Kleine oorzaken groote ge volgen. Een 22-jarige arbeider te Noord- wyk had een steenpnistje op de wang, dat's Maandags openging. Up een of andere wgze, de boisgenooten vermoe- den door een zakdoek, die er een oogeu- blik tegen gebonden werd, moet er eeuig vail in gekomen zyn de wang zwol opgeneeskundige bulp mocht niet batenDonderdagnacht overleed de jonge man. Dreyfus. Uit Leeuwarden is Zaterdag jl. aan kapitein Dreyfus en zijne echtgenoote gezonden een fraaie album, bevattende het wapen van Friesland en kunstig bewerkte in deFransche taal geschre vene oorkonde, voorzien van 700 haud- teekeningen uit verscheidene plaatsen dier provincie, waarvan ruim 300 al leen uit Harlingen, van mannen en vrouwen, uit alle rangen eu standen, waarbij zij krachtig protesteeren tegen het vonnis van den krijgsraad van Rennes, genaamd „een betreurenswaar dige verkrachting van het heiligste recht." ttt- ,.j j ,i Kort nadat het vonnis van Wileis c™ woord van donk aan den krö(fsraad te K90Des was bekend ge- hoopereerden spreker, en sprak den T(idrdal te Rotterdam een f <k4lh,l 7? «,Varen ryie aigemeene adresbeweging was op tonw van ■•s;'.» gezet, ontstond by eenige boogleernren W P 7 de der Groningsche universite.t het denk- uiLnoodigde niet hem rum le heffen een beeM Qm aan den veroordeelden kapi- J-ZS. uü, w'laraan aUen tein en mevrouw Dreyfus een adres, 1 so deden of een sympathiebetuiging, te zenden. Hierna werd de "rgad.-rmg d>e bui- nit amfe van de Nederlandsehe uoi- tengewoon druk Inkocht w«s. doc«- den J versiteiten. en dat den vorm zou heb voorzitter met een w.xnxt van dank aan 'Den van eeQ 0n perkament geschreven de leden voor hun flinke opkomst, ge- oorkoode> bestemd om in de familie Drevfus te worden bewaard. Hoog leeraren van andere universiteiten be tuigden hun instemming met het plan, dat thans uitvoering heeft gekregen, Het stuk is door den heer J. W. Muller ia gothisch schrift zeer fraai op perkament overgebracht, en wordt op dit oogenblik door de hoogleeraren derGroningsche universiteit geteekend. Zoodra het ook te Leiden, Utrecht en Amsterdam zal geteekend zyn door de leden der universiteit, die sympa thie gevoelen voor het plan en die met den inhoud van het adres instem men, zal het, door bemiddeling van prof. Louis Havet te Parys, aan den kapitein en zyoe vrouw worden toe gezonden. de jonge maai inlichtingen kaai vragen bij moeit, rijkheden en zoo uoodig om steun. Do vakvereeuigimgen, moeten de plaatsen worden, waar de patroons knap pe. flinke werklieden kamen vragen. En wanneer dit in het oog wordt gehouden en heb vak dus geen bijzaak meer ia, doch daarentegen de liefde voor het vak wordt aangekweekt, dan zullen de vak va-een igingen in krachten toene men en vruchten afwerpen. Do Kerk vraagt steeds eerbied voor bet geaag, en daarom moeten wij ons bestuur steeds onze toewijding geven samenwerking is onze eerste plicht, ook met de vakvoi-eenigiugen. Broederliefde moet in het vereeni- gingsleven op den vooa-grond worden geplaatst en de jaloezie steeds daaruit geweerd' worden. Na nogmaals gewezen te hebben op het vele goede, dat de flfdoeling in haar tienjarig bestaan had gedaan, besloot spreker, zijne meerma len door applaus onderbroken redle met het uitspreken van den wensch, da/t de afdeeliug op den eenmaal ingeslagen weg moge voortgaan en steedis moge werken voor het devies van den R. K. Volksbond ..Voor God en Kerk, Vorst in on Land'." Vervolgens bracht de weleerw. heer Rgsewjjk, directeur van het Boymans- Musoum, wjjleu Gaston Tissandier, directeur van het Fransche tydschrift voor natuurwetenschappen en aan verwante vakken „La Nature", en van Max Régis. BINNENLAND. Academische examens. Amsterdam Met gunstig gevolg is afvelegd het caudidaatsexamen in de rechten door den heer H. G. F. Christ- mannhet doctoraal examen in de rechten door den heer S. de Vries Czo.het theoretisch geneeskundig examen door de beeren F. J. Visser en M. J. Kluitman het '2e natuur kundig examen door den heer J. Groe- neveld; het doctoraal examen in de geneeskunde door de beeren A. C. A. J. Wubbe en W. H. Slants. Leiden Cand.-ex. geneesk. E. W. Goteling Vinnis2e natuurk. ex. J. Hankes Drielsmale natunrk. ex. Alex, Zellekeus. De uitslag der Maandag gehouden herstemming voor een lid der Pro vinciale Staten in distriet III Ara- sterdam, is dat de heer J. H. A. A. Kalft' (lib.) 702 stemmen kreeg, en de heer P. L. Tak (soc. dem.) 606 stem men. Uitgebracht werden 1368 geldige stemmen. Maandagmiddag sprong aan het centraalstation te Amsterdam de buis der stoomgeleidingen van de op de perrons geplaatste liften, waardoor deze geheel buiten werking werden gesteld. Doordien de stoom zich snel verspreidde, in de machinekamer, kon de machinist de stoomkraan niet af sluiten. De hevige knal werd door bet geheele stationsgebouw gehoord en bracht alles ia verwarring. Door het krachtig optreden van het perso neel mocht het gelukken bet ongemak- voor eenigen tyd te herstellen. Geknipt. In een coupé 3e klasse van den trein Amsterdam—Rotterdam hadden Zaterdagmorgen 0 heereo plaats ge nomen. Voorby' het station Haarlem haal den i van de 6 personen kaarten uit deu zak en begonnen na eenig aan dringen hun spelletje, een. twee, drie, klaveraas, met den vyfden, 'n boertje. Dit mannetje liep er voor f 120 in. De 6e passagier telepboneerde aan het station Piet-Gyzenbrug de Leid-1 sche politie, mit het gunstig gevolg dat de beeren kwartjesvinders in Lei den gearresteerd werden. De heer D. H. Dietz, commissaris by het lood wezen te Nieuwediep, her dacht Zondag den dag waarop hy 25 Sir geleden tot loodscommissaris te muiden werd benoemd. Vele bewij zen van belangstelling en waardeering vielen hem ten deel, waaronder een stoffelyk blyk vau het loodspersoneel. Een overstrooming. Niet verre van Ransdorp, in het Hoog-Heemraadschap Waterland, ligt de zoogenaamde „Bly'kmeer", met eeoe belastbare oppervlakte van pl. ra. 50 H. A.; deze polder, die aan een drie tal personen toebehoort, heeft een Vyzelmolen, en ligt pl. m. 3 M. onder A. P. In de afgeloopen week is de dyk van deze meer, bij hevige windvlagen, doorgebroken, en zyn de landerijen ondergeloopen. Gelukkig is het vee gered. De bewoners der boerderijen zyn naar den zolder gevluchtmen is reeds aan het werk gegaan om den dyk te herstellen, opdat het leegmalen geschieden kan. Door bet Gedeputeerd Bestuur is onmiddellijk eeu onderzoek ingesteld naar den toestand van de Zuiderzeedijk bij het „Blykmeer". De heer hoofdingenieur vau deu Prov. Waterstaat en de Dijkgraaf van Wa terland waren ter piaatse. Men ver moedt, dat die dyk voortdurend zal moeten wordeD nagegaan. Leiieren esi Kunsi Henri Engelen. De heer Heuri Engelen, die eenige jaren aan de Ned. Opera was verbon den, heeft thans een engagement by het Stedelijk Theater te Trier. De „Wereldkroniek" bevat deze week een eu ander over de Zaid- Afrikaansche crisis, waarhij o.a. een portret vau een Transvaalschen Boer met zijn tien zoons, "gereed om zyn land tegen den „Rooinek" te verde digen een geïllustreerd artikel over het gesticht Bethseda aan de Oost- maaslaan te Rotterdameen afbeel ding van de nieuwe brug over de Niagara, het woonhuis vau Dreyfus' zwager, Joseph Valabrègue, eu de; „villa autijuive", een artikel over de bloemisterij „Kew Gardens" te Rot terdam, met talrijke illustraties, en do portretten van mej. A. v. d. Linde Huizinga, directrice vau het boven genoemd gestichtP. Haverkorn van Sport en Wedstrijden. De Velaer Hockeyclub vergaderde Zaterdag onder haaf voorzitter baron Van Tnyl van öerooskerken en be sloot voor dit seizoen weder wedstry den te houden op haar veld op Yel- serbeek en wel met de Haarlemsche en Haagsche clubs. Ook zal zy spe len op de velden van de genoemden. Voor wielrijders. Een nieuwe luchtband voor fietsen, de nadoelen der bestaande missende, is in den handel gebracht door de heeren Francois eu Grellou. Deze banden bestaan inwendig uit ongeveer drieduizend kleine geheele cellen, die met lucht van geschikteu druk zyn voorzien. Men kan sterk gespannen en minder sterk gespannen banden maken. De eerste b. v. voor bet ach terwiel eener velocipede. Komt nu een spijker of stuk glas in den baud, dan barst een of slechts enkele cellen en de band verliest de lucht niet. Op pompen Is ook onnoodig, daar de cel len de lacht niet verliezen. Deze ban den zullen duur zijn, maar vermoede lijk de tegenwoordige verdrijven. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of n ie geplaatst, wordt de copy niet aan den in zender teruggegeven stenographische verslagen t« klein zyn. Hiermee vervalt meteen do nood zakelijkheid voor den letterzetter om de kunst te leeren. Wat onderwijzers ermee moeten doen verklaar ik niet te begrijpen, of het moest zijn dat zyhet weer onderwezen aan an deren. 't Is waar, dat studenten wel eens begonnen zijn hunne dictaten te maken in stenograph ie, maar 't is ook waar, dat (op een enkele na misschien) allen het na korten tjjd weer laten varen. Het groote bezwaar ligt in de geringe practiscbe resultaten, die de meesten ervan zien gepaard aan de noodzake lijke voortdurende oefening. Steno graphic is een veeleischend vak en wie niet minstens elke week eenige uren oefent, raakt in korten tijd de vlugheid kwjjt. Met andere vakken gaat wel eveneens door gebrek aan oefening de vaardigheid verloren, maar lang niet in die mate als by de ste- nographie. I De vergelijking van stenographie i met fransch gaat natuurlijk niet op. 'Fransch kan men altijd gebruiken 1 voor lectuur, al behoeft men de taal 1 nooit te spreken. Voor het gebruik der stenographic is een gelegenheid noodig, die zich zelden of niet voor doet. Waar ik das met de geachte in zendster moet blijven verschillen in de appreciatie van het vak, dat zy onderwijzen wil, daar moet my eeu woord van holde Yan het hart voor de opgewektheid ^waarmee zij hare opvatting verdedigt, een eigenschap die by de Toynbee-werksters en wer kers meermalen wordt aangetroffen en die in mijn oogen hun streven zoo svmpatliiek maakt. FIDELIO. Mijnheer de Redacteur. Gisteren las ik in 't Zaterdagavond praatje van Fidelio een aauval op de stenographie in 't algemeen eu op een cursus daarvan bij de Toynbee Ver- eeniging in 't bizonder. Ieders meening heeft natuurlijk recht van bestaan, maar daar ik de bewerk ster van 't onheil ben, zou ik gaarne er iets over in 't midden willen bren gen. In de eerste plaats wat betreft de vraagwaar blyft de leerling die de stenographie machtig is. Jawaar blijft alles Waar blijven de zwermen onderwijzers, apothekers, telegrafisten enz. enz.Die voor hun taak bere kend zyn, vinden een plaats, de an deren verliezen zich in de gi oote menigte. En zoo zal 't met st. ook wel zyn. Op kantoren wordt de vraag naar bekwame stenographen steeds grooter, voor verslaggevers, onder wijzers, studenten enz. is de stenogra phie van groot nut. En wat nu betreft de stenographie in Toynbee, zou ik die ook niet aanraden aan den werk man met verharde handen, maar wel aankomende kantoorbedienden, letterzetters, in 't algemeen aan jonge lui, die vooruit willen komen in de wereld, niet tegen wat werk opzien en er van overtuigd zyn, dat kennis van st. in veel opzichten een aanbe veling is. Wat aangaat het blijven oefenen om de vlugheid niet te ver liezen, ja alles wat men kent, moet men nu eenmaal onderhonden, en in den tegenwoordigen tyd van cursussen en lezingen op allerlei gebied en voor alle standen is daar gelegenheid ge noeg voor, dan snijdt het mes meteen van twee kanten. Fidelio zegt dat als 10 menschen nut en pleizier hebben, b.v. van Fransche lessen, dat 't dan onlogisch is, die lessen af te keuren. My dunkt dat dat met stenographie precies 't zelfde is. Vier jongelui gaven zich by my op voor den cursus, en als er dan nu maar één nut van heeft is de moeite al dadelijk beloond. U dank zeggend voor de opname E. VAN OORDE. De opmerkingen van de geachte in zendster mag ik niet geheel onbeant woord laten. Allereerst wil ik consta- teeren, da: het mij aangenaam zal wezen wanneer ik ongelijk heb in myn pessimistische beschouwing over het nut Yan stenographie, maar voor 't oogenblik blijf ik vreezen dat het op timisme van Mej. van Oorde door er varing zal worden teleurgesteld. Wie schijnbaar vau 't kortschrift het meeste profijt zouden kunnen trekken, zijn zeker verslaggevers. De praktijk nu leert, dat zy er zoogoed als geen gebruik van maken, al ware het maar alleen omdat zelfs onze grootste nederlandsehe kranteD voor Een stem uit Transvaal. Een onzer abonné's in Zuid-Afrika schrijft ons uit Pretoria dd. 10 Sept. 1899: In deze veelbewogen dagen is vooral noodzakelijk een zoo goed mogelijke uiteenzetting der kwestie, waar het hier te lande om gaat. Zooveel mogelijk wil ik trachten hieromtrent eenige inlichtingen te ge ven. De strijd dan, die de Transvaler te strijden beeft, is vooral die tegen verdachtmaking. Stelselmatig hebben groote kapitalisten in Europa, in de door hun betaalde couranten, de Trans vaal bewerkt, en waarom'? Om het goud 1 Njet tevreden met de groote rijkdommen die zij verwerven op on gekende wijze, hebben ze bet ook in hun hoofd gehaald den grond, die met Transvaalsch bloed is gedrenkt, ons te ontrooven. Die groote mannen dan, met een Engelschen minister aan het hoofd, willen de openbare mee ning in slaap wiegen met motieven, zóó leugenachtig, als alleen in Enge land geloofd kunnen worden. De hoofdzaak is de kwestie der verdrukte uitlanders. Ze nemen dezen, zooals u weet, in het algemeen, maar zeggen er niet by dat de zoogenaamde ver drukking alleen bij enkelen in ge dachte bestaat. Ik durf zeggen bij enkele Engelsche vrienden Van Duttschers hoort men er niet van. Ware dit zoo dan zouden er zich niet ongeveer 3000 opgegeven hebben om vrijwillig, niet gedwongen, hun aangenomen land te helpen verdedi gen. Van Nederlanders behoef ik niets te zeggen, die staan aan de zijde van Transvaal als éen man, en vau ver drukking heb ik hunner zijds nooit gehoord. Van andere uitlanders hoort men ook van geen verdrukking. Maar Engelsche werklieden dan, zult gij vrageu. Ook die niet durf' ik zeggen, want allen hebben wy dezelfde rech ten. Ik geloof ook niet dat er een land is waar meer vryheid is dan in Transvaal. Het aandringen op uitge breider stemrecht is op zyn Hollandsch gezegd maar larie. Het stemrecht is uitgebreid op zeer liberale wjjze, maai er is bijna geen uitlander die er ge bruik van wil makoD. Alleen partij zucht zou hierin verandering kunnen brengen, voorzeker geen eerlijke be doeling. Neen de kwestie is dat de kaart van Transvaal rood (rood is Engelsch, red. H. D.) moet worden en dan eerst zullen ze tevreden zyn. De kaart kan zeker rood worden, maar dan zal het met bloed zijn, daar kant ge zeker van zyn. Dit zyn de hoofdredenen waar Engeland zooge naamd oorlog om wil maken, maar wat blijft er van over als men de zaak nader beschouwt. 21000 uitlanders, waaronder begre pen zyn de lieden die nooit bestaan hebben of tot vijftigmaal toe hun naam veranderd hebben, teekenen een petitie aan Hare Majesteit Koningin Victoria, en worden in het Christelijke Engeland voorgesteld als martelaars alleen de Kroon ontbreekt! Maar nu de keerzijde23.000 uit landers teekenen ook een petitie dat ze wèl tevreden zyn en die be staan wel en zyn voor zoover ze nog in dit land zyn, bereid hun hand- teekening te bekrachtigen. Nu, zou men zeggen, ze zullen in Engeland wel van gedachten veranderen. Neen, zeggen die heeren, daar zullen we wat op verzinnen. Spoorwegmenschen en ambtenaren die hier beste baantjes hebben, die helpen de Boerenregee- ring en staau alleen aaa hun zjjde. Of dit getal zoo hoog is als boven genoemd, daar vrageu ze niet naar. Het courantenpapier is geduldig. Neen, als men alles hier zoo van nabij beziet, wordt onwillekeurig het bloed warm, en dat dit vrije volk het tot heden toe duldt bewjjst dat het al heel erg moet zijn voordat ze de wa penen opvatten. Ik geloof dat de ont knooping zich niet lang meer zal laten wachten, hetzij oorlog, hetzij vrede. Is het oorlog, hetgeeD God verhoede, dan zal het een vreeselyken zyn, want hoe dit volk ook soms ver deeld is om kleiue oorzakeD, op het punt van vrijheid zyn ze één, en heb ben ze hun goed en leven veil. Engeland mag praleu met zyn macht en zyn oorlogschepen, de Boer rekent op hooger kracht, en op een vaste hand. Zijn schot faalt bijna nimmer, en bovendien zij strijden niet met ge huurde soldaten, maar met de edelste borgers, rijk en arm, jong en oud. Kleine volken die de overwin ning behaalden wanneet het om vry beid ging, zijn in de wereldgeschie denis niet onbekend. Van harte voeg ik er ook aan toe dat wy zullen ho pen dat de onweerswolken nog voorbij mogen trekken, maar mocht het zyn dat er anders over is beschikt, dan hoop ik dat de zaak van vryheid en recht moog' zegevieren en niet de zaak die op het oogenblik door Engeland's minister wordt voorgestaan en waar by geen licht op durft te laten schij nen. Mocht het tot oorlog komen en de groote legerscharen van Engeland wiDnen, dan behoeven ze geen zege kreet aan te beffeD, want driemaal schande zon het wezen voor een Chris telijke natie als Engelandonschuldig bloed zal spreken tot de straatsteenen van Groot Brittanje's steden. R. racb De Beft lar het kabinet Méline, doch wel die- et teerde de minister de volgende nota aan de „yiècle" „Geheel Dnitschland, evenals de regeering die het vertegenwoordigt, zon met groote vreugde de oplossing der Dreyfus-zaak tegemoet zien. doch de Duitsche Regeering kan de Fran sche de waarheid niet opdringen. Zoodra de laatste den wensch daartoe j te kenuen geeft, zal Schwarzkoppen toegestaan worden, hetzij voor Duit- sche rechters, hetzjj voor liet Fransch gezantschap te Berlijn, hetzij voor het {Fransche gerechtshof, getuigenis af De te leggen." kerb Yves Guyot had dit antwoord da- jnd delyk willen publiceeren, doch deiau- andere verdedigers in l'affaire achtten het beter geen licht te vragen inden vreemde. Niettemin werd, na den rol van het ministerie Méline, de nota medegedeeld aan een der mannen,die als zijn opvolger werd genoemd. De nota werd eveneens medegedeeld, na het bekend worden van het val- sche stuk Henry, aan Sarrien op het i-: oogenblik, dat deze de revisie voor Lui, het Hof van Cassatie bracht. Zelfs r:d; werd de heer Waldeck—Rousseau met t? i liet stuk vaa Von Billow in kennis E-®::, gesteld. Doch hoewel allen de notai g kenden, heeft niemand gebruik ge- rn maakt van de aanbieding van deL Duitsche regeering. Wel een bewys,P schryft Guyot aan den voet dezer Ja® interessante mededeeling, voor de C. vrees, die zelfs den welwillendst ge- Li stemde vervulde, om de noodzakelijk- r beid te erkennen der revisie .door de waarheid langs den eenvoudigsten te zoeken. GELENGD NIEUWS. De Koninginnen te Potsdam. Naar men meldt zal er ter eere van onze Koninginnen een gala-diner by den Keizer plaats hebben. Overigens zal het bezoek geheel familiaar zyn. De komplot-zaak. De voorzitter der instructie-com missie uit den SeDaat, Bérenger, is Zaterdag met de verhooren der be klaagden in de komplot-zaak begon nen. Dérouléde werd het eerst gehoord, maar weigerde iets te zeggenhy reserveerde zyn antwoorden voor de zitting van den Senaat als hoogge rechtshof. Andere beklaagden, allen behoorende lot de groep der nationa listen, volgden zyn voorbeeldzy waren zeer koppig en protesteerden tegen de jurisdictie van den Senaat, tegen het verduisteren van stukken uit het dossier, tegen de weigering van Bérenger om meer dan één advo caat voor iederen beklaagde toe te laten enz. ien i lerb afar Een tegenspraak. Ia tegenstelling met de berichten omtrent de waardeloosheid van de boei van de Andréë-expeditie, wordt thans uit Stockholm geme'd, dat daar Zon dag in tegenwoordigheid der ministers „e£ en van verschillende deskundigen, de gevonden boei is geopend. Het voor- loopig onderzoek van deu inhoud bracht aan het licht, dat dit wel de gelijk de boei -was, die Andrée uit zou werpen, wanneer by de Noordpool overtrok. gen is v zij, 1)00 her niet ove te i ]&d; De gezondheidstoestand van deu nel groothertog van Luxemburg heeft zich den plotseling verergerd; de hartslag is ver zwakt en de hooge leider wordt voort durend door flauwten bevangen. De troonopvolger is per telegram ontbo den eu Zondagnacht op het kasteel Hohenburg aangekomen. Mocht Schwarzkoppen getuigen In de „Gazette de Lausanne" komt een zeer belangrijke brief voor van de hand van den heer Yves Guyot, waaruit blijkt welke moeite de „Siècle" heeft gedaan, om de toestemming van Duitschland te verkrijgen voor een getuigenis van den militairen attaché Schwarzkoppen. Na eenige vergeef- sche pogingen om rezen ongetwijfeld belangrijken getuige te doeu spreken, besloot de Siècle, daar de regeering hoegenaamd geen stappen deed, dej zaak zelf ter hand te nemen en in Juni 1898 vertrok de directeur van het blad, de hoer Massip, naar Ber lijn. De heer Von Biiiow weigerde hem te ontvangen, wijl Massip een oppositieblad vertegenwoordigde en de Duitsche regeering niet te maken wilde hebben met tegenstanders van Kwaj on gensstr eken. Een troepje Weener schooljongens waren door het lezen van Indianen verhalen zoodanig tot heldeudadeu geprikkeld, dat zy besloten, een kamp op te slaan op een verborgen plekje van het „Prater" om deu strijd mes de „bleekgezicbten" te beginnen. Een van de jongens, Frits Eneugl, die vol komen thuis was in de zeden eu ge woonten der ludianen, werd tot opper hoofd gekozen en zou de krygsschare aanvoeren. Hy had eenflobeit pistool in zyn gordel gestoken en als lasso een groot touw om zyn middel ge wonden. Met een echt Indianengehuil namen de jongens het boscbje in be zit, waar zy hun leger opsloegen. Tevergeefs doorkruisten zij echter het boseb geen „blanke" was er te vinden, waaraan zy hun lust tot daden kou den vieren. Eindelijk kwam 's avonds de 12 jarige Anton Popper door het bosch. Plotseling zag de kleine jongen zich omringd door een troep knapen, die dreigend hun stokken in de lucht zwaaiden. Toen gebood het opperhoofd stiltehy ging naar Popper toe eu sprak „Ik ben Valkenoog, bet opperhoofd der Apachen." Popper antwoordde„Nou, wat kan mii dat schelen Yertoornd over deze weinig eerbie dige bejegening, beval het opperhoofd, dat men het „bleekgezicht" zou biu- den en naar zyn „wigwam" zou bren gen. De schreiende kna^p werd met de lasso gebonden en in het kreupel hout gesleept. Daar werd Popper tot den dood met den kogel veroordeeld, waartoe het flobert-pistool dienst zou doen. ypoedig knalde een schot, dat echter niet trof. Popper schreeuwde uu in doodsangst om hulp en werd door een voorbijganger verlost. Daar hy in de worsteling toch eeu verwonding had opgeloopen, werd En* engl voor den strafrechter gedaagd. De rechter sprak hem echter vry', daar doe gei Alleu bewaarden het diepste stilzwij gen Rosa zonk/ bewusteloos op een stoel nedter. ..Wanneer heeft hij u dit gegevenV' vroeg Lorimer Ma s Ben noch. ..Op den dag toen hij met Rosa, huw de hij bad het beloofd, ei» hij heeft heli ook gedaan, voegde zij er bij. Het was een testament Falcon's eigen testament waarbij hij alles wa,t hij bij zijn sterven zou nalaten, aan ..zijne geliefde echtgenoote. Rosa", vca- moakte, en Lorimer Littlcgood Esq.. tot eenigen executeur van dit 2ijn testa ment benoemde. Het geval was dat Fal con geene huwelijksvoorwaarde had wil len hebben, maar zich van Rosa's gehee le veamogen meester wenschte te ma ken, om er mede te hunnen dioen wat hij verkoos. Ten einde echter Mrs. Ben- noch, die omzichtig en wantrouwend/ was> omtrent alles wat Rosa, betrof, voor zich te winnen,, had1 hij beloofd een testament te maken en zijne vrouw al les na te Laten. Dit deed hij. en, gaf het d"e oude vrouw in, bewaring wel weten die dat hij zoodra. hij wilde een nieuw kon maken waardoor het eerste verviel, terwijl zij het stuk als onher roepelijk beschouwde Hij had niet de minste gedachte om wijn vermogen op zulk eene wijze te vermaken - - en. nog minder om den gehaten Lorimer Litlle- goocl tot zijn. executeur te benoemen. Hij grinnikte niet weinig 'als hij be dacht boe hij, de oude vrouw zou fop- Ipen'. Maar de dood fopte den procu reur. Geen ander testament werd ge vonden. Rosa was vrij Rosa was rijk, jen Littlegood was haar executeur HOOFDSTUK LI. Jack Fenton had sinds lang zijne sier- JJijke appartementen, te Parijs verlaten 'en zich naar Londen metterwoon bege ven. cenigszins tot verbazing van zijne vriendetn. of liever tot verdrieti van eenige, die zijn „aanloop-huis" over het water misten wanneer zij. de vroolijke hoofdstad bezochten. Jack's vrienden wisten maar niet wat zij van, zijne te rugkomst denken moestenen het aai den schran dieren lezer niet gezegd be hoeven te worden hoeveel moeite onze vrienden altijd; nemen om: precies op de hoogte van onze zaken te zijn. Als men in aanmerking neemt, dat Jack Fenton bij meest allen van eene zekere klasse in de stad bekend was, en da,tj 'die beminnelijke personen niets anders to doen hebben dan over anderen te spreken goed of kwaad, al naar het valt, dan zal men zich, liohb kunnen voorstellen dat er dagelijks honderden gissingen betreffende Jack Fenton en zijne uitzichten, en plannen gemaakt werden. De een zeide dat Jack een Franach- man gedood' liaid en het met de Parij- sclie politie te kwaad had gekregen. Een ander beweerde dat hij zich met politiek oemoeid had, hetgeen daar even erg ia als een moord. Anderen verklaarden dat hij zich om schulden uit de voeten, had gemaakt;, maar dit werd door de gjroote meerderheid verworpen, omdat men er niet van gehoord had dat Jack ooit in zijn leven gemaand was gewor den, sedert hij in het bezit van zijn ver mogen was gekomen en het. college ver laten. had'. Toen hij nog op de universi teit was, had hij ontegenzeggelijk eene groote menigte crediteuren, en zijne manier om met hen om te springen, was nog al origineel. Jack had destijds den leeHjjksten dus den mooist en bul- hond!, dieni men ooit gezien hadi Het dier hadl een taart, om met het verkeer de einde te beginnen, als een gebroken pink, en geheel zonder haar; zijne poo ien waren krom, en stonden, verbazend wijd vaneen zijne oogen waren altijd zoo met bloed1 doorloopen als die van een jeneverdrinkov. maar veel vuriger hij kon volstrekt geene aanspraak ma ken op ooren, behalve een gescheurd overblijfsel van het linker; zijn© muil was verschrikkelijk breed, en zijne bo venlip krulde op, zoodia,t. er altijd een© rij geduchte tanden te zien kwam hij zag er zoo sterk uit als een kleine leeuw, en was met litbeekens overdekt. Billy" had slechts één vriend op de wereld, en d'at was zijn meester, want Billy had een duivelschen aard. Niet dat hij, brommen en bijten zou als een slcolitopgevoede hond; dat zou' hij beneden zich geacht hebben; maar als Billy u iets kwalijk nam, zag hij u aan op eene wijze, die u deed wenschen' da t uwe been en overal elders behalve in zijn bereik waren. Dit gevoel.-hoe natuurlijk ook,, was echter onjuist,; als Billy u had! aangevallen,, zou hij u re gelrecht naar dé keel gevlogen zijn en u naar beneden gehaald hebben, zoo als hij uit aardigheid! de koeien in d'e Trump ingtonsche wedden placht te dben Billy hield! veöl van zijn meester, en zijn meester van, hemen echter kon, men zioh geen sterker of bel ach el ijker contrast voorstellen de eene d© quin- tessens vain, vtufijning. en zelfs van- per soonlijke schoonheid, de andere liet lee- lijkste en plompste dier op de wereld. Alle? wat Billy door aijn meester bevo len werd. la-acht hiji dadelijk ten uit voer. Als Jaclc Fenton hem zeide „hou vast," zou Billy u niet, losgellalten heb ben voordat d'e laatst© adem uit zijn j lijf geslagen was; of gij, moest zoo ge lukkig zijn hem te ontsnappen voordat hij u bereikti hadl. En dit was Billy's gebrek; met al zijne vaardigheid om die' bevelen van zijn meester te volbrengen, was hij niet vlug in zijne bewegingen; hij waggeld'e voort zoo snel hij kon, maar dat was nog slechts langzaam. Als men dus schandelijk het hazenpad koos was men veilig, maar wee u als gij, bleeftJack Fenton maakte van zijn hond, en zelfs van de gebleken van zijn hond gebruik op deze wijze TOONEEL. De kamer van Mr. John Fenton in College. Cambridge. Mr. John Fen ton ligt op een© sofai, leest een Fran- schen roman, en rookt eene meerschui men pijp. Een crediteur treedt- binnen; zvreeten- dè en toornig. De Crediteur (lomp)Ik kom om, mijne rekening. Mr. Fenton (beleefd!)Het spijt mij: zeen, malar waarlijk De Crediteur (liemi in de rede val lende) Dat gaat niet aan. Dam' heb ik genoeg van. gehad, en nu wil ik mijn geld hebben, Mr. Fenton (verontschuldigend) Maar wilt gij nuiji aanhooren De Crediteur (norsch) Jat als gij mij betaalt. Mr. FentonMaar. mijn waarde heer, dat is mij op het oogenblik vol strekt niet mogelijk. De Crediteur O, diat is de oude his torie. Dat behoef ik niet te weten. Daar heb ik genoeg van. Mijn geld wil ik hebben. Mr. Fenton Maar hoe kan ik u be talen als ik geen geld bezit De Crediteur (onbeschoft)Dan moet gij, maar iets verkoopen. Mr. FentonOp mijn woord, du zou ik zeer gaarne doenmaar ik ge loof dlait ik niet iets te verkoopen heb O, ja. toch mijn hond. Hier, Billv (Billy komt te voorschijn en ziet dén crediteur aan. Zijn uitzicht bevalt dec crediteur volstrekt niet.) Een. kostelij ke hond. Wilt gij hem. koapen, mijn heer Snooks 1 (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2