NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. laarlemsche Haiiiielsvereeniging De geschiedenis van Haarlem 17e Jaargang. Püaandag 18 September 1899. Ko 4976 b 'Voor ii( Haarlem por 3 maanden. f 1.20 Vom dft finnen in den omtrek waar eon Agent gevestigd is (kom der gemeeld er, per 3 maanden 1.30 franco door het goh eel e Rijkper 3- maanden1.65 Afzonderlijke nummersB 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden.0.30 de omstreken en franoo per post. 0.37!/2 JkJD~VrELE2.TEiI<rTXËnsr i -5 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Oourantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hot Buitenland: Compagnie Générale de PnbUcifé Etramg&re G. L. DA UBE Co, JOHN F. JONGS, Suae., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ny verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyuBloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Öandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, by de Tol; SpaarndatnC. HARTENDORP; Zandvoorl, G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit drie bladen. :re r E, f fl Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. De Haarlemsche Handelsrereen. telt hans ruim 650 leden, dat is veel, doch iet genoeg. Elke winkelier, elke han- ela&r, aijn belang begrijpende, moet ïkanich aansluiten. De contributie bedraagt [echts f 2.50, terwijl de voordeelen root zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- en mrs. Th. de Haan Hugenholta en I. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke rratis advies in handelstaken gerven an de leden en. voor hen gratis optre- len in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der ndvocaten gedaan, wordt 5 berekend. r Bankiera der vereeniging zijn de hee- |00r Laane A van Bemmel, Kruisstraat Alle brieven of aanvragen (ook opga- D^en voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der vee- Ksspj6"'8"18' 22 Lallg'' X.. J Het is ons gelukt eene overeenkomst ,lsle sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. 'leden nauwkeurige informaties te ver ft!. ^Bohaffen omtrent alle firma's in Ne- leis herland. Hyj De kosten dezer informaties bedragen cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald vror- aan het bureau. Information naar ïen de stad wonende personen gra- Ruim 650 informatiën en rechtskun- .ige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Augustus zijn 21 vorderingen tot sn bedrag van f 759.711 betaald; 'orderingen worden afbetaald', 8 vordë- ingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het. Geheim Ier Maandlijsten ongeschonden bewaard ie blijven. H.H. Leden worden er op attent ge naakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tanzij portovergoeding (10 cte.) ie bijge- roegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijneetraet sn ia ge- jpend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van *1- e gewen ach te inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 am. Het Bestuur van de Haarlemsche Ha-ndelsvereeniging bericht aan de le den, dat C. VISSER, Haarlemmermeer bij het stoomgemaal „Lynd'en" en han delende, in Tabak, Sigaren en Manufac turen, gevestigd was Barrevoetestraat 3, en dat omtrent hem informatiën zijn te bekomen aan het Bureau. HET BESTUUR. DOOB W. P. J. O VERMEER, Amanuensis der Gemeente bibliotheek. XII. De Haarlemsche Schutterij. De boog. het oudste krijgswapen, was ook liet eerste der schuttersgilden, eru zooals we reeds gezien hebben, droegen 'genoemdler gildeni hunne namen ook haar de soort van boog, weikei ze hann teerden. Dë vaatboögi, welke ook wei voorkomt on.der d'en naaan van ar in boog. was eigenlijk een handboog van kleineren, vorm, waaraan in het midden een. houten kolf waa bevestigd!, waar door déze den boog kruiste, vandaar die naam van kruisboog. ITij was van staal of hout gemaakt on had eene. lengte van 1-J a 3 voet. De kleinere voetbogen spande men. met die hand met een: ijze ren voorwerp', „spaukaak" genaamd). Oin den boog te spannen werd' hij op den grond' gezet, en haalde men de pees over door den. voet te zetten in eeni van boren aangebraohten ijzeren) bengel. Groote voetbogen, werden ge spannen niet een werktuig, „Kraea kaeirt" genaamd, en hiervoor waren bedde voeten noodig. Vandaar dat meen hem ook „arha/lète a deux pieds" noemt. In den regel hadl men. nog een, helper en de uitdrukking. De scutter met) «yn knaep, rindt hier haar oorsprong in. De voetboog, die van veel samen- ges beider constructie was dan de neg algemeen bekende handboog, wetrd) meest gebruikt biji het verdedigen van vestingen en sterkten,, terwijl men, met den handboog meestal te velde trok. In' 1500 moesten, de genoemde wapens plaats maken voor de vuurwapens door de uitvinding van het buskruit, d'oohi dit ging niet zoo gemakkelijk, daar men ten eerste niet zoo: gemakkelijk afstand kon doen van d'ezo oude traditie en ten tweede, omdat men. hot buskruit voor hoogst- gevaarlijk hield). Langzamerhand stapte men aver dum zwarigheden, heen en zag ook in. dat d;e nieuwe wapens van oneindig meer praotisoh nut waren*. De boog bleef d!an ooik nog alleen over bij d:e jaarlijksohe schietfeesten. We hebben, reedis gezien hoeven- de Haar lemsche schutters den prijs in het schie ten hadden gehaald, en ze werden in hun eigen plaats hierin degelijk geoe-i fend. Jaarlijks hadl er een Schutters feest plaats, dat nh het schieten op den vogel met een gemieenschappelijken maaltijd besloten werd. Haj;, die dien) vogel afschoot was gedurende een jaar tot aan het volgende feest Koning, en had iemand het geluk, drie achtereenr. volgende jaren deze onderscheiding te behalen,, dar werd: hij' tob aohutterskei- zer verheven. Na afloop van deze schiet partij, moesten allien tegenwoordig zijn op den feestmaaltijd', althans ieder moest zijn aandeel betalen, in de kos ten vani dezen .„teerdiaig". In de orde van het zoo even genoem de Koningschap, is de Haarlemsche schutter, Ludolf Gysbertsz., zeer ver maard, wegens zijn buitengewone er- v.^renhead1 in. het schieten. Toe®, hij: op het feest va.n 31 Juli 1559 wederom) den vogel afschout, werd hiji, nai het) vallen van het overwinningsgohqt, on der een oorverdotovend stampen der voe ten en Happen der handen, door alle aanwezige schutters geluk gewensoht en tot koning verheven, terwijl men hemi een zilveren kap van 32 lood! aanbood.' Nadab hem den maaltijd aangeboden was, reed men hem) ondier trompetge schal en trommelslag in een triumph- wagen, naar Heemstede, en. om de feest vreugde en plechtigheid te verhoogen werden er boomen voor het stadhuis en zijne woning geplant. De koning behoorde tot die bestuur ders van het gilde en stond aan. heb hoofd van den. schuttersraad. In 1561 was de oudo schutterij' ver deeld in 3 vendels, hébbende 1 kolonel,, 1 fiscaal, 3 kapiteins, 3 luitenants, 3 vaandrigs eoi ieder 2 sergeants, terwijl) die der dhiveniers op dezelfde wijze verdeeld was. Bovendien waren er nog aanwezigoversten, provoosten, kor poraals, rotmeesters, (rot-af deeling), adel borsten, pdekeniers enz. Had er een marsoh of wapenschou wing plaats, dan marcheerde de schut terij in. compagnieën en vendels door de stad, in 't, volle geweer en harnas, terwijl ze, op de Groote Markt- komen-j die, slagorde maakten en. eenige salvo's gaven. (Salvo is gelijktijdig vuren op commando). Het laat- zich begrijpen, dat deze plechtigheid en 't leven, van. heb schieten, steeds vele toeschouwers lokten. Na afloop trokken ze weder naar die Doelens en Sckuittershuizen. Het waa echter altijd geen paradeeren,, heb Spaansche beleg o. heeft dit maar al te zeer bewezen. Ze bewaaid'en de stad, zoo in oorlog alls in vrede, en. nadab ze bij het ondergaan der zon de poorten gesloten, hadden, zetten ze schildwach ten uit, deden des nachts rondes en pat rauilleerd en. Liet de brandklok haag alarmeer end geluid hooren, dan waren ze ter plaatse van het onheil en, zetten het terrein, af, terwijl een ged'eelte bij, 't Stadhuis ge consigneerd werd. Bij, oproer waren zij het. die de rust moesten herstellen'. In, 1624 werd: door de Staten, vam Holland besloten eene belasting te leg gen op de boter, en aan Cornells Luy- ten was het ontvangen dier belasting in, Haarlem opgedragen. Zoo burgers als landslieden.' waren ten hoogste gebelgd over deze nieuwe invoering en, in, onze Spaarnestad brak een hevig oproer uit. doordat eöne boerin, weflke\ aan 'da Melkhrug met een vaandel in d!e hand stond, de landlsregeering in heftige be woordingen uitschold, voor dieven eau uitzuigers. Het oproerige gepeupel trok naar heb huis van genoemden ontvan ger en plunderde uit. Do schutterij' werdl in de wapenen geroepen en. de poorten dsjr st-adl en dë deureax der kerken ge sloten, doch de onverstandige menigte sloeg tob geweld over, waarop de alarm klok getrokken werd. Thans kwam dei geheel e schutteri j" in 't geweer en de gansche stad! in oproei*. Da oproerlin gen stelden rich op die Groote Markt op, achtor eene barricade van steen en, ten eindie weerstand' te bunnen bieden aan de schutterij, welke zeer gevreesd was in geval van handelend optreden. Toen echter één der hoofdleiders gewond) was, trokken ze terug tot het klokhuis en werden hier wederom verdreven dooi de militaire mocht mejt verlies van één doodle. In de Barteljariisstraat kwam) het nogmaals tot een treffen busschen hen en de schutterij, doch ze moesten na een hevig verzet het onderspit delven. Ein- d,el ijk werd; doco.' het kloekmoedig ge drag der schutterij: en. het uitstekende beleid der officieren" d'e rust hersteld), en het resultaat van het onverstandig verzet was, dat Luyten ongedeerd bleef en de belasting op de boter stand, bleef houdeu|. In 1752 werdl de schutterij op nieuw geregeld en verdeeld' onder acht vaan dels, als 4 tot d'en Sint Joris en 4 tot den Col veniers Doelen behoorende. Da manschappen, ouder ieder vaandel wer den verdeeld in vier divisiën, staande het eerste onder een kapitein, het. 2dë onder een 'luitenant, liet 3de onder een, sous-lui tenant, en liet 4d.é onder* een vaandrig. Het geheel bleef echter onder commando van den kapitein. Over 4- vaandëis waren twee kolonels aange steld, benevens een fiscaal en een ad judant. Deze laatste was de jongste vaandrig der schutterij. Iedere divisie bestond, behalve de hoofd^officieren. uit 8 sergeants, 8 kapiteins dosatrmes, 4 kor poraals en 28 schutters. Er bestond liier ter stede nog een) genootschap van den wapenhandel „Pro Aris et Focis" genaamd, en dit batad'l- l'omi bewees steed's1 zeer goedfe diensten- aan de stad en, deze af deeling ging dan ook later tot de schutterij over. De drift om zich in d'en wapenhan del te oefenen was bij dit vrijkorps zoo groot, dat het reeds ver gevorderd was in d'e behandeling de artillerie. Hiervan hadden de manschappen be wijzen gegeven, door dat eenige leden, van het korps, onder leiding van den kundigen sergeant G err it van der Horst een houten, kanon hadden vervaardigd en de eigenlijke schutterij niet zoover gevorderd' was als had behooren te rijn. Dit laatste was zeejr goed) begrepen door het- vrij1 korps en te dien. einde vormdd het een geheel nieuw ontwerp, volgens hetwelk de schutterij op een gansclii anderen, en naar hun inzien veel' bo teren voet zou worden ingericht. Heb te diien einde beraamirië plan lag, voor een iedereen op d'en: Doelen te lezen, en het was iedereen vergund daarop zij ne aanmerkingen te maken en deze schriftelijk in tel leveren van 2 tot 18 Januari 1787, waartoe bij. een, adver tentie in de stads-courant van 30 De cember, de oproeping was geschied. De bezwaren, kwamen, dan ook in, Slechts door weinigen ond'erteekend, bij request van. 17 Januari 1787. Deze kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat deze verbe tering slechts1 een streven was, tot ver tooning van rijkdom, zucht naar ver mogen, lust tot geldverkwisten(Hit zag op het eixerceeren en vuren). Boven dien, dat het eene verkrachting was van dq wetten van vrij Ho'llandsche burgers, waarom adressanten der Ste delijke regeering verzochten, hierop niet in te gaan. (Het geheele request is te lezen in. de N. Ned. Jaorb. voor 1787, 2e St. blz. 189). (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS Sedert ongeveer 14 dagen werd in een perceel op den Kruisweg een reuk vau lichtgas waargenomen, niettegen staande er geen gasleiding in huis is. Te vergeefs wordt vanwege de gas fabriek naar een lek gezocht. De laatste dagen werd de gas lucht zoo hevig dat de bewoners onpasselijk werden en ook in de aangrenzende woningen begint zich het gas te ver spreiden. Men vreest voor een herha ling van een ontploffing zooals die op den Heerensingel heeft plaats gehad. Door den agent reciiercheor Van Halst werd Vrijdagmiddag bi,i een iobrenger der Bank ran Leeningeen zilveren remontoir horloge inbeslag genomen. Dit was des morgens door een metselaar te Heemstede uit zijn kosthuis vermist. De dader, een mede- commensaal van den bestolene, werd door de politie van Heemstede gear resteerd. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier wordt eene belangrijke tentoonstelling van teekeniogen en ontwerpen op het gebied der toege paste kunst voorbereid. Belangstellenden tot deelneming kun nen zich wenden tot den heer E. von Saher die mot de regeling dezer ten toonstelling belast is. De Hindoeinonumenten zullen ge durende eenigen tijd nog tentoonge steld blijven. Zondag is het museum geopend van 10—4 uur. V olksdouchebad. Iu het douchebadhuis zyu in de afgeloopen week genomen 4.16 baden. BIRMEMLASO. Brand te Amsterdam. Vrijdagmiddag brak er te Amster dam een uitslaande brand uit, in de rjjtuigfabriek van de firma H. J. Over- ineyer Zoon, Singel 312, waarvan het bovenhuis bewoond is door den zuakelaar P. J. A. Elsenburg Jzo. De mannen, werkzaam in de werk plaatsen aan de Romeinsarmsteeg, hadden voor hun schaft ternauwer nood h8t gebouw verlaten toen de vlammen uitsloegende oorzaak van den brand is onbekend, ook al wordt beweerd dat de vlam in een pot lym geslagen is. Het vuur dat in de groote hoeveel heid hout en verfwaren ruimschoots voedsel vond, greep in de werkplaat sen en op de zolders fel om zich heen, zoodat dikke rookwolken uitsloegen in de steeg en door het dakvenster aan den Singel. De brandweer grsep het vuur krach tig aanniet minder dan drie stoom spuiten en eenige Vechtkranen werden in dienst gesteld. Een pogen blik scheen het of men den brand reeds meester was, toen opnieuw dikke rookwloken toonden dat het vuur nieuw voedsel had gevonden. Toen werden in den zygevel ladders in de muren gehaakt en werd van daar uit door de kleine zij ramen bet vuur opnieuw krachtig be stookt; binnen enkele oogenblikken was men daarna den brand geheel meester. Werkplaatsen en zolder brandden uit. Alles was tegsn brand schade verzekerd de beer Elsenburg kreeg in zyn woning veel waterschade. Pensioen gemeente-politie. In de Vrydag te Amsterdam gehou den vergadering van den Algemeeuen Noderlandschen Polhiebond, werd o.a. op voorstel van Noordholland beslo ten op nieuw een adres aan de Tweede Kamer te richten, en aan het bestuur op te dragen persoonlijk by don Minister ter audiëntie te gaan, om pensioen voor de gemeente politie te zien te krijgen. Dreyfus en Nederland. Onder de ambtenaren der Staats spoorweg-maatschappij te Utrecht gaat een adres van sympathiebetuiging aan mevr. Dreyfus rond. ÜECHTS3AKEIK. Voor de Arasterdamsche rechtbank diende Vrydag de zaak van F. Do mela Nieuwerihuis, beklaagd van srnaa 'schrift op grond van een artikel in de Vrije Socialist, waarin gezegd is, dat de heer Snel te Schiedam, als oud-typograaf, vroeger te Amsterdam werkzaam, zich eeumaal „schurk actitig" heeft gedragen tegenover een ouden man. De beklaagde heeft in de instructie verklaard, dat by het arti kel, geteekeDd Keesje Geest, niet heeft geschreven en van den heer Snel niets afwist; by wilde den naam van den schrijver niet noemen, maar stelde zich zeiven voor het artikel verantwoordelijk. De beklaagde, een uur in de wachtkamer den aanvang van het geding verbeid hebbende, was daarna heengegaan, den president daarvan verwittigende. Om 3 unr kwam de zaak aan de orde (uitge schreven tegen éen uur). Tegen den uu niet aanwezigen beklaagde werd verstek verleend. Uit de verklaring van den heer Snel bleek dat by met den bedoelden ouden man lang gele- leden wel eeos eene onaangenaamheid heeft gehad, doch hem nimmer schurk achtig behaudelde en nu zelfs 9 jaren lang weler met hem iu vrede onder éen dak woont. Het O. M. eischte een geldboete van f25 subs. 5 dagen. De uitspraak werd bepaald op 27 dezer. Gentengd SVSeuws. Weten waardigs uit Transvaal. Leerzaam voor de twijfelaars eu de ongeloovigeu is, wat de Volksstem schrijft over desuzereimteits quaestie. Het blad wijst- er nog eens met nadruk op, dat na 1884 er nooit sprake tan is geweest; eerst toen het bleek, dat do W. W. Rand-goudvelden schitterende vooruitzictitenbezateuwat betreft hun duurzaamheid en metaal rykdom, zyn het paramount-power- schap en de suzereiniteii op het politiek tapijt geschoven ten eiDdedo hebzuchtige neigingen van zekp-re financieerende politici met een Impe riaal schild te bedekken. De positie blijft overigens geheel dezelfde als na de aller-eerste, on dubbelzinnige on!keurling door onze Regeeriug, van de suzereiniteits-aau- spraak. En dewy! vo r werkelijke snzereiniteit de toestemming .noodig is zoowel van den uitoefenaar et *an, als van den Staat op welken zo wordt uitgeoefend, kan er moeilijk sprake wezen van een werkelijke Britsehe suzerriniteit over Z.-A. Republiek, dewijl laatstgenoemde steeds openlijk en op de meest hardnekkige wyze het bestaan van zoo iets heeft- ontkend, en bovendien zich voortdurend heeft bereid verklaard, om deze berl aaide ontkenning te bepleiten voor een eer lijk scheidsgericht. Eenzijdige suzo- re-iuiteitsaanspraken zyu dus nog waardeloozer dan de reeds erg pro blematische rechten welke zouden kunnen voortvloeien uit een beiderzijds erkende suzereiniteit. Ook komt het ons voor dat wy het volgende artikeltje uit de Volksstem niet aan onze lezers mogen onthouden. Chamberlain wordt er zoo uitnemend als aandeelhouder in geschetst „Een onlangs door een onzer ver tegenwoordigers te Londen ingesteld onderzoek had de volgende interesante uitkomst „Sedert geruimen tyd waren ver schillende mannelijke en vrouwelijke leden der Chamberlain-familie gere gistreerd als aandeelhouders der Kynoch-fabriek voor ontplofbare stof fen. De heer Arthur Chamberlain o.a. een broeder van don Britschen minister vau koloniën is besturend directeurterwijl de lyst van aandeel houders diverse personen telt die den naam Chamberlain dragen. Een der grootste aandeelhouders is een anoniem persoon die door de Bank vau Enge land wordt vertegenwoordigd. „In Augustus 1897 bedroeg het aantal aandeelen, behoorende alleen aan naamgenooteu van den heer Chamberlain 2229, vertegenwoordi gende een Domimaai kapitaal van 22.290 p. st., terwijl de aoonieme door de Bank vnn Engeland vertegen woordigde aandeelhouder voor 2502 aandeelen geregistreerd stond. „In omtrent dezelfde maand van het daaropvolgende jaar 1898 was intusschen de toestand geheel anders geworden. De broeder van don Ko lonialen secretaris Arthur Cham berlain, de besturende directeur had zyn aaut-al aandeelen verdubbeld, en wel van 1704 tot 3310 gebracht. e anonieme aandeelhouder had t ei aantal zyner Handzelen van 2502 tot 4643 vermeerderd. Een andere Cham berlain had haar aandeoien in genoemd tijdsverloop van 200 op 320 gebracht. Ook andere leden der familie Cham berlain blijken g8dureud« 1898 in groote mate hun vertrouwen in de financieele toekomst der „Kynoch Ltd. My." vermeerderd te hebben, hetgeen eveneens het geval was met diverse personen uit dé intieme kringen der Chamberlain familie. „Het is wel opvallend dat ook in 1898 en wel in het najaar de weerzin van den kolonialen secre- aris Chambertaio tegen de Trans- vaalsche ilynamiet-industrie voortdu rend grooter verhoudingen heeft aan genomen. De e weerzin eindigde gelyk bekend is *u het. befaamde protest van don heer Chamberlain, dd. 13 Januari 1899, waarin de kolo niale secretaris tot verbazing van zelfs Etigelscbe rechtsgeleerden o.a. prof. Westlake Q. C. onzer regeering aanried haar dynamiet-industne op te geven. Er in geloopen. Kolonel Jouaust heeft den Sarvi- scheu „vorstenzoon" Cernusky geen dienst gedaan met zyn dagvaarding als getuige te Rennes. Daardoor is het adres van den waardigeu man bekend geworden, wvarop de Pary- sche politie uil Weenen. Gleicheu- berg. Paden, Steinamanger en Buda pest een reeks aanklachten wegens bedrog eD oplichterij heeft ontvangen. Groote diefstal. Uit een cab, waarin een sanzieulyk bedrag aan geld naar een der City banken te Londen werd overt,ebraent, is een som van 12,000 pd. st. testolen. Twee klerken hadden het geld over te brengen. Toeri zy aan do bank kwamen stapten zy uit. en lieten een dienstman de wacht boudeu by het rijtuig. Doch toen zy weer naar buiten kwamen stond de cab er nog, maar dienstman eu geld waren verdwenen. Later bleek dat iornaod gekleed in den uniform van bediende van de bank den dienstman had weggezonden en dat zoodra de kans schoon was, de psendo-bankbediende een tweoden cab riep. dezen voor de bank liet stalionee- reu en met den audere wegreed. Paniek iu een synagoge. In een synagoge te Lentschitz in het gouvernement Kalisch iu Russisch Polen heeft het omvallen tan een lamp een paniek doen ontstaau, waardoor twee eu dertig personen, alle vrouwen en kinderen, dood gedrukt- werden en nog een groot aantai gekwetst. Verdrukt Finland. Do Russische censuur heeft vier Pinsche bladen voor een maand ge schorst, omdat zy wat al te veel den nadruk durfden leggen op de rechten van Finland die in den naam van kei zer Nicoiaas wordtu geschonden. Vyf aDdere bladen nebben waarschuwin gen ontvangen. Een onaangename ervariag. Een der meest lakende Trouwen der Engolsohe aristocratie barones Burdëtt- Cout-t-9 vertoefde onlangs te Parijs eau bezocht daar, zooals het de gewoonte is de voornaamste winkels, om zelf haar iixkoopen te doeoi. In een der prachtigst ingerichte magazijnen viel het haar cp, driit. alken keer, wanneer rij: bij de af- deeling van een anderen bediende kwam, de vorige zijn collega d'e r.i-ad- aelaohlige woorden: „twee-tien" i-.e- riep. Dat dit haar nieuwsgierig ma niet .alleen, maar haar ook pijnlijk- aan deed) {«preekt vanzelf, eau bij heb ver laten van het magazijn waogd-'e zij; het dan ook aan den eigenaar de beteeko nis van dë zoo dikwijls herhaalde raad selachtige apreuk te vragen. O, antwoord'dë de eigenaar, daar steekt niets achter, het is alleen een wachtwoord dat de bedienden elkander plegen toe te roeipen. Do barones was met- dieze verklaring evenwel niet tevreden en zij nam zich voor den jongen, die d'e ingekochte goe deren zou thuisbrengen-, nogmaals over de bet-eek on is van het geheimzinnige „twee-tien" te ondervragen. Jongen, vjroeg zij d'e*n knaap, die zich spoedig daarop aan haar hotel aan meldde, wil je wel 5 francs verdienen! Als 't u belieft, amtwoordlde dë loopjongen beleefd. Welnu d'am moet je me eens ver tellen wait in den winkel het wacht woord twee-tien" beteckent. Weet u dat niet mevrouw, vroeg de jongen ten, zeerste verwonderd1. Dat beteekent: „Houd! uw beide oogen op dia tien vingers daar. Het raadsel waa daardoor opgelost; men had de aristocratische Engolechej dame toot een winkel dievegge gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5