Bijvoegsel Uit de arbeiderswereld. behoorende bij Haarlem's Dagblad van Vrijdag 23 Maart 1900. Mo. 5 f33. BlüiEKLAfüS. Hofbericht. De thé, Dinsdaravond (loor II. M. de Koningin ten Pal ei ze gegeven, en waarop o. ~a. het corps diplomatique genoodigd was, ging gepaard met een concert ia do sroote balzaal, dat door E. M. en do Koningin-Moeder van den aanvang tot het siot, met inbe grip van de extra nummers door de medewerkende artistea voorgedragen, werd bijgewoond en na afloop waarvan de beide Vorstinnen nog gornimen tijd in den kring Harer gasten ver toefden. Do uitvoering door de heeren Men gelberg en Joh" Messchaert bood een avond vol kunstgenot. V oiksweerbaarhöid. Voor zoover aan het secretariaat bekeüd is, zijn tbaus 10 afdeelingen van „Volksweerbaarheid" opgericht; alphabetisoli gerangschiktAaiteD, Alkmaar, Amsterdam, Apeldoorn, As sen, Beverwijk, Bioeraeniaal, Bres- kees, Broek op Llagendijk, Bassum, CalemborDelft, Dordrecht, Drieber gen, Edam. Ede, Eindhoven, Goor. Gouda, Haarlem, Harden berg, H3zers- woude, Kattendijke, Koog a/d Zaan— Zaandijk, Landsmeer, Leeuwarden. Maarssen, Naar den, Oist, Sehevenin- gen, Strfien, Uitgeest, Utrecht, Vel zee, Vorden, Wormerveer, LJniuiden. IJzendijke, Zaandam, Zwolle. Io sommige dier afdeeiingen is het bestuur siecc ls voorloopig aangewezen uit da leden van bet comité, dat de afdeeiing heeft opgericht. Bovendien zijn er drie correspon dentschappen: Koninklijke Militaire Academie te Breda, Antwerpen en Brussel. Eindelijk is er door het secretariaat verbinding gezocht met ongeveer hon derd gemeenten in ons landin ver scheiden er van zijn de voorbereiden de maatregelen tot vorming eoneraf- deeling reeds een eind gevorderd. Reservekadsr bij dc infanterie on de vesting artillerie. Da minister van oorlog brengt in de St.-Ct. ter kennis van belangheb benden, dat 1°. het examen van hen die wen- schen te worden toegelaten tot de verbintenis a!s vrijwilliger voi^v het reservekader bflde infanterie enojj de vesting-artillerie, dit jaar zal plaats hebben op 25 Juli a.s. en zoonoodig op een of meer volgende dagen 2". in verbao'l daarmede de aan melding voor het examen moet plaats hebben vóór 25 Juni a. s. bij den hoofdofficier voor het reserrekader te 's-Gravenhagc, Paramaribostraat 11, door het inzenden der kennisgeving volgens het daarbij gevoegde modei 3'. het meorbedoelde examen dit jaar zal worden afgenomen to Am sterdam, Arnhem, Assen, Breda, De venter, 's Gravenhag«, Groningen, Den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Goriuchem 4°. aan het examen ook kan wor- deu deelgenomen door beu, die, in het jaar 1883 geboren zfiade, op den dag of op eea der dagen, waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Do heer H. B. Wattel, Nederlander te Lissabon, dio in 1898 de Ne- derl. Vasco da Gama Commissie ver tegenwoordigde bij de aanbieding van den gouden krans door den kapt. ter zee Do Groot, comm. van de „E vert- sen", is door den Koning van Porta gal benoemd tot commandeur in de orde yau Heilige Maagd van Vila Vigosa. Binnenland, la eene Dinsdagavond iu d'Geel- viuck te Amsterdam gehouden, druk bezochte vergadering van -le vereeni giug van dok- en bootwerkers Recht en Plicht, waarin Van Erkol weder aanspoorde om bfi de gestelde eischen te volharden en toch vooral eendrach- tig te blijven optreden, is besloten den patroon alsnog tot 26 Maart tijd vau beraad te laten. Is opdien datum geen gunstig antwoord ontvangen, dan zeu len allen het werk weder moeten staken. Buitenland. Het Britsche Lagerhuis nam in tweede lezing aan het voorstel, waarbij de wet op de verantwoordelijkheid van werkgevers bij ongelukken ook van toepassing wordt verklaard op het landbouwbedrijf. Leltspen en Naar men verneemt zal „Het Z3 vende Gebod" door tusscheokomst van dö „Bociélé d?s auteurs öramat'.qnes" nog vóór „Ghetto" te Parijs opge voerd worden. Vertaler is de heer J. Lemaire. De Antwerpscho gemeenteraad heeft Maandag een krediet van 1500 frs. toegestaan voor het marmeren borst beeld van Catharine Beersmaus dat in den foyer van den Viaamschen öchouwburg zal worden geplaatst. Nieuwe uitgaven. Aflev. 2 en 3 van de Trans vaalsche Historische verhalen door d'Arbez is verschenen. Uitgevers: Hollandse?'.- Afrikaansche Uitgevers Maatschappij v;h Jacques Dusseau Co. Bij den uitgever C. L. G. Veidtte Amsterdam is ia druk verschenen „De Arbeidskracht", de rede die de hoer F. vau der Goes heeft uitgesproken als openbare les aan de Universiteit te Amsterdam. Wjj ontvingen het eerste nummer van „Eureka", een blad gewijd aan drankbestrijding, gezondheids- eu schoonheidsleer. De Redactie verklaart dat het haar bedoeling is op hygiënisch en cosma- tiscb gebied werkzaam tö zijn ea van lijd tot tijd af te dalen tot eene we tenschap, die eigenlijk nog geene we ienschap is, n). de medische. Wat betreft drankbestrijding stelt de Redactie zich op het standpunt dergenen voor wie het drankmisbruik is: 1° gevolg van maatschappelijke ellende en 2°. ziekelijke neiging. Daarom meent do Redactie dat vóór alles de oorzaken moeten worden weg genomen. Het blad is een uitgave van de tirma J. Josephus te hs-Graventage, en wordt gratis verspreid. De heer J. J. Prins van Doesburgb. directeur van de Stedelijke Gasfabriek te Gouda, een bekend mac op he: gebied der gasindustrie, heeft een zakboekje uitgegeven voor fitters, bouwkundigen en gas verbruikers. in een voorwoord zet de schrijver de redenen uiteen, dio hem tot schrij ven noopten. „Aanleiding tot het samenstellen „van dit zakboekje is de mij telkens „bïykende onbekendheid welke om „treut onze industrie bestaat. Gas leidingen worden dikwijls aangelegd „zonder voldoende kenuis, en klachten „blijven alsdan niet uit. „Dikwijls bestaan zelfs wanbegrip- „pen in kringen waar men zulks niet zou verwachten, ja, 't is mfi wel „eens gebleken dat men niet eens wist „dat de gas industrie een vak w&z „met eigen literatuur, maand-, week „bladen eu afzonderlijke studieboeken. „Dnt uit dergelijke onwetendheid dik- „wjjïs onaangename gevolgtrekkingen „kunnen voortvloeien voor d8 direc teuren on ambtenaren der gas-indos „trie laat zich geraakkolijk verklaren." Hot werkje bevat verder practischo wenken voor gasverbiuikers en aan gasfitters, maten der hoofdhuizen en andere technische bijzondorheden, o. a. over leidingen, branders, ballons, mo toren, gebreken in de huisleiding aan den meter, aan badkacbeis, over gas haarden eo gaskachels, met enkele tabellen tot slot. Een nuttig boekje voor allen, die met gas te maken hebben en in dat vak tot do leeken behooren waar bij, helaas, ook menige z. g. gasfitter moei worden gerekeud. De „Losse Gedachten over Zuid- Afrika" door Olive Sehreiner hebben zelfs in doze dagen, uu wfi mot goede lectuur over dat onderwerp als over goten worden, de aandacht getrokken. Wy kunnen niet anders dan de lezing aanbevelen van dit interessant boek, waarin de merkwaardige (Engelsche) vrouw over land eu vöik schrfift. De heer J. A. Bientjes zorgde voor eene goede vertaling. Verschenen bfi U. D. Tjeenk Willink eu Zu. alhier. De heer J. N. van HestereD schetst iu „Het land van Kruger en Bteyo" (dat iu 25 afleveringen bfi den uitge ver Jac. C. van der Stal te Utrecht zal verschijnen) de wording en de ontwikkeling van onze stamverwanten. Tevens neemt bij den huldigen oorlog en de gansebe historie der Hoüandsche Afrikaanders in zfia boek op. 8&S£Z'323sJ£ra. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet a nsprakaiijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem21 Maart 1900. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoekt onderget. van de gastvrijheid van uw blad gebruik te mogen maken, bfi voorbaat mfia har telijke dank. De verschillende ingezonden stuk ken omtrent het drinkwater der C.óp. Bouwvereeoiging„des Werkmanslost" lezend?, brachten mfi er tos deze regels te schrfiven. Geen lid zijnde van bovengenoemds vereeoigiug, wenschte ik dus ook niet in deze zaak te treden, doch als lid eener andere vereen igiog, waarvan ook een gedeelte der huizen in de Gast huislaau staan, weusebte ik het hier over te hebben. Ook bfi leden van deze vereeniging kunt u de klacht vernemen dat hot water niet lekker is, ook bfi ondergeteekende. Wie zich bij mfi mocht wifieu overtuigen, zal dit zeer gaarne worden toegestaan. Weer andere leden zeggen dat hun water goed is. Of het hier nu ook verschil van smaak is, of dat het wer kelijk verschil van water is (u moet weten dat er verschillende wellen zfi'iU dit wed ik niet. Maar zoo ver het mfi betreft, sluit ikmfiaan bfi deneerstonisgz.stukken- schrfiver, en verheug mfi er over dat deze zaak ter algemeene kennis is gekomen. Nog eens mfin dank, teokon ik mfi uw abonné .J. J. v. H. Gasthuislaan 115. RECHTSZAKEB. Het gerechtshof te 's Hertogenbeseh heeft B'anche Vilain, huishoudster V8D jhr. Yerheijen, beklaagd van mein eed, veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. Zaak Hogerhuis. Tot aanvulling van h?i korte ver slag omtrent de behandeling van de zaak-Hogerhuis, Woensdag in ons blad opgenomen, dione nog het vol gende De verdediger, mr. Z. van den Bergh, trachtte aan te toonen, dat, na hot nader onderzoek, de revisie nog onafwfisbaar is gebleken. Hfi be toogde, dat da Hooge Raad c-en dos sier van ecu hoogst eeuzfidig onder zoek voor zich heeft. Men'bad bij voorbeeld üaitsma, Biels en Jemke moeten wfizen op de punteu van twfi* fel en hunne waarnemingen objectief moeten controleereo. Hfi wees vooral op de onzekerheid van sommige ver klaringen, o.a. van Jemke de hysterica. Verschillende raadselachtige omstan digheden, waarop pleiter reeds bfi de vorige behandeling wees, bleven er onopgelost. Er zfi'u voorts nieuwe omstandig heden. Haitsma zeide geld in huis te hebben, en dat Wiebren dit wist. Deze vraag is echter niet gesteld bij het nieuwe onderzoek. Voorts heeft Haits ma eene nieuwe verklaring afgelegd, dat hfi ia de reet van de deur Kempke heeft herkend. Vroeger heeft hfi pre cies het tegendeel gezegd, en op dit verschil is Haitsma thans niet ge WCZ30. Bfi contradictoir debat zou een ge heel ander licht zfia opgegaan over deze zaak. 'Pleiter trachtte aan te toonen dat ten onrechts door den Ad.- Gen. in diensreqaisitoir onaannemelijk geoordeeld is de bewering, dat Allard D fikst ra aan Middelkoop te Leeuwar den zou bobbeu verklaard yooraf tc hebben gewei en dal inbraak gepleegd zou worden. Middelkoop is volkomen betrouwbaar. Mst betrekking tot het bekende lantaarntje thans ter te rechtzitting van den Hoogen Raai aanwezig betoogt pleiter nogmaals, dat niets is gebleken vaa een verband tnsschen dat voorwerp on de Hoger- huisen. Pleiter analiseert de verschillende nieuwe verklaringen en tracht aan te toonen, dat daaraan veel waarde te hechten is. -hls men alles samen vat, bagrfipt pleiter dat men zegt: de on schuld vaa de Hogerbuizen is nog niei gebleken, maar te beweren dat geen twfil'el overblijft begrfipt bfi Giet. Tot deze conclusie kan men alleen komen wanneer men al de af gelegde verklaringen ocaannemelijk oordeelt. Alleen door revisie kan z.i. opholderiDg verschaft worde:i over hetgeen nu nog duister is, en de Hooge Raad zou aan Nederland een weldaad doen door bier revisie toe te staan. Na bet pleidooi van Mr. Van den Bergh wees de Adv.-gen. Palfin er op, dat werd in deze op de door den gemachtigde aangevoerde gronden re visie toegestaan, men van het revisie- middel een nieuwe instantie in het proces zou scheppen, iets wat de wet gever niet heeft gewild. In tegenstel- ling met de meening van pleiter oor deelde do Adv.-gen. dut de Hoogo Raai tbans de betrouwbaarheid vau de getuigenverklaringen wel dege fik le beoordeeleu beeft. Spr. bestreed de bewering dat het onderzoek eenzjdig is ingesteldalle verzoeken van ge machtigde omtrent aan getuigen te stellen vragen zfin ingewilligd. De discussie kan thans al lean lonpon over dit nader onderzoek dat uit denaard der zaak beperkt moest zfin tot de beide punten waaromtrent do Hooge Raad een nader onderzoek beval. De bekentenissen vau Van Dfik, Dfikstra en Al herd a acht de adv.- gc. onaaunemelfik't is een „novum" dat daders zouden zeggen wfi zfin de inbrekers. Bestoud bfi spreker de minste twfifel, bfizou/erequireerd hebben tot toestaan van de revisie; thans blfift bfi persistcoreu bfi den eisch tot afwfizicg van de revisie. Na repliek is de uitspraak in tie rivisiezaak Hogerhuis bepaaid op 18 April. Nieuws Een sneeuwstorm. Tegen bet einde vaa de vorige maand werd het zuidwesten van Rus* land bezocht door een sneeuwstorm, die drie dagen aanhield. Nu de eeuw wegdooit, b fikt dat er iu "dien storm veel meuschen en dieren om 't leven zfin gekomen. Alleen in bet district Kiëf zfin twintig bevroren meuschen- lfiken gevonden, en eldors vindt n;ei ook nog telkens lfiken van meoscheu oo paarden. De groote muur. Het zal niet lang meer duren of meuschenhanden zullen doen verdwij nen wat de natuur nog heeft willen overlaten van den Chineescbe!] grooten maar. Deze muur was oorspronkelijk 2500 kilometers lang, 25 voet breed aan den voet en 15 aau den top. Op sommige plaatsen was de hoogte 80 voet. Tweeduizend jaar geleden werd de muur door twee millioen werklie den gebouwd, om de invallen der Tartaren te keereu, welke er echter niet door geweerd konden worden.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5