Bijvoegsel behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Vrijdag 13 April 1900. No 5151. STADSNIEUWS. Museum van Kunstnijverheid. Op bet Museum van Kunstnfl ver heid alhier zal gedurende de feest dagen eene zeer belangrijke tentoon stelling gehouden worden, van repro ductiën naar werken van Rembrandt. De prachtige reproductiën naar de voornaamste schilderyen van den groo ten meester, die door de tirrna Meizen- bach Riffarch Co. werden gere produceerd, en door den beer F. M. baron van Lijnden welwillend ter expositie werden afgestaan, vormen een voornaam deel dezer tentoonstel ling, terwijl eeu groot aantal repro ductiën van de lirma Emmerik en Binger als ook van de firma Klein- man en Co., beiden alhier, deze ten toonstelling completeereu. Deze tentoonstelling biedt eene i .zeldzame gelegenheid een zoo groot naantal reproductiën, waaronder nog Jvele onbekende werken van een der srieerste Nederlandsche artisten uit vroegere tijdperken bij elkander te ^zien, en zal zeker de belangstelling van velen opwekken. tl De dames T. Bleeker, W. J. de Jong, eu M. A. C. Wezel alhier, zijn i benoemd tot kweekelingen aan de !i Rijkskweekschool voor onderwijzeres sen te Apeldoorn. (1 Tot ingenieur bij h8t „College der W|zes Steden" is benoemd de heer graaf van Rantwijk alhier, ter vervanging van den heer jhr. Six, wien op ver zoek eervol omslag is verleend. Atjeh. Blijkens van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegraphische be richten zijn sedert de jongste rne- fledeeiingen dienaangaande in de .Staatscourant" van 9 Februari 1900 - bij de krijgsverrichtingen aldaar tewondlevensgevaarlijk, de fuselier H. P. Keulen no. 48215zwaar, de aseïier N. H. Blommers no. 33453 liet levensgevaarlijk de fuseliers E Borremans no. 30450 en G. Lichten- lonk no. 45452, eu licht de hoorn- ilazer G. Schuur no. 35383. de fuse- iers J.Bakker no. 4743»;, C. Wygers io. Ï9573 en C. van der Üruysen no. 8611, welke laatste sedert is over men. Vredes- beweging. Omtreat het vraagstuk „Bemidde ling om tot den vrede te geraken" is nu weer aan den Duitscben Rijks kanselier het verzoekschrift overhan digd uitgaande van de „Deutsche Centrale für Bestrebnngen zurBeën- digung des Bnrenkrieges, Miinchen" in het belang van internationale be middeling. Dit is voorloopig onder teekend met een 70,000 handteeke- ningen waaronder vele beroemde na men voorkomen, vooral ook die vat- de nitmuntendste leeraren in Staats- en Volksrecht. Bovendien hebben verschillende vereenigingen van meer dan 30,000 leden, het adres geteekend. Overeenkomstig de in het geschrift uitgedrukte bedoeling is een adres in denzelfde i geest te gelijkertijd afge zonden aan alle onzijdige regeeringen, welke het Haagsche verdrag hebben geteekend. Met deze opgave is het aantal hand- teekeniDgen onder het verzoekschrift van Miinchen nog lang niet geëindigd. Maar het werk wordt voortgezet van nit Hamburg waar zich uit aanzien lijke personen laatstelijk een Noord duitsch Centraalbureau heeft gevormd dat zich bezighoudt met het inter nationaal streven den Boerenkrijg te doen ophouden. Op dezelfde wijze gaat ook het Parijsche comité van den vrede in Zuid Afrika te werk, hetwelk in ver binding staat met de Duitsche be weging. Dit heeft tot heden 12,000 handteekeningen seriesgewyze aan de Fransche Regeering doen toekomen en ontvangt steeds meer betuigingen van instemming. Alle bezwaren, welke tot nu toe tegen tusschenkomst zijn opgeworpen, geiden slechts de tusschenkomst van een enkelen staat, zij gaan in het geheel niet door, waar het betreft de in het verzoekschrift geweuschte vereenigde tusschenkomst van onzy dige staten. En zoo Engeland tot nu toe elke bemiddeling heeft afgeslagen, zoo zal misschien Engeland spoedig bemiddeling zeer gewenscht voorko men, zoolra de krygstoestand is ver anderd. Bovendien bestaat de meening dat deze oorlog in alle opzichten het zedelijk rechtsgevoel van alle volkeren zoo diep heeft geschokt en hij de belangen van talrijke Staten zoo zeer bedreigt, dat een gemeenschappelijke tusschenkomst byna voor de hand ligt. Het is dus te verwachten dat de verzoekschriften om te geraken tot het eindigen van den Boerenoorlog nog krachtigen steun zullen vinden, vooral nu waar het geldt den weg te effenea voor de pogingen van de afge vaardigden der zwaarbeproefde Boe renrepublieken, die thaos den Earo- peescbea bodem hebben betreden, in het vertrouwen dat zy by hot vol brengen van hunne opdracht het verkrijgen van eeu eervollen vrede den zekersien steun zullen vinden in de beste overlevering van de beschaafde wereld n.l. in het Rechtsbewustzijn van alle volkeren en in de gevoelens die door de grootste mannen onder het Engelsche volk zelf worden ge deeld en verdedigd. Exemplaren ter invulling zijn aan het bovenstaand adres te bekomen. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen wis en natuurkande door den heer M.P. M. Danielshet candidaats-examen in de scheikunde door den heer A. H. J. Belzer. Bevorderd tot doctor in de rechten op stellingen de heer J. V. Dahlberg, geb. te Paramaribo. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. C. de Vries, geb. te Makasser, op Stellin gen. Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer A. Kabel. Bevorderd tot arts de heer S. A. W. Vrijland. Transvaal en Oranj e-Vrijstaat. Kort vóór den oorlog in Zuid- Afrika werd ineen buitenlandsch blad het bericht gepubliceerd, dat H. M. onze Koningin een schrijven in het belang van den vrede tot H. M. Ko ningin Victoria had gericht. Inlich tingen, hier te lande ingewonnen, leidden niet tot bevestiging van dit bericht. De „N. R. Gt." verneemt thans uit vertrouwbare bron, dat H. M. in derdaad zulk een schrijven aan Ko ningin Victoria gericht heeft, helaas echter zonder succes. De Koninginnen te AmstorJam. Het programma van het bezoek van H. H. M. M. de Koninginnen aan Amsterdam is aldus vastgesteld Dinsdag 24 April 1900. Omstreeks 12our n. m. aankomst aan Cen traal Station om 2 aur uitry ien voor bezoek aan Marinewerf, waarna eeu kleine rijtoer zal worden gehouden. Woensdag 25 April 10 uur v.m. audiëntie militaire autoriteiten en 1 uur n.m. idem|civiele autoriteiten. Van n.m. 4l/4 tot 5'/i uur rijtoer. Donderdag 26 April 10 v.m. audiën tie commissies; 12S idem particulie ren. Van 3 tot 4'/i uur n.m. rijtoer; 9 uur n.m. bal. Vrijdag 27 April: van lOJ/4 v.m. tot 12n.m. bezoek aan de Amster- damsehe Huishoudschool en de fabriek van verbandstoffen aan de Weesper- zydevan 2 tot 4l uur n.m. bezoe- kea aan de Nederlandsche fabriek van Werktuigen en Spoorwegmatc- rieel, daarna boottocht naar het nieu we Gemeentelijk Eitrepót en langs de verdere Handelsinrichtingen 8 uur n.m. concert ia Concertgebouw. Zaterdag 28 April: van 10vm. tot DID. Bezoek Kweekschool voor Zeevaart en daarna kleine rijtoer; van l'/jtot 4 uur nm. bezoeken aan het Gemeen telijk- en aan het Rijks-Museum; S'/i uur nm bezoek aan den Stadsschouw burg. Opgeroerd wordt het tooneel- spel „Een wereld waarin men zich verveelt, door de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Zondag 29 April10 uur v.m. by wonen godsdienstoefening in de Nieu we Kerk, 1 s;4 tot 4'/» uur n.m. bezoek aan „Artis", daarna rijtoer. Maandag 30 April vertrek op nader te bepalen uur. Hare Majesteit de Koningin heeft twintig gulden doen toekomen aan Mozes Hoek te Oaddorp, om daarvoor een nieuw visohnet te koopen. Schadelijke drop. Op advies van den arts, belast met. de doodschonw, en na overleg met de justitie,heeft de commissaris van po litie der 2e afdeeliüg in den Haag in beslag genomen het lijkje van eeo 8 jarig meisje, omdat er grond is voor het vermoeden, dat dit kind is over leden na het gebruik van drop, die schadelijke bestanddeeleu bevatte. De schouwing zal plaats hebben in het Boerhave-laboratorium te Leiden. Men schryft aan het „Utr. Dbl." uit TielDe kerkeraad der Hervorm de Gemeente te Appeltern heeft in zyne vergadering van verledeu Vrij dag besloten er op aan te dringen bfl de hoogare bestarou dat de deelne mers aan hot akelige festijn, na den moord op den ongelukkigen Brenkman aangericht, kerkelijk zullen worden gestraft. Een onvoorzichtige. Voorbij Gouda is Dinsdagavond een 'reiziger (Duitscber). met t&scb en stok in zyn hand, uit den trein gespron gen. De mau bad verzuimd te Gouda uit te stappen. Door zijn medereizi gers werd aan de noodrem getrok ken. Zwaar aan het hoofd verwond, werd de onvoorzichtige opgenomen. Na een voorloopig verband werd hij naar Harmeien gebracht, waar bleek dat by reeds stervende was. Letteren en Kunst. Tooneelwedstrijd te Brussel. De koninklijke maatschappij „De Morgecditar", van Brussel, schrijft dir jaar, ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan een internationalen too neelwedstrijd in drie afdeeliugen en ean eere-prjjskamp uit, ouder de bo- scherming van het Staats- en stads bestuur en met ondersteuning van den Koning, den graaf van Vlaande ren, eerevoorzitter en het provincie bestuur van Brabant. Afdeeling A. Noordr.ederlandscbe Maatschappijenprijzen 500, 250 en 100 fr. Afdeeling B, Maatschappijen uit Brnssel en omtrekprijzen 300, 200, 150 en 100 fr. Afdeeling C. Belgische maatschap pijen (behalve die van afdeeling B); prijzen 400, 250, 150 en 100 fr. Eereprys500 fr. Verder prijzenvoor de beste mannen- en vrouweurollen, beste uitspraak, beste tooneelschikking, enz. Bij die prijzen zya eerediploma's, medailles, kunstvoorwerpen of zilveren lauwer kransen gevoegd, Voor iolicbtingen wende men zich tot bet bestuur der „Morgendstar" in het lokaal der maat schappij, Koolmarkt 74, Brussel. RECHTSZAKEN. Een moord. Bijna drie jaren geleden werden te Berlyn twee bejaarde vrouwen, moeder eu dochter, die zeer vermo gend wareu doch een afgezonderd leven leidden, vermoord. De lijken werden in kisten gepakt in den kel der van hare woning gevonden. Als dader werd de schoenmaker Gönczi verdacht, een Hongaar die sedert eenige jaren te Berlyu zich had ge vestigd en het vertrouwen der oude dames had verworven. Hy had aan verschillende personen verklaard dat de dames plotseling naar Parijs waren vertrokken en was ze t'met zyn vrouw verdwenen toen de lijken werden ont dekt. Uit de woning waren eenige effecten eu juweelen meegenomen het overige vermogen was echter by ban kiers in bewaring. Lang werd G. te- vergeefsch gezocht, dbcb eerst in het vorige jaar herkende een Oostenrijker, die te Rio de Janeiro het portret van den verdachte dat door de jastitie verspreid was, in handen kreeg, daar in een persoon dien hy onder aaderen naam aldaar had leeren kennen. Hy gaf daarvan kennis aan den Duitschen consul en G. en zya vrouw werden ge vangen genomen en uitgeleverd. Het onderhoek duurde zeer lang, daar G. wel in het bezit der vermiste voor werpen was geweest en die had ver kocht, maar verder alles ontkendeen andere personen als de werkelijke daders noemde, o.a. zekeren Löwy, wynkooper, die met de (vermoorde) dochter, welke over de 50 was en gruwelyk leeiyk,eeu liefdesbetrekking zou hebben gehad, en hem (den be schuldigde) ;de effecten en juweelen had gegeven en naar Brnsselenz.be- gele d bad. De vrouw van den be schuldigde verklaarde echter Luwt nooit te hebben gezien noch van h m te hebben gehoord, evenmin als an dere personen die de beschuldigde genoemd bad. Het is dan ook niet gelukt dien persoon op te sporen. By de openbare terechtzitting hield de beschuldigde zyn verklaringen vol tegenover de vele getuigenissen en onwaarschijnlijkheden. Met den Kroot sten woordenvloed verdedigde by zich en zeide dat de getuigen leugenaars waren. Het werd niet opgehelderd of de moord door één dan wel door meer personen gepleegd was. In 't laatst kwam nog een brief uit Rio, volgens welken een ander zich als mededader had opgegeven, echter onder zeer weinig geloofwaardige omstandighe den, zoodat het gerechtshof weigerde de behandeling te verdagen. Zaterdag werd de beschuldigde door de jury schuldig verklaard aan moord en roof en daarom ter dood veroor deeld. Zyn vrouw werd vrijgesproken en voor haar door de jury een inza meling gebonden, waartoe de meeste getuigen en velen uit het publiek mede offerden. Gemengd Nieuws Artistieke inbrekers. De [Parijsche recherche heeft na veel moeite de hand gelegd op een bende inbrekers, die de omstreken der stad onveilig maakten en dagelijks buitenverblijven en eenzame woningen ia d8n omtrek der stad plunderden. De dieven legden het zoo aanzy kleedden zich als schilders, breedge rande hoeden, fluweelen buisjes, plooi- rige broeken, schilderkisten onder don arm en trokken de stad uit om naar geschikte onderwerpen te zooken. Zonder de aandacht van iemand te trekken konden zjj in troepjes van twee eu drie de buitenhuizen naderen, de schilderkisten werden geopend,een ging achter zyn schildersezel op wacht staac, en in plaats van tubetjes eu penseelen kwamen breekijzers en loo iers te voorschijn en werd er naar hartelust ingebroken. De buit bestond meestal uit schilderijen en geen baan die er naar kraaide als de schilders met schilderijen onder den arm in de stad terugkeerden. Eindelijk, na veel moeite, ontdekte de recherche wat voor vleescii zy io zyn kuip had. De schilders werden na een vau hun stu- dietochten gevolgd en in één slag uam men de heele artistieke bende gevan gen. Op hun ateliers vond men zoo veel gestolen waar, dat twee verhuis wagens .ncodig waren, om alles te bergen. Een vloer ingestort. Io bet dorpje Armenton, op het oogenblik dat eeu priester een ster vende bediende, stortte de vloer van het huis in en vielen de talrijke aan wezigen met al het huisraad en een deel van het gebouw omlaag. De zieke en vier personen werden gedood en veertien anderen werden gewond.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5