NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koninginnedag. He schuld van tien Geneesheer. 18e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K de omstreken en franco per post V V 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cfcs.iedere regel meer 10 Ces. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prij3 der Adverfcentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Tolefüonuunmior der JKedj&ctie 600. Telofoouuuihmcx* der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciiè Elrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERST BLAD. „Haarlem's Dagblad" van 3 Sept. bevat o. a.De positie der Engel schen te Helvetia, Geruchten over Vredesonderhandelingen, Benoe mingen, Ongelukken door Elec- fcriciteit, Koninginnedag, Inbraak, Do goschiedenis van Haarlem, Haarlemmer Halletjes, „Plato nisch," en „Dat was geen schande" (Verhalen Politiek Overzicht. Een Reuter-berieht bracht, als ten- minste juist is wat erin staat, een ver andering in den toestand om Muchado- dorp. Volgens dit bericht toch staat Bulier met French en Pole Carew ie Helvetia een hoeve, die iets ten zuiden ligt van Snij man. De Engelschen hebben dan vermoedelijk de Boeren uit hun posi tie hij Snijnian, tenminste wanneer zij deze hadden ingenomen, verdreven. Nog komt niet uit, dat de Boeren hun hoofdmacht zouden hebben staan op weg naar Lijdenburgintegendeel, volgens het slot van het telegram gaan ,'sleciits weinige Boeren noordwaarts,de .metsten daarentegen met het geschut 'in 'de richting van Barberton. Wan neer-de Canadeesche cavalerie Water- .val Onder reeds bereikt heeft, dan 'staan de Engelschen dus op de iijn Sr. ij man Waterval Onder, dat wil zeg- ;gen vlak voor de hoogere bergruggen ten noorden van den spoorwegwaar schijnlijk zijn er ook wel ten zuiden 'van den spoorweg, maar ook deze staan tegenover een zeer bergachtige .landstreek. De vraag is maar of de Boeren deze zullen verdedigen. Uit de verte gezien schijnt zij er hijzonder ge schikt vo,or. In dezen oosthoek misschien ook in -liet. noorden van Transvaal zal dus de oorlog waarschijnlijk nog tijden c!u- iren, en in den Vrijstaat, in Natal, in het Westen, in de buurt van Zeerust zullen de Boeren zich telkens weer ver- itoonen in kleine troepjes, maar met .voldoende macht om het land in oor logstoestand te houden. Hoelang nog?: .vraagt de „Morning Leader" in het op- .schrift van een hoofdartikel, en het ,blad antwoordt: „Tenzij wij bereid worden gevonden vredesvoorwaarden aan de Boeren aan te bieden, zal de :oorlog voortduren, eiken dag wreeder worden, noch vrouwen noch onzijdige personen sparend, onze schatkist uit putten, ons krediet vernietigen, en de hoop, dat er eens verzoening en vrede zal komen in het uit elkaar gerukte Zuid-Afrika -ongerijmder maken dan ooit te voren." Daar gaat het heen. Maar Engeland wil niet luisteren, zooinin nu als een jaar geleden. Een zonderlinge mededeeling vindenj wc in bovenbedoeld Reuter-telegram, 'dat de vereeniging van French en Pole 'Carew aan de Helvetia-Hoeve ver- meldt. Daarin toch lezen we nog: Bot,ha gaf een rondschrijven uit waarin den Burgers bevolen werd de mausergeweren aan een regeerings- commissie terug te geven tot hij "in staat zou zijn ammunitie te verstrek ken. Dat lijkt niet heel aanmoedigend. Volgens een later Reuter-telegram is Kruger, naar inboorlingen vertellen, met alle commando's naar Pelgrims- rust teruggetrokken. Dit strijdt met de bewering, dat slechts weinig Boe ren noordwaarts trekken doch de meeste naar Barberton. Weer anders luidt naar Reuters-bureau mededeelt een telegram van Lord Roberts van Vrijdag, uit Belfast, dat bevestigt de vrijlating van 1800 gevangenen dooi de Boeren, maar de officieren zouden naar Barberton zijn gevoerd. Volgens dit telegram melden gevan genen dat de presidenten Kruger en Stcyn en de generaals Botha, Schalk Burger en Lukas Meijer den 29en den trein namen naar Nel spruit en de Boe ren zich in verschillende richtingen schijnen te verspreiden. Reuters Office verneemt dat de mo gendheden van gedachten hebben ge wisseld over de houding aan te nemen tegenover den huldigen toestand in China. De Russische Regeering beveelt het terugtrekken der verbonden troe pen uit Peking aan, ten einde dc re desonderhandelingen te vergemakke lijken. De Europeesche kanselarijen; zijn zeer gunstig gestemd tegenover deze zienswijze, die waarschijnlijk, aangenomen zal worden. Intusschen wordt de quaestie van het gebruik maken van de uissehon-! komst van Li-Hoeng-Tsj r "vcrw >-1 gen. De diensten van Li zullen onge twijfeld worden aangenomen, zoodra hij volmacht zal hebben geler?., te handelen. Het gerucht dat Li-Hoeng-Tsjang door de admiraals te Takoc wordt ge vangen gehouden, is ongegrond Li is nog altijd te Sjanghai en tracht zich in verbinding te stellen mei zijn \i ion den bij de Chineesche rog.? er mg "lot het boven aangegeven doei. In bevoegde kringen beschouwt men den terugtocht van Peking als bet eenige wat onder de tegenwoordige omstandigheden kan geschieden, i bo vendien gelooft men dat liet voortdu ren van de bezetting van Peking door de vreemdelingen slechts lot nieuwe gevaarlijke complicaties zou kunnen leiden en de Chineesche Devoiki noodig zou prikkelen. Het zal intus schen noodzakelijk blijven dat dc mo gendheden de forten te Takoe en en kele andere strategische punten blij ven bezetten, totdat een bevredigend toestand is ingetreden en van de Chi neesche Regeering voor c!e toekomst voldoende waarborgen zijn verkregen. Aan de „Herald" wordt uit YVas- hington geseind, dat vijf mogendheden instemming hebben betuigd met P.us- land's voorstel om do troepen uit Pe king terug te trekken. Twee mogend heden verklaarden zich tegen de aan neming van het voorstel. De internati onale toestand zou uit, een Ameri- kaansch oogpunt moeilijk bevredigen der kunnen zijn. De mogendheden die zich tegen Rus land's voorstellen hebben verklaart zijn Duitschland en Italië, dezelfde di de geloofsbrieven van Li Hoeng Tsjane voor ontoereikend hebben verklaard. Rusland heeft de Vereenigde State: doen weten dat nu de gezantschappen ontzet zijn, het voorstelt de gezanten, en de troepen uit Peking terug te trt!-. ken, totdat een effectieve Regeerin zal zijn hersteld. De Vereenigde Staten hebben he voorstel goedgekeurd en hebben in ov< weging gegeven dat de bevelhebbers t S Peking zich zouden verstaan over een gecombineerden terugtocht der verbon den troepen uit Peking. Men gelooft dat Frankrijk ook heeft toegestemd. als 't ware een klap in het gezicht gaf. Daar alle vertegenwoordigers der ;Pers een dergelijke liefelijke ontvangst hadden op dezen Koninginnedag, zal [het voorzeker niemand verwonderen, wanneer daarover een klacht bij den Burgemeester wordt ingediend. Even wel dient nog te worden gezegd, dat wij na persoonlijk aan den Commissa ris verzocht te hebben, op het terrein te mogen gaan, dit niet geweigerd werd DE KINDERSPELENe, die le ongeveer 10 uur in de Hertenkamp, onder leiding van de welbeproefde leiders van kinder feesten, de heeren Martin, aanvingen, waren omstreeks half één geëindigd en slaagden uitstekend, dank zij de medewerking van vele dames en hee ren. De verschillende spelen, alle pleiten de voor de vindingrijkheid des heeren Martin, werden reeds in ons vorig Buitenlandsch Nieuws. Treedt koning Leopold af? Sinds eenigen tijd gaat het gerucht, .dat de koning van België voornemen^ zou zijn afstand te doen van den troon ten behoeve van prins Albert. Eenige weken geleden sprak de regeering dit geruchttegen. Thans is het opnieuw te voorschijn ge komen in een Londensch blad, dat het bericht aldus geeft „Het gerucht loopt in de omgeving van het paleis van Brussel, dat T. toning Leopold hot voornomen'hoeft Ihg'eSÜfï^t™ m KOI af te zien van den troon ten ept uinci nog een klein cadeautje als voordeelc van den graaf van laan-herinnering aan dezen blijden dag, me- deren, die, op zijn beurt, afstand zoudo naar huis kreeg, doen van zijne rechten ten voord eel e Tijdens de spelen werden de kleine van prins Albert, don vcrmïnpéujken ruimschoots onthaald op verschillende troonopvolger j versnaperingen, die met milde hand Het „Handelsblad van Antwerpen" door dames en heeren werden rond- conatateerÈ dat hot feit op zich zelf 8 yfióriU aan do dames, die zich Don- juist is. Het zegt: :,d éi-dagavond welwillend beschikbaar I. „De persoon, die ons eenige weken hadden gesteld om den grooten brood-1 inlichtte, houdt de juistheid zijner voorraad te smeren en te beleggen met inlichtingen staande. worst, ham en vleesch, komt voorzeker' ..He Koning wordt oud en wcnscht een vv,',-|id va'J dank ioe, evenals aan; rust. Dat de rëgccring het nieuws n«;'Je gevers. Om half één vertrok-; ir r.^rS'. kfv? ,v.u ken de kinderen schoolsgewijze; aldus te0ensp-eekt, *oolan0 he-nittofhcieel den ^Ostsn verjaardag van onze Ko is, rnoet mei, verwonderen. nïngin op waardige wijze gevierd heb- Kortom, het zou niet tc veel bende, moeten verwonderen als dc Koning toekomend jaar afstand deed van den] DE PARADE, troon." j e Toen we even vóór twaalf uur het" terrein voor de cavaleric-kazerne aan j den Schoterweg betraden, stonden de schutters opgesteld voor de kazerne, j 'en aan hun linkerflank de infanterie' en cavalerie. Te twaalf uur verscheen' j majoor Chappuis, die de parade in- spectecrde of 't veld. Nadat de gelede ren waren geopend had de inspectie Het was Vrijdag al vroeg dag voor plaats. Tweemaal defileerde het gar-' een ieder. Jongens en meisjes maak- nizoen toen voor majoor Chappuis, ten zich voor de aubaue op de Markt waarna de parade was afgeloopen, en gereed, en ds ouderen gingen tegen infanterie en schutterij voorafgegaan 7 uur ter kerke. Hoe later het op den door de muziek, en omstuwd door de dag werd, hoe drukker werd het in vrooüjk in den pas rnarcheercnde men de straten, die een Zondagsch vcorko- schen. aftrokken, men hadden, en er zoo recht feestelijk j uitzagen met de schitterende kleuren' IIET ORGELCONCERT, der Nederlandsche vlag. Over de gods- Alle kanken en zitplaatsen waren dienstoefening, de aubade en de kin- reeds eenigen tijd voor het aanvangs- derspeieii hebben wij reeds in ons vo- uur bezet, maar staanplaatsen waren rig nummer geschreven, zoodat wij er nog te over in onze ruime St. Ba- daarover nu kort zullen zijn. Bij het vo. Af en aan sleepten de voetstappen gaan naar de aubade houden wij al over de groote blauwe vloersteenen, direct een minder aangenaam inter- een vreemd geluid onder de plechtige mezzo. In de meening verkeerende, dat hooge gewelven. Tot, om twee uur, eene passe-partout afgegeven door de het Wilhelmus triomfantelijk uit het Feestcommissie aan de Pers toegang orgel brak, de hoeden afgingen en een verleende tot alle festiviteiten, binnen elk luisterend opzag naar het konink je door de politie afgezette terreinen, lijk orgel, in wit-goudan eenvoud prij- .varen wij de Groote Markt opgelco- kend in het blauwe daglicht, dat naar pen, doch moesten aanstonds de treu- binnen lijnde door da hooge boogra- ige ervaring opdoen, dat het woord men. liet werd gevolgd door liet Wien passe-partout" nog niet door iedereen Neèvlands Bloed en het Transvaalsche wordt begrepen en wel niet door onzen volkslied stoot deze trits waardiglijk af. Commissaris van Politie* die onder een Toen schenen de boenen weer niet >asse-partout verstaat eene kaart, die op de plaats te kunnen blijven, men ocgang geeft tot niets, en vooral niet gng weer aan het drentelen, zoodat het ">t zijn terrein, zooals hij leukweg zachte, innigo „Largo" van Handel ge- e Groote Markt noemde. Voorwaar hoc 1 verloren ging. Het programma ne heel aardige opvatting, waarmede werd besloten met Concert Adagio van .ij tevens de leden der feestcommissie Merkel, het „Ave Maria" van Bach-1 Stadsnieuws HAARLEM, 1 Sept. 1900. Gounod, en het jubelend „Hallelujah" van Handel. Toen de bezoekers buiten kwamen, werden zij OP DE GROOTE -MARKT alweder ontvangen door muziek, en zij haasten zich eeu plaatsje op te zoeken, waar zij elke noot van de uit te voeren nummers onverlet in ontvangst kon-; den nemen en met smaak verteren. De opgewekte, gezonde koperklanken van j het aanwezige fanfarekorps Orpheus waren die aandacht dan ook wel waard. Te 2 uur had eveneens in de Socio-' teit „Trou moet Blyeken" eene muziek uitvoering plaats, die door vele belang stellenden werd bijgewoond. In het Brongebouw was het muziek korps der Leidsche Schutterij, direc teur de heer Jac. C. Geijp, dat zijne lustige tonen deed weerklinken. Onder de avondvoorstellingen maken wij in de eerste plaats gewag van die in de SOCIËTEIT VEREENIGING, waarin de meeste toehoorders kunnen worden geborgen en die dan ook flink gevuld was. In de zaal waren 1600 stoe len geplaatst en op de gaanderij had den er ook nog heehvat post gevat, zoo dat wij gerust de aanwezigen op 1800 mogen schatten. Er was een keurig programma sa mengesteld. De heeren Carel Phlippeau en Gerard Zalsman tradén als solisten op, en werden toegejuicht met het en thousiasme, dat hun stem en voor dracht verdienden. Bovendien trad het quartet Euterpe op, bestaande uit de heeren Phlippeau, Geimïsse, Bakker en de Jong, een uitstekend quartet, dat naar men zich herinneren zal, op het concours van Loreleij in liet vorig jaar den eersten prijs behaalde. Verder tra den op het mannenkoor Caecilia, di recteur de heer Henri Pielage, dat on der anderen de beide hummers ten ge- hoore bracht, waarmee het onlangs op het concours van Zang en Vriendschap een bekroning verworven heeft, en het fanfarekorps Wilhelmina, bestaande uit werklieden der Kon. Rijtuigfabriek van de firma Beïjens, onder directie van den heer Boekwijt. 't Was een aardige avond. De wan den van onze eenige muziekzaal da verden dikwijls van de toejuichingen. IN DE KROON. In de „Kroon" is hel ook meer dan stampvol geweest. Daar was de ver eeniging „Door Inspanning Uitspan ning" op 't tooneel. i.et eerste nummer „Sichard en Mathlida," blijspel met zang in een bedrijf werd uitnemend vertolkt. Onophoudelijk klonk door de zaal een gulle lach. De talrijke aardig heden en leuke zetten, waar 't stukje van wemelt, kwamen goed tot hun recht, cn de leden van deze tooneelver- ceniging, die de rol van het dienst meisje en den schoenmaker vervulden verdienen een warm woord van hulde voor hun inderdaad geestig spel. De komische voordracht „Anioon", had ook veel welverdiend succes, even als de opvoering van het blijspel „Een jaloersche dwaas" of „Hij is onzicht baar," en de komische voordracht „llaarlemsche toestanden." Allen afzonderlijk een woord van hulde te brengen laat ons bestek niet. toe,'doch gaarne willen we verklaren, dat liet publiek de vereeniging „Door Inspanning Uitspanning" recht dank baar zal zijn voor hetgeen zij te genie ten heeft gegeven. IN DEN SCHOUWBURG. Hier was het echt feestelijk. Veler, hart had naar de komedie getrokken: dat was te zien aan de volgepropte' zaal, waarin een temperatuur heersch- te, alsof men zoo gezamenlijk met het heele gebouw de keerkringen passeer de. De muzikantjes hadden mooie wit te handschoenen aan, alsof zij hun prachtig glimmende instrumenten an ders niet durfden aanvatten. Alles van, wege de feestelijkheid. „Cremer" hadi eer van haar werk. „Jean Marie", liet mooie drama van André Theuriet, werd' uitstekend vertolkt door mej. C. v. d.; Heyden als Thérèse, de heer G. J. van! Gasteren Gz. als Jean Marie en de heer W. F. Heyligers als Joël. Zij deden de] fijne, gevoelige trekjes, het tragische, van den toestand, goed uitkomen. Dit was wel het neusje van den zalm.] Als middenmoötjes kwamen ter tafel twee voordrachten, nl. „De Zoon vair den Loods," gedicht van den heer L.: van den Broek, voorgedragen door den, heer J. Hartog en „Des Zangers Min" van Piet Paaltjes, door den heer C.i van Looy uitstekend weergegeven. Piet Paaltjes heeft ze gisteravond weer doen snikken en grimlachen. Als staartje (men vatte dit niet op als geringschatting maar er rest niets anders van den visch) kwam de plei- zierige klucht van Justus van Maurik; Jr. „de Buren." Wat hebben wij ge lachen om de leuke geschiedenis, die zich afspeelt tüsschen juffrouw Ver meulen (mej. Ingelatde Graaf,) het dienstmeisje Anna (mej. Brondgeest), Jodocus Kruimel (de heer H. van Beek) en de studenten Gustaaf Wakker en Willem de Bruin (respectievelijk de heeren P. Blokker en W. F. Heyli gers). 't Was een gezellige avond. DE AVOND. Den geheelen avond bleef het weder buitengewoon prachtig, zoodat een ie der zijn huis ontvluchtte om van de festiviteiten te gaan profiteeren. Over al waren muziekuitvoeringen. OP DE GROOTE MARKT had de heer J. Bernhardt met zijn staf plaats genomen, en deed vele toepas selijke en vroolijke nummers hooren, waardoor „de Harmonie" tevens haar ouden roem handhaafde. IN DEN IIOUT kon men wel over de hoofden loopen. In de stadstent speelde het onvermoei de Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Krieus. IN „TROU" waren het de mannen van het fanfare korps „Willen is Kunnen," die prettige, populaire muziek ten gehoore brach ten, o.a. hoorden wij zeer goed hel „Transvaalsche volkslied." De meeste drukte ontstond met d& pauze, toen de zangers der Koninklij ke liedertafel „Zang en Vriendschap," directeur de heer W. Robert, het podi um bestegen en daar een keurig zang- programma uitvoerden. Zij hadden alle eer van hun werk een ieder luisterde aandachtig toe en met luide toejuichingen werden de lie deren begroet. De zang was dan ook eenig schoon. IN DE VAUXIIALL gaf dc zang vereeniging „Onderlinge Oefening" directeur "do heer C. Wagneï. eene uitvoering. Het was een keurig programma, waarop de verschillende fraaie zangnummers door voordrach ten werden afgewisseld. De zang klonk zeer goed; het Wilhelmus en „Vaarwel, gij dicht beschaduwd woud," werden F1 e sa 11 e t m. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MAR Y. 4) Richardier was een vreedzaam man en afkeerig van elke daad van geweld. Hij werd boos op zichzelven, omdat hij zich vrijwillig zooveel verdriete lijkheden op den hals haalde, maar van lafheid kon bij hem daarom toch geen sprake zijn. Ik moet licht in de zaak zien te krijgen, sprak hij tot zichzelven. Hier :kun ook nog wel 'n ongelukkig mensch |zijn, die den dood nabij is, die hulp moet hebben en dien ik moet bijstaan. Hij zelte zijn geweer tegen den muur cn keek opmerkzaam om zich heen. In den tegenover liggenden wand ont dekte hij eene tweede deur. Drie ver trekken kwamen op de vestibule uit; een groot en een klein salon en een jruim eetvertrek. Hij opende alle drie deuren om met den toestand op de hoogte te komen en zag dat alle drie vertrekken met dezelfde degelijke en moderne pracht waren ingericht: alleen lag op alle meubels een dikke laag stof en vari den zolder en degordijnroeden hingen spinnewebhen naar beneden. Blijk baar had sedert het einde van den zo mer, niemand in het huis gewoond en eveneens scheen gedurende den win ter er niemand zorg voor te dragen. De keuken, waarheen Richardier nu langs eene trap afdaalde, -bevond zich in het sousterrain. Ook hier was alles nieuw en in de beste orde, maar op de stoelen, de tafel en de groote kook kachel, lag een dikke laag stof. „In dit huis schijnt men sedert lan gen tijd niet gekookt te hebben",mom pelde de architect, terwijl hij naar de eerste verdieping terugkeerde en de eikenhouten trap begon te beklim men. Zijn hart klopte daarbij zoo he vig dat hij dreigde te stikken en zich aan de trapleuning moest vasthouden Hij vermande zich echter met groote inspanning en klom naar de eerste verdieping. Hier bevond hij zich in eene breede gang, die met een dikken looper bedekt was. En daar deze loo- per een donker patroon met roode bloemen had, zag hij de bloedsporen niet meer, die hem hier zoo getrouw naar toe hadden geleid. Op den corridor kwamen verschei den deuren uit en zachtkens klopte hij aan ieder daarvan, zonder het vooreerst te durven wagen ze open te stooten. Buiten was de wind opgestoken en Richardier schrikte, alsof hij een snikken had vernomen; hij luisterde en overtuigde zich, dat hij zich iets verbeeld had. Maar onmiddellijk schrikte hij weer. Een luid gedruisch klonk van beneden naar boven. Het was 't geluid van eene deur, die met luiden^ slag in 't slot was gevlogen. En dit had in het onbewoonde huis zulk een treurigen weerklank gewekt. „Men zal mij nog voor een inbre ker houden", zei hij tot zichzelven: maar er was thans niets meer te hoo ren dan het huilen van den storm wind. Nu herinnerde hij zich, dat hij heneden de deur van de vestibule had vergeten te sluiten en deze was nu door den wind met geweld in 't slot gewor pen. Anders niet. Buiten was het nog tamelijk licht, ook al mede door de werking van de sneeuw, maai- binnen in het huis heeschte reeds schemerdonker. Richardier liep zoover mogelijk voorovergebogen, en eindelijk ont dekte hij ook op den rooden looper de bloedsporen, die hij nu weer volgen kon. Ze leidden hem naar eene deur, waarvoor eene dikke portière hing eu waartegen hij straks reeds geklopt had zonder antwoord te krijgen. En toen hij nu opnieuw klopte, kwam er wederom geen antwoord. HOOFDSTUK III. Reeds had Richardier de hand uit gestrekt om den voorhang weg te schuiven, toen hij opnieuw begon 'e luisteren. Een zacht maar regelmatig gedruisch, dat van de bovenste ver dieping kwam, klonk in zijn oor. „liet huis is dus toch bewoond!" Ilij liet de zware portière vallen en luisterde opnieuw. Het regelmatige, zachte gedruisch was nog altijd hoor baar, en met onvaste stem riep hij luide: „ïs er iemand hier in huis?" Zijne stem weerklonk in alle hoeken, maar er kwam geen antwoord. De donkerheid nam meer en meer toe en doodsche stilte heerschte overal als straks. Opmerkzaam luisterend tracht te hij dat eentonige zachte gedruisch te onderscheiden, 't welk van de bo venste verdieping nog altijd gehoord werd. „Dat is sterk", zeide hij en snelde de trap op. Op de tweede verdieping is de ver deeling van het gebouw evenals op de eerste: eene breede gang met deu ren. Van een op bet zuiden gelegen venster is eene ruit gebroken. Dooi den winddruk is de eene helft van het gordijn los geraakt en dit fladdert nu als een bol zeil en slaat soms te gen de gebroken ruit, alsof het er doorheen wil. Dit veroorzaakt het ge druisch hetwelk hem zoo opgewonden maakte, als de wind gaat liggen, houdt ook het gedruisch op. Het flad derende gordijn vormt allerlei gril lige schaduwen, die over den vloeren dc wanden van den corridor zweven Zij dansen om Richai-dier heen, ver dwijnen om dan weer te verschijnen, en komen maar niet tot rust; 't is als of het spoken zijn, die vertoornd zijn over zijne komst. Hij gaat weer naar beneden en blijft voor de deur met de portière staan. „Zal ik binnen gaan?" overlegt hij. Zijne hand is ijskoud; zonder zelf te weten waarom is hij bang. En deze instinctieve vrees, deze angst, die zich meer en meer van hem meester maakt hoe minder hij er zich eene verkla ring van kan geven, doet hem den ken aan den angst zijner echtgenoo- e, aan de tranen die hij in hare oogen, heeft gezien, aan ha do smeekingen, waarmede ze hem wilde bewegen om te blijven. Hij denkt aan dit alles en aan zij q warm, helder verlicht salon, waarin het vertoeven zoo aangenaam was, aan de lachende gezichtjes zijner kin deren, aan de vroolijke trekken zijnei moeder en aan de teeder blikkende oogen van Christine. IIij opent de deur en treedt binnen. Dichte duisternis omringt hem, want de gordijnen en blinden voor da vensters zijn gesloten; maar het ver trek moet nog kort geleden bewoond zijn geweest want de lucht ïs er warm. Hier moet een vuur hebben gebrand. {Wordt vervolgd./

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1