ê6b en al da voorgestelde redactie wijzigingen afzonderlijk te bespreken Het beste zai zijn om mede te dee en welke wijzigingen de *o?rf03t?lde redac'ie der Reg. in bet debat oader- ging, vorr zoover die wijzigingen van belang zijn zoowel voor den handel als voor do consnmenten. Wü hadden dan allereerst de dis cussie over art. 2, wel een der voor naimste, luidende ..Het is verboden margarine te ie veren, in eoD winkol of eenig ander openbaar verkooplokaal voorhouden te hebben, uit te stallen in het open- baar. rond tö brengen, rond te venten, te vervoeren, of te doen vervoeren, uit te voeren of ten uitvoer ut uit voer in opslag te hebben, indien niet ep de buitenste verpakking, of, ia de waar onverpakt, op deze zelf het woord „margarine" voorkomt in dui delijke letters van zoodanige afmeting en zoodanig aangebracht als door Un- zen Minister van Binuenl. Zaken zat worden bepaald en in de „Nederland- acne Staatscourant" aangekondigd. Die aanduiding moet, indien de mar garine in een winkel of eenig ander openbaar verkooplokaal voorhanden is of in het openbaar wordt uitgestald, voor de bezoekers ot voor het publiek duidelijk zichtbaar zyn. Bij het rondbrongeo, rondventen ot uitstallen in bet openbaar vau boter en van margarine wordt al degedra gen, vorvoerde of by die uitstalliDg aanwezige boter en margarine geacht te worden rondgebracht, rondgevent of uitgestald. Bij het uitstallen van margarine op een markt of dergelijke openbare verkoopplaats moet door den hande laar by die waar een daarboven rei kend bord zijn geplaatst, waarop in duidelijke en voor het pubiiek duide lijk zichtbare letters het woord „mar garine" is gesteld. Zijn beide kanten van her bord voor het publiek zicht baar. dan moet het opschrift aan weerszijden zyn aangebracht. Bii het voorhanden hebben van margarine in een winkel of ander openbaar verkooplokaal voor dsn ver koop van dat artikel of van botsr en margarine moet onmiddellijk oovod de buitendeur of buitendeuren, welke toegang geeft of geven tot dat ver kooplokaal, en op de winkelramen, die zich het dichtst aan weerszyden van die deuren bevinden, in duidelijke en voor het publiek duidelijk ziebt- bare letters het opschrift „margarine zijn gesteld. Tot do in uit en iu de volgende artikelen bedoelde winkels j of andere openbare verkooplokalen wordt ook gerekend da voor die win kels of verkooplokalen ter uitstalling gebezigde ruimte. Gelijke opschriften als die bedoeld by het voorgaande lid, op dezelfde wyze aan te brengen, zijn verplich tend ten aanzien van bereid plaatsen van margarine, alsmede van by mar garioebereiders of bii margarinebau- deiaars in gebruik zijnde pakhuizen en dergelijke gebouwen, waar marga rine in opslag ligt." In den loop der discussie werd allereerst overgenomen een amend, der comm. van rapp. om in de eerste alineas to lezen „op e nige andere voor her publiek toegankelijke ver koopplaats", zoodat ook markten bin nen do bepaling vielen. Aangenomen werd met 58 tegen 9 stemmen eeu voorstel der zelfde corn- missie om ook den invoer van boter onder de bepalingen der wet te bren- gen. Aangenomen werd verder een amen dement vau don heer PyUersen (o.in. in beginsel verdedigd door den lieer Liefrinck, die óe wet niet tot een doode musch wilde maken) bepalende, dat niet alleen op de buitenste (of, zooais de C. v. R. wilde op de voor naamste) verpakking, doch op alle verpakkingen het woord „margarine moest voorkomen. Art. 3 luidde: Bij bet voorhanden hebben van boter en margarine in e6n zelfden winkel of ander openbaar verkoop- lokaal moet laatstgenoemde waar zich bevinden in eeu afzonderlijk gedeelte van dat lokaal of van de aldaar aan wezige boter zyn gescheiden door een voor de koopers duidelijk zichtbaar schot. Voorts moet bij de margarine een daarboven reikend bord zijn ge plaatst. overeenkomend met dat by hot 4e lid van art. 2. By het op een markt of dergelijke openbare ver koopplaat-s voorhanden hebben van boter en margarine aan een zeilde uitstalling moéten böide waren van e''zander gescheiden zijn door een voor de koopers duidelijk zichtbaar schot. Het gelijktijdig rondventen van boter en margarine door denzeifden persoon of dezelfde personen is ver bodoö. De lieer Pyttorsen stelde voor de laatste al. aldus te lezen „Het gelijktijdig rondventen vau boter en margarine door denzeltuen persoon of dezelfde personen is ver boden, tenzij overeenkomstig de door Onzen Minister van Binnenl. /aken vast te stellen bepalingen, do verpak herkomst, eu dan de in d6u handel algemeen gebruikelijks aandaidingeo van de qnaliteit der waar. Bij verzending zal op de buitenste verpakking, behalve het genoemde in het vorige lid, niets anders mogen worden geplaatst dan het adres van hem, voor wien de waar bestemd is, en de merken, die, volgens de gewoonte van den handel, voor het vervoer noodig zyn. Mochten buitenlaudscbe wetgevin gen dit noodig maken, dan zal onze Minister van Binnenl. Zaken afwij king van het in de beide vorige zin snede voorgeschrevene kannen toe staan. Ondanks het bezwaar van de hee- ren Mees en De Waal Maloh'jt tegen tegen het uitsluiten der eigenlijke fa brieksmerken, bleef dit artikel met geriüge wijziging gehandhaafd. Na art. 5 stelde de heer Pyttersen eeu nieuw artikel voor om bedriege- lyke advertenties, reclames enz. voor vetwaren die geen boter zyn aan ban den te leggen. Daartegen werd het bezwaar gemaakt, dat dergelijke ad vertenties enz. op zichzelf geen vol doende aanwijzing zyn voor fraudu leuze bedoelingen om er op te kunnen vervolgen. Eu do heer Pyttersen trok dus zyn amend, in. Verworpen werd een ander amend, van denzeifden afgevaardigde om bij den uitvoer van vetartikeleu (geen boter zy'nde) een specialen geleide- brief te vorderen. Art. 6 wijst de ambtenaren aan (boterinspecteurs en boter visiteurs) met het opsporen der by deze wet strafbaar gestelde feiten belast. De Comm. van Rapport, wilde de laatste heeren boterkeurders noemen, maar de fReg. en de Kamer, vonden dit goen mooi woord. Het werd met 47 tegen 18 stemmen verworpen. Overgenomen werd door den Min. het amend- der Comm. van Rapp. om d# wet ook toepasselijk te maken op de openbare middelen van vervoer, wanneer de Comm. door een nadere wijziging die zy toezegde, wilde zor gen dat door de visitatie geen belem mering in het verkeer zou ontstaan. Heden wordt over de artt. 7—10; gezamenlijk beraadslaagd. G. Jr. king der margarine duidelijk afwijkt van die der boter." De heer Pyttersen wilde dus niet de verbodsbepaling, doch alleen waar borgen tegen bedrog door middel der verpakking. Daarentegen stolden de heeren Troelstra, Van Kol en Schaper voor de verbodsbepaling der laatste alinea te doen vervallen, omdat dit in strijd was met het belang van den handel en den kleinen consument. De Rogeeringscomroissaris nnm dit amendement over en de heer Pytter sen trok het zyne in. Art 4 luidde: By het woord „margarine" is op de waar en de verpakking geen andere toevoeging geoorloofd dan de naam of de initialen van den boreider, van den vorkooper en Yan de plaais van Brieven uit Berlijn. Particuliere correspo7identie. Uit mijn dagboek De feesten op 4—6 Mei. II. Zaterdag 5 Mei. Des morgens hadden in het artille riekamp by Jüterbog in tegenwoor digheid der Keizers, groote oefenin gen met nieuw geschat plaats, waarby uitsluitend niet scherp werd gescho ten. Hierbjj hadden uitsluitend mili tairen toegang. DE GALAVOORSTELLING IN DE GROOTE OPERA. Het bloed kruipt, v.aar het niet gaan kan. Hoewel ik van de inten dantuur der Koninklijke schouw burgen bericht had ontvangen, dat er voor de groote gala-voorstelling goen plaats disponibel gestald kon worden, ging ik toch onwillekeurig, toen ik van het station Friedrichsirasse de stad in kwam, den kant op van de grooto opera. Overal was het in deze buurt voor het publiek afgezet, doch met behulp van myn „Passirkarte". voorzien van den stempel van het „Polizeiprasidium", mocht ik overal passeereu en kwam zonder kleerscheu ren by de opera. Op het kolossale plein, tusschen het standbeeld van den grooten Frits en de Öchlossbrücke, dat voor voetgangers geheel was af gezet, stond een bijna onafzienbare dubbele ry van equipages, naast elkaar opgesteld met de koppen der paarden I naar het front van de opera. De voorstelling was al begonnen, j toeu ik de vestibule binnentrad, waar eeu paar Saisses in groot gala met steek en staf heen en weer liepeD. Op goed geluk ging ik op een van do heeren in rok af, die by de loket ten stonden, maakte my bekend en vroeg of er nog mogelijkheid bestond, iets van de voorstelling te kunnen zien. Hetzelfde vroeg een correspon dent van een blad uit New-York. Het eluk was ons dienstig. De inspec teur ging zelve met ons mee en be zorgde ons op den derden rang aan de rechterzijde twee goede staanplaat sen, vanwaar wij de geheole zaal eu vooral de groote Keizerlijke loge ge- heel konden overzien. De eerste aanblik was in eeu woord overweldigend. Waarheen men zag- tfik keren de diamanten, kostbare toi letten, blanke schouders, veelkleurige uniformen. Het oog, dat eerst als 't ware verblind was door het belle elec- Irische licLtait duizenden gloeilampjes eu nog aan de velerlei kleuren moest gewennen, kwam langzamerhand tot rust, zoodat ik na een kwartiertje een moer speciale inspectie kon gaan houdeD. In de groote hofloge tegenover het tooneel iu het midden de twee Keizers. Slechts nu en dan spraken ze een eukel woord met elkaar, doch door gaans volgden ze aandachtig den Yoort gang yan hot spel. Franz Josef, in pruisiche generaals-uuiform, nog een slanke, vrij rechte gestalte, zat meestal m6t een ernstig gezicht en gefronsde wenkbrauwen voor zich uitte staren, anders dan men bem gewoonlijk op portretten ziet. Het smalle kleine hoofd met de grijze,bakkebaarden is zoo goed als kaal. Het gezicht is door ontelbare kleine rimpeltjes door ploegd. Naast hein was Keizer Wil helm in zyn schitterende Oostenrijk- sci:0 Cayalerieuniform, een toonbeeld van zelfbewuste kracht. Attila un paotalon van scharlakenrood laken h&rmonieordea uitstekend met zyn gezonde gelaatskleur. Over den lin kerschouder hing een dolman van een beergryze kleur, afgezet inet prachtig grijs bruin bonten rand. Een brnine kolbak rustte op zijn knieen. Ik heb den Keizer nog nooit zoo opgewekt gezien als dezen avond. By de grappige passages in deopora: „Das eherce Pferd" van Auber, dat op hoog bevel gegeven werd bet speelt in China - zat hy herhaalde lijk te schudden van het lachen, zoo dat zijn dolman op zijn linkerschouder telkens op en neer wipte. Men kon het bem dan aanzien, dat by zich in moest houden, om het niet uit to proesten. Telkens, wanneer by met een vuurrood gezicht, de gepersoni lieerde gezondheid, genoegeltjk zat to lachen, wreef Lij even u, een aanwendsel met zyn be hand schoen de hand over het topje van z\jn neus. Hy amuseerde zich voor zijn naaste omgeving mee, welke over het algemeen niet veel belangstelling voor het stuk aan den dag legde, dat sedert .50 jaren niet was gespeeld. Do Keizerin en hare zusters, prin ses Friedrich Leopold en beoaora, waren wegens den rouw om hare moe der niet verschenen. Yan vorstelijke personen zaten even eens in de eerste rii de koning van Saksen in Ulanenoniforra en de lta- üaansche kroonprins Victor Immanuel in duitsche blauwe huzarenuniform. Zoowol Franz Josef als zijn gelfoke.in jaren koning Aibort, waren dikwijls ijverig met hun monocles in de weer. De Italiaansche kroonprins zat daar-1 eotegeu meestal met een strak gezicht voor zich te kijken, rechtop. Nu eu dau sprak do keizer langs zyn zuster Charlotte, erfprinses van Meiningen, been. die tusschen hen inzat, even met ziju ïtaliaanschen gast, op wiens klas siek mooi gezicht met rechten neus. kort geknipt haar en flinken zwarten knevel dau een kort oogenblikje een gliralachtjo speelde. Waarschijnlijk verstond by niet ge noeg duitsch om het stok te kunnen volgen. Aan ziju andere zijde zat eveneens een zuster des keizers, prin ses Victoria vaa Schamnburg—Lippe, terwyl de jongste zuster des keizers, Margarete, echtgenoote van b nedrich Carl van 'Hessen, naast den koning van Saksen gezeten was. Tussen en dezen en keizer Franz Josef had princes Irene, echtgenoote van prins Heiurich van Pruissen,plaats geuomen. Schuin achter de beide Keizers, zit de kroonprins in Oostenrjjksche blau we huzarenuniform. Men kan het bem aanzien dat lij do tegenwoordige ge wichtige dagen ernsiig opvat, want met een bleek, strak gezicht zit hy recht op in zyn zetel. Af en toe, wanneer zyn vader schuin naar achteren een paar woor den lachend met hem spreekt, lacht hy even mee maar daarna kykt hy weer ernstig voor zich. Tusschen bem en den Hertog van York, die sprekend op prins Hein- rich gelijkt, zit de jonge prinses Auoert van Anbalt, Prins Friedrich Leopold, prins Albrecht cn diens zoon, prins Joachim Albrecht mot wien ouzoj Koningin reeds zoo dikwijls is ge-1 doodverfd, de kroonprins van hutne- nië, urins Albert van België, de prin seu van Zweden, Rusland, Portugal, Denemarken en nog vele andere zitten evoneeDS in de grootejkeizerlijke loge. In een loge, links van het tooneel zitten de jongere prinsen, Eitel Fried rich, August Wilhelm en Oskar in groote uniform. Een beschrijving der prachtige toiletten te' geven, welke men overal zag, zon ondoenlijk zijn en te veei plaats innemen. Op alle rangen rondom flonkerden en schitterden diamanten, safieren en andere edele steeDeü in het baar, aan het corsage en om den hals van dames in groot toilet. De prinsessen droegen prachtige diademen iu het haar. Het laag uitgesneden corsage van prinses Margarete, geheel bezet met glinsterende zilveren pail letten, geleek wel wat op eon VN al- kuroG-pantssr. Langs het plafond liepen naar allo zijden, straalsgewijs uitgaande van de groote kroon iu het midden, s in gers met nagemaakte zacht getinte rozeu, hetgeen eeu effect te weeg bracht of als bel ware een deken van frissche, bloeiende rozentakken boren de schitterend verlichte zaai was uitgespreid. Zoo zacht getint op deze wijze bet bovenste geueelte van het gebouw was, zoo veelkleurig was het beneden in het parket. Dit werd geheel ingenomen door officieren, militaire afgezanten uit bet buiten land, booge staatsambtenaren, leden van de hofhouding en zoo voort m de schitterendste on meest veelkleu rige uniformen. Er was er geeu een daar beneden, die niet minstens een riiljc ridderorden droeg. Bij velen was de borst letterlijk met verschillende sterren en kruisen bezaaid. Hoogstwaarschijnlijk waren hier ook generaal Kool met zyn beide adju danten gezeten, doch onder de veel heid der uniformen heb ik de Neder- landscho uniformen niet kunnen ont dekken. Tegenover de loge der jonge prinsen, rechts vau het tooneel, waren de loges dor ambassadeurs eu gezan ten met hunne dames, allen in groot voorafgegaan door den opperhofmaar schalk, die met zyn staf driemaal op den grond tikte, kwam bet bef een kwartier later weer binnen met dit verschil, dat do oude Koning Albert zich had teruggetrokken. Na afloop van de opera kwam er leven en beweging in de ontelbare equipages op het groote plein vóór de opera, waar de laatste uren rast ge beerscht had. Bereden „Scbutzleute" draafden af en aan, luide bevelen weerklonken, koetsiers, die elkander den voorrang niet wilden geven, schreeuwden el kaar toe. Ingesloten, in de breede riemen wiegelende statiekarosseu, reden de „alierhüchste Herrscfcaften" naar het slot terug. Uit alle uitgangen stroom den de voorname invités naar buiten, do officieren den mantel losjes over de schouders, de dames iji prachtige avondmantels. Yoor veleu was het niet gemakkelijk hun rijtuig te vinden, zoodat er wel drie kwartier verliepen, voor het schitterend schouwspel was afgeloopen en de voorname rust op het plein terugkeerde. (Slot volgt.) INGEZONDEN MEDE DEE LIN GEN. 30 cent per regel. Iedereen kent de namen der bron nen van Vichy Etat die de repu van Vichy gemaakt hebben; de Célestins, Grande Grille en Hopital. Zekere kooplieden profiteeren dan ook van hunne bekendheid met ze door andere bronnen te vervangen, welke men als gelijk soortig aangeeft. Om deze bedrie gerij op koïte wijze tegen te gaan, heeft de Compagnie pachteresse op den hals der flesschen een blauw schijfje doen plakken met de woor den «Vichy Etat», dat de kooper moet eiscïien als waarborg der echtheid. Daar by dergelijke groote gala voorstellingen de machtige etikette het applaudiseeren verbiedt, bleef alles stil/ toen het scherm na eik ba- drijf omlaag ging, niettegc-ustaande Keizer Wilhelm voortdurend con araore had zitten lachen. Gedurende de pauze na het tweede bedrijf trok het bof zich iu de koninklijke aparte- men ten terug. Keizer Franz Josef met prinses Heinricb voorop, daarna de prins van Napels mot prinses Victoria, vervolgens Keizer Wilhelm met zyu zuster Charlotte en Koning Albert roet prinses Margarete. Precies vol- geus den rang en in dezelfde volgorde. „Kunst na Arbeid". De Chr. Muziekvereniging „Kunst na Arbeid", onder directie van den heer C. G. J. Rühl, zal op tweeden Pinksterdag een boottocht houden naar Marken, Muiden en Muiderberg. Na aankomst te Marken wordt eene kleine godsdienstoefening gebonden, waarna men te Muiderberg eenige ge noeglijke oren zal doorbrengen. Donderdag slaagden te Amsterdam voor hei akte-ex aan en L. O. de dames G. Mooij, E. Oudshoorn eu H. C, Bcp- pioken de heeren P. J. de Braai. J. van Lien, en F. C. Mei'ster. allen te Haarlem?. Een wouw, wonende in de Ursula - straat, die Donderdagavond met haai en haar zwager te Amsterdam een- feest van. het Leger des Heils was gaan bijwonen, werd bij terugkomst door haar schoonzuster opgewacht. Deze was ontstemd, dat haai man zonder haar was uitgegaan en koelde haar boosheid op dc vrouw. Zij, stak haar met een mes in het hoofd, waardoor een wonde werd veroorzaakt, die; dooi' een genees heer op het politiebureau moest wor den aangenaaid. Dat weten onze getrouwen ook wek die zoo nu en dan al eens voorbij bomen drentelen, en eeu blik werpen naar de welbekende vensters, van waar al zooveel wetenswaardig nienws den volke is verkondigd. Maar op het oogenblik is er nog niets anders te zien, dan de woorden „Uitslag Ka merverkiezing", en, o parodiede namen der candidaten, zonder de ver beide getallen. En de redacteur die met gemaakte kalmte heen eu weer ioopt, kan niets anders doen dan tot gedold aanmanen. Buitenshuis zyn vele krachten voor „Haarlem's Dagblad" bezig. Ln elk der zeven stembureaus zit listiglijk een afgevaardigde van ons blad, en teekent op expresselyk daarvoor gemaakte formulieren ijverig, en bovenal nauwkeurig, streepjes achter de nainen die door den voorzitter worden opgelezen. Een, twee, drie, vier en de vyfde valt daar schuin door heen, juist als by bet turven tellen Zoo na en dan schiet er geruisch- loos een hunner trawanten binnen er zyn er twee van dit soort hy rnkt bet beschreven blaadje ijlings weg onder de bezigo vingers en trapt er haastig mede op zyn rijwiel naar Kleine Houtstraat 14. Hoe meer; blaadjes daar aankomen, hoe drukker het er wordt. Bniteu groeien de kijkers, die slechts sporadisch voorkwamen, aan tot een menschenklomp, een straatversperring, maar geen politieagent deukt eraan die te verwijderenin den verkiezings tijd is veel geoorloofd. Binnen is een groote trap neergezet, by het raam, waarop de plakkaten zyn geplakt. Een der medewerkers zwaait daar onvermoeid een kwast met lym, maar pas heeft bij de ge tallen vastgehecht, of hy rukt ze al weer los, want door nieuw ingeko men formulieren zijn alweer wijzigin gen noodig geworden. Da Indruk Wanneer wy dén indrnk nagaan, II dien de uitslag van de verkiezing q het publiek heeft gemaakt, dan via, den we over 't algemeen eon geToel van teleurstelling bij de volkspartjj, Aan deze zjjde had men iets mee; r verwacht, men hoopte er wel degeljji op, dat de heer Modoo in herstemmiq komen zou en wanneer dan zijn tegen, caodidaat de heer Yan Asch vao Wyck was geweest, zon inderdaad di heer Modoo een goede kans hebbes gehad. Weliswaar was indertijd hel succes van den volkscandidaat by dj laatste kamerverkiezing te Haarlem, den heer Yallontgoed, zeer luttel go- weest, maar deze was bij de kiezers weinig bekend en de heer Modoo was voorzeker de besie candidaat, dien ds volkspartij brengen kon. ladien mej deze verkiezing dus als krachtmeter beschouwen kan, dan staat het vast, dat de volkspartij in Haarlem nog niet sterk is. Men dient daarbij köt oog te houden, dat de liberalen bovendien nog verdeeld waren. Hadden zy slechts éan candidaat gehad, dan zou het stemmen verschil frappant zyn weest. Tusschen deze beide candidaten, de beeren Jhr. van Stvrnm en Mr. de| Kanter, heeft het er' gespannen. He: verschil tusschen hen is slechts it stemmeD. Yoor den eerstgenoemdea candidaat is dan ook veel moeite ge- daan i en het feit, dat bjj geboren Haarlemmer is zal bij veleu wel eea aanbeveling zijn geweest. Iutusschea was er den dag voor do verkiezia?1 nog door niemand met zekerheid te zeggen, of de heer de Kanter dan wei de heer Yan Styrom de meestej stemmen zou bahaleu. Zelfs zij, dij de kaart van 't land het best henceo, waren iu onzekerheid. Dai de liesr Yan Asch van Wyci in herstemming komen zou, verwachtte Op.alraat krjjgt men er schik in.iffien eywwtfïSwiieï.Irt aTÏÏI Zj die ach met een opschrafboekjeoot w-, De heer Dr. Scheltcils, geneesheer op het gesticht Meeremberg, reed D onder- dagmiddag per rijwiel in de Groote Houtstraat, toen een jongen onver wacht een stole tusschen zijn rijwiel wierp, waarbij hei voorwiel gTooteudeels vc-rnield werd. Een politieagent-, die gewaarschuwd werd, achtervolgde den knaap, die met zijn makkers d'c vlucht genomen, had. zoodat de dader zijn straf niet ontloopt. Dc rechercheurs van Halst cn .Jan sen hebben de brutale; lijsterdieven op gespoord P. P. J., van beroep draaier c-n J PT. v. D.. van beroep loopknecht. Twee der gestolen lijsters zijn in beslag genomen, de twee andere hadden zij de vrijheid gegeven. Hedenmorgen om 8j uur had' eeu felle schoorsteenbrand plaats bij den water- en vuurkoopman van Meel in de Gastlvuislaian. Door twee politieagen ten werd het vuur gedoofd. Woensdagmiddag werd juffrouw C in de Hagestraat dooi' voorbijgaande kinderen gewaarschuwd, dat men bezig was zink van een plat dale achter hare woning te stelen. Toen zij; ging kijken zag zij; niemand meer. De rechercheurs Jansen en van Halst .spoorden de da- dtus op. Twee knapen vsm 10 en 12 jaar, waarvan eeu naast de bestalen© woont. Zij hadden, een groote hoeveel heid zink langs een smalle dakgoot mee gesleept door de dakkapel! binnen ge haald en onmiddellijk bij een op koo per verkocht. V arkiezingsbeeld. Donderdagavond 6 uur 't Plechtig oogenblik schuift langzaam maar ge wel dig nader. Ons bureau schynt aan de algeroeene opwinding van wie-zou- het-worden geren deel te nemen. Het staat daar zoo rustig en genoegelyk in de Kleine Houistaat, alsof de storm der laatste dagen hier ongemerkt voor bii was gegierd, alsof wy geen veel kleurige vergaderingen hadden bijge woond tot bet ons groen en geel voor de oogen begon te worden, alsof wy geen renzen-advertenties hadden op genomen over de topic of the day het onderwerp vau den dag, tot 'ie krant er letterlijk bol van stond, het nieuws er haast uitgedrongen werd. „Bcbijüt" schreven, wij, want in derdaad, dat alles is slechts sebijn. I hadden gewapend om „eventjes" den uitslag op te teekenen, doen niets dan krabben en doorhalen. En de anderen voelen de spanning in zich stijgen. Het is of de verschillende Kamer- candidaten eyen zoovele worstelaars zijn geworden, die elkaar ten aan- schouwe van het publiek ora het iyf vatten en neer trachten te drukken. Tot eindelijk de ijjmkwast voor goed weerkeert in het bybehoorend potje, en de woorden „Herstemming tus schen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wyck en Jhr. Mr. F. W. van Styram" niets meer aan duidelijkheid te wenschen overlaten. Natuurlijk is eeu elk verwonderd, maar lang niet iedereen tevreden als men uiteengaat, behalve misschien wy. die rusten op onze lauweren, als hst bulletin in zee is. Dit bulletin luidde als volgt: Bij de heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staien-Gene- raal (Vacature Rethaan Macaré) wer den uitgebracht 3309 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Van Styrom 728, De Kantor 685, Modoo 633, van Asch van Wyck 749, Yan de Katnp 2G8, en Muller 246 stemmen. Herstemming tusschen de heeren VAN ASCH VAN WIJCK en VAN STYRUM. - 3ï ao o -- i lOCTOSGO L .y BS; 5JSCO - flgacfflt-3>èc De ongeldige stemmen. Misschien zullen onze lezers zicli ver wonderen over het groote aantal on geldige steamnen. Deze. biljetten, volde den niet «<m de voorgeschreven vijjZe van stemmen,. Op enkele waren, alle candidaten doorgestreept, behalvta den- gene dien men blijkbaar hebben, won; op andere waren ai 11 c stippen, zwart gemaakt, op weer andere geen der stip pen op nog andere vvaa eeu kruisje of sterretje achter den naam van den gewenschte-n candidaat geplaatst. 't Is kras. dat, er nu nog negentig menselien, niet op die hoogte ziju van de manier waarop ze moeten stemman. g-G eS ë-H-s Stags-- O p G b «.S ll|l! Pd GG 'Ji es ook wel niemand verwonderd hebben, dat deze candidaat het hoogste stem- meccyfer heeft verkregen. De candidaturea van da heem Prof. Muller en Yan de Kamp heb ben bat niet verder dan tot een suc ces d'eatime kunnen brengenwij geloovan nist, dat velen de meaning waren loegedaan, dat zy een kans op herstemming zouden hebben. De vermoedelijke uitslag. Natuurlyk vraagt men zich af, wat nu de definitieve uitslag wezen zal. HetEtemmenyerschil tusschen debeiJ in herstemming komende candidaten is zóo luttel, dat de doorslag zskar zal moeien komen van de overige kiezers. Het komt ons voor, dat de liberalen die op Mr. de Kanter hebben gestemd, nu om redenen van tactiek op Jhr. Vaa Htyrum zullen stemmen, het zjj de kiesvereeniging Vooruitgang die caudidatuur steunt of zich onthoudt, Of Jhr. Var. Styrum ook by de volks- party steun zal vinden, zal moeten biyken. Yóor de earste stemming is wel eens verluid, dat daarop weinig te rekenen zou vallen. Intusschen zal zy ook Jhr. Yan Asch van Wyck wei niet stemmen, bei is dus niet onwaarschynlyk, dat de party zich onthouden zal. Y ellichi kon laatstgenoemde candi daat rekenen op een aantal stemmen, die nu zyn uitgebracht op de heeren Muller en van de Kamp, maar zeker niet op allen. De kiezers van den heer van de Kamp waren, naar iiet schynt, vaa politieke richting nogal verschei- den. Zelfs al wilde de scherpzinnigste man uit deze cyfers den uitslag voor zeggen. daa nog zou zjjn rekening faliekant uitkomen, omdat er van da 5810 kiezers maar 3399 zyn opgeko men (.90 stemmen waren van onwaarde) en er dus niet minder dan 2411 zya weggebleven. Wie deze kiezers zjjo geweest valt uatuuilyk niet te zeggea Des :e raadselachtiger wordt de uitslag, wanneer men nagaat dat aaa deze eerste stemming 54-3 kiezers hebben deelgenomen (of althans heb ben kunnen deelnemen) die by de herstemming niet meedoen, omdat ze dan geen kiezer meer zyn. Hier staat tegenover, dat er aan die herstemming 1195 kiezers deelnemen die 15 Mei kiezer worden eu dus aan deze eerste stemming geen dee! ga- nomen hebben. Het spreekt vanzelf, dat deze verandering op de party ver houdingen yan grooten invloed kan nen zijn. Wy laten een opheldering van deze wijziging iu bet kiezerskorps volgen: Getal kiezers in 1899 5340. Verminderd door vertrek met 157 kiezers, overlijden met 136 w iiibetalir-g met 163 niet aangeslagen in een rijksbelasting 74 woningkiezers niet meer hetzelfde perceel be wonende 5 onder curaieelestelling 2 n loon kiezer, thans te wei nig inkomen hebbende 1 Ioodkiezer, welke zich met opnieuw heeft aan gegeven 1 geen spaarbankboekje meer hebbende 2 door het genieten van onderstand van een in stelling van weldadig heid 2 Totaal 543 kiezera. Vermeerderd met 1195 Totale vermeerdering 052 Getal kiezers op 22 Maart dus 6492. Dit getal bedroeg in 1899 5840 1893 4756 1897 4791 1896 2891

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2