muiden, verklaarde o. a. dat vot- qs het spraakgebruik in IJmuiden I Rijkshal niet tot de visschershaven irdt a Dergelijke verklaring legden de «ren P. Dijksen, kantoorbediende en Planteijdt, koopman, af, welke ren als de heer van der Yliet) tevens jrklaarden, dat bet in de Ryksvisch- il soms zóo druk kon wezen, dat larbuiten of daarnaast moest worden irkoebt. Van het hooren der twee andere ituigen déeharge zag nu de ver- idiging af. De ambtenaar van het O. M., mr. Tak, verklaarde de visschershaven IJmuiden niet zooals het kamerlid Reekens, alleen te beschouwen losplaats. Dit begrip schijnt spr. eng. Men heeft een Rijksafslag isticut om te voorkomen knevelarij id commissionairs en beunhazerij, och lijdt, van eeu zuiver juridisch aüdpunt bezien, deze Rijkswet wat t. 22 betreft, aan een gebrek van etigheid en zal daarop geen veroor- eeling kunnen plaats hebben. Resumeerende achtte spreker de osita der dagvaarding vaststaande, och het ion laste gelegde feit niet rafbaar en requireerde derhalve-ont- ag van alle rechtsvervolging. De verdediger^ rar. Z. van deD lergb. zeide o. a. dat wanneer het loninkl. Besluit werd ingetrokken, an knevelarij geen sprake zal zijn. '1. was verheugd dat deze vervolging ingesteld, daar hy vreest dat het B., zij het dan ook verzacht, toch al worden gehandhaafd. Bekl. heeft deze vervolging uitge- jkt. Hij was in 't geheel niet ver licht aangifte te doen bij den Rijks- hafslag; de hal maakt geen deel van de haven, vandaar dat het ,0. sment, voor zoover het de hal ©treft, onwettig is. De Regeering leeft niet willen beschermen het Ryks- rerk, de vischhal, maar den Rps- ischafslag, de sticliting in het werk o de Minister heeft het recht niet, emand te dwingen gebruik temaken ran een werk. Daardoor belemmerde le Min. bet gebruik van het werk - men hoorde welke overgroote Irukte er dikwijls heerscbte in de hal. lovendien is dit K. B. een onteige- iing,l zonder schadevergoeding v&st- esteld bij de wet. Spr. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Overveen. Dinsdagavond hield de vereenigiDg Koninginnedag" alhier eene verga- ering. Hoewel bet aantal leden der lieuwe vereeniging nog niet zoo groot lis wel gewenscht wordt, toch is 5\j door de toogezegce bylragen in itaat allen scholen in de gemeente Bloeraendaal, zoowel bijzondere als apenbare een feest te bereiden, dat lan ook op 31 Augustus zal gehou- ien worden. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag '23 Aug. '99, des namiddags ie één uur. de Yoamtte.r de Burgemeester. Afwezig hij den aanvang der verga>- dering de heeren, Klein, van den Bea'g, Mhcaré, van der Mersch, Speelman, Bij- roet, Tjeenk Willink, van Weel, Leai- pen, Hugenhaltz, la.tea.' kwam nog' ter ■ergadering de heer van dier Mersoh. PUNT 1. MedJedeelingen en ingekomen stukken. Gesteld' een aidres van P. Romeijin, om huur van grond! aan het Spaaro© yan de agenten van .politie omi verhoo ging hunnen' jaarwedde; van de Wil lie 1 miuarna aischool oom subsid'ie; van J. Nelis tot bebouwing van gromden bij den Schot erweg. Voor kennisgeving wordt- aangenomen een adres bevattende klachten oven'- het houden van een varken1. Adres van die Comm. voor Kinder feesten om het noordelijk deel van de. hertenkamp op 31 dezer voor een kin derfeest te mogani gebruikenalthans) wanneer er feest gevierd' zal kunnen worden!. B. en W. stellen voor, dit adres in hunne handien tei stellen ter inwilliging. Aldus, wordt besloten. B. en W, zijn voornemens f 500 te besteden voor illuminatie van het stad huis en concert op de Groot e Markt op Augustus1 a/. s. Daar de post op de begroeting hier voor uilgetrokken niet is overschreden, was de goedkeuring van den Raad daar voor niet noodlg. PUNT 2. Hierna had liet onderzoek plaats der geloofsbrieven dtei' nieuw inkomende leden, door eene commissie, bestaande uit die hearem Cnoop Koop mains, Lode- wijks en Krol. Zij adviseer en tot toelating van al de gekozen, leden. Dienovereenkomstig besluit de Raad. Ter vergadering komt die heer" vaar den Berg. PUNT 3. B. en W. stellen.' voor, het reglement der Burgeravondschool aldus te wijzi gen,, dat "het onderwijl van eenei vreem de taal geheel van dei lijst der leervak ken wordt geschrapt, overeenkomstig't advies der plaatselijke commissie van het middelbaar onderwijs en stellen ver der voor, de volgende overgangsbepaling op te nemen. „Aan de leerlingen, die reeds voor 1 September 1899 aan de Burgeravond school onderwijs ontvingen in d'e Frarn- sclio taal, wordt nog gedurende twee jaaren gelegenheid gegeven, dat onder wijs aan die inrichting te volgen onder gelijke voorwaarden, als zijn vermeld in het reglement, hetwelk vóór de vast stelling van dit reglement van kracht vra.s," De keer STOLP vraagt inlichting. In de vorige vergadering is een amende ment aangenomen om het Fransch door Emgelsch te vervangen. Nu stelt men voor de vreemde taal geheel te doen ver vallen. Spr. vraagt om opheldering. De heer BEIJNES sluit zich daarbij aan en vraagt of B. en W. in hun nieuw voorstel zoowel Fransch, als Engelsoh en Duitsch willen opnemen. Spr. is to gen die afschaffing van Fransch, daar die taial geenszins verouderd is, getuige do Vredescon f erenti e. Daarnaast staal de nieuwere tijd, die ook eischt kennis van Duitsch en Emgelsch, Vandaar dab spr. onderwijs zou wenschen in al: de 3 tailen.. De heer NIEUWENHUIJZE.N KRU- SEMA.N gaat nu geheel mee met heb voorsbei vain B. en W. Wel was spr. voor het EngoliSch, maar als de. Comm. Toez. meent, dat het ook zonder vreemde taal .kani, gaat- spr. gaarne mee, vooral omdat B. en W. kosteloos les in vreemde talen ir- 't vooruitzicht stellen. De heer WALLER kan nog niet in details treden, de zaak is nog niet rijp, maar het plan is de jongelui die men. op 't- oog heeft, dezen winter reeds een cursus te doen bijiwoneni in Fransch, Engelsch of Duisch, met toevoeging van een bepaling, dat d'e cursus tegen, betar lin kan worden bijgewoond' door ver mogenden, tegen den halven prijs door minvermogeuden en kosteloos door on vermogen den. Het voorsiel wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 4. Daar d'e jaarlijks uitgevoerde bagger- weTlcen niet toereikend zijn om. alle wateren op eene voldoende diepte te houden en de toestand dezer wateren eene dringende verbetering behoeft, stel len B. en W. den Raad voor, het bagge ren der wateren, aan te besteden, met de bepaling, dbt die weaken binnen 5 jaren worden uitgevoerd en de betaling der kosten ook over eon tijdvak van 5 jaren zal geschieden. AMus wordt besloten. PUNT 5. Door den heer C. Groencwegen alhier is tot B. en W- ©en, verzoek gericht tot aankoop van twee gedeelten bouwter rein, gelegen aan het Leidsche Plein. B. en W. hebben hem als lcooper voor die gronden erkend, onder voorwaarde, dajt hij tevens aankoop© twee gedeelten bouwterrein, elk bestemd voor één per ceel met dlaarbij: behoorenden tuin. Adressant heeft zich daartoe bereid "verklaard1, doch daar de tuin van deze perceelen grooter wordt dan de tuinen vam de overige perceeleai, verzoekt hij vermindering van den vastgestelde!) koopprijs. Met de commissie va.ni bijstand in het beheer der openbare weiken zijn B. en W. van meening, dat het alleszins billijk is aan adrcissant's verzoek te voldoen, en stellen aan den. Raad voor, den prijs, voor zoover de bij de te bou wen huizen voor tuin bestemde gron d/en grooter zijn dan de overige, tuinen, met f .1.50 per vierk. M. te verminde ren en op. f 3 pea- vierk. M. te bren gen. Aangezien de meerdere, oppervlak te., waarover de prijsverlaging zicih zou uitstrekken, ongeveer 214 vierk. M. be draagt, zou dit een mindere opbrengst van ongeveer f 321 ten gevolge hebben. Wordt aldus goedgekeurd1. "PUNT 6. De heer- W. Berkeaneijer heeft een adres tot den Raad gericht,waarin adres sant de gemeente verzoekt een deel van. een perceel grond', deel uitmakende van den Haarlemmerhout, thans in huur bij den heer van. Staveren en gebruikt wordend' ails tuin bij. het café., „de Wan delaar", met 1 Aug. a.e. of eerder in huur te ontvangen, waardoor een gelijk matig gevormd terrein 'aan de Zuid zijde zijner woonhuizen, staan die aan den. Haarlemmerhout onder die gemeen te Heemstede en geteekend nummers 38a, b, en c.. zou worden verkregen. B. en W. deelem mede, d'.^t zij een. dergelijk verzoek hebben' ontvangen van de daimes Sluyterman van Loo. Zij stellen voor. beide verzoeken toe te staan en hen. te machtigen voor een tijdvak van, vijf jaar en 44 maand, in gaande 16 Augustus 1899 en, alzoo ein digend 31 Dec. 1904, in huur aif te taian, a.. Aam W. Berkemeier een gedeelte grond, gelegen. in den Hout, ter grootte an 558 vierk. M., tegen een jaarlijk- schen huurprijs vaaa, f 65. b. aan. de dames H. F. en. P. A. Sluy terman van Loo een gedeelte grond ter oppervlakte van 497 vierk. M., gelegen in den Hout, ten. Oosten van het sub a genoemde, tegen een jaarlijkschen huur prijs van. f 60 onder verschillende na- dergen oemde voorwaarden De heer KROL vraagt- of het terrein door den. evenitueelen huurder moiet warden afgesloten. Anders begrijpt spr. niet wait- de darmes Siluijtermamj van Loo en" anders aan. hebben. De YOORZ. antwooa-dt, dat -dit in art. I. wel degelijk is voorgeschreven. De heer VAN STYRUM" zegfe, daft- er niet staat dlat heb hek ton Zuidzijde op kosten van, den hnurd'er moet wor- dten geplaatst. De heer DE BREUK acht- het. over- bodlg, maar heeft er overigens geen be zwaar tegen. De heer VAN STYRUM handhaaft het amendement, dat. d'aarnai wordt aam- van den achter de rooilijn gelegen en aan hun eigendom grenzenden grond. De oppervlakte van den te verkoopen grond bedraagt ongeveer 26.65 vierk. M.. B. en W. stellen aan den Raad voor, den prijs vast te stellen op f 5 per vierkante M, Wordt goedgekeurd. PUNT 8. Door J. D. en R. Boerkoel ia tot B, en W. het verzoek gericht-, tot het in huur bekomen van een strook grond ter oppervlakte van ongeveer 25 vierkante M. aan het Heerenhek. Daar de Zui delijke rooilijn van het Heerenhek door B. en W. is vastgesteld, zóódanig, dat de in huur gevraagde grond daar ach ter komt, en zonder bezwaar met den achter dezen grond gelegen en reeds aan adressanten verhuurden grond kan worden verhuurd, stellen B. en W. aan den Raad voor, genoemde strook aan adressanten in huur af te staan voor een tijdvak van één jaar en vier maan den, ingaande 1 September e. k. en alzoo eindigend 31 December 1900. Wordt goedJgekeurd'. PUNT 9. Ingekomen is een adres van H. E. Kok, weduwe, J. J. Rooyers, houdende verzoek tot het in huur bekomen van een gedeelte grond, gelegen aan het terrein „De Phoenix", met doel daarop varkens te honden. Ofschoon adressante den grond reeds ecnigen tyd in gebruik bad, is eerst onlangs gebleken, dat by geen deel uitmaakte van de aldaar in erfpacht uitgegeven gronden. B. en W. stellen voor, den grond in huur af te staan tegen den prys van 20 cents per vierkante M. voor het bebouwde en 10 cents per vierkante M. voor het onbebouwde gedeelte en met de be paling, dat de aanslag in de grond belasting wegens bebouwde eigendom men aan de gemeente zal worden vergoed. Alcliis wordt) besloten. PUNT 10. De firma J. J. Bedjn.es heeft een adres ingediend, houdende verzoek oom electrischeni stroom te mogen ontvan gen van de Eerste Nedterlamdsche Elek trische Tram-maatschappij. Adressante deelt mede, da-t, -door de voortdurende uitbreiding van haar werk zaamheden, thains behoefte bestaat aan meierdere .mechanische arbeid sla-acht, doolt dat daarvoor in halar bestaande ge bouwen. geen gelegenheid bestaat-. beeft genomen. De heer VAN STYRUM va-aagt, of de AToegea-o huurder de1 op den grond staande schuren en. loodsen, op te rui men. of de nieuwe huurders dit zullen doen-, dan, wel. dei gemeente. De lieer DE BREUK antwoordt, dat- de verplichting aan de nieuwe huurder werd opgelegd', 't Hoeft evenwel niet meer, ze zijn al weg. (Gelach). Het geheele voorstel wordt nu aan genomen). PUNT 7. In verband met het vaststellen der Zuidelijke rooilijn aan het Heerenhek, is door J. G. en P. Voortdng tot B. en W. het verzoek gericht tot aankoop De Tramway-maat&chappy zich&bereid verklaard, tot het levereu van de arbeidskracht. Adressante vraagt deze vergunning als tydelyke maatregel ter voorziening in een dringende behoefte, en verklaart zich bereid, om zoodra de gemeente Haarlem haar eigen krachtstation zal bezitten en eventueel in staat zal zyn de alsdan door de E. N. E-. T. gedre ven motoren direct te dry ven, de drijfkracht van de gemeente te nemen, en de levering der E. N. E. T. alsdan te doen vervallen. Hoewel B. en W. van meening zijn, dat het in het algemeen niet in het belang der gemeente ligt, thans con cessit te verleenen voor de levering van electrischeu stroom, meenen zij toch dat een uitzondering voor dit geval wel te rechtvaardigen iswyl de vergunning slechts tijdelijk wordt gevraagd, en bet voor de E. N.E.T. van groot belang is binnen de gemeente over een werkplaats te kunnen be schikken, waar electrische stroom on der de gewenschte spanning voorban den is, voor onderzoekingen en her stellingen van bet electrisch deel der wagens. Het voorstel wordlt zonder stemming aangenomen. De heer Beijnes blijft buiten 9tean- ming. PUNT 11. Dooi' B. en W. word!t aan d'ern, Raad - overgelegd een adres van Corn, van Schie alhier, houdende verzoek om te worden toegelaten tot afkoop van de erfpachten, gevestigd, op de hem toe- behoorende perceelen grond onder de gemeente Schoten en wel van f 0.50 op den grond kadastraal bekend onder sectie A. No. 113 en 114, ter grootte van 4 hectaren, 76 are en 60 centiaren en van 10 op- dien onder sectie A. no. 119, ter grootte van 2 hectaren, 46 are en 40 centiaren. B. en W. stellen voor adressant toe te laten tot afkoop tegen dien penning 40 van de erfpacht, en wel, wat betreft het eerste perceel voor f 20 vrij at betreft het tweede perceel voor f 400 vrij geld. Wordt goedgekeurd. PUNT 12. Yoorts stellen B. en W. voor. in te trekken het raadsbesluit dd. 4 Juni 1899 no. 13, waarby de perceelen no. 35 en 37 aan den Schoterweg onbe woonbaar zyn verklaard, aangezien de redenen zyn vervallen. Word't besloten. PUNT 13. Ook na de uitbreiding der lokali teit in het gebouw der Burger-avond school is gebleken, dat. door vermeer dering van het aantal leerlingen, de beschikbare teekenruimte niet vol doende is. Door een weinig kostbare verandering \an bet inwendige kan aan dat bezwaar worden tegemoet gekomen. B. en W. stellen daarom aan den Raad voor, voor die uitbrei ding en voor bet aanschaffen van lichten en meubelen, beschikbaar te stellen een bedrag van ten hougste f 346,—. PUNT 14. Door H. W. Dirken al bier is een verzoekschrift aan den Raad ge richt, ten einde vergunning te beko men, om het perceel aan de Smede- straat No. 11 hooger te mogen optrek ken dan anderhalfmaal de breedte van de Aangrenzende openbare straat. B. en W. stellen voor dit goed te keuren. Wordt goedgekeurd PUNT 15. B. eai W. stellen aan den Raad dezer gemeente voor ai. omi vergunning te rerleenen aan W. C Brandt, om het perceel no. 33 aan de Bartoljorisstraait. te mogen bouwen toi een, hoogte van 11.30 M., d. i. 0.68 M. 'hooger dan anderhalf maal de breed te van de aangrenzende straat; Wordt eveneens goedgekeurd. PUNT 16. Door B. en "W. wordt aan den Raad overgelegd een adres van F. Ander heggen Jr. en L. J. Neumeyer Jr. te Amsterdam, waarby door hen wordt ingezonden een gewyzigd plan voor den aanleg van een tramweg langs de Amsterdamsche vaart. Adressanten hierby over de copy van schryveu van den directeur der gemeentelyke waterleidingen te Amsterdam, waaruit blykt, dat de bezwaren omtrent de waterleidingbui zen gerezen, zyn opgelost, terwyl zij tevens verklaren, dat ook vanwege den Rijkswaterstaat tegen de wijziging, als in den „voorgestelden toestaud" is aan gegeven, geen bezwaar bestaat. B en W. y'zen er in bun toelich ting op, dat adressanten hun plan hebben gewijzigd in verband met be zwaren met betrekking tot de buizen der Amsterdamsche waterleiding, en het eene spoor nu loopt over den zui delijken en het andere over den noor- delykeu lerm, welk laatste gedeelte eigendom der gemeente is. Voor de ten uitvoerlegging van het plan zai het bovendien noodig zijn, dat de Rijksweg eenigszins wordt omge legd. Blykens schrijven van den minis ter van W., H-. eu N., is de Regee ring bereid tot die omlegging mede te werken onder voorwaarde, dat de gemeenten Haarlem en Amsterdam, alsmede het Hoogheemraadschap Rijn land hunne medewerking daartoe ver leenen. Haarlem zou daatbij aan het Ryk moeten afstaan eene 2 M. breede strook grond langs de noordzijde van den weg aan deze zyde van Halfweg, terwijl bovendien aan het Ryk zou moeteo worden overgedragen een ge deelte water ongeveer ter breedte van 2.50 M. en ter lengte van ongeveer 350 M., gelegen by de brug over de Liede. Daar de afstand van bovenbedoelde strook grond voor deze gemeente een vermindering vao de opbrengst van het szrasgewas zal hebben, achten B. en \V. bet gewenscht, dat adressanten als vergoeding daarvoor in eens een som storten van f 1815. O verigecs zul len adressanten de beschoeiingen in behoorlijken toestand moeten brengen, terwijl B. en W. het eveneens wen- schelijk achten, dat zij een voldoende waarborgsom voor bet onderhoud daar van storten, opdat uit bet werk geen kosten voor deze gemeente zullen ontstaan. De verschillende voorwaarden zijn nader omschreven in een ontwerp besluit, dat B. en W. aan den Raad ter bekrachtiging aanbieden. De heea' VAN STYRUM stelt voor, te lezen „over te dragen" in plaats vam kosteloos en om niet af te staam," zoo als in liet ontwerp-beeluit- staaf. De heer DE KANTER waagt, of de gemeente dan aan den Staat er geld voor zal moeten betalen, wanneer deze dit. mocht ver)laaigen. De heer VAN STYRUM begrijpt dit bezwaar niet: het is in heb ontwerp voorstel duidelijk anders uilgedrukt. Het a,mendemeint-Va,n Styrum wordt aangenomen en daarna het geheele vooa- stel, na een zin correctie door dm heer Sabelis. PUNT 17. Nameais de commissie va.n financiën wordt dooi' den rapporteur Edi. dei Lai- noy voorgesteld, de rekening en verant woording over 1898. goed te keuren,. PUNT 18. B. en W. stellen aan den Raad dezer gemeente voor: lo. de rekening en ver antwoording der ontvangsten en uit gaven ten behoeve dter cl.d. Schutterij alhier, over het jaar 1898, bedragende in ontvangst, en. in uitgaaf f 5841.724, voorloopig vast- te stellen. ""PUNT 19. 2o:. de begrooting va.n ontvamgsten en uitgaven wegens de huiszittende ar men en, het Stads Armen- en Zieken huis alhier, voor den dienst van 1900, iu ontvangst en uitgaven sluit en die met een som va,n f 22.105, goed te keuren, en de toe te leggen: gelden uit de ge meentekas te bepalen op eene som f 18.251.48. Worden allen goedgekeurd. PUNT 20. Voorts leggen B. en. W. over, de re kening en verantwoording van het St. Elizabeths- of Groote Gasthuis over het jaar 1898, ingezonden door Regenten van dlat gesticht. B. en W. stellen voor, genoemde rekening en verantwoording, bedragende in ontvangst een som van f 112.286.734 en in uitgaaf een bedrag van fl 12,285.46, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f 1.27^. goed te keuren. De heer VAN DEN BERG meent, dait deze rekening den. indruk maakt, dat er nog wel wa.t bezuinigd kon wor den en vraagt inlichting over de post kleine uitgaven en; daaronder een post diverse kosten;, zonder toelichting voorts hoe het komt, dat de post ge neesmiddelen en instrumenten met 30 pet, is oveo'solireden. De heer CNOOP KOOPMANS ven- wijst naar die rekening, waarbij; de spe cificatie dei- uitgaven is gevoegd, em, een justificatie door overlegging van alle quitantiën. De dagelijkscilie uitgaven zijn die van den huismeester en diverse kosten zijn uitgaven van allerlei aard, welke beide poken onder geen ander hoofd zijn te brengen. De verhooging der post geneesmiddelen en instrumen ten ligt- deels aan, de toeneming der pa tient-en, maar meerendeels aan: het klimmend aantal opera/tien. De heer VAN DEN BERG dankt voor die inlichtingen. Een begrooting kam natuurlijk tegenvallen, maar 't Ter- schil is wel wat groot. Over bezuinigin gen kan men hier niet debatteeren. Het voorstel wordt goedgekeaud'. PUNT 21. Ingekomen is een adres van het Be stuur van den Nederl. R. Katholieke Volksbond, afd. Haarlem, houdende verzoek, dat de gemeente zal bijdragen in de groote kosten tot instandhouding van de teekenschool der afdeeling, met een jaarlijksohe subsidie van f 300. Overeenkomstig ingewonnen advies van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen, van middelbaar ondier wijs, geeft de meerderheid van. het col lege van B. en W. in. overweging, op liet verzoek afwijzend te beschikken. De heer BEIJNES las dit voorstel met leedwezen. Gaarne zag liijt clbze school een bescheiden subsidie toege staan. 't Is geen nieuwe school, maar een bestaande, die zeker in een dringen de behoefte voldoet. Ze is bestemd voor onvermogenden en bestond tot dusver alleen van vrijwillige bijdragen. Het aantal leerlingen wordt echter grooter, do bijdragen klimmen niet in evenre digheid. Rijk en provincie trachten het onder wijs op f linken voet te brengenook de gemeente werkt daaraan, mee. bv. voor die Ambachtsschool. Ook deze school heeft recht van bestaan, Spr. stelt dus voor, f 300 subsidie te verleen©)),, het staan of vallen dea* school hangt er van af. Als industrieel weet spr. dat er neg altijd dringend' behoefte is aan, teekenr onderwijs voor de arbeiders. D© lieer WALLER antwoordt, d'at B. en W. de zaak zeer nauwkeurig heb ben onderzocht en dat biji B. en W. ver schil bestaat, De meerderheid' stelt, voor den wensch af te wijzen, omdat er nog plaats is op de Burgeravondschool en. de avondvaikteefcenschool en. omdat er geen waarborgen werden aangeboden voor deugdelijk onderwijs. Spr. haidi de subsidie wel willen ge ven, omdat de school wordt bezocht door jongens die de capaciteit niet bezitten om op een der beide genoemde scholen te worden toegelaten. Bovendien bleek hem, dat liet Bestuur zich aam het toe zicht van 't gemeen tebestuur wilde on derwerpen. De lieer VAN LENNEP wil del zaak aanhouden tot de begroeting intua- sohen kunnen do leden de zaak onder zoeken,. Dit wordt ondersteund en eenparig goedgekeurd, PUNT 22. B. en W. achten de benoeming' tot assistent aan de Burgeravondschool noodig van de heer en J. Baron ecu. P. A. Montauban, die o. a. reeds geduren de den v oei gen cursus aan die inrichting tijdelijk werkzaam waren, terwijl de uitbreiding van het fiéekenonderwijs noodzakelijk tengevolge van. het aan tal1 leerlingen het wenschelijk maakt, d!at de tijdelijke 1 eeraar P. Looij mot drie lesuren, meer wordlt be last, en dat, zoo noodig, een '7e assistent- lean worden aangesteld op een jaarwed- die van f 150. De aanneming van dlat voorstel, zak de aanstelling van een 7 en assistent daaronder begrepenin het geheel voor den. aanstaanden cursus een jhoogere uit gave vorderen van f 386, waarvan f 128,664 te brengen, is ten laste van den dienst 1899. Het voorstel wordt goedgekeurd en die vooraediraffenen worden benoemd. PUNT 23. Tot leden van do stembureaux voor d'e eventueel© verkiezingen, voor een lid van den. Gemeenteraad worden bei- noemd de hoqren Mr. A. C. Waller. .Speelman, Roog, voor distinct- A.Dr. H. D. Kraseman, J. Sabelis 011 J. Leu- peiii, voor district. B. Tot plaatsvervangende leden voor A. die heeren Bernelot Moens, A. P. Hoogh- winkel, Mr. J. Spoor, mr. A. W. Tliöne en J. WiJlems; voor B. de heeren J. Wolbers, P. H. Craamddjk, Mr. Ever- wijn Lange, C. J. Gonnet, en Mr. H. Ph. 't Hooft. voorgesteld, doch deze werking inder daad.' zeer tegenvalt. Mij is toch gebleken en naar mijne overtuiging is dat nimmer de bedoeling van den Raad geweest dat juist die mindere man, de eenvoudige werkman, de minst bedeelde, en de kleine nering- doemden het zwaarst werden getroffen, terwijl de meer welgestelden door deze nieuwe regeling werden ontlast in kun ne belasting. Naar mijne bescheiden overtuiging moeten de lasten gedragen word'en door de meer gegoeden, terwijl dei mi.nder gegoeden, niet noodëloos zwaarder moeten worden belast dan hunne draagkracht dit toelaat. De heer DE KANTER zegt, dat do spreker uit het oog verliest, dat de nieu- wö regeling gebaseerd' is op do nieuwe wet. Daaraan, was de Raad gebonden, en spr. vreest, dat geen voorstellen zul len kunnen komen, tenzij hoogere au toriteiten het goedvinden. De vergadering wordt gesloten. M ARKTNIE O "W S Haarlem, 23 Aug. 1899. Op de kaasmarkt alhier zijn aan gevoerd en verkocht 37 stapels, uit makende 4522 kazen, wegende 8266 Kilogrammen. Hoogste prys per 50 K. G. f23.50. Laagste f 13.— Op de veemarkt alhier zyn aange voerd: 12 Koeien f210 A f 150, 26 N. Kalveren f 15,— af 8.— 22 Öchapen f 10.a f 16.—, 0 graskalf f—0 V. Kalveren f 0.— a f 0.—. 0 Pink f0.—0 lammeren f0,— a fO.— 0 Biggen f0.—0 paarden. 2 Veu lens f 20 a f 16. BURGERLIJKE STAND Ondertronwa 23 Aug. C. van der Loo en M. H. Libosan. P. Treur en M. v. d. Heyde. A. F. Kaart en E. M. Zwart. S. Termets en C. F. Heyns- bergen. B. J. Barnhoor en M. H. van Dyk. J. de Winter en M. Snijders. E. Toorenent en J M.de Graaff. J. Wytendaal eu M. E. Hulsbosch. G. Horoeman eu C. van Wyk. H. J. Wiiers en G. van Bree. Getrd23 Aug, P. v. d. Polen Ondhuys. P. C. v d. Goes en H. M. Bouma. J. Trompetter en G. E. Roos. Bevallen20 Aug. D. C. Haze- voet—Fortgens z. 22 Aug. T. Rozenhart—Hogetoorn z. M. Duyn—Bottelier z. E. Steenkist— v.Delden d. A. G. Byster—Niemann z. W. H. Sanders—Rayzenaars d. W. Smits—Schabbing d. 11. Overleden: 21 Aug. M. E. van Liemt 61 j., Ged. Oude Gr. 22. M. J. KoelmaD, 53 j., Regulierstr. P. A. d. Zalm, 18 d. z., Leidschestr. PUNT 24 Tc-ii einde te kunnen, voorzien' in de behoefte aan eeu onderwijzer, ontstaan crai de Vierde Tusschensehool, tem. ge- volgo vam het met den nieuwen cursus toegenomen aau al leerlingen, stellen B. en W. voor, een keuze te doen uit d'e volgendle voordracht 1. T. Messohacrf, t-e Haao'lem,, jaarvv. f 500, (heeft nog geen jaar klassikaal onderwijs gegeven) 2. J. M. Adlaon, t-e Spaarndam, jaarw. 525, (heeft reeds meer dam een jaar klassikaal onderwijs gegeven) 3. J. J. de Moor, te Haarlem, jaarw. f 500. (heeft nog geen. jaar klassikaal onderwijs gegeven) Benoemd wordt de lieer Messchaert. d, voor den cursus 18991900 te be stendigen. de benoeming van de assis tenten aan de Btrrgernivomdschool, zijn de die heeren A. vam dien' Spek, J. A. Traan borg, F. Hage en A. T. Smit-s, en W©1 op dezelfde jaarwedden, met. uit zondering van die vam A. T. Smits, wel ke, met het oog op den omvang vam diens werkzaamheden, f 75 hooger wordt voorgedragen. Bij dia gebruikelijke rondvraag zeide de heer BEIJNES het navolgend©: „Met alle bescheidiemheid, neem ik cle vrijheid' aan den Raadl mede te dea len, da,t- ik, naar aanleiding vam een door mij ingesteld! onderzoek, naar de wer king' dér thams ingevoerd1© „inkomsten belasting", gemeend1 heb goed te doen deze zeer belangrijke aangelegenheid opnieuw bij den Raad in overweging te brengen en mij; voorstel binnenkort daaromtrent nadere voorstellen bij uwen Raad1 in te dienen, ter verkrijging zoo mogelijk vam eene betere verdeeling d€jr lasten, naar den waren draagkracht dér ingezetenen. Het wil mij voorkomen, dat nu men de nieuwe verordening in zijne toepassing nagaat, deze niet werkt zoo als de leden vam. dén Rad die vóór deze belasting hebben gestemd; zich hebben 361e STAATSL0TEK8J 23 Aug. 1899. 3e klasse 3e lyst. No. 12057 föOOO. No. 5417, f2000. Nos. 7158 en 14641 f 1000. Nos. 1321 en 17995 f400. No. 11426 f200. Nos. 595, 1051, 1158, 2355, 6879, 8368, 10400, en 14667 f100. Prijzen van f45. SI 3357 6094 9589120291548118522 102 3369 6096 9590121251550918603 106 34816117 959512195 1553818613 182 3507 6129 901612275156261S645 239 3528 6139 962812313 1563018650 254 35316259 9632123201566618715 313 3553 6426 965512367 1566818766 34135616429 9659124421568318768 432 3507 6578 9757125001569718782 435 3613 6580 9794125151575418899 498 3622 6599 988512579 1581318933 504 3746 6650 989012623 1604218942 5613806 6745 989512649 1609319003 577 3832 6779 9977126511610219019 592 3866 68581001412706 1610319050 644 38946867 10021127341614519051 677 3896 696810025127741623919083 703 3914697510170128641632819102 7614047 70041020612898 1637619136 8144059 712310220129841640019139 967 4084 717310267130041648119202 975 4210 71881034113093 1652419225 1011423271991034513123 1656619311 1240 4256 72291037113190 16578 19401 1408 4282 7247 10443131931664319408 1437 4290 729810460132321672019496 145443357407 10465133241677519563 1565 4341742310481133431680019507 1576 4378 751810563134841688419594 .15904426 75261061713498 1690619604 16114450 753710651135621691919626 1668446575011066213607 1692519673 1716 4497 7627 10707136101693*219757 1754 4538 763010779136141698719800 1797 4597 765510791137411699119830 1866 4689 779210815137791699219943 1887 4702 7800 108841381217008 20062 19114872 7839108861381817033 20064 1946 4S74 80061090613962 17055 20071 1982 4884 8018109741400817134 2008-1 20214892 8046109921408317147 20120 2037 4902 S358110181409217280 20164 2060 4910 8453110471413617315 20186 2086 4990 8455110551420417318 20189 2143 50018459111101432717400 20230 2144 5010 8511111191433817456 20244 2171 5037 8524111701435917475 20248 2192 5059 8577 111831436117490 20361 2270 5060 8590112251440617492 20413 22785093 8641112821441017527 20434 23325143 865911370144411755120462 241S 5164 8666113771449617563 20542 '2420 5183 8821 114401454017690 20557 2466 5220 8831114501469517753 20575 2641 5326 8893115091471017823 20593 2644 5398 8943115801481617844 20634 2726 5415 9027115921494317916 20635 2744 5552 902811619 1499418063 2066Ó 2763 5609 9086116221500718109 20673 2769 5626 9142116241501918120 20698 2823 5658 9227116311503518128 20757 2924 5693 9241116351506018172 20777 3033 5713 9288117391507718235 20784 3043 5753 9303117441509118258 20984 3094 5769 9323117711516018332 3108 5948 9332117861540618359 3109 5952 9335118321544218365 3209 6013 9399118531544518397 32416046 9434118551545718478 3247 6093 9521119791547218485

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3