Een antwoord op valer vraag. doch later viel hij dezen in bovenver- ;meld boekje, ,,Der Fall Wagner" met ongekende heftigheid aan, hij noemde hem o. a. een Charlatan en slingerde hem allerlei grofheden naar 't hoofd. In hoever Nietzsche's ziekte aandeel heeft in al dio heftigheden is tot nog toe niet uitgemaakt. Algemeen© berichten. CHINA. De „Daily Express" verneemt uit Pe king dat de verbondenen een onmid- dellijken aanval van de Boksers ver wachten. Een groote macht staat ten, zuiden van de stad en rukt naar Pe king op. „Central News" heeft uit Tokio hetzelfde vernomen, deze corres pondent voegt er hij dat keizerlijke troepen zich bij de Boksers hebben aangesloten, de geheele strijdmacht, ÜUOO man sterk, rukt met 15 kanonnen uit Nan-tocng naar Peking op om Pe king te heroveren. Uit Sjanghai wordt aan de Express gemeld dat de Japanners thans weer zeggen dat zij den Keizer van China niet gevangen genomen hebben. Een lange brief uit Peking maakt melding van een officieele verklaring in de Peking Gazette van 21 Juai, in houdende dat China den oorlog had verklaard aan de mogendheden. De Telegraph verneemt uit Hong kong dat de keizerin tot de provinciale gouverneurs iiet verzoek gericht heeft, dadelijk 300,000 taels over te zenden, voor de oorlogskosten. De Times ^rneernt uit Sjanghai Li heeft uit Peking een telegram ont vangen, alleen vermeldende dat de Japanners het keizerlijk paleis bezet houden en dat dc Japansche regeering hare belofte herhaald heeft dat zij de personen van den Keizer en de Kei zerin zal beschermen. Li had ook een telegram gekregen van den Japan- schen minister van buitenlandse he zaken, verklarende dat vredesonder handelingen onmogelijk waren zoo lang China geen gevolmachtigden had benoemd, die de "Westersche mogend heden wilden erkennen. De Japansche regeering geeft der Chineesche regee ring in overweging, de onderkoningen te Woe-tsjang en Nanking, met Li- Hoeng-Tsjang aan te wijzen tot gevol-l machtigden. Tevens zou de Chineesche regeering verontschuldigingen en schadeloosstelling moeten aanbieden, in dat geval zal Japan China zooveel mogelijk bijstaan. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Tsjifoe hebben de buitenlandsche gezanten een onder houd gehad met de bevelhebbers der troepen. Besloten werd, de vraag of de verbonden troepen de verboden stad van Peking zullen binnenrukken, te laten beslisseirdoor de regeeringen. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De „Daily Mail" verneemt uit Pre toria dat De "VVet in de laatste dagen telkens kleine af deelingen heeft uitge zonden die onverwachts hier en daar voor den dag komen. Zij laten hun voorraadwagens achter en maken ge bruik van de bergpaden, waarover zij hun met voorraad bepakte paarden meevoeren. De meesten trekken aldus naar den Vrijstaat. Laffan meldt dat de Wet met 250 man van Theron's verkenners den spoorweg ten zuidwesten van Kru- gersdorp in de lucht heeft laten sprin gen. De Amerikaansche verkenner Chad- wick, die pas een „Koninginne-das" had gekregen, is ten zuidwesten van Pretoria gevangen genomen. Uit Louren§o Marques wordt aan de! Daily Mail gemeld dat volgens Bóe ren-berichten de Engelsehen Vrijdag een nederlaag geleden hebben bij Ma- chadodorp, ofschoon, naar zij erken nen, de Britsche overmacht hen later tot den terugtocht dwong. Uit een hoeve bij Geluk ontvangt de Dailv Telegraph bericht dat de Boeren het gras in brand hebben gestoken na het gevecht op don Leeuwkop. Kruger spoort zijn burgers tot vol houden aan, hun voorspiegelende dat de aanstaande algemeene verkiezingen in Engeland den val van het ministerie ten gevolge zullen hebben. Weer is een boei van Andrée gevon den in de buurt van IJsland. Zij is door de Deensche autoriteiten naar Zweden gezonden. Stadsnieuws Haarlem, 2S Aug. 1900. De Haagscho Rechtbank heeft het faillissement uitgesproken van A. Donleben, thans te 's-Hage, vroeger te Haarlem wonende. - Dat wij hiervan op deze plaats mel ding maken vindt zijn oorzaak in de ons gedane mededeeling, dat verschil lende Haarlemsclio winkeliers cn ne ringdoenden tot de crediteuren be- hooren, terwijl do curator het niet noodig gevonden heeft het faillisse ment in een flink gelezen Haarlemsch blad te adverteeren. Om dus te voorkomen dat een Haar- aan maar kreeg een repetitiegeweer van een plank; als Enid hem niet toe gesproken had zou hij wêer heen zijn gegaan zonder ons een woord toe te voegen. Het ineisje schrikte van zijn daad. „Wat gaat ge doen?" riep zij uit en .hii bleef in de deur staan, met zijn: forsche gestalte de geheele opening vullend, zoodat ik niets dan een stukje blauwe lucht le zien kreeg. „Er is een groote roofvogel in 't. zicht 1" zeide Deedes, terwijl het mij toescheen, dat zijn gelaat verhelderde. „Ik wil er even mëe kennis maken. Dat is alles 1" „Wreed als altijd," zeide het jonge meisje toen wij de schoten elkaar vlug hoorden opvolgen. Maar ik ging naar de deur en keer de in een andere stemming wSer op mijn schreden terug. Ik had haar ge sloten gevonden. Nauwelijks was ik weer gaan zitten ci er gebeurde iets nieuws. Rake!"tags passeerde een kogel Enid's hooid en mijn hersens zouden doorboord zijn geweest als ik mij op mijn oude plaats had bevonden. „Lafaard riep het jonge meisje en tegelijkertijd vloog er een t-weele ko gel door het schot. „Een jachtriep ik. „Gauw in dien hoek er is een gouvernementsschip in de nabijheid En beiden vluchtten wij in een hoek. Stemmen, die ons aanriepen, wc-r- lemsche leverancier te laat zou ko men, berichten vrij dat curator is Mr. J. D. Verbroek, Daendelsstraat 23, den Haag en dat de eerste verificatie ge-; schieden zal op 8 Sept. a. s., des mor gens te 10 uur, in het gebouw der Arr. Rechtbank, Korte "Vijverberg 3. Maandagmiddag werd hier in liet Huis van Bewaring gebracht dc mari nier N. van Eek, die drie maanden ge leden uitzijn garnizoen te Helder was gedeserteerd en gisteren te 's-Graveu- liage was gepakt. Bij do politie alhier zijn thans 8 va catures voor agent 3e klasse en 6 voor agent ie klasse. Binnenland. Van verschillende zijden werd in den laatslon tijd de vraag gesteld of een sanatorium voor borstlijders een gevaar voor zijne omgeving is. Dr. J. W. F. Donath tc Wageningen, be noemd geneesheer van het in aanbouw zijnd sanatorium Oran je Nassau's Oord, beantwoordt deze vraag nu in de „N. Wag. Ct.", omdat hem gebleken is, dat allen met wie bij in zijn nieuwe woonplaats kennis maakte, zich omtrent het in aanbouw zijnde sanatorium „Oranje Nassau's Oord" een verkeerde voorstelling ma ken, eene voorstelling, welke hij trou wens ook elders waarnam. De heer Donath zet uitvoerig uit een, dat Sanatoria voor longlijders vooral daarom niet gevaarlijk zijn voor de omgeving, omdat in dergelij ke inrichtingen nimmer tubercel-ba- cillen vrij komen. Zij worden om zoo te zeggen, allen gevangen en onscha delijk gemaald. Daarop wordt in een Sanatorium streng gelet, niet alleen door liet personeel, maar meer nog en beter door de patiënten zeiven. Zij controleeren elkander. Zij hebben er allen het grootste belang bij, dat nie mand de voorschriften in den wind slaat, die door den dokter ter voorko ming van besmetting worden gegeven, want de eene patiënt weet dat de an dere gevaarlijk is, als hij zich niet streng aan de voorschriften houdt. Het wordt dan ook volstrekt niet als klikkerij beschouwd, wanneer patiën ten elkander bij den geneesheer-direc teur aanklagen voor het geval dat de geneeskundige voorschriften niet streng worden opgevolgd. Die aan- klagerij is niets anders dan een zeer gerechtvaardigde poging tot zelfbe houd. De overtreding van den een kan vele anderen in gevaar brengen. „Neen! Sanatoria zijn geen gevaar voor de omgeving, zij zijn integen deel voor de omgeving van voordeel. In Görbersdorf en in Falkenstein, de 2 oudsteDuitsche sanatoria voor long lij ders, waar sedert meer dan 40 jaar jaarlijksch honderde teringlijders wor den verpleegd, is de sterfte in de na-: burige dorpen belangrijk verminderd. De voorschriften uit het sanatorium; worden onwillekeurig overgebracht aan en overgenomen door de bewo ners van de omgeving. Daarvoor zor gen ook alweer de patiënten uit het sanatorium, die niet dulden, dat in hun bijzijn handelingen plaats heb ben, die hun herstellend lichaam we der in gevaar kunnen brengen. „Neen! Sanatoria zijn geen gevaar. Hoe meer er gebouwd worden, hoe be ter, want daardoor is het mogelijk om zieken, die wellicht thuis onvoorzich tig omgaan met hun sputa, uit de om geving der gezonden te verwijderen. Sanatoria dienen tot genezing der zie ken, doch niet minder tot bescherming der gezonden. Het zijn scholen waar zieken onderwijs ontvangen in de grondbeginselen der hygiëne. Breidt het aantal dier scholen uit, en des te spoediger zullen de regelen der ge zondheidsleer omtrent lucht en licht, kleedig, voedsel en zooveel andere za ken meer tot het volk doordringen. Dan vooral zal er van verschillende kanten worden gearbeid aan de beteu geling van een ziekte, welke jaarlijks in ons vaderland het bedenkelijke aantal van 8 9 duizend slachtoffers eischt. De vrees voor sanatoria is evenzoo ongegrond als de angst van het publiek voor lederen teringlijder. Het publiek behoeft alleen angst te hebben voor die teringlijders die, óf door onverschilligheid, óf door onwe tendheid, zondigen tegen de regelen! den nu duidelijk hoorbaar. Maar Dee des antwoordde niet behalve met ziin Winchester en uit de revolverschoten welke zeker door Watson gelost wer den leidde ik af dat de schepen zich dicht hij elkaar bevonden. De jacht was dus al uren lang aan den gang en dat was dan ook de re den, dat men ons ongestoord bij elkaar gelaten en geen eten gebracht had. Wat mij 't meest verbaasde, was de uitstekende discipline, die op ons schip heerschte. Wij hadden wel eenige kans te ont komen en die gedachte maakte mij ellendig. Klaarblijkelijk werden wij door een zeilschip en geen stoomschip nagezetenmaar ik kon niet uitkij ken om mij hiervan te overtuigen. Mijn moedige gezellin wilde alleen op haar plaats blijven indien ik het ook deed. Allen aan boord, behalve ik, had den hun hoop op de negentien duizend pond gebouwd, die onder in het schip waren geborgen. Ik heb wel eens heviger daden ver richt dan naar hei knallen van scho ten te luisterenvele kogels hadden het paviljoen getroffen en zelfs op on ze schuilplaats waren wij niet volko men veilig. Maar Enid hield zieh dap per en vertoonde daarbij een lief, ei genaardig schilderij. De zonnestralen stroomden door het bovenlicht naar binnen en door de deining van 't schip werd haar gezichtje het eene oogen der gezondheidsleer. Maar zulke te ringlijders vindt men in een sanatoria niet. Men vindt ze op badplaatsen, op concerten, in alle mogelijke middelen van vervoer. Een dame die een bad plaats bezoekt kan daar nog in veel grooter gevaar verkeeren dan een dienstmeisje, die jaren in een sanato rium dient. Het allerminste zijn die teringlijders te vreezen, die men nu nog het liefste uit den weg gaat, na melijk zij, die in een sanatorium ver pleegd worden of zii die tot de ex- verpleegden behooren en die zich steeds van een ileschje bedienen; zij mogen genezen zijn of niet, maar zij hebben in ieder geval in het sanato rium zóó grondig geleerd olie het be smettingsgevaar is te bezweren, dat zij nimmermeer zullen vergeten, wat zij aan zichzelven, doch vooral aan hunne medemenschen verschuldigd zijn. „Er moet mij nog iets van het hart. De vrees van het publick voor de tu berculose zou ons niet anders dan kunnen verheugen, als daarmede ge-' lijken tred hield da welwillendheid en offervaardigheid van datzelfde pu bliek bij het bestrijden van die ge vreesde ziekte. Maar, helaas! dat is niet het geval. De centrale commissi? voor het oprichten van Volkssanatoria voor longlijders, die overal in ons land sub-commissies heeft, had zoo gaarne te Hellendoorn een sanatorium gebouwd voor 10G bedden, maar kan door geldgebrek het sanatorium niet grooter maken dan voor 50 bedden- Als er om de 50 jaren 100 of 200 lijders in korten tijd bezwijken aan cholera, dan stroomt het geld van alle kanten toe om de epidemie den kop in te drukken. Maar om een besmettelijke ziekte, die jaarlijksch 8 è.9 duizend slachtoffers eischt, te bezweren, daar voor moet hemel en aarde bewogen worden en dan komt men nog niet tot het doel wat men zich voorstelt. Moge ook hier weldra eenige verandering komen! „Ik hoop dat het mij gelukt is mijn lezers te overtuigen, dat de vraag, die boven in dit opstel is geplaatst met een overtuigend „neen" moet worden be antwoord. Neen! een sanatorium is geen gevaar voor zijne omgeving. Hot is een voordeel, zoowel in hygiëni- schen als in materieelen zin." Hulde aan president Steyn. De firma I-I. ten Hoet te Nijmegen lieeft hulde-adressen opgesteld aan de lieeren Kruger en Steyn, en gelegen heid gegeven aan hare staclgenooten daarop te teekenen. Zeer velen maak ten daarvan gebruik en Maandag is het volgende adres aan president Steyn verzonden: „Bezield met bewondering voor den man die met ridderlijken mond, pal staande voor het recht, ook in de dagen van vernedering die nu over zijn land en volk henen gaan aan de geheele wereld toont de waarach tige „president" te zijn, wenschen on- dergeteekenden, inwoners van Nij megen (Nederland) president Steyn! geluk met zijn 43e levensjaar. Moge het hem eerlang met den grij-' zen Kruger gegeven worden, voor bei de volken (nu meer dan ooit verbon-i den) verzekerd te zien, de vrijheid en onafhankelijkheid waarop z'.j récht hebben." Een tentoonstelling. De vereeniging „Oost en West" te 's-Gravenhage, die zooveel succes had met hare tentoonstelling van Oost-In dische wapens, zal tegen half October a.s. een tweede tentoostelling openen, ditmaal van bewerkt metaal in onze Indien vervaardigd, voor zoover dit belangstelling verdient door sierlijken eenvoud, rijke weelde, buitengewone techniek of andere eigenschappen. Zij, die willen medewerken tot het welslagen dezer tentoonstelling, wor den verzocht vóór medio September aan den heer G. P. Rouffaer, Withe de Withstraat 25, den Haag, te wil len toezenden een opgave van de voor werpen, die zij tot'dit doel willen af staan. Hoode Kruis. Het dagelijksch bestuur uit het hoofdcomité van het Nelerlandsche Roode Kruis heeft bepaald datde al gemeene vergadering, die in het laatst van September zou worden gehouden, wordt verdaagd tot na terugkeer in het vaderland van de ambulances der vereeniging, thans werkzaam in Zuid- Afrika. Tevens dankt het hoofdcomité voor den trouwen steun en de onafge broken medewerking van een groot deel der comité's en correspondenten. blik beschenen, het andere niet. Ik weet niet wanneer ik haai1 't aardigst vond, en zelfs weet ik het nog niet, ofschoon ik haai- nu toch altijd zie zoo als ik haar toen zag. Zij zag mij aan met een blik die iemand het sterven licht zou doen vallen. Het vuren hield van beide zijden geen oogenblik opmaar eenmaal vernamen wij een doffen plof en de pistoolschoten werden niet meer ge hoord. „Dat is Deedes niet," zeide ik het hoofd schuddend. „Ik wensclite dat hij het wel ware!" „Zeg dat niet," zeide Enid, „dat zou al te vreeselijk zijn! Hij is niet be reid te stervenbij beeft veel goede eigenschappen dat weet gij en zou nog een mooie carrière kunnen maken." Terwijl zij dit zeide werd de deur geopend en Deedes stond met over de borst gekruiste armen voor ons. Ik geloof wel dat wij een bel&chelij- ken aanblik boden. Deedes zag er bleek en ellendig uit, maar bij het zien van ons speelde er toch een sardonisch lachje om zijn lippen. „Stap op," zeide hij. „Set vechten is gedaan. Watson is stervende en ik heb de vlag neer laten halen. Je vader zal binnen een paar minu ten hier zijn, Enid," „Mijn vader!" „Ja,"zeide Deedes tegen het beschot leunend, met de armen nog steeds Een merkwaardige gebeurte nis op de kermis. Wij lezen in het „Alkmaarsch Ad vertentieblad": Dat men op de kermis vaak won derlijke .dingen ziet gebeuren, ver baast niemand, daarvoor is het ker mis. Dat in die dagen onder het ker- mispersoneel een jonge wereldburger of burgeres het leven aanschouwt, is al even natuurlijk, maar dat een wel varende leeuwenfamilie de leden van het koninklijk huis met een welge schapen tweeling ziet vermeerderen is een zoo zeldzaam iets, dat we het niet onvermeld mogen laten. In de Mena gerie „Camiilius" op de Paardenmarkt werd heden Zaterdagavond het leven geschonken aan twee wulpen, twee leeuwinnetjes, die naar luid de be richten, zeer welvarend zijn evenals H. M. zelve. Alkmaar rnag het zich tot een eer rekenen de hooge kraamvrouw onder zijn tijdelijke bewoners te tellen, daar het geval zich zeker zelden Voordoet. Den heer Camiilius wenschen we geluk met deze vermeerdering van de bevolking zijner menagerie. Dat de tweelingen mogen opgroeien tot waar dige leden van het vorstelijk huis en eenmaal in geleerdheid "hare ouders minstens mogen evenaren!. De diertjes, die door een Alkmaar- schc hond worden gezoogd, zullen bij elke voorstelling worden vertoond; ze ker een aantrekkelijkheid te meer voor de inrichting. Nader wordt gemeld dat er Za terdagavond 8 uur nog een kleintje' kwam en Zondagmorgen nog twee. Inbraken te Zaandam. De kermis schijnt voor sommigen een goede gelegenheid om zich feu koste van anderen te verrijken.. Op twee plaatsen, ongeveer ter zelfder tijd, werd Zondagavond terwijl de be woners afwezig waren, ingebroken. De dieven zijn daarbij op zeer bruta le wijze te werk gegaan. Bij den heer P. J. C. van der Werf, wiens slagerij tegenover den bootstei ger van de Alkmaar packet aan den Hoogendijk gelegen is en midden in de drukte van de kermis, hebben de inbrekers na een schnt te zijn over- geklommen zich waarschijnlijk toe gang verschaft door een openstaand raam. Zij hebben zich verwijderd met medeneming van f 230 aan geld. Om; dit machtig te worden hadden zij de kast, waarin het geborgen was, voor over op den vloer gelegd en toen het achterschot verbroken. Bij dc wed. Meijer in de Westzijde is op andere wijze te werk gegaan. Daar hadden de bewoners het huis (eveneens een slagerij) te acht uur ver laten en goed gesloten. Toen de fami lie om halftien terugkeerde vond men de deur open, het licht brandend, de kasten allen met geweld opengebro ken en den inhoud in wanorde ver spreid. Hier hebben de dieven alleen goud en zilver gestolen. Blijkbaar hebben zij naar het geld gezocht, want zelfs de bedden waren onderstboven gekeerd. Toen zij beneden niet vonden, wat zij zochten, hebben zij ook een der bovenkamers een bezoek gebracht, en ook daar goud en zilver in beslag genomen. Van de daders is nog geen spoor be kend. Brand te Zaandam. Maandagmiddag te ee uur brak brand uit in den doppenmolen „Dc Vier Heemskinderen", bijgenaamd De rijke man toebehoorende aan C. Otte, te Zaandam en staande in bet Oostzij- derveld aldaar. Binnen een uur tijds was de molen met bijgelegen schuur een prooi der vlammen, daar aan blusschen met den sterken wind niet. te denken viel. De brand ontstond doordien een houtje tusschen de maal steenen geraakte, waardoor de dop pen vlam vatten. Alles was verzekerd. Dit is de derde molen die van dezen eigenaar ver brandt, namelijk „De Koe", „De Duin- rnaijer" en deze. De kindermoord te Tilburg. Nog altijd blijven de verdachten in zake den moord op bet dochtertje des lieeren Kessels ontkennen. In de kerk waar de gruweldaad is gepleegd, werd Zondag tijdens da Mis het volgende voorgelezen: „Naar aanleiding van de verschrik kelijke misdaad die er is gepleegd, meenen wij goed te doen U op het hart te drukken om zooveel mogelijk mede te werken opdat aan de menschelijke gerechtigheid kunne worden voldaan. Geheel de maatschappij heeft er be lang bij, dat de dader ontdekt en ge straft worde. Ieder die derhalve meent eenig licht in deze duistere zaak te kunnen brengen, al is het nog zoo wei nig, verzuime niet zich tot de bevoeg de macht te wenden. Niemand late !zich door een valsch- medelijden weer over dc borst gevouwen. Het is een loodskotter met de politie en uw vader aan boord. Een woordje nog voordat hij komt. Er is een tijd ge weest, dat je gaarne in mijn armen gerust zoudt hebben." Enid het is met mij gedaan. Kom nu tot mij!" Hij opende zijn armen, terwijl er een half spottende, half edele uit drukking over zijn gezicht vloog en langs zijn witte buis, waar zoo straks zijn armen tegen hadden gerust, sie pelde een donkere stroom bloens. Voordat ik hem kon opvangen zakte hij in elkaar. Deedes wa3 dood en Watson lag op sterven. Twee agenten van den kotter v aren ernstig gewond en met dezen treurïgen last voeren de schepen ge zamenlijk op Port Philip Heads aan. Het was middernacht, toen wij dc lichten in het zicht kregen Do direc teur en ik stonden op het dek vaa den kotter; eenige zware valiezen stonden naast hem. Zijn dochter Was bene den, maar toch werd hij door de ge dachte aan haar nog gekweld Zooais hij terecht zeide, het geld was gered, maar zijn dochter zou voor altijd ge schandvlekt zijn. Ik betuigde met vuur dat dit niet zoo was, maar de oude man hield het vï. „Spreek m*j er niet van." bromde hij. „Ik ken de wereld en Huid zal als. houden; het algemeen welzijn gaat boven het geluk van enkelen; niemand vreeze daardoor anderen te kwetsen of hun minder welgevallig te zijn. Men spreke dus niet alleen en zegge de waarheid en de volle waarheid, als men door 'de bevoegde macht onder vraagd wordt, maar men wende zich ook tot- haar als men meent iets te we ten, zonder aanzien van wien ook. Geen wraak zij hier de drijfveer, maar het bewustzijn, dat aan do gerechtig heid moet worden voldaan." Volgens de „Nbr." heeft die aflezing reeds gevolg gehad. Aan de „Tijd" werd Maandagmid dag geseind Heden heeft de justitie weder tal van personen, onder wie verdachten, •verhoord. Nog geen bekentenis. Er beslaat eenige aanwijzing, waar-1 uit zou blijken, dat Mutsaers (niet- Musschaert) de schilder, reeds wist waar het lijkje van het kind zich be vond, hoven in de gewelven der kerk. voordat het kind er gevonden werd. Dit voorval geeft tot het zware ver- moeden legen Mutsaers aanleiding. Het gerucht, dat de pastoor van de Nieuwe kerk op de briefkaart, die Vrijdagochtend door den brigadier ontvangen werd, het schrift van deu koster zou hebben herkend, moet be slist worden tegengesproken. De brief kaart is niet aan den pastoor getoond. Arm vrouwtje f Een 7i-jarige, alleenwonende vrouw in de Friesche gemeente Achtkarspe- len verkeerde in zulk een toestand van vervuiling dat de burgemeester last gaf om haar persoon en haar wo ning te reinigen, 't Zager in hare wo ning met één woord dierlijk uit. Deze vrouw kreeg per week fl.onder steuning van de diaconie, bovendien profiteerde zij van dc liefdadigheid van particulieren. De personen, die met de reiniging belast waren, von den eene groote hoeveelheid goede en bedorvene erwten en boonen, ver schimmeld brood, potten met vet, al lerlei andere eetwaren en twee bui dels met geld te zamen f 500. De vrouw weigerde pertinent haar kabinet te openen, zoodat men vermoedt, dat daarin ooknog geld is. De onbruikba re Meeding enz. werden verbrand.; Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Patrimonium. In Amsterdam werd Maandag ge opend de 20e jaarvergadering van het Ned. "Werklieden Verbond „Patrimo nium." De heer P. van Vliet Jr. werd als voorzitter gekozen. De avondvergadering was hoofdza kelijk gewijd aan de bespreking van het door de lieeren J. Iluizinga en ds. A. S. Talmn uitgebracht rapport over de vakorganisatie. 1. De bevordering der vakorganisatie is een der meest dringende eischen voor de richtïge behartiging van de belangen der werklieden in het bij zonder en van de maatschappij in het algemeen en ligt daarom op den weg van Patrimonium.' 2. Aansluiting bij de beslaande of oprichting van nieuwe neutrale vak bonden is met het oog op den stand der werkliedenbeweging in ons vader land voor „Patrimonium" niet gera den. 3. Oprichting van vakvereenigingen uitsluitend bestaande uit leden van „Patrimonium" is te ontraden, omdat Patrimonium" daarvoor niet heeft een voldoend aantal leden, wanneer deze verdeeld worden over de verschil lende vakken. 4. Aan te raden is daarom de op richting van Protestantsch Christelij ke vakbonden. 5. De oprichting van deze afzonder lijke vakbonden moet echter ten doel hebben samenwerking met de andere vakmannen. Daarom moet in de sta tuten staan de bepaling, dat federatie ve samenwerking met de andere orga nisatie wordt gezocht, met behoud van eigen zelfstandigheid en eigen be ginselen. 6. Ter bevordering van deze vakor ganisatie en tot voorlichting van de verschillende vakvereenigingen worde een Christelijk arbeidssecretariaat in gesteld. 7. Voor de bovenbedoelde organisa tie komen in de eerste plaats in aan merking timmerlieden, metselaars, schilders, metaalbewerkers, kleerma kers, lesse arbeiders en grondarbei- ders. Hierbij werd behandeld een voor- stel-RotterdamDelft, luidende: „Het verbond P., overtuigd van de noodzakelijkheid van vakorganisatie om daardoor het goddelijk recht van zij aan land komt, bemerken, dat zij niet meer in aanzien is." „Dan zal dat toch niet van langen duur zijn," zeide ik eindelijk. „Wij wilden het u nog niet zeggen, maar als gij het goed vindt, mijnheer, zullen uw dochter en ik als verloofden lan- dem" EINDE. den arbeid te handhaven, acht zich", als Bond onbevoegd (niet geroepen)-' zelf die organisatie ter hand t.p nemen;) dringt er echter bij zijn leden ten: sterkste op aan, zich in Chr. vakorga nisaties, dio op denzelfden grondslag'; staan als P., te vereenigen". De drie eerste conclusies worden.; aangenomen, de laatste met wijziging! in„omdat niet alle christelijke ar beiders in Patrimonium -georganiseerd rijn." Evanzoo de overige conclusiën, be-; 'halve de zevende die werd afgevoerd.: Er zal nu een voorloopige commissie! worden benoemd om in den aangege ven geest een concept-reglement van een Christelijk arbeidssecretariaat te^ ontwerpen. Tot leden van het Bondsbestuur wer-.' den gekozen de hoeren Van der Poel-, te Vlissingen en Grondijs te Utrecht; Sport en Wedstrijden. Koeien. Dc wedstrijd om het kampioenschap van Nederland belooft wel belang wekkend te zullen worden zegt de „N. S." te meer omdat, zooals wij 'thans met zekerheid kunnen mede-; deelen, de oud-kampioen, de heer J. J. Blussé, de 'riemen weer heeft opgeno-) men, bezweken voor den aandrang.' van vele zijden, en aan den kamp' denkt deel te nemen. Hij is den lSden) dezer zijn oefeningen begonnen en' wordt daarbij geleid door den oud- kampioen, den heer A. Bogei?s. Des morgens wordt in één stuk heen en terug naar 't Kalfje geroeid en 's avonds kortere^ stukken in sneller tempo. Verder verwachten wij mr. Fox on der de mededingers, daar deze verle den jaar ook had ingeschreven, dochi wegbleef, toen mr. Blackstaffe, onze tegenwoordige kampioen, het Kanaal! overstak. En als de winner der Wingfield Sculls en mr. Blackstaffe elkaar op; den Amstel komen bestrijden, dan mag Holland zelf toch waarlijk voor. dien strijd ook wel éen le Masse scul ler afvaardigen. Kegelen. De eerste kampioens-kegelwedstrïjd) in Nederland, uitgeschreven door de; Koninklijk goedgekeurde Sociëteit Kegelvereemging „Strijdlust" te Til-) burg, zal worden gehouden van 8 tot en met 17 September. Inlichtingen- geeft de secretaris, de heer C. van der Ven, Posterstraat, aldaar., Rechtszaken. Vergiftiging. De Hooge Raad heeft Maandag het; cassatieberoep van vrouw Sörensen te Rotterdam, veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf wegens vergifti-, ging van haar dochter, verworpen en) dus de veroordeeling door rechtbank en hof bekrachtigd. Gemengd Nieuws. Een vorst op de vingers getikt. Vorst Ferdinand van Bulgarije, die indertijd van Salzburg naar München; reizende, dat tochtje op den loconio-; tief verkoos te doen, heeft van daartoe bevoegde zijde het dringende verzoek; gekregen, voortaan op meer gewone; wijze van een spoortrein gebruik te: maken, omdat het een particulier in Duitschland niet veroorloofd is op de machine te komen. De machinist en'i de stoker, die resp. -60 en 30 mark-/ hadden ontvangen omdat zij vorst; Ferdinand toestonden op de machine- te komen, zijn streng berispt. Een Kinaldo Biiialdini geschiedenis. Een verhaal, dat voor de sensatio neelste pagina's uit een Rinaldo Rinal-i dini verhaal niet onder hoeft te doen,/ ja 't van de meest zenuwschokkende! histories, die»-bij een flauw flikkerend) kaarsje in laten nacht met hijgende' borst en roode wangen verslonden'; worden, nog in griezelige geheimzin-! nigheid wint, doet thans in de En— gelsch-Amerikaanschc pers de rondte. De feiten, waaruit zich een romanti sche gruwelgeschiedenis laat hor du--' ren vangen aan in de reeds lang ver- vlogen dagen, toen op de uitgestrekte; Amerikaansche oerwouden hier en-, daar nog slechts blokken huizen ston- den op de plaats, waar thans millioe- nen-steden verrezen zijn. In zoo'n; plaatsje Galesburg baarde een veer-) tig jaar geleden het mysterieuze ver dwijnen van den practiseerendcn ge neesheer, Dr. Smith, geweldig opzien. De man was natuurlijk alom bekend.) Verleden week, toen twee knapen: aan 't spelen waren in het huis, waar indertijd Dr. Smith gewoond had',; kwamen zij op het idéé een oud vertrek dat meestal gesloten was, na te snuf-', feien. Toevallig stiet een van de jon-, gens met een stok tegen den wand, en) het Monk hol. Met moeite maakten de.: jongens een opening in den wand, en 1 werden toen tot hun verbazing eenj soort rommelkamer gewaar, waarin; allerlei wapens, helmen, zadelknop-; pen, kompassen, punchbowlen enz. zich bevonden. De merkwaardigste vondst echter was een doodshoofd, dat er in 't geheel niet uitzag alsof 't\ uit een anatomisch kabinet kwam. Het! was heel mooi gepolijst en zorgvuldig; geprepareerd. De knapen betastten het nieuwsgie rig. Daarbij drukte toevallig een hun ner op een verborgen veer, waarna; een klep opensprong en plotseling! een rijke overvloed van diamanten) zich aan hun blikken vertoonde. De mare van deze vondst vloog natuur-; lijk onmiddellijk heinde en ver. Hoe- kwam deze schat in zulk een unhèi-, mische bewaarplaats in het huis van! den verdwenen Dr. Smith? Te Gales- burg wonen maar weinig menschen, die zich hem nog herinneren. Twee oude dames hadden hem indertijd goed gekend en wisten van hem te vertel-! len, dat hij altijd een eenzelvig man geweest was, van ongewone lichaams kracht, die altijd schuw rond zich keek. en weinig praktiik had. omdat

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2