ligt van den generaal De Petit, zoo veel moge'yk wijding te geven aan het fe't, dat door de Bredasche bur gerij het leger een huldeblijk wordt aangeboden. Zatermiddag te 5 uur is de buste van den generaal Chassé gegoten. Werkstaking op de Rijnvaart. Men schrijft aan de N. B. C. In de N. Eott. Ct. van 9 Juli is melding gemaakt van een circulaire van de afd. Rotterdam en Dordrecht van den Bond van machinisten en stokers in Nederland, waarin aan de reeders van Rijosleepbooten inwilli ging gevraagd werd van een tiental nader omschreven eischen. Vóór of op Zaterdag 22 Juli werd schriftelijk antwoord verzocht, maar geen der reeders, op één na, een Rotterdamsche, antwoordde. Dientengevolge is Zaterdagavond om 6 uur uitgeschreven een algemeene werkstaking. Alle plaatsen, waar Rijnvaart is en die per telegraaf te bereiken zijn, zijn in de uitsluiting begrepen Ook iu Duitschland zijn maatregelen genomen, om de booten, die in Duitschland varen, te doen stil liggen. De bond vau Rynscbippers en die van Binnenschippers hebben sympathie betuigd met het streven van de ma chinisten en stokers. De eischen zijn thanseen rusttijd van 1 Maart tot 1 October van Zater dagmiddag 6 uur tot Maandagochtend 4 uurvan 1 October tot 1 Maart van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagochtend 6 uurwanneer de boot op de reis is, moet gedurende dieu tyd geankerd worden. Force majeure uit gezonderd, zal aan het machinekamer- personeel gedurende dien lijd geen werk opgedragen mogen worden. Ge durende de reis zijn 5 achtereenvol gende uren van deD nacht voor rust bestemd. Op den dag van aankomst mag geen nieuwe reis worden onder nomen. De booten van 35 P.K en daarboven moeten hebben ééu machi nist en twee stokers. Het weekloon van den machinist moet zijn flS op een boot van 35 P.K. en daar beneden voor elke 10 P.K. daarboven f 1 meer. De stokers genieten een weekloon van f 13 per week. Machinisten en stokers die 6 maanden by denzelfden reeder varen, mogen 's wiDters niet ontsla gen worden, tenzij door waDgedrag. Het machinekamerpersoneel zal alleen bestaan uit leden van den Bond van machinisten en stokers in Nederland. De uitsluiting wordt niet opgeheven, tenzy de patroon zich bij gezegeld contract verbindt deze voorwaarden na te komen. Naar wy vernemen is voor de sta kers reeds een gift van f1000 inge komen. Verder vernemen wij by gerucht dat reeds deze week Rijnschippers weigerden om vrachten aan te nemen, teDzij men hun laaddagen verzekerde. Naar wij vernemen, hebben reeds enkele reeders toezegging gedaan, dat zó de contracten zullen teekenen. Alleen wanneer die onderteekening heeft plaats gehad, znllen de Rjjn- sleepbooten mogen vareD. By een landbouwer in de Zeven wouden (Fr.) werden oude besseD, die op bramiewyn getrokken waren, in een scnaal op tafel gezet, om de flesch met Dieuwe bessen te vullen. Iu een onbewaakt oogenblik gebruikte een tweejarig kind zooveel van de besseD, dat het niet alleen erg dronken werd, maar binnen weinige oogenblikken overleed. Het centraal bestuur van de Ned. Wielren Unie blijkt, volgens de "Wielrenner, als volgt te zyn samen gesteld Mr. L. Zegers Veeckens, le voor zitter, Amsterdam J. E. Erdman Jr., 2e voorzitter, den Haag; Jac. bomer, penningmeestermr. Corn. Vis, en B. Spanjaard, allen te Amsterdam, te zamen vormende het hoofdbestuur. Voorts mr. J. Addink, den Haag, W. van den Berg, Amsterdam, J. j. Diemont, den Haag, J. D. Ferwerda, Amsterdam, G. Frohn, Baarn, J. C. Greve, Th. van Haaff, beiden Amster dam, P. ten Hagen, den Haag, O. Hisgen. Amsterdam, Kosters, Baarn, J. Leon. Lang, P. W. Scheltema Beduin, B. Scbmeink, J. Scbrauwen, allen Amsterdam, Des Tombe, den de beat© bokser, die ooit om den prijs beeft gevochten, samengesteld is; een zeer vol en blozend gekat met de ver schrikkelijkste van alle bepaald roode knevels, en eene kruin met een over vloed van dik krullend haar van dezelf de kleur bedekt; eene elegante kleeding naar de allerlaatste mode; eene luide, krachtige en gebiedende stem, met ,eem sterken zweem, van den Ierschcn tong val een voorkomen van volkomen e on gedwongenheid en zelfvertrouwen., ge paard met de overtuiging van alles be ter te kunnen doen dan eenig ander sterveling van het besturen van een koninkrijk af tot op zijn hoofd staan toevan het bevel voeren over Harer Maejstcits leger tot het spelen op den cornet-a-pistoneen oog dat nooit werd nedergeslagen, eene wang, die nooit den blos van schaamte gekend heeft, een' mond. die altijd glimlacht voeg dit alles bijeen. met nog vijf tig andere eigenschappen, die wij op het oogenblik vergeten hebben, en voila onze vriend, kapitein ELelly. Kapitein van wat? Van alles en aller lei - immers, hij had gestaan bij, de lijfwacht en bij de Bailinabragginiaan- sche militie - bij d'e Oostenrijksche Keizerlijke Garde, en bij de weerbaren van Texas bij het Spaansclie Legi- Haatr en C- Witteveen, Haarlem. H. B. Wolff, Amsterdam, 2e secretaris. De commissie voor de rijbewyzen bestaat uit de heeren B. Spanjaard, voorzitter, Amsterdam C. F. Jibben, Arasterdam A. Klnyver, Hilversum W. Koster, den Haag. De recordcommissie bestaat uit de heeren J. E. Erdmans Jr.. voorzitter, den HaagW. Thyssen, Gennep. Tydwaarnemers le klasse zyn de heeren: P. Hart Nibbrig, Hilversum; P. W. Scheltema Beduiu, Amsterdam P. M. Schreurs, den Haag; A. van Wyk, Amsterdam. Tyd waarnemer 2e klasse is de heer J. D. Ferwerda, Amsterdam. Handicappers zijn de heeren A. L. Oouvee, Wageningen; M. Kingma, B. Spanjaard, Amsterdam; C.Witte veen, Haarlem. Haagsclie sportterrein. De wielerwedstrijden gisteren op het sportterrein te 's-Gravenhage ge bonden, zijn zeer geslaagd. Het was stampvol op alle rangen. De voornaamste race was een re vanche-rit over 50 kilometers tusscben CordaDg en Fischer, welke laatstede vorige week by de 100 k.m. race door Cordang was geklopt. De uitslag was dat Cordang vier maal Fischer lapte en won in 59 min. 21j5 sec. Hy verbeterde alle records van af 8 kilometers, reed door voor het uurrecprd en bracht dit op 50 km. 802 meters. Het publiek was zeer enthousiast. Ook een interessante rit was de tandemmatch over 4 kilometers, waar aan deelnamen de volgende paren Tomaselli—Patou, Jansen Jr,—Van der Knoop, HenriMeijers—Jaap Eden. Laatstgenoemden wonnen. Tijd 6 min, 7 sec. In de 2 kilometer match, waaraan deelnamen Tomaselli, Meijers, Jaap Eden en Patou en gereden in 3 man ches, was de einduitslag1. Tomaselli 2. Jaap3 Meyers4. Patou. Iu den naüonalen amateurs wedstrijd over 1 Eng. mijl, was L. van Lin- donck, Den Haag, no. 12 was Vonk Jr., Den Haag; 3 F. Rohling, Haar lem. De Italiaan Pasini, die op het pro gramma vermeld stond, was niet ge komen, Patou verving hem. Leiieren en Kunst. De twintigste jaarlyksche examens der Ned. Toonkunstenaars-Vereeni- ging zijn Zaterdag te 's Hage voort gezet eo geëindigd. Na de vorige opgaven is nog geslaagd Mejuffrouw F. A. B. A. Moll, te Amersfoort. Iu bet geheel hadden zich aange meld 37 voor Piano (lager onderwijs), 4 voor Piano (middelbaar onderwijs), 1 voor viool (lager onderwijs), 1 voor orgel (lager onderwijs), 8 voor koor zang (onderwyskuns.), 3 voor Solo zang (onderwijskunst) en 1 voor com positie-leer, te zamen 55 candidaten waarvan geslaagd 21 voor Piano (lager onderwijs), 2 voor Piano (middelbaar onderwijs), 1 voor orgel (lager ouder wijs), 8 voor koorzang (onderwijskunst) terwijl 1 caodidaat zich heeft terug getrokken en 20 werden afgewezen. De commissie van examinatoren bestond uitden voorzitter, Mr. Henri Viotta, 's GravenhageMejuffrouw Jeanne Landré, Nijmegen en de heeren G. A. ïïeinze, Muiderberg; M. W. Petri, UtrechtS. van Milligen, Ant. Averkamp, Jos. A. Verheijen, J. W. Kersbergen, Ary Beiinfante, allen te AmsterdamJ. H. L. Rijkefl, te De venter J. H. B. Spaanderman, te GoudaPaul C. Koerman, te Leeuwar den; Leon C. Bouinau, te Nijmegen; A. B. H. Verhejj, te Rotterdam; C. L. W. "Wirtz, Arnold Spoel, L. Ange- not, E. Benedictus, Henri Vollmar en 'A. J. AckermaD, secretaris, allen te 's-Gravenhage. föemencgd ftSieuwa Dreyfus. Over acht en een halve kolom van de „Echo de Paris" en in een dertig getuigenissen pakt Quesnay de Beau - repaire zijn dossier uit. Het zijo alle maal praatjes zonder dagteekening noch namen. Zelfs die van de getui gen zijn nog verzwegen. Quesnay komt tot de slotsom dat alle nauwgezette lezers nu zonder vrees of haat kun nen zeggenDreyfus is schuldig. Het dossier is" in vyf afdeelingen gesplitst: stukken over het ware ka- oen. en het leger van dén Rajah van Trinchinapoli? bij de Vrijwilligers van Illinois en de lijfwacht van den Grooten Llama van, Thibet. Als men bet waagde hem te vragen waar hij' ge diend had. dan was er nauwelijks eene plaats op de wereld, van Nova Zembla tot Terra del Fuego, die aan zijne op somming als het tooneel van zijne krijgsbedrijven ontging. Hij zou u ver pletteren onder een' berg ,van. namen van plaatsen, waarvan gij onmogelijk het vijfde gedeelte zoudt lcunnen ont houden, waarvan gij nooit bij uw weten gehoord liadt, en die gij lang op eiken atlas, welken de geographisten tot dus verre aan de wereld geschonken heb ben, zoudt kunnen zoeken. Er waren slechts twee punten waar omtrent Kapitein Kelly het zwijgen bewaarde, en, waarop hij geweigerd zou hebben inlichting te geven indien ie mand zoo onbeleefd ware geweest daar op aan te dringen namelijk, waar hij woonde, en waarvan hij leefde, 't Is wel mogelijk dat de lezer en ik die twij felachtige punten eenmaal te weten zul len komen. Het souper was uitmuntend de wijn was ook goed en heerlijk koel de be diening liet niets te wenschen over, en de gasten waren lieden, die al deze rakter van den veldtocht ten gunste van Dreyfus (Quesnay tracht te be- wyzen dat het eigenlyk doel beoogt, eeu gebeele secte de overwinning te bezorgen, niet Dreyfus te bevrijden); de kuiperyen om een veroordeelde van wiens schuld men zich bewast is, vryheid weer te geven de anteceden ten van Dreyfus, zjjn overdreven uit gaven de bewyzen en vermoedens die rechtstreeks het verraad betreffen. Onder de antecedenten van Dreyfus dit verhaalQuesnay vertelt dat een koetsier uit Mulhausen hem mede deelde dat hy eens een mijnheer dien hy niet kende naar de Duitsclie ma noeuvres gebracht badlater herkende bjj dien man als kapitein Dreyfus. Nog een ander getuigenis. Toen Dreyfus by de vuurwerkscbool te Bourges gedetacheerd was, liet hy door de kashoudster van de club een zakje voor zich maken, om dat op zijn borst te dragen. Hy gaf voordat bij er zyn borst mee wilde beschutten. Maar dan begryp ik niet, waarom er een zak iu gemaakt moet worden Dreyfus aatwoordde niet. Deze onzin I wordt geregistreerd als bet 10e bewys tegen Dreyfus. Het 27e bewys is nog wel zoo merkwaardig. Het is afkomstig van een getuige die door zya huwelyk veel met kolonel Panizzardi iu aan raking komt. De man sprak dezer dagen over de Zaak en vroeg op eens aan Punizzardi„Dreyfus is immers schuldig?" In plaats van ta ontken nen antwoordde Panizzardi„Och, wat wil je Toen een oogenblik stilte, en de Italiaan hernam„Laten we over iets anders spreken." De Matin verzekert, dat Esterhazy niet voor den krijgsraad te Rennes zal verschijnenhy heeft gezegd wat hy te zeggen had en acht derhalve zyn overkomst overbodig. De „Temps" meldt„Hoewel de lijst van getu:gen, op verzoek van de verdediging te dagvaarden, nog niet geheel vastgesteld is, kunnen wy me- dedeelen dat Quesnay de Beaurepaire en kapitein Lebrun Renaud er op zullen voorkomen." Onweders. In het arondissement Rades heeft, volgens een telegram nit Perpignan, een zwaar onweer gewoed, vergezeld van een hevigen hagelslag. Op een der bergweiden sloeg de bliksem in een kudde schapen, die zich verdron gen om de hut, waarin de beide her ders gevlucht warenvan de 450 schapen werden er 268 gedood. Zware hagelbuien hebben groote verwoestingen aangericht in liet Wes ten en het Zuiden van Frankrijk. In het arrondissement Lavardin is voor 100,000 francs schade aan den oogst toegebrachtte Vinga, naby Prades, in de Pyreneeën, heeft de hagelslag den wynbouwers ongeveer 400,000 francs schade berokkend. Ontsporing. De exprestreiu van Parys naar Gapdenac is gisterenmiddag ontspoord by het statiou Montrabe, dicht by Toulouse. De machine is, van de rails loopende, in een veld neergekomen, drn machinist verpletterend. Er zyn zes gewonden, waarvan een zeer ernstig. Vliegen steek. De vrouw van een melkhandelaar te Britz is gestorven aan den steek van een vlieg. Zy was met haar man uitgereden om melk te halen, toen zy dezen er plotseling opmerkzaam ,-p maakte, dat zy achter het oor door een vlieg was gestokende gewonde plek zwol onmiddellijk op, zoodat zy zich spoedig naar huis begaf, waar zij de hulp van eeu dokter inriep. Doze constateerde bloedvergiftiging, waaraan de vrouw een paar dagen later is overleden. Electrisehe dood. De electriciteit hoeft weder een slachtoffer gemaakt, nu te Weenen., Daar was j.l. Woensdag in de een-' traalinrichting der Eleetnciteitsmaat- sehappy een monteur bezig aan bet isoleertoestel, toeo de ladder waarop by stond begon te wankelen en hy daarom onwillekeurig met de hand naar den wand greep. Ongelukkig droeg hy, in strijd met bet reglement, geeu isoleerhaudscboen en kreeg nu den vollen stroom van 2000 volts voorrechten wisten te waardeeren. ..Hebt gij van avond Mrs. M'Shane gezien, Graaf?" vroeg Larimer. „Ja, ik heb haar gezien; zij is eene mooie vrouw," antwoordde de graaf. „Gij kent hare geschiedenis zeker wel?" merkte O'NeiL aan. „Niet geheel," zeid'e Lorimer „ber halve dat het gerucht zegt dat zij vijf tig 'duizendi pondJ bezit. Na deze en dergelijke gesprekken werden er kaarten en dobbel steen en be steld), en nog meer champagne. En men speelde hoog, en de Graaf Hou si 11 on en Kapitein Kelly waren bijzonder geluk kig, en Mr. Lorimer Littlegood juist het tegendeelen zoo gebeurde het dat- de eerstgenoemde heeren in het bezit kwamen van twee handschriftjes van Lorimer, waarbiji hij bekende aan den een' 800 pd. st., en aan den anderen 760 pd. st. schuldig te zijn. En de champagne was, niettegenstaande hij in ijs. had gestaan krachtig, en Mr. Lori mer Littlegood wist niet hoe of op welk uur hij dien nacht te bed ging maai bij kon met zekerheid zeggen, dat hij den volgenden dag ©ene verschrikke lijke hoofdpijn haden of zijn hart ook smart leed welnu, dat zou zijn ver diend loon zijn. door zyn lichaam. Alle pogingen om het leven in hem terug te roepen wa ren vruchteloos. Het lichaam toonde de verschijnselen van een plotselingen dood door verstikking. Aan eeu der pinken was de huid opengespleten en toonde twee groote brandwonden, de linker voetzool had een dergelijke wond. De stroom was blijkbaar daar in en uit bet lichaam gegaan. Eifieltoren van bloemen. Op een bloemencorso, in het begin dezer maand te Los Angelos in Cali- fornië gehouden, werd een Eiffeltoreu van bloemen vertoond van 42 voet boog. Het geraamte was van bamboes gemaakt en met 20.000 Anjerbloemen b stoken. 8V.) Bergbeklimming. In het gebergte by Zermatt zyn Donderdag mevrouw Morel en baar dochter, uit Parijs, die samen een toer maakten, van eeu vierhonderd meter hoogen bergwand gevallen. Demoed=r werd dood gevonden, d8 dochter is zwaar gewondbeiden waren de kleeren van het lichaam gescheurd. UIT TRANSVAAL. De suzereiniteitsquaestie. De Bandpost schrijft Het verdient wel aandacht dat ter wyl onverantwoordelijke couranten- editeurs tegenwoordig den mond, meer dan ooit, vol hebben over desuzerei- niteit, de verantwoordelijke minis ters van Engeland er op eenmaal zeer weinig over vertellen. Terwyl bet woord „suzereiniteitri voor eenigen tijd in depêches der Britsche regeering om den anderen regel werd geuoemd, bewaren zy er op eens een merkwaar dig stilzwijgen over. In den brief van Chamberlain aan de 22,0' 0 lasteraars, die zich tot de „Suzererae" wendden, wordt door „pushful" Joe", die anders zeer kwistig is in zyn aanmatigingen en herhalingen, met geen enkel woord, van suzereiniteit gerept. De Eag. com missaris te Bloemfontein bewaart ook over deze contentie (die men toch zou zeggen, dat de allerbelangrijkste con tentie is die bestaat of bestaan kan) een stilzwijgen van zoo onengelscbe bescheidenheid, dat het verdacht wordt. Ten slotte vinden we den heer Balfour weigerend te aniwoorden op eene in het Lagerhuis gestelde vraag of de Engelsche Regeering aanspraak maakt op de suzereiniteit. Terwyl Eageland allerhande mogelijke en onmogelijke contenties opwerpt, zwijgt het op eeus over dit punt en men vraagt zich af wat daarvan de reden kan zijn Zou het niet kunnen wezen, dat de Duit- sche regeering tegen den suzereiaiteits- eisch heeft geprotesteerd, om de zeer goede reden, dat die suzereiniteit een zaak is van direct belang voor de onderdanen van dat rijk gevestigd in de Z. A. Republiek en verder dewyl die suzereiniteit de internationale po sitie zou prejudicieeren vau de Repu bliek, met welke het Duitsche rij te door tractaat van handel en vriendschap verhouden is. Beschieting van Johannesburg. De heeren Quinn, Hosken, Mac- Keuzie, Stuart Campbell en andere agiteerende kooplieden hébben een besluit genomen om der regeering te verzoeken wel te willen beloven, dat er in tyd vau oorlog niet op de stad geschoten zal worden, en verder, dat de stadsraad gemachtigde zal worden om voor politietoezicht te zorgen (met andere woorden, dat de Transvaalsche politie zal worden weggenomen en vervangen door een Johannesburgscbe politie van Eugelschen of Engelsch- gezinde menscben). „De Volksstem" merkt kier by op, dat de heeren niet het flauwste be grip hebben van wat met een stad als Johannesburg in oorlogstijd zal gebeuren. „Vooreerst is het zeer waar schijnlijk, dat al de bekende lawaai makers dadelyk bij kop en staart ge vat en over de grenzen zullen gebracht worden. Ten tweede is het waar schijnlijk, dat de militaire overheid het plaatselijk bestuur zal in handen nemen en geeu spulletjos zal toelaten. Wat de bescherming der eigendom men aangaat, meer dan redelijker wijze kan gegeven worden, behoort ook niet verwacht te worden. Toen Pretoria in het voorjaar van 1881 was ingesloten, waarscnuwde de Brit sche bevelhebber, dat hy gerechtigd was de stad te beschieten (zie En- HOOFDSTUK VII. Zeer knappe liedleni waren Mr. en Mrs. Crump. Zij woonden in een net huisje, in eene nette straat, in- de buurt van Lover Road, Islington. Voor het huis lag zes voet grint en stofzand, met een' laurierboom en een paar planten, die er niet zeer gezond uitzagen, ver sierd en met- d'en naam van -een' tuin bestempeld. Op d'e deur van het huis was eene groote koperen plaat, waarop met kolossale letters Cru-mp gegraveerd stond. Voor a-1 de vensters waren licht gele jalousiën. en daar deze overdag gewoonlijk neer waren, en roode katrol len hadden, en de steenen van het huis va-ii de helderste kleiu- waren, en de kaïlk uiterst wit en zindelijk was, geleek d'e woning van het echtpaar Crump, wanneer zij in de middagzon blonk, zoo bijzonder veel op een vergroot pop penhuisje, dat men na-uwelijks verwon derd geweest zou zijn, indien er een reus ware komen aanstappen en den gehee- len voorgevel in eens had nedergelaten, om met een' oogopslag de ga-nsche in wendige inrichting te laten zien. Mr. en Mrs. Crump waren bloemen- handelaars da-t is te zeggen, geene bloemisten, maar zij vervaardigden- die gelsche „Governments Gazette" van 12 Januari 1881); een dergelijke waar schuwing zal aan Johannesburg ook gegeven wordeneu wat de bescher ming betreft dor personen, die niet door de overheid werden verwijderd, ook daarvoor zal natuurlijk gezorgd worden. Wie wind zaait moet storm oogsten; wanneer het werkelijk tot een storm zal komen, zullen degenen, die den oorlog hebben uitgelokt en doorge dreven, zeker hun straf niet ontgaan". De algemeene toon der jongste be raadslagingen in het Engelsche par lement wordt in Pretoria met tevre denheid opgenomen, maar in regee- ringskringeu twijfelt men er aan,"dat bet plan eener door beide partijen samengestelde commissio van enquête, door Engeland voorgesteld, aanvaard zal worden, tenzij zy alle geschillen tusscben de Transvaal en Engeland aan baar onderzoek zal mogen onder werpen. Trouwlustige dames. Men leest iu de Transvaalsche „Volksstem" la onze editoriale hoedanigheid heb ben we per laatste mail uit Weenen, Oostenrijk, een brief ontvangen van twee jonge dames, die verklaren res pectievelijk een blondine en een brunette te wezen en behalve deze merieten ook nog de verdienste be zitten van met inwoners der Z. A. R. te willen in het huwelyk tredende brief vermeldt niet of de voorkeur wordt gegeven aan een verdrukten uitlander, dan wel aan een van Paul Kruger's tirannieke boeren We zijn voornemens aan deze on dernemende dames te antwoorden dat, voor zooveel Pretoria althans aangaat, voor haar maar een zeer geringe kans bestaat. Immers de jonge dames van Pretoria behoeven met onder te doen voor de bekoorlijkste aller Wienerin- nen. Wat meer zegt, er zijn weinig plekken iu dit ons werelddeel, waar het scboone geslacht inderdaad dezen bijnaam zoo eerlijk verdient als in de Transvaalsche residentiestad. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. SSIGEEQSBE'S. Voor den inhoud dezer rubriek titelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copi) niet aan den inzender terug gegeven. Aan de Directie van de Electrisehe Tramway- Maatschappij). Om 6 uur gisteren avond (Zondag 30 Juli) had ik het voornemen even naar Zand voort te gaan, verover dientengevolge op het Stationsplein met- groote moeite een plaatsje, wat; natuurlijk te wyteu is aan de zeer; groote drukte op de ceintuurbaan. Daar werd gevraagd„reizigers voor Zandvoort," waarop ik mij voor-, zag van een retour-Zandvoort, in de veronderstelling, dat mijn plaats dani gewaarborgd is. We) zeker. Op den Koninginneweg uitstappen, maar in stappen Diet mogelijk. "Vier, vyf trammen gewacht-, alles vol. Myntyd, verstreek gauw. Naar Zandvoort niet, j mogelijk, wat voor my een zeer groote! teleurstelling was en voor velen tot schade kan leiden. Bovendien zyn die retourbiljetten uitsluitend geldig op den dag van afgifte. Zou de Maatschappij er niet in kunnen voorzien, dat zy, als zy het geld ontvangt, er ook haar diensten voor doet? Waarom hebben die biljetten de volgende dagen geen waarde meer of wordt dat geld teruggegeven Velen zullen het met mij eeus zyn, dat, als daar geen verandering in komt, het beter is de paardentram te nemen tot het Plein en te zien of men aan bot Heerenhek rechtstreeks aardige nabootsingen, van „het eclxt-e ar tikel," die de lokken en de lioedën van de -schoon,e sekse versieren. Niet da-t Mr. Crump met eigene handen "bloe men maalrie, of dat Mrs. Crump rich dikwijls verwaardigde de stof te be handelen, zoo als zij het hoogdravend' uitdrukte. Maar Mr. Crump belastte zich met de groote modewinkels en bloemwinkels van West-end van zooveel bloemen te voorzien a-ls men hem maar geliefde te best-ellen, en tot dat eind,© had Mrsi. Crump een aantal jonge vrouwen en leermeisjes in hare dienst, die den geheelen cllag hard aan 't werk waren met dun neteldoek van elke kleur onder de zon, en ijzer draad, en gom, en de schaar - knippende, en vouwende, en draaiende, en buigende, en naaiende om rozen, en viooltje®, en witte camelia's, en -lelietjes van da-- len te maken, en bloemen van eiken naam aan botanisten van. gewone kun de bekend, maar ver boven, de kennis van menschen, die zoozeer in- kruidkun de te kort schieten a-ls wij zelve. De meisjes, die voor Mrs. Crump werkten, woonden niet alle in het poppenhuisje van Mrs. Crump, dat geen tiende van. haar aantal had lcunnen bevatten. De meeste dier meisjes woonden in afgele gene gangen en stegen, ik weet niet een plaats kan krygendaar is in ieder geval de kans grooter. Bijaldien men geeu plaats krygt-, betaalt men ook geen 35 cent voor een rit van het Station tot den Koninginneweg. Doch het meest verstandige zal blyken te zyn als men aan het ver voer gewoon is, do spoor te gebrui ken, Iu ieder geval wacht U voor schade en teleurstelling by het overstappen met deze regeling. JAN SCHIMMEL. M. d. R. Vergun mij eon enkel woord naar aanleiding van Dr. Pottevin's statistie ken betreffende genezingen van honds dolheid in hot Instituut-Pasteur, voor komende in uw geacht blad van Vrij dag 1.1. Er wordt daarin verklaard „dat in 13 jaar 21631 personen, -die door een dollen liond gebeten waren, in behan deling zijn genomenvan dezen zijn 99 overleden, zoodat Pasteur en zijne leerlingen 21532 menschen hebben be houden." Als men dat zoo leest, dan klinkt liet als een groot wonder. Maar wordt het niet bij1 eenig nadenken voor iederen lezer duidelijk, dat wij. hier met de grootste reclame-makerij-, met het sterk ste boerenbedrog tei cloen hebben, da-t ooit vertoond' is? Er ligt stilzwijgend iu de aan gel raai de v,-oorden opgesloten, dat al die dui zenden vermoedelijk aan razerniji zou den gestorven zijn, indien ze niet. in het Instituut waren opgenomen. Op deze wijze redeneerendo, zouden wij kunnen uitmaken, dat alle tegen kinderpokken ge-vaccin oer den- liet hoogst waarschijnlijk aan die inenting te dan ken hebben, dat ze niet aan. de pokken gestorven zijp. Heb ©enige verschil is, dat, om onder behandeling van. Pasteur tt komen, er een zeker feit moest be staan men ging ei' heen, nadat men door een hond gebeten was. Maar het is genoeg bekend, hoevelen er naar Pa rijs rijn getogen, die niet of ternauwer nood -met een hond in aanraking waren geweest ,wie bv. door* een onbekenden, en daarom Verdachten hond gelikt, of in hun, panta-lon- gebeten waren, en allicht watervrees konden, krijgen, werden, uit voorzorg maar naar Parijs gezonden. 1) Zoo wordt, ook in het verslag gemeld, dat in 1898 van d'e 1465 gevallen er 1462 genezen zijn. Zijn die heten van die honden allen ernstig ge weest, en zijn die honden allen dol geweest Watervrees is een hoogst zeldzame ziekte, dat staat vast. In de pas ver schenen brochure van den. oud-Inspec teur van den. Bugerlijjken Geneeskundi gen Dienst- op Java, Dr. G. Luchtmails, getiteld .Een Blik in d'e Geneeskun de der Toekomst," lees ik op. pag, 56 „Dr. Bell Taylor beweert, dat onder 20.000 geneesheeren in Engeland er nauwelijks, een is, die de ziekte waar nam. Het is mogelijk," zegt Dr. Lucht mails, ..dat deze bewering niet geheel vrij is van overdrijving, maar zooveel is zeker, -dat er slechts zeer. enkele medici zijn, die d'e riekte waarnamen; ik heb in mijn 42jarige praktijk nog maar drie geneesheeren ontmoet, die met de vree- selijke ziekte kennis maakten." En verder noemt Dr. L. getallen, die doen zien, dat er slechts zeer weinigen aan watervrees stervenbv. in een zie kenhuis '-e Weenen kwamc-n in 10 jaar tijds ond'er 235.000 zieken 116 personen vopr die door dolle honden, gebeten waren, en van d'ezen stierven er slechts zeven Het zou interessant zijn, a-ls onze Doctoren ook eens verklaarden hoeveel gevallen van watervrees hun onder de oogen waren gekomen. 1) Men leze hieromtrent: Pasteur, zijne methode en hare resultaten, door Dr. A. Kingsford, p. 22. En op p. 11 „De heer Povitt, clie aan het Toevluchts oord' voor losloopende honden t-e Lon den verbonden is, heeft, na eene onder vinding van 16 jaren, verklaard, dat hij, ofschoon 200.000 honden zeer nauw keurig gadegeslagen te hebben, desniet temin nog nimmer een dollen hond ge zien heeft". En p-. 30Dr. Gordon Stables (een autoriteit in Engeland, wat de riekten van dieren betreft.) zegt in zijn artikel in de „Standard"Gedurende 10 of 12 jaren heb ik wel 100.000 honden be handeld. Niet een van .dezen leed aan dolheid. Ik vermeld dit alleen ten be wijze hoe onzinnig de paniek en hoe uiterst zeldzaam! een werkelijk dolle hond is." hoeveel; trappen hoog. en in akelige kleine kamertjes, d'ie op sc-hoorst-ecn- potten, duiven, en hongerige katten uitzagen. En cle meeste waa-en c-ven hongerig als de hongerigste der katten, en verlangden naar dë vleugelen eener duif om weg te vliegen en rast te heb ben „overal heen, overal heen, de wereld uit," zoo ajs de arme Tom. Hood zongmaar armoede eni honger had den hare voeten geketend, en in plaats van gelijk de duiven to zijn, zaten! rij bijna zoo vast- op> hare zolderkamertjes, als de schoorsteenpotten waarop rij uit zagen. Niettemin waren Mr. en Mrs. Crump zeer knappe lieden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2