begeven naar Burg-Steinfnrt, tot het trengen van een bezoek aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim-Steinfurt. De hofdame Baronesse van Ittersam en de kamerheer Jbr. van Weede zullen H. M. vergezellen. De nieuwe Gouv.-Generaal. De nieuwe gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, luit.-gen. W. Roo seboom zal 19 dezer naar looië ver trekken met de Koningin Regentes van de Maatschappij „Nederland". Voor Z. Ex. worden vier hotten in gereedheid gebrachtde kapiteinshut op het campagnedek en de daarnaast gelegen zeer fraai ingerichte passa giershut, benevens twee hutten le klasse. De hutten zullen op bijzondere wijze worden gestoffeerd. De verdediger der gebr. Hogerhuis. De „Soc.-Dero." bevat brieven van de gebr. Hogerhuis over de quaestie wie hun verdediger zal zijn, wanneer hun zaak in revisie komt. Alle drie betuigen hun leedwezen, dat men b:ii- ten hen om hun verdediging reeds aan mr. Z. Van der. Bergh had op gedragen, maar verklaren thans moei lijk te kunnen terugtrekken. Revisie. Naar men verneemt zal heden bij den Hoogen Raad worden ingediend een verzoek om revisie in de zaak van den gepensionneerden kapitein van het Oost Indisch leger Van Vulpen. in dertijd veroordeeld wegens diefstal van effec- ten ten nadeele van zijne schoonmoeder. Gynaecologisch Cougres. In de aula van de Universiteit te Amsterdam uerd heden het Interna tionale Gynaecologisch congres ge opend. Uit den komkommertijd. Het Hbld. van Maandagavond weet mee te deelen, dat het dien dag te Amsterdam geregend heeft! Die komkommertijd toch De valsche munter. Maandag werd de door den Amster- damschen rechercheur Peters aange houden valscbe munter J. H. Smits- hupsen door de justitie scherp verhoord. Voornamelijk liep dat over de vraag of er medeplichtigen zijn, wat S. ten sterkste ontkent Dit vermoeden bestaat naar aanlei ding van het groote getal nagemaakte munten, dat nu en dan is in beslag genomen. Ook vermoedt men dat nog eene andere werkplaats bestaat waar de munten werden vervaardigd, of dat een deel van 't materiaal en werktui gen in een der stadsgrachten is ge gooid. Vooral de omstandigheid dat op de gemaakte munten een vrij goedrond schrift voorkomt, trok de aandacht van de justitie, eu het is gebleken dat, hoewel de instrumenten voor 't maken daarvan primitief zijn, ze toch vernuftig zijn uitgedacht. De justitie zet met grooteu ijver het onderzoek voort. Omtrent den valschen munter J. Smitshuijzeu die te Amsterdam gepakt is, wordt nog medegedeeld, dat hg reeds zeven jaar gevangenisstraf ach ter den rug. Doch na zijn ontslag ging het hem niet naar den vleesche, zoodat hg trachtte op de meer gevolgde wijze aan geld te komen. Hij kocht op het Amstelveld oude theepotjes en derge lijk compositiegoed op. versmolt ze en maakte daar rijksdaalders van. Dit is zeker wel de goedkoopste manier om aau geld te komen, inaar de poli tie oordeelde, dat er reeds veel te veel valscbe rijksdaalders in omioop zijn en achtte zich gelukkig de hand op Smitsbuyzen te hebben gelegd. Onvoorzichtig. Zondagavond bad eeü ernstig on geluk plaats met de Gooische stoom tram. die oui 10.50 te D.euien van de richting Hilversum aaukomt. Even voor de kom van het dorp sprong een heer van een der wagens, terwijl de tram iu volle vaart was, en kreeg den laat sten wagen over een zijner beeoen. Onmiddellijk werd voor- loopige geneeskundige hulp verleend en daarna de te Amsterdam wonende zwaar gewonde naar het Burgerzie- kenhuis aldaar gebracht. Verdronken. Te Gorinchem zyn gisteren 2 jon gens van omstreeks 13 jaar in de Griend verdronken. Bij het ophalen bleek, dat de slachtoffers zich, toen zjj zonken, aan eikander hadden vastge klampt. Toen men hen zoo ophaalde, schoot een der lijken los; men zoekt daar nog naar. Maandagmorgen kwam uit Amster dam te Utrecht aan, mr. F. A. van Hall. Begeleid d~#r een vijftal heeren werd bij te voet naar zijne woning gevoerd, waar hem werd toegestain orde op zijne zaken te stellen. directeur: S. Wol 1 mann en het Ko loniale Reservekorps, directeur de heer Thewissen. Bal cbampêtre, vuurwerk. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Vallende sterren. In den nacht van 10 op 11 Aug. doorsnijdt de aarde bij hare omwen teling om de zon jaarlijks de baan van een periodiek terugkeerenden zwerm vallende sterren, wier uitstra lingspunt in bet sterrebeeld van Per- seüs ligt en die daarom den naam van Perseïden dragen. Genoemd sterrebeeld staat den 10 Aug. 's nachts te 12 ure hoog aan deu Noord-Oostelgken hemel, en daar om dien tijd de maan dan reeds lang is ondergegaan, kan de waarnemer by gunstig weder en een goed gekozen standpunt (zoo mogelijk buiten de I verlichte stad) eeo heerlijk schouw- 1 spel hebben van eeu den gauschen i nacht voortdurenden vallende-sterren- regen. Deze zwerm vallende sterren is meer bekend onder den naam vau Lauren- tiusstroom" of „Tranen van den H. Laurentius" berichten over de waar neming van deze natuurnebeurteuis reiken^ terug tot het jaar 830 na Christus. De elementen van de elliptische baao van den vallende-sterrenregen komen zeer nabij met die van de periodiek terugkeerende komeet 1862, III, zoodat bet gerechtvaardigd is aan te nemen, dat deze komeet en de Perseïnen-zwerm in gelijke baan om de zon draaien. Letteren ea SLunstt Gids Alkmaar e. o. De vereenigiuu „Alcmaria" heeft voor tien cents eeu gidsje voor die gemeente en omstreken verkrijgbaar gesteld. Het is bewerkt door den heer P. Rus, onderwijzer, te Amsterdam, die er in geslaagd is, op hoogst onder houdende en beknopte wyze het we tenswaardige voor Oen bezoeker inede te deelen. Het boekje bevat, behalve 18 bladzijden tekst, 4 kaartjes: le. Situatie vau Alkmaa'2e. Platte grond vau idem; 3e. Waudelkaart van Alkmaar naar Heiloo4e. Plat tegrond van het Bergerboscb. Zangwedstrijd te Nijmegen. Het feestprogramma van dennatio- nalen wedstrijd van mannenzangver- eenigingen, die op 18, 19 en 20 Aug. te Nijmegen zal gehouden worden, ter gelegenheid van het 40 jarig be staan van „Ngmeeg's Mannenkoor," is als volgt samengesteld Vrijdag 18 Aug., 2 aur: Opening van :e feesten met een matinéa door het sympbonie orkest van „de Har- mooie'" te- Groningeo, directeur: H. M. vau 't Krugs; 7'/j uur: Groot jubileums-concert, te treven door „Ngmeeg's Mauuen- koor", directeur Albert Roothaan, met medewerking vau bovengenoemd or kest, waarbij zal worden ten gehoore gebracht de aan de feestvierende liedertafel opgedragen compositie „Zangerslied", woorden van B. ter Haar Bzn., muziek vau A. M. van Beuge, beiden eereledeu van Nijmeeg's Maunenkoor, en „Laetare Jerusalem", compositie van Alb. Roothaan. Zaterdag 19 Aug. 10 uurOchtend- concert in den tuin van „De Vereeni- ging" lO'/j uur: ROunie der zangers, in „De Vereeniging"12 uur: aanvang van den wedstrijd der 3e afdeeuug 7 uur: wedstrijd der 2e aftleeliog. i Na afloop: Vauxhall en daarna: bal-champêire. Zondag 20 Aug., des morgens 9 uur: gelegeuheid voor een tocntoaar Berg-en-Dai per tram en ttrug over Beek; 12 uur: Reünie der zangers in de „Vereeniging" 2 uur wedstrijd der le afdeehog; 4—5 uur: Muziek uitvoering door de Koloniale Reserve in den tuin der „Vereeniging" 7 uur: wedstrijd der eere afdeeliug. Na afloopGroot dubbel concert door de Wiener Elite-Solisteu-Kapelle, Groote Houtstraat 24. OUDSTE HUIS IN Zijdenstoffen en Dames- fournituren. Steeds het nieuwste voorhanden. Toupnures, in 12 soorten. H. J. VISSER. •iport e*® ^esSsttrïjjö!©^ Lawntennis. Op de baan van de club alhier had Zondag de match mioed double plaats van deD tweedaagschen wedstrijd, uit geschreven door den Nederlandsebeu Tenuisboud. Er werd gestreden tus- schen freule M. F. Teding van Berk hout en den neer F. Breytensteyu met mej. Vas Visser met den heer Putman. Cricket. Zooals altijd heeft het ook Zondag te Heemstede weer duchtig gespannen tusschen Rood en Wit en Ajax eD slechts met 1 wicket heeft het Ajax mogea gelukken de zege te behalen. Globe-trotters. De beide wereldwaudelaars, die de vorige week van Amsterdam hun reis begonnen, zgn Zondagochtend te Keu len aangekomen. Zij hebben nu 224 kilometer in ruim 5 dagen afgelegd. Hun le kwartier op Dinsdag was te Amersfoort, het 2e te Aruhem, het 3e te Kleef, het 4e te Crefeld, en het öe te Nieuwkerk. Int. Schaakwedstrijd. Maandag begon in het gebouw Con cordia te Amsterdam de internatiouale hoofdklasse wedstrijd, uitgeschreven door den Nederlandschen Schaakbond. De deelnemers zijndr. C. Trim- born, KenlenJ. Dimer, Hamburg Pat, Ströbeck F. W. Pelzer. Frank fort a/M.Rud. Swiderski. Leipzig Jozef Partaj, PraagH. E. Atkins, Northamptondr. N. Mannheimer, Frankenthalmr. I. D. Tresling, Win schoten „Mar, Utrecht; Jbr. A. E. van Foreest, AmsterdamD. Bleyk mans, AmsterdamW. B. H. Mei- ners, ArasterdamJ. W. ie Kolsté, 's-GravenhageJ. F. Heemskerk; Sas van Gent en Mizi. De wedstrijden worden gedurende 10 dagen telkens van 9 tot 2 uur en van 6 tot 11 uur gehouden- De uitslag der eerste ronde is Winners. Onbeslist. B eykmans. Remise. Atkins. Trimborn. Remise. Remise. Swiderski. Spelers. Dimer-Miri Bleykmans-Pelzer Tresling-Foreest Atkins-Meiners Heemskerk-Trimborn Partaj-Pat Manuheimer-Mat Te Kolsté Swiderski De tweede ronde had den volgen den uitslag Pat-Mannheimer Mannheimer. Trimborn-Partaj Partaj. Meiners-Heemskerk Onbeslist. Foreest-Atkins Onbes ist. Pelzer-Tresliog Remise. Moquette-Bleykman8 Onbeslist. Te Kolsté Dimer Remise. Swiderski-Mat Onbeslist. Te 6 u. 10 min. verscheen Dreyfus. Men riep Daar is hijmaar slechts weinig personen konden hem zien. Geen enkele der hem begeleidende personen was in burgerklecding. De soldaten, die „en baie" stonden laDgs den weg dien Dreyfns gaan moest, waren met den rug naar hem toe ge plaatst. Bij het openen van de zaal voor de terechtzitting stormden de journalis ten naar binnen, op het gevaar zich den hals te breken. De heeren Demange en Labori kwamen met hunne secretarissen. De oud-president Casimir-Perier zat tus schen de generaals Billot en Chanoine. Daarachter zaten de overige oud ministers van oorlog, Zurlinden, Mer- cier en Cavaignac. Nadat de deurwaarder den krijgs raad had aangekondigd, werd Dreyfus binnengeleid door een officier der gendarmerie. X.' Onmiddellijk nadat Dreyfus in het Liceum was binnengebracht werden de soldaten ingetrokken. De getuigen kwameu door de groote poort binnen. Na de aankomst van Claretie, Co- chefert, Bernard Lazare, Mathieu Dreyfus eu de gebroeders Hadamard kwamen de generaals. De menigte door de gendarmes tegengehouden, nam steeds toe iu aantal. Achtereenvolgens zag men binnen gaan majoor Lauth, archivaris Gri- helin, generaal Chanoine. kapitein Lebrun-Renault, den heer Paléologue. Op dit oogenblik werden de eerste kreteu gehoord. De aankomst van generaal Zurlinden werd op de „Quai de rÜniversité" begroet met den kreet„Leve het Leger Vervolgens kwamen generaal Julliard, luitenant kolonel .Jeannet, de generaals Mercier en de Saint-Germaiu, te voet of per rijtuig, en begroet met den kreet Leve het Leger Aan den ingang van het Lyceum had men noch mevrouw Henry, noch Marguerite Pays gezien, die als ge tuigen gedagvaard zgn. Het biunen komen v .n de leden van den krijgsraad ging bijna ouopgemerkt voorbij. Toen de leden de zaal binnenkwa men presecteerden de troepen het geweer. Kolonel Jouaux opende de zitting en gaf bevel den beschuldigde binnen te leiden. Aller blikken waren op Dreyfus gericht, die, vergezeld door een'officier der gendarmerie, binnen trad. Hg droeg een nieuwe uuiform van kapitein der Urtillerie en liep met opgericbten hoofde, doch zonder aan stellerij. Zijn kort geknipte haren zijn zeer vergrijsd zijn voorkomen is niet veel veranderd. Hg maakte het militaire saluut en zette zich neder met den rug naar het publiek. Op de uitnoodiging van den president deelde hg naam, ouder dom en graad mede. Vervolgens las de griffier bet von nis van het Hof van Cassatie voor. Kolonel Picquart werd bij het bin nenkomen door zijn vrienden toege juicht; deze begroeting werd beant woord door enkele kreten bou hou De zaal was bijna uitsluitend gevuld inet journalisten, getuigen en enkele zeer bevoorrechten. Opgemerkt werd de aanwezigheid van een groot aantal teekenaars en photographen. Naast majoor Carrières zit majoor Magence, die hem is toegevoegd. In de zaal wordt de „witte dame" opge merkt, die te Parijs alle zittingen vaG het proces Zola en van het Hof van Cassatie heeft bijgewoond. De namen van Esterhazy en du Paty de Clara worden zooder'resultaat Gemengd Nieuws Het proees-Dreyfus. Gisteravond deelden wy reeds het een en ander mede, omtrent deu eer sten zittingsdag van den krjjgsraad, die tbaDS te Rennes bijeen is, om den onschuldigen Dreyfus on schuldig te vprklïrpn. Het volgende is nog ontleend aau meer uitvoerige berichten. Te 6 uur iu deu morgen zw'teu pe lotons gendarmes te paard de s' raten af, die natr het Lyceum leiden. Op verschillende punten werden troepen opgesteld. Een dubbeie rij troepen werd geplaatst van een laag poortje van de gevangenis tot aau eeu pooit die toegang geeft tot de kapel vau het Lyceum. Esterhazy, de eeuwige uitvluchten zoeker, is toch maar niet als ge tuige te Rennes gekomen, hoewel hg het eerst vast en zeker verklaard had. De Matin bevat een brief van hem aan majoor Carrières waarin hg dit meedeelt. Hij meent, dat de pressie op dea krijgsraad uitgeoefend, dezen partijdig zal maken. Hy herliaa t echter, dat hg op last vau Sandherr, bet borderel geschreven heeft en met j Schwarzkoppeu in verbinding getreden is. Hg valt daarin verder de Duitsche militaire attachés aau eu eindigt met de verklaring, dat hjj groote diensten bewezen heeft aan zijn vaderland. Tijdens de voorleziug van het rap port vau majoor d'Ormescheville luis tert Dreyfus zeer aandachtig, roet gevouwen handen. Ai ie blikken uit de zaal bljven op hem gevestigd. Er zullen niet minder dan honderd getuigen worden gehoord. Te 9 20 minnadat de voorle zing van hst rapport geëindigd was, i begon het verhoor van den beklaagde. Dreyfus stond op en plaatste zich in militaire houding voor de rechters. Tijdens het verhoor kwam de we duwe van Henrv in de zaal voor de getuigen bestemdde daar aanwezige personen begroetten haar eerbiedig. De generaals Gonse, Mercier, Bois- detfre en Roget kwamen, evenals vele andere officieren, haar de hand druk ken. Op last van den president werd aan Dreyfus voorgelegd het geschrevene onder dictée, dat hg op last van Du Paty gemaakt had. Hij beschouwde het oplettend en zeide, dat, als het schrift in het begin wat grooter is dan aan hel slot, dit komt omdat zijn hand toen meer aan hot schrijven ge wend was. Hij erkende driemalen in Duitsch- land te zijn geweest, maar verklaarde dat hij gedurende zijn verblijf zijn woning niet had verlaten. Hij oot- kende de Duitsche legeroefeuingen te hebben bijgewoond in de omstreken van Mulhausen of het geweer model 1886 te hebben getooud aan een Duitsch huzarenofficier. Ook heeft hg nooit aan zijn kameraden onbescheiden vragen gesteld. Evenmin begaf hg rich in 1884 naar Brussel. In antwoord op eeG vraag van don president zeide Dreyfus, niet in intieme betrekkingen te hebben gestaan tot eene dame in de rue Bizet. De presi dent zeide, dat zijn vraag niet bedoelde betrekkingen van moreeleo aard. Bedoelde dame was spion iD dienst van vreemde mogendheden. Dreyfus zeide aan haar te zija voorgesteld door commandaut Gendron van den ioformatiedienst. Bij het begin van het verhoor van Dreyfus vroeg de president hem nog „Hebt gij niet na bet verlaten van de Hoogere Krijgsschool verlof ge vraagd, om naar Italië te gaan Drevfus antwoordde hierop beves tigend^ maar zeide dat bg er niet heea gegaan is, omdat mevrouw Drey fus ziek werd. Hij is iu dien tijd ook niet naar den Elzas gegaanlater wel. drie malen. Op een vraag van den president vertelde Dreyfus van het bezoek na zijn veroordeeling aan hem gebracht door Du Paty de Clam, die hein vraagde of hij misschien inlichtingen zonder belang had gegevea om daarvoor andere in de plaats te krygen. Drey fus antwoordde destijds ontkennend en voegde er by dat het niet geoor loofd was een onschuldige te veroor- deelen. Hij verzocht Du Paty den minister vau oorlog te verzoeken licht te brengen in zjjn zaak. De ondervraagde vervolgde: „Ik heb niet 'ot Du Paty gezegd, spre kende van een militair attaché van een buitenlandsche raogeudheid„Ik zal hem een dolk ia de keel stooteD.' Ik heb verzocht dat men de buiteu- landsche militaire attaché's zou ont vangen en dat men hun het mes op le keel zou zetten om ze aan het iprekeu te krygen." De president vroeg of op den dag der degradatie kapitein Lebrun Re nault aanwezig was, waarop Dreyfus antwoordde „Ik geloof dat ik ni9t tegen hem heb gesproken, ik hield om zoo te zeggen een hakkelende alleenspraak. Ik wilde tegenorer allen mijn onschuld uitschreeuwen. Ik zeide tot kapitein Lebruu Renault dat ik tegen het volk myn onschuld wilde uitgillen." Vraag van den voorzitter: Hebt ge niet gezegd„de Minister weel wel dat als ik stukken heb geleverd Antwoord: „Neen. Toen ik over den minister sprak, die w ist dat ik onschuldig was, zinspeelde ik op mijn gesprek met majoor du Paty de Clam." Vraag: Waarom hebt ge een tijd perk van driejaar gesteld voor net aan het licht komeu van uw onschuld PHet moet toch uw weusch geweest zgn dat zy spoediger zou blijken. Antwoord: „Ik heb drie jaren ge steld, omdat meu weigerde dadeigk licht te onstekeri over de zaak, omdat de buitenlandsche staatkunde zich daartegen verzette en ik niet kon ho pen dat de waarheid vóór twee of drie jaar bekend zou zyu. Na de ondervraging stelde de ro- geeringscouimidsaris. majoor Carrières, een vraag betreffeude de nota over de wijziging in de formatie der artillerie, iu het bordereau genoemd, waarop Dreyfus met enkele woorden ant woordde. De advocaat Demange vroeg, met het óóg op de woorden„Ik ga op manoeuvres", of het besiuit vau den minister van oorlor betreffende het bijwonen dier manoeuvres door de Stagiaires in het dossier aanwezig is. De regeerings commissaris ant woordde ontkennend. Er heeft gedurende de zitting geeu enkel incident plaats gevondeu, dat vermeldtug verdient. Er kcerscbte de grootste kalmte, dank zy den vader lijken en verzoenenden maatregel vau orde, die genomen waren. Drevfus is weggegaan, zooals hij gekomen is, zonder de minste stoor nis. Te 11 uur werd de beschuldigde weder weggevoerd, wat in minder dan vyf minuten geschiedde. De troepen hadden deu dienst weder horvat. Iedereen snelde naar buiten, naar de Avenue de la Gare, in de hoop Drey fus te zien. De troepen hielden de Avenue eu de straten die er op uit- loopen vrg. Te 11,15 werd Dreyfus vau het Lyceum naar de gevangenis overgebracht, voorafgegaan door een gendarme en tusschen twee gendar men. Een kapitein der gendarmerie sloot den stoet. Dreyfus liep met vasten, zekeren stap en zag stijf rechtuit. Het volk rekte nieuwsgierig de halzen en drong op, maar de soldaten konden zonder moeite de orde handhaven. Er werd geen kreet gehoord, geen vyandig gebaar gezien. De troepen keerdeu onmiddellijk na afloop naar de kazerne terug. Aan een particulier telegram, dat het „Hbld." ontving is nog het vol gende ontleend By de ondervraging van Dreyfus ontkende deze beslist alle kleine' be schuldigingen. betrefiende vrouwen on speleu, en toonde bg, dat zijn geest volkomen gezond is en dat by zich volmaakt weet te behcersc-ben. Zy.i eenigszins zwakke stem werd zelfs krachtiger, toen lig de ontkeunende antwoorden gaf. Het roerends!e oogen blik was dat van het begin der onder vraging van Dreyfus, toen hem werd gevraagd, of hij het borderel herkende. Staande, met het noodlottige stuk in banden, verklaarde bij, op bart- verscheurenden toon, dat hy volkomen onschuldig is. En sidderend van on-.- roeriDg zeide hij, alles geleden te hebben, om den naam zy'Der kinderen schoon te wasschen van den afgryse- lyfeen smet, die daarop geworpen was. Sprekende Ov'er het Dreyfus-proceS gaf de „National-Zeitung" Maandag op een in het oog vallende plaats, de volgende beschouwing De aanzienlijkste vertegenwoordi gers van de Duitsche regeering heb ben in officieeleo vorm verklaard, dat noch Duitsche officieren,noch Duitsche agenten ooit in eenitre betrekking tot Dreyfus gestaan hebben. Nooit is daarentegen van Duitsche zijde bestreden dat Esterhazy de rol gespeeld heeft die aan kapitein Drey fus, zonder een schijn van grond, toe geschreven is. Thans wil generaal Mercier „niets verzwijgen", misschien zelfs uiet de door den Russischeu oud- generaal Annenkof (inmiddels over leden) gemaakteu valschen brief van den Duitschen keizer aan Dreyfus. De National Zeitung eindigt aldus: Mocht generaal Mercier er in slagen, deu krijgsraad te Rennes bang te ma ken, dan zou de Fransche republiek, in weerwil van het optreden van eeu handvol moedige maDnea die voor recht en gerechtigheid gestreden heb ben, Daar het oordeel der geheele be schaafde wereld haar eigen vonnis geveld hebben. Heden en drie dagen zal de krijgs raad vergaderen in geheime zitting, tot het onderzoek van het geheime dossier. Het Petit Bleu noemt het oproepen van verschillende getuigen door den president van den krijgsraad op grond van zgn discretiooaire maciit een coup de theatre. Volgens het blad werden velen dezer getuigeö gedagvaard op verzoek van Beaurepaire. Tijdens de zitting had nog een ver meldenswaard incident plaats. Toen kolonel Picquart, vergezeld van majoor Forzinetti en kapitetn Freysi&tter, de getuigenkamer betrad, wendden de generaals zich met veel ophef af. Zouden zy den aanbiik van een eerlijk man met meer kuunen ver dragen De menschen uit het huis, en de dienstboden, en de andere comxnjen-| saais, waren op heb hooren van het ge- nicht de trap opgesneld, staken hun ne hoofden over elkander heen in de kamer, en zagen het zonderling schouw spel dat de forsche Kapitein clen te bed liggen den Lavers afklopte, terwijl beiden tegen elkander raasden en tier den. En met het gewone gebrek aan vaardigen, moed, dat zulke menschen kenmerkt, dacht geen van allen er aan, tusschen beide te komen en Kapitein Kelly tegen te houden, totdat men een politiedienaar gehaald had om te hel pen. Toen werd de dappere Kapitein gevangen genomen, niet zonder hevigcn wederstand van zijn kant. en inmiddels was de arme Lavers bijna tot eene mummie geklopt. De politiedienaar bracht Kapitein Kelly zonder verder pour-parler naar het wachthuis, en beschuldigde hem van grove en gewelddadige aanranding, waarvan hij gedeeltelijk zelf getuige was geweest. IX- Kapitein, hoewel veront waardigd dat hij in. verzekerde bewai ling werd gesteld, behandelde het ge val met groote verachting, en waar schuwde de politie grootmoedig aan -welk gevaar zij zich blootstelde door het te wagen de handen te slaan aan zulk een beroemd' krijgsman als bij was. De constables glimlachten en men gaf Kapitein Kelly bedaard' te kennen dat, daar hij dadelijk voor liet gerecht ge bracht zou worden, het niet kwaad voor hem zou zijn. zich van. een borg to voorzien, in geval hij weder opge- eischt mocht worden iets wat zeer waarschijnlijk gebeuren zou, dewijl het hoogst twijfelachtig was of Lavers wel in staat zou zijn dien zelfden dag. zoo spoedig na de vreeselijke afklopping. welke hij ondergaan had. te verschijnen. Kapitein Kelly vond dit een voor zicht igen raad dus verzocht hij om schrijfgereedschap, en zette zich neder om den volgenden brief aan Lorimer Litllegood te schrijven: „Politiebureau, Vine Street. Mijn waarde Littlegood ..Hier zit ik. omringd van de trawan ten der wet. en dat alleen ten gevolge van het overbrengen van uwe verma ning aan dien ellendigen Lavers. Zij zeg gen dat ik een borg noodig zal hebben, daar ik voor de rechtbank verschijnen, moet; wees dus zoo goed mij uit de klauwen van het gerecht te komen ver- lossen. Ik moet eenige van zijne knoken gebroken hebbenen inmiddels ver blijf ik „Uw toegenegen vriend, ..PHIL KELLY." Toen Lorimer dezen, epistel ontving, zat hij op zijne gewone marnier te ont bijten. „Die ventwat zou hij uitgevoerd hebben?" riep hij, opspringende. „Job spoedig eene cab breng mij mijne laarzen en mijn jas. De duivel hale alle Ieren.' Ik had -moeten weten d!at hij iets herigs of onbezonnens gedaan zou hebben. Eene mooie historie, waar ik in ben gehaald!" De cab kwam voor; Lorimer sprong er in, reed naar Vine Street, en be vond dat Kapitein Kelly zoo even naar Marlborough Street overgebracht was, om voor het gerecht te verschijnen. Op deze laatste plaats aangekomen, zag hij den dapperen Kapitein voor de balie staan, bezig met zich op hoogen toon bij den voorzit ten dien rechter te beklagen over de ijselijkheid van hem die Ka pitein in twintig diensten, en de beid van vijfhonderd veldslagen was ge weest - als een schurk naar een po'i- tiebureau te brengen. De rechter verwittigde hem bedaard, dat hij slechts te maken had met de be schuldiging tegen den Kapitein zeiven ingediend, die, voor zooverre hij er van gehoord had, hem toescheen van een hevigen, en zelfs gewelddadige» aard-te zijn. i Daarop begon, de Kapitein uit te va ren, en zijne mcening te kennen te ge ven, cla.fc Lavers een ellendige snijdtr, en de zoon van een snijder was, en dat hij niet beter waard was dan als en hond) geranseld te worden. De rechter viel hem in de x-ede door hem te zeggen dat Iiij zich, onder borg stelling van 500 pd. st„ moest- verbin den om op een nader te bepalen dag te verschijnen, en een vriend moest zoeken, die voor dat bedrag aansprake lijk wilde zijn. ..O, dat is gemakkelijk genoeg," riep Kapitein Kelly uit; ..want hier is mijn vinend, mijnheer Lorimer Littlegood, die tien duizend pond 's jaars waard is, en die voor elk bedrag borg voor mij zal willen staan. Want het was immers om zijnentwil, en om een brief, door dien Lavers geschreven, waarin hij..." ..Genoeg, ik heb voor het tegenwoor dige genoeg gehoord,zeide de rechter, tot groote verlichting van Lorimc. wien liet verschrikkelijk verdroot en ergerde, dat de Kapitein de geheele toedracht der zaak begon te verhalen, Nadat de borgtocht behoorlijk opge steld en geteekendj was, werd de Kapi tein ontslagen en liep met Lorimer heen. „Wat hebt gij uitgevoerd?" vrreg de laatste. „Wel, ik moest immers eene verma ning aan Lavers overbrengen V' zeide de Kapitein knorrig. „Maar gij, hebt tooh. zeker iets meer gedaan dan vermanen," hernam Lori mer. „De ellendeling beval mij zijne kamer uit te gaan, en toen heb ik mijn stok op zijne schouders laten neerkomen," antwoordde Kelly. „Gij hebt ails een gek gehandeld I" riep Lorimer uit. „Ik versta u niet wel, mijnheer sprak de Kapitein, met verontwaardi ging. „En als gij weder eens eene ver maning hebt over te brengen, zult gij misschien wel zoo goed zijn een ander dan Kapitein Kelly daarmede te be lasten." „Dat beloof ik u", zeide Lorimer, in weerwil van zijne ergernis glimlachende. ..Ik wensch u goeden dag, mijnheer!" zeide de Kapitein. En hij verwijderde zich roet het voor komen van een beleedigd en miskend man. Ja, wat meer is, dat meende hij ook werkelijk te zijn. HOOFDSTUK XIH. Mr. Basher, zaakwaarnemer, zat op zijn kantoor, te midden van de blikken doozen met akten en papieren, zijne el ion ten te ontvangen. Mr. Boshof be zat eene groote bekwaamheid in dit op zicht. Hij wist den graad van eerbied, beleefdheid of minzaamheid juist af te meten naar ellp klasse, die hem be zocht. Hij wist- zeer good dat er een groot onddrscheid! wacj tusschen een' landedelman en een dorpswinkelier, en dat beiden op eene geheel verschillende wijze behandeld moesten worden. Er waren lieden van allerlei rang en stand onder zijne clienten, en jegens elk ge droeg hij zich naar aanzien des per soon s. Jegens den edelen Lord. die hem over den aankoop van eenige nieu we bunders bij zijne landgoederen kwam spreken, of over eene hypotheek op eenige zijner oudste familiebezittingen, om zijne contanten te vermeerderen, was Hij onderdanig, eerbiedig en vleiend. Jegens den daarop volgenden rang in do maatschappij den landedelman, wiens invloed zich tot zijn graafschap beperkte was hij een zweem minder gedienstig, hoewel alleszins eerbiedig, en nam het air van een beproefd 'én vertrouwd familie-raadsman aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2