Tweede Blad, Haarlem in 1830—1831. Praatjes ever Natuurkunde au Geneeskunde. Een Lijdensdrama. behoorende bij „HttaHem's Dagblad" van Donderdag 21 Juni 1900. Mo. 52O 6. Eene historische schets uit onderscheidene bronnen, door W. P. J. OVERMEER. XT. De 25ste Juli 1834 was eindelijk aangebroken, de dag waarop bet lang verwachte besluit dat ook Haarlem hare kinderen zou terug geven, door den Koning werd ge teekend. Aan de Officieren on minderen der mobiele Schutterij werd onbepaald verlof verleend, terwijl de Staven onder de wapenen moesten blijven. Op den 22sten Augustus d. a. v. was dan ook het uur geslagen, waarop de Schutterij van Leiden kooiende, dec Haarlemschea grond weder be treden zou. De vrij lange tocht had op de manschappen zijn invloed doen gelden, daar hunne marsehtecue het eigenaardige karakter verkregen had, dar het midden houdt tusscheo oen nette tenue en ceu ontredderden toe stand. Om de:-;e reden werd dan ook, voor dat ze door de Spanjaardslaa1; en vervolgens door den Haarlemmerhout onze stad zouden naderen, order ge geven, cui een korte rust te houden en daarna weder aan te treden. De geheele siad was in beweging, overal vlaggen, groen, opschriften en bewijzen van hartelijke verwelkoming. Bij zulke gelegenheden drukt de al- getoeene geestdrift zich ook in de dagbladen uit. Vooral dan zijn die tolken der geschiedenis waar, en geven een weerklank van het gevoel, dat dé bevolking bezielt, eu, wat in hunóé kolommen te lezen staat is onder den indruk van bet oogenblik geschreven. Ik meen daarom geen vrijheid te hebben aan bet bericht omtrent de ontvangst der binnentrekkende troe pen te dezer stede, iels af of too te doen, docb het woordelijk te moeten meedeelen „Den 22sten Augustus (4834) op den middag, is van Lejjdeu binnen nengekomen het 1ste bataiilon van de 2de afdeeling mobiele Schutterij, sa mengesteld uit de stedelijke Schutte- ryea van .Noord Holland, met uitzon dering van die der hoofdstad, onder commando van c'en Majoor Pabst Rutgers, onder wiens bevel hot, nn bjina vier jaren geleden, nadat het hier ter stede was vereenigd geworden, is uitgetrokken, ten einde bü het doorbreken van het Belgisch oproer, voor de veiligheid van dec Oud Nederlandschen grens en het behoud der bolwerken, die denzelven verde digen, te holpeQ waken. Ook dit ba taljon, 't welk op deszelfa verzoek bet eerst by het leger la velde is ge plaatst geworden en dsel heeft gehad aan den tiendaagschen veldtocht, is in de beste orde teruggekomen. Het is door de manschappen, daartoe be hoorende, die zich reeds met verlof in deze gemeente bevonden, door öe dienstdoende Schutterij, met derzelver muziek en door een detachement Kurassiers op eenigen afstand van de stad opgewacht en begeleid naar de vlakte voor het Paviljoen in den Hout, alwaar het is opgemarcheerd endoor Burgemeester er: Wethouders bij monde van den Burgemeester, Jhr. D. Hoeufft, verwelkomd. De he&r Hoeufft heeft de manschappen daarbij herinnerd aan ae gegeven toezegging bë hun 'vertrek naar de grenzen, dat voor het onderhoud van vrouw en kinderen zou worden gezorgd, eu aan de trouw, waarmede de burgerij aan deze toezegging heeft voldaan. Hy heeft beo gelukgewsuscht met hunnen terugkeer iu hunnen huiselyken kring hen vermaand en zyn vertrouwen te kennen gegeven, dat zy, evenals voor been, hunne gewone werkzaamheden zouden hervatten, on dat, zoo onver hoopt het Vaderland opnieuw hunnen dienst mocht vorderen, zy even blij moedig als vroeger voor vier jaren, aan hunne verplichting zouden voldoen. Eene overgroote menigte beeft deze plechtigheid bygewoond en is met de manschap door de Regeering begeleid, ter stad ingetogen. Aan de houtbrug was van stadswege een eereboog op gericht. Allerwege zag men vlaggen wapperen en verscheidene inwoners hadden hunne woningen ter eere van dezen dag bijzonder versierd. Do ge zameulyke officieren zyn heden door de Regeering op een dejeuner genoo- digd. De onderofficieren en schatters zullen ter gelegener tyd worden ont haald." Het moet dan ook een wonderschoon schouwspel geweest zyn, toen ze zich op de Groote Markt hadden geschaard en volgens een ooggetuige volgde na het commando„Schoudert 't geweer" het bevel„Zet af", waarop de kolven als met één enkelen slag neervielen. Het was esn verrukkelijk geluid voor de omstanders, vooral voor de jeugd, die hoogen roem droegen op onze schutters. Den 25aten Augustus lezen we o.m. het volgende in de courant: „Den 24sten Augustus is de ge boortedag van onzen geliefden en ge- eerbiedigden Koning, na het houden der godsdienstoefening met de meeste vreugdebetooning gevierd. Schier al de inwoners hadden hunne woningen van vlaggen voorzien. Des middags hebben de troepen alhier in bezetting, bestaande uit het depot-bataljon van de 17e afdeeling infanterie en het depot van de afdeeling Kurassiers no. 9 parade gehouden. Des avonds heeft een fraaie illuminatie in de Herten baan en van den Dreef, alsmede het verlichten van de logementen en het lokaal der Sociëteit „Tronw moet Blijken" en de muziek van de stede- ljjke Schutterij eenlmenigte wandelaars naar den Hout gelokt." (Slot volgt). Parijsclie Brieven. Particuliere Correspondentie voor Haarlem?s Dagblad1'.) Parijs, 10 Juni 1900. IV. Voor we onze wandeling over de tentoonstellingsterreinen voortzetten, wil ik u in het kort verhalen van de landverhuizing die met de Pinksteren naar Parijs is geschied. Ge hadt verleden Zaterdagavond eens aan het Gare du Nord moeten staan, ge zoudt u afgevraagd hebben of er aan in een naburig land hongers nood of oorlog of een dergolyke ramp dreigde, dat de menschen in zoo groe ten getale naar de lichtstad kwamen stormen. Er arriveerden Zaterdagavond ach ter elkaar twee excursie-treinen uit België, en de stoet, welke daar uit kwam, had ongeveer drie kwartier noodig om van het perron op straat te komen, 't Was er echt gezellig aan het station, jammer maar dat geen maatregelen werden genomen voor een dergelijke toestrooming van menschen, zoodat velen der wachtenden hun familieleden die overkwamen, niet konden herkennen in den stoet- Ge herinnert u dat in het begin myner correspondentie werd gezegd, dat de tentoonstelling tégen Pinksteren ongeveer zou afzijn, en dat het dan een algemeen dringen zou worden om het feest van den arbeid te mogen bezichtigen. Nu, voor een deel is de meening van m'n zegsman odjuist ge bleken, want ook nu is de tentoon stelling r.og niet geheel af. maar voor het andere deel heeft hy volkomen juist geprofeteerd. Want weet ge door hoeveel personen met de beide Pink sterdagen de exposition is bezocht ge worden, lezers en lezeressen? Door 1,030,368, zegge door een miljoen dertig duizend drie honderd acht en zestig personen, dat is dus door twee maal zooveel menschen als de heele bevolking van Amsterdam, de hoofd stad van ons land, telt. Gedurende de zes weken dat de ten toonstelling ge opend is, hebben nu al circa acht miljoen personen de terreinen be treden. Dat hotelhouders, theater-direc teuren en stalhouders goede zaken maken, kunt ge u wel voorstellen. Indien er onder u mochten zyn, die naar Parys wenscben te komen, ik zeg u, breng geld en veel geld mee, want ge kunt hier niet veel bereiken, zoo gij hot aardsche slijk niet in vol doende mate in uw portemonn&ie hebt. Eén staaltje dat leeft, hoe profijt wordt geslagen uit het druk bezoek is dit voor den rit van de place de la Con corde naar het Gare du Nor'1, waar voor men anders een paar francs be taalt, moet men nu tien francs af dragen. De koetsiers zyn dan op het oogenblik ook de mannetjes die wat te zeggen hebben, er is sprake onder hen van een aigeraeene staking, maar tot nog toe is er van stilstand in het gerij der duizenden en duizenden fiacres niet veel te merken geweest. Eerst vreesde men met groote vreeze voor de financieel© uitkomsten van de tentoonstelling, maar nu kan men die vrees wel voorloopig opzy zetten, want de zaakjes gaan bester wordt geld by stroomen verdiend, vooral door degenen dia voor proviandeering van de bezoekers zorgen en door hen die in de verschillende theaters hun grappen den volke vertoonen. De entrée voor de tentoonstelling is in schyn maar weinigop som mige uren van den dag, 's morgens en 's avonds, twee tickets (f 0.55), op andere oogenblikken, 's middags, 1 ticket (f 0.27'/a); doch er worden Yoor zooveel dingen aparte en tree's geheven, dat ge zeker wel tien en twintig maal 27'/a cent of 55 cent betaalt. Eeu gelegenheid is er waar ook het bezoek vooral druk is, ik bedoel bet trottoir roulant. Op Pinksteren werden hiermee vervoerd 150000 per sonen. is dus evenzooveel kwartjes of f 37,500, een mooie ontvangst voor twee dagen. Dat trottoir roulant is voor een groot deel der bezoekers, maar vooral der bezoeksters, een groote aantrekkelijkheid. Het vereischt nog al eenige handigheid om op het snelst draaiende der drie platvormen, welke het trottoir roulant vormen, te komen. De grappigste sprongen ziet men daarbij maken, de leelykste gri massen uitvoeren door hen, die niet zoo vlug in het springen op het reus achtige, draaiende trottoir zynen dat veroorzaakte natuurlyk de grootste vroolykheid onder hen die wel vlag kunnen afwippen. Zooals ik u vroeger meedeelde rydt het trot toir roulant slechts «m een heel klein deel van het tentoonstellingsterrein en staande op 't vlugst zich bewe gend platform heeft men toch nog een half uur noodig om rond te ko men een bewjjs hoe ontzaglijk groot de terreinen zijn. Een kennis uit Am sterdam, die hier van Zaterdag tot Donderdag over was, zeide my dat de exposition te groot was, hij had nog geen kwart kannen afzien. Wij waren in het bezichtigen in den laatsten brief gebleven by de Indische afdeeling en daar de president der Republiek Donderdag ons paviljoen kwam bezoeken, bestaat er gereede aanleiding otu wat uitvoeriger op deze inzending van ons terug t8 komen, Er is maar één roep over onze kolo niale afdeeling: dat ze iets aparts biedt en dat op geen koloniale inzen ding dat eigenaardig cachet is gedrukt, als hetwelk onze inzending kenmerkt Vooral de tempel, waarvan de af gietsels naar ik hoor by u in Haarlem tentoongesteld zyn geweest, doet uit stekend goed zooals by daar staat, tusschen de twee Sumatra-huisjes in. Een statige rust gaat uit van het Oosterscb gebedenhuis en Pransche beeldhouwers bewonderen zeer de eigenaardige vorming der beelden. Uw stadgenoot, de heer von Saher, de directeur van 't Museum voor Kunstr.yverheid te Haarlem, die zelf de afgietsels in Indië heeft genomen en die op den bouw van den tempel een nauwlettend toezicht heeft ge houden, heeft dus met de andere heeren, die zich ten dezen verdienste lijk maakten, wel eer van z'n ,}verk. De opbouw geschiedde door onze geniesoldaten, onder leiding van kapi tein Stütten, door wie ook de Sumatra- huisjes zyn neergezet. Deze huisjes met hun kleurige tinten vormen een eigenaardige tegenstelling met de rustige pracht van het witte tempel- liuis. En toch is er niettegenstaande verschil ia de onderdeelen, eenheid in de gansche conceptie. Ook aan het inwendige der drie gebouwen is iets dat treft, door z'u eigenaardigheid. In den Hindoe Javaanschen tempel heerscht groote stilte, 't is alsof de menschen," die zyn binnengetreden, voelen, dat ze op een gewijde plaats zyn, want bijna fluisterend wordt er gesproken, lu bet midden van het gebedenbuis vindt, ge een kleine beeld groep, twee reine figuurtjes, staande op een door Lion Cachet ontworpen bank. Het inwendige der Somatra- buisjes is daarentegen levendig, er zit iets zonnigs aan, vooral aan do tentoonstelling in let rechtse he htrsje. Gij vindt hier een prachtige iuzfnuiug van den Soesoehoeao van Soeroekarta een schimmel met toernooizadel in het midden, met daarvoor een ryke ver- zameling Wajangkoppen, alleraar digste indische gezichten. Gy vindt hier verder stapelproducten ic baar oorspronkelijke verpakking: koffie, tabak, tin, mais; vorder een ver zameling van Hinioescbe afgods beelden, een collectie zonneschermen, een aapmensch, die werkelyk waar heel weinige vervorming behoeft om tot raensch te worden. Datt is er een. puike verzameling van vruchten, za den, kortom vau al het schoone dat dö zoo wolige natuur van onze Oost levert. In het gebouw, dat links zich be vindt van den tempel, ziet ge een model van de Marinewerf te öoera- baya, van Let militair hospitaal te Magalaug en versterkingen cm Indi sche Kampongs. Verder hangen er een menigte fotografieën van land schappen en volkstypen, mooi uitge voerde kaarten met grafische voor stellingen van de ontwikkeling der cultuur, geologische kaarten van de verschillende eilandenvervo'gens komt een inzending steenkool van de Ombiliëa kolenvelden, ook met kaai- ten en grafische voorstellingen. Dan is er een bijzonder mooi leeszaaltje in dit gebouw, een kamer, waarvan de wanden gevormd worden door fijn houtsnijwerk, terwijl de meubelen in denzei f den geest zyn afgewerkt. By het bezoek dat president Lou- bet Donderdag aan ons Indiseh pa viljoen bracht en waarbij hy werd rondgeleid door onzen commissaris generaal, Baron Michiel van Verduy nen, toonde het hoofd van den Fran- schen Staat zich zeer ingenomen met al wat hem vertoond werd. Vooral over den tempel uitte hy zyn bewon dering. Hem werd als aandenken een Boedha-beeldje geschonken. Nu we aan de beschrijving onzer koloniën zijn, kunnen wo gevoegelijk daarbij nemen een wandeling door de afdeeling van de Zuid-Afrikaansche Republiek, temeer omdat deze afdeo- ling juist Zondag geopend is. Zater dag waren vertegenwoordigers van de pers en enkele andere personen tot een eerste bezoek genoodigd. Da inzending van onze moedige stamverwanten in het verr9 Zuiden, bevindt zich achter de Ned.-Indische afdeeling. Ze bestaat uit een aaütal gebouwtjes, een paviljoen, een model van een Boeren-farm en de fabrieks- inrichting voor deSmyn-industrie. Het paviljoen is een net eenvoudig wit gebouwtje, waarin alle bizonderheden op de Transvaal betrekking hebbend, Z8er goed zyn tentoongesteld. Gy kunt er beneden zien foto's Yan het land kaarten met geografische opgaven over de vruchtbaarheid van het landover de gelden besteed ten gemeene natte enz.; een model van een oud kanon, doc r een Boer gemaakteen bibliotheek de portretten van Kruger, Joubert, Leydsopgezette vogels en wilde beesten dierenhuiden modellen van spoorwegrytuigen voor de Z.-A. spo reD, uit de fabriek van de firma J. J. Beynes, te Haarlemeen model van een ouden wagen, zooals die door de oude voortrekkers werd gebruikt. Op het bovenzaaltje ziet ge gedroogde huidendoor Kaffers gedragen hoe den delfstoffen, welke het land af levert; gereedschappen; een leuk mo del van oen Kaffer-piano, uit horens en blokken bestaande; tarwe, rogge, maïs enz. Dit is een zeer nuttige ten toonstelling, waardoor ge van laad en volk een vry goed denkbeeld krjjgt. Naast het paviljoen krygt gij de Boeren-farm, zooals die bestond ten tyde dat de eerste voortrekkers over de Vaal gingen. Het is een zeer pri mitieve woning, waarin menschen aan luxe gewend, zeker zouden wegkwij nen. Ge hadt dan ook de verbaasde uitroepen van de Parysche heeren, maar vooral van de dames moeten hooren, toen zy zich bewogen in het door de kleine ramen donkere ge bouwtje met een uit aarde beataanden vloer, waarvan een niet al te frissche gear opsteeg. Eerst krygt ge de mooie kamer, daarachter de keukennaast de mooie kamer is ter liokerzyde een slaapvertrek, ter rechterzijde een dito kamer en een soortstal,te oordeelen naar de tnigen welke er hangen. Al les is natuurlyk heel eenvoudig ge meubeld een gewone honten tafel, eenvoudige bedden in ijzeren ledikan ten, met als dek een beestenhuid. In het mooie vertrek ligt natuurlyk een groote bijbel en ge ziet daar ook een eigenaardigen datumwyzer tegen den wand hangeneen zwart bordje met namen van maanden en dagen en met gaatjes er in geprikt, waarin een pyltje wordt gezet. Dit eenvoudige dingske, dat altyd goed is, bewyst weer hoe praktisch de voortrekkers waren, hoe zy zich in alles wisten te behelpen. De geweren ontbreken na tuurlyk niet, overal sta3n ze by de bedden, om zoo gegrepen te kannen worden. Achter de farm ?s een pyramide opgericht, die den klomp goud voor stelt, welke in de jaren 1384—1894 uit den Transvaalschen bodem is ge haald. De totale waarde van het stak is tw88 miljard, honderd eenenveer tig miljoen, zeven honderd negen duizend vier honderd achttien francs. De pyramide heeft de hoogte van 14 Meter en ze is 2 Meter 50 in haar basis; 06u aardig stukje goud dus. Achter het goudblok vindt ge hot machinegebouw voor de bewerking van het uit de mijnen gedolven goud. Alles was in werking Zaterdag en de noodige uitleggingen weiden ge geren, zoodat ge een goede voorstel ling kreeg hoe alles ia z'n werk gaat. Ge vindt- trouwens iu het gebouw- een geschilderde uiteenzetting met de noodige opgaven over de productie, over den toestand van den bodem en?... zoodat, indien ge tenminste wat Fransch kont, ge ook zonder ui rleg wel op de hoogte komt. Leuk is de schildering op de buitenmuren vun co hoeveelheden goud door andere lan den en door de Z.-A. Republiek op gebracht. Dit laatste land is alien de baas en de wereld ziet er tevens bij welke enorme schatten die arme! arme! EDge:£che oitlacders uit den Transraalscneu bodem hebben ge trokken. Aan het machine-gebouw is een laboratorium verbonden en dan vindt ge er nog een apart staand httisj*, dat echter nog leeg cn ge stoten is. De Zuirl-Afrikaansehe Republiek maakt een besten indruk en let, zou wel jammer zyn als het stoere Boe renvolk, dat door deze ten toonstelling hier z'n nyveren practisc'ieu aard toont, als natie moest verdwijnen, door de hebzucht vau den Eugelscben buldog. Zaterdag werd ook het paviljoen voor de pers officieel geopend cibt een toespraak van Minister Millerand. Het paviljoen bevat beneden de werkzaal, een restaurant en een bu reau voor de post. Op (ie corsie ver dieping is de zaal voor feesten, op de tweede zyn bureaux voor de pers- commissie eu eindelijk krygt men een terras met bar. Het gebouwtje was al lang in ge bruik genomen, maar Zaterdag was 't eerst klaar. Enfin, 't is toch klaar gekomen en we hopen, dat men met al 't geen, waarmee men nu nog bezig is, ook eens gereed za! komen, opdat 't niet een tentoonstelling zat zijD, die, wanneer ze gesloten moet wor den, nog niet eens af is. Iets over Volksgeneeskunde. XI. Et is zeker wel geen wetenschap, waarover meiosoheuu die er geen studlie vaai hebben! gemaakt, zooveel willen meespreken als wel dè medische. En al zal i k de laatste zijn: om, te beweren dh,t< dlit- vlreemid en onnatujua-lijlk is, toch kam ik uit een. oogpunt, niet van monopolie, maar van phila.ntropie, diïfc verschijnsel niet juist voordeelig of ge- wenecht noemen. Verklaarbaar is het evenwel zeker. Er is een tijd geweest dat er geen geneeskundige stand bestond en dat de geneeskunde in haar primitieven toe stand! wind. toegepast door hetn die voor de menschheid de tusschenperso- ne-n tusschen hejsur en. de godheid1 of de goden vormden, d. i. door de priesters. Daaruit vloeit voort dat- de waarde van) het gejacwskumdig 'kunnen niet groot kon, zijn in die tijden, daar do wijze van ziekten, behandelen, niet was geleerd door waarneming, maar alleen berust-te op geloof, mythen, en gods dienstige overwegingen. Uit de oude Indische, Egyptische- en Joodsohe ge schriften. is dan ook niet veel te lezen wat men. zou kunnen, noemen een we tenschappelijke geneeskunde. Overeenkomstig het algemeen be kende feit dat de Chince-zen reeds een beschaafd volk watten in een tijd toen. Europa nog iu de diepste onwetend heid en barbaarschheid gedompeld lag, is de geneeskunde in China reeds van zeer ouden) datum. Het voornaamste werk daarover is veertig deelen. groot, waarin e-en hoofd stuk over dien pols reeds schijnt ge schreven te zijn in 2688 voor Chr., dJat is dus 4588 jaar geleden. Evenwel is de wetenschappelijke waarde Van hun geneeskunde, doorweven als ze is met astrologische droomerijen en niet be rustende op onderzoek en waarneming, zeer gering. De eerste sporen van, een opaette lijk onderzoek naar den bouw van het levend' lichalam (anatomie) en zijn ver richtingen (physiologie) benevens de afwijkingen daarvan (pathologie) vin den we bijl de1 Grieken. Ongeveer 600 jaar voor Christus stichtte Thales, Ia- ter Pythagoras een school die de ge neeskunde als een deel der natuurwe tenschappen opvatte en begon die on- afhankelijlk v&m mythen en, bijgeloof te beoefenen. Meer dan dieze wijsgeer is als ge neeskundige in de Grieksclie Oudheid bekend Hppokrates, de Vader der ge neeskunde, die verschillende geschrif ten heeft nagelaten, waarin besclmj- vingen voorkomen die op dit oogenblik neg volkomen geldend! zijn. Evenwel spreekt hot vanzelf dat biji gebrek aan ontleedkundige kennis (het Wasi een Griek verboden lijken te onderzoeken) en biji gebrek aan al die wetenschap pen, die nu als hulpvaardige dienaren den geneeskundige ten dienste staan scheikunde en natuurkunde, zij opvat tingen ganscb andere waren dan onze t egenwoordige. Nat dezen philcöooplii vinden wet dc namen van Plato, Ar i stole lee en ver schillende anderen, van minder betee- konis ondier hen, die de medische we tenschap hebben gediend, tot in 150 van onze jaartelling Galcnus oprijst als een groote figuur in, de Grieksclie ge ne i .-kunde, llij heeft als burger van het Romeinsche- rijk in Rome gewoond en goleeraaffd!, en hot is vooral zijjn ge neeskunde geweest die na. de weten schappelijk donkere lijden der mid deleeuwen. toen de geneeskunde in Eu ropa weer als vau ouds terug was ge zonken in dogmatiek cn mystiek veel autoriteil bezat. Zooveel zelfs dat de leer van Caienus waar aan in verbin ding met die van. Arabische zijde de geneeskundigen zdohl hielden; daardoor dc ontwikkc4ing der medische kennis heeft tegengehouden. Wan.t eerst in de zestiende eeuw ontstond een nieuw streven tot zelfonderzoek en tot het ovorboord werpen vtui de inzichten dei' ouderen. Met Paracelsus, een Zwitser, va,ïi Hc-lmholtz. ecu Nederlander,Syden ham. een, Eiigelsahniau, kwam de ge neeskunde door hot vinden van ver schillende feiten vooruit, em werd' do wetenschap weer teruggebracht op het oude, leeds bekende pad vau. ervaring eu onderzoek, die zo na dien tijd in liet algemeen, niet meer verlaten heeft. Ik zajl mot verder gaan mot het noemen van namen en jaartallen. Door betere cft^dorjJoqkingtjn, door du ont wikkeling vau ontleedkunde, physiolo- gie, plantkunde, natuurkunde, schei kunde, door de ontdekking van het mikroskoop en eindelijk door do vondlst dier bacteriën is het mogelijk geworden dat is ontstaan cem schoon gebouw, n.i.u welks volmaking, of laat ik bescheidener 2eggen verbetering vlij tiger dan ooit wordt gearbeid. Ik noemde het straks natuurlijk, dat zij. die van do geneeskunde geen stu die hebben gemaakt toch bepaalde of soms zeer onbepaalde, begrippen op medisch gebied' hebben, en er een oor deel over vellen. Het spreekt nl. van zelf da,t velo der ideeën die gemeen goed waren bij cïe Grieken, en, in de middeleeuwen, zijn blijven bestaan en niet veranderd werden, door nieuwe vonnisten, en, gegevens, die het Volk onbekend bleven, maair alleen deel uit maakten van Het weten van diegenen die er zich opzettelijk op toelegden. Zoo vindt men herhaaldelijk begrip pen. uit den tijd' van, Hippokrnles nog onder onze medeburgers voortleven, en is bv do leer der scherpe vochten, en bloedaontmengingen waarbijl galligheid, scherpte in het bloed) enz. de hoofd rol spelen in de opvatting der men sehen, neg blijven voortleven, geen ge lijken tred houdende mot de verbe terde inzichten den- geneeskunde. Is dit een kwaad? Neen on ja. Niet, als een valsoli be grip met leidt tot een verkeerde be handeling, en niet wanneer menschen met een ruim geweten, sprekende de onjuiste medlisch.o volkstaal niet het publiek het geld uit den zak klop pen. maar waar dit veel gebeurt, cn diat zien we bij' herhaling cn overal, daar wel. Bijina nooit is van een, bepaald volks middel te zeggen, waar het vandaan, komt, d. w. z. het verband tu&schen de vroegere idéé en het tegenwoordi ge middel is meest niet. te vinden, In dien loop dic-4 Lijden is vermoedelijk een behandeling die berustte op ge loof aan spoken, baoze geesten, hek sen, betooveren enz. vaak veranderd, en is nu, zoo ze nog bestaat, niet meer te verklaren. (Wordt vervolgd). GESflEMGO NIEUWS Bewaren van Citroönen. Een der vruchten, die inei: dage- lyks in een huishouding voor de be reiding vau spijzen, voor het maken van limonade enz. noodig heeft, zyn zeker citroenen. Hot komt dikwijls voor, dat er op een zeker tijdstip volop ryp zyn, ter wijl men niet lang daarna gebrek er aan heeft. In Noord-Australië, waar veel citroenen geteeld worden, be- waart men ze naar men in „Teys macoia" leest eenvoudig in een ton, giet er schoon water over, ver- verscht dit eiken dag en de vruchten kunnen niet alleen zeer lang bewaard blijven maar blijven even frisch alsof zy pas geplukt waren. Het Zuidaustralisch Journal of Agriculture zegt, dat een inwoner van Adelaide verschillende vaten vol met citroenen pakte en de ledige ruimte aanvulde met regenwater. Deze vruchten werden per zeilschip naar Londen verzonden en het bleek by de opening der vaten aldaar, dat de citroenen nog even frisch waren als by het inpakken. Een andere wyze van verpakking van citroenen en oranjeappels is iu vochtig zand. Sinds twee jaar verpakt de heer J. W. Carbon van Mildura zijne vruchten op deze wyzevaa de laatst verzonden 70 kisten was uaa- welyks 1 pCt. min of meer bescha digd. („Bat. Nwbl.tt) Oude Graankorrels. Het is bekend dat men in Oud- Egyptische graven, zelfs van 5000 jaren herwaarts, vaak graankorrels heeft gevonden die er zoo gaaf uit zagen dat men beweerde dat zy nog geschikt waren voor ontkieming. Een proef daarmede scbynt echter nooit te zyn genomen. Thans heeft ©en Fransch geleerde, de heer Gain, aan de Academie van Wetenschappen, over deze vraag een mededeeling ge richt die tot een geheel andere slot som komt. Hy heeft nauwkeurig de korrels onderzocht die de Egyptoloog Maspero hem had gezonden,'en heeft bevonden, dat wel het zetmeel nog vry gaaf was eu door de kiem van een versche korrel kan worden opge nomen, maar dat de kiem der eeuwen oude korrels geheel was verdroogd en onvatbaar voorontwikkeling. Reeds na een halye eeuw begint de kiem te ontaarden. Het verhaal, dat zulke oude korrels nog geschikt zyn om graan voort te brengen, berust dus op een dwaling. Een jong meisje vermoord. Onlangs ontving een zekere Me vrouw Descutter :e Gent een ouge- teekend briefje, luidende: „Ga eens naar uw zuster Marie in haar kamer zien, ze is misschien wel dood en mo gelijk ook kan ze nog gered worden". Mevr. Descutter ging onmiddellijk naar baar ouders te Saint-Denis- West rem en deelde hen de missive mee. De ouders hadden hun dochter Ma rie sedert den namiddag niet oziea en meenden dat ze in haar slaapka mer in slaap zou zijn gevallen. De deur was gesloten, men was ge noodzaakt hem te forceeren. Marie werd bewusteloos op haar bed ge vonden, ze had een prop in dsn wond en blauwe plekken op het lichaam. Er waren sporen van hevige worsteling. Over het lyk was een wit lakeu geworpen, en op de deur van de ka mer had de moordenaar het woord „dood" met potlood geschreven. Het slachtoffer was een-en-twintig jaar oud. Zy was tegen vier uur aan de Y8idarbcidors brood gaan brengen, en was alleen teroggekomen. 'Poen most de misdaad gepleegd zyn ge worden maar de ouders hebben r-iets gemerkt. Men zegt dat het meisje meermalen door enkele individuen bedreigd was. Pokken. In een zeer bevolkt gedeelte vaa de Pruisische provincie Brandenburg (ie Altmark) is een epidemie van zwarte pokken uitgebroken. Hat eerste geval kwam voor by een der arbeiders nit Galicië, die met dea aanleg van een lokaalspoorweg hezig zyn. De ziekte verspreidde zich snel over de nabijgelegen durpeu en heeft reeds eenige sterfgevallen veroorzaakt. De regeeriug heeft terstond kracblige maatregelen genomen tegen uitbreiding der ziekte. Hongersnood. Uit een brief van Lor I Curzon, onderkoning van Indië„Da hongers nood van 181'7 trof 40 millioen men schen, woneDde over een nitgestrokt- heid van 205.000 vierkante Eng. mylenvan die veertig millioen wor den er 3,860,010 door het weldadig- heidsbestuur verzorgd. Do hongers nood van nn treft 54 millicen men schen, van wie er byna zes millioen ondersteund moeten worden eu zy wonen over een uitgestrektheid van 417,010 viGrkante Eng. mijlen. Toch hebben wy in 1897 voor 3,800,000 slachtoffers f 8,400,000 gekregen, maar nu voor zes millioen slachtoffers slechts f 4,440,000." door ARTHUR MORRISON. Het was een gewone straat in het East-End van Londen twee ryen muren met ramen en deuren. Maar aan het einde van e9n dier ryoii, waar de architect den grond te klein had gevonden om er een huisje Yao zes kamers neer te zetten, stond een soort van hutje met drie kamertjes en eeu keukentje. De deur was groen ge schilderd en voor hot onderste raam aan de voorzyde stonden nagomaakte vruchten wassen druiventrossenen appelen onder een glazen stolp. Hoewel het huisje kleiner was dan de andere en op een overgeschoten stukje grond was gebouwd, stond hot toch iu zeker aanzien In zoo'n achterbuurt geeft eea afwijking van de gewone bouworde al eau air van gewicht. Pin een huis, dat door eeD enkel gezin wordt be woond, steekt uit boven de andere waar twee of meer gezinnen worden gehuisvest, al is het ook het kleinste van alle. Maar het meest dro'gen toch de wassen vruchten by tot de deftig heid. En wanneer nu menschen alleen een huis bewonen en het netjes hou den wanneer zy nooit aan de dear staan of praatjes houden over den achtermuurwanneer zy daarenboven roor bet raam glanzende wassen vruch ten hebben en voornamelijk wanneer het twee vroawen zyD, die met nie mand over haar eigen aangelegenbeden

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5