partgen tot overeenstemming gekomen zijn en de staking geöindigd is. De schepen die onderweg voor Arnhem lagen, hebben nog Woensdagmiddag de reis voortgezet. Yan Rotterdam uit werd hedenochtend vroeg gevaren. Woensdagmiddag half drie brak er te Zwolle plotseling een lievige uit slaande brand uit in den stal achter de Zwolscbe broodbakkerg „deWaag" van den heer F. T. Redeker in de Molenstraat. Naar spoedig bleek was de brand door onvoorzichtigheid van kinderen ontstaan. Het vierjarig zoon tje van den bakker had in den stal, waariu zich 6 a 7000 kilo hooi be vond, een eindje sigaar willen aan steken. Aan blusseben viel niet te deDken. Het gebeele huis brandde uit. Paarden waren er op het oogen- blik van den brand niet in den stal aanwezig. Behalve het hooi verbrand den nog een 10 a 12 vaten krenten. Het gebouw was verzekerd, het hooi echter niet. Een uur na het uit slaan van den braöd stortte een deel van liet dak reeds ic. Spoedig werd nu overgegaan tot omhaling van den voormuur. Diefstal. hebben geen geld, ik wil niet dat het daar gemaakt wordt. Kamps Allons mr. Gadiot, u woont op den weg; wat is uwe meening hier over 1 Mr. Gaidiot, Nijssen, Sckrey, en Klis ters stemmen allen toe -dat de pompen slecht zijn en de putten op die dorpen I dito. Kamp.?Ik verzoek u dus dit voor stel in omvraag te brengen. Er zal van gemeentewege op de Linde een water put gemaakt worden, terwijl alle ande-j i re pompen en putten zullen worden na- 1 gezien, tevens zal er het gas worden; aangelegd tot aan Overhoven, evenals' rop den Bergerweg. i VoorzitterDat breng ,ik niet in omvraag. KampsDan verzoek ik den heeren Könings en Ferd. Arnoldts mijn voor stel te steunen. I VoorzitterAl steunt het de heele Raad. ik breng het niet in omvraag, in 't geheel niet. Kamp?Dan zal ik mij wenden tot Gedep. Staten en desnoods aan den Raad van State. Voorzitter Daar bent u toe in staat. Kamps: U trekt de 800 gulden ook niet voor de grap, het is uw plicht voor allen gelijkelijk te zorgen. Te Venraay is Dinsdagnacht een brutale diefstal gepleegd by den beer j Jac. Folbers. Er werd niet minder j dan drie duizend gulden ontvreemd. De heer F. beeft daar ter plaatse eau koffiehuis; den vorigeu avond te elf uur hadden de laatste gasten bet café verlaten en om 2 uur zou F. meteen kar varkens, die te Tienraai geleverd moesten worden, daarheen vertrekken. Hij heeft toen ingespannen, nog wa ter voor het paard gehaald, doch niets bemerk'.. Des morgens, ongeveer zes uur, moest vrouw F. geld wisse len en kwam tot de treurige ontdek king, dat er inbraak gepleegd en alles verdwenen was. Vermeld dient, dat F. dikwjjls veel geld in buis heeft, daar hij o. a. voor twee ban kiers te Veuloo gelden incasseert. Uit den Sittardschen Raad Het „AVkbl. van Limburg" geeft de volgende beschrijving van een zitting van den Gemeenteraad te Sittard op 26 Juli jl. Aan de orde is Verslag toestand der gemeente. Voorzitter: Heeren, dit verslag is evenals het verslag der Kamer van Koophandel, aan de leden rondgezon den ter inzage. F. Arnoldts verzoekt liet. nogmaals rond te zenden, daar hij het niet ge zien heeft. KampsHet beste ware -dit voor te lezen om daarbij, post voor post. zijn aanmerkingen te Jcunnen maken. Voorzitter: Dat zou iets worden,dat- kunnen wij niet doen, de heeren heb ben het immers nagezien. Kamp? Dan wensch ik hierover het woord. Er i? mij zeer dikwijls geklaagd over den ellendig slechten toestand van pom pen en pullen in de gemeente. Goed drinkwater is een eerste vereischte, en dat is hier a: zeer gebrekkig. Daar is, om maar iets te noemen, het gedeelte de-r si ad, gelegen langs den Rijksweg naar Overhoven tot op -de Linde, geheel verstoken van drinkwater en van licht. De bewoners der innde hebben u en meerdere raadsleden en mij laatst ook} te kennen gegeven, dat er bij hen in de buurt zoo dringend noodig een put zou zijn. De lui moeten gaan tot op den Steenweg om een emmer drinkwa- ter. Wordt er op dien kant van "den weg geen belasting betaald, of zijn de j lui daar voor u minder in waarde als- elder.- Voorzitter Ze hebben geen put noo- dig. dat ze zich maar een maken, ik geef geen cent daarvoor uitde pom- j pen en putten zijn overal in orde. j Kamp?Wat u daar zegt, is nog' al j sterk dus u wilt er geen put of poinp laten maken. U doet net of de gelden der gemeente van u zijn en u hebt er niets meer aan te zeggen als een ander. Ik vind uwe handelwijze onverantwoor delijk. Dc een is niets beter als de an der. Hebben die drie heeren, die naar den anderen kant van den Rijksweg wonen, meer recht dan die op den an deren wonen naar Overhoven toe is de heelo weg bewoond, voor die bewoners eisch ik van u water eu licht. Het gas is link'-- wel aangelegd, maar rechts is niet?waarom dat niet gemaakt tot aan Overhoven l Voorzitter: Wij doen het niet en en Onze laudgenoote mevr. Engelen— Sewing, die jarenlang deel uitmaakte van de Ned. Opera, en nu sedert ge- ruimen tijd gevestigd is iri Duitscb- land, zong dezer dagen in een gast- voorstelliug in het Theater des Wes- tens te BeVlyo de party van Ophelia in „Hamlet". Het publiek en de pers is vol lof over haar creatie. De Vlinderwereid. Al ontbreken in ouze raai de wer ken over de Vlioderwereld niet, toch gelooveu wy dat menig lief hebber met vreugd zal hebben begroet, de uit gave vae de firma.- W. Versions te Amsterdamgetiteld „V 1 i u- derwereld, honderd Nederland- scbe Vlinders en Rupsen, afgeoeeid, beschreven eu in hun ieveu geschetst door F. J. van Uildriks en Dr. Vitus Bruinsma." Want wat ons op dit ge bied wèl ontbrak was een klein ban- dig boekje, zóó weinig geleerd ge schreven, dat ook Diet-wetenscbappe- lyken, nat uurbeminnaars, er zich in thuis zouden voelen, en met zulke duidelijke plaatjes, dat ook de meest verstokte leek gemakkelijk in deze wondere wereld van kleur, sierlijkheid en fijnheid kan binnendringen. En aan (leze eischeu voldoet bet genoemde boekske in alle opzichten. Mevr. Jeacnette Schwerin, een der bekende leidsters der Duitsche vrou wenbeweging is li Juli 1.1. te Berlijn overleden. Land- en Tuinbouw. Nationale tentoonstelling. Wij ontvangen bet programma van eene nationale tentoonstelling van bloeiende en eiet-bloeienr'e plauten, bjuquetteu en afgesneden bloemen, die van 23 tot 25 September a s. za' gehouden worden in een der zalen van bet Kon. Zoöl. Gen. „Natura Artis Magistra" te Arasterdam. Het doel dezer tentoonstelling is, om uit de ingezonden vruchten een keur-collectie bijeen te brengen, be steind voor de Vruchtenten toonstelling die van 7 tot 17 October te.St. Peters burg zal gehouden worden. Uitgeloofd zijn niet minder dan 41 geldprijzen. RECHTSZ&KER. D© zaak Haas—van Hall. Wij' deelden gister middag reeds kor telijic de uitspraak der Amsterdam sclie rechtbank in de zaak Haasvan Hall mede. Thans volgt hieronder een moer uit gebreid verslag; Wat- betreft het aan beklaagde Haas in de zaak Bever ten laste gelegde over woog de rechtbank, dat volgens de eigen bekentenis van beklaagde Haas, deze aan. getuige Beyer per post heeft toe gezonden een schrijven, waarin hij hem f 15.000 vroeg op onderpand van Fran- sche effecten, die naar hij beweerde volkomen solide waren. Voorts overwegende, dat de bij dag vaarding ten laste gelegde- zaken vast staan, concludeert de rechtbank, dat het ter dezer zake sub A aan bekl. Haas primair ten laste gelegde is bewezen en bekl. Haas wist- dat de aan- deelen Chalons-Orléams waardeloos wa ren, waardoor het anders dan het pri mair ten laste gelegde vervalt. Wat betreft het sub B ten laste ge legde de zaak Zu Spaur overwoog de rechtbank, dat het wettig en over tuigend bewijs noch tot het primair, noch tot subsidiair ten laste gelegde is bewezen. ,en de rechtbank door de te genstrijdige verklaringen van de getui gen Jacobs en Zu Spaur niet is over tuigd geworden en ook de overgelegde telegrammen dit deel der aanklacht niet bewijzen, zoodat beide beklaagden op dit punt moeten worden vrijgespro ken. Ook ter zake liet sub C ten laste gelegde de zaak-Heldring en Pier- son achtte de rechtbank het wettig noch het overtuigend bewijs geleverd, zoodat ook hier vrijspaak moet volgen. Wat ten slotte betreft het sub D I zaak-Spanjer aan bekl. Van Hall alleen ten laste gelegde, dit- achtte de rechtbank bewezende feiten bewijzen voldoende, dat Spanjer is opgelicht en de Duitsche wissels, door bekl. Van Hall gekocht, dus door misdrijf zijn ver kregen, terwijl ook duidelijk is geble ken dat bekl. Van Hall dat laatste heeft geweten. Die wetenschap wordt door de rechtbank afgeleid uit den brief waar in sprake is van do bekende „oogziekte" door Haas aan Van Hall geschreven en uit een tweeden brief, waarin Haas aan Van Hall voorstelt deel te nemen aan verschillend© winstgevende maar fra,u- duleuse beurszaken. Het ontvangen dier brieven zelf be wijst wel niets, maar de zaak, aldus was liet slot der overwegingen van de recht bank, verandert, nu gebleken is. dat de ontvanger der brieven, bekl. v. Hall dus, toch met deu schrijver en diens consorten in betrekking bleef staan door liet wisselen van brieven en telegram men eu door hen bij zich. te zijnen kan tore te ontbieden. De rechtbank ten slotte recht doen de. verklaarde dat er geen termen be staan oni eenig deel van de dagvaarding nietig te verklaren en dat zij zich in alle opzichten bevoegd achtte van de zaken kennis te nemen. Op grond van de in het vonnis ge noemde overwegingen verklaarde de rechtbank beklaagde H. Haas schuldig aan het hem sub A ten laste gelegd, sprak zij beide beklaagden vrij van het hun sub B en C ten laste gelegde, en verklaarde zij bekl. F. A v. Hall schul dig aan het hem sub D ten laste geleg de. Mitsdien veroordeelde de rechtbank' bek'. Haas tot-*ten. gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar, met aftrek van zes, maanden door hem reeds in voorloopige: hechtenis doorgebracht en bekl. v. Hall tot een gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar, zonder eenigen aftrek, .ech ter bepalende dat geen termen bestaan om de in het- requisitoir van den offi cier van justitie eveneens geëischte ont trekking uit- de rechten, bedoeld bij art. 28. aiir.ea 14, eveneens op te leggen. ft O S Wij lezen in het ..Bat. Nbld." van 24 Juni4 Juli: Den 27en dezer werd door een pa trouille van het I4e bat., nabij Gigieng 's nachts Toekoe Dalam met volge lingen opgelicht. Buit gemaakt werden 3 donderbussen. 7 voorlaad geweren, 3 achterlaad karabijnen, vele blanke wa pens en 3 vaatjes kruit. Een tweede patrouille van het I4e bataillon werd nabij Kongkong licht beschotende Europ. fuselier Thiele- rnans (No. 31252) werd niet levensge vaarlijk gewond. De vijand werd ver dreven. Op bericht, dat Ketji Saman met volgelingen te Kajoe Adang vertoefde, zijn do marechaussees van Seulimeum uitgerukt zij, legden 3 volgelingen ne der, doch liet- hoofd ontsnapte. De ser geant van Didden (no. 32628) en een inl. marechaussee werden gewond. Volgens een van den Resident van Menado onder dagteekening van 22 Juni jl. ontvangen telegram, werd door dien gewestelijken bestuurder den I6de te voren van don controleur van Fosso bericht ontvangen, dat Rcesa. en Lan- tcgaoe, beruchte zoons van den ex- öjogoego van Parigi. Papa I Latjado, in dat landschap, waren teruggekomen en de rooftochten hadden herval.dat Parigi daardoor in rep en roer was en een gedeelte der bevolking naar de bergen was gevlucht, terwijl velen/ge reed stonden naar elders te verhuizen. Bij onderzoek bleek het den contro leur van Posso, die met eenige gewapen de politiedienaren zich naar Parigi be geven had, dat de bevolking zeer tegen de boosdoeners gekant was, behalve de bewoners der kampong Masigi, waar zij zich verscholen hadden. Om hen' in handen te krijgen, werd clie kampong op last van den controleur omsingeld, doch niettemin gelukte het aan Roesa en Lantegaoe te ontsnappen. Ten einde de goedgezinden te bemoedi- gon, en moreelen steun te verleenen bij da pogingen om de belhamels op te vatten, begaf ook de adsistent-resident van Gorontalo zich met- gewapende po litiedienaren naar Parigi en werd ver der door den resident aan den comman dant van Hr. Ms. Serdang verzocht met zijn bodem daarheen te stoomen. Den 20sten Juni was de Serdang tc Kema terug, van Gorontalo het bericht medebrengende, dat de onruststokers naar Palos hadden weten te ontkomen, waarop de adsistent-resident en de con troleur naar hunnen standplaatsen wa ren teruggekeerd. Volgens het oordeel der plaatselijke ambtenaren zullen de onruststokers in den eersten tijd zich wel niet weder in het Parigische durven vertoonen. De feestviering tc cere van het ju bileum van pastoor .Verbraak had. al dus schrijft men in het „Bat-. Nbld.", plaats in de rapatza-al, alwaar men zich te ll ure had vereenigd: de feestcom missie, bestaande uit de heeren Heck ler, Langenbach en Bleckmann, en tal van genoodigden. Nadat de heer Heckler den jubilaris met een toepasselijk woord het officiers- krui? der Oranje Nassau-orde had over handigd, werden nog toespraken ge houden door de heeren Langenbach, do mme Heckmaii en Bleckmann. De heer Bicckmann sprak namens de redactie van de „Soldatenkrant" en overhan digde den heer Verbraak een huldeblijk der Koloniale Reserve, bestaande uit een standaard met misboek. Door de aanwezige dames werd hem een bouquet aangeboden. Pastoor Verbraak antwoordde zeer bewogen. Hij 9chetste daarna op hu moristische wijze den toestand van At- jeh sedert zijn komst aldaar. Na afloop der plechtigheid gingen alle aanwezigen naar den Sociëteit, alwaar men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Des avonds was er receptie ten huize van den heer Verbraak. Getrsesïgd üieuwa Het proces-Dreyfus. De lijst der getuigen, die de ver- dedigers van Dreyfus voor het proces ta Reunes zullen o'ag?aarden, is thans bekend. Naast tal van minder beken de persoonlijkheden bevat zij de na men van Lebrun Renault, Trarieux, Scheurer-Kestner, majoor Hardtman, kapitein Freysiatter en majoor For- zinetti. Bovendien hebben mrs. De- mat', o en Labori verzocht, dat de getuigen van Quesnay de Beaurepaire per rogatoire commissie zullen wor den gehoord. Het is twijfelachtig of senator b'cheurer-Kestner het proces zal ko men bijwonen. Hij is ernstig ongesteld van zyn buiten te Luchon overge bracht naar zijn woning te Parys. De „Figaro" maakt twee brieven openbaar, den 5en en den I3deu Mei van dit jaar door generaal Gonse ge schreven aan den eersten president van het Hof van cassatie. In den eersten brief verzekert de generaal zoo beslist mogelyk. dat noch hijzelf, noch generaal de Boisdeffre ooit du Paty de Clam uitgenoodigd hebben zicli in betrekking te stelien tot Es- torhazyhij zegt verder, dat niets in hun gedrag du Paty op het denk beeld kon brengen dat tiy tot dergelijke stappen bevoegd was, uu hij voegt er bij dat de handelingen van du Paty van strafbaren aard waren. Ia zjjn tweeden brief tracht Gonse bot getuigenis van Picquart te be strijden. Hii beschuldigt Picquart nog eens het Petit-bleu vervalscht te hebben. De „Eelio do Paris" houdt vol dat zij de woorden van den eersten-pre sident Mazeau in bet bekende inter- vieuw juist weergegeven neeft. Tweegevecht. Te St. Germain heeft dezer dagen een tweegevecht plaats gehad tusschen twee kwartiermeesters van het regi mentjagers aldaar. Een der duellanten stierf ten gevolge van een houw in de pols. De zaak zal nog een staartje hebben. De overledene was Israëliet en stond wegens de zaak-Dreyfus in den laatsten tijd op zeer gespannen voet met zijn kameraden. Zijn tegen stander had hij kort geleden terecht gewezen wegens een ongepaste uit lating en was daarbij met hom hand gemeen geraakt. Hij was daarvoor door zijn regimentscommandant,kolonel Meneust, gestraft. Het tweegevecht heeft op hot voor gevallene de aandacht gevestigd, waarop de militaire gouverneur van Parijs heeft bevolen, een onderzoek in te stellen Daar deze twee punten AVaaroin werd alleen de Israëliet in arrest gesteld en waarom beeft kolonel Meneust. toen hij verlof gaf voor het tweegevecht, niet krachtens het rond schrijven van 5 Jaii 1889 van den minister van oorlog De Freycinet, bevolen dat daarbij van den degen en niet van de sabel zou worden gebruik gemaakt worden. Men zal elk lioeikje in het kreupelhout van vijanden moeten zui veren; twintig jaar zullen nauwelijks volstaan om de Plxilippijjien tot rust' te brengen. Een telegram uit Manila meldt, dat de Philipinos tevergeefs getracht hebben, i Calamba te heroveren. Volgens dat be- richt viel een strijdmacht van 2400 man die plaats tegelijkertijd uit het 'Noorden en het Zuiden aan; maar de Amerikanen werden niet overrompeld j en konden zonder veel moeite terugge- i slagen worden. Het verhes van de Pki- lippinos is onbekend dat van de Ame rikanen bedraagt een doode en zeven gewonden. De toestand in België. Omtrent het verloop der miuisteri- eele crisis in België valt niets verder medo te deelen. De heer De Smet de Nayer zou in de Kamer verklaard hebben, dat het nieuwe ministerie A^rydag in de „Staatscourant" zal verschijnen. De „lnd. Beige" ziet in de keuze van deze persoonlijkheid voor aanstaand minister-president het bewijs, dat de toekomstige regeering de üuvervalselite evenredige verte genwoordiging zal voorstaan. Brievenbussen aan buis. President Loubet heeft het decreet geteekeud, waarby in Frankrijk de brievenbussen aan buts worden ge schapen. Men moet de bussen zelf kcopen en onderhouden, maar de staat heelt modellen in voorraad. Het slot en de sleutel worden door de postad ministratie geleverd. De bussen wer den even dikwijls gelicht als de ge wone brievenbussen. Men betaalt, van 100 tot 25 francs per jaar, naar gelang da plaats meer of minder inwoners heeft. Staat de bus niet op de verdieping gelijkvloers, dan wordt voor elke verdieping daar boven tien francs meer betaald. Ook kost het tien francs extra wanueer men de bus plaatst meer dan 20 meter vau den hoofdingang van de wooing. Een welverdiende bestraffing. Aan het te Ititerlaken verschijnend blad „Oberland" (l Aug.) is hot vol gende ontleend: Eene Belgische dame bezocht met eene Fransche familie Grindeiwald. Eerstgenoemde nam hare plaats naast den koetsier op den bok. Te G. aan gekomen ging de familie te paard naar den Gletscher. Iu het hotel te ruggekeerd ontdekte de Belgische, dat zy haar taschje mot geld en kost baarheden. ten bedrage van 3000 fr„ miste. Zij beschuldigde den koetsier van diefstal. Onder vele in het hotel aanwezige gasten wekte het verlies van het geld natuurlijk groot opzien. De chef van het hotel zond intus- sehen een knaap 'angs denzelfden weg naar den Gletscher, en gelukkig vond hy het tascbje. Maar de Belgische gaf geeD penning aan den knaap, noch poogde door eene goede beloooing de ongegroode beschuldiging tegen den koetsier goed te maken. Toer. da eige nares der 3000 francs met haar rui- scheDd zijden kleed aan den inaaltyd verscheen, stond een Hollander op en gaf luide zijne verontwaardiging over het gebeurde te kennen, zeggende da; d9ze dame onwaardig was aan tafel aan te zitten. Hy giug met een bord rond en zamelde een gift van eenige honderden francs in ten behoeve van den eerlijken knaap. De Belgische dame verdween. Op de Philippijnen. Op de Philippijnen blijft het nog steeds onrustig, eu wat erger is voor j Amerika, die toestand kan zoo nog ng blijven. Officieren van het regiment uit Nef j bra ska, te San Fran cisco aangekomen I zeggen, dat het nog jaren kan duren voordat de Philippinos ten onder ge- J bacht zijn. Hun luit.-kolonel voegt er j bij, dat het moeilijkste en afmattendste gedeelte van het werk nog gedaan moet AncLrée. De „Gothaale"-expeditie is van Groenland teruggekeerd, zouder een spoor van Andrée te hebben ontdekt. Daar dezelfde boot de volgende week naar Angmangsik zal vertrekken om de expeditie Amdrup te ontmoeteD, hoopt'men van die zyde nog iets over dea verlorene te vernemen. Interparlementaire vred^s conferentie. De Interparlementaire vredesconfe rentie te Cbristiania is AYoensdag- middag geopend. UIT TRANSVAAL. De Britscho agent bracht AVoens- dag een bezoek aao de regeering der Zuid-Afrikaanscho Republiek. Naar men elooft, kwam hy meteen Bood schap der Engelscbo regeering omtrent de gemeenschappelijke commissie van onderzoek van de kiesrechlvoorstellen Geen officieeie mededeeling omtrent den inhoud der Boodschap is openbaar SpaH en Wedstrijden. Cricket. Engehche tour. De le dag van de match Zuid-Hol land tegen Leeds XI, gisteren in Den Haag gespeeld, is voor de Hollanders niet gunstig afgeloopeD, daar zy op de eerste iDning reeds 134 runs achter zyn en de EDgelschen nog een wicket in banden hebben. Zuid-Holland batte eerst en bracht het tot 56, waarvan Adam 18 en Beu- kema 17 runs op hur-ne rekeniDg hadden. Mitchell, die evenals de an dere bowlers tegen Noord-Holland een heel bescheiden succes had, nam thans 5 wickets voor 9 runs. De Eogelschen maakten daarop 190 runs vo r 9 wickets, een heel mooie inning, daar niet minder dan 8 batslui dubbele cijfers maakten eu wel Harrison 26, Bent 23, Haybay 23, Hepsvorth 17, Mitchell 19, Hust 18, Philipps 2S en Broson 20. Cordang. Cordang zal op het sportterrein te 's-Gravenhage rijden van Zaterdag middag 19 Aug. tot Zondagmiddag 20 Aug., dus gedurende 24 uur en trachten het wereldrecord der 24 uur, ruim een jaar geiedm op zyn naam gebracht in Crystal Palat e to Louden, sedert verbeterd door Walter, te lier- A'olgeos de „A'elo" zal Cordang ook deelnemen aan den drieöaagschen 3- uurs wedstrijd op de Pare des Prin- cesbaan te Parys den 13, 14 en löen Aug. a. s. waarvoor ook Huret, Wal ters, Champion, Bouhours, Bongé, Bor enz. zyu ingeschreven. Huret, die reeds een paar wekea van zyn val in den Bordoaux Parys wedstryd her steld is, heeft zijn training al aange vangen. In de „Ned. Sport" komt het volgen de merkwaardige bericht voor van den heer G. L. van Leonep te Leiduin Een snoek vangen aan een paling dobber is niets buitengewoons en komt zeer dikwijls voor, maar de manier, waarop mij dat Vrijdagochtend over kwam, is te merkwaardig, om deze niet aan de lezers van de „Ned. Sport" mede te deeleu. Aan een van myn dobbers zat een dikke paling, die door een snoek was opgehapt, doch aan den snoek had weten te ontkomen door door een van de kieuwen heen te kruipen hierdoor was echter de snoek aan het koord van den dobber geregen. Ik haalde eerst voorzichtig den paling binnen, sneed dien af en bond aan het koord minste van te zeggen, nog al opvallend. Minstens twee avonden in de week bracht hij daar door, en. dit was, naar verhouding, veel voor een jonge?- ling, die zooveel afspraken en uitspan-: ningen had. Maar de Stanley's Waren ook zuike gulhartige lieden, en zoo be schaafd, en zoo aangenaam, en zoo on-, gedwongeu - kortom, juist zoo als men?chen behooren te zijn, die het wa^ gen algemeene uituoodigingen te doen, en verwachten dat men ze ook aan neemt, van die uituoodigingen, wel ke wij als eene groote lompheid zouden beschouwen van den kant der stijve, stroeve, afgemetene klasse der samen leving, hoewel aannemelijk genoegwan- necr zij van zulke menschem als de Stanley's komen. Sommigen wilden zegggen dat Mrs. Stanley lust in uithuwen had. Dat is' wel mogelijk; maar kon men van eene vrouw met drie dochters anders ver wachten Terwijl Lorimer. op zekeren morgen, de ondescheidene briefjes in allerlei vorm. die op zijne ontbijttafel lagen, vluchtig doorliep en ter zijde wierp, kwam hij aan een van de welbekende hand van Mrs. Stanleymaar het was niet rooskleurig of blauw, driehoekig, als een strik of een punthoedje gevou wen. Het was, integendeel, een brief van een deftig aanzien, in eene groot- formaatsenveloppe en met een groot cachet verzegeld. Hij, draaide hem om en om, zoo als men gewoonlijk doet, nieuwsgierig wat de inhoud wel zijn mocht, in plaats van hem te openen om 't tc zien. Eindelijk verbrak hij het zegel, en las als volgt „Mijnheer Littlegood! „Reeds .sedert eenigen tijd hebben wij nu het genoegen, van uw verkeer, en, ik vertrouw er te mogen bijvoegen, van uwe vriendschap gesmaakt. Wij. hebben aan. uw onderhoudend gesprek en uw muzikaal talent menigen aange- namen avond te danken, en ik vleide mij dat er meer dan eene loutere bekend heid tusschen ons bestond, 't Is waar dat ik somtijds gevreesd heb dat vït- zuchtige lieden) mijne aanmoediging van uwe bezoeken hier aan andere dan belangeloozo en alleen vriendschappe lijke beweegredenen zouden toeschre ven maar wetende dat er altijd zoo iets gezegd wordt van moeders, die huwbare dochters hebben, en mij in mijn eigen hart volkomen onschuldig gevoelende, besloot ik op zulke boos aardige aanmerkingen, die gemaakt konden worden, geen acht to slaanIk wist dat gij voor mijne dochters geene andere gevoelens dan die van vriend schap koesterdet, en dat gij, met uwe bijzondere inzichten, en omringd docr honderde zaken en menschen, die meer aantrekkelijkheid' bezitten dan mijne lieve meisjes, ook niet licht andere ge voelens zoudt opvatten. Maar, mijn waarde heer, ik had niet verwacht te hooren dat, terwijl gij ons huis bezoekt, en er al de geringe gastvrijheid, die wij u kunnen aanbieden, geniet, gij onder uwe vroolijke makkers den naam mijner dochter tot een spotwoord zoudt maken. Nu zelfs kan ik nog nauwelijks gelooven dat gij) dit gedaan hebtte gelijk vermeen ik dat de billijkheid vor dert u nevensgaand stuitje papier, te laten zien. Het is een gedeelte van een brief, door een heer, u welbekend, aan een anderen heer geschreven, die zich verplicht achtte het mij te laten lezen. Ik heb er de handteekening ent liet adres afgescheurd maar ik hoop van ha.rte uwe verzekering te ontvangen dat de uitdrukkingen, die men u in den mond heeft gelegd, niet werkelijk door u gebezigd zijn. ..Hierop ten spoedigste uw openhar tig antwoord verzoekende, verblijf ik „Uwe dienstwillige, ..Elisabeth Stanley". Het ingesloten stukje papier een gedeelte van een brief, gelijk Mrs. Stan ley vermeld had bevatte de volgen de woorden „Littlegood is niet bij ons gekomen. Hij zegt dat hij zich vermaakt heeft met de aardige kleine Nel Stanley en hare „slimme" mama. niet kwaad, waarachtig „Do ellendige vont!" riep Lorimer in woede uit. ,,Ik zweer dat ik nooit in mijn leven zoo iets gezegd heb: als er een meisje is voor wie ik meer aohr ting heb dan voor een ander, dan is het Miss Stanley. Laat zien wiens hand is het? Ik ken die hand en echter ---- ja het is dei hand van dien on- beschaamden Lavers. Ik heb dien vent nooit mogen lijden, en nu zie ik welk een gevaarlijk karakter hij heeft. Boven dien is het niet de eerste maal dat hij oneerbiedig over diezelfde dame gespro ken heeft. Ik zal afrekening met hem houden." „Beste jongen, is het om eene wed denschap dat gij zoo loopt?" vroeg Ka pitein Kelly, de kamer binnentredende, welke Lorimer in echt theatralen stijl toornig- op en neder liep. „Ha, Kelly! juist de man, dien ik hebben moet ik ben blijde dat 'gij komt!" „Wat is het, beste vriend?" riep de Kapitein, die eene vechtpartij reeds van verre kon ruikm, en zich, even als al zijne landgenooten, op liet vooruit zicht van zulk een genot verheugde. „Daar zeidie Lorimer, hem het Huk van dcii brief, die hij vermoedde door Lavers geschreven te zijn, toewerpende. „AYiens hand is dat?" „Wel. van onzen mageren vriend La vers", was heb antwoord. ,,Jui3t", zeide Lorimer„en wat dunkt u er van Daar nu de Kapitein nie1- bijzonder^ fijngevoelig was, zou hij uit zich zeiven.' niets verkeerds in den brief gevonden, hebben doch bespeurende dal. Lorimer zeer verontwaardigd was, begreep hij, natuurlijk, eene dergelijke aandoening te moeten voorwenden. „Sakkerloot! dat is te erg," zeide hij. „Hij zal er voor boeten," riep Lori mer uit. „Doodschieten is te goed voor hem," viel de Kapitein in. „Gij moet voor mij eens bij hem aan gaan, Kapitein," hernam Lorimer. „Zou ik niet?" riep Kapitein Kellly, het- toppunt van geluk nabij, nu het vooruitzicht op eene vechtpartij nog duidelijker werd. „En gij moet hem vragen of hij dat- geschreven heeft,' ging Lorimer voort. „Zeker zal ik hem da,t vragen, en hij zal er op antwoorden ook, daar sta ik voor in." ..Als hij, het bekent, wees dan zoo goed hem de onwelvoegelijkheid onder 't oog te brengen van mijn naam op zulk eene wijze te gebruiken, en nog meer dien van de jonge dame." „Ik zal het hem onder 't oog bren, gen," zeide de Kapitein, wien zulk een vreedzaam woord- volstrekt niet beviel, „Ziet gij," merkte Lorimer aam, „hij zou kunnen zeggem dat het slechts een vertrouwelijke brief van den eenen vriend aam den anderen was, en dat men geen recht heeft rekenschap van eene zoodanige mededeeling van hem te vorderen. Maar zulle eeae veront schuldiging neem ik niet aan „Natuurlijk nietdat kunt gij; niet doen, mijn jongen," riep Kelly. „Uwe eer is veilig bij mij. en ik zal de zaak als een gentleman voor u ten einde brengen, dood of levend." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2