NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsshs Handelsvereeniging De geschiedenis van Haarlem 17e Jaargang. Eülaandag 31 Juli 1899 A.BOI<T"IT^EM:Sj3SrTSrE.I J"S Am»r gevestigd is (kom der Voor Haarlem per 3 maagden. VMr 'h- lurp^n in den omtrek w-a trenn-epte). per 8 maanden l'Yan.f'O <1«>r>r het! ||#tëiè Ei-ik, pér 8 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsbladvoor Haarlem, per 3 maanden, «de omstreken en franco per posi f 1.20 1.80 1.66 0.06 0.86 0.871/j A n XJ MRrmffNPTI HIKT- oyeis 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement, aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. inenten en Advortentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit t-iad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEERE s W l Hoofdadenten voor het Buitevlo '■r/iaonie GènPvaJe de Piihlinliê Efru Parijs Slhis rauhoury Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn BloemendaalBandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol[Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUTJTERBeverwijkJ. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee blade u. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hoe ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pb. de Kan ter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijndehee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Juni zijn 36 vorderingen tot een bedïrag van f 1011.28 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. DOOR W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. De Haarlemmerhout. „Lust hem in 't Klavergras en in dei bloemendalen Zijp. pwaar beladen hart en ziel wa«t op te halen Vermlaakt hem 't lief gekweel, en 't Vogelentierelier Gaat henen naar den Hout. Waar hebt ge 't meer. als hier AMPZING. Wanneer we ons op de groote Hout- brug bevinden en een blik Houtwaart9 werpen, worden we direct getroffen door 't -schoon e gezicht dat zich voor ons vertoont, en de prachtige lange breede laan aan weerszijden beplant met groe ne boomen noopt ons tegen wil en dank onze schreden derwaarts te richten. Doch het punt waarop we ons thans bevinden is belangrijk genoeg om het eens in oogenschouw te nemen en er een wijle te vertoeven. De groote Hout poort werd in 1590 opgebouwd ter ver vanging van do oude en vervallen poort die er reeds stond en in 15721573 gedurende het beleg der Spanjaarden in zoo'n treurigen toestand was dal men haa.r in dezen benarden tiid dicht moest maken en voor bolwerk gebruik te, terwijl de brug werd weggebroken. Het hoofdgebouw der latere poort, dat zeer fraai was, prijkte met vier kleine torens die op de hoeken waren uitgebouwd, terwijl de hoofdingang versierd was met twee achtkantige to rens met spitse daken. In 1824 werd, genoemde poort voor afbraak verkocht aan de heer en Loman, Bergman Co. voor f 3500 en door een ijzeren hek I vervangen, waarvan aan weerszijde vier kante steenen gebouwen gezet werden, terwijl er twee steenen bruggen ge maakt werden. Bij eene gehouden inschrijving, werd het maken der bruggen aangenomen door den heer B. van Liemt alhier, oor 11.840, de beide gebouwen voor f 23.000 door den heer G. van Bijle- veld mede alhier, terwijl de heer A. J. Wilhelm te Amsterdam het ijzeren hek wilde plaatsen voor f 3800. Doch is tegenwoordig de geldquaestie het struikelblok voor vele plannen, ook in dieiPtijd' leed men aan de ziekte van „to zuinig," wat echter1 gevolgen had. Want aangezien de bevoegde auto riteiten de aannemingssoon der drieper- ceelen te hoog vonden werd het opgei- honden en werden .de drie .werken in ééns uitbesteed voor f 30.000. Doch men was niet gelukkig, daar de bij; .ge metselde vleugels inVielen en het ijze ren hek nai eerst gebroken te zijn den zelfden weg opging. De poortbrug werd in ,1630 van ijze ren leuningen voorzien, die in 1826 vervangen werden door trottoirs en ijzeren banden. Tusschen de vier bogen waarop de brug steunde had men ,een flinke doorvaart. .Het ijzeren hek in 1829 daar geplaatst werd 40 jaar daar na* weggebroken, terwijl de beide g&- bouwen na, de afschaffing der accijn'zen hun bestemming verloren. Het eene ge bouw wordt gebruikt a.ls wachthuis der gemeentepolitie en 't andere is de wo ning .van den. voorwerker der plantsoe nen J. W. Kollerie. Ten Oosten der groote Houtpoort stond vroeger een hok onder een 'koe pel. toebehoor ende aan den heer Jhr. D. Hoeiifft, en dit hok diende als ver blijfplaats der stadszwanen gedurende den winter. We missen tegenwoordig deze prachtige dieren in onze stads grachten. Voorzeker te betreuren daar ze een sieraad zijn op 't water en wan neer w in andere plaatsen ze statig zien drij(ven ons hart wel eens open gaat en we denken: „Waren die .er in on'ze schoone stad Haarlem ook maar." Het houden van «zwanen is een zeer oud recht en heet heb recht van Zwar n endrif t. Dit werd vroeger door de graven aan enkele steden en edelen gegeven. Haar lem heeft dit recht «echter niet zoo vroeg gehad .en dit eerst verkregen in 1608, toen ze het kocht van mejuffrouw Josina van Groen,even voor f 900. Na, dozen tijd echter heeft de stad neg meer Zwanendriften in pacht gehad. De heer van Heemstede had het recht van zwanen houden reeds lang en toen ook Haarlem dit recht verkreeg had er een.e minnelijke schikking tusschen bei den plaats waarbij, bepaald werd dat de zwanen in wederzijdsche jurisdictie onverhinderd en zonder gevaar zouden mogen drijven en werden er strafbepa lingen gemaakt op het beschadigen, dooden, vernielen enz. van deze dieren of hare eieren. In 1749 kwam er eene bepaling uit, waarbijl o.a,. eene straf van f 6 boete was gesteld voor het kwetsen, dooden of beschadigen van een zwaan en 3 voer iedere keer dat men betrapt werd op het vervreemden of vernielen van eieren dezer dieren, on verminderd de correctie naarmate er moedwilligheid in 't spel was. Vóór 1608 was de zwanendrift en vogelarij ver pacht aan paj-ticulicren, doch de stad behield zicli het recht voor, na verloop der pachttijd al de broedende zwanen voor een bepaalde som over te nemen. Dat dit wel eens aanleiding tot moeie- lijkheden gaf, blijkt uit een proces, waarin do stad gewikkeld was in 1596 met Dirk Muiszenburch. om deze reden. Toen in 1608 het genoemde recht gekocht werd, werd over deze af deeling een opzichter aangesteld die den titel van „pluimgraaf" verkreeg. Wandelen we heb Houtplein over, dan valt ons de liefelijke ligging op der beide villai's, die 't schoone gezicht hier Zeer verhoogen en jbewoond worden door mevrouw de wed. EnschedéMi- randolle en Dr. Nieuwenhuijzen Kru- seman en daar tusschen. door steekt het Brongebouw trotsch zij,n hoofd in de hoogte. De geschiedenis van laatstge noemd gebouw ligt nog «bij velen te versch in 't geheugen om hierover uit te weiden. We weten dab hier door eenige Haar- j lemsche heeren een maatschappij word opgericht tot eocploitatie der Staalwa- terbronnen in de Haar'emmermeer. Door dezen werd aan den Raad een concessie aangevraagd voor den tijd van 99 jaar met het recht jdie over te; dragen aan anderen benevens het be- rtoodigde terrein en een Kurhaus aan de Baan. Doen niettegenstaande B. en W. hierop ongunstig adviseerden, daar naar men zeide, het ten-ei n te klein was en het vrije uitzicht der bewoners al daar belemmerd wend, die hier met opoffering van. veel geld 't terrein veel schooner hadden doen maken, werd daartoe toch besloten. Het gebouw ligt hier zeer gunstig daar het gemakkelijk te bereiken is met de tram en juist op den hoek van de Baan en het Frederikspark ligt. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS Onze West-Indische eiland© j. In den catalogus van de West-Indi sche tentoonstelling, die thans alhier gehouden wordt, komt o.a. voor een artikel over onze West-Indische eilan den, bestaande uit Curasao, Bonaire. Aruba. St. Martin (gedeeltelijk En- gelsoh), St. Eustatius en Saba, en be slaan eene oppervlakte van 20.5 vier kante geographische mijlen. Zij vormen te zamen één gouverne ment onder den Gouverneur van „Cu rasao en onderhoo.righ eden", terwijl op elk der onderhoorigheden de gouver neur vertegenwoordigd wordt door een gezaghebber. De Gouverneur wordt ter. zijde gestaan door en is de Voorzitter van den. Kolonialen Raad, waarvan de leden benoemd worden door H. M. de Koningin, op voordracht van den Gouverneur. Onze West-Indische bezittingen lig gen t-en noorden van de republiek Ve nezuela, in de Caraibische zee. Curasao is door de Kon. W.-I. Mail dienst in directe verbinding met het Moederland en door Engelsche en Fran- sche stoomers met overig Europa; ter wijl eene drukke, zeer goed ingerichte lijn, de „Red. D. lijn", de verbinding met New-York onderhoudt. Kleine schoeners varen steeds heen en weder tusschen Cura§ao en de ove rige eilanden. De transito-handel is op Curasao levendig, en daar Curasao, noch de overige eilanden, aan zelfs de noodzakelijkste levensbehoeften der be volking kunnen voldoen, moet er veel ingevoerd worden. Uit Amerika wordt ingevoerd maas, meel, gezouten vleesch en visch, ge conserveerde vleezen en groenten. Naar Amerika wordt uitgevoerd zout en hui den. Dividivi, aloë en huiden, zoo ook een gedeelte zout, worden aai- Europa uit gevoerd. Zeer belangrijk voor Curasao en Aru ba is nog de exploitatie van de phos- phorzure balklagen en ook voor Bonaire en St. Martin alsnog de zouthandel. Nog kon (ie aandacht gevestigd woiv den op de Pindas (Curasaosche aman- d el en )-producti e en op die der oranje schillen op Curasao on St. Martin. Aan vruchten zijn de West-Indische eilanden arm, slechts kunnen genoemd worden do zuurzak (het sap wordt wel gebruikt als geneesmiddel bij gele koorts) de mispel (eene heerlijke sap rijke vrucht, zeer verschillend met de Hollandsche), de manga, de pisang en de banaan, zoete petatten en de jams wortel. Tot de rankvruehten behooren de pompoen (een voornaam voedingsmid del), do meloen en de watermeloen. Europeesche groenten worden met zeer veel moeite en. kosten geteeld op de .dorre bodems onzer West-Indische eilanden. Daarentegen teelt er welig de gigam- ba, als soep en als groente nog al sma kelijk, de lange kalebassen, de roode zuring. Yijgen, druiven, schubappels, granaatappels, eischen veel zorg. Gemakkelijker groeit er de gujave, waarvan eene heerlijke gelei gemaakt wordt. De bodem van Curasao is rotsachtig, bedekt met eene laag toonaarde, aan de kuststreken van sterk zoutgehalte. Sommigen beweren dat Curasao van vulcanischen oorsprong is, anderen we der dat Curasao op eenen koraalbodem rust. De haven biedt eene veilige ligplaats voor zelfs zeer groote stoomers, vooral het daarachter gelegen Schottegat. De nijverheid heeft geen hoogen trap bereikt, dooi* de weinige hulpmiddelen en het gebrek aan .energie der negerbe volking en door de omstandigheid dat alles handel en nog eens handel is. Enkele kleine weiven kwijnen en. meubelmakers werken alleen om- in de behoefte der bevolking te voorzien. Een groote toekomst belooft Cura sao Voor den transito-handel, met de prachtige haven en wanneer eenmaal het Panama-kanaal gereed en geopend In het Dagblad Van Zuid-Holland en 's Gravenhage" van 15 Juni j.l. 2e blad, heeft een Curasaonaar zeer te recht eenige hart iijke woorden gewijd aan dit stiefkind van Nederland. Wij erkennen met den schrijver dat het diep bedroevend is, dien treurigen toestand van onze West-Indische kolo niën steeds te zien voortduren en ver ergeren-; in het hiervoren genoemd ar tikel wordt beweerd dat vele Gura§ao- naars hunne blikken naar eene vreem de mogendheid wenden, in de hoop door die mogendheid uit het verval en den toestand van armoede opgeheven te worden. Kunnen wij dat zelf niet doen 1 Zou het zoo veel kosten Kunnen wij dan zelf er geene voordeelen uit trekken? Curasao bezit stellig rijke phosphor- zure kalklagen en wellicht, ook andere kostbare producten. Groote binnenwateren, met onbe schaduwde en goed aan do zon blootge stelde stranden, bieden uitstekende ge legenheid tot het aanleggen van uitge strekte zoutpannen. Houtaanplant op groote schaal zoude zeer ten dienste komen, ter bevordering van den regenval. Stelselmatig worden de groot.e bosschen weggekapt, deels voor timmer-, maar voor het grootste gedeelte voor brandhout en om tot houtskool gebrand te worden. Het is overbekend dat niets den regenval zoo doet verminderen a.ls het opruimen van bosschen. (Zeer belangrijk is het geen J. W. H. Cordes daarover schrijft in „De Indische Gids" van Juni 1888). Men bevordere bv. den aanvoer van brandhout uit Suriname naar Curacao en onderhoorigheden en verhindere zoo veel mogelijk den houtaankap op de eilanden. Zelfs dividiviboomen worden vaak omgekapt ter verkrijging Van goed brandhout, en de dividivi is nog wel een van de enkele producten van Cu rasao en de overige eilanden, die met vrucht en zeer weinig zorg te verbou wen zijn. Ook kunnen jonge boomen gemakke lijk uit Suriname aangevoerd worden en menig arm Curasaonaar zal zich met hart en ziel op de.boschcidtuur toeleg gen. Eene andere en veelbelovende cul tuur beschrijft de heer J. H. J. Hamel berg in het tweede jaarlijksche verslag van het Geschied, Taal-, Land- en Vol kenkundig genotschap, gevestigd te Willemstad. Curasao. Men neme proe ven met de daar bedoelde „Sisal-cul- tuur" en Curasaosche „Pita", Agave" en „Furcraea"), welke laatste hier en daar gekweekt wordt en op zeer dorren bodem groeit. Eenige soorten van dit plantengeslacht moeten in Yucatan en op do Bahama-eiland en goed voldoen voor de touwindustrie. Haarlem. Juni 1899. L A. FERGUSON. laten als geen der verdragsroogend- beden er zich tegen verzette, omdat bet. zegt de correspondent niet het odium op zich wilde laden van Transvaal of den paos van het arbi trageverdrag uit te slaiten. E -n can- didaat te deballoteeren is onaange namer dan een bepaling te maken, waardoor zijn toelating onmogelijk wordt/1 De minister van koloniën, de heer Cremer, is Donderdagavond naar het buitenland vertrokken, waar hjj zjjn verloftijd zal doorbrengen. Vrijdagochtend heeft zich de minis ter van waterstaat, de heer Lely, naar het buitenland begeven, terwijl de minister van binnenlandscbe zaken, de heer Goeman Borgesius, Zaterdag voor geruicnen tijd naar Bazel ver trekt. Inbraak. lu den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben dieven buisgehouden in de redactie- en administratie- bureanx van het Centrum aan den Singel te Amsterdam. Daar de kas bij sluiting der bureaux wordt mede genomen, vonden de dieven, na aan lessenaars en schrijftafels te hebben gemorreld en gebrokeu en heei wat papieren overhoop te hebben gehaald, slechts wat kleingeld en postzegels van hunne gading. Stakkers. Aan de dezer dagen te Groningen afgenomen examens voor de hoofd- acte werd o. a. deelgenomen door twee caudidaten, die 't voor den tien den en den dertieuden keer beproefden. Bij 't vernemen van de tijding, dat ze geslaagd waren, vielen beide van vreugde flauw. De een werd na 20 minuten weer bijgebrachtbij den andere duurde 't langer, zoodat raeu een oogenblik zelfs voor zijn leven vreesde. Vredesconferentie. Naar de N. R. Ct. verneemt, is in de Vrijdagochtend gehouden vergade ring van de commissie van redactie van de algeraeene akte aangenomen het voorstel om aan latere regeling door de regeeringen zeiven over te laten, in welken vorm staten die niet ter vredesconferentie waren vertegen woordigd, tot de overeenkomsten be treffende de arbitrage later zullen Kunnen toetreden. De correspondent van de „Daily News" in den Haag zegt, dat Enge land voorgesteld heeft, bet toetreden tot het arbitrageverdrag van mogend heden, niet op de conferentie vertegen woordigd, afhankelijk te stellen van de uitdrukkelijke goedkeuring van al de mogendheden, die het verdrag onderteekend hebben. Dat voorstel werd verworpen. Engeland was tegen het voorstel om mogendheden toe te RECHTSZAKEN. In de bekende zaak tegen Marten Br., hoofd der school te Oude Schaus, welke zaak Woensdag een irroot ge deelte van de zitting "der Winschoter rechtbank in beslag nam en waarin niet minder aan 38 getuigen waren gedagvaard, werden Donderdagmor gen zeer vroeg door den officier van justitie nog twee nieuwe getuigen ge dagvaard, teneinde nog bij de behan deling der zaak, die te half elf werd uervat, als getuigen te kunnen op treden. De eisch luidt. 3 jaren gevangenis straf met bepaling, dat de straf, die öekl. in voorioopige hechtenis door bracht, geheel in mindering zal komen, doch tevens met ontzetting uit het, ambt van onderwijzer, gedurende den tijd van 8 jaren. De heer mr. Rutgers v. d. Loeff hield een uitvoerig pleidooi en con cludeerde aan het slot daarvan tot Na re- en dupliek werd de uitspraak ten slotte bepaald op Woensdag 9 Augustus. Zaak—Troelstra. Zooals wij reeds in ons vorig nummer berichtten sprak Vrijdag de Haagsche Rechtbank Mr. ,P. J. Troelstra vrij van de hem ten laste gelegde beleediging van den officier van justitie te Leeu warden. Het vonnis overwoog te dien aanzien o. m. dat bekl. alle middelen had uit geput omi de z. i. bestaande onschuld van de gobrs. Hogerhuis aan het licht te brengenen, dat toen de beschik king Van den off. v. jusb. te Leeuwar den openbaar werd gemaakt, er Voor beklaagde reden bestond die beschik king aan te vallen om eene strafvervol ging uit te lókken. Verder overwoog het vonnis dat beklaagde door nauwge zet onderzoek en door verschillende verklaringen tegenover hem afgelegd, tot de overtuiging was gekomen dat de gebrs. Hegerhuis onschuldig gevangen zaten en het algemeen belang vordert er toe mede te werken dat geen on- schuldigen gevangen blijven. Verder wordt overwogen dat «bekl. op goede gronden de overtuiging heeft kunnen bekomen dat de gebr. H. onschuldig warendat hij, door den off. v. just, te Leeuwarden bepaalde feiten ten Jaste te leggen, dit heeft gedaan om eene strafvervolging uit te lokken en. revisie van het vonnis betreffende de gebr. Hogerhuis mogelijk te maken en daar door heeft gehandeld in het algemeen belang. Gemengd Hieuw s. Dreyfus. Wie meeuen mocht dat er voor de tegenstanders der revisie niets meer overbleef dan scheldwoorden, daar hnn een voor een de argnmenteu uit de band geslagen zjjr, neme kenüis van deze opsomming van deze redenen Waarom Dreyfus schuldig is, door de „Patrie", het blad van Lucien Mille- voye, aan haar lezers voorgezet. Ne gen redeoen voor een „W« zjjn nooit van raeening ver anderd, zegt de „Patrie." Dreyfus is schuldig lo. Omdat alle officieren vau den generalen staf hem aangewezen heb ben toen meu het gevaar bemerkte. 2o. Omdat de eerste enquête on gunstig uitviel voor den verdachte. 3o. Ómdat de regeering van Dupuy hem schuldig bevond. 4o. Omdat de krijgsraad hem met algemeene stemmen schuidig ver klaarde. 5o. Omdat de Raad van Revisie (van het Hof van Cassatie) erkende dat die uitspraak gegrond was. 6o. Omdat Dreyfus zelf bekentenis sen heeft afgelegd. 7o. Omdat de correspondent van de „Echo du Nord", een republikeiusch blad en regeeringsorgaan. den dag na Dreyfas' inhechtenisneming op de tafel van keizer Wilhelm een nummer van de „Libre Parole" heeft zien liggen, waarop met blauw potlood aangeteekend stond„Dreyfns is ge arresteerd." 8o. Omdat alle ministers van oor log hem schuldig hebben verklaard. 9o. Omdat allen die hem verdedigen öf vreemdelingen, of bekende vijanden van het leger en het vaderland zijn." Onder deze indrukwekkende op somming van bewijzen een plaatje met het opschrift„Hoe Dreyfus gemar teld wordt". Men ziet daar Dreyfus, met een servet om, grinnekend ineen glas champagne kjjken, terwijl een ordonnans een dampend hoentje op draagt. Bah Kroegen in België. Uit een officiëele opgave blijkt dat België op dit oogenblik 195,000 lier- bergen telt, terwijl er iu 1851 slechts slechts 53,000 bestouden, dit geeft dus één kroeg per 36 inwoners, en telt men de vrouwen en kinderen af, dan komt het cijfer op elf, den herbergier inbegrepen. En zoo voortcjjferende, beeft men berekend, dat in 1898 meu 920,000,000 borrels, of 46 millioen liters a 73 millioeu francs dronk I 't Is een record als eeu ander. Mülionair sport. De zoon van den Amerikaanschen inillionair Jay Gould heeft, de sport van het geld uitgeven aan de sport gewijd. Het is bekend, dat hjj zich enkele jaren geleden een drijvend paleis heeft' laten bouwen, dat hem twee millioeu kostte. Nu laat by een paleis zetten, waar alle sport uitge oefend kan worden, en waar hij en zijn intieme vrienden gebruik van zul len maken. De kosten vau dit gebouw zullen een half millioeu dollars be dragen. Daar zullen zij zich, onaf hankelijk van weer en temperatuur en Diet gestoord door de profane blik ken van nieuwsgierige niet-millionairs, naar hartelust aau de meest verschei dene soorten van spel en sport kunnen over geven. Het paleis wordt opge trokken uit yzer en witte tegels; eeu zuilen-galerij doorsnijdt het gebouw in het midden van een rotonde vau hoog opgaande boomen, waarvan de kruinen zjjn samengegroeid, op een overdekten hof, wordt een groot wit marmeren zwembassin ingericht, ver licht door gloeilampjes als veelkleurige vrachten tasscheu de takken hangen de in de rondte daaromheen komen een gymnastiekzaal, een theater en een scüermzaalin den uitgestrekten tuin achter het gebouw "komt eeu manege wellicht de grootste ter

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5