Uit de arbeiderswereld. gevecht, dat zeer dikwtjls ook het eiud beteekent, STADSNIEUWS hi am. km, 6 Jebr. 1900. Zondag heeft de ondste predikant der Vereen. Doopsgezinde Gemeente, de WelEerw. heer Ds. J. Craandjjk, aan de gemeente het voornemen te kennen gegeven om tegen November a.s. emeritaat aan te vragen. Royal Bioscope. Wanneer men zich eens flink wil amnseeren, dan moet men niet ver- «uimen eens een bezoek te brengen aan „The Royal Bioscope Company", die gedurende eenige dagen hare voor stellingen geeft in het voormalige „Felix Favore". Buitengewoon helder en duidelijk zijn de vele fraaie lichtbeelden, die op het doek worden gebracht. O.a. worden lichtbeelden vertoond voorstellende Traosvaalscbe Boeren ep weg naar de grens, een veldslag tusschen Engelschen en BoereD, een spoorwegpanorama in Transvaal, enz. Veel vroolykheid verwekt de ver tooning van de groote Amerikaansche pantomime, het optreden van een goo chelaar; het ballet nit de groote opera te Parjjs. Een mooi nnmmer was ook het nitrnkken van de brandweer te Chicago. Dit is een nummer dat be paald op het programma moet en zal blyven ook. Tot slot werd vertoond het portret van H. M. onze geëer biedigde Koningin, Daarbij wordt tijdens de voorstel ling het oor voortdurend gestreeld door vrooltike, opgewekte muziek af en toe wordt het Transvaalsche en ITederlandsche Volkslied ten gehoore gebracht zoodat het publiek wel dra in eene prettige stemming ver keert. Met den besten indrnk van de voor stelling verlaat een ieder het gebouw. R. K. Volksbond. De waarnemende voorzitter, de heer v. d. Vaart opende de gewooe veer- tteudaagsche bijeenkomst en wenschte o. m. de gymn. ver. „Kracht door Oefening" geluk, met de door haar behaalde prijzen op den wedstrijd te Hoorn, waarbij ook de medaille, aan geboden door H. M. de Koningin. Verder bracht hy een woord van hulde aan deG heer Boeré, den tegenwoordi- gen houder van de graden-medaille. Hierna kwam de gymnastiek afdee- ling aan de beurt met het eerste num mer „Parterre Rek", waaraan als ge wooDlijk met veel animo werd gewerkt. Het meest viel in den smaak bet zelden nog op uitvoeringen vertoonde „Reklpn spriDgeD", waarbij de belang rijke hoogte van 2.50 Meter werd bereikt, de laatste en hoogste spron gen werden door den ijverigen directr., den heer A. J. Meyerink, persoonlijk verricht, waarop een luid en langdurig applaus volgde. Door de scbermafdeeling werden eenige partijen Degen en Sabel ten beste gegeven, waarbij men zich eenigszms een denkbeeld kon vormen van de wijze waarop de leden zich te Hoorn hebben geweerd. Met een woord van dank aan de vereenigiug voor het genoegen den leden van den Volksbond verschaft, sloot de heer v. d. Vaart de bijeen komst. Weldadigheid naar Vermogen Maandel\jkscü Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", boekjaar 1 November 1899— 91 October 1900. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor brood en levensmiddelen: November f280.255, Dec. f408.235, Jannari f 424.72s, totaal f 1113.215. Voor brandstoffen: Nov. f 16.73, Dec. f 187.04, Jannari f 57.04, totaal f 260.81. Voor ligging en kleedingstukken November f 14.35, December f 17.70, Januari f 36.95, totaal f 69.00. In geld November f 496.—, Dec. f77220, Januari f769.95, totaal f2038.15. Verplegingskosten en diversen Nov. f30.-, Dec. f25, Jan. f241.00 totaal f296.00. AdministratiekostenNov. f 93.—, Dec. f 103.30, Jannari f 212.80, totaal f 409.10 TotaalNov. f 930.335, December f 1513.47s, Jannari f 1742.46s, totaal f4186.275. houding niet vergissen.; zij wag koel «i teruggetrokken tegenover bean, go- warden. Hij| voedde zich. gekwetst, ma-ar gedroeg zich als een man. Watik zou de oorzaak zijn dat zij, uit haar huis wegbleef, zeade hij; tot zichzelf.. Vlug naim hij een viaak uit den ketel, wikkelde haar in enkele bla den en begaf zich naar dia boot. Daar gebruikte hij zijn avondeten, gooide de overblijfselen weg en liep toen bitter gestemd het strand heen en weer. Maar de afvondl kalmeerde hem en na een paar uoir in stille overpeinzing doorgebracht te hebben had hij zijn vastberadenheid en geduld herkregen. Daarop begaf hij zich naar die boot, op geruimd' gestemd, door een edel besluit, dat hij genomen had. Waardige, edel moedige gedachten stemmen iemand kalina, zoodat hij weldra in een diepen slalap viel. Dadelijk na het ontbijt nam Hazel eijxt bij|l en wat touw uit de boot mee en begaf zich naar het bosch. Binnen een half uur keerde hij te rug 'n kegelvormigen heester vol scher pe dokxms, die dJo plaats van bladen vervingen, achter zich aan sleepeud. „Ziehier," zei de bij, „is dit geen prachtig stekelvarken. Die zal u wel togen uw dreigende beschermen," De vorige week maakten een dertig tal leerlingen der hooge klasse van de School voor Kunstnijverheid alhier, onder leiding van den Directeur en twee leeraren een uitstapje naar Am sterdam, ten einde een bezoek te brengen aan bet Ryks-Musenm aldaar. Des morgens werden de schilderijen bezichtigd, terwijl de> namiddags het Nederlandsch Museum aan de beurt kwam. Het is zeker van zeer groote betee- kenis dat de leerlingen van tqjd tot tijd onder zaakkundige leiding een bezoek brongen aan do Musea in ons land daardoor wordt honne blik verruimd terwijl hnn kunstgevoel wordt opge wekt Do directeur stelt zich dan ook voor van tijd tot tijd dergelijke tochten met de leerlingen te ondernemen. Aan J. J. vau Apeldoorn, leerling aau het gymnasium alhier is de derde prijs toegekend voor zyn inzending van herbaria op de prijsvraag voor leerlingen der H. B. S. en gymnasia in Noord Holland. Door de Sint Elisabeths vereenigiog alhier werden in het jaar 1899 aan 419 arme R. C. zieken de navolgende versterkende middelen uitgereikt 20440 eieren, 19372'?2 kan melk, 100 pond rookvle9sch, 832 portiën soep, 181 halve fleschjes wijn, 43 flesciijes Kemmerich Bouillon. 1 Aan 70 gezinnen werden kleeding stukken, dekeGs, lakeDS, sloopen, enz. gegeven. Dankbaar voor den steun tot dus verre ondervonden, wordt deze veA eeoigiog bij voortduring dringend in de liefdadigheid barer stadgenooten aanbevolen. Vrijdag e.k. vergadert de kiesver- eeniging Voorui'gang tot het stellen van een detinitieven candidaat voor de bestaande Raadsvacature. De Studenten Roeiwedstrijd. Orer drie maanden zal de studenten- roeibond weer zijn gewone jaarlijksche aanvraag doen tot liet houden van den roei wedstrijd in onze gemeente.. Zooal» elk jaa.r zaïl er weer een beetje met- dien Burgemeester gekibbeld wtrden over den dag, waarop de wedstrijd! moet worden gehouden de Roei bond zal een gewonen Zondag willen, de Bur gemeester aan. den tweeden Pinkster dag de voorkeur geven. Men zal het er, goedschiks of kwaadschiks over eens worden en op zekeren diag zullen we weer eenige honderden studenten rien komen in lichte zomerpakjes, met stroo- hoeden met kleurige linten, eenigen in niet meer dan een vroolijke stem ming, anderen in een opgewonden toe stand, weer anderen dronken en nog anderen stomdronken. Een paar dozLjm zullen er om 't- hardst roeien, do poli tie zal geconcentreerd zijn aau het Noordérspaarne, rijksveldwachters sul len gterequireerd! worden, vreedzame burgers zullen maar liefst een anderen kant heen wandelen en als de dag voor hij is, zullen, wij de dankbare verzuch ting slaken„Goddank, dat ia weer ▼oor een jaar achter den rug.' Wat doen wiji hier eigenlijk met den studenten-boei wedstrijd Wat gaat hij ons aan en wat hebben wij. er mee te maken? Uitgezonderd een enkele, die onder de mededingers een familielid of een kennis heeft, laat het ons aillen volkomen koud of Njord het wint, of Nereus, of Laga, of Triton. De roeiers zeiven, uit dien aard van de zaak tot matigheid gedwongen, hinderen on» niet, maar kunne belangstellende vtrien den, die van den Spaarne-oever de kan sen van den wedstrijd gadeslaan, des te meer. Stemt hun. komst ons in eenig opzicht tot dankbaarheid,dan is het wel in dit, dat Haarlem geen studenten stad is. Da wandelaar die in Haarlem aan relletjes en standjes niet gewoon is, ziet met ergernis, lioe de bezoekers het publiek tarten en bespotten, door hunne laatdunkende houding vechtpar tijen uitlokken en de politie brutali- seeren. En wij vragen nog eenswat héb ben wij in Haarlem met die herrie van djoen Wij rijn het niet, die den wed strijd hierheen lokkten; integendeel de Studenten-Roei bond Zelf is het, die tel ken jare weer ouzo gastvrijjheid komt vragen, al wordt er tegelijk ook over gemopperd, d!at het water zoo ondiep is en zoo modderig. En. nauw is dat verzoek om onze gastvrijheid ingeko, men, of tal van autoriteiten worden aan het werk gezethet vaarwater „Dlait boompje!" riep Helen uit „een tijger kan er met gemak over heen springen". „Ja, daarin, hebt ge gelijk, maar als ik er n.u eens een zestig bdj elkaar breng bij wijjse van muur. Kom er als 't u blieft niet aan". Hij werkte dlien dag liard door en kreeg twaalf van die gfövaavlijke hoo rnen tea" plaatse. ,."Ik zou zoo gaarne ook iets te doen hebben," zen.de Helen, „ik schaam mij diat ik u niet help." ..Zo»! Kunt gij vlechten?" „Ja, zeker." „Dan behoeft gij, ook niet Langer Ier dig te zitten. We hebben touw en mat ten noodig ingeval het begint te rege nen." Hij ging heen eat keerde met een bundel lang, zacht gras dat zéér taai en buigzaam maar niet ruw of sappig was, terug; hij zou heel blij rijjn als zij daarvan een honderd el koord' wil de maken. Zij was met dit werk zeer in hala-r schik en den volgenden morgen had rij toen rij, aan liet ontbijt verscheen, reeds een flink eind klaar. Hazel scheen toebereidselen te maken om aan heb timmeren te gaan „Moet dat groote blok voor een kar moet worden afgesloten en nijgehau- dén, da vertrouwbaarheid der tribun© 'gecontroleerd, politie en- rijksveldwacht op de been, geroepen en gehouden... waarvoor Alleen om aan de studenten ran vier onzer universiteiten de gele genheid te geren, hier den boel op stel ten te komen zetten. Haarlem ia op dén dag van den studenten-roeiwed- strijd als een gajstvrouw, dia haar hui» op het best heeft ingericht om een gast tè ontvangen en ontwaren moet diat de gast er zoo ruw en druk te werk gaat-, dat rij zelf het huis maar liefst ontvluchten zx>u. 't Ia nu pais Februari en 't schijnt voorbarig om van een roeiwedstrijd- te spreken. Maar de weken gaan snel en vóór we -het weten is het Mei en invi teert de al te drukke gast richaelven in ons huis. Wordt het niet eens tijd oim hem- te zeggen, dat wij, van rijn bezoek verschoond wenschen te blijjven? Ons Haarlemmers interesseert de wedstrijd niet in 't minsthij bezorgt aan politie en rijksveldwacht een overdrukken daghij heeft regelmatig een nasleep van ruzie en, vechtpartijen nogmaals wat hebben wij hier met den roeiwed strijd van doen? De vraag of hij, zal worden gehouden op een gewonen Zondag of op den twee den. Pinksterdag ter rijde latende, zou den wij wel wenschen, dat wanneer straks de Studenton-Roeibond' rich weer tot den Burgemeester of tot Bur gemeester en Wethouders wendt oern vergunning, liij ten antwoord kreeg, dat om redenen van openbare rust, or de en veiligheid geen vergunnin g tot liet houden van d'en roeiwedstrijd meer kan worden vedelend. Diamantbewerkers. Nalar wij vernemen rijn thans reedis uitgenoodiigd om- deel uit te maken van de Comm. tot ondersteuning vafli werkloozo diamant bewerkers te Amster dam de heeren F. M. baron Van Li jn den, E& da Lanoy, Mr. A. E. A. S, van Stralen, Jhr. Mr. A. J. Rotbaan Ma- caré, W. C. de Vos, Bernard Mok, P. van Oürij, C. A. M. van Dam, J. van dier Wijde, P. J. Theunissen, P. E. Bar bas, S. Ph. de Vries, F H. Smit en, J. P. Boerkoel. BINNENLAND. Academische examens. Amsterdam. Door de geneeskundige staats-com missie zijn de heeren C. Keulen, 8. J. J. Zylmans en P. ter Borg toegelaten voor het late gedeelte. Utrecht. Bevorderd tot- doctor in de geDeesk. op proefschrift„Bijdrage tot- de kennis der Semiologie" de lieer A. v. d. Minne, Arts, Off. v. Gezondh. 2e kl., geo. te Heinenoord. Cand. Theol. 2de heer A. H. de Hartog. Kerkel. voorher. ex.de heer J. Kooiman. Liberale Unie. Gevolg geveode aan zijn voornemen d« behandeling van bet kiesrecht- vraagstuk in eene algemeeoe vergade ring voor te bereideD, geeft het hoofd bestuur der liberale anie thans zyue meening omtrent dat gewichtige onder werp. Resumeerende verklaart het hoofd bestuur zich ten aanzien der mannen, voor alge meen kiesrecht der meerderjarige in gezetenen, tevens Nederlanders, be- houdeDS bovenvermelde uitsluitingen ten aanzien der vrouwen, voor vrij heid van den gewoneu wetgever om bot kiesrecht te kunnen verleenen. Op bovenstaande gronden acht het H. B., met het oog op het kiesrecht zoowel voor mannen als voor vrouwen, Grondwetsherziening ten aanzien der bepalingen betreffende dat recht wen- scüelyk en noodig. Enkelen evenwel zQllen, in het staatsbelang, van de uitoefening van het kiesrecht dienen te worden uitge sloten te weten zy, aau wie by rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd zjj, die in gevangenschap of hech tenis zg'n zy, die als verpleegden in een krank zinnigengesticht zijn opgenomen zij, die by rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren terwjji het hoofdbestuur, wat de be deelden betreft, van oordeel is, dat niet altijd bedeeling, in welken vorm of onder welke omstandigheden ook, uitsluiting van de uitoefening van het kiesrecht moet medebrengen. dieaien?" vroeg rij. „Ja; hot is een stuk van een sago boom." „Vam onze gewone sago?" „Ja; liet onderste gedeelte. Kijk, de pit is week." Hij; haalde eten dér boren, waarmee de Proserpine lek waa ge maakt uit- de bloot en boorde er liet merg uit. „Dat merg wordt in water fij,n gestampt, en dan, door linnen ge zeefd); daarna zet men bet water in die zo.n om te verdampen. Het bezinksel is de hanidelssago en het is bedroevend, Laf goed.". „Ogij mloet niet op iets wat in En geland gegeten wordlt schimpen," zeade Helen verwijtend. Na haastig gegeten te hebben be gonnen rij en Hazel om 't hardst te werken. Haar handige vingors bewogen zich vlug been en weer en ofschoon rij dikwijja naar hem keek en het een an der vroeg, vlocht rij| steeds dloor. Hazel was gelen timmerman, maar de noodzakelijkheid) maakte hem bedreven in e-en vak, dat hij nooit had) uitgeoe fend. Hij begon met vier smalle schijven van den boom te zagen. „Wat worden dat?" vroeg Helen. ..De wielen, en dit rijn de lunzen, die uit hard hout gemaakt moeten war- Dood gevonden. Toen Maandagmorgen de beer Klep, woonachtig op het Damrak te Am sterdam, die een paar dagen uitstedig was geweest, thuis kwam, kon hy de voordeur niet openen en kreeg aan- scbellende ook geen gehoor. Toen de dear met geweld geopend was, voüd men de meid-huishoudster dood op den vloer liggen. Door de recherche werd in huis een onderzoek ingesteld of hier ook aan misdaad moest wor den gedacht. Evenwel werd nergens iets verdachts gevonden, alles was beboorlyk gesloten, geen spoor van inbraak was te bekennen, de overle dene had haar geld nog in den zak. Het geneeskundig onderzoek toonde dan ook aan dat de dienstbode haar natuurlijken dood was gestorven. De commissie van het „Ondersteu ningsfonds voor vrouwen en kinderen bier te lande van strijders in Znid^Afrika" deelt ons mede dat tot heden is ingekomen een bedrag van f 6774.42. Het bestuur vestigt er tevens de aandacht op, dat zij, die op goede gronden verineeuen in de termen te vallen, door dat fonds gehoipen te worden, zich kunnen aanmelden: te Amsterdam bij den heer dr. I. Th.de Visser, Keizersgracht 451te's-Gra- venhage b/d heer G. P. Ittman Jr., Bezuidenhout 27te Rotterdam b/d heer H. J. Meerkamp van Embden, Schiekade 13. Conscientiegeld. Do minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks- schatkist nit Haarlem ontvaugen is f 4.—, ter voldoening van te weinig betaalde vermogensbelasting. Ongeluk met een auto oar. Op de Turfmarkt, te's-Gravenhage wierp zich Maandagmiddag een be schonken persoon voor een auto-car, bestuurd door Mathieu Oordang, ter wijl nog twee beeren uit Rotterdam in bet voertuig zaten. Cordang kon door het plotselinge van het geval niet meer stoppen, tengevolge waar van de machine over het lichaam van den dronkaard ging, zoDÓer dat deze echter eenig letsel bekwam. Cordang viel door den schok en bekwam wel letsel, dat hem zichtbaar veel pijn bezorede. De dronken kerel werd door een rijksveldwachter naar bet politie bureau aan de Haven gebracht, waar Cordang een verklaring van het ge beurde gaf. Het drama te Appeltern. Omtrent het verschrikkelijke geval te Appeltern waarvan wy in een deel onzer vorige oplage nog konden meldiBg maken, deelt de „Tielscbe Ct." het volgende mede Sedert eenigen tyd hondteen zekere categorie Protestanten van streng orthodoxe richtiug, wekelijks gods dienstige bijeenkomsten. Vrijdagavond had ten huize van den landbouwer Scb8rf te Appeltern, aan de Blauwe Sluis, een dergelijke gods dienstige bijeenkomst plaats. Het schijnt, dat bij de aanwezigen zich de gedachte beeft gevestigd, dat de duivel in buis was eu zijn zetel bad gekozen iD het lichaam van den knecht J. Brinkman. Tegen één uur 's nachts gelastte de landbouwer de meid den knecht te gaan roepan, die door den duivel be zeten zou zijn. De knecht verscheen niet dadelijk, zoodat de boer, onder het aanroepen van het Opperwezen, den knecht, die zich reeds ter ruste had begeven, zelf ging halen. Hem geen tyd gevende zich be hoorlijk te kleeden, wordt hy door 8. naar het vertrek geleid, waar zoowel manlijke als vrouwelijk leden dezer godsdienstige secte byeen waren. De landbouwer 8. wil den duivöl nu bezweren, en de knecht, die van bet verward geschreeuw niets be grijpt, wordt onverwachts zoodanig met een ijzeren blaaspijp op het hoofd geslagen, dat deze onmachtig ter neder stort. Na vallen allen op hem aan en slaan hun slachtoffer dusdanig met stoelen en allerlei voorwerpen, dat de dood weldra intreedt. Toch gaat men met slaan en trappen door, redenen waarom het lijk, waarvan hoofd en alle ledematen gebroken zyn, totaal onherkenbaar is. In den morgen begeeft de boer 8. zich op weg, 'om de tijding aan zyn moeder te Batenburg te gaan melden; bij zijn thuiskomst bereidt men hem een geestdriftvolle ontvangst, zelfs den." Daarop maakte hij; van twee jonge linde boomen, die biji 's morgens gé- kapt had, die assen, en boorde in elke as twee gaten vier duim van de uit einden verwijderd- Toen kwamen de lunzen aian dia beurt. Nu stak hij aan ieder der beide assen twee schijven en bevestigde de lunzen. Toen snelde hij naai- de boot en keer de met eenige roeibanken terug. In elke bank, op twee duim afstand van den rand, werdén nu drie rijen gaten ge boord en toen kwam Helen's werk te paöhet van riet gevlochten touw ver bond! de banken met de horizontaal J «opende assen, maar zoo dat er genoeg ruimte voor de sahijiven overbleef om zich gemakkelijk tusschen de planken en de lunzen te kunnen bewegen. Maar ml bleef er tuaschen de twee banken no-g een ruimte vhn^ dertulein dtuim open; deze werd echter met het touw, •dat van de eene naar de andere bank gespannen werd, gevuld. Het voertuig stond nu kant en klaarer was onge- veer drie en, een half uur mee keenge- gaan. j De rijtuigmaker had het eng warm gekregen en Helén vroeg hem met een eenigszins bedeesde stein,1 of hij niet eens zou rusten en wat- eten. ,,Ik heb heeft een gastmaaltijd plaats, waarby godsdienstige liederen worden gezon gen. Het vertrek, waar het gebeurde plaats vond, moet alle beschrijving van een completen chaos te boven gaan, o.a. stuk geslagen stoelen met bloed bespat, liggen in de grootste wanorde dooreen, terwyl by na alles met bloed bestreken is. Toen bet gebeurde bekend werd, heeft men den vermoedelykeu dader in hechtenis genomen en naar Tbiel overgebracht en zyn reeds meerdere medeplichtigen daarheen gevoerd. Zondagavond heeft men by velen der dweepers de ruiteu ingeslagen, zoodat versterking van politiemacht is aangevraagd en verkregen. De agita tie in het dorp is groot. Volgens de „N. R. C." heeft de gearresteerde voorganger, Spiering, die vader van vyf kinderen is, daar van één willen offeren. Sen mooie reclame. De zeiepen Van Gébr.'a Dobbel maa hebben een goeden naam, thans mag de firma ook om haan* reclamekaarten we der met eetre genoemd wtorden. Wij cxn.trin.gen eene collectie keurige photo gaapliieën in platino-uatvoering, voor stellende dia voornaamste regeefren.de en vorstelijke personen vain geheel die we reld, beroeoncLe schoonheden en lieve kinderkopjes. Men staat verbaasd over dleze kostbare reclame. Door liet water gevangen. Zaterdag tegen dien avond verdwaal de die licht wachter D. Swiers uit Schiermonnikoog, met rijini löjarig zoontje op die wijde strandvlakte, de Balg geheeten, en O. van; het eiland Door den plotselingen mist en helt wen den van den wind liep kiji oostwaairts door, waar Mj| westwaarts had moeten loepen ten einde thuis te komen. Het gevolg was diat beiden' door het opko mend water bevloeid werden en ,uren lang, in vier voet hoog water, staande hebben doorgebracht-. Na veel zoekens werden rij| Maandagmorgen gevonden. De vader heeft het kunnen uithouden, maar het jongétje is op de plaat» zelve bezweken Binnenland. De burgemeester van Amsterdam, mr. S. A. Vening Meinesz heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van de eere-commissie tot het honden van een collecte in medio Maart voor de werklooze diamantbewerkers en voor noodlydende huisgezinnen te Amster dam, welker verzorgers in Transvaal of Oranje-Yrystaat gevestigd zyo. De burgemeester heeft verklaard, dat de schryvenschuurders in de op brengst der collecte moeten deelen. Ook te Dordrecht heeft zich een comité gevormd om giften in te zame len voor de werklooze diamantbewer kers. De heer Th. Stoop is penning meester. Omtrent de werkstaking te Amster dam by de Koninklijke Stooinboot- maatschappy valt tot nu toe nog geen verandering in den toestand te ver melden. Op het oogenblik liggen vier schepen in de haven om geladen te worden, twee voor de Oostzee, een voor de Levant en een voor een Spaanscbe haven, terwyl twee schepen gelost moeten worden. Volgens mededeelingen van bevoeg de zyde aan de „Tel." gedaan, zjjn als een gevolg van deze staking, eenige ladingen ter grootte van onge veer 30.000 ton ijzererts voor Amster dam bestemd naar elders gedirigeerd. Zeer waarschijnlijk zal dit voorbeeld door andere afzenders gevolgd worden. Buitenland. Er heerscht thans zulk een voor spoed in de steenkolen-industrie in Wales, dat de loonen door de commissie voor de loonschalen weder met vyf percent moesten verhoogd worden. Sedert de werkstaking van twee jaren geleden zyn de loonen nu niet minder dan 17percent gestegen, en ze zyn nu 35 percent boven den standaard van 1879, waarop de wisselende loon schalen gegrond zyn. Niettemin dreigt het district weder bewogen te worden door eene werk staking, en wel van de arbeiders by de vier betrokken spoorwegmaatschap pijen, die betere voorwaarden eiscben er geen tijd voor," a-nitwbordclle haj, „de d!ag is al -niet lang genoeg voor alles wat ik oog ik te doen heb." Hiij dronk met gretige teugen uit de rivier etn zette den gereedschapsbak op den wa gen; toen nam hij het nog -nieuwe sleeptouw Van -de boot, bevestigde het aan de kar en deed toen zeilf dienst als paard). Het volgend oogenblik ver dween die wagen al) krakend1 en rafe lend in de richting van het bosch. Helen keerde rich om en zag het vreemde vervoermiddel na,. Zij zette haai* werk voort malar met minded' lust dan eenige «ogenblikken geleden, Hazel's gezelschap en bedrijvige ma nieren hi el dén haar in een opgeruim de stemming. Zes keler reed) hij h-een en weer, toen werd het. schemerig en begon luj te bouwen. Na eenigen tij|d] vétrrees er aan twee rijden van het huisje een heg van doornen heesters, die drie voet breed en acht v.oet hoog was. Hij kwam er nog veel te kort, zeddJa hij en uitgeput van vermoeadiheid liet hij1 zidlï -op den grond neervallen. Ofschoon Helen. Zelf neerslachtig was voelde rij toch medelijden met hem. Zij, nam op zich' te koken en overreedde ham iets van da viscli te gebruiken. Toen hij opstond' omi rich te verwijlde- en na in gespannen houding tegenover de werkgevers staan over de oude vraag, of deze deputaties hunner werklieden znllen ontvangen om de grieven te bespreken. Mocht deze werkstaking uitbreken, dan zon dit in dezen tyd een groote ramp voor Engeland zyn. Te Parys is Zondag het groote jaar- lykscko banket gehouden vani den bond der Werklieden-produetie-ver- eenigingon. Waldeck-Rousseau, Mille- rand en de Lanessan zaten mede aan. Langzamerhand wordt te 8t. Etien- ne het werk hervat.;Er is Zaterdag in 178 werkplaatsen gearbeid. Nog enkele werkplaatsen biyven leeg, maar er is geen eenheid meer in de beweging. De mynwerkstaking in het district van de Worm is ongeveer op dezelfde hoogte gebleven. In de wynen Marie, Teut en Laurweg staakte Zaterdag de helft, in de Anna, van de Esch- weiler-myumaatsehappy, tien percent. „De Ster" Weeuer Toonieelspel in 3 bedrij ven, uifc bet, Duitsob van Hes- maawi Bahr, door Ficxre -dtedki Neve. Stadsschouwburg. Kan. Ver. „Het Ned. Tooned." Het heeft voor het puibliek, diat d)« schouwburgen, bezoekt, altijd) een bui- tengeWoon groote aantrekkelijkheid d« coulissen van die achterzijde te riem te krijgen-, de dramatis personae te rien, zooals rij doen in hun eigen wereld vol* sohijlnbare schittering, vlam duur ge kochte weelde, van klatergoud, van die pe ellende- en hartverscheurend leed. O, rij weten liet niet, rij die hun «tal- lesplaats hebben, betaialld en waai- ei- schen voior hum geld), wait daar gateden wordt tusschen die beschilderde doe ken, die ontzagilijike herrie van meube len, coulissen, achterdoeken en machi nerie, wat dlaar omgaat achter die be schilderde wangen -en geteekendd oo- gen, hoe juist rijk wier beroep het is t» veinzen, dit minder gemakkelijk kun nen doen dan mevrouw A. cf juffrouw B. of meneer C. d)ie, tonder tot dia ver foeide wereld van tooneelmensclien" te behoor en, heel hun leven door coma- die spelen. Eh het is daarom wellichk zeer goed-, dat het tooneel van dé aaal uit gezien eens de aéhterrijde er van vertoont, het is wellicht- goed, dat het publiek, het wreed e, eens een paar uurtj-es leeft in die wereld, die ho» aantrekkelijk Schijnt en zoo afatoote- lijik is en nu moge men beweren, drik het onderwerp al zóó vaak is behandeld, diat het taai begin te worden. Hermann Bahr heeft- 't weder in een aonoerae- lijfk kleed gestoken en „die- Ster" sahdjtnt een geheel nieuw stuk, terwijl het ei genlijk niet anders is don een herha ling van wat er gezegd! is in „Palja e", in „Marguerite Gauthiea*" en in tai van andere lezenswaardige -romannetje» novellen en schetsen. Van alle rijtde* hebben adhrijfvers en rij,, die het men nen te zijn, op h.et onderwerp, het aeete dankbare onderwerp, gekauwdi en hek pleat dies te meer vfoor Baihr'a ackrijh ver's talent, diat desondanks het pw~ bliek, dat talrijk was opgekomen, rijk stuk zeer goed ontving en- diced, profe- tee-ren, dat het lang op het i*epertodi% zal blijven. Boeiend is het werk in hooge mate, vooral de eerste en dé laiaitste acte, d» tweede alcte kraakt" een weinig ca over het algemeen duren dé drie be drijven te lang. Er rijn zeer goede, aelf» uitnemende mamenten in, doch' tel kens weder diringt rich .dén toeschou wer de gedachte op, dat de auteur tl» veel heeft willen geven, meer heeft wii- lem zeggen, dian hij te zeggen had. Dik is jammer omdlat het werk mij vetel hooger zou staan, wanneer Bahir riek er niet aan zou hebben gestoord of óm bedrijpren één of vijf kwartier duurden. Het slot bedérft veel van dén totaal indruk, waar het te sterk doet bwijfcr len aan die goedé brouw van den •ahirijf- ver, hij laadt, met dit malle gedoe aan het eiinde achter het reedia gevallen doek, de verdenking van- aanstellerij op rich en ook dit is jammer sécr hoe vele goedé, dat die talentvolle auteur ons in dem loop van den avond hadfc gegeven. Het is mij aangenaam nu eens t» kunnen constateeren, diat het stuk, dak ook blijken gaf van een goede kena» der directie, goed werd gespeeld, dak de spelenden warm waren voor het <**- dterwerp, diat hen natuurlijkerwijf* moest aantrekken, en dat de rollen, op één enkele uitzondering1 niai aan de rijd» ren, bedankte rijj hem vaicndelijk -vfoor de moeit e, d,ie hij genomen had! omi haar atagst te verminderen, dien hij niet deelde.. Haar haitelijjke woorden, beloonden hem meer dan genoleg. Opgewekt keer de hij naar rijn verblijfplaats terug. Den volgenden dog raadde hljj hlajar aan het Westelijk gedeelte van het ei land eens te doorkruisen. „Neen vandaag niet," antwoordde rij, „ik heb het een en ander in huis te verrichten. Ik heb mijn woning eens met de uwe vergeleken en het idéé dak ik het zooveel geriefelijker heb dian gij is mij onaangenaam. Yindt gij het gfoed dat ik vow u een huisje inricht V' De boot lag in een driehoekige kreek, welks oevers voornamelijk uit kleiaar de bestonden; ëen sofctrt van zwarte, zachte massa-, die gemakkelijk te be werken waa. Hazel diepte da kreek zoover uit tok diat hij: in staat was de boot een »1 meer landwaarts te hekken. (Whcdfc vsrvoigcty.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2