NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. abo iso^siMiEnsr'X'SE'K-i crs Haarlemsche Haadelsverêsniging Os geschiedenis van Haarlem 17e Jaargang. baandag 16 October 1899 Ma. 6000 b LEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8maandenf 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 "Franco door het geheele Rijk. per 3 maanden.„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post 0.37i/2 AkJDV_"El_aT33ISrTIË]3Sr: -5 regels 00 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. i.— Abonnementen en Advertenliën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat. 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten vow het Buitenland: Cr-tnpagnie Génerale de PubUdté Elro G. L. DAVER é- Go .JOBS' I'. JOH I's I'(t'nja 3Ibis Faubourg Mohtmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is hét uitsluitend recht tot plaatsing van Ad verten tiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der AdverteDtiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT. Saudpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, by de Tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gocdqek. hij Kon, Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. Do Haaxlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. -Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet Èch aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeden groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pb. de Kan ter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijndehee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst fce sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige info&naties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan bet bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In September zajn 41 vorderingen tot een bedrag van f 1423,14betaald, 7 vorderingen worden afbetaald, 5 vckt- tferiugem. zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 .dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden, behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van. 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. Den leden wordt bericht, dat S. van Lier, voorheen kantoor houdende Nieu we Gracht- 62, daarna Botermarkt 12, i? verdwenen; doch dat wel op den, Wa genweg 7, nog gevestigd is Mej. De Vries. Vóór men io relatie treedt met S. van Lier. te 's Gravenhage gefailleerd op 5 öepterober en hier gevestigd Wagenweg 7 en kantoor houdende Botermarkt No. 12 wordt meu aange raden om inlichtingen te vragen aan het bureau der Haarl. Randelsver- eeniging Lange Begiinestraat 22. HET BESTUUR. door W. P. J. O VERMEER, Amanuensis der Gemeente- bibliotheek. XVI Gilde en Geneeslunde. Oudtijds had iedere fabriek en werk inrichting haar opzichters en hoofden, die ieder voor een zeker gedeelte hot toezicht hadden op de werkliödeni en, het door hen, vervaardigde werk. Deze lieden vormden broederschappen., die tob hetzelfde beroep behoorden en, wer den gilden genaamd. Het bestuur dier gilden was opgedragen aan eenige lei den, dekens, vinders of ook wel over lieden" genaamd, die verplicht waren vooral bij gilden wier fondsen van eenig aanbelang waren, jaarlijks re kening en verantwoording te doen: aan h.h. Burgem eest eren on zei' stad, en in dien er nieuwe bestuursleden gekozen moesten worden, dit deden volgens een opgedragen voordracht van 't gild zelf. Het behoeft geen betoog' da>t> ze in zeer nauw verband stondc-n. tot de Haar- lemst-ht'' nijverheid' en hun nistelling djag- tookont van zeer ouden datum, hoewel de tijd van ontstaan niet nauwkeurig is op te geven. Elk gild! bad zich in den regel een beschermheilige bot pattooa gekozen, zoo was bv. Sint Maarten die patroon der bierbrouwers, Noaich. die dur wijn kcopers, Sint "Lucas die dier schilders enz. Is het tegenwoordig een gemakkelijke zaak zich als baas in eon cf ander vak neer te zetten, of men al of niet de noodige kennis- er vcSor be zit, vroeger was dit niet het geval, daar men eerst behoorlijk een „gilide- proevo" moest afleggen, m. ai. w. eerst doorslaande bewijzen geven dat men. voldoende praktische kennis had. Het valt echter niet te ontkennen, dial ve len dier prooven zeer kostbaar en dloor verandering van tijd en, emaaik volko men nutteloos» waren. Zioo moest bv. oen kleermaker een jas maken, die reeds ongeveer eene eeuw uit de mode was, of oen glazenmaker moest ruilen in Lood' zetten, volkomen overeenko mende met dien stijl der middeleeuwen, en meer soortgelijke proeven,. Doch het „venbjagerij;" heb baas worden, zonder proeven was ten eenenmiale onmogelijk, zeer ui het belang der be talende koopers1. In diezen toestand: 'bleven de gilden, tot in het jaar 1798, toen op den, 5en October eene publicatie uitgevaardigd werd clear het uitvoerend bewind dier Bataafsche republiek, waarin o. a. be paald! werd,, dat alle gilden, corpora- tiën of broederschappen van neringen, ambachten of fabrieken vervallen ver klaard werdlen. (Het geileiel'e artikel vindt men in de Staatsregeling van, het Bataaf ache volk, 1798, blz. 12) We zien hier dus alweer een der vele staaltjes hoe in dien lieven Fratosöhen tijd 'om gesprongen, wend met de oud-Hol la nd- sche tradities. Het gevolg was dat bij: besluit van 15 October d. a. v. door onze stedelijke overheid alle gilden bin nen Haarlem ontbonden, en alle be stuursleden daarvan bedankt- en ont slagen en door commissarissen, van rijkswege aangesteld, vervangen werden, Door de afschaffing dier gilden, had men nu niet anders te dloen, dan eene ..admissie" alan te vragen aan d'e ste delijke regeering en tegen vergoeding eener kleine som, kon men zich dan als baas vestigen. Door dei ,,ventjag©rij" werd men echter bezorgd, dat de am bachten en neringen in verval zouden raken in dJeze stad en aan den stede- lijken raad werd dan ook in 1803 ver zocht, zoodanige maatregelen te nemen als hij noodig alchtte om 't genoemd verval tegen te gaan.. Hieraan werd! in 1804 voldaan, wijlt bij) publicatie van, 14 October een comlmissie van 5 per sonen aangesteld werd, onder dien naam van „Commissarissen, over de neringen en hantöeringen" binnen deze stad. De ze commissie die bijgestaan werd dolor een bezoldigd secretaris word' in 1808 opgeheven. Men ia dikwijls in den waan dat men zich vroeger maar kon vestigen als chirurgijndokter enz., als men wilde, doch dit- is geheel bezijden de waarheid. De chirurgijns en apothe kers waren wel degelijk verplicht een proef van -bekwaamheid af te leggen, alvorens ze- hun zoo gewichtig beroep mochten uitoefenen. Zij hadden ieder een afzonderlijk gild, dab der chirur gijns was reeds in, 1573 -opgericht en gewijd aan S. Cosinus en Damianus, twee broeders die in de 3e eeuw ouder Keizer Diocletia-rius dood'gemaateldi wa ren, wegens hhn afkeer van, deuj hei- denschen godsdienst. Drie dföktoren, twee chirurgijns en, twee apothekers hadden hierin zitting en oefenden hier ter stede alles uit wait- in -betrekking stond tot de genees-, heel- en artsenij kunde. Het apothekersgild was dien 5en No vember 1692 opgericht onder den naaan van het „Collegium Medico-pharmaceu- ticaim". en n,u kwam men in 1693 over een deze beide gilden te vereenigen tot één, onder den, laatstgenoemden naam, en zulks geschiedde den 12en Septem ber van dat jalar. Van ddt tijdstip af werden, de proe ven van, bekwaamheid' afgelegd Voor dit collegie tot in 1806, toen het opgehe ven werd en vervangen door eene „plaatselijke commissie van geneeskun dig toevoorzicht," welke weder den len November 1S65 op hield te< bestaan, ten gevolge der nieuwe geneeskun dige wetten. In 1744 werd te Haarlem opgericht een collegie van vroedkunde, bestaande uit twee stads- en twee medicinale dok ters, benevens den stadspraelector voor do vroedvrouwen. Dit, verdiende ten. hoogste toejuiching, dam' er velerlei mis slagen, voorkwamen voortspruitende1 uit de onkunde en de achteloosheid' van 'oedvrouwen en waarvan de behoef li- gen meestal het slachtoffer werdlen. De aanstelling van den praelector had dan ook hoofdzakelijk ten dioel om éénmaal per maand! les te geven aan de vroed vrouwen en hare leerlingen in die we tenschappen., die onontbeerlijk waren Voor hun, beroep. De eerste piaeleobor van. stadswege aangesteld was Pieten* Sannié. In, 1806 werd heb tegelijk met het collegium-Pharmaceuticum opgehe ven. Niet- alleen, zorgde onze stad in bovengenoemde gevallen;, dooh oak be hoeftige breuklijders weiden door haar in bescherming genomen, en bijgestaan. Te dien einde waren er van stads wege uit de heelmeesters eenigen aan gesteld, die met de behandeling dier lijders belast waren, dboh daar er mis bruiken inslopen ten koste der arme patiënten kwam hier verandering in en werd in 18il het ..collegie van. in-, spectorc-n over de breuken, cn breuk banden' opgericht. Dit bestond uit zes stadsdoctoren en zes chirurgijns, diei varplicht waren lijders, die een breuk hadden en van stadswege geholpen wer den te voorzien van een goeden breuk band' of zoo er geien ander redimiddel was, hen zoo goed! mogelijk te helpen door d'e kunstbewerking. Tevens hadden.7 ze heb toezicht op een ander soort ziekte, waarvoor een spe cialiteit werdl aangesteld. Dbor de wet van 20 Maart 1804 op die uitoefening der geneeskunde, verviel dat collegie in, dat jaar. De straks genoemde plaatse lijke commissie van, geneeskundig toe- voorzicht bestond uit 3 doctoren, twee heel- en vroedmeestora en twee apothe kers, terwijl één dier dootoren praelec tor was in de ontleed-, heel- en vroed kunde en. hierin les gaf in het „Thea- trum, Anatomicuni" in een kamer van het Prinsenhof. Reedis in do 17e eeuw schijnen hier ontleedkundige lessen be staan te hebben:, die toen echter alleen werden gegeven, als een der artsen zich en* bereid too verklaarde. In nauw verband met heb boven staand© staat d'e „Hortus Medicus", coliter niet te verwarren, met den te genwoordige op het Prinsenhof. Deze tuin is van later datum. 1721, eu was m 1477 het kerkhof der Dominikanen. Ongeveer in 1630 werd op dit kerkhof een grafsteen ontdekt, met eene zon derlinge inscriptie, aangaande zekeren Dirck Jaosz. Bleser. Ten einde dezen steen te bewaren werd! door h.h. Bur- gemeiestéren van HaorlemJ aan. Jacob Adfiaenz. Maetha<m opgedragen, een ko peren plaat te etsen, die nog geplaatst is in den benedengang van het Prin senhof, naast de Statenzaal. Genoem de Maiethami schijnt, toen overleden, te zijn. daar uit de Thésauricrsrekcning blijkt, dat aan zijne weduwe in 1631 hiervoor 72 pondl werd uitbetaald). De oude Horbus Medicus lag in heb Kenaupark. en werd in, 1696 aangelegd en in 1721 verplaatst naar de tegen woordige plaats. 'Uit een, bericht van 18 Mei 1776 blijkt, dat in het loge ment- ..de Gtuden, Leeuw" een huis met een grooten t,uin of warmoesland daar achter gelegen, verkocht werd. De ingang was in de Korte Rozen straat en het was voorheen de Hortus Medicus geweest, groot rui mi 1100 roe den, De koopsom, bedroeg f 1140. Deze tuin wals dus gelegen binnen deze stad en den. 6en Juni 1696 werden dbor burgemeester en, van Haarlem' de volgende commissarissen aangesteld, tot het houden van toezichtMr. Diede- rick Dickx, nr. Johan Sylvius. De tuin werd ten W.Z.W.. N. W. en N. besla ten door die stadswallen, terwijl zich ten O. een reeks huizen bevonden, en ten Z. eene prachtige plantage. Er lag eene fraaie waterkom in. van omstreeks 90 voeten doorsnede, die was omringd dloor bloeiende waterplanten. In het reglement van den Hortus Medicus van 7 October 1707 komt een artikel voor, waarin bepaald' wordt, dat dé waterkom rondom beplant moet wor den met Usuaiia aquatica. (gewone wa terlelies). (Wordt vervolgd.) S t a a rJ a w s. De Haarlemsebe Mannenzansver r-enigiag „Crescendo" heeft van haren Beschermheer Jhr. Mr. A. J. Retbaan Macaré ten geschenke ontvangen hel schoone koorwerk „Israël" vaaTilmao. Door de werkende leden zal dit werk in studie worden genomen, ooi het op het eerste concert ten gehoore te brengen. Men zie ouder de advertentiën „De Grands Magasins du Printemps" van Parys Mej. B. J. Schreudcr alhier is be noemd lot onderwijzeres aan de school van de Vereeniging „De Bchool met den Bijbel" iu de Vossiusstraat te Amsterdam. Posterijen. De directeur van het postkantoor te Ha&rlom geeft kennis dat met in gang van 16 October '99 het vertrek der 2Je post naar Spaarndam zat plaat3 hebben om 5.40 '3 avonds in plaats van om 2.40. SmNENLAgQ Ramp op Ceram. By de Regeering is Vrydag uit Batavia een bevestiging ontvangen van het telegram aan het Hhld. mel ding makende van de verschrikkelijke ramp, die. bet eiland Ceram heeft ge troffen. gulden, al200 een gezamenlijk be<3rag vim *28.000 gulden. In plaats zich de koopsom door den kooper te doen voortellen, belastte bet boertje zich daar zelf mede en beg n I et hem zoo te duizelen, dat by onop hondelyk den tel kwyi raakte on soms zakken van 499, dan weer van 501 gulden telde. Dat men in het café braaf pret had over liet ia guldens -badende boertje laat zich begrijpen. Als antwoord daarop zei hy in navolging van Roth schild: „.)o moet nooit contant gold weigeren." Arm Reintje. Geruime» tyd geleden ontsnapte by Fraueker uit een kermiswagen een vos. Reintje. ofschoon niet in zyn element op de boomarme Friesche klei, bracht bier al spoedig zyn bekende streken iu praktijk, vooral de hoen derhokken in den omtrek van Dron rijp moesten het om gelden. Toen men hier er werk van begon te maken den slimmerd te verschalken, zocht by een ander terrein voor zijnestroop tochten, ongelukkig voor hem steeds dieper de klei in. De kippetjes van Oosterbierum. een paar uur van Dron- ryp, moesten thans er hare boutjes by laten. Met de openit g van de jacht kon echter Reintje op bet vlak ter rein onmogelijk zijn noodlot ontgaan, een jager kreeg hem onder schot eu hy viel, na byoa drie maanden de zoete vrijheid te hebben genoten. Hy droeg nog zyn halsband met een afge broken eind touw. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg bet doctoraal examen in de rechten afge legd door den beer J. V. Dablberg eu het propaedeutïsch examen in de geneeskunde door de heeren S. "War- ten a en J. Nyland. Aan de universiteit te Leiden heeft doet. ex. geneeskunde afgelegd de heer J. H. van Veen en bet theo retisch geneeskundig examen de heer L. Backer Overbeek. N. van Gelderen in de vorige op gave moet zyn Deüanus N. van Gel deren. In de Vrydag gehouden vergadering van den Leidschen gemeenteraad werd aan de Holi. Electr. Spoorwegmaat schappij, gevestigd te Amsterdam, voor den aanleg en de exploitatie van een net van tramwegen in de Haar lemmermeer en omgeving en van een tramweg van Amsterdam naar Alfen, voor zoover dit net gelegen is in de provincie Zuid-Holland, verleend eene renlegarantie van 4 pet. van eon kapi taal, groot f 60,000 gedurende den tyd van 20 achtereenvolgende jaren, in gaande op den dag waarop de lijn Hoofddorp—Leiden in volledige ex ploitatie zal zijn gebracht. Een der mishandelde novitï te Utrecht, de heer Van Beuaokom, heeft, naar Minerva" verneemt, zich laten schrappen als lid van het korps. Klinkende munt. Dezer dagen kocht een boer aan den straatweg naar Hillegersberg een stuk weiland van eeu grondeige naar te Rotterdam voor de som van 8000 gulden. Wegens de gunstige lig ging voor een stratenplan was de bouwondernemer D. P. uit Rotterdam er spoedig op uit den grond van het boertje te koopen. Na lang marchan- deeren werd de bouwondornemer voor 28.000 gulden eigenaar van den grond en stelde de boer als voorwaarde io het koopcontract dat de koopsom be taald moest worden zooveel mogelijk in „klinkende munt" en verder in muntbiljetten. P. hield zich aan die voorwaarden en kwam dezer dagen met zyn rijtuig voor de uitspanning „De Romein" aan den Bergweg, waar de betaling zou plaats hebben. Veertig zakken ieder van 500 gulden werden uit het r jjtuig geladen en op tafels voor den boer neergezet, benevens enkele pakken inhoudende 320 bankbiljetten van 25 Nieuwe soort brandstof. De heer Montag te Berlyn is de uit vinder van een nieuw soort brand stof, voor 93 pCt. bestaande uit ge- wone aarde met toevoeging van 6 tot 8 pCt. chemische bestanddeelen, waar van de samenstelling niet bekend ge maakt wordt. Deze brandstof zou de voorkeur verdienen boven gewoue steenkool en van beter hoedanigheid eu goedkooper zyn. By verbranding worden geen schadelijke gassen ont wikkeld, terwijl een kleine hoeveel heid asch overblijft, gelijkende op asch van bont of sigaren. Voorts wordt medegedeeld dat voor de be reiding in bet groot voor landbouw ongeschikte grond kan dieneD. De uitgaven voor een installa ie voor de vervaardiging zijn niet groot en machine die er by gebezigd wordt zou niet meer kosten dan ongeveer f 10.000. Tentoonstclliug te Parijs. Werd odlangs een overzicht gege ven van hetgeen de afdeeling der Nederlandtche koloniën ter Wereld tentoonstelling te Parijs in het vol gend jaar merkwaardigs zal bieden, thans kunnen eenige mededeelingen worden gedaan omtrent het aanzicht en do inrichting der Nederlandsche afdeeling op deze expositie zooals die door de hoofdcommissie en de daarbij werkzaam zynde architecten is vooi bereid. Allereerst moet wordeu opgemerkt, dat door de groepsgewijze indeeling der tentoonstelling eu dientengevolge ook van de Nederlandsche inzendin gen, het werk omvangrijker is dan vroeger toen men stond tegenover slechts éene sectie, zooals by de ten toonstelling iu 1889. Een eerste gevoL hiervan is, dat de Holland; e e afdeeling verdeeld is over hot geheele tentoonstellingster rein. Io de nabyheid van de reeds be schreven Indische afdeeling, op de helling van het Trocadero, strekken zich aan weerskanteu van de Jsna- brug twee Nederlandsche groepen uit t. w. links: Handel en Scheepvaart met belangrijke inzendingen, model len van booten, iü betimmering saloüs iu groote schepenrechts de afd. Jacht en Visscherij met belang rijke bijdragen betreffende de Zuider en Noordzeevissehery, vergezeld van statistische toelichtinger, die een we tenschappelijk overzicht, geven van dezen vaderlandschen tak van bedry'f en van den stand der visscherij, welke door eeu passende decoratie zal wor den omlijst. In de gebouwen, die het Champ de Mars aan weerszijden in lengte beslaan, komt in den ïecljtervleugel onzer afdeeling opvoeding eu onder wijs, waartoe behoort een belangrijke kaart van de typografische inrichting, oen overzicht van het school- eu tee- kenonderwjjs h. t. .1 Verder door gaande ontmoet men vervoermiddelen en waterstaat met teekeningen van de Rotterdamscbe gemeente-werken, van de Utrecbtsche waterleiding enz. In hetzelfde lokaal komt de groep Chemische nijverheid, die belooft zeer belangrijk te worden met de toezeg gingen van de Kaarsenfabrieken. Iu het tegenoverliggende gebouw zal onze textiele kunst vertegenwoordigd wordeu, terwyl een kleine ruimte is gereserveerd voor het mijnwezen. In bet aan het uiteinde dor zij vleugels gelegen hoofdgebouw roet het electrisch paleis, bevindt zich links een groote middenhal alwaar de hoofd commissie de beschikking heeft weten te verkrijgen over een zeer fraai em placement dat voor een laDd als Ne derland een groote rnimte biedt. Op die goed gelegen standplaats zullen gesteld worden de inzendingen onzer groote fabrikanten o.a. groote electri- scbe installatiën, eene diamantslijperij in werking, enz. Van de voormalige macbinegalory, waar zich een feestzaal bevindt, uit- loopende in een koepel van 50 M. hoog, is een gedeelte bestemd voor de expositie van onzen landbouw en voedingsmiddelen, natte 00 droge waren. Ten opzichte van deze laatste arti kelen waartoe ook behooren de sterke dranken, heeft de commissie een audere opvatting gehad dan tot dus ver werd aangenomen. Gebroken wordt met de opstapeling van de producten dezer industrie tot hoogten waardoor men als het ware tegen drankpyramiden opziet en iu plaats daarvan wordt ter wille van den goeden smaak eenheid gebracht in de étalage dier inzendingen. Laags het terrein by de Alma-brug verryst het groote gebouw der sociale weten schap en daarin verschijnt Nederland met eene afdeeling die opgevat is als een intiem interieur ten einde daar mede een beeld te geven van dellol- laDdsche gezelligheid. Even verder komt het vak voorde voortbrengselen van den tuinbouw. Bovendien zal op bet terras van bet Trocadero naast de Cascade, dus naby de koloniale afdeeling een Hollandscb tulpenveld worden aangelegd. Op de Esplanade der Invalieden is een der annexen bestemd voor hetgeen onze industrie op gebied van decora tie en meubileering zal te aauschou- wen geven. Dan zyn aan Nederland iu het Groote Paleis aan de Champ Elysées nog drie zalen toegewezen waarvan één bestemd is voor bouwkunst en de twee overige voor de schilderkunst. Hoewel uit het bovenstaande blykt, dat de Nederlandsche groepen nogal uiteen liggen, wat zij trouwens met die van andere natiën gemeen hebben, zoo zal het voor de bezoekers toch niet moeielyk vallen Nederland op elke plaats van bet uitgestrekte ter- reiu te herkennen en wel door de eenheid die zal worden gehouaeD in kleuren en conceptie, een onderken- nmgsteeken dat tot iu de kleinste details zal worden doorgevoerd. In het belang van die eenheid van op vatting heeft de commissie zich bereid verklaard voor iederen inzender de benoodigde vitrines te doen vervaar digen. Voor dit streven ondervond de commissie van de tentooustellers de gewenschte medewerking zoodat zy met vertrouwen de uitvoering aan het technisch bureau overlaten. Dat bureau (de gedelegeerde van den commissaris-generaal D. barou van Asbeck, ingenieur te Parys, beeft zyue kantoren op de Avenue Rapp, aldaar) is met uitgebreid personeel tot dusver nog te Amsterdam druk werkzaam onder leiding van de heeren Sluyterman, leeraar aan de Polytech nische school eu Joh. Mutters, archi tect, leden der byzondere commissie voor groep XII, aan wie is toege voegd de heer Eoerson, als architect. Waarschijnlijk zullen drie bouwkun digen ia Maart a. s. persoonlijk de installatie voor de Nederlandsche af deeling te Parys leiden, alwaar de heer R. Bon wens van der Booy, lid der bijzondere commissie, tevens ar_

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5