geeft als zijn reden daarvoor op, dat hij de jongelui, die aan zijn cou rant werkzaam zijn, niet in verleiding wil brengen door hen naar andere cafés te doen gaan en zegt dat de kosten niet zoo groot zijn, daar men zich van zelf niet te buiten vaat in dat café eni de Argentiniërs van nature zeer matig zijn. Ook voor de verslaggevers is er een prachtige badkamer met alle .soorten van baden. De gepensionneerde beambten van de .courant, die ongehuwd1 zijn, vinden in het gebouw talrijke kleinere vertrek ken te hun beschikking. Er zijn twee apartementen in het gebouw voor aanzienlijke gasten of voor den heer Paz zelf. Bij elk apartement is een aparte eetkamer. Er is. ook een aparte eetkamer voor de redacteurs en een prachtig ge meubileerd. voor kleine feestmaaltij den. De bibliotheek heeft wanden, die met groen tapijtwerk voor-zien zijn. Aan de achterzijde van het gebouw is een balzaal, met receptiezalen. Aan de balzaal is een theater verbonden, dat voor liefdadigheidsvoorstellingen wordt uitgeleend. Op één verdieping is een schermzaal, waar een bekend schermmeester gratis schermles aan de employés geeft. (Of schermen in Argentinië een noodzake lijke kunst voor een journalist is, vin den wij niet vermeld.) In de drukkerij, waar 70,000 couran- ten per uur worden afgeleverd, is alles op denzelfden voet, natuurlijk weer met eigen restaurant. Nog twee departementen moeten ge noemd worden. In het een geven eeni ge der meest bekende doctoren gratis geneeskundige behandeling aan cl.c- em ployés en hun familiebetrekkingen en in het andere kunnen de employés gra tis rechtskundig advies verkrijgen. Tol nu -toe hebben wiji niet gehoord of in Nederland een courant het voor beeld van „La. Prensa" zal volgen. Mocht, dit echter het geval zijn, dan zal het wel niet aan sollicitanten voor de vacatures aan dat blad. ontbreken. UIT TRANSVAAL. Bij de beraadslaging in het Lagerhuis over do begrooting van koloniën zeide Vrijdagavond Sir Henry Campbell- Bannermau, dat de betrekkingen tus schen de Transvaalsche regeering en de uitlaaiders een bron van het ernstigste gevaar zijn, niet alleen voor Transvaal, maar voor alle Zuid-Afrikaaoische sta ten. Toch gelooft hij niet in de goede uitwerking van bedreigingen met of toespelingen op een gewapende tus- schenkomst. Hij ziet ook niets, dat een gewapende tusschen komst zou veront schuldigen, Een. oorlog in Zuid-Afrika, hoe snel hij en met hoe goeden uitslag afloopt, zou een rassenhaat achterlaten voor geslachten lang en een goed be stuur in Zuid-Afrika onmogelijk ma ken, Hetgeen gedaan moest worden is, op de Transvaalsche regeering .den in vloed te laten werken van de verlichte Hollandsche meening aan de Kaap. Het Britsclie rijk moet dank weten aan Schreiuer en Hofmevr. Het is niet meer dan natuurlijk dat de uitlanders verlangen, dat het kiesrecht terugwer kende kracht heeft, .maar even natuur lijk zijn de Boeren ongenegen het kies recht te geven onder de voorwaarden die men stelt. Waarom zou met behoor lijke zorg en geduld niet hetzelfde doel bereikt kunnen worden als in Canada, waar de nationale weerzin tusscheh En- gelschen en Franschen verdwenen is? Chamberlain zegt. daarop in ant woord, dat hij vreest, dat Banner-man's opmerkingen niet tot een vriendschap pelijke schikking bevorderlijk zijn, maar veeleer de regeering zullen belemme ren. Het ernstige aanzien va.n de grie ven der uitlanders is da.t zij het gevolg zijn van de vaste politiek die de. Boe ren volgen. Die politiek is niet alleen ergerlijk, maar gevaarlijk voor 's rijks belang. Het voortdurend ondergeschikt houden .van de Britsclie onderdanen in Transvaal brengt Engelands positie als overiieerschende mogendheid in Z. Afrika in gevaar, is een blijvende be dreiging voor den vrede en den voor spoed van het heele land en heeft de rassen tegen elkaar opgezet. De bron van het vergif is Transvaal, en men kan niet beletten, da.t het vergif zich over de grenzen verbreidt. Dit heele gevaar, dat aan de Kaap ,en in den Vrijstaat een dringend gevaar wordt voor vervreemding va.n Engeland, is de schuld vam het gedrag der Transvaal sche regeering. De Transvaalsche kwes tie is de kwestie van de macht, het ge zag en de opperheerschappij van het Britsche rijk, en van den vrede in ge heel Zuid-Afrika.. Als Engeland den toestand zoo maar laat voortduren, kan het de Engelsehen in de toekomst op ra enigen oorlog te staan komen. Wat Ban Herman's lofrede op Hofmeyr be treft, men moet bedenken, dat bedden president Kruger's vroegere en abso luut nietszeggende vorstellen bevredi gend hebben genoemd. Ten slotte zegt Chamberlain over de laatste kiesrechtvoorstellenIk meen, dat wij, na president Kruger's uitnoo- diging ,om. raad. te geven, gerechtigd zijn, een beroep op hem te doen. ge lijk wij gedaan hebben, om gezamen lijk die voorstellen te onderzoeken, ten einde uit te vinden, in hoeverre zij de vi-eemdelingenbevolking voldoende en deugdelijke vertegenwoordiging geven, zooals zij, alleen als een grondslag voor een bevredigende schikking kan be schouwd worden. Uk hoop, dat wij een overeenkomst zullen kunnen treffen. Tot nog toe heb ik geen bedreigingen geuit. Ik ben tot de overtuiging geko men, dat de grieven der uitlaudëi-s ge grond zijn. Ik heb limn zaak opgevat en ben verplicht vol te houden. (Toejui ching van de regeeringspa.rtij). Ik zal niet msten tot een, naar onze meening. bevredigende oplossing is verkregen. Ik hoop, dat. onze pogingen zullen slagen, maar wil onze handen niet binden door eenige) verklaring welke maatregelen later noodig zouden kunnen zijn voor liet ongelukkige en onwaarschijnlijke ge val dat onze pogingen niet slagen. Ik geloof, dat alle wees voor dé vervreem ding van de Hollanders van ,ons over dreven is. Niemand droomt van 't her krijgen van een land, dat wij vrijwillig teruggegeven hebben. Het is ons be lang, de vrijheid en den bloei van Transvaal te handhaven. Ik ben hoop vol voor de toekomst-, omdat ik geloof, dat wij president Krnger kunnen over tuigen, dat wij: hem; ,of zijn land geen kwaad willen doen, maar veeleer hem helpen zijn positie te handhaven, en omdat ik overtuigd ben, dat de groote meerderheid van het Engelsche volk. bereid is ons te rugsteunen in eiken maatregel dien wij noodig mogen ach ten om recht voor de Britsclie onderda nen in Transvaal te verkrijgen en de- behoorlijke vervulling van de beloften, waaronder de onafhankelijkheid van Transvaal gegrond is. (Toejuiching). In het Hoogerhuis legden Lord Sel- boroe, ondersecretaris van koloniën, en Lord Kimberley, leider der liberale lords, soortgelijke Veklaringen af als Chamberlain en Bailnerman in het La gerhuis. Lord Kimberley verdedigde president Kruger, waarop Lord Salis bury zeid'e, president Kruger niet ge heel te kunnen veroordeelen, want zijn uitlandervolk was ongetwijfeld onbe geerlijk en lastig, maar de minister blaamde president Kruger, dat hij niet tijdig concessies heeft bewilligd. In plaats .daarvan heeft de president de bevolking der Republiek in twee tegen elkaar overstaande kampen verdeeld, waarbij de Hollanders bevoorrecht wor den, waartoe hun. aantal hun geen, recht geeft. Vijf duizend menschen hebben, vol gens de berichten uit Johannesburg, deelgenomen aan de vergadering, Woensdagavond door het comité van de uitlanders belegd. Het ging er orde lijk toe, en de geestdrift was natuur lijk „onbeschrijfelijk". Onder de sprekers was een Engelsche ..Afrikaander," een advocaat, die, tot gróót vermaak van de vergadering, cle formaliteiten beschreef waaraan iemand onderworpen zou zn die volgens de nieuwe ,wet het Tra-nsvaalsche burger recht begeerde. Hoeveel die geestige spreker uit. zijn duim gezogen moet heb ben, kan men opmaken uit een gesprek van den staatsprocureur met Renter's correspondent te Pretoria over deze for maliteiten. De staatsprocureur zeide o.a,. Het is duidelijk dat hij die volle bur gen-echten Verkrijgen wil, alleen zijn naam behoeft op te geven aan den veld- kornet die, indien do caudidaat niet gei- registreord is toen liiji zich in het land vestigde, moet verlangen dat de be zworen verklaringen van twee, te goeder naam bekend staande burgers er bijge voegd worden, ten bewijze ,dat de .can- didaat den vereisehten tijd in de Re publiek heeft gewoond. Dan geeft de veldkornet een certificaat af en zendt het aan den landdrost ter teekening; liet stuk gaat vervolgens naar de hoo- gere autoriteit, die blieven van natura lisatie afgeeft, nadat de caudidaat, daartoe uitgenoodigd, den eed heeft afgelegd. Was de caudidaat geregistreerd, dan zijn de bezworen verklaringen onnoo- drg. Onder de tegenwoordige regeling zal de heele zaak een paar weken duren. Ten aanzien Van de voorwaarden waaraan de naturalisatie onderworpen is, volgt uit de instructies, aan de amb tenaren gegeven zeide de staatspro»- cureur dat gehoorzaamheid aan de wetten, niet .wil zeeven dat de wetten in elk opzicht opgevolgd zijp, maar dat de oaindidaat zich niet openlijk tegen de wet verzet lieeft en zdcTi dus aan hoogverraad heeft schuldig gemaakt. Even zoo is dat de beteelcenis van het „misdrijf tegen de onafhankelijkheid der republiek." in de voorwaarden genoemd. De Transvaalsche boer in 1899. Onder dit opschrift schrijft een cor respondent van de „Apnli. Ct." o. a. het volgende „Ik herhaal wat ik reeds vroeger zei de De gewone boer onder de Trans- valers is ontwikkelder en beleefder dan zijn Nederl aar dsche collega. Laten we de etiquette eens nagaan. Wie een ander groet, neemt altijd den hoed, af, de' jongere voor de oude ren, natuurlijk; eerbied voor den ou derdom 'bestaat hier in hoqge mate en cl'it acht ik in een hoogst gelukkig Ver schijnsel, waaraan velen zelfs be schaafden in. Holland een voorbeeld leun n en nemen. Nooit komt men een ander met zijn zaken aan boord of men lieeft eerst ge vraagd„Hoe gaat het nog?" waarop stereotiep het antwoord volgt..Neen, jeltemaal goed goddank," tenzij men zeer ongesteld is. Komt iemand te paard een ouderen of hoogeren bekende te voet tegen, dan i stijgt hij af om te groeten. Altijd geeft men elkaar bij 't groe ien de hand die handdruk is stil zon der schudden. Zelfs de zoon, die zijn „pa" ontmoet, of weer thuis komt, groet zijn vader met ontbloot hoofd; zóó de neef zijn oom. Is men familie dan groet men vrou wen en dochters met een leus, een zach te kus op den mond. Soms kussen klei ne jongens van 10 tot 12 jaar hun pai ook. Vreemde vrouwen kussen alleen als zij vriendinnen of goede bekenden zijn, Niemand zal anders dan met „twee woorden" spreken: „Neen oom", „ja. tante." In de school behoeft men dit nooit den kinderen te leeren iets wat in Hollaaicl, vooral aan de volksklasse maar altijd mioeielijk valt. Houdt eens een eenzaam ruiter op de emdelooze vlakte Van het Langeveld stil bij mijn school, om daarin eens even te rusten, dan groet hij zacht, om mij niet te storen, maar bij. 't heen gaan geeft hij allen de hand onder een „Dag neefie, gri dag, nichtje." Zoo kwam iemand afscheid nemen en kuste alle meisjes, gaaiz gemuthlich Niemand der meestal vele zonen zal rooken in vaders tegenwoordigheid, evenmin de ongetrouwde neven bij hun oom. Als oom wat vroolijk is en den neef een „zoopie" aanbiedt, zal hiji be schroomd of bescheiden zeggen: „Dan- kie oom en het niet- drinken. Evenmin zullen de' „groot-jongens" vaat 19 en 20 jaar, die nog schoolgaan, rooken naar of uit school, zooals mui dat bij de Hollandsche ambachts- en avondscholen zien lean. Nooit zal de gast vergeten de groeten van thuis over te brengen en zal de ,.Oom" of „Tante" vei-geten te verzoe ken: „Doe de groeten aan jon men schen,, of „Ba.nja groeten thuis". In liet gesprek is men altijd hoogst fatsoenlijkvooral de jongelieden van 16 tot 20 (die in Holland zulk een nei ging tot onverschilligheid en ruwheid hebben) toonen zich hier in een mooi licht, "t Is waar, hoofd heet nu eenmaaL kop, maar overigens blijft men. xiiterst netjes, men lacht veeL jai, men vertelt grappen om te schaitereai, maar 't zijn geen gewaagde uien of dubbelzinnige zetten, die tot lachen opwekken. Eet een gast mee, dan zit hij; aan het boveneinde der tafel de eere plaats. Ook bij den eenvoudigsten boer gebruikt men twee of meer borden. „Tante" voorziet eerst den gast vaai liet no'odige, dat op diens bord van hand tot hand aan, den gast wordt over reikt. Deze begint zijn vleesch niet te snijden, vóór allen voorzien zijn, of vóór de uitnoodiging komt: „Toe maar neef." Soep is altijd toespijs. Na het „danken" staat elk onmiddel lijk van tafel op en de manslui gaan in de zitkamer een pijp rooken... Geen politieke politie. „De Politiegids" schrijft „De Juli-maand is, door de bejege ning die de beide vertegenwoordigers der Jong-Turken ondergaan hebben van de zijde der politie in de residentie, een recht ongeluldcige maand geweest. Zie daar twee ontwikkelde, beschaafde mannen, die hun vaderland ontvloden, om overal en luide aan te klagen de Turlcsche Regeering, die toelaat en blijft toelaten dat de Christen-Arme niërs worden uitgemoord; om alomi te getuigen van de guwelen, van de mar telingen die mannen,, vrouwen ecu kin deren ondervinden, opdat deze molia- medanen zouden wordenom ook in Den Haag, waar d,e Vredesconferentie vergaderd is. an het oor van Europa's vertegenwoordigers te komen verhalen van de bloedbaden .in het zuiden, waar bij in de drie jaar tijds driehonderd duizend (300.000) Armeniërs werden onthoofd, verdronken, levend verbrand, gefolterd, verminkt; om eindelijk al wat mensoh is. te zeggen dat die Bar- tholomeusnackt nu reeds drie jaren duurt en ,een weinig sympathie te vrar gen voor een arm en gekruisigd volk. Lezende hoe deze beide mannen dooi de politie in hun hotel zijn opgezocht- en geprest om hun papieren te toonen en te bewijzen met klinkende en zicht bare bewijzen dat zij) geld' bij zich. hadden, geld als ware het landloo- pers en vagebonden, hebben we getrild van toorn en van schaamte gebloosd. Doen gezegde eischen denken aan de toepassing der Wet regelende de ..toe lating en .uitzetting van vreemdelin gen," een toepasselijkheid, die door den stand, de moraliteit en het doel dei- beide vreeandelingen vrijwel was uit gesloten, méér wijzen ze op een stre ven om, ter wille van welke overwegin gen ook, als politieke politie te fungee- ren en het eenvoudig lastig te maken, hun, die men niet langer zien en in 't geheel niet hooren wilde. Het verhoor voor den rechter van in structie is bekend. Afgeschrikt, door dit alles wilden de pleitbezorgers der Ar meniërs afzien van hun voornemen, om de grieven va.n hun volk te openba ren in een meeting. ,En ware de open bare meening hiertegen niet in verzet gekomen in al hare organen, zij. hadden zwijgend maar met een vloek op dé lippen den rug toegekeerd aan een, land, dat de bakermat der vrijheid heette, maar nochtans gedoogdedat de vrij heid van vreemdelingen, als ziji verkort' werd, als nog in geen land geschied was. Ons Volk van dien smet te bevrij,- den, nam op zich dr. A. Kuyper, die Min as Tscheraz, ,een der bannelingen, in eigen huis gastvrijheid verleende, om hem te vrijwaren tegen de politie, en die hem, met de Kamerleden Lieftinek en Vermeulen, in de gelegenheid' stelde in de hoofdstad des lands voor een groot en .aanzienlijk publiek te getui gen voor de goede zaak der verdrukte Avmeniëi-s. „Zeg zonder* vrees en vrije lijk al hetgeen gij te zeggen hebt. Aan ons de verantwoordelijkheid, sprak dr. Kuyper. En hoe welsprekend en over tuigend Min as hiervan gebruik lieeft gemaakt, hebben ons de dagbladen ver haald. De politie onthield zich. Was door dit ongehinderd optreden en den grooten bijVal der rede de goe de naam van Nederland als vrij. land gered, voor onzo reputatie was 't noo,- dig dat eenzelfde) optreden toch ook in de residentie geschiedde. Gastvrij heid werd daar' geboden door jhr. mr. T. A. J. van -vsch van Wijck, en de redenaar trad, ongehinderd dooi* de politie, op voor een volle zaal, met ge<- distingeerd, publiek, dat veel geestdrift aan den dag legde. En door de pers, eenstemmig weder om. ging een zucht Van verlichting, dat Nedèrla.nd gezuiverd was van de smet, niet langer een schuilplaats te zijn voor om hun geloof verdrukten, dat Nedei*- land niets meer voelen zou voor de groote zaak van recht en gerechtigheid. Geeft de latere onthouding der po litie een groote tegenstelling te aan schouwen .met haar gezag en eerste op treden, deze voor haar gezag en i*eputa- tie zoo smadelijke verandering van hou ding tegenover eenzelfde zaak worde voortaan voorkomen, door elk optreden te toetsen niet aan de letter alleen, maar ook aan, ,den geest- dér wet. Daarbij zal zij: goed doen te beden ken dat op het gebied der politieke politie, hoe aantrekkelijk ook, voor haar geen lauweren zijn. te plukken, omdat blijkbaar noch de Regeering, noch de Minister van Justitie bereid zullen, worden gevonden haar handelin gen te dekken. „Bon entendeur... Salut!" Brand te Mariënburg. De brand te Marienburg is ge- blusebt. In het geheel zfln vflftig huizen en stallen afgebrand, waaronder bet raadhuis. Het slot is behouden gebleven. Lynchwet. De beruchte Amerik. „Lynchwet" eigen richting is clever dagen in Mecklenburg toegepast. Bfl een scbietfeest ontstond twist, die zóó hoog liep, dat een jonge werkman een kameraad overhoop stak. Hfl ont vluchtte, maar nu wendden zich de overigen tegen den broeder van den moordenaar en sloegen hem dermate, dat bfl kort daarna overleed. De bekende actrice Adèle Sandr ,ck heeft terecht gestaan voor het kan tongerecht te Karlsbad, wegens mis handeling. Zfl bad nl. iemand, die haar in den schouwburg lastig viel om het betalen van een rekening een gieter nageworpen. tferwolg SSaidsnieuswa In de voorwaarden van verpachting van standplaatsen voorstationneerende rfltuigen is o. a. de bepaling opgeno men, dat op de standplaatsen geen rfltuigen mogen aanwezig zfln en voor die rfltuigen geene paarden mogen worden gebezigd, welke door de politie onvoldoende voor den dienst worden geacht. Bfl toepassing van dit voorschrift is te wachten, dat èn rfltuigen èo paarden voortaan in behoorlijken staat verkeeren. hetgeen wel iets te wen- scben overliet. Door iemand die onbekend wensckt te blflven is aan de Israël. Gemeente alhier geschonken een fraaie klok voor de Synagoge in de Bagflnestraat. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Uitspraken. A. J. Willekes alhier werd wegens diefstal veroordeeld tot, 3 maanden. De eiscli was 6 maanden. Jannetje Molleman en Adriana Biesheuvel, werden terzake diefstal veroordeeld ieder tot f 10.— boete of 5 dagen. De eisch was voor ieder ééne week hech'e lis. J. v. d. Stfllen alhier, tegen wien wegens mishandeling f 10 boete of 5 dagen hechtenis was gevorderd, werd veroordeeld tot f 10.boete subs. 5 dagen. J. D. Piët te Aalsmeer, werd wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden. De eisch was 3 maanden. J. v. d. Bosch te Haarlemmer meer, regen wien wegens diefstal 2 maanden hechtenis was gerequireerd, werd veroordeeld tot 6 weken. W. van der Aar eo P. J. van der Aar te Hillegom, tegen wie we gens diefstal van bloembollen 9 maan den gevangenisstraf voor ieder was gevorderd, werden veroordeeld ieder tot 6 maanden. G. Zandvliet te Hillegom, die de bloembollen van bovengenoemde personen had opgekocht, erd ter zake deling veroordeeld tot 2 maanden. De eisch was 3 maanden. D. Kion alhier tegen wien wegens diefstal van een paar schoenen, 6' maanden gevangenisstraf wasgeëischt, werd veroordeeld tot 3 maanden. Wfl lezen in de „N. H. C.", dat de bewoners van de JaDsstraat van de R. Kerk af tot de brug aau de Nieuwe Gracht van plan zijn een verzoek schrift aan den Gemeenteraad te rich ten om het dubbelspoor der Electri- sche tram in een enkel te doen ver anderen, met het oog op het gevaar, dat thans voor personen en rfltuigen in dat straatgedeelte dagelijks ont staat. Jubileum. Dinsdag 1 Augustus e.k. bestaat de Christelijke bewaarschool der „Vereen i- ging ter Verbreiding der Waaa-heid" in de Ridderstraat 40 jaar. Het hoofd de zer school, mejuffrouw Laaidman, heeft gedurende al dien tijd hare beste krach ten aani de school gewijd. Zelfs op he den nog vervult zij, met jeugdigen lust en ij.ver Fare taak. Overbodig dan ook te zeggen, dat deze dag niet onopge merkt 'voor haar zal Voorbijgaan. Vele oud-leerlingen, waaronder thans reedis grootmoeders en grootvaders, hebben nu reeds besloten haar dien dag tot een, feestdag te maken. Ook de bu ren zijn van plaai van limine belang stelling blijken te geven door het uit steken van de vlag en het aanbrengen van versieringen. Vanwege het bestuur der school wordt den kinderen dien d.ag in de school een feest bereid NSEUWSTSJÖEMGEN. Overbrugging van het Y. Dezer dagen is door de ,,N. R. Ct." vermeld, dat ten Stadhuize te Amster dam een nieuw plan ter overbrugging vaai het IJ „tot onderzoek gereed ligt." Als men hieruit zou willen opmaken dus schrijft 't „N. v. d. D." dat bij het gemeentebestuur eenig plan van dien aarcl zou bestaan, dan zou men zich vergissen. Niet alleen zou een IJ- brug niet passen in het plan dér Tran- sitocoimmissie, waarmede van gemeente wege zooveel doenlijk wordt rekening gehouden, maar een overbruggingsplan zou al heel kwalijk voegen bij: het voor stel van B. en W., dat in de eerstvol gende Raadszitting behandeld zal wor den, om hun f 20.000 toe te staan voor een tweede veerboot over het IJ. 't Kan zijn, dat wellicht in liet brein van een particulier voor de zooveelste maal weer eens het denkbeeld van een IJbrug is opgerezen en dat van die zij de een „plan" is gemaakt en aan het stadhuis bezorgd. In zooverre zou dit dan „ter onderzoek" gereed kunnen liggen. Edoch officieel is ten stadhuize van de ontvangst van zulk een in de eerste tijden voor verwezenlijking on vatbaar plan, niets bekend. Een iubreker tegen wil en dank. Te Dordrecht was des nachts de kostganger W., die eenigszius laat in zfln woDÏng aan den Spuiweg kwam, in plaats van naar bod ïe gaan, in het open dakvenster gaan zitten. Weldra viel hfl daar in slaapniet lang daarna verloor hfl het evenwicht en stortte neder op het dak van een nevenbewoner, waarbfl eenige pannen gebroken werden of los raakten. Meenende dat er dieven boven wa ren, trok de buurman met, een bfll ge wapend naar den zolder. De inbreker tegen wil en dank was daar inmid dels niet meer te vinden; hfl was ook van het dak gevallen eo lag nu in den tuin van den heer E., waar men hem vond, geheel ontnuchterd en met een gezwollen been. De politie rekende hem in en bracht hem naar het politiebureau, om zfln roes verder gelijkvloers uit te slapen. Eigen Haard van heden bevat o.a. eare afbeelding van de visehpartfl te Wilnis, met de indrukken di8 een jong prfl8>isscher van dezen wedstrfld heeft gekregen. Verder eene photo- grafische afbeelding, waarop alleen de

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2