Brief uit Transvaal. VERSTOPPING commando ran lord Dun Donald werd •nmiddeliyit afgezonden om hen aan te rallen, doch do Boeren trokken öjp het zien der Engelsche troepen de nrier over. Vijfhonderd stuks vee werden door de Engelschen buitge naakt In ites frwcedfe editie raa de Times' komt een telegram vooa- nit Ladystmifcl\ £ed.iteemd 19 December en Luidende De toestand ia volstrekt niet wan- kopig, er ia nog voldoonjdle mondkost voor twee maanden. Alleen het paar1- «èenvoer zal misschien moeilijkheden op leveren, maar nu er hevige regens zijn je-vallem. vinden de paarden wat te jr.cren binnen den omtrek onzer liniën. Het gr.maatvu.ur maiakt gedurende de laatste dbgjen meea' slachtoffers, daar d«i vijand de afstamden nu gevondem kooft en met grooter juistheid schiet. Uit Londen wordt aan de Temps" gestemd Do ..Liverpool Courier" ziet in do vernieling vun de voet.brug te Colenso bet bewijs dat generaal Buller weldra 4e Boeren aan db Toegela zal aanval- fen. want als hij dit uitstelde, zouden de Boeren den 'tijd hebben de brug t« herstellen. Bulier lifceft. talrijke vettöterkingeoi gekregeai en de tweede aanval zal met «en dubbel zoo groote strijdmacht als 4e n eersten keer gedaian worden. In, militaire Lr. r» gen hecht men geem stra tegisch belang aan het bestaan van dq king. In bevoegde kringen worden, de oor logskosten tot dusver geraamd op 1 Milliard franc». Do Boeren hebben groote moedto met hel aamkoopcoi van bemoodigdhe- don op helt vasteland aonder toesuending van muntmietaal, etn dit kain door da oorlogsschepen in beslag genomen wor den. Do verscheping daarvan ia dubbel onzeker, ala da consigjnatie moet ge schieden door middel van een bank die door een Bh-gelachnwi beheerd wondt. Officieel wordt gemeld, dat de in scheping der 7de divisie op 4 Januari begint. De„Times" verneemt van 22 Decem ber uit Lorenzo Marqnez, dat hoewel er een dagelyksche treindienst tus- schen die haven en Pretoria' is, het goederenvervoer zeer gering is. Alle beschikbare voedingsmiddelen worden door de Bóeren-agenten gekocht en de prijzen zijn 25 pCt. gestegen. Uit Johannesburg wordt gemeld dat de kosten van zekere verbruiks- artikelen met 100 pCt. gestegen zyn en genotmiddelen schier niet te ver krijgen zijn. Het Boeren-leger commissariaat is goed voorzien, doch onder de Boeren families beerscht groot gebrek. De paarden der Boeren raken uit geput door slechte behandeling en ziekte. De exploitatie der mijnen levert weinig of niets op. (Alle be richten komen uit EDgeische bron Red.) AAN ÜE MODPEKR1VIKR. Een speciale correspondent, die zich bü de Boereo-strydroacbt aan de Modderrivier bevindt, seint dat Dins dagmorgen en Woensdag met het zwaar kanon der Engelschen op het Boerenkamp geschoten werd. Slechts enkele granaten waren geschoten. Bp het afzenden van het bericht had het vureu geen schade veroorzaakt. Een officieel telegram van generaal Metbuen van Dinsdag 11. meldt, dat de Boeren ten Zuiden van Magers- fontein gedurende eenigen tijd dien morgen een zeer hevig vuur openden. De marinekaconnen schoten op den vijand op het westelijk front van Magersfontein. Een cavaleriebrigade, welke in noordoostelijke richting een verken ning maakte, vond alles rnstig ten westen en ten noorden van Enslin. De Boeren waren verheugd, onze verkenuingsafdeeling te zien, daar zy gebrek aan voedsel hadden. Ik 'neb hi6r een markt gevestigd. IN DE KAAPKOLONIE. Volgens latere mededeelingen was bij de schermutseling den 2lsten in de richting van Dordrecht de Boe- renmaebt slechts 30 man sterk. Slechts een wagen en enkele geweren werden buit gemaakt. De toestand is onver anderd. VERSPREIDE BERICHTEN. S'.r Cuaries Warren en zyn staf zy a te Pietermaritzburg aangekomen. De „Daily Mail" krijgt uit Pieter maritzburg het bericht dat de „Natal Witness" er op aandringt, dat de regeeriog de boerderijen van de afval ligen zal geven aan de getrouwen, gelijk door Horne aan de hand is gedaan. Voorts wenscht het blad dat de paarden en muildieren van de getrou we bewoners, die ze gaarne bijna alle willen verkoopen, zuilen worden op gekocht, daar do bij Colenso gedoode artilleriöpaardea oumiddellyk" moeten worden vervangen. Volgens berichten uit andere plaat sen is Gatacre bezig om zich te ver sterken. In vele telegrammen wordt er op aangedrongen om gebroik te makeu van iolaudsche soldaten uit Indië en om Delagoa-baai te bezetten. De Kaffers heeteD zeer onrustig te zijn. De berichten omtrent den op stand van Kaapkolouisten spreken eikaar tegen, maar het aantal opstan delingen schijnt wel belangrijk te zijn, daar ue correspondenten ben beginnen oit te schelden voor vagebonden. Schlesinger, van de „Equitable In surance Company", verklaart, dat Pretoria ontzaglyke voorraden voed sel heeft en voorts dat de officieren van de vrijwilligers in de Kaapkolo nie de getrouwe Boeren tot het uiter ste drijven door een zeer aanmatigend gedrag. Wiston Cburchill, die te Coieveley terug is gekomen seint aau de „Mor ning Post", dat de vervanging van Buiier door Roberts eeD pijnlijken indruk beeft gemaakt. De toestand van de Engelschen is moeilijkde Bosreostellïng is bijzonder sterk de rivier is ondoorwaadbaar. de groote kanonnen van de Boeren bebeerschen de voornaamste punten, de driften staar, onder het kruisvuur van de Boerengeweren en er liggen zestien m\jlen moeielyk begaanbaar, ruw land tusschen de Toegela an Ladysinith. Daaiby vraagt die stad om spoedige ontzetting. Aan de „Times" wordt uit Chieveley geseind dat de Boeren voortdurend 'loopgraven verbeteren zij maken een bornvrfje gang van de kopjes ten Noorden van Colenso naar den weg naar Ladysinith en brengen kanonnen in stelling op Hlangware Hill. Aan de „Standard" wordt nit Chie veley goseind, dat Buller op Frere zal terugtrekken, ten einde zyn troe- peu daar weer te mobiliseeren. Onder de Transvaatlaohe agenten, te Loren&o Maftqucs zijn RissiJc en Woolfc. directeuren van de Nationale Boark der Zuid-Afrikaansche Kepuibliek. Do bestuurder van het fili aal aldaar ia Lloyd, een BritsoL, ondtgc- <kwui. De regeering te Pretoria wilde hem vervangen door een TVamsv&aJachi burger, manr op laat der directie in Suropa, die do helft wafcv het kapitaal vysrtegtmwoardigt,. yreigert Lloyd ajn post te Een onzer stadgenooten heeft de welwillendheid ons ter openbaarma king af te staan een brief, door een zijner bloedverwanten deu 20sten Nov. 11. uit Pretoria verzonden. Wjj ontleenen er het volgende aan „Verscheiden gezinnen zyn er hier die eiken dag niets anders eten dan millies of tarwemeel, dat isheteenig- ste wat tot hiertoe van gouvernements- wege wordt verstrekt. Als ge nu dag in dag uit niets krijgt om uwen buik te vullen dan meel, dan kunt ge het eindelijk wel besteden. Maar ik vrees dat als de oorlog lang duart en En geland de haven van Delagoa blok keert en afsluit, er nog behoefte aan levensmiddelen zal komen en we allen daarvan ons portie zullen krijgen. pVoorloopig echter is er nog geen krimp en hebben wy goeden moed, ook in het welslagen van dezen kryg, al honden we ons ook verzekerd, dat ook na den oorlog de schok in jaren niet te boven te komen is. „Over het geheel genomen bestaat er onder de Afrikaanders, van de hooggeplaatsten af, geen de minste twijfel aaD den nitslag: als er een nederlaag door de Boeren wordt ge leden, dan zegt Oom Paul als de preek Zondagsmorgens geëindigd is „Broeders en zusters wach 'n bietje, daar is nou weer een ban in het lager, want onz menschen het klop gekrei onderzoek nou wat er zonde dit is waarom ons gestraft worde, want God die Heer zal nou niet toelaat nie, dat onze vyande zal triomfeer. Daar is gezondigd in die lager, en daarom oerkom ons die teleurstelling. Bid dat die Heer onz' menschen die zonde toon, opdat Zyn hand ons niet kas- tyde en onze vyande niet öér ons juich." „Zie, dat is het geloof van den ouden Staatspresident: niet twijfe lende of God zal de overwinning schenken aan de Trarsvalers, is hy niet angstig te moede, maar wekt hjj op tot verootmoediging, overtuigd dat er op een of andere wyze in een of andere zaak door de strijdende burgers gezondigd is. En als hy dan de tyding ontvangt van een behaalde overwinning, dan roept hy nit„Prijs den Heer met blyde galmen, want Hy hef getoon. dat Hy machtiger is als onze vijanden!" „Te Dundee heeft een hevige slag plaats gehad, die door de Boeren werd gewonnen. Aan hunne zyde vielen, dooden en gewonden te zamen. 143 man. Aan den kant der Engelschen sneuvelden1 generaal, 9 hoofdoffi cieren, 121 onderofficieren, 21 luite nants, terwijl het aantal soldaten on telbaar was hncne lyken lagen onder de veranda's der woonhuizen opge stapeld met stapels van 35 stuks. „Bovendien maakten de Boeren der Transvaal 1153, en de Boeren nit Oranje-Vrystaat827kryg3gevaogeneD; op het oogenblik hebben wy hier in Pretoria te bewaken 1453 gevangen soldaten en 49 officieren „Maar God regeert! en Hy maakt alle dingen welvinde ons hart in deze zware tyden en te midden van zooveel teleurstelling en smart in deze belijdenis de kracht om te dragen wat God te dragen geeft, en de moed om voorwaarts te gaan. Geen ding ge schiedt er ooit gewisser, dan 't hoog bevel van 's Heeren mond zoo zingt de Psalmist en wjj wenschen het hem geloovig na te zingen. Laat slechts ons gemeenschappelijk gebed voor en met elkander niet opbonden, opdat we daardoor steun en sterkte hebben en houden mogen." Uit de Hail. MAFEKING. Uit „de Volksstem" Gebruik makende van het korte verlof van kapt. van der Merwe, on der wiens bevelen de artillerie staat, waarvan een deel te Kimberley, een deel te Mafeking en een deel noorde lijker isvroegen wy den kapitein om een onderhond dat ons met de groot ste welwillendheid werd toegestaan. Kapitein van der Merwe heeft zoo als bekend is, het geheele beleg van Mafeking meegemaakt en is das iemand die volkomen op de hoogte is met den toestand aldaar. Mafeking, aldus vertelde ons de artillerie-officier, is gelegen temiddeB van een geiyk terrein, terwyi een tiental forten het omringen. Ook lig gen er forten in bet dorp zelf. De meeste forten waren reeds gereed toen de belegering begon. Later echter zyn er nog een paar versterkingen gemaakt. De schansen zyn goed sterk door zandzakken en aardwerken. De meeste forten zyn bovendien onder den grond. Het groote fort, een roode verster king, het kanonfort geheeten, is het voornaamste punt. Zoodra dit in onze handen is, zullen de andere forten gemakkelijker onder ons vuur kannen genomen worden en zullen onze men schen met hnn Mausers kunnen gaan werken. Onze burgers noemen dit fort Baviaansfort, omdat er telkens een man van de bezetting in een paal klom die midden in de versterking stond en van nit dien paal onze posi ties verkende. Dat is, nu wy dichter by het fort zyn, uit. Dit fort nu is in den grond gegraven en van boven met spoorstaven gedekt. Zoodra een onzer bommen daarop valt, doet hy betrek kelijk weinig schade, die in den nacht weer hersteld wordt. Zoo gaat het ook met de meeste schade die wy aan richten. De Kafferstad van Montsioa ligt in elleboogvorm langs de Malopo en is een natuurlijke vesting met hooge pieken, kloven en scheuren van rots- klip. Elk schot dat op die stad ge vuurd wordt doet weinig nitwerking tegen de rotsen. Van Mafeking zelf is geen huis meer heel en men ziet er geen mensch meer in. Deze kraipen waarschyalyk in brandvrije kamers onderden grond. Onze menschen denken verder dat kolonel Baden-Powell zooveel plekken met de Roode-Kruisvlag heeft om een schuilplaats te hebben voor hem en zyn bezetting, zoodra wy het bombar dement voortzetten. In de eene plek zegt by dat de vrouwen en kinderen zyn, in de andere gevaog9nen, en een derde, vierde en vjjfde gewonden. Generaal Cronjé heeft tot drie keer toe den kolonel aangemaand veilig heidshalve vrouwen, kinderen en ge wonden naar buiten te brengen op een plek buiten de gevechtslinio doch dit weigert de vestingkomman- dant halsstarrig. Bovendien is er een vijftig tree voor het hospitaal een fort met loop graven en alles, en daar kannen wy niet op schieten, als wy niet willen dat by ongeluk wellicht ook het z.g. hospitaal geraakt wordt. Ik geloof echter, verklaarde de wak kere kapitein, dat dergelijke handel wijze in een oorlog niet behoorde toe gelaten te worden.Alle gevangenen en gewonden hadden bniten het dorp moeten gebracht worden. Nog een moeielykheid is dat de ge heele vesting Mafeking booger ligt dan onze forten. Rondom het dorp zyn verder mijnen met dynamiet. Elke myn bevat, naar ons verstrekte inlichtingen, minstens 10 kisten dy namiet. Reeds zyn er een paar mijnen door ons gesprongen, doch er zyn er nog altyd over. Overdag doet de vyand nooit een uitval. Hy wacht altijd tot de nacht heel donker is. en nauwelijks steekt overdag een onzer menschen zyn kop boven de verschansing of onmiddellijk ratelt de maxim. Op deze wijze zijn reeds heel wat menschen van ons gewond. Onze artillerie is ook al verschei dene malen onder hevig vuur van den vyand geweest. Den 7en November hadden wij voor al een heftigen aanval op een Krupp en een Maxim te verduren-. Het was heel vroeg in den morgen, toen de burgers naar het lager waren gegaan en de vyand das wist dat er niet zooveel menschen bij het groote kanon waren. Yanuit het dorp werd een hevige rook gemaakt, zoodat wij niet konden bemerken dat de vyand uit trok. Plotseling opent deze dan ook een hevig vuur uit een groot kanon en maxims op onze verschansingen, waarachter het kanon staat. Het schieten was zoo hevig dat niemand zijn kop durfde uitsteken. Onze ar tillerie beantwoordde het vunr met kartets-granaten. De menschen van generaal Cronjé snelden tos en de vyand werd met geweldig verlies teruggeslagen. Baviaansfort is onlangs bestormd onder bedekking onzer kanonnen, door onze burgersdoch toen er vyf ge wonden waren, werd bevel gegeven terng te trekken, (een bevel dat zeer betreurd werd door alle burgers die aan de bestorming hadden deelgeno men en vast overtuigd waren dat het fort het niet langer meer had kunnen uithouden. Tliaos sluiten wy Mafeking, aldus besloot kapitein vau der Merwe, tel kens nauwer iu en niet lang zal het meer dnren of de stelling met zyu eoormen voorraad mondprovisie is ons. Christiaan Keijzer te Yelsen, door de Arr. Rechtbank alhier veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens opzettelijke vernieling, is van dit vonnis in appèl gegaan. NGZONDEN MEDEDE LTNGEN. 3Q oent per regel. Asthma eindelijk genezen. Dr. R. Schiümann bewijst zijn ge loof in zijn geneesmiddel door het gratis te geven. Dr. Rudolph Schiiïmann is een erkende autoriteit wat betreft de strot en longziekten en heeft on getwijfeld gedurende een praktijk van meer dan dertig jaren, meer asthma-gevallen en aanverwante ziekten behandeld en genezen, dan eenig ander dokter in de wereld. Hij maakt bekend dat hij eindelijk een geneesmiddel verbeterd heeft, dat niet alleen aan de ergste ge vallen terstond verlichting geeft maar duizende van zoogenaamd «ongeneeslijke gevallen» heeft ge nezen. Dr. Schiffmann heeft het volste vertrouwen in zijn genees middel en ten einde anderen van zijn waarde op de snelste en ze kerste wijze te overtuigen, verzoekt hij „dit blad bekend te willen ma ken. dat hij gratis een monster- pakje van Dr. «Schiffmann's Asth ma Cure» gedurende drie dagen na datum van dit blad fiancoaan elk persoon zendt, die hem zijn naam en adres duidelijk op een briefkaart, geschreven toezendt. Hij gelooft, dat een dusdanige proef te nemen, de meest overtuigende en inderdaad de eenige weg zal zijn om het natuurlijke vooroordeel van duizende asthmalijders te bestrij den, die vroeger te vergeefs ver lichting gezocht hebben Alhoewel zijn geneesmiddel in Nederland sedert verscheidene jaren is ver kocht geworden, vreest de dokter dat er nog personen zijn die er nimmer over hebben hooren spre ken en het is met het oog om hen te bereiken, dat hij dit gratis aan bod doet. Eene gelegenheid om zonder kosten, een zoo beroemd en zooveel zekerheid belovend ge neesmiddel te beproeven, moet door ieder lijder met graagte wor den aangegrepen. AdresDr. R. Schilfmann. 13, Paleisstraat. Am sterdam. BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. Onbetwistbaar Voordeel. Een iegelijk die ae waarde ont kent van levertraan als herstel lingsmiddel verwerpt niet alleen de geneeskunde maar loochent de werkelijke ervaring van patiënten die er dagelijks het nut van on dervinden. Er bestaat waarlijk wel geen twijfel omtrent de veel doel einden waarvoor levertraan kan worden aangewend, maar tot voor eenige jaren is het zoo moeilijk geweest patiënten te be wegén dit middel in te nemen dat het ge bruik er van beperkt was. De wonderbaarlijke eigenschap pen van levertraan hebben echter tot proefnemingen geleid, die ten gevolge hebben gehad dat deze traan m den handel is gebracht in een vorm die niet alleen vol komen genietbaar maar ook ge makkelijk te verteren is. Dit pre paraat is bekend als Scott's Emul sion, dat een verbazend succes heeft gehad onder geneeskundigen in bijna elk land der wereld. Scott's Emulsion reüsseert waar gewone levertraan totaal niets uit werkt, om de eenvoudige reden, dat Scott's Emulsion gemakkelijk is in te nemen en de spijsvertee- ring bevordert in plaats van die te verstoren. Dientengevolge wordt Scott's Emulsion gemakkelijk in het gestel opgenomen, waaraan het spoedig sterkte en levenskracht wedergeeft. Verkrijgbaar bij alle Apotheken. STADSNIEUWS Haarlem, 29 Dec. 1899. Dr. P. J. Maller, vroeger kerkelijk hoogleeraar te Amsterdam, tbans Waalscb predikant alhier, is met dr. H. IJ. Groenewegen,Remonstrantsch predikant te Rotterdam, door de the ologische faculteit der Arosterdamscbe Universiteit, voorgedragen voor de vervalling van de vacature—Chante- pie de la Sanssaye. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17) Sabbat (Vrijdag) avondS uur. Onder zoek der profetie. Sabbat (Zaterdag) Voorm. 10 ure. Prediking. Nam.2Vi ure, Onderl.Bybelbespreking. Tot directeur der Mannen-Zang- vereeniging „Proza en Poëzie" is be noemd de heer Carel Philippo. Dr. J. Bosscha alhier is benoemd tot lid yan bet collegia van curatoren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. door 24 pro fessoren in de medicij nen beproefd en aanbevo len, hebben de ZwitJef- sehe Pillen van den Apo theker Richard Brandt, die voor 70 Ct. het doosje in de Apotheken verkrijgbaar zijn, zich eene we reldvermaardheid verworven, door hare onovertroffen, zekere, aange name en daarbij geheel onschade lijke uitwerking tegen (Hardlijvigheid)onvoldoenden stoelgang en de onaangename ge volgen daarvan, zooals Hoofdpijn, Hartkloppingen Bloedaandrang Duizeligheid, Misselijkheid, Gebrek aan.eetlust, enz. liet dagelijksehe gebruik kost maar 3 Centen en de Zwitsersche Pillen van den Apo theker Richard Brandt, worden tegenwoordig boven andere mid delen, door de vrouwen verkozen. Voor het geval dat de Zwitser sche Pillen van R. BRANDT in de apotheken niet voorradig zijn, wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. van Santen Kolff, te Rotterdam, die de doosjes voor 10,70 tegen rembours toezend. By de behandeling der Indische be grooting in de Eerste Kamer (die te voren enkele kleine ontwerpen afdeed) miste men den heer Fransen van de Putte, op bevel van zyn geneesheer afwezig, zooals de voorzitter mede deelde. Meestal opent by toch de discussie. Ditmaal was het de heer Geertsema, die, voor zoover zyn zwak stemgeluid toeliet hem te Yolgen, het over de financiën had en de geschiedenis der financieele verhouding van Indië tot Nederland. Het bestaan van een „eere schuld" ontkennende, betwistte hy evenwel, dat Nederland, Indië voor eigen behoeften latende zorgen, nim mer geroepen zou zyn daartoe bjj te dragen. In het belang van de goede verstandhouding met Indië bepleitte by een vaste regeling der financieele verhouding. De heer Van Alphen bracht hulde aan den afgetreden gouv. gen., den Min. en generaal Van Heutsz voor den zooveel beteren toestand op Atjeh en hoopte dat de laatste nu ook het toezicht zou houden op den aanlog van spoorwegen en andere maatregelen om de welvaart der be volking te bevorderen. Met het oog op het gebeurde in Zuid-Afrika spoorde hy aan tot waak zaamheid voor ons bezit in Indië en gaf, in verband met de defensie, wen ken betreffende de verdediging vau Soerabaia en onze telegrafische ge meenschap. Spr. hoopte dat gouv. gen. Rooseboom een volledig defensie-plan zal ontwerpen. Alhoewel zich (aansluitende by de opiDie van den heer Geertsema, dat Nederland offers mag brengen ^voor Indië, bepleitte de heer Roëll toch de bestaande financieele verhouding en het stelsel dat Indië zichzelf bedrni- pen moet. De toestand der Iod. geld middelen noemde hjj evenwel niet gunstig, zoodat de Reg, goed deed aan versterking der middelen te den ken. Hy was tegen de afschaffing van het uitvoenecht op saiker geweest, omdat de direct belanghebbenden niet op andere wyze waren belast. En hy was er nu tegen de invoerrechten op sniker af te schaffen, wyl daardoor nienwe lasten zouden gelegd worden op de Indische bevolking. Voortsdrong spr. er op aan de mynconcessiën voor minder dan 75 jaren te verleenen. De Minister van koloniën, er op wyzende, dat|de beslniten voor de invoering der mynwet in Indië wor den voorbereid, deelde mede, datjop deze quaestie zon worden gelet. Dit punt behandelde de Min. echter bet laatst. Allereerst beantwoordde hy zeer uitvoerig den heer Geertsema, doch de lange rede is gemakkelyk hierin te resumeeron, dat een wette lijke regeling der financieele verhou ding met Indië niet noodig is en een vaste bijjdrage van Indië aan Neder land onbillijk zon wezen, nu er geen baten meer zijn en vooreerst niet zijn te wachten. Kwam er die weder eens, dan zou de^ wetgever zich die kunnen toeeigenen. Nu was, beter dan een fin. regeling, bevordering der welvaart van de bevolking aan de orde. Op Atjeh werd alles bespoedigd wat tot pacificatie kan leidende Atjehers begonnen meer en moer het heilzame van een goed bestuur in te zien. Wat de financiën aanging, de toe stand was zorgeischend. Opheffing van het invoerrecht, speciaal op indigo, zou ernstig overwogen worden. Tegenover de afschaffing van'? het uitvoerrecht op suiker een andere belasting te stellen, achtte de Min. zeer ODgeraden, omdat de Ind. tin. te zeer afhangen van de suikerindu strie, die nu wel gunstig stond, maar waarvan man niet wist of het zoo blijven zou. Het algemeen debat werd gesloten. Heden voortzetting. G. Ja. Hofbericht. H. M. de Koningin ontving Don derdagavond aan tafel den prins von Munster-Dernebnrgden heer von Flotow, zaakgelastigde van Duitsch- land te 's Gravenhage en den heer de Beaufort, minister van buitenlandsche zaken. Januari II. „Over de Buideldieren' (Met lichtbeelden. 14 Februari dr. E. Cohen (Amstei dam). „Over lage temperaturen e der ijsfabricatie". W 28 Febroari R. A. Polak (Amstet-Zftf dam). „Iets over Vlinders en hnnn J gedaanteverwisseling". (Met lichtbeel der aen). schi 14 Maart F. C. Dnfour (Haarlem I. „Electriciteit als beweegkracht ii-an fabrieken". 28 Maart. II. „Electrici 1 teit als beweegkracht voor havens ei (ps< sluizen. gtei I Te Scheveningen en te Gorinchen ^eei zyn af deelingen gesticht van de Ned Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Yoc Ontploffing te Enschede. ya, In aansluiting aan het vorig berichl s" wordt over de ontploffiog nog gemelt dat die alleen kan zyn ontstaan dooi opeenhooping van rioolgas in de nienwe cementbnizen. Van de ijzeren deksels Te| die op de patten lagen, zijn in ge melde straten er enkele geheel in stukken, andere krom gebogen. Een dezer vloog met zulk een kracht tegen een rad van een nabystaanden wagen, dat de hoepel er afsprong eu naven en rad werden verbrijzeld. Van negen a tien huizen zijn naar schatting ge- 0L zameniyk 100 ruiten totaal vernield. e\ Enkele waren Woensdagavond reeds weer ingezet; terwyl andere ramen voor w dezen nacht met planken werden dichtgespijkerd. In den modewinkel or van Gez. Van Oort werd één der ol ramen weggeslagen en vloog een stuk w nit den munr. 't Is wel een wonder, dat niemand gedeerd werd, daar enkele personen, op de straat aanwezig, een groote blauwe vlam zagen. Zeker was het ongeluk niet te overzien geweest, als 't een uur later bij het "uitgaan der fabrieken was gebeurd. De Koninginnen worden reeds einde April of begin Mei op Soestdjjk ver wacht. Nu het paleis ook bij de wa terleiding is aangesloten, is men bezig ook de badkamers der hofhou ding daarvan te voorzien. Tevens ver siert de heer Eernisse te Baarn twee salons met zyG9 nienwe kunst Painted application. De nieuwbenoemde Duitache gezant by ons hof, graaf de Pourtaiés, is Donderdag op zyn post aangekomen. In het station vau d8 Hollandsche spoor te 's Gravenhage werd hij ver welkomd door den legatieraad van Duitschland en verdere leden van het gezantschap. De gezant nam intrek in het. Hotel des Inaes. H. M. de Koningin ontving den ge zant heden namiddag te 5 uren in bij zonder gehoor ter aanbieding van zijne geloofsbrieven. Wetenschappelijke voordrachten van het Kon. Zoöl. Gen. „Natnra Artis Mag is tra" te Amsterdam, in de Con certzaal van het Genootschap, aan vangende 's avonds 8 nar. 3 Januari dr. H. van Capelle(Wa- geningen). „Over het natuurkundig onderzoek van Suriname". (Met licht beelden). 17 Januari dr. J. F. van Bemmelen (*s Gravenhage). L -Eierleggende zoogdieren". (Mot lichtbeelden). 31 Bekende overledenen in 1899. De volgende hooggeplaatste of be kende personen ontvielen in dit jaar aan Nederland J. P. de Bordes, president van den Raad van Bestuur van het Kon. lust. van Ingenieurs. Jhr. J. H. van Capellen. gep. vice- admiraal. Dr. A. H. A. Ekker, oud-rector van bet gymnasium te Kampen. Gerard Keller, novellist. Joh. M. Coenen, componist. Jhr. F. E. M. van Alphen, oud-lid van den Raad van State. Willem C. Dekkers, bariton-zanger. Dr. R. J. Frnin, oud-hoogleeraar in de geschiedenis te Leiden. A. Massink, bevorderaar der kina- cultuur op Java. H. Manders, generaal der Orde van het H. Kruis. Dr. A. Th. van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs. H. P. J. van den Borg, president der Javasehe Bank. P. F. baron van Heerdt, meteoro loog. Mr. Edm. van Wintershoven, oud- j lid der Tweede Kamer. Dr. A. Raabe, paedagoog. Mr. C. F. Th. van Maanen, advo caat-generaal by den Hoogen Raad. J. D. Mispelblom Beyer, oud-resi- dent van Besoeki. S. L. Huizer, oud-hoofdingenieur van het stoomwezen in Ned. Indië. Jhr. mr. T. J. van Beyma thoe Kingma, raadsheer in het Hoogge rechtshof te Batavia. Dr. P. L. Ryke, oud-hoogleeraar in de natunrkunde te Leiden. Joh. Stortenbeker, decoratieschilder. Dr. A. W. Enschede, oud-hoog leeraar te Groningen. Jhr. F. X. J. van Nispen van Pan- nerden, lid der Eerste Kamer. J. C. H. A. baron Gericke van Herwynen, minister van staat. A. W. Greve, gep. generaal-majoor der infanterie. A. Huet, hoogleeraar in de werk tuig-bouwkunde aan de Polytechnische School. Mr. J. N. Rümer, gewezen procu reur-generaal by den Hoogen Raad.. H. A. van Trigt, schilder. J. M. Lion, wapenschilder van deu Hoogen Raad van Adel. A. Moeus, oud-inspecteur van het lager onderwijs. J. H. Baars, beeldhouwer. A. J. Le Gras. mede-directeur dei Ver. Rott. Tooneelisten. Radolf Mees, oudste lid der firma R. Mees en Zonen te Rotterdam. Cath. Beei'smans, tooneelspeelster. Jhr. mr. P. H. Gevers Deijnoot, directeur vau het Kabinet der Ko ningin. F. Lion Cachet, predikant te Rot terdam. Jhr. mr. M. A. de Savornin Loh- man, oud-gouvarcenr van Suriname. Dr. J. A. Wynne, oud-hoogleeraar iu de geschiedenis te Utrecht. Jacob Maria, schilder. Dr. P. J. Cosyn, hoogleeraar iu de letteren te Leiden. Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, secretaris-generaal by het dep. van buitenl. zaken, met den titel minister- resident. Mr. C. M. W. Bosch van Aiuotes- weerd, lid vau Gedep. Staten van Utrecht. Joseph Hubert Cramer, violist. David Bles, genreschilder. Mr. G. J. Fabins, oud-lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Mr. W. B. J. van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwys. A. J. Wetrens, violist en muziek directeur. H. Fitz Verploegh, oud-resident van Banjoewangie. H. Bonman, ond-directeur der ge meentelijke kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Am sterdam. Dr. J. A. 4e Vlcq, consul-generaal te Singapore.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2