zijn dank betuigde voor de benoeming tot directeur van de waterleiding. Uit het proces-verbaal vao kasop- neming bleek dat een saldo van f 12854 56' 2 in kas was. Een circulaire van de commissie uit de Burgemeesters en Secretarissen betreffende de pensioenverzekering van de gemeentelijke politiedienaren in Noord-Hollaud, werd aangehouden tot eene volgende bijeenkomst. Te ruim 4 uur werd de vergadering gesloten. Bennebroek. Door C. van Bakel alhier werd Woensdag de dag herdacht, waarop hjj 50 jaar geleden bij de firma Stam, rijtuigfabrikant alhier, in be trekking kwam. Van Bakel onderscheidde zich ge durende dien tijd als een man die niet alleen knudig werkte maar zeer nauw gezet zijne plichten waarnam. Nog alle dagen ziet men hem, niettegen staande zijn gevorderden leeftijd, toch nog krachtig en gezond zyn werk met lust verrichten, waarom hy dan ook de hoogachting der firma heeft verworven. Woensdag werd dan ook de dag van het jubilée feestelijk her dacht. Sloten. In de w\jken D en E (Overtoom eu Baarsjes) worden de bewoners in de gelegenheid gesteld, gaslicht te ver krijgen, van Amsterdam hier heen geleid. Reeds nu wordt op meerdere plaat sen het vee reeds gestald, als een ge volg van de vele regens der laatste weken. BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer heeft gisteren (Donderdag) bepaald, dat de behande ling der ongevallenwet op 24 Oct. a.s. 11 uur aanvangt. De Commissie van rapporteurs over het Leerplicht ontwerp heeft haar ver slag gereedook die over de Boter- wei- herziening. G. Jr. De Koninginnen naar Duitsehland. K.M. de Koningin en Haar Moeder zijn voornemens zieh 7 Oct. van Het Loo langs de route Apeldoorn, Deven ter, Almelo, Bentheim, te begeven naar Potsdam, om op 11 October d.a.v. langs denzelfden weg naar het Loo terug te keeren. H. H. M. M. zullen niet incognito reizen, doch wenschen nergens met eenig ceremonieel te worden ontvau- gen. Voor zoover tot nu toe is bepaald, komen de Koninginnen Zaterdag te Potsdam aanzy worden door den Keizer en de Keizerin aan bet station ontvangen. Zondagmiddag zal de doop plechtigheid in het huis van den erf prins van Wied in den vertroawelyken familiekring gebeuren. De Koningin van Wurtemberg is reeds sedert eeni- gen tfid bfi de Wieds als gast. De Koning van Wnrtemöerg komt Zon dagochtend om de plechtigheid bij te wonen. Ook de Keizer en de Keizerin hebben laten zeggen dat zy komen. Maandag geeft de Keizer ter eere van de hooge gasten in kleinen kring een musicale soirée. Voor Dinsdag is nog niets naders bepaald. Woensdag vertrekken de Koninginnen waarschijnlijk weer. Atjek. De correspondent van de N. R. Ct. seint onder dagteekening van Don derdag Onze troepenmacht in Pedir heeft de actie tegen Polem begonnen. Academi3cke examens. Amsterdam Met gunstig gevolg is het propaedeutisch examen in de ge neeskunde afgelegd door den lieer P. H. Rabbinowitschhet 1ste natuur kundig examen door de heeren A. H. de Boer, P. M. 8. van Leeuwen, H. Stiemens en M. H. Bingec. Leiden. Geslaagd voor het eerste natuurkundig examen de heer A. A. Boonacker; voor het tweede na tuurkundig examen de heeren Ph. K. Maier en A. J. M. Rademaker. Groningen. Het candidaats-exameu in de Nederiandsche iettertn werd met goed gevolg afgelegd door den heer H. Bouwman. Dezer dagen hebben de ministers van waterstaat en van biunenlandsche zaken in oogenschouw genomen het zelfwerkende toestel, in Amorika in 'gebruik bij d9 verkiezingen on waarop in de Tweede Kamer reeds vroeger de aandacht is gevestigd. Het toestel, dat voor de Amerikaansche voorschrif ten is ingericht, en met het oog op de bepalingen van de Nederiandsche kieswet Diet onbelangrijke wijzigingen zou moeten ondergaan, en bij alge- meene invoering zeer belangrijke uit gaven zou vorderen, werd den minis ters in bijzonderheden uitgelegd door den vertegenwoordiger van den buiten landschen fabrikant, die in den Haag vertoeft. Diefstal aan het departement van Koloniën. Aan het departement van koloniën is een belangrijke diefstal van bureel behoeften ontdekt. Als daderessen zijn aangehouden drie schoonmaaksters, die reeds bekend beb ben 's morgens pakken papier enz. te hebben ontvreemd,die zij by winkeliers verkochten. De diefstal loopt over geruimen tijd. Reeds zijn stapels pa pier in beslag genomen. Een oneerlijke korporaal. In den Haag is in verzekerde be waring gesteld een korporaal van de grenadiers, die verdacht wordt dezer dagen zich aan een brutale straatroof te hebben schuldig gemaakt. Hij zou namelijk aan een dienstbode een bank biljet van f 60 hebben ontroofd, dat bet meisje bij een stalhouder in de Hofstraat moest brengen. Na zijn misdaad zette de militair 't op een loopen. doch de politie wist hem op te sporen, en hoewel de aangehoudene alle schuld ontkent, meende de politie toch voldoende bewijs te hebben, om den korporaal achter slot en grendel te zetten. Een gestolen beker. Door de bemoeiingen van den direc teur-generaal van het „Zeebad Sche- veningen", den heer B. Goldbeck, is volgens het Dbld. aan de bevoegde macht ter hand gesteld een kostbare beker, door een Frankforter familie, welke dezen zomer in het Kurhaus te Scheveningen verblijf had gehou den, gekocht van een koopman ic an tiquiteiten enz. aau het strand aldaar, die het kostbare voorwerp door aan koop van den goud- en zilversmid Tpenbnrg in bezit had gekregen. Het was den directeur-generaal bleken, dat die beker behoorde tot de voorwerpen van de Koningin, welke door den zilverbewaarder Le Blanc waren ontvreemd. Verdacht. Door de politie te Delft zyu aan gehouden twee vreemdelingen, een Engelschman en een Franschman, die op verdachte wyze bij een paar effec tenhandelaars Russische effecten ter waarde van f8000 trachten te ver- koopen. Zy zijn ter beschikking van den olficier van justitie te 's-Hage gesteld. Verbrand. Het tweede slachtoffer van het on geluk in de branderig van de firma de Kroes, (onjuist vermeld als van Woer den en De Kroes), een een-eu-twin- tigjarige jonge man, is Donderdag namiddag in het ziekenhuis te Schie dam overleden. Extra Tijding Een dezer avonden trokken eenige opgeschoten jongens door Utrechts straten, luidkeels roepend„extra nieuwe telegrammen De koopers, die waarschijnlijk de tijding verwachtten, dat de oorlog tusscben Engeland en Transvaal was uitgebroken, lazen niets anders dan het geheimzinnig bericht: „Kareltje is er door Wie is Kareltje 'i Een student der Utrechtsche hooge- schoul die reeds zeventien jaar lang aan de Muzen het hof maakt en nu eindelijk in zyn eerste examen geslaagd was. Vrienden van Kareltje meenden op deze minder gebruikelijke wijze het publiek deelachtig te moeten maken aan hun feestvreugde. Kareltje kan nu ook zeggen „Van zyn vrienden moet men het maar heb ben Mishandeling van groenen. Zooals men weet, heeft de senaat van het Utrechtsch Studentencorps op een paar studenten straf toege past wegens mishandeling van novitiï. Naar vermeld wordt moet een groen een natte doek om den hals geoon- den zijn en daarna zoo gezegd ge stropt tengevolge waarvan hem het bloed uit den neus spoot. De mishan delde moest denzelfden dag naar zyn vader, den heer Opstelten in Den Haag, worden vervoerd. E8n bange tijd. De botter U. K. 92, schipper Jan Post, geraakte dezer dagen tusschen Nienwediep en Wieringen aan den grond. Die Yisscher had zyn knecht, woonachtig te Helder, aldaar gelaten, meenende alleen wel naar Urk te knnneD zeilen, te meer wijl weer en wind nog al gunstig waren. Vruchteloos waren de pogingen door hem aangewend om vlot te ko men, waarom by al wadende, een dreg uitbracht, Karig van voedsel en brand stof voorzien, bracht hy aldaar een paar bange dagen eu nachten in storm eu branding door, onopgemerkt, wijl wegens het onstuimig weder z*ch geen vaartuig op zee vertoonde. Daarna keerde de tvind naar het westen en steeg het water zoodat do botter vlot kwam. Toen de man het zeil gehe- schen had en hy hot zwaard liet zakken, stortte hy daarby over boord. Gelukkig kon hy onder den val het zwaardtouw grijpen en zich door in spanning van alle krachten, binnen boord werken. Een eind was hy in middels met zijn schip door de golven voortgetrokken. Tyd of gelegenheid om zich van droog goed te voorzien bad hy niet. De stormwind joeg hem voort naar de Urker haveD, welke hy zonder onheil binnonsterende. Het geval te Neerboseli. In aansluiting aan het bericht be treffende het overlyden van een der weesjongens te Neerbosch, naar aan leiding waarvan de justitie te Arn hem zich met de zaak zou hebben ingelaten, verneemt het Rbld. uit ver trouwbare bron nog bet volgende: In den appeleutyd is het by een groot deel der Neerbossche jeugd de ge woonte er in stilte haar werk van te maken, op eigen terrein of ook op de boerdeiyen in den omtrek zooveel ap pels te veroveren, als zij maar kan meester worden. Gelyk te begrijpen is laten de gevolgen van dit overma tig gebrnik van rijp en rauw zich niet zelden gevoelen. Zoo kwam Vrijdag 18 Aug. zekere Tiek, 12 jaar oud, op de boerderij der inrichting in gezelschap van een troep appelstroopers, die hem toevoeg den: „Wat doe jij hier met jebleeke gezicht, maak dat je weg komt." In hoever ook Tiek achter de ap pels gezeten heeft is niet bekend, maar wel dat bij dienzelfden middag naar zijn bed trok en 's morgens bleef lig gen. Toen kwam een der meisjes, met het in orde brengen der slaapzaal be last, by den suppoost L. die den pa tiënt in zyn oog een appelenzieke gelastte op te staanen ging been. Voor de tweede maal geroepen by den jongen te komen beeft L. in drift den jongen met een voorwerp een slag op deu arm gegeven, en an dermaal hem gelast op te staan. De joDgen is toen opgestaan, maar direct daarna bleek, dat onverwijlde opneming in het ziekenhuis dringend noodig was, waut reeds om elf uur 's morgeus overleed by. De daarop spoedig gevolgde correspondentie door de familie, te Dieren woonachtig, gaf aanleiding tot een gerechtelijk onder zoek, Het lyk werd opgegraven on in het Wilbelmina-ziekenhuis te Nij megen gerechtelijk geschouwdook werden de suppoost L. en enkele an deren herhaaldelijk in verhoor geno men. De geneesheer der inrichting dr. De Blecqourt verklaarde dat de dood niet kon zyn ingetreden ten gevolge van den slag op den arm. maar dat de overledene lijdende was aau een in wendig absces; de lijkschouwing moet geen licht in deze zaak verschaft hebben. De „Blfjkmeer." Het uitmalen van den, in de vo rige week, ondergeloopen polder, De Blykmeer, by Racsdorp, kan geschie den, daar het gat, dat in den dijk geslagen is. werd dicht gemaakt. Het moet gebleken zyn, dat de dijk, om De Blykmeer, niet de hoogte had, by de concessie-voorwaarden aangegeven. Er is nog al schade aangericht door deze doorbraak. Onwillige schutters. Door een schutter te Sneek zijn wapens en kieediug ingeleverd met de mededeeling. dat bij die niet langer wenscht te dragen. Een in Augustus ingedeeld schut ter weigert ook wapens en kleeding te halen. De Transvaalache-quaestie. Tusschen de werklieden op de En- gelsche booten in de haven van Har- lingen en de équipage dier vaartuigen is de politiek van den dag, nl. de Transvaalsche kwestie, ook al een punt van discussie geworden, dat aan leiding had kuunen geven tot dade lijkheden, indien niet de bazen had den verboden zich met internationale vraagstukken in te laten, zoolang werken het consigne was. Een schoolgebouw afgekeurd. Het schoolgebouw in 'tFriescbe dorp Burum is door 'tgeneeskandig- staatstoezicht afgekeurd, als zynde schadelijk voor de gezondheid. Brieven uit Berlijn. Particuliere correspondentie. Het nieuwe Winterseizoen. Beo-lijn, 30 Sept. 1899. Ofschoon er zomers een gtroot aantal vreemdelingen, waaronder zeer veel bui tenlanders, naar Berlijn komen, is het hier gedurende de warme maanden toch feitelijk do stilste tijd, walnt ieder, die zich de weelde van een reis slechts eenigszins. kan veroorloven, maakt zich zoodra de vacaaities begonjien, zijn, zoo gauw mogelijk uit de voeten. Den Berlijn er van vroeger zag men in de groote toeristen-centra wegens de onhebbelijke gewoonte om steeds zijn eigen stadi en hare instellingen ten kos te van andere steden in de hoogte te steken, liever gaan dan komen, doch langzamerhand ia hierin verandering gekomen. Voor veel families is de zo merreis een vrij denkbeeldig genot, daar velen zich weken achtereen buiten op het land of aan liet strand van Oost- of Noordzee met. kleine kamertjes behel-1 pen, terwijl zij thuis in hunne wonin gen over het algemeen veel meer ruim te on. gerief hebben dan ginds. Maai- ail moet er ook nog- voor krom, gelegen en bezuinigd worden, ge reisd wordlt er in elk geval Wait zou den de vrienden, en kennissen er wej van zeggen, als men thuis bleef' Op den eersten dag van de vaicantie verlieten alleen van dan An hal ter Bahnhof onge veer 35000 men ach en met die verschil lende treinen de stad. Een groot ge deelte vatn den gezeten middelstand .eu van de hoogere ambtenaren brengt de zomermaanden in de verschillende bad plaatsen aan de Oost- en Noordzee door. Evenals aan ons strand is er hier' aan de Oostzee „voor elk wat wils", naar gelang van den stand der parte- monnaie. Wat de kust van de Oostzee vooral op andere kusten voor heeft, zijn de lueerüjke beuken- en eikenbosachen, welke zich tot vlaki bij het strand' uitr slrekken en daardoor het verblijf des te aangenamer makendaarentegen is de Landing vaar de Oostzee lang zoo sterk niet a Ja van de Noordzee:. Een van de meest mondaine badplaatsen is Heringadcnf, waar de Berüjnsohe haute finance haar tenten opslaat, Narderney eu Westen-land' aan, de Noordzee en Sasneta op het eiland Riigen aijn ook zeer gewild en dientengovolge vrij duur. Dan volgen Wairnemünde, Zoppot, Kalberg, Binz. Zinnowitz en vete an dere. Vooral Zinnowitz moet, naar ik van kennissen vernomen heb. een be koorlijk plekje, zijn met heerlijke bos- schen vlak aan het strand, waar de prijzen nog zeer civiel zijn. en de le venswijze nog vrij eenvoudig is, d'oohi dit za,l ook wel veranderen, zoodra. de plaats door de „haute fi nam cel" ont dekt wordt. Nu het weer is omgeslagen eu de regenbuien aan de orde van den dag zijn, is de stad weer in haar rachten gelreden. Van alle kanten komen de reizigers terug, zoowel van den ..water kant" ala uit de bergstreken, van waar tengevolge van de vele overstroomingen het reizend publiek vroeger vertrekt dan andere jaren. De verschillende schouwburgen heb ben de win tercampagne begonnen sommige met oude stukken, bv. het Cen'raltheater. dat de „Geisha" weer op nieuw voor den dag heeft gehaald. Twee van de beste arrlisten van het Berl i ner-Th eat or,Sonumerstorff en zijne vrouw Teresina Gessner, uitste kende vertolkers vaat Faiust en Gret- ohen, zijn nu aan het Deutsche Theater verbondlem,, waar zij na het. vertrek vam Kainz naar hot Wiener Burgtheater, de hoofdrollen vervullen in Rostand's Cyrano de Bergerac. In het „Theater des Westen,," de Gjhafrloftenburger- opera en in het „Les- singtheaiter" treden op 't ©ogenblik twee beroemde Itaüaanseho vrouwen als gast opFranceschina Prevosti. de groote zangeres en Eleonore Duse, „La Duse". de beroemde tragédienne. Beiden hebben hare serie gast voorstellingen met- „het" paradestuk bij uitnemendheid begon nen. dat alle sterren, zoowel de tragé diennes. als de caloraituurzang-eressen steeds ten beste geven, namelijk La Trarviata, La dame aux Ca melia's, van Dumaa. Duse, welke haar eigen troep mee voert, speelt behalve de Caaneliëndame, Sudermamn'a Heimait, Casa Paterna, Shakespeare's, Antonius en Cleopatra, en nog een paar andere stukken. Het mannelijk personeel van haar ge- zeischap is hoogst matig. Zoowel in haar spel als in haar stem herinnerde Duse me dikwijls aan Sarah Bernhardt, en onze Fr enkel Bouwmeester, doch over het algemeen is haai- stem niet zoo buig zaam. Wellicht had zij in Antonius en Cleopatra, waarin ik haar zag spelen, minder gelegenheid te toonen. wat hare natuuir-Kjke aanleg en haar kunst ver mogen. Bepaald mooi wa<3 haar- spel. wanneer zij van den bode uit Rome ver neemt. dat Antonius hertrouwd is, en in haar razen den hartstocht den on- schuldigen bode het liefst onder haar voet zou willen verpletteren Magnifiek was d'aarna de overgang van razernij in bijna kinderlijke vroo- lijkheid. wanneer de bode haar precies moet vertellen, hoe Octavia er uit ziet en het. haar duidelijk wordt, d'at de jonge vrouw ginds in Rome in elk op zicht wat schoonheid en lieftalligheid) betreft voor haar de vlag moet strijken. Het satirieke geïllustreerde bijibladi ..Ulk" van het „Berliner Talgebïatt" vaar deze week brengt een aardige persiflage op het buitengewoon groot aantal toon kunstenaars, die zieh des winters in Berlijn laten hooren. In dichte drommen, evenals dia Noord- sche goden en godinnen, die ten strij de trokken, komen zij in die geestige teekening als een compacte onweer staanbare massa door het luchtruim aanstormen, de cellisten, de vioolspelers, de pianisten, rijdend op hunne instru menten, de zangers en zangeressen, ter wijl zij een stroom van vrijbiljet-ten. over het aardrijk uitstorten. Het; is werkelijk opmerkelijk na te gaan, hoe bijzonder veel uitstekende maar ook hoeveel middelmatige kun stenaars ziohi hier lalt en hooren. want Berlijn is de groote muzikale „wereld markt." En deze ..markt" wordt geheel door één man. Wolff, beheerscht. door wiens uitsluitende bemiddeling bijna) alle publieke concerten, zoowel in dö Beclisteinzaal, als in de Beethoven-zaal en iii de Sing-acadtmie tot stand komen. Van de muzikale grootheden treden: in het seizoen o. a. hier op: De violisten Eugene Ysaye en zijn leerlingen Schörg en. Kveisletr, benevens Henry Marten;u. de pianisten Busoni en zijn leerlinge Manie Geselschap, Emil Saaier. Josef Hofman n, Eugène d'Al- bert A. Forst er. Scharwenka en vele anderen de zangeressen en zangers Luli Lehmann. Melba.. Selma Thomas, Therèse Behr, Anton van Rcoy. het; HoHandscbe irio Van Veen (viool), i Bos (piano), en Van Lier (violoncel), enj vele anderen, Marie Geselschap behoort, onder de eersten, die dezen winter optreden. Zij geeft dien .12en October met. medewer king, van. het Phi [harmonisch orkest een concert in de Beeihovetn.-zalal. Over het ai.s. bezoek van, de Koning in nen in Potsdam, zijn nog geen nadere bijzonderheden, bekend. De hier in. Ber lijn vertoevende Hollanders zullen waar schijnlijk niet in die gelegenheid zijn Hare Majesteiten te begroeten, tenzij hen wordt toegestaan op het perron bij de aankomst- tegenwoordig te zijn. De Koninginnen brengen in de eerste plaats een familiebezoek bij den Erf prins von Wied. Bij het vorige bezoek in 1892 heeft de Regentes de in. Beid ij n wonende landgenooton hier in het slot ontvan gen. doch naai- ik verneemt zullen de Koninginnen ditmaal in Potsdam, blij ven. K. de paartjes geld afdwong werd Don derdag voor de Haagscbe Rechtbank voortgezet met het hooren van een getnige die zon kunnen bevestigen dat de beklaagde in den avond van 9 Juli den avond waarop het voor gevallene, vroeger reeds medegedeelde, plaats vond in zyne woning was De getuige kou zich dat evenwel niet herinneren. Beklaagde bleef zyn onschuld vol houden, bewerende niet van het ziek bed van zyn vrouw af ie zyn ge weest. Subst.-officier vau justitie rnr. van Geuns, behandelde by het nemen van zyn requisitoir de volgende vragen welk strafbaar feit is bier gepleegd; wie heeft dat feit gepleegd en zoo beklaagde het feit heefd gepleegd, welke straf moet hem dan worden opgelegd. Wat de eerste vraag betreft was het O. M. van oordeel dai hier op lichting is gepleegd. Ten aanzien van de tweede vraag aarzelde het geen oogenblik om, zelfs by do pertinente ontkentenis - geboord evenwol de getuigen beklaagde als deu dader aan te wyzen. Ea wat de derde vraag betreft achtte bet O. M., lettende op de vroegere veroordeeling van den bekl. voor een soortgelijk feit en het ge* wetenlooze van de daad, een zware straf noodig en vorderde twee jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. J. A. E. Bevers, achtte niet volkomen bewezen dat hier oplichting is gepleegd doch vond in de antecedenten van zyn cliënt geen aanleiding om, mocht de Rechtbank diens schuld bewezen achten, eenige consideratie te vragen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Als kinderen tanden krijgen. Vele moeders begrijpen niet dat kinderen gedurende de periode van het tanden krijgen, zullen lijden precies naar gelang van de wijze waarop zij hun voedsel verteren en gedijen. Het dikke, gezonde kind zal zeer weinig moeite heb ben.' terwijl het magere, zenuw achtige kind veel pijn zal moeten doorstaan, tenzij verlicht. Als de moeder het kind, dat tanden krijgt, een weinig Scott's Emulsion ingeeft, behalve het ge wone voedsel, dan zal zij vinden dat de tanden met zeer weinig moeite zullen doorkomen. De reden hiervan is, dat Scott's EmulSiqn de hypophospherzure kalk en soda bevat die helpen om de beenderen te vormen en tevens de zenuwen voeden, de eetlust opwekken en de hersenen verster ken. Deze hypophosperzure kalk en soda maken een zeer belangrijk bestanddeel uit van Scott's Emul sion. vooral voor kinderen die tanden krijgen en inderdaad voor alle kinderen die versterking noo dig hebben in het vormen der heenderen. Behalve deze hypophos- pherzuren, is Scott's Emulsion de eenvoudigste en smakelijkste vorm van levertraan en voedt het kind en geeft het levenskracht als geen ander middel in staat is te doen. Er is ook een weinig glycerine in Scott's Emulsion om het zoet te maken, gisting in de verteerings- organen tegen te gaan en de op name der olie in het gestel te bevorderen. Scott's Emulsion is een ideaal middel voor kinderen die tanden krijgen en ook voor alle kinderen die niet tieren. ^Verkrijgbaar bij alle Apothekers. K£&HT$ZAXEIK. Een psendo-inspecteur. De zaak tegen den man die zich uitgaf voor inspecteur van politie eu in de Schevenicgsche boscbjes vryeu- Heerenhoeden koopt men het voordeeligst bij Ed. MEUWSEIM, Aneyang 21. De nieuwe Najaarsmodellen zijn in alle kwaliteiten voorradig. Engelscbe Hoeden elegante mo dellen. prachtige kwaliteiten. Zijden Hoeden, echte Lyonsehe zijde, a f'5.50 (opstrijken gratis). Groote keuze Dames Hoeden, genre Chapelier. QEMEÜGO SligUWS. De familie Mercier. Twee zoons van den beruchten oud-tninister van oorlog worden in de Matinevenals hun vader door de wereldpers, aan deu schandpaal ge slagen. Een zoon van dsn generaal, die cavalerie-luitenant in Soedan is, moet op een expeditie zyn zwarten bediende hebben doodgeschoten. De neger was gevlucht om aau de mishandelingen van zijn meester te ontsnappen en bevond zich op Engelsch grondgebied. De gouverneur der Engelsche kolonie zond een brief aau luitenant Mercier om deu neger, die weer in handen der Franscbeu was gevallen, op ie eischen, doch alvorens don brief ie openen, schoot Mercior zyn gevangens zelf neer. Een diplomatiek incident zal waar- schynlyk het gevolg dezer handeling zyn. De tweede zoon van Mercier moet in het complot tegen de republiek een zeer verdachte rol gespeeld hebben. Men kan moeilyk aannemen, dat deze Mercier Jr. zonder voorkennis van Merci r Sr. Ii9eft gehandeld. En de rol van den generaal treedt dus in een steeds zonderlinger licht. Op de Filippijnen. Uit Manila wordt gemeld dat sedert Zaterdagavond onophoudelijk gevoch ten wordt. Woensdag hebben de Fi lipinos Calamba aangevallende aan-j val werd afgeslagen, maar de Ame rikanen hadden twee doodea en zeven gewonden, waarby een officier. Dienzelfden dag moest een afdeeling Amerikaansche ruitery, die by het plaatsje Mexico op verkenning uit was, terugtrekken voor een vyande-| lyke overmacht. By Guaga hebben] Filipinos drie Amerikaansche soldaten,j die tirailleursdienst verrichtten, om-| singeld en gevangen genomen. De nieuwe Mahdi. De Engelsch9 troepen die op de noordkust van Somaliland aan wal gezet zijn. werden reeds vlak bjj Barbara door de benden van deo moilah, die zich voor raahdi uitgeeft... aangevallen. Dc Somali's zyn met een f' verlies van 27 doodeuteruggeworneDj Daar een onzer abonné's, die eenige' tyd in Transvaal vertoefd heeft, zoo welwillend is ons tijdelijk eenige uit stekend geslaagde photografieën vao Transvaal af te staan, zyn wy in de gelegenheid deze gedurende korten tyd voor de vensters van ons bureau te exposeeren. Jubileum. Het hoofd onzer Politie, de heet H. J. F. A. A. M. van Goor, zal 28 November a.s. den dag herdenken waarop by voor 25 jaar op voordracht van den Minister van Justitie door wijlen Z. M. Willem III, vau inspec teur vau politie te 's Bosch tot com missaris aldaar werd benoemd. Zooals men weet werd de heer vau Goor in 1892 als zoodanig te Haarlem benoemd eu trad hy den In Septembei in functie. Als politieman vereenigt de a.s, jubilaris in zich al de eigenschappen, die men aau een bekwaam politie amb tenaar mag stellen en vandaar dan ook J dat de heer van Goor zich de volle ach- ting vau zijne superieuren heeft ver worven. Het moet ook gezegd wor den, dat ouder zyn commissarisschap de rust en orde op straat, en de alge- meene veiligheid aan hooge etschen voldoen. Yerder is onder zyn bestuur een recherchedienst ingesteld die uitnemende diensten beeft bewezen ea nog bewijst. Aanvankelijk werden twee recher cheurs belast met het opsporen va: dieven ea de gestolen goederen onder zyne leiding vormdeu deze zich tol speurders, die in den lande zeken vermaardheid verkregen. Later werden twee rechet cheurs- dienst gesteld, die de drankwet en d- zedenpolitie handhaafden, en ten slotti vier rechercheurs uitsluitend belas de brutaliteit der straatjeugd te be teugelen. Dezer dagen nog werd in bet belacj van den opsporingsdienst een photo grafieinriebting aan het politiebureai gemaakt, zoodat voorwaar de mees moderne middelen in het belang de: orde en veiligheid onder zyn behee in dienst zyu gesteld. De spreuk „Ne Jupiter quiden omnibus" op de ramen van zyn kame gebrand, moge op ieuer openbaa ambtenaar van toepassing zyu, dati zeker in de eerste plaats het gevs uiet titularissen van het ambt va: Commissaris van Politie. Voor den a.s jubilaris za! de 28 November dan ook ongetwijfeld nif zonder vele blijken van belangsteilio voorbij gaan. Blijkens een achterstaande advei tentie zal mevr. de gravin Constant Wachtmeister, lid der Theosoftsci vereeniging hier ter stede a'sspreel ster optreden. Tevens ic-akt me.: ons op attent, dat in het verslag va dc ver, adering der vereenigipg, Dot derdagavond in ons blad opgenomei eeu fout is geslopen. In de voorlaats zin (bovenaan, laatste rechter kolon slaat „zelfzuchtig", dit moet onzel zuchtig zyn. In d'e op 5 dezei- gehouden, bui t e gewone vergadering van leden der A iiance Francaièe heeft het Bestuur aa de weinige opgekomen leden modeg d'eeld, dat het besloten is af te trede Als reden voor dit besluit werd aang voerd Dat, volgens de meen ing va liet Bestuur, vele der in den vorigt winter gehouden voordrachten niet aa de verwachting hebben voldaan, me bepaald niet hebben bijgedragen t verwezenlijking van het in art. 1 va het reglement omschreven doel van h comité d'encoua-agea- et de facilïter tude et la connaissance de la lang fraai$aise a Haarlem dat ook bij een groot aantal led die meening schijnt te bestaan, b' geen blijkt uit 't feit, dat nu reeds van de 150 leden voor hun lidmaatsch hebben bedankt, en dat het Bestuur geen kans aic-t noodigen waarborg te verkrijgen, i het aanstaande seizoen -meer voldoeui' bt

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2