NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haariemsciie Handelsvereniging De geschiedenis van Haarlem 17e Jaargang. (baandag 28 Augustus 1899. No 4953 b n. HAARLEMS DAGBLAD A-BOIsr^STEinVCErisrTSFïï,! J"S Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) per 8 maanden1.30 Franco door hot geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummersB 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor* Haarlem, per 3 maanden. 0.80 de omstreken en franco per post O.BT1^ JVZO"VTEiIR/,ItE!I>TTIE!ISr: i -5 mgeis 50 Cts'.; iedere regol meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte, Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten 'Ui door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEERESOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: 'amgngrtie, GmArato de Pvhlioité Ktrangbre G. i. 'OAUBH J Go. r'i,Y Parijs SJhis Faubourg .YimUtnarlre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15Reclames per regel ƒ0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bjj de Tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWAMMER; VeïsenW. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. De Haarlemsche Handelsvereon. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts 2.50, terwijl de voordeden groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hoe ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opgar ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Tnformatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Augustus zijn 21 vorderingen tob een bedrag van f 759.7IJ betaald; vorderingen, worden afbetaald',' 8 vorde ringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 'o morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks ib een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. Het Bestuur van de Haarlemsohei Handelsvereeniging bericht aan de le den, dat C. VISSER, Haarlemmermeer bij het stoomgemaal „Lynden" en. han delende in Tabak, Sigaren en Manufao- turen, gevestigd was Rarrevoetestraat 3, en dat omtrent hem informatiën zijn te bekomen aan het Bureau. HET BESTUUR. DOOR W. P. J. OVER MEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. 1319- 13S5. XI. In het jaar 1319 werd hier eene stich ting gebouwd!, die eeuwen lang een too- neel van ellende en lijidert zou zijn,, nl. de Sint Jacobskapel, later meer bekend onder de minden aantrekkelijke be namingen van leprozen-, pest- en dol huis. Het werd gesticht te Zieken hui ten liet Spaarne, op het lalnd, genaamd Adijken,darnOver de plaats der stich ting bestaat nog al verschil van opinie, diaiap men, deze ook wel D'ijkendlaim, aan, de Dijkstraat, thans Hagesstraat, noemt. Doch de, genoemde kapel aan de Hage- straat is van. laiteren dlatum, hoewel ze reedis in 1430 bekend was. Ook Ampzing zegt. drilt» de eerstge noemde Sint Jacobskapel' te Zieken buiten, het Spaame stond «n, dat „Adlij- kend'aim" (dat- voorkomt in den gift brief vain Floris van. Adirichem), niet beteekent. „Dijfcendam" dJooh Aken- dam". Genoemde dichter bezingt haar aldfus „Voorts 't Zieke buiten stad!, daar Welk huis de graaf weleer vereerd heeft Dat daar die Schouw zal zijn van alle Al 't land van Hofliamd door, en Zeeland ook daarbij)." Zooals men. weet is de lazarij, eene besmettelijke ziekte en die ongelukkige lijders hieraan.' droegen, den naam van lazaristen en als onderscheidingsteeken waren ze voorzien, van de zg. lazarusklep' bij het inzamelen van, aalmoezen. (De lar zarusklep bestond) uit twee plankjes waarmede geklepperd, werd). In het Stedelijk Museum alhier kan men ,eena duidelijke voorstelling krijgen,, welken verwoest enden invloed deze ziekte op een menscb uitoefent, diaar we zoo'n lijder aldaar afgebeeldzien. (Jani van Bradj, no. 2.5). In 1413 besloot de ste delijke regeering van Haarlem, niet machtiging van den graaf, diat allen, die met melaatschheid besmet waaien in. Holland of Zeeland, naar die St. Jacobs kapel alihieir gezonden konden, worden, ten einde geschouwd en genezen te wor den. Een zeer uitnemende maatregel., voorwaar! Vele malen hadden hier ver anderingen plaats; zoo werden er in 1474 Proveniers in opgenomen,, in 1564 krankzinnigen in geplaatst en ver pleegd' en in. 1606 werden laatstge noemde lijders uit 't werkhuis naar hier overgebracht en kreeg het gesticht nu den officieelen naam van „leproos-, pest en dolhuis.' Tot in 1703 bleef het zoo heeten, toen het Bui ben-Proven i em9h.ua s werd gena|amd. In 1795 veranderde 't alwed'er van naam) en werd! nu „Buiten- Gasthuis" genoemd, en bestemdi voor verpleging) van krankzinnigen eni lijders ■aan besmettelijke ziekten. De regenten van het St.. Elisabeth's gasthuis, die met het beheer der administratie belast wa ren, werden hiervan in 1854 ontheven en droegen deze werkzaamheden aan 5 commissarissen over. Twee jaar hierna werden de ten laste dier gemeente ver pleegden in het voormalige Diaconie- en Aalmoezeniershuis naar 't Buiten- Gasthuis overgebracht en werd het in gericht tot Stadsarmen- en Ziekenhuis. De daaropvolgende veranderingen, die ac plaats vonden, zijn te vinden, in. de raadsbesluiten van 1861 en 22 April 1892. Onder de vele historische herinnerin gen van Haarlem is niet zoo algemeen bekend; dat er hier eens een vrede ge sloten werd, en, dit had plaats in 1328 tusschen Willem 111 en de Oost-Frie zen. En al! moge de vredJe van Haarlem nu geen Munstersche vrede zijn, toch werd hier een einde gemrakt aan een, sinds eeuwen bestaand en oorlog. We hebben reedis vroeger gezien, dat d'e Friezen steeds in opstand waren of lie ver gezegd, ze hielden het, langste stand om hun naam van „Vrije Fries" te handhaven, en nog heden, ten. dlage on derscheiden ze zich zeer van, da andiere ptrovi nciebewonec's. Hun, taal is voor een nietringewijde niet te verstaan of té lezen en wie lust heeft oniet ddze taal kennis te maken, vrage maar eens een reglement of prospectus van de hier bes- staande vereeniging„Frysk selskip „Gysbejct Japise", 'cprjuchte to Haerlem 1897. In de werken van onzen beken den schrijver J. v. Lennep, kunnen, we dikwijls een kijkje nemen in hun leven en karakter, en we komen dan dikwijls tot de overtuiging, dat hunne onver breekbare wil meestal 't gevolg was van eens gegeven. woordJ of eed' en trouw aan hun land en, ze zich niet konddn gewennen, aan die flatteeren.de, dikwijls onoprechte, bof jonkers. Reeds was in 1256 een. Hollandsohe graaf gesnettveld en de oneenigheid bleef voortduren, doch Willem. III maakte er een, eind aan. In 1327 gaf hij; aan 60 Friezen vrijgeleide om naar Haarlem) over te komen, ten eindlei te kunnen onderhandelen. Stavoren onderwierp zich alleen en tegen die overige Friezen werden nu vrijbrieven uitgegeven dlocr den graaf, om op hen. te rooven. voor onbepaaldlen tijd,, met bepaling echter, dat d'e go- vangenen niet gedood mochten worden, dloch overgegeven werden aan den bal juw of grafelijken rechter. De Holland- sche kapers stroopten nu langs de Frie- sahe kusten, dedeni een inval in Gaas- ter land en plunderden dit. Dat de Frie zen hierover in woede ontstaken en niet stil bleven zitten onder deze om standigheden is licht te begrijpen, en de Zuiderzee kon te dien tijde getuigen van d'e aldhar gevoerde bloedige gevechten, waarbij de gevangenen overboord ge worpen werden Willem Hl rustte nu een vloot uit en daardoor kwamen die Friezen tot inkeer, toen eerst nog een inval in W.-Frieeland gedaan en Staf voren geplunderd was. Het. gevolg van dj t alles was, cBat dte vrede in onze Spaar- nestad' gesloten werd, waarbij d'e Erie- zen zich onderwierpen en zich zouden gedragen naar de vonnissen uitgespjro- ken. door de dbor den gpaaf aangestelde Sellout, Schepenen en rechters, tevens moesten ze 1500 Engelsche marken be talen en de vernieflldie wontiugein) in Stavoren herstellen'. In betrekkelijk kort opeienvolgende tijden, had Haarlem' nu te liijdem van zware branden, nl. in 1328 (reieds vjroe- ger beschreven) toen 14 miensclien hier door* hun dood vonden,, in 1347 op Sint Olafsdag, waardoor do geheele stad' nar genoeg vernield werd en geen huis on geschonden bleef, en in 1351 toen voor al het grafelijk, paleis en het Dominica nenklooster veel te lijden hadden. Bo venstaande omstandigheden, gevoegd bij het steeds toenemen, der bevolking, maakten het noodzakelijk de grenzen der stad uit te breiden en dit. had eerst plaats over het Spaame. Tot op dezen tijdi waren, er aan de overzijde van ge noemde rivier van de Groote Markt afkomende geene huizen, nu werden er bruggen overgelegd' en huizen bouwd aan den oever. De Achter- en Hagestraat werden nu aangelegd (ze waren, vóór dien tijd tui nen) d'e Burgwal, toen de Stadsgracht, werd binnen, d'e muren getrokken. Ten einde de stad in staat van tegenweer te kunnen stellen werden er poorten ge bouwd en wallen aangelegd, en, nu ver scheden die SahaTkwijiker- en Amsterdam- sche- ,xf Spaaïmewouderpoarten.beneveins de Papen- en Caitharijinentorens. De vraag woa*dt allicht gedaan, hoe men de verdedigbare stad nn verweerde tegen vijandelijke aanvallen. En ziehier het antwoord: De inwoners d'eden düb zelf, en scho ten in tijden van nood hunne krachten te kart, dan vonden ze bondlgenooten in de een. of andere naburige plaats. In vre destijd waren er wachten, die elk bur ger of poorter op zijn beurt moest waar nemen, en daJt er wel streng op gelet werd of men, zijne plichten gedurende dlien tijd waarnam, blijkt uit een keur van 8 April 1392, waarin bepaald werd, „dat iedereen, dje zijne wacht n" houdt, of zorgt dlat zij, waargenomen wordt, vijf schellingen verbeurt." Een dergelijke straf werd hem. of haar opgelegd, die een. wachthebbend per soon tusschen het luiden der avond- eni morgenklok in huis deed komen, bene vens den wachter zelf. Het onderhoud dier wallen en poorten werd vroeger waarschijnlijk gedwongen, dloor da in woners zelf gedaan, terwijl later 't stads bestuur het op zich nam en, de inwoners hi ertoe moesten betalen. In 1333 was er een geschil gerezen) tusschen de inwoners van Alkmaar en Jan van Persyn alhier, over het betalen van gruitgelden van bieren, welke te Alkmaar gebrouwen en hier voorbij ge voerd werden en dit geschil liep zoo hoog, dlat de uitspraak des graven inge roepen werd. Deze besloot, dat Alk- maaris bier vrij hier voorbij gevoerd kon worden, doch indien er vaten alhier op geslagen werden, daarvoor belasting ge heven zou worden. Graaf Willem lii overleed' in 1337 en Willem TV volgde hem op. Thans bleek weder opnieuw hoe hoog Haarlem aangeschreven stond), daar Keizer Lodewijk van Beieren in 1338 brieven zond aan' die Hallamdsche stet- den en in het bijzonder aan ,,die voor zienige mannen, meesters, schepenen en burgemeesters van. Haarlem. („Pruden- tibus viris Magistris, scabinis, et con- sulibus Harlem.en.sis Oppidti"), waarin hij den graaf als vazal des rijks had ont boden en gewapende mannen verzocht, ten einde hem te helpen strijden, tegen dien Fratoschen Koning Philips. Dit le ger behaalde schcone overwinningen te Kamerijk, Doornik, St. Amand, enz. Da kerk te Heemstede werd in 1348 tot eene parochie verheven en in 1351 werd de bierbrouwerij „Het Scheepje" opgericht, dat dierhalve nu 5£ eeuw oud is. Haarlem verkreeg van, graaf Willem V in 1355 een jaarmarkt op Sint Lu- casaivondi Het is te dezen tijde, dat we van de eerste school lezenin 1358 schonk Hertog, Albrecht nl. deze aan Jan de Bioeten, hierdoor vervalt derhalve de bewering, dat de eerste school pas in 1389 bekend zou zijn, toen door den zelfden Hertog de school, genaamd „de groote Soole" aan de stad geschonken werd. Dit was echter de eerste stads school, die zich later tot eene latijnsche school en het latere gymnasium vormde. Zo stond tusschen de beide Schoolste gen, die waarschijnlijk hun naam hier van vinden, afgeleid. In 1569 werd door Hendrik Dirksz, da eerste der particuliere scholen ge opend. Deze 'droegen den. naaan van bij scholen, onder toezicht van den rector der latijnsche school, aam wiem dbor de houders dier scholen iedere dlrie maan den een stooter per leerling moest be taald worden. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS Amsterdamscbe Kegelbond. De totale uitslag van deD door bo vengenoemde!) Kegelbond gehouden korpskegelwedstryd op de nieuwe ba nen in het gebouw „Yelox", ter gele genheid van hei 10-jarig bestaan, is als volgt: le prijs „De Viiegeude Hollander", te Haarlem met 319 pun ten 2e „A. T. G. V.", 3143e „De Amsterdammers, 313", 4e „Oranje Kegelclub", 310, alle te Amsterdam oe „M. O. M.", 309 6e „De groote Yauxball", 301, beide te Haarlem7e „G.G. S.", 300; 8e „Links in de Gasse", 2949e „De vaste hand", 28910e „Geruiania", 288; 11e „Koekoek", 48712e „Zou er kans zyn 282 13e „Baan m/d Boom", 28114e „Twee duifjes", 27815e „Vriendschap", 272, alle te Amsterdam 16e „Onder Óns", Rotterdam, 27017e „Entre-nous", 18e „Nooit gedacht", 267, beide te Am sterdam 19e „Hard gaat ie", Haarlem, 26620e „Op de plank", 26621e „Altjjd hout", 264 beide te Amster dam 22e „T. H. O. R.", Apeldoorn, 263; 23e „Oüd-Delfshaven", Rotter dam, 26124e „Eendracht", Ensche dé, 259 25e „Poedelhaat259 26e „Houd hem op", 257, beide te Amster dam; 27e „Recht naar 'tdoel", Rot terdam, *25628e „Onder 0;:s", Apel doorn, 254; 29e „Negenvriend", Am sterdam, *254 30e „Amsterdam", Am sterdam, 252. De kegelclab „A. T. G. V.", „Oran je Kegelclub" en de „Amsterdam mers" van Amsterdam behaalden ieder 46 treffers. De kegelclub „Raak" te Amsterdam behaalde de medaille, uitgeloofd door de kegelclub „Amsterdam". De prijs van de kegelclab „Koe koek" is behaald door de kegelclub „Neptunus" van Amsterdam met 4 koekoeks. De negenprijs behaalde de kegelclub „G. G. P." met elf negens. De treffersprijs vau de vereeniging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer te Amsterdam werd be haald door de kegelclub „Rand of Zand" Enschedé. Bovengenoemde vereenigingen ne men Zondag a.s. deel aan den eere wedstrijd. De eereprijs werd behaald door den heer J. H. Martens Jr., van de „Ylie gende Hollander", met 79 pnnten, en de consolatieprjjs door den heer Jan de Greeve, van „Neptunus", met 49 punten. De andere wedstrijden, vrije en per- soneele wedstrijd om het kampioen schap van Amsterdam, blijveu open tot en met Maandag e.k. Sluiting des middags 5 uur precies. ingang ontvangen werd door den groothertog van Saksen met zijne adjudanten. Na een hartelijke begroeting, ge leidde de Groothertog Hare Majesteit en familieleden naar zijn salons, alwaar de Hertogin van Mecklenburg de vorstelijke personen opwachtte. Koningin Emma dejeuneerde bij den Groothertog en de Hertogin van Albany als gast van do Erfgroother- togin van Baden, in Hare salons in het Oranje-hotel. In het gevolg zijn van bet. Loo medsgekomen jonkvroaw v. Itiersum, intesdanr jhr. de Ranitz, kamerheer jhr. v. Weede en ordonnance-officier jhr. Louden. Blijkens den oproepingsbrief voor de vergadering der Tweede Kamer op 6 September, bestaat het voornemen dadelijk de ongevallenwet aan de orde te stellen. BlfflgNEftLAMD, Hofbericht. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft Vrijdag met de thans op het Loo verblyfhoudende hertogin van Albany met dochter en zoon een uit stapje gemaakt naar de residentie. De extra-trein van de Staatsspoorweg maatschappij, begeleid door eenLe heeren van de directie, kwam te 10.50 met de vorstelijke familie aldaar aan, welke op het perron voor de koninkl. wachtkamer begroet werd door den commissaris der Koningin, den heer Fock en den burgemeester baron van Harinxma thoe Slooten. H. M. nam met Haar znster en kinderen plaats in een landauer waar mede door het Voorhout en de Park straat naar Scheveningen gereden werd. Langs den weg was veel publiek op de been. Aldaar hielden de rijtuigen stil voor het Hotel Kurhaus waar het vorste lijk gezelschap uitstapte en aan den Artis. Men schrijft ons het volgende Gedurende de maand) Juli werden verzamelingen vau het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" met die volgende geschenken verrijkt. Voop* de Diergaardleeen Roek. van mevr. de Wed. Sas-HailterKoster, te Amsterdam; een Bruinvisch, vaat deen keer J. D. Parlevliet te Ka'twijk aan Zeetwee Grieksche schildpadden, van Dr. W. C. Po9thum.es Meijes, te Am sterdam twee dito van dien heer S. B. Plekken, te «Amsterdam; een. dito van den heer R. S. Rlat-ter te Amsterdam vier Muschdttifjee, van den heer J. Sorg- dirager, to Amsterdam; drie LancLala- man diers, van den heer K. van Buren., t-e Amsterdlameen Grasslang, van den heer S. C. Kosman, tö Amsterdlaim een dito van den heer J. C. G. Kamp- fraat te Hilversum een Velduil, van den jongeheer H. J. Flugger, te Am sterdam); een Buizerd, van Dr. L. vain Duin te Vollenhoveeen dito van den heer A. Demisan te Hillegam een Java-aap van Dr. A. Kuiper Jr., te Maldrumeen dito van Jhr. Mr. F. W. van Sty rum te Haarlem; vier Kri el- hoenders, van den heer W. Jiskoot, te Amsterdam; twee bruine Kuikendie ven van dón heer G. S. Hofstra te Sneek een Tot en valk van den, heer J. van Leeuwen te De Rijpeen dito van den heer A. Dekker te Vugbt; een Leeuwerik, van den heer A. van Mor gen, te Amsterdam zea Bóeren-zwalu wen, van don jongerih. D. Hendriks, tö Amsterdam; een Reiger, van den heer C. G. Tïmimers te Baarneen groote Nachtegaal en een Kalander Leeuwen- rik van den heer O. I. de Haart Wzn., to Utrecht een groote Beo van Mevr. Trip te Amsterdam drie bonte Spech ten van den heer P. Sluis te Amster dam' een Ratelslang van den heer G. H. Ni «man te Amsterdam.; een witte rat van mej. Jager te Amsterdam! drie Koolmeezen van den heer Joh. E. A. van Pelleoom te Amsterdam; een Egel van den jongenh. J. Goot te Am sterdam een dito van den heer Th. P. Gerritsma te Purmcrend'; een Gierzwa luw van den heer A. F. Herbemiamn te Amsterdlam; drie grauwe Kuiken duiven van d'en heer D. J. R. Brant9 te Heerenveen:een groote Goelkuif Kakai- toe, met standaard van den heer Bir- nio te Deventer elf Spreeuwen een zwarte Lijster en. een Graspieper, van den heer J. KJuit, te Amsterdamen een Bacha-Air endbuizerd van, den heer J. C. Kromwijk, te Amsterdam. Voor het Aquariumzeven, bittervooras, van den heer A. J. G. Metz, te Amsterdaan, en drie Langoaisten, van den. heer F. W. Dikker te Amsterdam. Voor het In- seotariuimVerzamelingen eieren rup sen en vlinders van Inlandsche Lepi- dbptera. Voor het Zoölogisch Museum een kleine verzameling Conchylien van den heer P. R. Stork, te Amsterdam; een stuk dennenhout smet moeder en zijgangen van den Dennensch'eerder, van Dr. A. Couvó te Amsterdam; een Wespennest van Suriname, van den heer H. J. van. der Goot. te Amster dam, en een dito, gevonden, aan de ri vier te Coppenanie, van den heer P. Kuiper Azn., te Amsterdaan. Vaar het Museum „Fauna Neerlamdia"een nest van d!e kleine bonte Specht, gevonden te Santpoort, vain Mej. C. A. Wicbe- voort Crommelin, te Haarlem. Voor het Ethnographisch Museumeenige van was vervaardigde vruchten, afkom stig van Java, van Mej, M. Holst fca Amsterdam, en twee vrouwenschoemtjes en een hoofdkussen, afkomstig van Amor, van den heer T. Hofkamp, tö Amsterdam. Te Interlaken is overleden mevr. J Kuijper—Schaay, echtgenoote van dr A. Kuyper. Dolle Koeien. Dat het zeer gevaarlijk is met een hond te gaan id een land, waarin koeien loopen, ondervond de dienst meid van den veehouder R. in de Friesche gemeente TietjerksteradeeL Ze ging naar de weide om de koeien te melken in gezelschap van een hondje, dat op gepasten afstand bleef. Terwyl ze onder eene koe zat te melken, lie pen de andere koeien op het hondje toe, dat toen by haar een schuilplaats zocht. Ze werd nu door de dieren, die wel dol geleken, omsingeld, 'de em mer met melk werd omvergeworpen, de meid kroeg een paar stooten met de horens, maar zy wist door snel loopen te ontkomen, gevolgd door den hond en vervolgd cfoor de koeien Voor Transvaal. Door den heer D. H. Schmull, con sul-generaal van Hawaii te Amster dam, is aari de Hollandsclie. bladen in Noot d-Auaeri.ka hot voigeude schry ven verzouden Aan de Hollanders in Koord-Amerika. „In 1881 hebt g(j aan onzen oproep vau uit Amsterdam gehoor gegeven door uwe stem te doen booren tegen de verkrachting door Engeland van net Tractaat van Zand-Rivier tegen over Transvaal. Toen de Boeren, uwe en onze stamverwanten, by Bronk- horstspruit, Langenek, Ingogo en Majuba don Engelschen het „terug" bloedig op den rag hadden gesenre- ven, kwam eindelyk de vrede. „Toen was Transvaal armmaar nu komt de Brit, belust op de goud- mynen vau Transvaal, en staat reeds gereed; met 32,000 man het eigendom en de vryheid te rooven van een vry volk. Het is hun niet genoeg dat zy vroeger de diamantvelden aan den Oranje-Yrystaat hebben outnomen. Neen, voor eonige millionairs (in Trans vaal ryk geworden scharrelaars) die na ook het land in bezit willen heb ben, moet een verdelgingsoorlog wor- deD begonnen. „In 1896, toen Jameson met zyn bende in Transvaal viel. waren de Boeren zoo edelmoedig, om alle roo- vers vry te laten, zich naar Engeland te begeven. Thans komt Engelaud met open vizier om den roof te plegen en heeft reeds dum-dnm-kogels naar Zuid-Afrika gezonden. „Zult gy, Hollanders en gy, vrye zonen van Noord-Amerika, toelaten, dat in stryd met het volkenrecht, een vry volk, dat in vrede wenscht te leven, wordt aangevallen, oeroofd en uitgemoord Zalt gij, die voor ca. 100 j-iren diezelfde Britten wegjoegt en or: on uwe vrijheid veroyerdet, dit z', ier protest toelaten Of zult gy, vrye zonen van Noord-Amerika, toonen, dat. gy nog iets over hebt voor uwe Hollandsche stamverwanten in Zaid- Afrika. „Verheft dan uwe stem voor vrij heid en recht, en protesteert met ons tegeD dez8 rechtsverkrachting en po litieke struikrooverij. Op op dan vrye Amerikanen en toont, dat door uwe aderen het vryheidsbloed vloeit." In de dezer dagen gehouden hoofd- bestuursvergadering van den Ned. Bond vau Onderwijzers werd aange nomen een voorstel, een brief te schrijven aan aile onderwijzers-ver eenigingen iu Engeland, Schotland en Ierland, niet het verzoek, protest aan te teekenen tegen de houding der Britsche maonen vau gezag, die de vryheid on hot goede recht van zelf bestuur der Transvaalsche Republiek bedreigen. Letteren en Kunst. Kigen Haard bevat deze week het begin van een geïllustreerd artikel over de stadhouders van Friesland uit het Huis van Nassau, door mr. M. C. NylaDd; terwjjl de heer W. Toose zijD beschrijving van de haven werken van Amsterdam voortzet.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5