Imn Mï&iL Twee zielen en èén dread. Da overgave van Pretoria. KinÈriiuissingei 54. „De Nstierl. Credistbank"; nen bet recht miskom!, dat de regee- ringen in'staat stelt, door liet vast stellen van hygiënische bepalingen, Jver de gezondheid der individuen te vaken, waardoor tevens de algemeen© gezondheid wordt bewaakt Hierna brachten afgevaardigden van Spanje, Duitschland, Engeland. Ame rika en Rusland een toost uit op het verlichte Frankrijk, op de groote Fransclie geleerden en op het tegen woordig gouvernement. Nadat dc noo- dïge bedankjes waren uitgesproken, ting men tot de eigenlijke werkzaam heden over. Het congres heeft 15(10 deelnemers, waarvan twee derue vreemdelingen. V. Gemengd Nieuws. Iets over oude klokken. Klokken en uurwerken vormen een ;aak van zoo groote beteekenls, en ko nen zoo dikwijls ouder onze oogen, lat wij ile ontwikkeling ervan vanaf 3e vroegste tijden eens willen nagaan. De verdeeling van den lijd in jaren kwam overeen met de beweging van ie zon langs andere hemellichamen, die in maanden met de omwentelin gen van de maan om de aarde, die in dagen met de afwisselende daling sn rijzing der zon. De Grieken en Romeinen hadden twee wijzen, om den tijd ie bepalen: de een (Clepsydrae) geschiedde niet waterglazen en de andere (Solariae; door zonnewijzers. Vitruvius, een schrijver der oudheid, gewaagt van een zeifregelend mechanisme, Dev* o gen door den invloed van water, zoo als hij aan Aesebius te Alexaodr schrijft. Onder vele andere methoden, had men ook nog kommen of vazen, welke sen klein gat in den bodem bezaten, Het afvloeiende water was de maat staf voor het gevorderd uur. Verder had men de uurglazen. Hierin be kleedde zaml de plaats van water. Tot in de vorige eeuw nog waren deze algemeen in Engeland in gebruik. De bovengenoemde clepsydrae of wateruurwerken komen in de 17e eeuw nog voor; zij zijn een interessant Iets in menig museum. Zij bestaan uit een langwerpige doos van versierd hout, met een -wonderlijk gevormde bpening, waarin, een metalen trom- tnel was aangebracht; die het water bevatte. Het systeem is echter te ge compliceerd om nader uit te leggen. Dnzeker is het, wanneer klokken, wel ke door middel vau gewichten en ra- Seren bewogen werden, zijn uitgevon den. Vele kloosters hadden reeds een klok in de 14e eeuw, hoewel men geen kekerheid heeft, of deze niet voor as- Ironomische doeleinden dan wel voor aur-rekening dienden. In de 15e eeuw treft men klokken dan, die gewoonlijk van ijzer en staal geconstrueerd waren. Wapensmeden waren daarvan meestal de vervaardi gers. Aan een ingenieusen monnik, lie in de 14e eeuw leefde, schrijft rnen aet maken van een klok, die thans rog in het museum te Kensington te :ien is, toe. De behandeling hiervan is zeer bijzonder figuren van engelen versieren de klok: de uureijfers heeft fnen op een anderen cirkel aange bracht dan die, waarop de minuten lijn aangegeven. Ook andere klokken tvorden aan dezen vervaardiger toe geschreven. Alle zijn het hangklok ken. -.Verplaatsbare tafelklokken ko- inen voor 't eerst voor in Duitschlend en zijn meest nietig van afmeting tij zijn doorgaans rond of achthoekig |n zeer fijn afgewerkt, van koper of (jzer. met kostbare metalen gedamas- Keerd. In de lue eeuw' komen zeer Iraaie vormen voor en het zou goed lijn. als onze tegenwoordige klokken- iabrikanten zich eens van deze vor- jnen op de hoogte, stelden Augsburg Was 't voornaamste centrum der ldok- fcenfabricage. Ook Neurenberg en Ulm brachten teel exemplaren ter markt. Deze klok ten bekleedden als werken van kunst een booge plaats, maar een onzer oude schrijvers zegt, dat zij als uur verken niet deugden. De typhus te Aken. Er zijn thans in het 40e regiment te Uien een llOtal soldaten, aan typhus lijdend. De ziekte is in 'l algemeen ran goedaardig karakter. Het onderzoek over het ontstaan der besmetting heeft bewezen, dat zij roorliomt van het gebruik van niet rolledig gepasteuriseerde melk. Uit een luis in Elsenborn. waar iemand aan yphus leed, is melk geleverd aan de ineikerij, die het 40e regiment van ïieik voorzag. Het bewijs, dat de ziek te hierdoor ontstond is, dat drie com pagnieën, waar geen -melk gedron gen is, geheel vrfj zijn gebleven van le besmetting. Er zijn eigenlijk slechts 70 zieken; ae overigen waren slechts uit voor borg opgenomen in het gasthuis en tullen naar alle waarschijnlijkheid gezond blijven. HaapSesnssser Sïsïletjes Een Zaterdagavondpraatje. CCCLXXIX. Deze week is de koninklijke goed keuring verleend op de statuten van le vereeniging van bierhandelaars en [abrikanten van minerale wateren. Oppervlakkig schijnt het vreemd, dat je beoefenaars van deze vakken zich het eikaar combineeren. Bier is iets tnders dan mineraal water en mine raalwater iets anders dan bier. Maar lij een diepere beschouwing van de ;aak wordt ze duidelijk. De eenen eu le anderen lijden aan een en hetzelfde luvel. hebben één en dezelfde quaestie lp te lossen. Zooals bekend is zijn er tal van piaesties in de wereld de oostersche luaestie, die nooit opgelost zal worden, ie haarlemsche duinwaterquaestie, die liet behoeft opgelost te worden om de [envoudige reden dat ze geen quaestie s, de quaestie van dienstweigering loor miliciens, die gemoedsbezwaren kebben tegen het soldaat zijn, de fuacstie wat er eerst wasde kip of let ei en honderden andere quaesties. £n alsof dat alles nog niet genoeg vare, hebben de bierhandelaars en de rouitwaterfabrikanten nog met een indere quaestie te tobbende fles- ichenquaestie. Het flesschenverlies moet men weten s bet hoofd-motief van de oprichting Ier zooeven koninklijk goedgekeurde rereeniging. Er zijn menschen, die wel de dr&n- Buiten eenige erge gevallen zullen de zieken spoedig belerende zijn. Tot heden loc is niémand gestorven. Door grondige ontsmetting der kazernen, verbod der manschappen om in de «Lid rond te loopen, enz., is alle gevaar voor verspreiding der ziekte onder de burgers eu de andere troepen afge weerd. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Da koetsiers te Parijs schijnen hun staking te zullen winnen. De Com pagnie Générale" verlangde Vrijdag- slechts 15 francs per dat', terwijl veer tien dagen geleden de koetsiers zelfs gaarne 1G francs zouden hebben be- iaald. De stakers vorderen thans ook de opheffing van het door de maat schappij bestuurde ondersteunings fonds. Eet blijken 2G,G09 kolenwerklieden te zijn, d:e ie Berlijn den arbeid heb ben neergelegd. Zij verlangen een werkdag van tien uren en een uurloon van 40 pfennig. De patroons wilen maar 3 3/4 mark dagloon en een werkdag van elf uren toeslaan. Sport en Wedstrijden. Een sterk stukje. Gaston de Dudzecle, een zoon van den Belgischen gezant to Konstanti- nopel en zelf attaché aan kei gezant schap, is verleden Zaterdag bijna ei jil geheeleu Bosporus doorgezwommen. Hij ging te 3 uur 45 minuten te water te Uoentili-Kawak, ten noorden van Beujuk-devé en zwom zonder rusten langs Then-.pia, Jenikeui, Eoemili- Iïisar, Kaudüi, Kceros-tsjesmé en Beilerbej.-kuei naar Skn'.ari, waar bij te G uur -ü) minuten aankwam. De af stand bedraagt omstreeks 15 kilome ter. Een kennis begeleidde den zwem mer in een boot en gaf htm Gnderweg twee eieren te eten en wal cognuc en koude koffie te drinken. INGEZONDEN MEDMDEE- LIN&EN. 30 cents psr regel. Raadgeving tooi- bejaarde personen. Wanneer men aan zijn levens avond gekomen is en wanneer ten gevolge van ziekten of eenvoudig door eene verzwakking van liet bloed de krachten afgenomen heb ben. verliest men dikwijls den moed en het leven wordt een last. Tal rijke gevallen hebben echter aan getoond dat rnen ten onrechte twijfelt en dat men zich ondanks den gevorderden leeftijd zijne krach ten en verzwakt bloed weder her nieuwen kan. Menige zieken hebben wij plotseling weder eene frissche gezondheid zien terug bekomen. Door wdk middel mag hij dan dezelve terug bekomen hebben 1 Welnu, waarde lezers, door het regelmatig gebruik der echte Pink Pilien van Dr. Williams. Zie hier weder een voorbeeld van genezing. De heer C. Alleijn te Oostburg, (Zeeland) schrijftReeds lang was ik lijdende aan de maag, onver schillig welk eten kon mijn maag niet verdragen, leed veel aan maag zuur, pijnen in de lendenen enïn de ingewanden. Veel over de won dervolle en ongehoopte genezingen der Pink Pillen gelezen hebbende, kon ik niet nalaten ze ook eens te probeeren, onder hartelijke dank zegging kan ik u de genezing mijner ziekte melden, bij de eerste doos gevoelde ik reeds beterschap. Het ware te wenschea dat al diegenen die aan een dergelijke ziekte lijdende zijn zich eveneens van de Pink Pillen bedienden. Prijs f'1.75 de doos: füper 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Het bloed zijne kracht herne mende, geeft nieuwe sterkte aan het organisme, door de spieren te versterken, gaat men deze storin gen tegen, die de oorzaak zijn van zooveel lijden. Vele ziekten ken betalen, maar vergeten de fles- sclien terug te geven. Ik zie van bier al de verbazing van de lezers van Haar lem's Dagblad, onder wie er natuurlijk geen een is, die niet geregeld en trouw de flesscben aan de leveranciers terug brengt of geeft. ïk stond verstomd toen ik het boorde, gij staat verstomd, laat ons dus samen verstomd staan over bet feit, dat een bandelaar in de genoemde dranken jaarlijks een fles schenverlies heeft van honderden gul dens. Wat dat zeggen wil blijkt nog duidelijker wanneer men nagaat, dat bijvoorbeeld de beugeliieschjes voor bier door elkander zeven cents per siuk kosten. Er moeten dus eenige duizenden flesscben verloren "gaan vóór men een cijfer van bonderden guldens kan bereiken. Er zijn er dus onder bet publiek, die niet alleen de flesscben leegdrin ken, maar ze daarna oolc opeten. Al tijd in figuurlijken, zin. Zij verlioopen die aan flesschenhandelaars, ja leze ressen en lezers, ze verkoopen die aan anderen en laten den eigenaar naar zijn flesscben fluiten. Laat ons voort gaan met verstomd te staan over zoo veel menscbelijke arglist. En wat doen ze met dat geld Ze koopen er mis schien wat smakelijks voor, om te eten bij bet bier, dat zo uit nieuwe flesscben scheuken, die op nieuw aan het verkeerde adres te land zullen ko men. Ik zeg dat het opzet a's 't kan wel vergissing zijn. De meeste fouten wor den bij ongeluk begaan, de menschen zijn, hoofd voor hoofd genomen, zoo kwaad niet. Zoo werd mij "verteld, dat zijn verschuldigd aan de verz wak king der spieren en van hef bloed on worden genezen door een. spier* versterker zoo werkdadig als de Pink PillenBleekzucht, bloedar moede, ataxie locomotrice, rheuma- tiek, verlamming, algerneene zwak te bij de vrouwen en mannen door lichamelijke en geestelijke over spanning. Ook echt veria ijgbaar voor Haar lem en omstreken biiWed. W. PLAATZER v. n. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Telefoonnet, Haarlem. ©4*. TOO. d. Cl). Groote afcCy.f&Ct 73. De nieuwste Engelsche Yoeringstof voor Hok ken, ter vervanging van Tafi'ette en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is: „Hallo Juffrouw Anna Berglicim. teleplio- nïsle aan hel Berlijnsehe ieleplioon- slaiion schrikte op. Bij bad dus woord gehouden. Blozend keek zij rond, of geen barer koHega's op haai1 lette en gaf toen antwoord. „Mot wien spreek ik „Mademoiselle Berg-ém N'est ce pas „Ik ben bet, mijnbeer Boulant." Koeten tak. Hoe gaat het made moiselle Berg-ém?" „Spreekt u Duiisch? Dank u, heel goed.'* „Ik heb het geleerd om te kunnen causer avec vous, als u a Paris zult zijn. U is te Paris op welken tak?" „12 Augustus." „Parfait. En de lelietjes-van-dalen niet vergeten „Ik zal er aan denken, mijnbeer Boulant." „O, we zullen schik hebben, nous ferons la noce, nous „Maar, mijnheer Boulant „Comment done Wij zullen ons amuse eren, alle twee, den ganscbcn tak." Rrrrrrrriiig. Een vreemde mijnbeer, die blijkbaar hoogst zenuwachtig was onderbrak het onderhoud der kollega's. Misschien zou hij minder haastig geweest zijn, als hij geweten had dat juffrouw Bergheirn en mijnheer Boulant den draad tusschen Berlijn en Parijs ge bruikten voor een gesprek, dat het ge volg was van een zeer lange en zeer interessante en gevoelvolle correspon dentie tusschen de Duitsche jonge dame en den Franscheu jonkman. Iïet spelletje was al een jaar aan den gang. Het was heel onschuldig begonner) met een ambtshalve informatie over een technische kwestie van de zijde des heeren Boulant en een even amb telijk en koel antwoord van de zijde van juffrouw Bergheirn. Misschien had de pikante omstandigheid dat een Franschman vroeg en een Duitsche antwoordde, de phantasic des heeren Boulant opgewektin elk geval, hij had zijn Berlijnsehe kollèga een gees- tigen, opgewekten brief geschreven, die Anna Bergheirn in een oogenblik van overmoed even guitig beantwoord had. Sinds dien tijd stond men in cor respondentie. Men was er aan gewend geraakt en had elkaar dingen toever trouwd, die men gewoonlijk zoo niet zegt. Zoo was de heer Boulant te weten gekomen, dat Anna Bergheirn onge huwd was en dat zij van dc rente van een kapitaaltje, dat ze van een tante geërfd had, plus haar salaris, ruim leven kon. Juffrouw Bergheirn ver- er onlangs een behanger bij iemand aan huis kwarn om een karweitje te verrichten. „Mevrouw, daar is de piak- selman," zei de dienstbode. „Och Naatje," zei mevrouw, „ik hou niet van die bijnamen, waar dienen ze voor En daarop, zioh over de trap leuning buigende, riep ze den wach tende vriendelijk toe „Kom maar ho ven, behangsel Zoo kan een mensch zich vergissen. Het overkwam op zekeren dag ook aan onzen vroegeren kapelmeester Muller. Toen de huzarenmuziek met haren kapelmeester Bernhardt (die thans weer in de stad is) door den Minister van oorlog te kwader ure van hier naar elders was verplaatst, bestond alle haarlemsche blaasmuziek uit den ouden Muller met zijn korps. Men heeft vaak met den goeden inan ge spot, maar één ding stond vastaan ijver ontbrak het hem niet. Hij zwaai de niet alleen den dirigeerstok, maar blies tot aanvulling van het klankge halte op de klarinet er bij. Was er een moeilijke passage, waarin de musici het met de maat te kwaad konden krijgen, dan zwaaide hij den dirigeer- staf. Was dit moment zonder onheilen voorbij, dat vatte hij de klarinet weer en blies lustig mee." Zoo gaf hij op zekeren avond een concert met zijn korps in den tuin van do Sociëteit Vereeniging. De musici hadden zeker een zwaai- stuk onder handen, althans met do behendigheid van een goochelaar hanteerde hij om beurten dirigeerstok en klarinet, tot dat op een gegeven moment het nood lot ook hem te pakken kreeg en duide- nara, dat de heer feoular.l jonggezel was, dat zijn bruid gestorven was, dat li ij af en toe liederen dichtte die in studenten-café's werden gezongen, en dat hij oen man van temperament en humor was, die eigenlijk voor een heel andere carrière bestemd was. Deze "medcöeelingen hadden Anna Berg heirn heel wat te denken gegeven. De hoer Boulant was in haar oogen een man van bctcekeuis geworden, en toen hii aldoor gloedvoller schreef, had zij ook altijd gloedvoller geantwoord. En zoo was men ten slotte overeengeko men, op de tentoonstelling te Parijs in een Hongaarsch café persoonlijk ken nis te maken om danja, de voort zetting van dat „om dan" was door geen van beiden uit schuchterheid uit gesproken durven worden. Zij moest een tuiltje lelietjes dragen en. hij een witte roos in zijn knoopsgat. Wat cl dn tusschen de roos en dc lelietjes verder voor zou vallen, dat zou aan den tijd en den aard der kennismaking worden overgelaten. Den twaalfden Augustus, 's middags om twaalf uur, in 't Hongaarsch kof fiehuis. Een gloeiende hitte brandt op het terras. Plotseling stormt een lieer binnen. Hij is zeer mager en zeer geel, heeft een ravenzwarte snor en een nog zwarteren knevel en draagt een witte, roos in liet knoopsgat. Ilij kijkt onrus tig rond, zet zich in een hoek en ver stopt zich dan achter de „Patrie". Een paar minuten later komt van de Quai ü'Orsay een dame niet een tuiltje lelietjes in de hand. Ze is klein en zeer rond, ziet er ietwat vermoeid uit en maakt in haar eenvoudige klec- ding en ernstige houding den indruk van een lecrares, een reeds bejaarde, pedante lecrares, De mijnheer in den hoek monstert haar scherp en mompelt dan iets als /liable". Met een handige beweging verdonkemaant hij de witte roos uit zijn knoopggat. Anna Bergheirn ging stil in een hoekje zitten. Daar er behalve den mageren, gelen lieer nie mand aanwezig is. en hij toch onmo gelijk de dichter Arisiide Boulant kan zijn, zal ze maar wachten. Ze is' 't wachten gewoon. Dc heer Arïstide Boulant neemt intusschen zijn Duit sche kollega .nauwkeurig op. Mooi is zo niet, maar ze heeft- iets goeds, iets openhartigs in haar wezen. Ze zal ze- kor een brave vrouw zijn, en met kaar geld zou wel een zaalcje le beginnen zijn, en dat zou aangenamer zijn dan dat eeuwige telepkoon-bureau. Lang zaam, met een nerveuse handbeweging haalt hij de witte roos tusschen de „Patrie" vandaan en steekt haar weer in zijn knoopsgat- Dan gluurt hij over de krant naar zijn vïs-a-vis. Hij ziet, hoe de dame snel haar zakdoek over het tuiltje bloemen spreidt. De ontmoeting heeft haar een steek in 't hart gegeven. Moet „bij" dat zijn. die magere, leelijke man, mei. dat arm zalige uiterlijk. Onmogelijk! Ze kan het niet geïooveh, ze kan niet. Liever dan nog maar wal wachten, en ze gluurt naar hein, om te zien of hij ook iets gemerkt heeft. I-lij heeft het gemerkt. Hij is bleek geworden van schrik over de uitdruk king van teleurstelling, die hij in haar oogen gelezen heeft. Maar oogehblik- kelijk is hij zich zelf weer. Met gefronst voorhoofd betaalt hij en vertrekt. Dan werpt hij nog een blik op de dame met de lelietjes-van-dalen, spitst de lippen, als wilde hij gaan fluiten, en gaat langzaam heen. Bij de deur keert hij zich nog eenmaal om, zet zijn hoe'd voorover hij is weer even vroolijk als te voren. Hij draait zijn wandel stok in zijn vingers om. Hij kan juist in 't café zien, en hij bemerkt-, dai juffrouw Anna Berghc-im de lelietjes onder haar zakdoek te voorschijn haalt, op de bloemen neerkijkt en hem dan langzaam een twee driemaal wenktJa, ze wenkt zonder twij fel En vijf minuten later zijn roos en le 1 i e i j es e end rach ti gli j k na a st, elkaar. Door eenige buitenlandsche bladen heeft de ronde gedaan een onderhoud met jiir. Sandberg, gewezen militaire secretaris van generaal Botha, over de overgave van Pretoria. Jhr. Sandberg is na de overgave der stad met toestemming van de Regee ring der Z.-A. Republiek naar Europa gekomen en vertoeft thans in ons land. Het „Handelsblad" is hem gaan vra gen of dit interview juist was en ver nam dat er op vele belangrijke punten nogal grove onwaarheden waren bin nengeslopen. Het blad vond daarin aanleiding liet verhaal van de over gave nogmaals uit den mond van jhr. Sandberg op te teekenen. Wij ontleenen daaraan het vol gende Jhr. Sandberg, civiel gouverneur van Pretoria werd geroepen om met een Engelschen parlementair, luite nant Watson, te onderhandelen over de overgave der stad. De luitenant wilde dadelijk antwoord hebben doch moest toch ten slotte iets voelen voor het argument van den heer Sandberg, dat de overgave van een stad geen lijk aantoonde, dat zelfs kunstbeoefe naren aan vergissingen onderhevig zijn. Op een oogenblik zette hij in plaats van de klarinet, deu dirigeer stok aan den mond en speelde daarop met zijn vingers, alsof hij daaruit tonen halen wou. 't Duurde maar een oogenblik, maar dat oogenblik was genoeg. Het publiek, dat juist toen niet aHeen zeer nauw lettend toeluisterde maar ook toekeek, zag het en proestte het uit. De musici, aan wier aandacht het geval niet ont gaan kon, schoten in een lachbuidie lachbui op haar beurt schoot in hunne- instrumenten en het gevolg was een potpourri van klanken, die wel merk waardig maar niet muzikaal moet ge weest zijn. De misbruikte stok kon niet dan door grooten nadruk bet ge heel van een hopelooze verwarring redden. Och, men kan zich vergissen en er zijn, figuurlijk gesproken, in het da- gelijksch leven duizenden, die een stok voor een muziekinstrument aanzien. Zoo werd mij dezer dagen verteld, dat een van de nummers van het program ma van Frits van Haarlem in de Socië teit Vereeniging ook minder was, dan het wel geleek. Met bewondering heeft iedereen daar gekeken naar de vertoo- n i ng van een dame met een hond, die verschillende poses te zien gaven en waarbij de hond alleronbewegelijkst zijn rol vervulde. Nu komt men mij vertellen, dat de hond op verschillende plaatsen was vastgebonden, behalve bij het laatste nummer, omdat daar de dame en de hond uit de lijst Stappen en zich aan ding is. dat zoo maar alle dagen voor- kon. t, en hij dus niet onmiddellijk he slissen kon. Jhr. Sandberg ging rapport uitbren gen aan generaal Botha en werd daar na belast met liet. overbrengen van een bric-f aan Lord Roberts, waarin Botha hem op den volgenden dag een onder houd verzocht oin die overgave te he spreken. Dat voorstel werd aangenomen, doch hij 't vertrek merkte de militaire secretaris kolonel Chamberlain op, dat dus overeengekomen was dat den volgenden dag met bet aanbreken van den dag de Engelsche troepen Preto ria zouden binnentrekken. Ik ant woordde liem, aldus Jhr. Sandberg, dat deze bewering ten eenemnale fou tief was, aangezien wij met lord Ro berts waren overeengekomen, dat Ro berts en Botha een samenkomst zouden houden, waar eventueel over de ver dere, verdediging der stad zou .worden gesproken, eu dat, waar "nog sprake was van een samenkomst, de troepen aan weerszijden natuurlijk geen be weging konden maken, zoolang het onderhoud duurde. „Kolonel Chamberlain meende -dat. ik lord Roberts verkeerd had verstaan en verzocht mij nog een oogenblik te wachten, ten einde dit punt zuiver te kunnen vaststellen. Hij ging naar lord Roberts terug en kort daarop werd mij gevraagd nog even bij den opperbevel hebber to willen komen. „Deze zeide zonder eenige inleiding „„Ik wenseh dat het duidelijk be grepen wordt, dat vóór alles mij voor morgenochtend bij het aanbreken van den dag Pretoria moet zijn overgege ven. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal ik bij het aanbreken van den dag Pretoria binnenrukken en bij het ge ringste blijk van verzet de stad zonder genade laten beschieten. Het antwoord op dezen eisch moet mij ter hand ko men door iemand van uwe troepen, aangezien de verantwoordelijkheid voor da al of niet-aïlevcring en de ge volgen die eventueel daaruit zouden kunnen voortvloeien bij u moeten be rusten"." Jhr. Sandberg merkte aan, dat het hedendaagsche oorlogsrecht hen het recht geeft op behoorlijken tijd om eventueel vrouwen en kinderen in het algemeen niet-coinbattanten uit de stad te verwijderen, waarop lord Roberts zeide, dut aangezien de Boe ren hun zulks ook niet hadden toege staan Lij Mafeking, Kimberley en Ladysmith, hij zich ook niet genoopt achtte hen dit toe te staan. Lord Roberts bleef op zijn stuk slaan, waarop, toen Jhr. Sandberg in Pretoria aan generaal Botha verslag van het onderhoud bracht, deze aan Lord Roberts schreef dat hij niet van plan was Pretoria verder te verdedi gen, dat hij hem echter verantwoor delijk stelde voor de bescherming van rion-combattantcn en eigendommen en dat hij niet nalaten kon ten sterk ste Roberts' bewering, als zouden wij bij Mafeking, Kimberley en Ladysmith den Engelschen geen gelegenheid heb ben gegeven om non-combattanten te verwijderen, legen te spreken, daar zulks hij alle drie de plaatsen wel de gelijk geschied was. „Het antwoord werd aan den Brit schei) kolonel ter hand gesteld die ons begeleid had, met verzoek het aan Lord Roberts te overhandigen. Gene raal Botha verliet daarop iuet zijn staf de stad. Ik bleef achter." Jhr. Sandberg woonde den geheelen intocht van het Engelsche leger in Pretoria hij. Om acht uur in den mor gen van den oen Juni begon de „zege tocht". Er waren vrij veel inwoners van Pretoria, voor het meerendeel vrouwen en kinderen 'op straat, maar de meeste toeschouwers waren Kaffers eu bastaards. Het waren deze, die bij de verschijning van elke nieuwe Erit- sehe afdeelixig telkens weer hun ge juich aanhieven. Onder de blanken waren er maar heel enkelen te ontdek ken die meejuichten. Zoo geschiedde de „verovering" van Pretoria. op Z o N D A G 26 Aug. 1S00 Groote Kerk.- Voorm. 7 ure, Swaan. Voorm. 10 ure, Knottenbelt; 's Nam. 2 ure, Veen. 's Avonds 6 ure. Raksteen. Nieuwe Kerk," Voorin. 10 ure, Barbas. Janskerk. Voorm. 10 ure, Van Lennep.- Bakenesserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Hïlbrander. Eglise Walloimo. 10 heures du matin, Air. Moll, pas teur Courcelles. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 6 ure, Mulder. 't publiek vertoonen. „Maar bij dat laatste nummer," beweerde mijn zegs man, „zat de hond lang zoo stil niet als bij de anderen." Ik weet niet of dat zoo is. Ik hoop van niet, al was het alleen omdat ik er zelf ook met aandacht naai' gekeken heb en het niet prettig is, achteraf te moeten denken dat het maai- een grapje tvas. 't Komt mij ook daarom niet waarschijnlijk voor, omdat Frits van Haarlem, de groote Frits, wel niet zou toelaten dat zijn publiek zoo bij den neus genomen werd. En mocht mijn zegsman toch gelijk hebben was inderdaad de hond vastgebonden, dan is dat vastbinden in elk geval op een kunstige manier gebeurd, want niemand in de zaal heeft een touwtje gezien. In dat geval komt dus aan de juffrouw die hot beest vertoonde, de eer toe dat zij de kunst van binden in de perfectie verstaat. Wanneer we aan deze spectacle-con- certen terugdenken, dan denken we tevens aan de eigenaardige manier, waarop deze artisten hun kost verdie nen. Voor ons, die kalm in gevaarlooze artikelen handel drijven, een kalm ambacht beoefenen of kalm in kran ten schrijven, is het een wonderlijk geval dat er menschen zijn, die dag in dag uit allerlei grappen en kunsten vertoonen, waarmee ze elk oogenblik den hals kunnen breken. Onwillekeu rig denkt men daarbij aan loszinnige, onverschillige, verkwistende men schen, wier devies he t„zoo gewonnen, zoo geronnen" is en die van den eenen dag op den anderen leven. Niets is minder waar, dan dat De Midd<r$fèp Voorm. 10 ure, Ringnalda'.- 's Avonds G uur, Ringnalda.-.- Do op'ggszï ndo Kark. Voorm. ure, Jo. de Vries. Lufcliersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Broeder-,gr-/yoaaté. Voorm. 10 ure, B. van Soheltinga. Eemonstr. Gorefozmoor don. Geen dienst. Ciir. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5i ure, Schotel. Korsteld Apostolische .houding (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. G uur.: Godsdienstoefeningen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuyiman. Beiinebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Spaarndam Voorm. 10 ure, Knottenbelt van- Haarlem. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. 1-Ieeringa. IJmuiden. Voorm. 10 me, Gutteling van Vel- sen. 's Avonds 6 ure, Geen dienst. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond. Voorm. 10.1 ure, in Hotel „Nonuner Eén," Leendertz van Leiden. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G. Hulsman.- j Collecte voor het Diaconiehuis.' Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokevk alhier, op Dinsdag 28 Aug. 1900, des namid dags van 12 uur, door den lieer- W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga... S. de Lange.; 2. AdagioG. Merkel. 3. SonateA. G. Rilter. 4. AdagioAL Brosig.' 5. Aria uit de ScheppingIlaijdn.; A A vertentïëji. HOLLANDSCUE Crediet- en Deposito-Bank, MEES R1TSEMA, Haarlem. Ilmuideii. Reiiêe-Bepót. (Cheque-rekening) 21/, pCt, 3 dagen opzegging 3 1 maand vast prolongatiekoers. 1 jaar vast 3pCt. Effecten, Coupons, Prolongatiën, Vreemd geld, Wissels, Discontee ringen, Reiswissels. B e waari n richti n g. Lokettenkast. Friescït-GroiiingHclie Hypotheekbank. Gevestigd te Groningen. Geplaatst Maatsch. Kapitaal 1.500.000. Reserves 111.824,42*. Tot nadere aankondiging zijn verkrijgbaar ten Kantore der H o^ 1- land.sche Crediet- en J)e- posit o-B ank, directie de Heeren MEES RITSEMA te Haarlem.! de 4 °/0 Pandbrieven a 100 °/0. De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER ARCHITECT, AMSTERDAMSCHE Hoofdagentschap Nieuwe Gracht bij de Kruisstraat. Sluit le Hypotheek op de voor= deeligste conditiën. artist van het spectacle-concert is te genwoordig een bedaard, ingetogen man, die kans heeft gezien allengs hooger bezoldiging voor zijn werk te verkrijgen en die nu zuinig leeft en spaart... ik zeg en herzeg: die spaart. Hij weet, dat hij niet tot aan zijn; dood toe acrobaat, jongleur of dres seur zal kunnen blijven en neemt dusj zijn maatregelen voor den ouden dag.; Is hij een Engelschman (en dat zijn' de meesten, al werden ze dit jaar om den oorlog in Zuid-Afrika op het pro gramma Amerikanen genoemd) dan koopen ze zich later een huisje .in' Kensington, een van de voorsteden, van Londen, en gaan daar burgerlijk rentenieren. „Naarmate ze meer verdienen,"' zei mijn zegsman, „zijn ze meer gaan sparen. Toen de appointementen la ger waren, verkwistten ze alles;" en hij voegde er de philosophische be schouwing aan toe: ^sparen is ook dan pas de moeite waard, als. je flink wat overhouden kunt!" Ik vroeg me af, of dat misschien de reden zou wezen, dat zeer rijke men schen veelal het minst gemakkelijk tot geven zijn te bewegen. In elk ge val staan deze veel gesmade specta-. cle-concert-artisten op 't gebied van financieel beheer hooger, dan de Haar-: lemsche metselao.r, dien men onlangs'1 dronken in een open rijtuig kon zien, rondrijden, met twee bankjes van f25; op zijn jas gespeld. F1DELICL

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6