neel kan. het onraadzaam maken ze te houden en4o. zij zullen dienen om het gezag te ondermijnen. Geen dezer vier bezwaren acht adres- santc steekhoudend. Zij voegt ten over vloede bij haar memorie veertien bij lagen, waarvan wij de eerste, als voor Haarlem een van de meest belangrij ke, hier laten volgen. Het is ontleend aan het verslag van den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente gedurende het jaar 1899. „Goed ingerichte en goed geleide bij eenkomsten van al de onderwijzers der school, waarop men onderling van gedachten wisselt over het leerplan en de uitvoering daarvan over verschillende methoden, toe te passen bij de verschillende leervak ken; over de middelen die aangewend worden tot karaktervorming der leer lingen, tot het. handhaven van tucht enz., zijn ongetwijfeld hoogst nuttig en komen het onderwijs zeer ten goe de. Wij achten het daarom een gelukkig verschijnsel, dat ze op bijna alle scho len meer of minder geregeld worden gehouden. De hoofden der opleidingsscholen melden, dat zij gewoon zijn, om de twee maanden met hun onderwijzend personeel te vergaderen en dat die sa menkomsten, waar hoofdzakelijk de pasgcmelde punten worden besproken, zeer de eenheid in 't onderwijs bevor deren." Maandagavond werd door het fan farecorps „Harmonie", directeur de heer J. Bernhardt, eene serenade ge bracht aan de onlangs gedecoreerden. Met het vaandel voorop, vergezeld van dragers met flambouwen, trok de stoet, door een groote menscheninassa omringd, naar den Harmenjansweg, waar voor de woning van den heer L. F. Junge, verschillende nummers wer den uitgevoerd. Hierna werd naar de woning van den heer W. Robert op het Spaarne ge marcheerd en dien eveneens eene ova tie gebracht. De ovatie aan den heer Beels ging door omstandigheden niet door. Aanbesteding. Zaterdagmiddag is door den architect S. J. W. Mors alhier, aanbesteed: Het bouwen van een woonhuis aan den [Wagenweg. Ingekomen waren 10 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer F. T. Maas alhier, voor 92Ü0. Over LiefÜ9bberij-Muziek korpsen. Van een onzer lezers ontvingen we een stukje, waarin hij zijn misnoegen te kennen geeft over een uitvoering van een onzer liefhebberij-korpsen op jl. Vrijdag. Naar zijii meening was de muziek, die dit corps te hooien gaf, verre van mooi. Er ligt in dezen aanval op een corps van amateurs, dat belangeloos optrad, iets ondankbaars en daarom nemen we dan ook het stukje- niet op en vermel den den naam van het corps evenmin. Wel achten we het hier de gelegenheid, om mede te deelen wat een bekend mu sicus ons eens over deze liefhebberij- korpsen zei „Het is een uitstekend iets, dat de „menschen zich oefenen in het lezen „van noten en het bespelen van een „instrument. Het verdient allen lof, „dat zij nu en dan in den meer be merkten kring van familie en vrien- „den, of bij feestelijke gelegenheden, „als serenades en optochten, van hun- „ne vorderingen blijk geven, maai- la- „ten ze zich in hunne eerste levensja- ?„ren zorgvuldig onthouden van defli- „ge, heusche, echte concerten in tuin, „park of zaal. Er mogen er een of twee „zijn, die zich dit kunnen permittee- men, voor de meesten levert het een „groot gevaar op. Immers het wekt kri- „tiek, niet altijd ophouwend, bijna „nooit welwillend: deze ontstemt op „den duur directeur en leden, de zoo „noodige eenheid raakt verloren en de „vereeniging gaat uiteen en ver dwijnt, terwijl ze bij langer studie „een lang en aangenaam leven had „kunnen genieten. „Moeders zenden hare kinderen ook „de straat niet op, vóórdat ze behoor lijk kunnen loopen. Anders valt het „kind op zijn neus en bezeert zich. „Ik vind de liefhebberij-korpsen een „lofwaardige uiting van muzikaliteit, „die allen steun verdient, maar ik zou „aan alle besturen en directeuren wil- „len toeroepen: „blijft zoolang moge lijk op den achtergrond cn komt niet „op den voorgrond, voordat ge den „hellen schijn van 't voetlicht kunt „verdragen 1" Zoo sprak een man, die er op 't ge bied van de muziek wel wezen mag. Alg. Ned. Werkl. Verbond te Haarlem. De „Staatscourant" bevat de goed gekeurde statuten der afdeeling Haar lem van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond alhier. Het doel der vereeniging is: om door alle gepaste middelen, binnen de wet vallende, de maatschappelijke stelling der werklieden in 't algemeen, cn die der leden in 't bijzonder, te verbeteren; hunne stoffelijke en zedelijke welvaart te verhoogen, door onderlinge aaneen sluiting en samenwerking mede te wer ken tot het verkrijgen van die rechten, waarop ieder burger in een vrijen Staat aanspraak heeft; in één woord, mede te werken tot het groote doel: ver heffing van den werkmansstand. De middelen om tot bovengenoemd doel te komen, zijn: a. het voeren van gedachtemvisseling over algemeene belangen in bijeenkom sten of vergaderingen; b. invloed uit te oefenen op 's lands bestuur, gemeente- en Volksvertegen woordiging door middel van adressen en petitionnementen; c. het bevorderen van coöperatie en associatie ter besparing en verkrijging van bezit en ter gemeenschappelijke uiloefening van het bedrijf; d. hulp te verleenen in ongunstige omstandigheden, door uitkeering bij ziekte en ongevallen, overlijden of we- duwenstaat, en e. het stichten van een gebouw, al waar vergaderingen kunnen gehouden worden, het gezellig samenzijn bevor derd en het verder dienstbaar maken lot het houden van voordrachten en le zingen, welke noodis- zijn voor de ont wikkeling en beschaving der werklie den. Zand voort. Met het leggen van een rijks-tele graafkabel van af het telegraafkantoor naar de kabelhut (ten dienste der te legraafverbinding met Engeland) zal -4 dezer een begin worden gemaakt. Alhier heeft zich wederom een geval van besmettelijke varkensziekte, vlek ziekte, voorgedaan. Aangekomen Badgasten. Fuchs, Londen, Hotel d'Orange. Mej. de lieus, Ermeloo, Villa Vrcdcn- Ixof. Fam. Swart, Keulen, 2 pers., Pen sion Prins Hendrik. Mr. A. A. Ie Jeune, Arnhem, Idem. Fam. Bogaard, Brummen, 2 pers., Villa Paula. Prof. Milck, Breslau, Idem. Dames Berg, Sappemeer, 2 pers., Pension Prins Hendrik. Mevr. de Wed. Mees de Monchy, Rot terdam, 3 pers., Hotel d'Orange. Fam. Tugeninga, Joure, 2 pers., Ho tel Driehuizen. Fam. Vis, Zaandijk, 3pcrs„ Villa Buitenrust. Binnenland. Aan den maaltijd, die in de versier de zaai van het Hotel Kaiserhof te Ber lijn ter cere van Harer Majesteits ver jaardag onder voorzitterschap van jhr. Van Gitiers, den zaakgelastigde van H. M. de Koningin, plaats had. namen 35 Hollanders deel. Het waren meestal leden van „Nederland en Oranje", o.a. prof. Van 't Hoff, de heeren van het gezantschap, de consul-generaal dei- Nederlanden Georges, alsmede eenige gasten. Het feit, dat op dien avond 28 toosten gehouden werden, pleit wel voor de aangename stemming, die er lieerschte. Voor de Boeren. Door don voorzitter van het Hoofd comité van het Nederl. Roode Kruis, den heer II. J. G. baron Van Harden- broek van Bergambacht, wordt er de aandacht op gevestigd dat uitzending van groote hoeveelheden wollen win- terkleedingstukken voorshands zou kunnen worden gestaakt. Er werd o. m. nog een groote partij bouffantes, polsmoffen en dergelijke aan het op gegeven adres te Amsterdam gezonden De goede bedoelingen worden ten zeer ste gewaardeerd, maar met het oog op de kostbaarheid der transporten naar Zuid-Afrika en op de niet altijd be schikbare scheepsmimte voor groote bezendingen blijkt bet. toch wensche- lijk de goederen-transporten zooveel mogelijk te beperken tot het aange vraagde en onmiddellijk noodige. Het Hoofdcomité zal, in samenwer king met het Haagsche damescomité, onder mevrouw Gijsberti Iloclenpijl van Hodenpijl, voorzien in de behoef-, ten aan diverse benoodigdheden vr or de krijgsgevangen leden van de twee de Ned. Roode Kruis ambulance op Ceylon. De geregelde verzending vr-ri een drietal dagbladen is verzekerd. Aan alle die daartoe meewerken harte - lijken dank. Nederland en Amerika. Het officieel orgaan der Vereeniging voor Export meldt het volgende om trent de "handelsbetrekkingen tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De Nederlandsche regeering staal, te genwoordig met het Noordamerikaan- sche kabinet in onderhandeling over verschillende fiscale aangelegenned m. Onze regeering beklaagt zich er over, dal de Amerikaanscho uitvoer in Ne derland gedeeltelijk vrij van rechten gedeeltelijk aan zeer lage tarieven on derworpen is, terwijl het op den No tie flandschen export naar Noord Ame rika toegepaste Dingley-tarief voor me nig uitvoerartikel hoogst drukkend is. Zoo voert Noord-Amerika naar Ne derland voor ongeveer 5 millioen dol lar meel vrij in, terwijl den Nederland- schen export bv. van bloembollen naar Amerika, jaarlijks 25 pet. van de waar de, die 350,000 dollar bedraagt, ia re kening gebracht wordt., hetgeen over eenkomt met eene belasting van 75,000 tot 80.000 dollar per jaar. De Nederlandsche Regeering dreigt, ingeval Amerika hare wenschen niet mocht, vervullen, den invoer van N.- Amerikaanscli meel differentieel te be handelen. De molens in het westen der Unie, die in de laatste jaren veel moeite ge daan hebben om den export van meel naar Nederland uit te breiden, hopen, dat de Noordamerikaansche regeering ten minste aan het verlangen van ons gouvernement betreffende bloembollen zal toegeven." Geneesliearen voor Z.-Afrika. Naar men verneemt zal doorv/ï-het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis met dr. Lingbeek ook nog de arts, de heer A. H. C. van Engelen, practisee- rend geneesheer te Graauw en Lan- gendam (Zeeland), worden uitgezon den naar Zuid-Afrika. Onderwijzers. In een Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de daar ge vestigde afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers, kwamen c.a. in be handeling de voorsteilen voor de alge meene vergadering. Voorstel I.: „De algemeene vergade ring spreke uit: dat het streven van den Bond om alle klasse-onderwijzers onder één vaan te vereenigen, uitsluit of moet doen uitsluiten pogingen om een of andere bepaalde partij-politiek als richtsnoer aan te nemen," gaf tot zulk een levendige discussie ar-n lei ding, dat de andere voorstellen niet aan de orde kwamen. Met 103 stemmen tegen cn 101 vóór, werd dit voorstel verworpen. De bestrij ders onderschreven echter ten volle, dat de vakvereeniging geen bepaalde partij-politiek lot richtsnoer moest ne men, maar achtten een uitspraak van de algemeene vergadering overbodig en nutteloos. Met toestemming van liet bestuur en de vergadering kwam daarna nog de volgende motie in behandeling die met groote meerderheid werd aangeno men: „De afdeeling van den Bond van Ne derl. Onderwijzers, konnis geno men hebbende van de onderscheiding (medaille in goud van de Orde van Oranje-Nass&u) ten deel gevallen aan den heer Cramerus, lid van bet hoofd bestuur van den Bond van Nederland sche onderwijzers, voorzitter van de commissie tot oprichting van het her stellingsoord; Overwegende, dat gewoonlijk aan schoolhoofden een ridderorde wordt ge geven, betreurt de mindere waardee ring van den klasse-onderwijzer, die uit deze regeeringsdaad zoo duidelijk blijkt." Katli. Congres. Maandag werd bet congres voortge zet. In de vierde sectie, die gepresi deerd werd door den heer C. L. J. Hof man, sprak mr. F. Th. Westerwoudt over de bescherming en vc-rming der jongelingschap. Vijfde sectie, voorzit ter de heer Til. F. J- Weesing, inleider pastoor G. W. Konings, onderwerp: productie-coöperatie: zesde sectie, voor-, zitter de heer J. A. Donker, inleider de heer N. van Dobben van Delft, met het onderwerp voorschotbanken. In de sluitingsvergadering sprak o.a. de heer A. van Winkel, voorzitter der werklieden-Verceniging te Brussel. Belsediging. Volgens „Het Vad." is onlangs door den heer J. C. van Schermbeek, oud hoofd-commissaris van politie te 's-Gravenhage, bij den officier van ju stitie een klacht ingediend tegen mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, burgemeester der Residentie, ter zake van beleediging, ten gevolge waarvan de gezondheidstoestand van hem, kla ger, is geschokt. Bij den jongsten ridderorde-regen heeft zich een eigenaardig geval voor gedaan. De eere-medaille der orde van Üranje-Nassau in zilver is nl. toege kend aan Ant. Dingen, hoofdagent van politie te 's-Hertogenbosch. De man is ruim een halfjaar geleden gestorven. Naar men verneemt hebben Vrijdag de Nederlanders aan boord van het transportschip „Manhattan", van Ma deira uit een telegram van geluk- wensch gezonden aan H. M. de Konin gin. De „Manhattan" wordt 8 Sept. te Vlissingen verwacht. Zaterdag is door den minister van justitie het nieuwe gerechtsgebouw te Rotterdam geopend. De Engelschen zijn nu ook begon nen met het schoone werk van het Departement van Onderwijs te Preto ria, het echte nationale onderwijs, op de meest afdoende wijze af te breken door namelijk de Hollandsche onder wijzers, indertijd meestal door bemid deling onzer Commissie uitgezonden, terug te zenden, zegt het Christelijk Schoolblad. Niet minder dan negen onderwijzers en onderwijzeressen zijn haar thans reeds bekend, die de vorige week met de I-Iawarden-Castle te Vlissingen aan wal zijn gezet. En wat zullen de nog volgende stoomschepen tot ons terug voeren 1 Van de onderwijzers zijn terugge zonden en kosteloos vervoerd de hee ren C. Plokhooy, J. Fris, W. J. de Boer, J. Endendijk, De Bie, P. van der Smit en J. Zaudstravan de onderwijzeres sen de dames W. Sybrandi en W. M. Roozen. (Strd.) Bij het dames-comité te Middelburg is tot heden voor Cronjé en zijne mede gevangenen f 3382.59 ontvangen. In zake den moord op het dochtertje van den lieer Kessels wordt aan het „Hbld." medegedeeld dat Zaterdag een man bij de Tilburgsche politie ver klaard heeft op den bewusten morgen in de kerk gillen gehoord te hebben. Later heeft hij den koster onthutst uit het. koor zien komen. Een heer heeft Zondagavond bij de politie te 's-Gravenhage aangifte ge daan, dat hem 's middags te 5 uur aan het station van dc Hollandsche Spoor wegmaatschappij aldaar eene porte feuille moet zijn ontrold, waarin zich bevonden twee biljetten van JOO francs (Fransch geld), 3 biljetten van 20 frs. (Belgisch geld) en eenige loten voor de Parijsche tentoonstelling. Mr. C. H. Beta. Te 's-Gravenhage is overleden de heer mr. G. II. Betz, die gedurende een reeks van jaren als commies-griffier aan liet bureau van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal verbonden is ge weest Oud-strijders. Den 27 Augustus li. had te Utrecht de jaarlijksche vergadering plaats van de vereeniging „Tróuw aan Koning en Vaderland", beschermvrouw H. M. de Koningin-Moeder, tot ondersteu ning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille. Voorzitter was jhr mr. J. E. Huydecoper van Maarsse- vecn en Nigtevecht. Het aantal ondersteunden in 1899 bedroeg le categorie 212, 2e categorie 65, 3e categorie 33, totaal 310het bedraagt thans lc categorie 178, 2e categorie 35, 3c categorie 19, totaal 232. Do raming van het uit te deelen be drag is pl. m. 45ÜÜ hooger dan verle den jaar, hetgeen een gevolg is van de verhooging der uitkeeringen aan de verschillende categoriën, krachtens besluit der vorige algemeene vergade ring op 1 October 1899 ingegaan. Als gevolg van het adres, waartoe in de vorige alg. verg. werd besloten, ontving de Vereeniging van de Regee ring weder een subsidie van f 25.000, waarvoor zij niet kan nalaten hare erkentelijkheid te betuigen. De collecte werd als gewoonlijk ge houden. De opbrengst was f 6269.545. Dit bedrag is 979.22 minder dan ver leden jaar kon worden vermeld, een gevolg van de alom in den lande ge houden inzameling voor Transvaal. Hierna werd de rekening voor 1899— 1900 in handen gesteld van eene com missie, die na onderzoek adviseerde tot goedkeuring daarvan, onder dank betuiging aan den secretaris-penning meester. Dienovereenkomstig werd be sloten. Ook werd besloten, weder aan H. M. de Koningin vergunning te vragen tot het houden van eene collecte door het geheele land gedurende de maanden October en November dezes jaars. Eindelijk kwam de vraag ter sprake, of de uitkeeringen aan de oud-strijders zouden worcleri verhoogd. Na eenige discussie werd besloten de ondersteun den in de le categorie te verhoogen van f 3 tot 4 per week die van de 2e cate gorie van 15 tot f 20 per kwartaal, en die van de 3c categorie van 15 tot f 20 per jaar, alles met ingang van 1 Octo ber a. s. Dit zal voor het loopendc dienstjaar, berekend naar het aantal der thans levende oud-strijder,s eene grootere uitgave ten gevolge hebben van ruim f 7000. Brand te Rotterdam. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, circa half drie. werd brand ont dekt aan de Korte Hoogstraat hoek Steiger, waar de bekende winkel in hee renartikelen van den heer Mattliijsl Dollée is gevestigd. Het vuur bleek te woeden in de in steek boven den winkel, waarhoven zich nog twee verdiepingen en een zol der verheffen. Hoewel de brandweer vlug ter plaat se was de stoomspuit van bet oos telijk stoomgemaal was al een kwartier na bet alarm aanwezig en gaf dade lijk water en met veel materiaal werkte, kon dit toch niet beletten dat de vlammen zoo snel om zich heen gre pen en zich zoo spoedig over het ge heele bovenhuis verspreidden, dat de heer Dollée, een winkeljuffrouw en een dienstbode, die alleen in het pand aan wezig waren, over het dak moesten worden gered, en het geheel, behoudens de winkel, uitbrandde. Waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan de licht-ont- vlambaai'heid der aanwezige goederen. De heer des huizes had zich voor zijn redding nog kunnen kleeden, zijn bei de vrouwelijke huisgenooten werden in negligé in veiligheid gebracht. Zooals gezegd, heeft de winkel niet gebrand, doch al wat daarin aanwe zig was is natuurlijk door het water bedorven. Alles'en alles zal de schade dus niet onbeteekenend zijn. Theorie en praktijk. Het volgende wordt aan de „Ass. Ct." als historisch medegedeeld A en B zitten (als meer gebeurt in den spoortrein in een coupé „niet roo- ken" deftig te dampen. Daar verschijnt de conducteur. „Üw naam heerrren 1" De heeren smijten hun sigaren weg en trachten den conducteur te overre den het dezen keer er bij te laten. Vooral A poogt het hart van den be ambte te vermurwen. Te vergeefs. „Strenge orders, heeren Nadat de beambte zijn plicht vol bracht, en rapport van de overtreding gemaakt heeft, trachtten de heeren mekaar te troosten over dit incident, doch A is niet op zijn gemak te bren gen. Hij wordt beurtelings bleek en rood. B zegt„Maar kerel, wat mankeert je toch Zit daar nu niet over te ma len, de kop hoeft er niet af, een paar guldens boete, en daarmee uit." „Ja, zie je," antwoordt A, „dat is het 'm niet, maar... je weet, ik ben presi dent van de vereeniging XX, en nu is juist voor eenige dagen uit den boezem onzer vereeniging een mede door mij onderteekend adres verzonden aan den dirccteurtgeneraal, met. verzoek om op het rooken in niet-rook-coupé's stren ger toezicht te doen houden 1" Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Door de stakende bleekers te Arnhem is aan de verschillende patroons een bemiddelingsvoorstel gedaan, o. a. heeft men de verhooging van halfwas sen gebracht van f 0.50 op f 0,25; dit was ook mede de grootste grief die de pa troons hadden tegen de loonsverhoo- ging voor allen. Vrijdag had eene op roeping van patroons plaats, doch niet een was verschenen. Zaterdag heeft de eerste uitkeering aan de stakers plaats gehad. Omtrent den stand der staking van de klompenmakers te Tiel is alleen te melden, dat reeds vroeger de patroons .zich onderling verbonden moeten heb ben om niet toe te geven. Hij, die de eisclien inwilligde, verbeurde f 50. Bij kon. besluit van 27 Aug. jl. zijn voor de gemeente Arnhem opgericht Kamers van Arbeid voor de bouwbe drijven, voor de confectiebedrijven en voor de voedings- en genotmiddelen. Men schrijft uit Arnhem aan de „N. Rott. Ct." Voor de stakende bleekers is in de afgeloopen week een bedrag van ruim f 350 ingekomen, voor zoover de lijsten terug zijn. Aan de ongehuwden is daarop 60 pet., aan de gehuwden 75 pet. van hun loon uitgekeerd. De Bestuurdersbond heeft eenstemmig krachtig de beweging der bleekers- knechts tot verbetering hunner positie gesteund, ook Patrimonium en de Ka tholieke St.. Jozefsvereeniging. Op de lijsten kwamen soms vrij aan merkelijke sommen voor, blijkbaar van vermogende stadgenooten. Nader wordt ons medegedeeld, dat althans aan het bestuur der Bleekersgezellen- vereeniging niets bekend is van een bemiddelingsvoorstel, dat door de blee- kersknechts zou zijn ingediend. Op bet o ogenblik zijn nóch patroons, noch knechts geneigd tot toegeven. BUITENLAND. Volgens het jongst verschenen ver slag der „Generalkommission" heeft de vakorganisatie onder de Duitsche arbeidsters het laatste j aar flinke vor deringen gemaakt. Het getal vrouwe lijke leden der centrale bonden is met 6000 vermeerderd cn steeg van 13,481 in 1898 tot 19,280 in 1899. In 1892 telden de centrale bonden 4355 vt. leden, 1893 5348,1894 5251, 1895 6697,1896 15,265,1897 14,644,1898 13.481 en in 1899 19,280. 1 De meeste vrouwelijke leden telt de' Bond van textielarbeiders met 5832,, dan volgen de tabaksarbeiders met) 3500 vr. leden, de bond van fabrieksar beiders met 2499. Hoewel het getal georganiseerde ar beidsters in het Duitsche rijk nog ge ring mag heeten in vergelijking met de groote massa in de Duitsche indus trie werkende vrouwen, zoo is het toch een verblijdend feit, dat ook onder haar de behoefte aan vereeniging blijkt toe te nemen. Letteren en Kunst. Met leedwezen zal men vernemen, dat aan Willem Roijaards, op genees kundig advies, door den Raad van be heer van 't Ned. Tooneel een verlof van- drie maanden is verleend. De gegierde artiest zal dien tijd in 't buitenland, doorbrengen. Men meldt ons: Door „De Nieuwe Muziekhandel," Leidsche straat 46 te Amsterdam, zijn voor het aanstaand Concertseizocn de volgende uitvoeringen vastgesteld: In October: Vijf Klavier-avonden door Edouard Risler. In November: Zes concerten door den Baryton Anton van Rooij met mede werking van den violist M. Mossel uit Birmingham, en den pianist Ernesto Consolo uit Milaan. Vijf concerten door Karei Hoffmann, le violist van het „Böhinische Streich- quartett" en den pianist Ernesto Con solo uit Milaan. Sonaten-avond door Henriette Roll, pianiste en Christiaan Timmner, vio list. In Januari: Dertien concerten dooi den violist Pablo de Sarasate met me dewerking van de pianiste Berthe MarsGoldscbmidt uit Parijs. In Februari: Zes concerten door den pianist A. Siloti en den violoncellist Wierjbüowies uit Petersburg. Vijftien concerten door het „Böhini sche Streichquartett". Verder zijn in voorbereiding concer ten met Sigrid Arnoldson en lieder avonden met Marcello. Pregi, terwijl het. plan bestaat van half Januari tot April in verschillende steden van ons land Strauss-Operetten te geven met een. Wiener Operette-Gezelschap, onder lei ding van Johann Strauss. Sport en Wedstrijden. Wielerwedstrijden Baarn Te Baarn hadden Zondag vrij be langrijke wielerwedstrijden plaats. De 2 Km. wedstrijd voor amateurs werd gewonnen door J. C. Greve te Amsterdam. Tweede was Kees Kok van daar. Een match quatre tusschen L. van Lindonk, Jac. Smout, J. C. Greve en E. J. Gelderman, werd even zoo door Greve gewonnen. In den wedstrijd voor tandems over 5 Km. waren van der TuynJ. Mul der eerste, en Jaap EdenSlesker tweede. In de 1000 m. professionals-wed strijd haalde Jaap zijn schade in. Hij werd met een bijzonder krachtigon spurt één, J. Mulder tweede. Cricket. Een zeer spannende wedstrijd had Zondag te Amsterdam plaats tusschen Volharding en Rood en Wit uit Haar lem. De Haarlemmers gingen het eerst aan en maakten 147 runs; te wijten aan het slechte fielden der Blauwge len. In deze innings kwamen 5 dubbe le cijfers voor en wel: Sweris 18, Kool hoven 26, Van Manen 20, Van Gogh 20, Menten 35, not out. Volharding antwoordde hierop met 152 voor 9 wickets, waarna de Haar lemmers den strijd opgaven; een score waarvan Hisgen niet minder dan 105. niet uit maakte. Verder hadden Sarvaas 10 en Bol« lee 11. De bowlers kwamen met gehavende cijfers te voorschijn; Hisgen met 8 voor 47 en Posthuma met 8 voor 51 hadden nog de beste. Cordang. De correspondent van de Vélo te Maastricht seint aan zijn blad dat Cor- dang, die dagelijks traint voor den. 24-uurs-wedstrijd te Parijs, Zaterdag het uurrecord zonder gangmal^ng (39.240 KM.) heeft aangevallen, waar van de Belg Maurice houder is. Cor- dang reed 39.575 KM. Hij was na af loop zeer frisch. De Vélo merkt op dat deze verrichting, zonder opzienbarend te zijn, toch opmerkelijk is, en dat de concurrent van Huret niet ver van zijn beste „form"' is. En dan op de Maas- trichtsche baan, die zooveel minder „snel" is dan de Parijsche. hebben gebracht. Een schot in liet hart, eene nauwelijks zichtbare opening in de japon anders niets. En nu is ze dood, ver van ons, daar in de sneeuw... En overmeesterd door zijne droefheid sloeg bij zich met de vuisten voor het hoofd. Mevrouw Richardicr begreep van dat alles niets. Wel zag ze haren zoon wee- nen, hoorde ze hem schreeuwen, ver nam zij verschrikkelijke dingen, maar wiehad zijne woorden kunnen begrij pen'? Wat baar zoon daar vertelde, was een dwaas product van de phantasïe, de geschiedenis van een boozen droom. Hoe had zij ook anders daarover kun nen denkeu? Maar de oogen, waaruit de wanhoop sprak, de diepe rimpels op het voorhoofd, de haastige bewegingen waarmee hij zelf een verschrikkelijk droombeeld weg scheen te willen ja- gei.' hij toch de waarheid gespro- 'ékcu t ebben? Het duurde langen eer bij een samenhangend verbaal kon doen. Bij elke bijzonderheid van de onuitwisch- baar in zijn geheugen geprente gebeur tenissen van dezen treurigen avond be gaf hem de stem, en toch vertelde hij 'zonder iets te verzwijgen. Van tijd tot tijd echter viel hij zich zelf in de reden om te vragen: Maar dit is immers niet waar, mama Het kan niet waar zijn i En de moeder, van ontzetting ver- .vuld, antwoordde steeds Neen, neen, geloof het niet. Het is immers niet waar. Nu blijft mij nog maar één ding over, sprak hij, toen hij zijn verhaal had gedaan. Ik moet een telegram aan Martha Deverget zenden en om onmiddellijk antwoord verzoeken. Om je niet ongerust te maken, wilde ik je niet zeggen, dat vanmiddag bii mij reeds dezelfde gedachte op kwam. Ge hebt getelegrafeerd Ja. En wat antwoordde men u Tot op dit oogenblik heb ik nog geen antwoord ontvangen. Nadat ze dit gezegd had, hoorde men de deurbel. Nu komt er mogelijk een telegram, zei mevrouw Richardier bevend. Haar zoon wilde naar het venster gaan, maar hij had er de kracht niet toe. Nu v/achtten beiden onder diep stil zwijgen, zoodat ze elkanders hari kon den hooren kloppen. Voor Iwe® dagen was onder precies dezeKde omstandig heden het telegram van Brisolïïer ge komen en, door nameloozen angst aan gegrepen, had Christine haren echtge noot gesmeekt om bij baar te blijven en niet. te vertrokken Eu fieden wachtte men op eene tijding van de jonge vrouw. Wat was van h&ar geworden'? De deur werd geopend en André trad binnen met een telegram in de hand. Richardier nam het aan zonder op tc staan. André ging het salon uit en moeder en zoon waren weer alleen. De laatste durfde het telegram niet lezen, ook weigerden zijne oogen hem den dienst,. In dit stuk was leven of dood opgesloten.Leven of dood van Christi ne! En nog werd 't zwijgen door geen van beiden verbroken. Besluiteloos zagen ze elkander aan. Eindelijk reik te hij liet papier aan zijne moeder en vroeg bedeesd als een kind Wil u het lezen, mama Ik ben er niet toe in staat. Ja, ik wil liet lezen, zegt ze, want van alles, wat je verteld liebt, is niets waar. Vastberaden grijpt ze het telegram er: scheurt het couvert stuk, waarop ze dichter naar de lamp gaat om te lezen. Richardier staart haar ondertusschen met van angst wijd opengesperde oogen aan. zijne lippen zijn half geo pend en hij heeft de vuisten gebald. Mijn hemelkomt liet thans zacht- kens over de lippen der moeder. Zou hel toch waar zijn Hij stoot een wilden kreet uit, hij heeft zijne gansdie kracht teruggekre gen. Nu ziet u het, zegt hij en ontrukt haar het telegram, 't welk hij doorleest. Uwe vraag begrijp ik niet, luidt de dépöche, want Christine is sedert Augustus niet meer in Marcadieu ge weest Vele groeten. Martha Deverget. Dezelfde stilte van daar straks. Nu wagen zij het niet meer om elkander aan te zien. Richardicr heeft zekerheid verkregen de doode, die hij in het ver laten huis heeft gezien, is werkelijk Christine, zijne echtgenoote, geweest. Maar de moeder is op eens zoo terneer geslagen, dat ze niet eens een woord van troost voor haren zoon vindt. Als een bliksemstraal heeft het bericht haar getroffen. En dan komt êen ver moeden bij haar op, aanvankelijk slechts onbepaald, en ze werpt het ver ontwaardigd van zich, maar het wil niet wijken. Waarom had Christine gelogen, toen ze zei, dat ze naar Marcadieu ging? Waartoe die leugen Wat had ze in het onbewoonde huis te doen? Was het misschien eene hinderlaag, waarin ze gelokt wasEn met welk doel Mis schien een rendez-vous? Maar waar toe dan de moord En Christine zou tot zulk eene daad in staat geweest zijn NooitDat was immers te dwaas om het te denken. Ze aanbad haren echtgenoot, haar leven was een open geslagen boek, het bevatte geen gehei men. Neen, deze moord was een onop losbaar raadsel. Haar arm oud hoofd zag geen kans om daarvoor eene op lossing te vinden. Op eens komt er een ander vermoe den bij haar op en dat maakt zulk een indruk op haar, dat ze verbleekt. Ze staat op, gaat naar haren zoon, die neerzit en heete tranen vergiet, en legt hem de handen op den schouder. Ze kijkt hem daarbij diep in het oi'g; maar dit oog zwemt in tranen en hij snikt het uit; neen, de gedachte, clic bij haar opkwam, is monsterachtig! Neen, hij heeft zijne vrouw niet gedood. Ja, deze gedachte was eensklaps bij haar opgekomen. Welke dwaasheden bedenkt toch de menschelijke geest in zulke oogenblilcken, dwaasheden, waar men later berouw van heeft! Wat wilt ge, mama? vraagt hij, zonder te vermoeden, wat er in haar omging. Ze zegt niets, maar opent hare armen Hij laat zich omhelzen en laat zijn tra nen den vrijen loop, die hem eenige verlichting brengen. Ja, ween maar, mijn jongen, ween maar! zegt de oude vrouw, en hij. het hoofd tegen de oude, trouwe borst ge leund, vindt geeno andere woorden, dan die hij gebruikte zoo lang hij een klein kind was: Mama, mijne beste mama, wat doet het een pijn! Wat kon de moeder bij zulk eene groote smart doen, terwijl zij zelf daar enboven ook zoo ontzettend leed'? Hun ne tranen vermengden zicli met elkan der, ze weenden beiden. Het was de zoon, die het eerst zich herstelde. Iets kalmer en berustende, zei hij: Vaarwel, mama. Waar wil je naar toe gaan? vroeg ze bevend. Ik keer naar het verlaten huis te rug. Dat is mijn plicht. Ik moet het ge heim van den moord trachten te door gronden om de misdaad te kunnen wreken. Ja, dat is je plicht. Ga, mijn zoon,, ik weerhoud je niet. Zal ik met je mee gaan? Je zult in de treurige uren. die je wachten, behoefte hebben aan mijne liefde. Neen, mama, blijf bij de kinderen. En als ze naai- hunne moeder vragen, zeg hun dan, dat dat ze dat ze spoedig terugkomt. Met deze woorden verliet hij haastig het vertrek. Er ging zoo laat geen trein meer naar Senlis, maar hij kon het in huis niet langer uithouden. Hij 'liet de twee sterkste paarden voor den réis wagen spannen, en in 't holle van den nacht, onder dikke sneeuwbuien, be gon hij, tot in het diepst zijner ziel geschokt, de vreeselijke reis naar zij ne doode echtgenoote. HOOFDSTUK IV. Waarom was Christine in dat huis gekomen? Wat zocht ze daar? Waarom had ze hare schoonmoeder iets voorge logen en gezegd, dat ze in Marcadieu een bezoek dacht, af tc leggen? Al deze vragen, waarop Richardier geen antwoord kon geven, drongen zich gedurende do reis onophoudelijk aan zijn gepijnigden geest op. CWordt vervolgd./

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2