Muziakvereenigmg Harmonie". Bovengenoemde vereeniging bestaan de uit personeel der H. IJ. S. M., viert op 28 Oct. a. s. baar vierjarig bestaan. Dat deze vereeniging by hare op richting mot tal van moeilijkheden te kampen had. behoelt geen betoog, doch dank zy de volharding en on ver moeiden ijver van haren Directeur en ^werkende leden en den grooten steun van Donateurs, Donatrices, en kunstlievende leden gaat zij nog steeds in bloei vooruit, hetgeen hieruit kan blijken dat zy opgericht werd door een twaalftal werkende leden met steun van een klein aantal begunsti gers, welk aantal thans is gestegen tot 32 werkende leden en circa 300 Donateurs. Donatrices en kunstlieven de leden. Door dit groote aantal heeft zy zich dan ook genoodzaakt gezien hare uitvoeringen voor het vervolg te geven iu de sociëteit „de Yereeni ging". Dat coor het bestuur en werkende leden alles beproefd wordt om liet begunstigers aangenaam te doen zijn blykt uit het met zorg gestelde pro gramma onder directie vau deu heer A. Bernhardt, gep. kapelmeester v/b 39 reg. huzaren en Koninkl. Ned. Marine, zeer zeker door vele ingeze tenen om zijne muzikale kennis nog niet vergeten. Bovendien wordt medewerking verleend door het gun stig bekende kwartet O. N. I., de heeren L. v. Gulik Jr. en Th. A. Micgielse geen onbekenden by de leden van „Harmonie" en den algemeen ge- vierden voordrager A. M. Vrngt, ter wijl balmuziekwordt gegeven door leden van het Stedelijk Muziekkorps. Voor het vele goede dat die vereeni ging ten gehoore breDgt, het goede doel dat zy beoogt en de geringe con tributie, zijnde f2.50 als donateur en f 1.50 als kunstlievend lid, kan het niet anders of velen zullen zich nog als zoodanig komen aanmelden often einde kenDis met haar te maken een intro- ductiekaart uemen ad. f 0,75 voor een heer. f0.50 voor een Dame en f 1. voor heer en dame. BINNENLARD Atjeh. De correspondent van de iV. R. Ct. te Batavia seinde Maandag: „De onzen hebben de mesdjid Kota Batoe in Merdoe genomen. Devyand liet 13 dooden en 20 geweren achter. „Gewond werden luit. Yan Nues en 4 militairen beneden den rang van officier. '"„Onze troepenmacht vervolgde de bende vau Bin Pekan. „Panglima Polim en de pretendent- sultan bevinden zich nu.in de heuvels van Samalanga." Academische examens, is het doctoraal examen in de klassieke letteren afgelegd door den heer P. A. Sipkema. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer P. H. Court, geb. te Cheribon (Java), ops ebingen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen en tot id. in de Staatswetenschap op proefschrift: „Eenige beschouwingen over interventie in het internat, recht", de heer F. A. C. Yan Lynden van Samleuburg, geb. te 's-Hage. ^Wedstrijd voor Fotografen. De regelings commissie voor de in zending van Am iteur-fotogralïëa op de Wereldtentoonstelling te Parijs iu 1900 heeft besloteD eenen wedstrijd nit te schrijven, waaraan alle Neder- landsche Amateur-fotografen worden verzocht deel te nemen. Het doel van dezen wedstryd is, om, uit de op deze wyze bijeen te brengen fotografieën, door een later te benoemen Jury, eene keur-collectie te doen kiezen óm onze Amateur-foto grafen te Parys te vertegenwoordi gen. De wedstrijd is open voor alle Ne- derlandsche Amateur-fotografen In verband met de plaatsruimte zullen hoofdzakelijk fotozrafleën (ook ver grootingen) van 13 maal 13 cM. mi nimum-maat en van 24 maal 30 cM. maximum-maat in aanmerking komen. Inzendingen van diapositieven en stereoskoop-opnamen zyn uitgesloten. Voor alle door do Regelingscom missie aangenomen inzendingen op den wedstryd wordteen herionerings-diplo- ma uitgereikt, terwijl v*>or hen, uit wier inzendingen éen of meer foto grafieën door de Jury waardig gekeurd worden voor de expositie te Parys, een speciaal Diploma, met vermelding van deze ouderscheiding, beschikbaar gesteld zal worden. De Regelings-commissie behoudt zich liet recht voor eene expositie te Amsterdam te houden van de inge zonden fotografieën. Représaille-maatregelen. Een barbier in de Govert Fiinck- straat te Amsterdam, weigerde Zater dag twee Engelschen te acheren. Een van hen was door den bediende reeds ingezeept, en moest zoo den winkel verlaten. De Eogelschen hadden er heel wat tegen in te brengen, maar onder de aanwezigen verwekte de „représaille" groote hilariteit. Ook verneemt „de Tyd" dat er by de directie van het Panopticum po gingen zyn aaogewend, die echter vruchteloos zullen blijven, om het beeld van koningin Victoria van de thans ingenomen plaats te doen ver- huizen naar de gruwelkamer. Een oesterhandelaar te Ierseke deelde mede, dat hy van een paar klanten uit Engeland bericht had ontvangen, dat zy, zoolang de oorlog met Transvaal duurde, geen Zeeuw- sche oesters meer kannen gebruiken. Uit antipathie tegen al watHollandsch is, wilde men iu Engeland onze oesters niet meer. De politie te Amsterdam heeft eeu onderzoök ingesteld in de woning van eeu graveur in de Palmstraat aldaar en in beslag genomen ongeveer drie henderd broches (dubbeltjes, kwartjes en guldens), waarvan enkele aan el kander gesoldeerd waren en van spel den voorzien, alsmede drie matrijzen en een stuk metaal, waarvan de munt stukken waren vervaardigd. Een botsing. Nabij de Witte Brug aan het Ka naal te 's-Gravenhage, zyn Zondag ochtend vroeg twee electrische tram- rytuigen met elkaar in botsing geko men. De voorbalcons werden ingedrukt. Overigens liep 'tongeval zonder onge lukken af, omdat het trampersoneel, dat op een der voorbalcons stond, zich tjjdig wist te bergen. De najaarsvergadering der Vereeni ging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier zal gehouden worden op Woensdag 15 November 18'59, des voormiddags half elf uur, bij den heer L. de Goede, te Hoorn. Onder de puuten van beschrijving komt o.a. voor Yoorloopige mededeelingen omtrent: a. de proeven tot onderzoek, welke graad vau rijpheid de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwge wassen b. het aanleggen van proefvelden met het oog op de keuze van zaai en pootgoed by aardappelen en erwteD; c. het bevorderen van het aanleggen van melklysten d. bet onderzoek n&ar de uitkomsten van de fabriekmatige kaasbereiding, de inrichting der gebouwen en de organisatie der betreffende vereenigin- gen in deze provincie: e. de proeven met het castreeren van melkkoeien f. de proeven in zake schapenfok kerij. Voorstel van het Bestuur tot wijzi ging van het besluit in zake veeinzen ding te Parys in 1900. In te leiden door den heer H. Vjjn Hz. Bespreking van de belangen, waar van men de behartiging voor het vol gende jaar aanbeveelt (art. 12 der Statuten) a. Het bevorderen van goed inge richte fokvereenigingen. Iu te leiden door den heer Dr. K. H. M. van der Zande. b. Het instelleu van een onderzoek naar den invloed vau het voortdurend gebruik van éénjarige stieren op de ontwikkeling vau het vee. In te leiden door den heer J. Koopmau. c. Tot het nemen van vergelijkende omgeslagen, tegen versch uit lijnzaad geslagen lijnkoeken. In te leiden door den heer W. Keestra. d. Om j vanwege de Vereeniging de veredeling van zaaigranen in eigen kring te bevorderen. Iu teleideudoor den heer C. Nobel. Bespreking van de vraag of het wenscbelyk is, dat door de Vereeni ging stappen worden gedaan tot be vordering van het stichten van coöpe ratieve crediet- en iukoopvereenigin- gen- In te leiden door den heer C. Nobel. Mededeelingen omtrent melassevoe- der, door den heer dr. vau der Zande. Rijwieldief van beroep. De inspecteur van politie te Pur- merend heeft dezer dagen beslag ge legd op een rijwiel, hetwelk onder verdachte omstandigheden daar ter plaatse werd verkocht door G. K., laatst wonende te Westwoud, welke persoon bedoeld rijwiel, blijkens nader ingesteld onderzoek, had gehuurd van den rijwielhandelaar P., te Hoorn. Aan den gemeente-veldwachter E. Kortns, mocht het gelukken, den dader te Beverwijk op te sporen. Iq verboor genomen bleek, dat hy reeds zes rijwielen op dezelfde wyze zich had toegeëigend en te gelde gemaakt. Op last van den burgemeester dezer gemeente werd hy ter beschikking van den officier van justitie te Haar lem gesteld. Uit Tilburg. In Tilburg heeft Donderdag weer een afschuwelijke moordaanslag plaats gehad op Daniël Coolen, die met zyn meisje in het Haringseind wandelde. De broeder van dit meisje had dien dag geloot en stelde zich zeer woest aan. C. ontmoette hem en raadde hem aan naar huis te gaan, waarop de woesteling, Van Laarhoven, een mes trok en daarmede C. in de borst stak. C. stortte bewusteloos neder, gewel dig bloedende. Een geneesheer ter stond aanwezig, constateerde een :e- vensgevaarlyke wond, tusschen de derde en vierde rib, van 6 c.M. diepte nadat de wond verbonden was, ver klaarde de geneesheer, dat de patiënt niet vervoerd kon wordeneveneens werd geesteljjke hulp ingeroepen, daar men het ergste vreesde. De dader had even te voren nog een ander met het mos een snede over den arm gegeven; hij werd later door de maréchaussée gearresteerd, waar tegen by zich hevig verzette. Naar aanleiding der telkens voor komende snijpartyen schrijft een der correspondenten van het „Hbld." „Herhaaldelijk kwamen er in den laatsten tyd klachten nit Tilburg, geen week ging er voorbij dat er geen ruwe vechtpartijen en verwondingen door messtekeryen plaats hadden. De voornaamste fabrikanten hebben nn besloten de politie te helpen om hier aan een einde te maken. Vooral is dit noodig, omdat Tilbnrg door zyne uit gestrektheid een zeer lastige gemeente is voor de politie. Bovengenoemde fa brikanten hebben nu de overeenkomst getroffen, dat arbeiders, van wie be wezen wordt, dat zy aan messentrek ken hebben meegedaan, nit den dienst worden ontslagen en door anderen niet worden aangenomen. Wanneer op die wyze de messentrekkers ner gens in Tilburg meer werk kunnen vinden, zullen zy de gemeente verla ten, en bestaat er hoop op verbete ring. Wjj hopen van harte, dat alle fabrikanten zich zullen aansluiten en de jjverige politie en maréchaussée steunen." Omgerezelveerd. Zaterdag kwam te Oudepekela zekere J. K. met een meisje op het gemeentehuis om ingeschreven te worden voor den echtelijken staat. Mede verscheen echter een ander meisje, dat meer recht op den brui degom beweerde te hebben. Zy speelde nog al op en geen wonder dat er verscheiden nieuwsgierigen op kwamen toeloopen. Toen de bruidegom met meisje no. 1 naar huis ging, werden zy voorafgegaan en gevolgd door ketelmuzikanten. Den bruidegom werd het ie benauwd en hy nam de vlucht naar Winschoten. Dinsdagavond kwam hy terug en verscheen nu met meisje no. 2 op 't gemeentehuis. Hy was met goedvinden vaa no. 1 maar „omgere zelveerd". Een wonderdokter overleden. Terwyl er te Kampen plaDnen be raamd werden voor een eenigszios feestelijke viering van zyn 80en ver jaardag, overleed daar Vrijdag H. Frank, een man, algemoen bekend in Kampen. Deze eigenaardige persoonlijkheid had zijn bekendheid en roem te dan ken aan zyn kennis van allerhande kruiden, die voor vele kwalen der menschen dienstig zyn. Onze „won derdokter" reisde, toen hy Dog in de kracht zijns levens was, her- en der waarts, om lyders van allen rang en stand, die by dokters en professors geen baat kooden vinden, te helpen. De kring zjjner bewonderaars strekte zich zelfs tot in Duitschland uit, ter wyl hij in zijn ouderdom door menig een, die in zyn kunde vertrouwen stelde, werd opgezocht in zyn woning. Zelfs Vrjjdag kwamen, onbewust van zyn overlijden, nog menschen van verre, om zijn hulp in te roepen, doch zy moesten ongetroost heengaan, want de oude wonderdokter zal zijn kennis wel meenemen in 't graf, zoo ten minste zijn profetenmantel niet op een ander bevoorrechte valt. Nederland en Transvaal. Ook te Doetinchem heeft zich eene commissie gevormd om gelden te ver zamelen voor hulp aan verminkten en ders in Zuid Afrika. Deze week zal de commissie de ingezetenen bezoeken voor het in ontvangst nemen der daar voor af te stane bedragen. Te Zwolle is een Transvaal-comité opgericht waarvan de commissaris der Koningin eere-voorzitter en de bur gemeester voorzitter is. De commissie bestaat uit 9 personen van verschil lende standen en richtingen. Men zal een laten circuleeren, terwyl bij de wijkmeesters bussen worden geplaatst. De Bnrgersocieteit te Zaandam nam in hare bijeenkomst van Zaterdag avond, op initiatief van een paar leden het besluit, tot het vormen van een comité voor Transvaal. Uit de kas der vereeniging werd een belangrijke som voor dat doel gegeven en slaande de vergadering werd voor flinke be dragen geteekend. Eene commissie vao 16 personen werd gevormd, welke zich in contact zal stellen met andere Zaandam8che vereenigingeD. DeNederlandscbZuid-Afrikaansche Vereeniging heeft nog ingezameld: te Schiedam f 1522.41'a, (men rekent nog op ongeveer f 100), te Krimpen a.d. IJsel f 358.75. Het Roode Kruis heeft te Schi dam f 800 gecollecteerd. Het Roode Kruis brengt medegel den bijeen te Dieren, Middelburg, Koog en Zaandijk. Transvaalcomité's hebben zich nog gevormd te Eist, Vlissingen, in tal van Noordbollandsche gemeenten, te Bergen op Zoom. De collecte te Spaarndam bracht f 80 op. De ambtenaren van bet rijkstele graaf kantoor te Amsterdam nebben voorloopig f140 bijeengebracht. Het Transvaal-comité te Dordrecht ontving tot Zaterdag f 5000. Eene schaalcollecte te Zwyudreclit gehouden heeft opgebracht ruim f 503. Het hoofd der byz. school te Dirks- land is Zaterdag rond geweest, om gelden te verzamelen voor de N. Z. Afrikaansche Vereeüiging Deze eerste inzameling heeft opgebracht ruim f130, waaronder f7.81 van de kindereu der school. Te Leerdam is voor ruim f 200 teekend voor de gekwetsten en "de nagelaten betrekkingen. Door het Haagsche mannencomité van het Roode Kruis is Zaterdag wederom f 1000 gestort ia de kas van het hoofdcomité. Ook Maandag werd wederom f 1000 afgedragen. Door de beide vereenigingen Nihil Sine Labore, bestaande nit leerlingen van het gymnasiam, en Marnix van St. Aldegonde, gevormd door leerlin gen der ryks hoogere burgerschool, beiden te Middelburg, is besloten by de leerlingen dier inrichtingen lijsten te laten circuleeren om bijdragen te verkrijgen ten behoeve van de Trans- vaalscbe Boeren. Elk dier vereenigingen stelde uit baar kas f 15 voor dit doel beschik baar. Een voorstelling in den schouwburg van Lier te Amsterdam, Maandag avond gehouden, bracht f252.20 op. Ook te Bnssum heeft zich een com missie ge vorm 1. Te Alkmaar is op initiatief van den Burgemeester een comité gevormd voor de inzameling van geldeu ten behoeve van Transvaal. Staande de vergadering werd reeds geteekend voor een bedrag van f750. Bjj den penningmeester van het comité Arnhem van het Roode Krnis is eene som van f 30 gestort, bijeen gebracht door onderofficieren der infanterie in de Menno Coelnorn kazerne. De Maandag te Zutphen gehouden collecte voor Transvaal en Oranje Vrijstaat heeft f 1270.715 opgebracht. Te Oosterhout gaatnamens den burgemeester eene lyst ter teekening rond. Er wordt flink geteekend. De kerkvoogdij der Nederduitsche Hervormde gemeente te Grouw stelt eene som van honderd gulden be schikbaar voor het comité, dat gelden verzamelt voor de Zuid-Afrikaansche republieken. Het hulp komiteit voor Transvaal te Antwerpen heeft in handen van den voorzitter, den heer Pol de Mont, de volgende bijdragen ontvangen nit België totaal fr. 1470.50, uit DuitoCh- land totaal fr. 1982.26, nit Oostenrijk totaal fr. 2013.61. Ten bureele van het hoofdcomité ontving de voorzitter-penningmeester van het Ned. Roode Kruis f 1000 van H. M. Koningin-Moeder, als een bij drage in de kosten van de eerstdaags naar het oorlogsterrein in Zuid-Afrika vertrekkende ambulance Yan Neèr- lands Roode Krnis. Namens de afdeeling Rotterdam der Nederl. Zuidafrikaansehe Vereeniging, verzond de heer P. R Mees Maandag f 10.00') aan het hoofd-comité te Am sterdam. Sport en Wedstrijden. Onze bekende Nederlandsche wor stelaar D. v. d. Berg uit Amsterdam, heeft in Hamborg gekampt met Starck aldaar. De strijd duurde 1 uur 20 min. Onze landgenoot trad als over winnaar nit het strijdperk. Er moes ten 3 series worden gehouden, maar Starck was zoo vermoeid dat hy zich na de 1ste reeds gewonnen gaf. By de wereldkampioenschappen in No vember in Parys is v. d. Berg ook geëngageerd. Men verwacht veel van hem. Alle landen hebben hunne ver tegenwoordigers. RECHTSZAKEN. Inbraak. Op den 25en Juni ontdekte een inwoner van Rouaan by zijne thuis komst dat zyne secretaire op de slaap- i-."—Anonrmhfnberi.An dat daar uit gestolen waren verschillende stuk ken Fransche rente van 15 tot 1000 francs tot een gezamenlijk bedrag van fr. 80.000. De nummers die den eigenaar bekend waren, werden aan de politie te Rouaan medegedeeld en oppositie gedaan tegen de rentebeta ling. De dief voor zoover den eigenaar bekend, is niet gevonden. Zooals men zich herinneren zal werd er ier weken geleden door de Rechtbank te 'Gra- venhage een aanvang gemaakt met het onderzoek van eene zaak, verband houdende met bovengenoemden dief stal. Toen stond aldaar terecht een jongmensch, werkzaam op een kantoor aldaar, verdacht van heling van een deel der gestolen stukken. De zaak werd toen uitgesteld wegens het ont breken van een getuige den eigenaar der stukken die Maandag versche nen was en mededeelde hetgeen hier in den aanvang werd vermeld. De beklaagde herhaalde Maandag dat hij op 28 Juni jl. van een Fransch man de stukken ter realiseering had ontvangen in een café aldaar en dat hij als honorarium zou ontvangen f2000, welk bedrag hy ook gekregen had door tosschenkomst van een ander persoon. Ook herhaalde bfi dat hy, de stukken by een bankiersfirma al daar te koop aanbiedend niet wist dat deze van diefstal afkomstig waren. Van financiële operatieën, bv. dat wel eens diefstal van effecten wordt voor gewend om aan geld te komen, had bekl. volgens zijne bewering, nimmer gehoord. De Officier van Justitie, inr. van Geuus, bewezen achtende wat den beklaagde by dagvaarding is ten laste gelegd vorderde de veroordeeling van den bekl. tot 6 maanden gevangenis straf. Als verdediger trad op mr. Kap peyne van de Coppello. als ieder ander, als Koba by v., die zich niet geneert om met een groot keukenschort vóór te zorgen, dat de hnisgenooten een smakelyk middag maal hebben of als Anna, die met fiver zit kousen te mazen voor haar talrijke broertjes of zasjes, alsof baar leven er van afhing, of als Corrie, die iederen dag weer zich vermoeit voor een klasse vol domme kinderen neen, zjj wil iets heel anders, iets, waarover bare kennissen den mond vol zullen hebben, en zy bedenkt niet dat de overdreven zorg voor de voor bereidende maatregelen haar belache lijk maakt. Het waro talent haakt te veel naar de uitvoering vau de hoofdzaak om op die omstandigheden te letten. Er zullen meer beroemde werken geschre ven zyn met een cents penhouder op een gewone werktafel dan op sier lijke schrijfbureau*. Ik zou er wat onder durven ver wedden, dat het plaD om zich aan de letterkunde te wijden nooit uitgevoerd is, zy mag by bet uitspreken van baar plannen een ernstig gezicht gezet hebben, wezenlijk ernstig gemeend kannen zy niet geweest zijn. Dat soort van goede voornemens, z'j kosten dikwijls heel wat tijd en geld en dienen alleen om het gepast gevoel van eigenwaarde te verslappen. De reden daarvan is mijns inziens, dat ook onder vrouwen de meesten een levenstaak zoeken, die feitelijk boven haar krachten gaat. Laten wij toch trachten tevreden te zyn op het bescheiden plaatsje onder de menschen, dat de natuur ons door onzen aanleg heeft aangewezen en laat ons vooral bedenken, dat maar heel enkele uit verkoren zijn om haar vleugels wijder uit te strekken. Er wordt tegenwoordig zoo ge klaagd, dat het voor de mannen steeds moeilijker wordt een behoorlijk inko men te maken, omdat ban door de vrouwen zooveel concurrentie wordt aangedaam. In verband daarmee ver telde een flinke moeder met geionde denkbeelden my, dat haar dochter naar een huishoudschool zou gaan om een flinke huishoudster te worden, wat haar later zoo uitstekend te pas kan komen. Het deed mij goed dat te hoo- ren en ik verplaatste my een oogen- blik in het gezin vao een ontwikkelde, flinke hnisvrouwde ziel van het ge zin maar meteen de trouwe kameraad van haar man. Een vrouw, die op zyn tyd geduld heeft om een stapel kapotte kinderkousen weer bruikbaar te maken of de rekening van den slager na te zien, of op kleine Piet een oogje te houdeu als hy zya echten jongensaard den vrijen teagel laat maar ook niet direct met de handen in het haar zit, wanneer haar man met een of andere jobstijding thuis komtde werkelijk flinke vrouw zal dan haar best doen met hem de moei lijkheid te overwinnen en hem niet met onvruchtbaar geklaag vermoeien. De vrouwen van twintig jaar geleden waren meestal te veel huishoudsters, aie van tegenwoordig zyn net ie weinig. Waar is de middenweg? RECEPTEN. Kaneelsaus voor rijst. 30 gram tarwemeel roert men met 30 gram boter op het vuur even door elkaar, doet er dan een eierlepeltje kaneel en ';2 L. kokende melk heel voorzichtig door, laat dat mengsei ongeveer 10 min. doorkoken en roer er dan een weinig zont en 40 gram suiker door. Hazenpeper. Fruit 1 ons uien met wat boter en wat bloem, giet daarbij wat jus of bouillon, 6 kruidnagelen, wat cayenne peper, l d.L. azyn en laat daarin de fijn gesneden resten van den haas ongeveer één uur stoven. Vermeng het daarna nog met 1 d.L. roode wyn. Rubriek voor Dames. Een jong meisje, dat alles kan krij gen wat zy begeert en dat zich als gevolg daarvan onvoldaan gevoelt is aan het woord. Ik heb langen tyd nagedacht, zegt zy met een ernstig gezicht en nu weet ik wat my ontbreekt„een levenstaak". Daarom ben ik besloten om my aan de letterkunde te wyden. Ben je dat wezenlijk ernstig van plan informeerde hare vriendin? Ja zek6r, ik heb een schrijfbu reautje style Louis XVI gekocht, verder heeft moeder my een gouden pen en een paarlmoeren penhouder gegeven. Dan ben je wel goed uitgerust. Ja, antwoordde zy ernstig, alles ziet kenrig uit; alles wat ik nn nog te doen heb is te gaan zitten met een blad papier voor my en te bedenken wat ik schrijven zal. Ocb ja, bet staat zoo goed om eeDs te tooaen, dat men maar niet zoo is, INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copy niet aan den inzender teruggegeven. Vereeniging ter behartiging van de belangen van Jonge Meisjes. Aan de Vaders en Moe Iers die hunne dochters in betrekkin gen of diensten geplaatst wenschen. Waarde Vrienden! Deze brief moge dienen om u te waai scliuwen tegen het gevaar dat Uwe kinderen bedreigt. Wij stellen groot belang in hun lot en hebben voornamelijk het oog op uwe dochters, die zoo vroeg reeds het ouderlijk huis verlaten om een dienst of betrekking te zoeken in de een of andere groote stad. Daarom verzoeken wy U vriendelijk, laat dezen brief ook aau uwe dochters lezen. Het is immers sinds lang de ge woonte bij u dat de meisjes naar Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, enz. gaan omdat gy meent dat zy in de dichtbij gelegen kleine plaatsen geen dienst meer kunnen vinden. Wy wil len aannemen dat het niet gemakke lijk is, maar wy gelooven ook dat er wat nieuwsgierigheid bij komt, en de meisjes eens willen gaan onderzoeken of het ver van huis, in die groote stad, geen heerlijk leventje is. Daar krijgen zy meer loon, kannen veel van de wereld zien, enz. enz. En wat is het einde er van Ouders, weet gy het? Weet gij, dat indien gy ze daar heen zendt zonder te hebben onder zocht by w i e ze komen, ze heel licht in handen vallen van slechte menschen, mannen en vroawen die er op nit zyn onervaren meisjes in den val te lok ken, en die er geld mee verdienen om op de afschuwelijkste wyze de jeugd te bederven De groote steden zjjn vol van holen der ongerechtigheid en de sluwste verleiding, waarin en waardoor uwe arme kinderen verdwalen en verloren raken. Ge hebt immers uwe kinderen lief Hebt gy ze niet ontvaneen om er eenmaal rekenschap van af te leggen voor onzen God die alles ziet en weet? Hebt gy niet beloofd ze op te voe den tot Zijne eer? gi). jonge meisjes, o 1 laat het u gezegd zyn, en lnistert naar ons, luistert vooral naar uwe ouders, die u ten beste zullen raden, en stelt de ouderlijke hoede toch op hoogen prijs. Wy raden u eene botrekking in de groote steden af. Zoo velen nwer gaan daar ten gronde, vooral indien gij niet bekwaam genoeg zjjt om iu een netten dienst te gaan. Gij moet dan terecht komen by menschen die het zoo nauw niet nemen. Tracht zooveel mogelijk u eerst te oefenen in alle huiselijke werkzaamheden, opdat gy dan ten minste aanspraak kant maken op eene goede betrekking. In de groote steden komt gij op een vreeselyke wyze iu aanraking met de zonde, die u van alle kanten omringt en gij bemerkt het gevaar niet omdat bet zich zoo aantrekkelijk voordoet. Gij moet het weten, lieve jonga menschen, dat men het er op aanlegt u met de schoonst klinkende woorden en voorstellingen in een afgrond te doen zinken waarvan wy u de ellende niet kannen beschrijven. En dan Gy hebt eene ziel te verliezen, niet waar Misschien denkt gij dat wy het u te donker afschilderen, maar waarlijk dat is niet zoo. Voorbeelden zyn er genoeg. Menig jong meisje is diep, diep on gelukkig geworden, en heeft baar leven in de grootste ellende moeten eindigen. Dat wilt gij toch niet voor awe kinderen? Gy wilt ze toch niet overgeven aan eenleven van zonde en schande, dat zy lator nooit meer kunnen vergeten, en waarover zy zich altijd diep zullen hebben te schamen EnGod wil het ook niet. Hij wil uwe kinderen rein en gelukkig zien. Ook dit moeten wy u nog zeggen, jonge meisjes! Weigert immer en al tijd alle bedwelmende drank, want daarmee wil men u eerst vangeu, om daarna, als gij niet meer weet wat gjj doet, u geheel te gronde te richten. Geiooft ons, het gaat zoo. O, waar wy u niet zelf kunnen spreken om u dit alles te zeggen, daar schrijven wij u dezen brief, en wy hopen dat hy velen bereiken moge. Kan het niet ander, moet gij uwe kinderen meer geld laten verdie nen, schrijft ons dau eerst opdat wy voor u onderzoeken kunnen waar zy henen gaan. Wy willen u zoo gaarne hierin helpen, en voor hen zorgen, om ze te behoeden voor die slechte men- scnen die ze reeds staan op te wach ten bij de aankomst der treinen en booten, en die zich niet ontzien ze zoo spoedig mogelijk in 't verderf te brengen. Wilt ge^ onze hulp en bescherming aannemen Welnu als gy eene be trekking voor nwe dochter hebt, schryft dan eenige dagen vooruit aan eeDe van ons met welken trein of welke boot zy aankomt, en wij zal- len zorgen dat er iemand vanwege onze Vereeniging is die haar opwacht. Gy kunt haar veilig aan die persoon toevertrouwen, die haar brengen zai aan het adres waar zij wezen moet. Het Bestuur: Jookvr. C. Th. B. VAN LIJNDEN, Presidente, Utrecht, Maliesingel 15. Mevr. HAVELAAR—Swatixg, Vice-Presidente, Rotterdam, Boompjes 43. Mej. A. H. Th. NEPVEU, Secretaresse, Utrecht, Weistraat 1. Mej. E. L. H. ROYAARDS, Utrecht, Trans 9. Mevr. CROMMELIN—van Diblem, Utrecht, Drift 21. Mej. A. A. M. Th. a Th. v. d. HOOP, Groningen, Heereplein. Jonkvr. H. C. SINGENDONCK, 's Gravenhage, Voorhout 24, Voor Amsterdam kan men zich wenden tot: Mevr. SchullertotPeur- snm, Keizersgracht 443, en Mej. v.d. Eist, Prinsengracht 464. Voor Arnhem tot Mevr. C. v, Ver- schuer, Willemsplein 2. Voor Haarlem tot Jonkvr. L. J. Quarles van Ufford, Gr. Houtstr. 115. Mijnheer de Redacteur. Vergun my onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad. In het blad van 23 dezer komt een ingezonden stuk voor, geteekend H. v. d. Ridde., handelende over Kamers van Arbeid. In verband biermede wordt door hem de Schoenmakerij zoo hier als elders geschetst, en de hoop uitge sproken de Kamers vaD Arbeid dienst baar te maken ora het vak te ver heffen. Zeer zeker zyn de K. v. A. voor het belang van den arbeid, doch laat bij en allen die het wel meenen, het eene aannemen en het andere niet verwaarloozen. Dan is het noodig dat het vereeiiigingsleven ontwaakt onder de schoenmakers; onder de zinspreuk „Vereenigt zijn wy sterk" is iets ja veel heil te verwachten. Daartoe zou ik U M. d. R. aaura- den om een oproep te stellen aan alle vakgenooten, om daar gezamenlijk te bespreken wat er te doen is in het algemeen belang der schoenmakers op gebied van cursus ter bekwaming in Patroon-teekenen en maken, als ook verdere bewerking van een schoen of laara, alsook de inkoop en combi-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2