Tweede Blad, behoorendö bij van Dondordag 9 Aug, 1900. No. 5248. Uit de Pers. Wat Nederland in Zuid-Afrika te doen staat. Ia bet Col. For. Reg. staat da volgende aansporing te lezen: „Emi gratie van Eng. vrouwen naar Zuid- Afrika"„Nu de oorlog in Zuid- Afrïka bijna gedaan is, h69ffc het voel joDge Eagelsche kolonisten noodig. Do Chartered Company hebben hun edict tegen bet trouwen van hunne geëmployeerden ingetrokken. Het meisje, dat uitkomt om een kolonist te trouwen in Zuid-Afrika heeft geen voorstelling, wat de toekomst baar biedt. Geen jonge vrouw, hetzij dat zij een millionalr trouwt, en deze zgn in Zuid-Afrika zeer zeldzaam, moet naar de Koloniën gaan, als zy niet een goede buisvrouw is, iets vau het landleven afweet en niet te trotsch is om toezicht te houdeu over do keuken. „Op plaatsen waar geen spoor is, zijn de levensmiddelen duiirde tieren kosten soms een guinea per dozijn. Het landleven is primitief, er zyn slechts weinig winkels en eene vrouw moet het verstandig aanleggen afwisseling te brengeu in de eentonig heid. Wat bleeding betreft is hoofd taak een mantelcostuum en een ry- kleed. Afgezien van de moeilijkheden van het huishouden, is het leven daar zeer aangenaam, de menschen zyn zeer gastvrg en vriendelijk." He t „Exportblad", dit citoeren de, wijst er op, dat Engeland zeer goed neet, dat d9 eigenlijke heerschappij in een land gevoerd wordt door 't volk, dat er woont. Uit Botha'snek schreef onlangs de correspondent van „De Telegraaf" dat het denkbeeld van emigratie van Hol landers naar da beide Republieken niet veie voorstanders vindt en ongetwijfeld ook in de Republieken geèn bijval zal vinden, 't Komt velen echter voor, alsof men in Nederland to veel do zaak wil laten afhangen van de opinio hier te lande en men vraagt zich af, waarom de Hollanders zoo angstvallig zyn waar de Engel- rellen bij duizenden ongevraagd en ongewild zijn ingestroomd en allen tcii bestaan hebben gevonden. De oude Hollanders hier, zjj die zelf heb ben geworsteld, totdat zij zoogenaamd „bovnu Jan" waren gekomen, zijn bijna nigeméen van oordeel, dat wanneer in Nederland sedert haar ontstaan cis Neet. Zuid-Afrik. Yereeniging haar krachten niet had versnipperd, maar had aangewend uitsla)tend voor emi gratie en aanvankelijke hulp aan emigranten liefst bij wij zo yan kolonies, zij dit zoowel voor zich zelf, als voor de uitgezondenen zij zich financieel en nationaal niet zou hebban te be klagen. In verband hiermede kan het dengenen, die deze zaak willen aan- pakken niet genoeg worden toegeroe pen: woest gereed voor den aankoop voor geschikien grond! De gelegen heid om dit voordeelig te doen is waarschijnlijk zeer nabij. Baat dan niet het geschikte oogeublik weer voor bijgaan. En hierbij maakt de heer Karaer- lingh Onnes, redacteur van het „Ex- portblad" de opmerking„Als er maar wat meer leven, wat meer actie in onze natie zat, dan zou men Engeland op ieder schip mot Hollanders vi-.n Za'd-Afiika, antwoorden met een vmigratieboct en een zolfde getal Nederlanders koers zettende naar Zoid Afrika. Het zou eou paar mil- Moon kostenJuist; en verbeeldt Cf mi eene naadslsnatie die geon paar aiiliocr. voor hare toekomst wil mis sen. Zulk eene natie is ènmers naar de strenge wetten van den strjjd om het bestaan ren doods opgeschreven tenzij Zmd Afrika alleen, vc-or ons moe. het uitvecht. Wat gelukkig nog mogelijk is. Als £3tic kunnen wij de numerieke kracht van een stamverwant Zuid- Afrika eist ontbseren, Zuid Afrika liollandech te behouden is voor ons Nederlanders een waarachtige eisch van zelfbehoud, wy moeten de grenzen over ea cp zulk terrein waar onze taal read3 voor dezon wortel heeft geschoten, want alleen daar kan bij zich handhaven, overal waar wij op nieuw terrein komen, staat onze taai in den wedstrijd vaa hot internationaal verkeer achter en gaat hij verloren. Daaróm, dat alle Nederlanders die niet lauw zgn, meehelpen Zuid-Afrika in natiocalen geest te bevolken, het hol- ianctech element te handhaven, trots wat ook." Gemengd Nieuws. Rooken, Rooken is een genoegen voor man nen met allerlei karakter en tempera ment, en groote rookers hebben vaak krachten gemeten in matches in rooken. In 1723 werd er een groote rook- natch ta Oxford gehouden. Yoor 't ?emak was er esn platform opgezet een herberg en de voorwaarde dat elke man of vrouw, die me- 3 ons tabak moest oorookon sonder te drinken en zonder het plat- 'orm te verlaten. „Yeien probeerden hel", zegt „en men dacht dat een platte- kleermaker de overwinning zon daar hij sneller rookte en e anderen menige pjjp voor was; maar op *t laatst was bij zoo ziek, dat men vreesde dat hy zou sterven. Een oud steenhouwer, die 't lang- zaampjes aan gedaan had, bleef ton laatste de overwinnaarhij had zijn 3 ons schoon opgerookt, en vertelde mij, dat hjj naderhand nog twee pijp jes had uitgedampt." Een jaar of veertig geleden nam iemand aan om in twaalf uur tijd een pond zware sigaren op te rooken. Da honderd sigaren wer:?n binnen den bepaalden tijd op kt. In het eerste uur rookte hy zestien sigaren. De winner verklaarde dat hy zich absoluut niet onwel gevoelde. Yan jongen datum is het feit, dat eens voor den mao, die in twee uur tijd de meeste sigaren oprookte, een zilveren sigarendoos en tweehonderd sigaren werden uitgeloofd. Eten, drinken en medicijnen gedu rende dien tijd waren verboden. Er waren zeventien liefhebbers, waarvan er na het eerste uur tien afvielende winner, die zonder ophouden had doorgerookt, had tien lange sigaren in de lucht geblazen. Een Amerikaan rookte honderd si garetten in zes en een half uur. Oorlogsrisico. In het Engelsche verzekeringsblad „the Review" van 11 Juli j.l. komt eene korte beschouwing voor over de gevolgen, welke de Zuid-Afrikaan- sche oorlog tot heden reeds voor do Maatschappijen van levensverzekering gehad hesft. „Da Yoorzorg" ontleent daaraan de volgende cijfers: Tot het einde van Juni waren urner dan 300 officieren gesneuveld of aan wonden overleden en 125 aan ziekten gestorven. Bijna 3000 minderen werden op het slagveld gedood of overleden tenge volge van verwonding en 4000 ten gevolge van ziekton. Wegens invali diteit moesten ropatrieeren pi. m. S00 officieren en meer dan 16000 minderen. Schat men ruwweg de sterkte van de troepenmacht in Zuid-Afrika op 200.000 man en het percentage der officieren in het Britscho leger op 3 pOt., dan komt men tot de slotsom, dat het aantal der Briiscbe officieren, die aan de krijgsverrichtingen deel nemen, ongeveer 6000 bedraagt en van dit aantal 21 pCt. (1264) zyn ge sneuveld, gestorven of voor den dienst afgekeurd en 7'/2 pOt. (A4S) ten ge volge van verwonding of uitputting zijn overleden. "Wanneer men nu nagaat, dat door de Engelsche maatschappijen als ex! ra premie voor oorlogsrisico werd gene ven 5 pCs. van hot verzekerde kapi taal voor den tijd vsn een jaar, dan blükt het, dat door haar in da eerste negen maanden reeds zware verliezen zijn geleden en de extra premie zeker tweemaal zoo groot had bohooron te zijn. Lord Roberts vervangen? In Londen moet in sommige krin gen het bericht do ronde doen, dat Lord Roberts spoedig zou worden vervangen als opperbevelhebber over het Engelsche leger in Zuid-Afrika. In politieke kringen moet- men zeer onteyreden zyn over de langzaamheid waarmede de operaties door den veld maarschalk geleid worden. De „Éclair" verneemt uit London, dat als reden voGr het ontslag van Lord Roberts zal worden opgegeven vermoeidheid. Willen en kunnen. Een beroemd Berïynsch geleerde uit da lSJe eeuw, prof. Philip Karei BnlicKinn, de schrijver van esn des tijds bekende Griekscho spraakkunst, ging steeds in het grijs gekleed. Daar ;'U in dien tyd wegens het poeder, dat veel werd gebruikt, de kappers eveneens in het grijs waren gekleed, kon het licht gebéuren, dat uien BulS- raann voor een kapper hield. Eens stond hy in do deur van zijn huis, tc-es een man op hem toetrad met de Traas- „Wilt u mij het haar snijden." „Gaarne", zeide de hoogSeeraar op beleefden ^tcon, en hy bracht den klant in zijn kamer, liet hem op een stoal neerzitten, greep een groote papierschaar en sneed er maar op los. Do klant bleef geduldig zitten, of schoon de schaar dikwijls genoeg op een gevaarlijke manier om de ooren streek. Eindelijk was de professor klaar en voerde zijn offer voor den spiegel. „Om 's Hemels wil, wat zie ik or uit!" riep de vreemdeling, „en u be weert kapper te zijn „Kapper Neen, dat ben ik niet," antwoordde Bultmaan. „Ik ben pro fessor Bulfcmann" „Maar een professor kan toch geen haar snijden risp öe heer veront waardigd uit. „U hebt me ook Diet gevraagd „Kunt u ine hot haar snydea", maar „Wilt u my het haar suydan Ea daar ik juist niets te doen had, wilde ik u wel dat pleizier doen. Natuur lijk moet u myn goeden wil voor lief nemen. Meer kunt u van een hoog leeraar in de talen niet verlangen." Daarop boog de professor. De vreemde keek nog eens wear op een wanhopige wijze in den spiegel, bromde wat bmnensmonds en ging toen heen zonder t9 groeten, zonder den professor te bedanken, zonder te betalen zelfs. De jonge Koning van Servië. Reeds meermalen werd de aandacht van het publiek op Alexander I van Servië gevestigd, doch deze belang stelling gold tót nu toe slechts in zoo ver zijn persoon, als deze de draagster was van een hooge waardigheid. Alexander scheen den meesten niet 'méér dan een willoos werktuig van zyn vader te zyn. De jongste wending, die de gebeurtenissen in Servië heb ben genomen, doen echter de vraag rijzen, of men den KoniDg niet heeft onderschat. In elk geval ia de belangstelling in zijn persoon aanmorkeljjk toegenomen. Alexander is even bo7en de gemid delde grootte en heeft een sympathiek gezicht, waarin twee zwarte, welwil lend blikkende oogen staan. Ten ge volge van zyn bnitengewoDe bijziend heid heeft zijn optreden een zekere bevangenheid gekregen. Dit wordt nog verhoogd door de onzekerheid van zyn gang, waarvoor men in hofkrin gen een eigenaardige verklaring heeft. De koningin, zyu moeder, zou hem in zyn eerste jaren zoo vertroeteld heb ben, dat by altijd moest ryöcn en daardoor eerst zeer laat leerde loopen. Op do wandelingen, die hy thans maakt een of tweemaal per week in gezelschap van zijn eersten vleugel adjudant of van een minister door de hoofdstraten van Belgrado en het prachtige park „Kalimegdan", wordt hy door de voorbijgangers over 'c al gemeen ec-rbiedig, door do boeren by na met een echt Slavische devotie ge groet. Het is to zi6n, dat het volk nog Turksehe tyrannie in 't bloed heeft. De koning moet steeds door zijn begeleider op dit groeten opmerk zaam gemaakt werden om terug te kannen groeten, daar hij de voorbij gangers zelfs op drie pas afstand ternauwernood ziet. De dames maken meestal ceremonieelo buigingen en de koning hecht er zeer veel waarde aan, geen groet onbeantwoord to laten. Als schier geen andere vorst in Europa, wordt Alexander allerzorg vuldigst door scharen detectives en gendarmen bewaakt. Dit tracht men volstrekt niet ta verheelen, het heeft daardoor, voor den onbevangen be- cordeelaar iets bevreemdends. Met mooi weer pleegt do koning te wan delen door hos „Topscbiden", dat prachtige park met fraaie lanen, per ken en uitgestrekte bosschea, dat circa 5 kilometer van de residentie is verwijderd. Twee nur voordat do ko ning uitrijdt werden reeds gendarmen en infanterie-afdoelingea langs den weg, dien de koning zal Lemen, op post gezetdoor voortdurend patn-tiU- ieerea bSyven doze posten mot eikaar in verbinding. Een Oostsniyksch of ficier, die dit zag, was vaa meening, dat er veldoefeningen werden gehou den. Doch weldra werd hy op ondub belzinnige wyz) van zyn dwaling ver lost. Hij werd onophoudelijk scherp in 't oog gehouden, tct-Jas eindelij jr. een geodanao hem met do volgende woorden aansprak„Mijnheer, wil u, als 'l u biieff, uw har.den boven uw Havolock vrij en zichtbaar bewegen, anders kon u in de verdenking komen dat u eon wapen of iets dergelijks verbergt." Koning Alexander heeft een groote voorlief le voor 't zwemmen. O.n aan die liefhebberij te kunnen voldoen heeft hy een klein badhuis in Oos- terseken stijl aan den Don au oever, tegenover zijn psicentie. laten bouwen. Yan hieruit zwemt do koning in de vrye Donau eu lot volstrekt niet op waarschuwingen, dat de stroom gevaarlijk is. Het is dau ook in den zomer van l£93 geboord, dat hy door den stroom zoo werd roadegeslespt, dat hij door vermoeidheid niet meer in staat was, zich boven water to hou den, zoodat «roa hem in bootjes moest te huip komen. {Schrijver dezes was er eens ge tuige van, hoo koning Alexander van een zwempartij in do Donau meteen boot aan de landingsplaats, aan den osver van Belgrado, aankwam. De kleins berk, waarin plasts was voor 30 per >:.-rcn en die door pontonniers werd bestuurd, bood met haar veel kleurige Oóstersohe versierin gen een schildorscltig gezicht. Midde.i in hef vaartuig ouder een baldakijn zat de koning, omgeven door militaire en burgely fee waardighexdshekleeders. Op de bark volgden twee groote booten, dis met oppassers waren volgepropt. De gendarmen, die op den oever wa ren geporteerd, gingen nu in twee rijen staan, zoolat een „haïe" was ge vormd tot de wachtende hof rijtuigen. Ia da onmiddellijke nabijheid van deze rijtuigen had zich intusschen oen &f- daeling huzaren, "20 man sterk, onder bevel 'van een officier opgesteld. Toen de koning in zyn rijtuig had plaats genomen,' zwenkten do beide vioagels dor ruiters, zoodat het rijtuig door cavallerie omgeven was. Nu ging 't iu vollen draf Daar den „Konak", hete Koninklijk slot. Dergelijke voorzorgsmaatregelen worden ook genomen wanneer de' Koning den schouwburg fcezu8fct of ergens eonigen tyd vertoeven wil. Ge- durende zijn bezoek aan den schouw burg on dit duurt in den regel tot het slot Tan het stuk blijft het detachement huzaren voor 't gebouw. Koning Alexander houdt zeer voel van hét tooneol, doch vooral van de vroolyke muze. Hy gaat meestal in 't civiol naar den schouwburg en is daar alleen bij feestelijke gelegenheden io uniform te zien. Hierin schijnt hy echter nooit goed op zyn gemak. Aan deze omstandigheid is het dan wel licht ook too te schrijven, dat hg in offioierskringan niet zoo populair is als zyn vader Miiao. Wel bezoekt de jonge koning het zeer elegant ingerichte officiers casino, doch hij is tegen de hooge officieren te terughoudend, wat waarschijnlijk aan zyn bevangenheid en zyn jeugd moet toegeschreven worden. Yesl vryer ea aangenamer is Alex ander I als gastheer en het is geen zeldzaamheid, dat by by hof bals uren lang danst en met zyn gasten vruoifik babbelt. Met hot huwelijk van den koning zal een nieuw tijdperk aan 't Hof te Belgrado aanbrekerê Wat dit bréngen zal, vermag niemand te voorspellen. Dit is echter zekerKoning Alexan der zal moeten toonen of man hem onrecht deed toen men hem vcor zwak en onbeduidend hield en voor een pop in de handen van geestkrachtige per sonen, hetzij dan dat zij Milan heeten of Nathalie of—Drsga Maschin. (Tel) Een Amerikaansch. middel. Een belasting op geëngageerde paren is het allernieuwste op het ooganblik natuurlijk in Amerika. DeAmeri- kaansche bladen melden, dat een me thodisten-predikant in den staat Idaho een mooi middel heel'fc uitgedacht, om de kerkelijke kas te vullen. Hy heeft een belasting van 10 cents opgelegd op ieder bezoek, dat een jonge man een tot zyn gemeente behoorende jonge dame brengt. Het was er toen om te doen, een nieuw orgel voor de kerk tekoopen. De benoodigde gelden waren spoedig bijeen. Maar do eetlust komt eerst by het eten. Nu wil de predikant ean nieuwe kerk houwen en daarom heeft hy een nieuw belasting stelsel iDgevoerd, waarvan wij de hoofdtrekkon hier medeöeelen. Een avondbezoek by (le jonge dame, met wie raeu verloofd is, kost 10 centseen bezoek overdag 2 a 6 cents een handdruk 16 cents; oen wande ling „alleen met zijn tweeën", 12 cents; een kus in tegenwoordigheid van de moeder van het meisje 17 cents; esn huwelijksaanzoek 2 dollars; do vast stelling van den huwelijksdag 2 cents en voor ieder pond bonbons, dat een jonge man zijn meisje ten geschenke geeft, moet hij 1 cent belasting be talen. Do toepassing van dit tarief oischt een uitgóbreide administratie. De be lastingontvangers iucasseeren de be dragen volgons de opgave der jonge dames, die in de zaak betrokken zijc. Om de betaling to constateer ca, had men oorspronkelijk een eenvoudige kwitantie "ingevoerd; thans echter geeft men voor belasting op kassen, geschenken enz. den jongelieden zegels, die zij voor hun overhemd moeten plakken. Do belasiing'inners komen in da woningen der mesjes en iedere jonge mgh, dien zy daar aantreffen, wordt gevisiteerd. Als hij op zijn overhemd niet het juiste san!al zegels heeft, d. w. z. als zijn berekening niet overeenkom1; met de opgave van zijn meisje, wordt hij inmiddels beboet of beplakt. be predikant hoopt mot deze bc- lasiing eeno groote som byeen te sul len brengen: hy schijnt net liefdes- iovsn van do jongelieden goad te kennen 1 ïegon duölleeron. Dc rechtbank ta Munéhea is streng tegen het duelleerc-n van studenten opgetreden en wel togen medeplich tigen. Een poUtie-icspecieur ontdekte onlangs dat iu esn koffie -uis gelegen heid tot vechten tttsschen studenten wc-rl gegeven cn logde beslag opeen groot getal degens en verbandmiddelen. Do kcfficburshouder cu vier bedien den van Etudoiiten-gözeischappen, dia het lokaal gehuurd hadden, weröon vervolgd wegens bevordering van duelleeren en cllr tot een maand yos- licgstraf veroordeeld. Baloefd. Do Chinees en key gen veel kwaad van zich ta hoorea iu dose dagen, maar, wat men van hen moge zeggen, don lof vai 06n beleefd volk to zijn, kan men hen niet onthouden. Zie bij- voorbeeld eens aan, hoe. altyd volgens het „Reiigrio-Philosophical Journal" een Ghjoeesck uitgever een onbruik baar manuscript terug zendt. Dit deed er esn met den volgenden brief „Yerhevsn broeder van zon en maan Zio user op uw slaaf, die aan uw voeten zich wentelt, aio de aarde voor u kust cn van uwe genade verlof vraagS cm to leven on to spreken. „Wij hebben uw handschrift met vreugdo gelezen. By het gebeente onzer voorvaderen zweren wij dat wy oimmsr sulk een miesterstuk hebben gokend. Zouden wij het drukken, dan zou Zijne Majesteit de Keizer ons bevelen het toó maatstaf te nemen en nimmer meer iets te drukken dat niet hieraan gelyk was. Aangezien dat niet mogelyk zijn zou binnen tien duizend jaren, zenden wij sidderend uw handschrift terne', ea vragen u tienduizend maal vergiffenis. Zio! inyno hand is aan uwo voeten eu ik bon uw slaaf." Niet waar, het is nog haast pïoizi- ger Yan een Chinees een roman terug gestuurd te krijgen, dau aangenomen door een Europeaan. Een treurig ongeluk. Eon „tandkuustenaar" dat wil zeggen een man die zware lasten, zelfs van 300 kilo, met zyu tanden optilt is de vorige week van zyn broodwinning, nl. zyn tanden, beroofd. Terwyl by bezig was een reeds hon derdmaal geslaagd kunststuk to rope teeren, waarbij hij met do voeten in een ring hangend met de tanden esn trapezium vasthoudt, waaraan een kunstenares gymsastiseerf, begon het trapezium te draaien, zooèat hy de caoinchouo-plaat die by, in den mond hield en wnaraau hot toestel me<r een baak vastzat, niet op de juiste plaats kon houden en in eén paar seconden zeven tanden afbraken. Zijn kaak barstte 6n zijn mondhoeken werden opengescheurd. Toch hield hij zich goed tot de vrouw in veiligheid was icen werd hjj bewusteloos. Da arme kerel zal een ander beroep moeten kiezen» Parijscïio Brieven. Particuliere Corréspondentie voor Haarlem's Dagblad".) Par.ijs, 15 Aug. J900. X. "Wös door de woestynhitte, welke wy hier hebben gehad, het bezosk aan de tentoonstelling gedaald, thans, nu do koelte gekomen is, wordt de wereldkennis weer eiken dag door een steeds stygend aantal personen bezocht. De warmte heeft anders geen in vloed op den praatlust gehad, want de animo óm te discussiëeren op de ver schillende bijeenkomsten blijft bestaan en het bezoek is talrijk. Er worden nu al tien, twadf congressen tegelyk in écu week gehouden, zcodat het voor esn verslaggever onmogelijk is ze alle te bezoeken. Yan de meest belangrijke bijeenkomsten zal ik daar om een kort overzicht geven, de an dere noem ik slechts. Een ondeugend Fransch collega zci- ,do mij dat die bijeenkomsten voor vele getrouwde hoeren een mooie aan leiding waren om eens ongehinderd esn tydje alleen te kuunen uitgasn. Hun echtgenooten zouden ze wys ma ken dat ze zooveel moesten praten, zooveel beradcncereu dat er van een bezoek aan de tentoonstelling niet veol zou komen, waarom vrouwlief maar beter deed thuis to blijven. Ea vrouw lief stemde hiermee in en bleef thuis. Of alle echtgenooten met zalkebooze plannen rondgaan en vooral of myo landgenooten, die hot gelnk hebben een reisgenoote door hot leven te be zitten, zulke snoodaards zyn, alsmya collega meent, waag ik niet te beslis sen, kan ik ook niet bsslissen, omdat ik, al3 diet-echtgenoot on: logelyk kan aeoordeelon of znlko ideëen wel kunnen Gpkomsn in het hoofd van een getrouw den beer der schepping. Maar om nu by de congressen te blijven. Wy hadden dan een byeon- komst der cconomis'co, waar heel wat geleerde heeren uit de verschil lende landen van Europa wyze woor den zelden over de richting waarin de natiën gestuurd mo9sien worden, over vryen handel, over onderwijs in economischo wetonschappan etc. etc. Dan was er een congres over dieren bescherming, over werktuigkunde, over industrieelon eigendom, over onderwijs in da leveiido talen, over verge! ij ken do geschiedenis, over ge neeskundige pers, over schouwburg- wezen, over scheepvaart, tijdmeot- kunla en architectuur. Vorder werd het coDgres voorban de! en industrie gehouden, waar dc invloed van de militaire wetten der verschillende landen op do ontwikke ling van handel en industrie werd ge- schetst. Daar werden schoone woor den gesproken over do vredesconfe rentie, in don Haag gohouden, over het bureau van arbitrage en werd do wenscii geuit dei men mocht komon tot successievelijke ontwapening. Woorden, woerden, niets dan woor den Men kan op vergaderingen zoo- vesi wenscbe! ijk lieden uitspreken als men wil, do omstandigheden leiden er too dat juist in tegenspraak met dio schoone bedoelingen wordt gehandeld. Zóó was do vredesconferentie gehou den of daar hadt ge den oorlog in Zuid-Afrika. Engeland stoorde zich rfiet aan allo schoone woorden dio bet had hooren spreken cn mee had ge sproken, het liet zich leiden door z'n belang. Dat belang bracht mee de Afrikaansche Republieken er onder re krygan, en het zal ze cr onder krygen ook, dank zy de lauwheid van degenen, welke in de verschillende lauden do leidende personen zyn. Praten over vrede en tegen oorlog, dat wil men wel, maar om "door daden 19 toonen, dat men ook iets doen wil voor den algemeenen vrede en voor de rechtvaardigheid, dat durft men niet. Men laat Engeland maar stil voortgaan 6en paar krachtige volks stammen te vernielen en het mooiste is wel dat men bijna niet eeus ge doogde dat op het interparlementair congres voor don vrede, hetwelk hier deze week gehouden werd, deze kwestie een onderwerp van bespro-1 king werd. Vooral Yves Gnvot, do bekende siryder voor do Dreyfus tit-lire, heeft door artikelen in z'n blad „Le Siècle" met allerlei argumenten, dio ons, Boerenvrionden, zwak scho-, non, pogen te verhinderen, dat er ernstig over deze kwestie werd ge- sproken. Hy heeft niet knnnen be letten, dat deze zask aan de orde kwam, dat is waar, maar net besluit dat er le dien opzichte genomen word, was zoo povertjos, dat hy en z'n vriendenj yYeraars, mot met dadon maar mot woorden voor dan vrede, vrijwel hun zin hebben gekregen. Er werd een revolutie aangenomen van den Belgischen afgevaardigde Lorand, waarin betreurd werd dat man ia de Transvaal-zaak niet meer had kannen doen en waarin de wen- schelyklisid werd geuit dat men in het vervo'g krachtiger nog de Regee ringen zou wyzen op de verplichtin gen, welke ze op da Haagsche con ferentie op zich hadden genomen. In schijn beteekent dezo motie heel war, maar in werkelijkheid is zo niets. I De zaak blijft bii haü oude en Trans vaal en Oraoje Y rystaat laat men aan hun lot over. Een zeer belangrijk congres was de internationale bijeenkomst waar over de wettelijke bescherming van arbei ders werd gesproken. Dit congres, waarop Nederland vertegenwoordigd was door den arbeids-inspecteuiv Siruve, had vier hoofdpunten ter be-1 handeling le. "Wettelijke regeling v&n den ar beidsdag 2a. Yb bod van nachtarbeid; 8e. Arbeids inspectie; 4e. Srichting van een internationale vereenigiag ter bescherming van ar beiders door de wet. Er werd op dit congres wetkéfijH een daad verricht, want de interna tionale veraeniging kwam tot stand, na eon ze9r logisch in elkaar gezet en mot overtuiging uitgesproken plei dooi van den lieer Mahaim, een ro^ zeer jong man, dio ongetwijfeld er-n der bezielende krachten van de nieuw gestichte organisatie zal zyn. De zetel van do voreeniging zal in Zwitserland gevestigd zyn. Er zal een internationaal bureau gesticht worden, dat tot taak zal hebben een ondor- zoek in te stellen naar de arbeidsvoor' waarden zooals die in do vers iiillende landen zyn, en verder om maat regelen voor te stellen, welke ion bate strekken van de wettelyko bescher* ming der arbeiders in alle landen. In de allereerste plaats bestaat deze vereenigicg uit d3 nationale organisa ties oyer baar groepseren zich do personen of vereeuigingen welke met haar statuten instemmen. Enkele socialistische afgevaardigden opperden vross dat dit bureau te veel onder (V- '-.-d zou komen van 'persons..-, en tegenstrijdig waren aan ü:o ucr arbeiders. Maar ten slotte schonken zy hnn stom voor do stichting van deze vereeniging, daarmee te kennen gevend dat ook zy wel iets goeds van deze nieuwe organisatie verwachten. Verder werd hier deze week het internationaal journalisten-coDgrcs ge bonden, dat nu een enkel werk-con gres was, omdat de vele feestelijk heden, welke den vertegenwoordig ers van de „Koningin der Aarde" be-oofd waren, afbesteld moesten worden uocr den tragischen dood van fcouing Hum bert van Italië. Do Franscho regeering toch meende dat zij alle dezo week uitgeschreven receptiën moest achter wege latOD, daardoor een bewys wil lende geven dat zy mede ronwdo over den dood van den ItaüaanscL-ea monarch. Dit internationaal congres werd ge opend met een luid toegejuichte redo van den hekenden journalist Singeri uit "Weonen, voorzitter van het ccn- traal-bureau der persvereenigingen. Iu die rede werd groote lof gebracht aan Frankrijk, dat hij do levende bron no&mde der ideëen van vryheid en broodersehap. Yoorts werd gewezen op do schoone roeping, welke do journalisten in de wereld kunnen vervullenhoo ge tracht moest worden door nobelen arbeid het vak van den journalist meor on meer te doen eeren. Ten slotte noem ik nog het con gres van geneeskundigen, waarop niet minder dan 10000 afgavsardigden uit verschiilenè9 landen aanwezig w..ron. Eerst was bepaald dat de president der Republiek by do openingsbyeen- komst in de Salie des Fêtes zou tegen woordig zyn, maar door don dood van Koning Humbert kon dit nu niet ge schieden en werd hy vervangen door den minister van justitie, Monis. Nadat deze de groote vergadering had toegesproken werd het woord geroerd door professor Lannelongue, president van het congres, dio wees op co schoor;"; i -' -.'ik v.eike de geneeskundigen vervullen, n.l. te trachten door hun kunst den menschen de gezondheid woor te geven. Hy verheerlijkte de wetenschap, die W6er- galoozo opvoedster, welke zich niet laat weerhouden om overal licht biliykhcid en juistheid te brengen; en hy gedacht haar groote en beroemdr dienaren: Darwin, Kant, von Hum boldt, Koch, Faine etc. Hoo zeer het belang van deze in ternationale geneeskundige congressen wordt ingezien, kan blijken uit de cyfers, welke professor Ohauffard, secretaris-generaal van da commissie van voorbereiding, daarna by het uit brengen van z'n rapport noemde. In 1863, toen het eerste congres werd gehouden, namen daaraan doel 333 geneeskundigen uit Frankrijk en 56S dit het buitenland, terwyl nu op dit dertiende congres het aantal deelne mers 16000 is, waaronder 950 nit Rus land, 550 uit Amerika, 670 uitDuitseh- land etc. etc. De congressen hebben wy hiermee afgehandeld en in myn volgenden brief verzoek ik ïn'n Isz8r3 en leze ressen mij in gedachte weer te willen volgen over het tentoonstellingsterrein en door de gebouwen. Letteren en Kunst. Nieuwe Uitgaven. "Wy ontvingen het feestnummer dat de „Volksbond", het orgaan van deVer- eonigïDg tegen drankmisbruik, heeft uitgegeven bij de herdenking van het 25 jarig bestaan van den bond. Het zeer net afgewerkte hoekje be vat geïllustreerde artikoUjos over stichtingen in verschillende af dodin gen van den bond en uitspraken 0p het gebied der drankbestrijding, van mannen en vrouwen van naam Yoorts bevat het boekje nog de portretten van de eerste Yolksbond- stryders en het tegenwoordige hoofd bestuur, en eenige platen, speciaal voor dit nummer goteekend. Het hoekje ziet er heel aardig nit, en kan zijne doon in den goeden strijd, „Volksplicht" is do titel van een premie-uitgave van de „Voorzorg", orgaan voor Levensverzekering, phi- lantropie, enz. Hat is geschreven en bijeengebracht door den heer Wm. do Brnyn, met bijdragen van bekende landgenooten op litterair gebied en wil duidelijk maken, dat de levensverzekering volksplicht is, en dat dit door autori teiten op elk gebied wordt erkend.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5