Ciiapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, Heeren Fantaisiehoeden. generaal met de uitvoering bereids een aanvang doen maken. Do ontruiming vond evenwel slechts voor een' dcol plaatsde aanwezigen op een der tribunes, alwaar de meergegoe- den en de bet er- on t wikkelden, die de Vergadering hadden bijgewoond, zaten, weigerden te gaan, en verzetten zich openlijk tegen het' bevel; een zelfs imoet, naar wij vernemen, zich daarbij hebben uitgelaten, dat hij niet zal op houden teekenen van goed- of afkeuring te geven, ja zelfs te applaudisseeren of uit te fluiten de speeches, al naar ge lang die in zijn smaak vallen, wijl de Staten zeiven. in de dagen toen men dit noodig vond om te demonatreeren te gen Lohman, hem daarvoor van huis hadden gehaald. Die de vergadering op bevel van de politie, naar het leek goedschiks, had den verlaten, wachtten evenwel op straat den afloop af. om Bestuursman nen, vooral mr. Barnet Lijon, den kam pioen van de koelieseholen, deze zijn het die. toen zij in bespreking kwamen, en dc heer Coutinho in eene wèl-door- wrochte rede afdoende argumenten daartegen Itad aangevoerd, en een voor een de verdediging daarvan wederlegd en krachteloos gemaakt, de maat der Verbittering van de aanwezigen tegen het bestuur hebben doen overloopen, bij hun voorbijtrekken en achtervol gende toe te roepen „Leve Coutinho Levo Curiel! Weg met de vijanden van het Land! Weg- met Barnet Lijon! Weg met de koelieseholen Behalve Coutinho had Curiel dien avond ook tegen de koelieseholen ge sproken: daarna is door het vergevor derde uur de vergadering verdaagd tot den volgenden morgen, waarop door verschillenden de debatten werden voortgezet, met meer heftigheid en vuur gevoerd en ten laatste mr. Barnet- Lijon, de verdediger der koelieseholen, schaakmat gezet. Zóóver is liet, helaas! met den eer bied voor het Openbaar Gezag reeds gekomen en dat wel onder den netten en gegoeden burgerstand. bjj hem gekomen is om hem te zeg gen „Ja, het is waar dat Dreyfus ten onzen bate stukken heeft gele verd, maar als gy melding maakt van hetgeen ik u zeg, zal ik u een dé menti geven." „Wy meenen zegt de „Figaro" dat gerncht te moeten vermelden, maar voegen er dadelyk by, dat wy die mededeeling volstrekt onwaar- scbynlyk achten. „Het komt ons onnoodig voor, na druk te leggen op het onmogelijke, in cn r ,"V Konui uou ou «m wooi naiui uu uaai materieel en in moreel opzicht, van piaats gaan zitten. Toen de trein tot een dergelyke verklaring; zoowel wegens de plechtige en herhaalde Een krankzinnige moeder. In den trein tusschen Eydknhner en Berlyn zyn de reizigers getuigen geweest van een treurige daad. Een vrouw was in een hoek van een der waggons gezeten met een slapend kind in de armen. Het kind werd wakker en begon te schreien, waarop de moe der eensklaps in hevigen toorn ge raakte. En eer de medereizigers het konden verhinderen was de vrouw opgestaan, had het kind uit het portier geworpen en was weer kalm op haar INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cent* per regel. 21 Anegang 21. Ontvangen de nieuwste modellen OPRUIMING van Dames- Matelots. Gemengd Siieuwi Dreyfus. De „Figaro" maakt nog den den brief openbaar, door Dreyfus ge richt aau majoor du Paty de Clam, den 20en April 1895, dus «cort na zyn aankomst op het Duivelseiland. Deze brief stelt ten overvloede in het licht, wat voor waarde men hecuten moet aan de beruchte „bekentenis „Majoor scbryft Dreyfus na myn veroordeeliog zyt gy mij namens den minister van oorlog een bezoek ko men brengen. Ik heb u toen opnieuw verzekerd dat ik onschuldig was, en dat ik den brief, waarvan meo my beschuldigde de schryver te zyn, niet had geschreven. „Gy hebt my toen, uit naam van den minister beloofd, het onderzoek te laten voortzettengy hebt mij voorts uitnw ei en naam beloofd my er kennis van te geven als zich een feit voor deed waardoor twyfel zou ryzen aan myn schuld. „Een gegeven woord is heilig voor den soldaat. Krachtig door myn on-i schuld, wacht ik op de vervulling van j uw belofte." Sedert eenige dagen loopt het ge rncht. dat generaal Mercier voor den krygsraad te Rennes verklaren zal, dat op den dag na de arrestatie van kapitein Dreyfus, graaf v. Munster verklaringen van de Duitsche regee ring, dat zy noch rechtstreeks noch zydelings ooit eenige betrekking ge had heeft met kapitein Dreyfus, als om de formeele verzekeringen van de heeren Casimir- Perier, Hanotaux, Dupuy en Barthou naar aanleiding van de mededeelingen van de Duitsche regeering in 1891, alsook om het lang durige stilzwijgen dat dan door gene raal Mercier orer een onderhond van dien aard in acht genomen zou zijn. „Door daarop nader in te gaan, zonden wy den schyn aannemen, waarde te hechten aan een onnoozel- beid, zoo verregaand, dat zelfs de heer Quesnay de Beaurepaire aarzelen zou, ze voor goede munt op te nemen „Wy zyn overtuigd dat generaal Mercier nooit het belachelijke plan heeft gehad dat men hem toeschrijft." Naar de „Lanterne" m8ldt, is het mogelijk dat de eerste zitting van den krygsraad te Rennes du weer niet aanstaanden Maandag wordt gehou den. Zoowel het openbaar ministerie als de verdedigers krygen eerst inzage van het gobeime dossier by de opening der terechtzitting en kunnen hun aan- teekeoingen daaruit maken in de raad kamer, in tegenwoordigheid van den voorzitter van den krygsraad. Dit zou wel nog een paar dagen in beslag kannen nemen, zoodat de getuigen- verhooren dan later dan Maandag zouden beginnen. Het papier van het borderel is op- Dieuw officieel aan een deskundig on derzoek onderworpen van vier nieuwe experts, Marion, Patois, Choquet en Levée. Storm in Frankrijk. Een uiterst hevige storm is Dinsdag in de gemeente Bamon, in het depar tement der Basses-Alpes, gevallen. Wegen zyn onbegaanbaar gemaakt, bruggen weggeslagen, telegraafpalen omgewaaid, kudden verstrooid en de oogsten vernield. Een ouderwetsche bandiet. Eén mooie roovergescbiedenis komt uit Sardinië. Dat land is sedert een jaar of 8 onveilig gemaakt door een heer Monti, een bandiet van de ouder wetsche, romantische soort, die met zyn bende plundert en rooft. Dat heer, die 37 moorden op zyn geweten heeft, vroeg, toen Koning Humbert Sardi nië bezocht, een vrijgeleide en een audiëntie bij Koning Humbert. Als antwoord werd er een pry's van een ton gouds op zijn hoofd gezet, waarop hij weder antwoordde door een officier en twee soldaten uit wraak te ver moorden. Daar men dezer dagen ver nam, dat hy zich in een bosch by Sassari had verscholen, werden 2 com pagnieën caribaniers en 1 escadron gendarmes op hem afgezonden. Het bosch werd omringd en toen de nacht inviel, werden op 15 pas afstands van elkaar schildwachten geplaatst. Tegen den morgen was Mónti echter toch verdwenen. Men vond tegen d* deur der kerk te Sassari een proclamatie van den rooverhoofdman, waarin hy zegt, dat hij den oorlog aanneemt en dat hy elk wezen, dat in zyn handen zal vallen, voortaan zonder genade om hals zal brengen. Gestikt. Vier werklieden, die te Caen in Frankrijk, na een dynamietontploffing niet lang genoeg wachten met bet afdalen in de mijn, zyn gestikt. stilstaan was gebracht, haastte men zich naar het kind te gaan zoeken en wonder boven wonder vond men het op den spoordijk terng, zonder ernstige verwondingen te hebben be komen. In het eerstvolgend station Königsberg werden moeder en kind aan de politie overgegeven en de po- litiedokt-r kon niets anders verklaren, dan dat de vrouw geheel krankzinnig was geworden. Kortstondige huwelijks vreugde. Door den heer Lutaud, prefect te Algiers, is de verkiezing van een der wethouders ongeldig verklaard. De gevolgen hiervan zijn zeer ernstig, want alle gemeentedaden, door dezen wethouder bekrachtigd, moeten ouge daan gemaakt worden, omdat zyn verkiezing onwettig was. Zoo waren Zaterdag twee jonge paartjes door den wethouder in het huwelijk ver bonden, om drie dagen daarna te ver nemen, dat hun huwelijk, voltrokken door een onbevoegd ambtenaar, ongel dig was. Gelukkig is het over te doen 1 wordt toegegeven. Men acht een be ëindiging van den strijd thans op handen. In Praag waren alle banketbakkers winkels Dinsdag gesloten, als blijk van rouw over de verhoogiDg van deD suikeraccijns. In den trein vermoord. Tot dusver zijn alle nasporingen naar den dader van den treinmoord naby Rijsel vruchteloos gebleven. De familie beeft premiën uitgeloofd voor alle mogelijke inlichtingen en zelfs rechercheurs uit Parijs lateD overko men, doch zonder resultaat. Door een fabrikant die aan de spoorlijn woont, is echter een fijne zakdoek gevonden. elkaar gefrommeld en geheel met bloed bevlekt. Het is niet de zakdoek van het slachtoffer, daar deze met de initialen G. S. gemerkt was, doch hoogstwaarschijnlijk is het de zakdoek die de moordenaar uit het portier raampje wierp, na het mes waarmede de misdaad gepleegd werd, er te heb ben ingewikkeld. Het mes is evenwel nog niet gevonden. Finland. Men weet met welk een schrik en ontroering, de. Finnen de tijding heb ben ontvangen, dat de Russische Czar hunne aloude rechten had opgeheven, hun land had gemaakt tot een ge wone provincie van Rusland. Alle pogingen om herroeping van dat be sluit te verkrijgen bleken vruchteloos. Thans schijnt men te trachten op een andere wijze aan het opgelegde juk te ontkomen. Immers, verleden week is een Finsch comité naar Amerika scheepgegaan; om op Newfoundland en in Canada te zoeken naar streken die geschikt zyn voor de Finnen die hun vader land verlaten. Het comité is noode overgegaan tot dezen stap. Het had gehoopt dat er nog altijd iets gebeu ren zou dat de gemoederen tot kalmte bracht, en het vreesde door zyn gang naar Amerika de landverhuizers nog aan te moedigen. Maar ten slotte, toen het inzag dat de landverhuizing on danks vermaningen en raadgevingen niet tot stilstand kwam, schoof het de laatste aarzeling op zij. Vredesconferentie. De Regeeringsbode van Rusland geeft een overzicht van de door de vredesconferentie verkregen resulta ten, welke volkomen beantwoorden aan de verwachting der regeering. Ofschoon een definitieve beslissing in de ingewikkelde quaestie der ver mindering van de bewapening is uit gesteld, is toch nu reeds eenstemmig de wenschelykheid erkend van een vermindering der militaire lasten. De resultaten scheppen een nieuwe basis voor den internationalen vrede, zonder daardoor de rechten der afzon derlijke staten te kort te doen. De mogelijkheid eD de noodzakelijk heid om een oplossing te verkrijgen dezer quaestie, welke op initiatief van den Czaar is to berde gebracht, werd eenstemmig erkend. De tjjd zal de noodige middelen aanwijzen, om dit doel volkomen te bereiken. Naar men verneemt zijn de heeren MarteDS, De Basily en Raffalovitcn benoemd tot Ridder-Grootkruis van Orauje-Nassau. De Deensche uitgeslotenen. Opeens is er een gunstige keer ge komen in de Deensche arbeidscrisis. Drie particulieren h'-bben het initia tief genomen tot een vergelijk, waar- naar beide partyen wel ooren schijnen te hebben. De arbeiders zonden den eisch van den negennrigen arbeidsdag laten val len en de patroons zouden de acht Engeland en Transvaal. Uit Aldershot wordt gemeld, dat, zestig onderofficieren en manschappenpunten van hun eischen geheel om- van den militairen geneeskundigenwerken, zóó, dat hnn recht tot rege- dienst otder hebben, zich over veer-; ling van den arbeid onaangetast blyft, tien dagen naar Zuid-Afrika in te maar dat op 't stuk van den opzeg schepen. j gingstermyn en van enkele audere 1 bijzonderheden aan de arbeiders wal $©^1008$ Stssrïsnioutff» In verband met het besluit v3n den gemeenteraad, om de standplaatsen voor stationeerende rijtuigen te ver pachten, hebben de stalhouders, die tot heden vergunning hadden tot het stationeeren, van Burgemeester en Wethouders aanschrijving ontvangen, dat die vergunningen met ingang van 15 dezer ingetrokken zyn. Verpachting Standplaatsen. Voor de door B. en W. gehouden verpachting van 11 standplaatsen van stationneerende rijtuigen zyn ingeko men twaalf inschryvingsbiijetten De hoogste inschrijvingen zijn van Stationsplein. G. Jongkind, plaats no. 1 f 150 2 120 4, 50 5 50 6 50 7 80 W. Voorting, 3 75 ft 7 80 8 102 Groote Markt. H. Wragge, plaats no. 9 f 5 10 5 Dreef. H. Wragge, plaats no. 11,12,13,14, f5 voor elke plaats. Do uitspraak is bepaald op 10 Augustus e.k. W eldadigheid naar V ermogen. Maandelijksch Overzicht van de verceniging „Weldadigheid naar Ver mogen". boekjaar 1 November 1898— 31 October 1899. Voor behoeftigen werd toegestaan Voor brood en levensmiddelen: November f422.305, Dec. f490.875, Jan. f 501.17, Februari f 575.87, Maart f401.36. April f315.265, Mei f377.55 Juni f338.345, Juli f 196.67, totaal f3619.41. Voor brandstoffenNov. f 12.28, Dec. f 166.58, JaD. f 54.60, Febr. 159.26, Maart f 16,62, April f3.42, Mei f2.74. Juni f 1.14. Juli f 0.46, totaal f417.10. Voor ligging en kleedingstukken November f 14.50, December f 14.60, Jan. f36.70, Febr. f 30.45, Maart f 3.80, April f 1.40, Mei f6.50, Juni f7.10 Juli f3.20, totaal f 118.25. In geldNovember f 638.795, Dec. f751.05, Jan. f668.91, Febr. f863.79, Maart f 453.03, April f 472.42, Mei f650.29, Jnni f606.45, Juli f290.45, totaal f5395,185. Verplegingskosten en diversen Nov. f90.00, Dec. f Jan. f50,00. Febr. f37.50, Maart f April f—Mei f—Junif—Juli f25.—, totaal f202.50 AdministratiekostenNov. f 80.20, Dec. f 134.62s, Jan. f 156.44, Febr. f 122.30, Maart f 68.50, April f 167,05 Mei f90.025, Jnni f 117.45, Jnli f81.—, totaal f 1037.59. TotaalNov. f 1258.0S, December f1557.73, Januari f 1467.82, Febr. f 1789.17, Maart f963.31, April f 959,555, Mei f 1127.10s, Juni f 1070.48 Jnli f596.78, totaal f10790.035. Dg Kermis. du eledrische tra-m de JEermis van. het De kerm ia nadert met ra-sse schre- Spaarne verjaagd, den, nog slechte eenige dagen en wij Hu °- i- de drukte zich verplaat- zullen volgens Haarlem's gebruik het 9ecn naai* de Groote Markt, de Boter- gebeier der da-miaatjes weder vernemen, markt en de Oude-graoht. als sein, dat dit rich telken jar© jierhai- AIzoo hebben wij) al het -een en an- lend feest voor klein en groot-, is inge- d.er opgenoemd, waarin d'e Haarlemmers luid. Ieder jaar vinden wiji nieuwe ver- ^h met de kermis kunnen verheugen, maken, -doch ook ieder jaar verdwijnen Wellicht 'komt ea* de volgende weelc, weder oudere. Waar is Spriet mot zijne. wanJie®r de kermis te Gouda is afgeloo- parade-tent, die indertijd hier zoo be-.Pen- noö wef mcGtJ hij. kond en zoo gevierd was, zóó zelfs, dat! dn dö bocieteit „Vereeniging" treedt de talrijke bezoekers bij den aanvang j het gezelschap van Francis Pichler uit van eene voorstelling met ladders moes- j Rotterdam met een keurig programma ten worden tegen gehouden; waar zijn 1 °P> in de Kroon geeft het gezelschap Alber en Basch, die verleden jaar zoo!van. Fnts van Haarlem' voorstellingen veel succes inoogstten; waar zijn de!en -Felix Favore is het gezelschap montagnes russes, de paardenpellen ivarL Henri ter Hall. dat iederen avond en de honden- en apen theaters; zij| dc revue --Het einde der eeuw" omroert-, zijn verdwenen. Anderen hebben daar entegen hunne plaats ingenomen, zoo is Spriet op de Botermarkt vervangen door Hart. de montagnes russes door door stoomdraaimolens, met beweegbare paarden, schuitjes en zelfs zagen wij heden beweegbare varkens, die wellicht het volgende jaar weder door orang- oetans, krokodillen of andere verschrik kelijke dieren zullen worden vervangen, die men in leven liever op grooten af stand ontmoet-, en waarop men dan zeer gemoedelijk eenige toer£jes in de rondte maakt. Ook de honden- en apenthéaters, men ziet ze hier niet meer, maar wel en d'at voor het eerst op deze kermis eene groote menagerie. En om da men- schen, die eir aan twijfelen, dat d'e zich daarin bevindende dieren, niet tot de maksten behooren en werkelijk „wild" zijn te overtuigen, kan men op -do re clame-biljetten lezen,,'s avonds voe deren -der wilde dieren N.B. Oude en gezonde paarden worden voor voedsel der dieren te koop gevraagd." Nu als dat niet trekt, trekt niemendal. Wie ons evenwel nooit vergeet, dat is de vriend van oud en .jong, dat is Tewe met zijn prachtige stoomcaroussel. Op de Groote markt valt direct- zijn keurig ingerichte tent in het oog daar naast treffen wij eveneens oude beken den aan, Consael en Wc-sselingh. Ook de ..oeroemde professor Muller et- sa- fille" ontbreken niet, doch de Schouw burgtent van den heer Hart, die ver leden jaar bij de Jansstraat stond, is ditmaal ook achterwege gebleven. en laat het terrein voor onzen Haarlem- schen schouwburg, waar het welbekende gezelschap van ,Gebr. Yan Lier zal op treden, vrij. Op de Gedempte Oudegracht bij, de Zijlstraat hebben de geheel-onthouders hunne van ouds bekende blauwe tent opgeslagen. Wij treffen daar verder aan eene photographic*ent, een luchtschom- mel, een schiettent, en niet te vergeten een draaimolen, het vermaak voor de jeugd'. Ook deze heeft "betere tijden, ge kend. toen de stoom nog niet zoo in praktijk was gebracht, maar ook de stoom-draaimolens zullen -het dit jaar' merken, dat hier ter stede de electri- citeit is ingevoerd. Wij .hebben velen zelfs hooren zeggen, „nu ik maak nog veel liever voor 10 cents een ritje met de electrische tram om de stad. dan dat ik naar Tewe ga, dan ,heb ik ten minste een half uur plezier van mijn geld." Op de Oudegracht staan als gewoon lijk aan de eene zijde de poffertjes-, aan den anderen kant de galanterie-kramen, terwijl met het- front naar het Ver- wuift liet Hippodrome van den heer Overmeer de voorbijgangers tot een be zoek uitnoodigt. Op de Botermarkt- zijn behalve het genoemde theatre van Hart een stoomcaroussel van Dobbelaere. de bekende oliebollenkraam van de Nies, en niet te vergeten voor de perste maal alhier een theatre Américain. Wanneer men de Fransche aanbeve lingsbrieven, de behaalde kransen, en de biljetten, waarop van den beroemd- sten slangenbezweerder, de bcdrevenste lasso- en dolkwerpster, wordt gespro ken ziet, zou men aanstonds besluiten dit theatre-met een bezoek te vereeren. Als anderen ea* evenzo© över denken, lacht de directeur voorzeker in zijn vuistje. Op de Oudegracht aan de andere zijde van 't Verwulft-,bevinden zich. de nougat- suiker-, speelgoed- en galanterie-kramen en op d'e Smalle Oudegracht zal Jaapie met zijn heerlijken koek weer present zijn. Verder eenige kleine kraampjes, een draaimolen eau theatre Mexicain. wellicht in denzelfden trant als heb de revue „Het einde der eeuw" opvoert en den bezoekers eenige genotvolle aVonden belooft. Heemstede. Hedenmorgen omstreeks acht uur kwam de heer Sleg^ers, landbouwer in de Haarlemmermeer, wien voor een paar ueken eeD dergelijk ongeluk overkwam, weder aau den Binnenweg, naby het Raadhuis, met paard en brik met de stoomtram in aanraking, wat hem wederom nog al schade aan tuig en brik berokkende. Ook dit maal kwam by overigens met den schrik vry. IJmuiden. Id antwoord op de gisteren aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder gezonden telegram men, werd heden aan de Coöperatieve viscbhandelvereeniging alhier telegra- phisch boogstderzclver dank betuigd voor de toegebrachte hulde. Haarlemmermeer. Tot ambtenaar van deu Borger!. Stand alhier is benoemd de heer J. W. Lantzendorffer, burgemeester al hier. Voor den verbouw van school ïen I II heeft deze gemeente besloten eene geldleening aan te gaan van f 8400 a 3'/i met jaariyksche aflossing van f500. Op 1 Juli jl. bedroeg de gemeen telijke schuld f 35500 mét jaariyksche aflossing van f3700. Benoemd tot onderwijzersaan school III, J. Over te Oude Niedorp, aan school V, A. Kroes a'-bier, en aan school XI, R. Brouwer te Nieuw- Wolda. Eervol ontslag is verleend aan A. van Asselt, onderwijzer aan school V alhier, en aan A. Kroes, onderwy zer aan school XI. De h8er G. Dros herdacht onder zeer vele blijken van waardeering en belangstelling zyn 25-jarige ambts- vervuilings als hoofd der scboo! te Kudelstaartschoolcommissie, inge zetenen en leerlingen schonken den I geaebten jubilaris fraaie cadeaux, terwyl hem een van het gemeentebe stuur werd toegezegd. Sloten. De vrije najaarspaaraenmarkt. van wege de Holl. Maatscb. van Land bouw, zal alhier gehouden worden 22 Augustas a.s. VERVOLG MIEUWSTIJSMHGEII Trekhonden. Naar aanleiding van. een artikel in de Veldpost" over trekhonden, waar in o. a-, werd gezegd,,'t Ia dus niet goed gezien van de Vereeniging tot be scherming van. dieren, dat zij, zich ver zet tegen het -gebruik van den hond.' als trekdier," schrijft ons d'e heer L. J. Quarles va.n Uffordi uit 's-Gravemhage, waaxnemen-d voorzitter der „Nederland!- sche Vereeniging tot bescherming van dieren," o. m. heft volgende „In bedoeld artikel wordt in de eer ste plaats aangehaald., hetgeen door Dr Albert Heins te Ziirich geschreven is, die beweert dat- de hond: in elk opzicht geschikt is om als trekdier gebruikt te worden. Dc ben het- met Dr. Albert Heins Amerikaansche op de Botermarkt. Met J oena ,en ik durf zeggen, dat 'ook ons een luchtschommel wordt hier de rij i Hoofdbestuur het met Dl*. A. H. volko- der kermisvermaken gesloten. l men eens is. Maar men wete dan ook. Was het voorheen hier ééne der dat wij ons volkomen kunnen vereeni- drukste kermisgedeelten, thans heeft gen met de wijze waarop in Zwitser- ellendige woning had zij slechts weinig goedheid gekend, of slechts weinig ge luk ondervonden; maar toch, als zij in haar donker hoekje zat. met haar eenige boek, en van tooneelen, men- schen en leefwijzen droomde, waarmede zij misschien persoonlijk nimmer be kend zou worclen, had zij eene soort van 'vrijheid gesmaakt, waarvan zij hier beroofd was. Dat was echter alles nog nietwant in haar leven in de ellen dige steeg, waar haar dronken vader en hare kijvende moeder hun twistend be staan. voortsleepten, was eene tussalien- poos van kalmte en genoegen gekomen, toen zij, in het hospitaal lag, en- met allo zorg verpleegd, en dagelijks, ten minste door óén .hartelijk deelnemend' vriend! bezocht werdtoen was er eene flikkering van zonneschijn zóó helder, dat zij er in 't eerst bijna door verblind; werd, en nauwelijks wist of het werke-J Hjkheid! of begoocheling was. En. nu het contrastIn plaats van teedere zorg en vertroostende stemmen om haar heen, in plaats van den glimlachen den vrageuden blik van haar dagelijk- j achen bezoeker, den rwarmen handdruk, en de verzekering dat voortaan alles zich ten beste voor haar zou schikken, en dat het haar aan niets ontbreken zou wat vrienden haar slechts verschaffen konden. norsche onver schilligheid voor haar leed; barsche stemmen, die haar over -de dwalingen har er onwetendheid berispten; straf voor den geringsten misslag, 't zij wer kelijk of vermeend, cm onthouding van alles waarop zij in billijkheid aanspraak had. Wat dacht zij dikwijls aan den goed- liartigen, edelmoedigen, welgemaakten onbekende, die -haar in zijne bescher ming ,had genomen Hoe vereerde zij in haar kinderlijjk hart zijn naam, en bad zij voor hem, .en viel zij ween end in slaa.p, terwijl zij zich elk vriendelijk woord' van troost d'a-t iiiji tot haar ge sproken had, te binnen riep, en da-t alles vergeleek met de hebzuchtige wreedheid, die zij nu ondervondArme kleine Rosa! Al de andere leei-meisjes hielden veel van haar, hoewel zij haar een wonder lijk, „ouderwetsch" schepseltje noenu-i den. Zij -lachte niet zooveel als de a-n-' dere want in weerwil van haarj schraal rantsoen, hard werk en weinig rust, hadden dè arme leermeisjes ter, sluiks menige scherts en vroolijken in val onder elkander; maar zij was niet) stuursch, ea altijd erkentelijk voor de minste vriendelijkheid, die men haar be toonde, af eenige hulp, die men haar verleende. En zij maakten haar ook tot hare vertrouwde. Patty Jenkins, die«| geene van de andere meisjes den min-: sten wenk had gegeven van den slagers knecht. die met goed gevolg haar- hart had belegerd, en reeds jwerkelijk op een Zondagnamiddag in Cremorne Gardens met haar gewandeld had Patty ver telde Rosa er alles van. en dit wanho pig geval van wederkeerige liefde en- donkere vooruitzichten vond bij Rosa veel sympathie. Niet dbt .Rosa al Pat ty's uitdrukkingen verstond, of oud ge noeg was om al het romaneske van den teederen haa-tstocht te beseffen»; maai* Rosa dacht, dat zoo de slagers knecht, die haar als eene soort van vermenging va-n een. held en een dandy beschreven werd, op Lorimer Little- good geleek, liet zeer natuurlijk was dat Patty veel van hem hield. En toen zij Pa-ttv vroeg of de slagersknecht haar hier gebracht had. en Patty lachte en zei d'e dat het er niets naai- geleek, want- dat hij haar, integendeel, wat gaarne hier van daan wilde nemen, bemerkte Rosa dat hare kennis des levens nogl zeer beperkt was; zij kon het onder-j scheid tusschen hare eigene stelling en die van de andere meisjes niét begrij pen, en met karakteristieke voorzich tigheid vroeg zij niets, maar trok zich in zich zelve terug om hare eigene be spiegelingen te houden, en zich voor stellingen van het leven te ma-ken, die niets van de werkelijkheid' hadden, even als zij thuis in haar donker hoekje, met haar boek met twee prentjes voor zich, gedaan had. Op zekeren dag, terwijl Rosa en de drie andere leermeisjes hard aan de bloemen werkten, en slechts fluisterend spraken, werd er aan de straatdeur ge klopt en omstreeks vijf minuten- lar ter, stdven.de Mrs. Crump de- kamer binnen, er uitziende alsof zij meer dan ooit geneigd was om op iedereen vrat te zeggen te hebben. „Als gewoonlijk weer aan 't babbe-' Jen, luie meiden Een mooi koopje heb ik aan jeluimet uwe luiheid! en uwe gulzigheid ruineer jelui me eiken dag. En dat is nu weer wat moois met u, juffertje," zeide zij, zich tot- Rosa wen dende „ei, ei, dat krijgt me daar be zoek van heeren, die u willen spreken?" Rosa zag verrast op, en dacht dat het Lorimer zijn moest. Mrs. Crump ried hare gedachten in ,een oogenblik. „O, neen, juffertje, h ij is het niet 't is een heel ander slag van mensch, dat kan ik u verzekerenHij is oud genoeg om uw vader to zijn. anders zou ik hem niet permitteeren u te. spre ken". Bij het woord „vader." beefde ging hij voorten Rosa ging zitten, er. Rosa en zag voor zich. staarde den man aan. nieuwsgierig wie „Is het .mijn vader, juffrouw?" vroeg hij toch mocht zijn. en wat hem hier zij, bevreesd voor het antwoord. gebracht had om haar te spreken. „Uw vader! Wel neen. Ik wist niet „Gij kent mij niet-?" .hernam hij; eens dat- gij een vader had't", zeide Mrs. „ik ben toch een zeer oud vriend van Crump met een spottenden glimlach, uw goeden vader een zeer oud vriend „Ga- maar naar beneden, in de zij ka- Hij en ik hebben elkander reeds der- in er, en kom spoedig terug, of er zal tig jaar gekend." wat voor je opzitten." Rosa deed zoo Indien de bezoeker bedoelde zich als haar gezegd was, nieuwsgierig wie door deze verklaring bij Rosa- aan te er toch' wel gekomen kon zijn om- haaa* bevelen, had hij| zich a.l zeer bedrogen te spreken, en niet in staat een ande- want Rosa's ondervinding van ail de ren vriend dan Lorimer -te bedenken.intieme vrienden ha ars vaders strekte Toen zij de zijkamer binnenkwam., geenszins om haar e'en hoogen dunk vam zag zij voorzeker een geheel ander man hun karakter te geven., dan Mr. Lorimer Littlegood'; want haar „Hebt gij uw vader wel eens van Mr. tegenwoordige bezoeker was een klein Weazel hooreni spreken, lieve? Die ben manneken, met scherpe trekken, tame- ik." lijk pover gekleed, geenszins jong, en Rosa, zeide dat zij zich er niets van alles behalve innemend. kon herinnerenen Weazel gaf zijne „Ha, lieve meid, hoe gaat het u?" meening te'kennen dat dit al zeer zeide nij, blijkbaar bedoelende zich ui- kluchtig was, omdat hij een van Wil- terst- aangenaam voor te doen. „Gij liam Bennoch s oudste vrienden was. zijt dus juffrouw Bennoch juffrouw „En hoe gaat het uw vad'er, lievi Rosa. Bennoch, niet waar? En een lief meid?" ging Weazel op denzolfdec Roosje zijt gij ook ha, ha En hij vriendelijken toon voort, terwijl hij eindigde met een korten, gemaakten Rosa aanzag, zoo omtrent als men voor lach, die Vriendelijk en aanmoedigend onderstellen moet dat eene ratelslang moest heeten, maar juist de tegenover- een arm vogeltje aanstaart, dat zij wil gestalde uitwerking had. betooveren om het in hare opgesperde ..Ga zitten, mijne lieve, ga zitten," kaken te lokken. (Wordt veryolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2