NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD» Ma de daad. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem, en Omstreken. 18e Jaargang. Woensdag 29 Augustus 1900. :'W\ No. 5265 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. 1-65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37}4 M M de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Gts. Buiten liet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kamporsingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publïcïté Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31Faubourg Montmartre. luberts on Botha. Olivier gevan gen genomen China Politiek, Een Protest, Friedricli Nietzsche over leden, Een antwoord op veler vraag, De Kindermoord to Tilburg, Een Rir.aldo Iliaalüini geschiedenis. renlinie liggen reeds zeer warm toe. Haarlem's Bagblad" van 29 Aug.Volgens een ..Standard"-telegram bévat O. a,Be strijd tussshen moeten de Engeladien bij de bezetting van Belfast weinig tegenstand ont moet hebben. Maar toen begonnen de Boeren van de kopjes in het oosten te schieten met twaalfpunders, pom poms en geweren, totdat zij door het Britsche vuur verjaagd werden. De Boeren streden zeer dapper. Officieele telegrammen van Lord Roberts van 27 dezer melden het vol gende: De Boeren hebben gisteren van drie kanten Winburg aangevallen. Zii wer den met aanzienlijke verliezen terug geslagen door Bruce Hamilton, die generaal Olivier en diens drie zonen, gevangen nam. En in een later telegram zegt Ro berts: Gedurende hot grootste gedeelte van den dag zijn wij aan het vechten geweest over een omtrek van bijna 50 KM. Lyttelton's divisie mét twee cava- lerie-brigades, en bet geheel onder lei ding van Buller, opereerde ten zuid oosten van Dalnianutlia. French trok met twee eavalerie-brigades in noorde lijke richting, westelijk voorbij Hel iast gaande en den vijand voor zich uit drijvend naar Leken vlei, op den Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat VW hunne be schikking van 23 Augustus jl. aan I. H. Kloes vergunning is verleend tot oprichting van eene kleerenwasscherij en drogerij in het perceel aan den Scheepmakersdijk No. 32. Haarlem, 27 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. C. WALLER, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Da BURGEMEESTER van Haarlem, weg van Belfast naar Ijjdenlmrg. Zoo m-exist bij 04» ter kennis van c!e tal Ora French Leltenvlex bereikt had, ïmk- gezelenen dezer Gemeente, dat het op e ''ele Carew met de garde-brigade den 2-lsn Augustus jl. executoir ver- van Beliast hem te hulp. De Boeren klaart! voljaars kohier No. 1 op de Be- hadden klaarblijkelijk aanzienlijke drijfsbelasting dezer Gemeente, dienst versterking gekregen op hunne noor- 1900/1901, op heden aan den ontvan- delijke en oostelijke linies en boden ger der directe belastingen is ter hand tachtigen tegenstand tegen het op- gesteld. rukken zoowel van Buller als van l Wordende de ingezetenen tevens her- ^01e Carew. Zij gebruikten drie Long' innerd, dat de belastingschuldigen Toms en verscheulcn andere kanon-, verplicht zijn hunnen aanslag on den ocn- 1:ieLvYl,ï' vv,as- en aaDllou" bi j de wet bepaalden voet te Voldoen, i aead> totdat de duisternis geneel gc- Ilaarlem, 27 Augustus 1900. j vallen was. Buller hoopt dat zijne ver- De Burgemeester voornoemd, j hozen cc 40 niet to boven gaan. Van A. C. WALLER de andere divisien is nog geen opgaaf L. B. ontvangen. De Boeren, die hardnek- Ikig stand houden, hebben een groot aanto.l kanonnen bijeengebracht; liet terrein is vol moeielijkheiien en voor ren heeft Pole Carew Belfast bezet. Gewichtige gebeurtenissen zijn hier dus te verwachten, maar het is niet onmogelijk, dat de inval der Boeren in Natal, Roberts zal dwingen Huiler of een gedeelte van diens macht terug te zenden om Newcastle te ontzetten. De gevangen mïllionnaïrs snakken echter ook naar bevrijding, en wij we ten dat gedurende den geheelen duur van den oorlog het gouden kalf den dans heeft geleid. C.arrington heeft zich in het westen' met Mctliuen vereenigd. De Boeren, die op het oogenblïk meester zijn in de districten l.ichtenburg en Rusten burg, zullen zich daarover wel niet erg ongerust maken. Over het aJgerheen is dus de toe stand in .do laatste dagen ten gunste der Boeren veranderd en Roberts schijnt alles op het spel te zetten, al zijne krachten te verzamelen om bij Machadodorp een beslissenden slag te slaan. Wij kunnen er evenwel op reke nen, dat Louis Botha den slag niet zal aannemen, als V>:; niet goede gron den heeft om te rekenen op de over- winning. Buitenlandsch Nieuws. Politiek Overzicht. hunne taktiek zeer dienstig; met name is het voor onze cavalerie minder ge schild; dan wij tot dusver hebben on- Niet alleen wijzen alle verlrouwba- re 'telegrammen er op, doch ook de j dervonden. correspondenten van alle Engelsche I Men zal natuurlijk deze tijdingen bladen zijn 't er over eens, dat de Boe- j van Roberts onder eemge reserve weer ren hij Belfast een zeer sterke stel-rnoGten aannemen. We wijzen er op,; ling bezetten. j dat het slot van 't telegram wel eenigs- De corresnondent van de ..Morning:"103 tammer is dan do aanvang. In Post" seint "uit Belfast dat de Boeren-1 >?egn\ gelukt den Engelsche alles, ze stelling de sterkste is, die na den strijd l oi'ijven de Boeren voor zich uit ais in Natal ooit door de Eugeischen is f e.eo beroer de schapen, maar aan 't aangetroffen, en Reuter seint dat de ema vrorüt tocn ÏO° neel eventjes, als Boeren een zeer sterke defensieve stel- ma1, ecn bort wenkbrauwfronsen, be- ling bezetten in de bersren om Macha-1 Yeerd: ,T'ie' terrein is vol moeilijlihc-1 dodorp. 1 don en voor hunne taktiek zeer dien- Uit J3clfast wordt aan de „Stamïarrl" i stl£-" T,..t i gemeicl, dat de stellingen der BoerenLoiVko1- de Vv schrijft m de „N. zich 40 KM. uitstrekken over een half- j u o.a.: cirkelvormige reeks kopjes, waarvan! Om en bij Machadodorp zal een vele hellingen slechts langs drassigen ernstig treffen niet lang meer uitblij-; gi'ond bereikbaar zijn. j ven, tenzij do Roeren meer noord- Is men het er aus over eens, dat de waarts trekken. Buller legt het klaar-; positie der Boeren zoo sterk is, als blijkelijk er op too om den linkervleu-j nog nimmer in dezen oorlog is voorge- gel van de stelling om te trekken, Kit- komen, en dat hei hoogst moeielijk, chener (7e brigade der 4e divisie) zoo niet ondoenlijk, zal blijken hun naar ik meen een broeder van den stelling om te trekken, niet minder chef van den staf, heeft de Komati- sensi-eiomig is men van oordeel, dat vallei bereikt. Geheel ongestoord gaat alles wijst op een aanstaand groot ge- dit echter niet in zijn werk. Zoo heet. vecht, ja misschien beslissenden slag. 'er wel een hinderlaag mislukt, maar! De Engelsche bladen voorspellen twee compagD-eën zijn toch omsin- sen veldtocht in het district Barber-geld en hebben zwaar guleden. In ton, gelijk aan de gevechten aan dehet geheel was liet verlies dor Engsl- Tocgc-la, j schen 4 officieren en 102 minderen- Op liet oogenblik gaat het er bij aan dooden, gewonden en vermisten, Belfast, Machadodorp, Geluk en alle alias gevangenen. verder in de sterke Boe-J Ten westen van de stelling der Boe-r plaatsen, di:; Een protest. Flet volgende profest van de gezan ten <ier Zuid-Afrikaansche republie ken is aan Lord Salisbury gezonden (uit het Engelsch hervertaald): St. Petersburg, IS Aug. Excellentie! Volgens een publicatie, .den 2óen Juni 1900 te Pretoria uitgegeven, on der den naam „Government Gazette" Extraordinary," Vole. I, no. 7, heeft Lord Roberts, veldmaarschalk en op perbevelhebber van ilarer Britsche Majosteits troepen in Zuid-Afrika, cc- nige proclamaties gericht aan de inwo ners van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek. in de eerste van die proclamaties, gedagteekend 31 Mei 1900, wordt o. a. kennis gegeven aan de burgers „die geen vooruitstekend deel genomen hebben in de politiek dat leiding gaf tot de oorlog tusschen Hare Majes teit en de Z.-A. Republiek," enz. enz., „en die gewillig zijn om hunne wa pens onmiddellijk neer te leggen en zich onder cede le verbinden om geen verder deel in de oorlog te nemen,"; dat zij „worden geoorloofd om naar hunne buizen terug te keeren na ge-: melden eed neergelegd te hebben" (sec tie 2 van de proclamatie). In de tweede proclamatie, gedagtee-j kend te Pretoria 6 Juni 1900, wordt o.a.1 kennis gegeven, dat als een burger een pas krijgt onder paraeraaf 2 van' bovengenoemde proclamatie, hij in 't bezit van zijn vee mag blijven of is, een deel of het geheel van zijn vee noodig voor het gebruik van Ilr. Ms. troepen, hij er het geld voor krijgt, overeenkomstig den marktprijs. j De ondergeteekenden voelen zich in den naam van de regeering der Z.-A. I Republiek en de regeering van den j Oranje-Vrijstaat verplicht, ten krach-j tigste verzet aan te tcekenen tegen de 1 strekking van be:öe die proclamaties, j Omdat er uit deze proclamaties, in haar onderling verband tot elkander, geen andere gevolgtrekking mogelijk schijnt als dat de burgers alleen dan het behoud van hun eigendom gewaar borgd wordt, wanneer zij eerst den eed hebben afgelegd, vermeld in Par. 2 van de eerstgenoemde proclamatie. Het is duidelijk, dat rio verklaring, neergelegd ia de proclamatie van 6 Juni 1900 alleen zin heeft, wanneer wordt aangenomen dat naar het oor deel van veldmaarschalk Roberts de eigendom van burgers (zelfs van hen- die geen „vooruitstekend deel" heb ben genomen in de politiek die tot den oorlog heeft geleid) van hen weggeno men mag worden alleen o" den grond, dat er oorlog is tusschen Engeland en de Z.-A. Republiek. Dit nu is in rechtstrecksche botsing met beginselen van volkenrecht, die reeds eeuwen van kracht zijn, krach tens dewelke privaat eigendom, geen oorlogscontrabande zijnde, in een oor log met het land geerbiedigd moet wor den, welke beginselen nog eens uit drukkelijk erkend zijn in artikel 56 (beboorende tot de 3e afdeeling, geti teld: „de 1'autorité militaire en le territoixe de l'état ennemi") van de verklaring, gevoegd bij de „Conven tie betreffende de wetten en gebrui ken van den oorlog te land," die ook geteekend is uit naam van Hare Ma jesteit. Het bewuste artikel luidt als volgt: „L'bonneur et les droits de la famil ie, la vie des individus et la propriéte privée ainsi que les convictions reii- gieuses et 1'exercise des cuites doivent etre respectés. La propriété priveé ne peut pas être confisquée." (De eer en de rechten van het gezin, het leven der individu en en de private eigendom zoowel als de godsdienstige overtuiging en de uit oefening van den godsdienst moeten geëerbiedigd worden. De private ei- egendom kan niet in beslag genomen worden.) Ofschoon de Z.-A. Republieken niet onder de contvacteeronde mogendhe den zijn opgenomen, mogen zij niet temin een beroep doen op de in het aangehaalde artikel opgesomde be ginselen, aangezien dat artikel niets meer doet dan formuleeren wat gedu rende eeuwen liet gemeerie recht tus schen beschaafde volkeren is. In verdere proclamaties van 16 Ju ni. gemerkt A 1 en A 2 wordt de bedrei ging geuit dat. als er aan spoorwegen of telegraaflijnen schade wordt be rokkend. de voornaamste inwoners van de betrokken dorpen en districten gezamenlijk en afzonderlijk voor zoo danige schade verantwoordelijk wor-, den gehouden; bovendien wordt er een zware boete opgelegd ca niets be haald voor geleverde goederen: ook. dat huizen en hoeven in de nabijheid verwoest zullen worden, en dat een of meer van de inwoners meegenomen worden op treinen, voor oorlogsdoel einden gebruikt. In die proclamaties worden daden, waartoe een oorlogvoerende parüj al le recht heeft, met straffen bedreigd, en in de oplegging van die straffen wordt voorzien, zelfs in nte vallen waar er van schuld geen bewijs hoegenaamd geleverd is. private eigendom wordt in beslag genomen en vernield en een poging wordt gedaan om den eenen burger tegen 'den anderen te laten optreden. Tegen de strekking alzoo van beide die proclamaties, die allen zin van recht verkrachten, wenschen de on dergeteekenden hun krachtigste ver zet aan te teekenen. De gezanten, W. J. LEYD3. A. FISCHER. C. H. WESSELS. A. D. W. WOLMARANS. Zijne Excellentie the Right Honou rable den Markies van Salisbury Eer- ste-Minister, Minister van Bnitenland- sehe Zaken, enz. enz., Londen. Cüina-politiök. Reeds deelden we mede, dat in Ber lijn, in kringen waar men in nauwe betrekking staat tot het Chineesche gezantschap, beweerd wordt dat de vlucht van den Keizer en de Keizerin niet vrijwillig waren, dóch door Prins Toean gedwoDgen. Het oudste familie lid van de tot den troon gerechtigde nakomelingen zou nu zijn Prins Tsjing, en met dezen, als met Li, zou den de mogendheden moeten onder handelen. De „Ostas. Korr.", de Chineesche troebelen besprekend, noemt het geen verstandige politiek de Mandsjoe- dynastie van den troon te stooten. liet verstandigst zou voorzeker zijn, op dit moment een soort interregnum in het leven te roepen waarbij Prins Tsjing en Li-Hoeng-Tsjang goede diensten zouden kunnen bewijzen en als bemiddelaars tusschen den troon en de mogendheden optreden, hoewel men met Li-Hoeng-Tsjang voorzichtig moet zijn. De Londensche correspondent van het „Berk Tageblatt" wijst er op, dat velen thans nieenen heel goed te doen door zicii om tot klaarheid over den toestand in Peking ie komen, te wen den tot de Chineesche gezanten bij de verschillende hoven. Maar dit zijn slechts speelpoppen in de hand van den machtigen Chinees Li, die te Pe king de draden in handen houdt en zijn mannetjes laat dansen naar zijn believen. Waarom is de Keizerin eigenlijk weggegaan Twee dingen zijn mogelijk 6f zc heeft Li's raad om te Peking te blijven, eenvoudig in den wind geslagen, óf ze was niet vrij in haar handelingen en dan heeft zc waarschijnlijk Li's bood schap niet ontvangen, en volgde ze prins Toean, die zijn leven niet meer zeker was, min of meer vrijwillig uit de hoofdstad. Maar dan is het ook niet waar, dat Ei op hevel van de Keizerin volmacht heeft met de mogendheden te onderhandelen. De beer is nog niet geschoten, of over den huid wordt reeds getwist. De goede verstandhouding der mo gendheden onderling schijnt opgehou den met de aankomst der geallieerde troepen in Peking. Zoo lieeit de Daily Telegraph" het bericht gebracht, dat Ruslands ver klaring van met China op voet van oorlog ie staan groot wantrouwen bij ue Amerrkaansclie regeering heeft ver wekt. Eu dat wantrouwen ruoet vol gens het blad ook tegenover Duitschland bestaan, dat men verdenkt gemeene zaak met Rus land to maken. Als men hier omtrent zekerheid heeft, zegt „Daily i Telegraph", dan zal Amerika zijn troe- i peri uit Peking naar Tientsin terag- j trekken en daar den loop der gebsurte- j nissen afwachten. En de „Daüy Mail" j heeft uit Sjanghai vernomen, dat een Russisch generaal bij de inneming j van Peking verklaard moet hebben I niet te willen deelnemen aan een con- t ferentic van generaals, omdat Rus- r land aan China den oorlog had ver- j j klaard. j Het bericht van Rusland's oorlogs- verklaring aan China wordt iutus-' schen op de meest stellige wijze tegen gesproken, o. a. qpk door de Weener IPeullleton. „Polit. Correspondenz" en in DuitsClh.4 bladen noemt men deze Engelsche be weringen zeer boosaardige intriges. Van andere zijde wordt beweerd, dat Engeland toch nog sterke aanspraken maakt op de Jangtse-vallei en dat Ja pan trachten zal Korea in te palmen. In ieder geval, van de hooggeroem de eensgezindheid onder de mogftnd- i heden is niet veel meer over. En Let zal heel mooi zijn wanneer men or afkomt zonder een internationale con- ferentie tot oplossing der nieuwe üos- tersche quaestie. Het moet een Engelsch grapje zijn Uncle Sam en John Buil heel aan doenlijk dikke vrienden om on tevredenheid te zaaien, vandaar ook dat insinucerend ,,Times"-bericht, dat i de Fransche en Russische vlaggen wapperden boven (le beste deelen van Peking, waar de keizerlijke schatten begraven liggen. i Die ontevredenheid is des te erger, nu, zooals onze lezers weten er tel- kens nog hevig gevochten wordt, ea het. gevaar dus nog lang niet gewo- ken is. Men ziet het alweer, 't is een ver kapte rooftocht, en hoe langer hoe verder zal de aap uit den mouw komen kijken. Friedricli Nietzsche. Friedrich Nietzsche is Zaterdag middag te 12 uur te Wcimar aan een aanval van beroerte overleden. In zijn geboorteplaats Rocken zal bij worden begraven. Op 15 October 1844 zag hij in genoemd dorp, bij Lutzon (Saksen) gelegen, bet levenslicht; zijn vader was daar predikant. Na het gcwrone lager onderwijs in zijn geboorteplaats ge noten te hebben, bezocht hij de „Lan- desschule" te Pforta. 24 jaar oud werd hij op voorspraak van zijn leermees ter Rilsche, een bekend filoloog, pro fessor te Basel, riog voor hij den doc torstitel verwierf. Tien jaar van 1869 tot 1879 verbleef Nietzsche to Basel, dat hij om gezondheidsredenen verliet, met behoud van vol pensioen. Nu begon zijn rondtrekken door Zwitserland, Italië en het Zuiden van Frankrijk, tot dat hem zijn ziekte noodzaakte zich van allen geestelijken arbeid te ont houden. Aan den Fransch-Duitschen oorlog dit verdient nog vermelding had hij dienst genomen als vrijwil lige ziekenverpleger. Nietzsche nam in de wijsbegeerte een zeer eigenaardige plaats inzijn voornaamste doel was de bestrijding van het Christendom, (lat hij o.a. be schuldigde van de menschhcid be roofd te hebben van de vruchten van de klassieke beschaving; in zijn hef tig geschreven „Der Antichrist" valt hij het aan met al de hem ten dienste staande middelen. Behalve door die haat tegen het Christendom onder scheidde Nietzsche zich voornamelijk door zijn leer van den „Übermensch." Van zijn geschriften worden het meest genoemd: „Die Gcburt der Tra gedie", „Unzeitgeuiasze Bctrachlun- gen" over Strauss, Schopenhauer en. Wagner; „Menschliches Allzumen- schflches"; „Morgonrüthe"; „Die fröh- licho Wissenschafft", „Der Fall Wag ner" (stuk anti-Wagneriaansch); „Göt- zendammerurtg"; ..Also sprach Zara- tliustia." Ook vervaardigde Nietz sche verschillende gedichten. Alge meen verbazing verwekte Nietzsche'» afval van Wagncr. Eerst behoorde liii tot diens warm ste vereerders, en intiemste vrienden, Kaar het Engelsch DOOR HENDRIKA PLEYTE. 6). Ik had uitstekende oogen en toch nergens een glimp van een zeil of een rookwolkje bespeurd. Waaraan moest ik die verandering in Deedes dan toe schrijven Hier over denkend slenterde ik naar het paviljoen. Maar het raadsel werd opgelost toen ik binnentrad en de per soon bemerkte, die aan tafel zat. „Juffrouw l'Anson!" riep ik uit. „Ja, ik ben het. Hij zeide dat ik u niet mocht zien. Ga gauw heen voordat hij terugkomt!" „Gaan!" riep ik uit. „U niet zien mogen Ik zal blijven totdat men mij met geweld van hier voert. Tenzij," voegde ik er plotseling bij, „gij u hier uit eigen beweging bevindt." In dat geval „NeenNeenkreet het jonge meisje. „Door verraad Door lage, ge meene leugens Dat is (le reden anders zou ik hier nooit zijn geko men. „Dan varen wij in hetzelfde schuit je," zeide ik tegenover haar plaats ne mend. „Zeg mij nu hoe alles zich heeft toegedragen -— vlug. Hij heeft reeds eenmaal gezegd dat hij mij in boeien zal slaannu zal hij zeker zijn plan volvoeren.'" „O Waar moet ik beginnen? Er is zooveel te vertellen maar hij zal het niet doenHij zal de twee eenige eer lijke menschen aan boord niet van elkaar scheiden! Ja, ik hen door leu gens hierheen gelokt maar o zulke slimme, vriendelijke leugens. Laat ik u nu alles meedcelen en ik zal trach ten zoo beknopt mogelijk te zijn. Ilij is ongeveer een jaar aan de Bank in betrekking geweest. Gij kent hem wel licht beter dan ik. Men heeft mij ver teld dat gij nog schoolkameraden zijt. Gij moet dus ook met zijn goede eigen schappen hekend zijn, ik bedoel "die, welke juist een meisje aantrekken. Hij nam mij tenminste voor zich in, ik ben een dwaas meisje geweest, dat zal men u wel verteld hebben. Welnu, het is waar, maar alleen heel in "t begin, want ik raakte spoedig over die gene genheid heen. Toch heeft hij mij altijd geboeid. Gij kent hem, dus kunt gij 't ook begrijpen. Welnu toen de Bank bestolen was wist ik dat hij 't gedaan hadhoe ik 't wist kan ik u niet zeg gen, het zij genoeg dat ik 't wist. Zijn stem klonk niet natuurlijktot zeifs zijn stem toe had ik lief gekregen. Welnu, ik ging.naar zijn kamers, waar hij eiken dag lunchte. Ilc sprak zijn hospita. Evenals anclere dagen v/as hij komen lunchen, maar had gezegd dai hij zou schellen, wanneer hij zijn des sert verlangde. Hij belde ook maar later dan gewoonlijk, dat was alles. „Hij had een achterkamer op de eerste verdiepingde hospita woonde voor. Eenigen tijd geleden was het om gekeerd en hij had deze verandering voorgesteld. Hij liet haar ook beloven de gordijnen in de keuken neer te la ten en de ramen gesloten te houden opdat hij op 't warmst van den dag geen last van de vliegen of de zon zou hebbenhij kon altijd alles van baai- gedaan krijgen. Luister nu De tuin van de Bank grensde aan dien van de hospita. Üp zijn vensterbank en aan 't houtwerk bemerkte ik de sporen van zand. Zoo stonden de zaken op den middag toen de opgewondenheid haar hoogste punt had bereikthij bevond zich in de Bank. Ik ging weg en liet de vrouw heioven niets te vertellen maar zij brak haar belofte en dat was de rede van de opschudding. Intus- schen schreef ik heiii een briefje om hem mee te deelen dat ik met zijn mis drijf bekend wasen ik wilde hem niet spreken maar als hij mij wilde schrijven maar het geld verborgen was en bet briefje op dezelfde plaats leg gen, waar hij ze vroeger bracht mijn moeder hield niet van hem, weet gij zou ik nooit iemand mededeelcn dat hij het gestolen had. Gij moet beden ken, mijnheer Bower, dat ik eens zeer veel van hem hield ik weet dat mijn gevoelens deeldet en daarom zult gij mij begrijpen. Hij heeft mij alles verteld wat er tusschen u beiden is voorgevallen en hoe hij u het briefje gaf om het op dc plaats zijner bestem ming te brengen. En wat denkt gij dat hij mij schreef? Dat als ik 's avonds om tien uur aan het dok wilde komen hij mij zou zeggen waar het geld geborgen was. En hij hield zijn belofte. Hij had het tusschen de rotsen te Ouéenscüff laten -Jnken. Hizou met de Mollyhawk ontvluchten en mij te Queenscliff aan land zetten om mij de plaats te wijzenhij wilde wel het geld meenemen maar niet de bankbil jetten, dat was te gevaarlijk. En juist de bankbiljetten waren voor mijn va der en de Bank van 't meeste belang. Zij bedroegen negen tienden van de som. O ik weet dat het dwaas van mij was om naar hem te luisteren en een woord van wat hij zeide te gelooven. Ik had hem eerst in de gevangenis moeten laten zetten. Maar ik heb mijn verdiende loon ontvangen zij zullen mij thuis nooit vergeven, liet zal hun hart breken, zij zullen er nooit over heen komen. En hier ben ik nu hier beu ik." Zij zweeg uitgeput en ilc wierp een blik naar de deur. Daar stond Deedes in zijn witte pak. en over zijn gelaat lag een uitdrukking, somberder dan ooit. Hij zag mij aan en bewoog zijn leelijken mond zonder echter iets le zeggen. Nu werd ik er evenwel \on overtuigd dat hem iets hinderde, want er lag een vreemde uitdrukking in zijn oogen. Inplaats van mij uit het pavil joen te zenden, sloeg hij heengaande de deur toe. Enid l'Anson trok haar handen van haar gelaat weg. „Mooi zoo 1" zeide ik. „Hij heeft ons bij elkaar gezien en het schijnt hom niet te kunnen schelen. Er is iets dat hem bezorgd maaktals dieven het oneens worden, gij weet wat er volgt., misschien is dit al gebeurd. Ilc krijg weer moed. Er is maar één ding, dat ik nietbegrijp. Ilc weet waarom ik hier ben hij wilde mij niet dooden en be greep wel dat ilc hem niet levend zou laten vertrekken. Dat is de reden van mijn zijn hier maar waarom zijt gij hier Gij wist toch niets van den schoener af." „Neen maar hoe zal ik het u ver teilen „Doe het maar niet," zeide ik, zien de dat zij opnieuw verlegen werd. „Ja ik moei liet doen. Ilij wilde mij trouwen, zooals hij zeide ofschoon hij 't nooit van plan is geweest. Maar ik verraadde liem niet. Ik redde hem volgens zijn zeggen en daarom moet ik zijn vrouw worden. liet is nog de ergste beleediging. Dit had ik hem juist gezegd voordat gij binnen kwaamt." „Dus dat was het, wat hem hinder de clat spijt mij want ilc had gedacht dat die twee het oneens waren gewor den. Maar zoover zal het wel komen. Moed gehouden, juffrouw TAnson, als hij mij npg maar een dag in vrijheid laat, zal ik mijn slag trachten te slaan." Zoo bleef ik nog een poosje door pra ten om het arme meisje te troosten. Zij was pas negentien jaar vertelde zij mijer waren reeds een paar harer' zusters getrouwd en haar broeder be-; vond zich in Cambridge. Ilij zou daar': nu van daan moeten en wie zou dan zijn overtocht naar Melbourne beta len? De I'Ansons schenen, zoo dachten zij zelf tenminste, door den diefstal ge ruïneerd te zijn; maar nu wisten wij: tenminste wie de patronen van den revolver had genomen. En ik verbeeld-' do mij dat men zich wat de persoon lijke verantwoordelijkheid van den heer l'Anson betrof, aan overdrijving schuldig maakte. Ik deed mijn best juffrouw TAnson omtrent dit punt gerust te stellen en liet geen troostrijk woord, dat mij in viel, ongesproken. Den geheelen mid dag bleven wij zoo zitten praten. Voor de lunch was klaarblijkelijk geen be paald uur vastgesteld maar ze werd dien dag bijzonder lang uitgesteld. Enid zag eens op haar horloge liet was al over drieën. Wij dachten dat het pas één uur was, maar ongeveer half drie werd do deur geopend en trad Deedes binnen. Ilij zag ons nietj

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1