Hollandschs doctoren in Z.Afrika Men seinde ons Dinsdagavond uit |Den Haag: j De heer Van Slooten bewaarder der Hypotheken, is eervol ontslagen, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. De oplossing van ons prijsraadsel was UURWERK. Bij loting is de prijs ten deel geval len aan Mina Grootendorst, L. Marga- rethastraat 34 rood, die verzocht wordt i zich Donderdag-middag aan ons Bu- i reau Kampersingel 70 te vervoegen, v Ons volgend prijsraadsel komt in ons^ Zaterdagavond-nummer. W esterkwartier. Morgen. Donderdag, is het feest voor de Jeugd in het Leidsche Kwartier, 's Morgens om 9 uur komen de kinde ren op het Leidsche Plein tot 2 uur bij een, waar gedurende dien tijd kind na spelen onder leid'ng van den heer \Y. v. d. Eynde zullen plaats hebben. Daar is ook eeue groote aantrekkelijkheid voor het ionge" volkje, een draaimolen, zoo dat de kinderen zich ongetwijfeld goed zullen amuseeren. Om twee uur heeft de uitreiking der vele fraaie prijzen aan de winners in de spelen plaats. Het feest wordt den geheelen dag en avond opgeluisterd door het fanfare corps „Harmonie", directeur de heer J. Bernhardt. Van 2 tot 5 uur wordt pauze gehouden, waarna de kinderen zich weder op het terrein verzamelen en een wandeltocht {geen optocht) met muziek door het kwartier maken. Na afloop hiervan kan de jeugd zich weder tot 10 uur op het terrein vermaken, dat clectrisch verlicht zal zijn en waar de „Harmonie" tot 11 uur haar vroolijke tonen zal doen hooren. Ten slotte zij nog vermeld dat van onderstaande personen geschenken zijn ingekomen, waarvoor hun een woord van dank niet mag worden ont houden. Peek Kloppenburg, pakjes Rade makers en Co., 50 liter limonadeK. Iïrijnen, 100 broodjesG. Verzylberg, 10 pond suiker Aukes Co., 50 kogel- fleschjes Erven II. de Jong, te Wor- merveer, 400 reepen chocolade Visser schoentjes Van Gulix, speelgoed Al- bert Thijm, sigaretten. Van schenkers, die onbekend wenschen ie blijven 100 broodjes, sigaretten, worst, koffie, kin derspeelgoed, enz. Het Hof te Amsterdam zal in Octo ber het appèl behandelen, inge;-\Id door den Staat der Nederlanden tegen het vonnis van de rechtbank alhier, waarbij het bestuur van den Haariem- mermeerpolder werd in het gelijk ge steld tegenover den Staat, die een eisen tot schadevergoeding tegen den polder had aanhangig gemaakt wegens net door dezen doen opruimen van de te lefoongeleidingen in de Haarlemmer meer, welke de Staat beweerde dat hem toebehoorden, terwijl de polder ze beschouwde als het eigendom van de .Bell-Telefoonmaatschappij. Voor den polder zal mr. Philips plei ten. Overve6n. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is dc Eerw. Heer Th. Jansen, kapelaan alhier, benoemd tot kapelaan te Amsterdam, en in diens plaats te Overveen de Eerw. Heer D. J. E. Zur- lohe. Zandvoort. i Do paardentram van het station naar het Hotel d'Orange heeft in de maand Augustus 3427 personen vervoerd. Het inschrijvingsregister der natio nale militie 1901 is gesloten met 29 in- geschrevenen. Maandag hadden in het Gr. Hotel en op het strand voor dat hotel feesten plaats onder de kinderen van de lo- ;gées, waarbij o. a. een loterij was. Alles iwerd opgeluisterd door muziek. Een j ieder amuseerde zich kostelijk. De net- j to-opbrengst ad f 200 is aan den heer i Wust ter hand gesteld voor de armen alhier. Aangekomen badgasten. Mevr. MispelblomBeijer, Rotter- i dam, Hotel Driehuizen. Mej. Bohl, Weenen, Idem. j F. IJ. Heybroek, Amsterdam, 4 pers., Hotel Kurhaus. i J. Bosel, Amsterdam, Hotel Driehui zen. Chr. Brauns, Haarlem, 4 pers., vil- la Rïva. Prof. Romberg, Amsterdam, 2 pers.. Grand Hotel. Familie Meijer, Amsterdam, 2 pers., Idem. Baronnes von Wangeren, Keulen, 2 pers., Idern. F. Scheff. Berlijn, 2 pers., Idem. Familie Hintzen, Amsterdam, 5 pers. Idem. Familie Van Doornink, Bennebroek, 5 pers., Idem. Cohen, Amsterdam, Idem. Fam. Gregorius, Amsterdam, 3 pers., Duinlust (Peters). tweeden kogel was niet te vinden. Richardier keerde naar Christine te rug, knielde voor de canapé neer, 'waarop hij haar had neergelegd, en totaal uitgeput bleef hij daar met ge vouwen handen als in gebed verzonken Jzitten, maar in werkelijkheid was hij :eene onmacht nabij en denken was |hem onmogelijk. Daar weerklonken voetstappen in den tuin en verscheiden personen tra- 'den het huis binnen. Zij kwamen de itrap op en kwamen, op de eerste ver- jdieping aangekomen, door de open staande deur in het slaapvertrek. Bri sollier, de vriend van Richardier, had den heer Marsignv, den rechter van i-nstruetie, en den heer d'Aigurande, Iden staatsprocureur, die met hem op de jacht zouden gaan, met zijn rijtuig teruggebracht. Gehoor gevend aan bet verzoek van Marsignv. had Brisollier een omweg gemaakt om in Senlis nog dokter Loubert af Ic halen, wiens zaak kundige verklaring van nut zou kun nen zijn. Bij liet gedruisch, dat de vier bin nentredende heeren veroorzaakten, hief Richardier het hoofd op. en toen lii.j Brisollier herkende, die hem diep bewogen de handen toestak zonder een Woord te kunnen spreken, barstte hij Ju tranen uit. Brisollier bracht zijn vriend uit het vertrek en sloot de deur fan het salon, als om hem te onttrek ken aan den aanblik der ongelukkige, liie daar den laatstcn slaap sliep. En F. Werner, Dusseldorf, Pension Hoogveld. Fam. Pahud de Montagnes, Haarlem 3 pers., Villa Paula. De verloting van dames-handwerken ten voordeele van het Diaconiehuis al hier heeft zuiver opgebracht de som van 240. Bij B. en W. is ingediend een bouw plan voor eene villa aan den Kostver- loren straatweg. Het batig saldo van het Maandag ge houden feest in het Grand Hotel is ver deeld als volgt: f 100 aan het Burger lijk Armbestuur, f 50 aan de Diaconie der N. H. Gemeente en f 50 aan het R. C. Armbestuur. Door den heer W. F. Doeglas. archi tect te Haarlem, is alhier aanbesteed het bouwen van een villa op den hoek van de Haltestraat en den Kostverlo- ren straatweg, voor rekening van den heer B. Meesters Goederson. Het werk is gegund aan den heer A. Koper, aan nemer alhier. IJmuiden. Aan de wed. S. I-Iof, gezagvoerder op een Rijksvaartuig te IJmuiden is bij Kon. Besluit een pensioen verleend, groot f 393. Binnenland. De heer dr. Van Rïjckevorsel, het lid van den Rotterdamschen Gemeente raad, dat geruimen tijd met het Roo- de Kruis in Z.-Afrika heeft vertoefd, heeft Dinsdagmiddag gelegenheid ge zocht om in den Raad de zaak der Z.- Afrikaansche Republieken in het alge meen en de gevangenneming van enke le doctoren van het Roode Kruis in het bijzonder ter sprake te brengen, Na afloop der agenda vroeg hij na melijk liet woord om eraan te herinne ren dat een dier gevangen doctoren, dr. Van Houtum, Rotterdamsch amb tenaar is, die thans, nu de pest hoe^ langer hoe nader komt, als bacterio loog slechts zeer noode wordt gemist. Wel hebben we uit de bladen iets kun nen vernemen van de vermoedelijke j oorzaken die tot &et opzenden van hem en zijn collega's naar Ceylon hebben geleid, maar officieel .ast het volk van Nederland nog in het duister. Wij la ven in een tijd dat wij het onrecht zien zegevieren ten koste van het recht om dat het gesteund wordt door de macht; wij zien met verkrachting van elke be paling van het oorlogsrecht conventies met voeten getreden, zonder dat ie mand zijn stem daartegen schijnt te durven verheffen. Maar dal neemt niet weg dat toch het geheeie vólk van Ne derland zich afvraagt of de gestreng heid waarmede tegen die doctoren is opgetreden niet te gestreng was. Wij weten zelfs nog niet wat zij gedaan hebben, of hun recht of onrecht is ge schied. Zijn zij rechtmatig gestraft, dan nog zal het toch alleen zijn voor een daad die misschien een der oorlog voerende partijen kon schaden, maar dan toch niet wettigde dat zii als boos doeners gevangen werden gezet. Is hun onrecht gebeurd, dan voeg-t ons een woord van krachtig protest.Nu wenscht spr. van B. en W. te weten of zij stap pen hebben gedaan bij de regeering om te weten wat met hun ambtenaar gebeurd is of gebeuren zal: ten tweede of liet in de macht van B. en W. stond mee te deelen wat door onze Regeering is of gedaan zal worden om onzen amb tenaar terug te bezorgen. Hei is waar dat het rijk zich voor onzen gemeente ambtenaar wel niet zoo bijzonder inte resseeren zal. Maar onder de gevange nen zijn twee officieren van het Ne- derlandsch leger en het is niet te ver wachten dat zij zonder ernstig protest zullen worden weggevoerd. De voorzitter, hierop antwoordende, zeide niet te zullen ingaan op den kreet van verontwaardiging door den heer Van Rijckevorsel geslaakt over hetgeen elders geschied, daar zulks geheel bui ten de beoordeeling dezer vergadering gaat. Wat den heer Van Houtum be treft, daarop konden B. en W. mede- deelen dat, aangezien 1 September diens verlof eindigde, B. en W. vóór dien tijd door de loopende geruchten omtrent diens gevangenneming en op zending naar Ceylon, aanleiding heb ben gevonden zich te richten tot den minister v$n büitenlandsche zaken, met verzoek zoo mogelijk nadere in lichtingen omtrent den heer Van Hou tum te geven en tevens of van diplo matieke tusschenkomst te dezen aan zien iels was te verwachten. Op dit voor eenige weken verzonden schrijven was tot dusver geen ant woord ingekomen, waaruit B. en W. meenden te mogen concludeeren dat er zeer zeker diplomatieke onderhan delingen plaats hebben, waarvan de stand tot dusver nog geen nadere me dedeel ing toelaat. De heer Van Rijckevorsel verklaarde zich allerminst voldaan over dit ant woord. Dit was echter niet bedoeld als riu vertelde Richardier, nog eer men liem ondervraagd had, getrouwelijk alles, wat er gebeurd was en wat hij ontdekt had, sedert hij in het woud van Halatte het jachtgezelschap uit het oog had verloren. Herhaaldelijk moest hij in zijn verhaal lange pauzen maken, gedurende welke hij scheen na te denken en de gedachten te verza melen, die hem dreigden te ontsnap pen. Niemand viel hem in de reden. De ambtenaren deden hern geen vragen. Eer zc een verhoor met hem begonnen, voor zoover dat nocdig mocht zijn. wilden ze eerst een voorloopig onder zoek instellen. Want ook bij hen was de vraag gerezen of het niet Richardier zelf geweest kon zijn, die zijne vrouw gedood had. De architect bleef met Brisollier al leen, terwijl de ambtenaren met dok ter Loubert in hel salon gingen om een onderzoek naar de feiten irT te stellen. Gedurende het verhaal van Richardier had de rechter van instructie eenige aan teekenigen gemaakt, meest alle be trekking hebbende op de uren, welke de arme man in zijn relaas aangaf. Op verzoek van Marsigny onderzocht de dokter nu het lijk, maar kon reeds na eenige minuten verklaren Ik kan met een gerust geweten constateeren, dat deze vrouw reeds voor twee dagen gedood isin elk ge- vai is de dood voor meer dan veertig uren ingetreden. Zaterdagmiddag of grief tegen B. en W.; die ook zeker al lerminst voldaan zouden zijn, dat hun stap nog geen resultaten had gegeven. II. H. M.M. dc Koningin en de Ko ningin-Moeder zullen 17 September a.s. in de Residentie terugkeeren. De heer Van Boeschoten, secretaris van legatie, thans zaakgelastigde der Zuidafrikaansche Republiek, kwam Dinsdag te 's-Gravenhage en zal een samenkomst hebben met het Bóeren- driemanschap. Aan de leden der depu tatie is tot dusver niets bekend van cenig voornemen van president Kru- ger om naar Nederland te komen, waar van het gerucht dezer dagen schijnt geloopen te hebben. De Sjah van Perzië De Haagsche correspondent van de Zutphensche Courant deelt een en an der mede omtrent het verblijf van den Sjah van Perzië hier te lande. De eenige persoon in Den Haag, die Perzisch kan spreken, een handelaar in manufacturen, werd op het paleis ontboden en kreeg een aanzienlijke be stelling. Aan een bekenden ingenieur werd de vraag gesteld, of hij bereid was naar Perzië te komen, ten einde werk zaam te zijn bij de in aanleg zijnde openbare werken. Een zestigtal Nederlanders hebben van den Sjah ridderorden gekregen, waaronder meer dan twintig hoofdof ficieren van het leger. Drie ministers hebben het grootkruis ontvangen. Bekrachtiging der Vredes conferentie. Dinsdag namiddag te 2 uur heeft in de Trèveszaal te 's-Gravenhage de ne- darlegging plaats gehad der akten van bekrachtiging van de verdragen en verklaringen onderteekend op 29 Juli 1S99 op de Internationale Vredesconfe rentie. Bij de opening van de vergadering heeft de minister van büitenlandsche zaken, de heer mr. W. H. de Beaufort, het navolgende gesproken: „Ik gevoel eene levendige voldoening u hier in deze zaal bijéén te zien om over te gaan tot de nederlegging dei- akten van bekrachtiging der verdra gen en verklaringen te 's Gravenhage bij gelegenheid van de vredesconferen tie onderteekend. Dc formaliteit die wij heden zullen verrichten, is om zoo te zeggen de definitieve beëindiging van de werkzaamheden van die conferen tie, die voortaan tot de geschiedenis behoort. Gij allen zult, evenals ik. den wensch koesteren dat haar toekomstige geschiedschrijver eenmaal zal kunnen getuigen dat de arbeid van de confe rentie duurzaam en weldad;g voor de menschheid zal zijn gewc?rt, en ik meen te mogen rekenen op uw aller in-- stemming door u voor to stellen dien wensch, die ons aller harte vervult, uit te spreken tegenover den verheven Souverein die het initiatief tot de con ferentie heeft genomen. Ik stel u dus voor aan Zijne Majesteit den Keizer al ler Russen daartoe een telegram te richten." Naar aanleiding van deze woorden is na afloop der vergadering een tele gram aan den Czauv gericht. De acten van bekrachtiging der Vre desconferentie zijn neergelegd door de vertegenwoordigers van de navolgen de staten: lo. Het verdrag over de vreedzame beslechting van internationale geschil len, door die van Duitschland, Oosten- rijk-Hongarije, België. Denemarken, Spanje, Vereenigde Staten van Nocrd- Amerika, Frankrijk. Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Perzië, Portugal, Rumenió. Rusland. Siam, Zweden en Noorwegen en Bulgarije. 2o. Het verdrag betreffende de wet ten en gebruiken van den oorlog te land door die van Duitschland, Oosten- rijk-Hongai-ije, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland. Perzië, Portugal, Ruinen ié, Rusland, Siam en Bulgarije. 3o. Het verdrag tot toepassing op zee-oorlogen van de beginselen ter Ge- neefsche confentie van ,pB4 (met uit zondering van art. 10, dat van de rati ficatie. in alle acten is uitgesloten), door die van Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, België, Denemarken, Span je, Ver. Staten van N.-Amerika, Frank rijk, Groot-Brittannic, Italië, Neder land, Perzië, Portugal, Rumenië, Rus land, Siam, Zweden en Noorwegen en Bulgarije. 4o. de verklaring, houdende verbod om ontplofbare en andere stoffen uit ballons enz. te werpen werd ondertee kend door de gevolmachtigden van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, België. Denemarken, Spanje. Frank rijk. Italië, Nederland, Perzië, Portu gal, Rumenië, Rusland, Siam, Zwe den, en Noorwegen, en Bulgarije, en Co. de verklaring houdende verbod van liet gebruik van kogels die gemak kelijk in bet menschelijk lichaam zich uitzetten of platdrukken, door die van Duitschland, Oostenrijk Hongarije, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk Italië, Nederland, Perzië. Rumenië, Rusland, Siam, Zweden en Noorwegen en Bulgarije. Zaterdagavond. Nu was Richardier reeds Vrijdag avond met den trein van zeven uur bij zijn vriend gearriveerd, had het slot dien avond niet meer verlaten, den vol genden dag onafgebroken in de nabij heid van Brisollier gejaagd, des avonds met den besten eetlust gesoupeerd, tot middernacht met eenige hoeren bacca rat gespeeld en zich gelijktijdig raet de andere gasten ter ruste begeven. De verklaring van den geneesheer maakte dus met één slag de verden king, welke de rechter van instructie koesterde, krachteloosvan nu aan vormde het verhaal van Richardier, aan wiens geloofwaardigheid niemand reden had te twijfelen, de basis van het onderzoek. Men stond hier voor een geheim, dat ontsluierd moest worden, en daarop waren nu alle pogingen der heeren ge richt. Dat de vermoorde hier met een an deren persoon een samenkomst had gehad, kon niet worden betwijfeld. Onderweg had echter Brisollier met de heeren over Christine gesproken en him medegedeeld, dat haar naam on besproken was en ze met haren echtge noot in een allergelukkigst huwelijk leefde. En in zijn hartroerend verhaal, dat Richardier, door droefheid over weldigd, bij horten en stooten had ge daan, had hij zelfs met geen enkel woord twijfel geopperd aan de liefde en de trouw zijner echtgenocte. Tegen de vivisectie. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie te 's Gra venhage heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin o.a. te ken nen wordt gegeven, dat het hoofdbe stuur met leedwezen heeft gezien, dat de rcgecring bij suppletoire begrooting gelden heeft aangevragd voor de op richting van een peststation, voor proef nemingen op dieren, enz.; en dat het, buiten zijne principieele afkeuring van dierproeven, zich verplicht acht ern stig te waarschuwen tegen het srroote gevaar voor besmetting, dat zulk een peststation oplevert, zelfs ondanks de beste voorzorgsmaatregelen. Adressant verzoekt daarom de aan gevraagde gelden voor een peststation niet toe te staan, doch ze dienstbaar te maken aan de bij de Kamer reeds aan hangige plannen tot opheffing van jam merlijke onhygiënische woningtoestan den. Een gunstige bepaling. De Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij heeft wederom eene gunstige bepaling voor een gedeelte van haar personeel ingevoerd. De comptabele ambtenaren hebben in het vervolg geen borg meer te stellen. De overgroote meerderheid dezer ambte naren waren natuurlijk verplicht zich voor hunne borgstelling tot de met dat doel opgerichte maatschappij te rich ten. Over al hunne dienstjaren bedroeg het op te brengen bedrag uit dien hoofde pl. m. f 400 per persoon. Deze overbodige uitgave noopte eenige leden van Recht en Plicht te Zutfen, stap pen te doen tot het oprichten van een onderling waarborgfonds. Op hun ver zoek daartoe te mogen overgaan, nam de heer Van Hasselt hunne beweegre denen in gunstige overweging en be sloot tot de nog meer bevredigende op lossing der quaestie over den eisch dei- maatschappij om borgstelling van haar comptabelen niet meer te stallen. .fcilectrische tram. Dinsdagmorgen zijn te Amsterdam proefritten gehouden met de electri- sche tram op het gedeelte brug Brou wersgrachtMarnixstraat tot aan de Zoutkeetsgracht. Deze proefritten lie pen naar wensch af, zoodat van Dins dagmorgen 8 uur af officieel de lijn ZoutkeetsgrachtMarnixstraat-Leid- scheplein geopend is. Voorloopig ge schiedt de dienst met 7 wagens. In den loop van deze week komen er eenige wagens bij. Bijtijds gered. De heer B., wonende in de Huygens- straat te 's-Gravenhage, had zich gis teren bij het baden wat te ver in "zee begeven tn geraakte door een golfslag van de been. Niet kunnende zwemmen, dreef hij af, maar de wakkere badlie- den. W. en C. v. d. Toorn, A. de Lar.ge en Knoester, hadden spoedig zijn ha- chelijken toestand in 't oog en sneldm met den langen stok te zijner redding toe. De heer B. had 't geluk den st rit te grijpen en werd door een der redders naai' zijn hadkoets gedragen, waarna hij huiswaarts kon keeren. De kindermoord te Tilburg. Men schrijft uit Tilburg aan „De Tijd": „Nog altijd heeft geen der twee ver dachten in zake den afschuwelijken kindermoord, beiden zijn nog in hechtenis te Breda, bekend, de gru welijke misdaad te hebben gepleegd. Het wordt echter door getuigenissen, die verkregen zijn, meer en meer waar schijnlijk, dat de koster, J. van Ister- dael, de hoofdschuldige is. De v ermoe dens, die tegen hem reeds bestonden, zijn in de laatste dagen zeer verzwaard meer dan die tegen den schilder. Zoo hebben zich de heer S. uit Ber- gen-op-Zoonx en v. D. uit Tilburg bij de Justitie angemeld, met de verkla ring dat zij op den bewusteu Woens dagochtend toen Maria Kessels vermist is, vanaf even na elf tot kwart voor twaalf uur, zich bevonden in de kerk van het H. Ilart te Tilburg oin deze te bezichtigen. De hoofddeur was geslo ten en zij waren door een zijdeur het gebouw binnengegaan. Daar hebben zij niemand aangetroffen, ook niet den koster en niet den schilder, die er wèl hadden behooren te zijn. Vermoedelijk bevonden beiden zich toen op de to rentrap of in de gewelven. Ook een zekere J„ een gepensionncerd brievenbesteller alhier, heeft zich bij de justitie aangemeld met een ander getuigenis, meer bijzonder bezwarend voor den koster en wel in hooge mate. J. is even vóór elven in de Noordhoek- sche kerk binnengegaan en heeft toen liet klagend gekerm van een kind ge hoord. Even later zag hij den koster, zeer ontredderd, met verwilderd ge laat, van het koor komen. Zooals men weet, kon de koster na half twaalf tot twaalf uur zijn alibi bewijzen, J. heeft aan het geschrei van het kind niet da delijk waarde gehecht, omdat hij het op een afstand had vernomen, en kin- dergeklaag geen zeldzaamheid is. Zijn getuigenis heeft hij aan de justitie af gelegd reeds vóór verscheiden dagen, Wat moest men dus aannemen Fluisterend deelden de ambtenaren elkander hunne meening mede, terwijl zc aanteekeningen maakten, en daal de aanwezigheid van Majolit hun maar lastig was, zonden ze hem naar Montepilloy, onder welks gebied „Cha- teauneuf" behoorde, en gelastten hem met den burgemeester van het stadje terug te komen. Een uur lang bleven ze in 't gesloten vertrek bij elkander, en toen ze in de slaapkamer terugkeerden, waar Ri chardier, dien zijn vriend tevergeefs bad gepoogd te kahneeren, hen wacht te, nam de heer d'Aigurande, de staats procureur het woord Wat wij u kunnen mededeelen, meneer Richardier, is juist niet veel. Welke dringende reden kan uwe echt- genoote hebben gehad om in weerwil van sneeuw en koude hier in dit ver laten huis te komen en zelfs bare moe der te bedriegen Dat zullen we stellig spoedig te weten komen, maar voor loopig tasten wij nog geheel in het donker. Wij zoeken naar een punt van uitgang voor lic-t onderzoek. We heb ben op verscheiden plaatsen in het salon reeds sporen gevonden, die veel vertellen, doch waarop ge in uwe eer ste opgewondenheid niet hebt gelet. Een bloedige liand heeft legen den wand geleund. Op het behangsel is de afdruk van de bloedige vijf vingers achtergebleven, en dat waren niet de vingers uwer echtgenoote, maar zc aangespoord door dc bekende afkondi ging van den pastoor in do kerk van het H. Hart. Een bekentenis zou, natuurlijk, gaar ne worden ontvangen om aan de on zekerheid een einde te maken. De aan wijzingen en getuigenissen moeten echter voldoende zijn voor een vervol ging in elk geval is de voorloopige hechtenis voor beide beklaagden ver lengd." Meer licht. Er schijnt eindelijk meer licht geko men te zijn in de nog altijd duistere zaak van den moord, in Januari van het vorige jaar op den rentenier Rip ping te Berkel en diens huishoudster gepleegd. In verband met deze zaak is namelijk te Rotterdam gearresteerd ze kere v. d. L., een berucht persoon, die vroeger reeds meermalen in deze zaait gehoord werd. Nu is hij naar de straf gevangenis te 's-Gravenhage overge bracht en daar voorloopig opgesloten. Zijne arrestatie moet het gevolg zijn van uitlatingen van een in de gevange nis vertoevend persoon, die geacht kan worden op de hoogte van de gepleeg de misdaad te zijn. De instructie in deze zaak is nu we der geopend. Uit den Haag meldt men: In de bekende zaak van den moord op den jeugdigen Yan Wezel zoekt de justitie thans naar een tweeden per soon, die mededader of medeplichtig zoude zijn. Het verhoor van den ver dachte, die nog steeds in hechtenis is, zou daartoe aanleiding hebben gege ven. Huldebetoon aan President Krager op zijn 75sten Verjaardag (10 October 1900). Bij den Voorzitter van 't Fonds tot daadwerkelijken Steun, den lieer Noëls van Wageningen, zijn thans reeds 3000 handteekeningen ingekomen welke toegevoegd zullen worden aan den brief van huldebetoon die door 't Fonds verzonden wordt aan Paul Kru- ger. Duizenden handteekeningen wor den nog verwacht. Zaterdagavond geschiedt per expres- sa de verzending van den brief met de handteekeningen, in fraai gebonden omslag; een en ander zal voor belang-' stellenden ter inzage liggen ten hoofd- kantore van 't Fonds, Keizersgracht 258, Amsterdam, Zaterdag a.s. van 10—3 uur. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Tn hunne vergadering van Maandag hebben de shakende klompenmakers te Tiel besloten den strijd tot het uiterste vol te houden. Hun beweging om ver hooging van loon wordt krachtig ge steund. De patroons ontvingen de eerste la ding Russisch espenhout. die recht streeks uit Rusland is betrokken., BUITENLAND. Men schrijft ons uit Parijs Zooals te verwachten was is de sta king der koetsiers van een der grootste rijtuigmaatschappijen (de Compagnie Générale) ten nadeele van de stakers geëindigd. Donderdag zijn ze weer aan het werk gegaan, na 25 dagen van vrij willige rust. Gedurende deze periode werden dooi de kameraden van de stakers 114.900 francs bijeengebracht, hetgeen op het oog een aardig sommetje lijkt, maar wat toch niet veel beteekende om circa 3500 personen met huisgezinnen gedu rende ongeveer vier weken te onder houden. De mannen konden dan ook maar één franc per dag krijgen en 50 centimes (een kwartje) voor elk kind. De slachtoffers van die staking zijn inde eerste plaats de stakers-zelven en in de tweede plaats de vreemdelingen en buitenlui, hoewel deze beide laat- slen maar voor een deel, want men heeft nu in de laatste weken bij de ten toonstelling eenige honderden Janplei- ziers gestationneerd, die u brengen waar ge zijn wilt. Deze flinke wagens, waarin voor 50 personen plaats is, zijn officieel door het tentoonstellingsbe- stuur aangewezen, en voor een vast tarief, 50 centimes, kunt ge er mee naar alle deelen van Parijs komen. De koetsiers zijn dus niet zoo opper machtig als in het begin van de ten toonstelling, toen ze ook kregen wat ze vroegen. Slechts op avonden als die van de twee plaats gehad hebbende Venetiaansche feesten zijn ze nog de haas, omdat dan de toevloed van men- schen die naar huis willen rijden, zoo groot is, dat de duizenden omnibussen, motorwagens en Jan pleiziers ze on mogelijk kunnen vervoeren. Wilt ge niet naar uw soms anderhalf uur ver der gelegen woning loopen dan moet ge op zulke tijden wel in de handen van de koetsiers vallen. Dinsdagmiddag vergaderden de sta kende Amsterdamsche diamantbewer kers weder in het Paleis voor Volks vlijt. waren van eene mannenhand. Op de gordijnen zijn dezelfde sporen te zien. Dan hebben we ook de vraag overwo gen, wie het eerste schot met de revol ver heeft gedaan en wie het tweede. Wie was de aanvaller? Hierover zijn we het nog niet geheel eens, maai- we gclooven te mogen aannemen, dat het de man is geweest. Kent ge misschien deze revolver Ilebt ge ze al eens in de handen uwer echtgenoote gezien? Denk eens na. Ik zie het wapen heden voor de eerste keer. Met deze revolver zijn twee schoten gelost, die blijkbaar ook twee wonden hebben veroorzaakt. De eene was doo- delijk, de tweede is vermoedelijk slechts licht geweest, want ze liet den moordenaar toe al was het dan ook met moeite om over het veld te ont vluchten. Bij het kruis is hij zeker in elkaar gezakt tengevolge van het he vige bloedverlies. Toen hij daar wat uitgerust was, begaf hij zich naar Néry en vandaar naar Senlis. Tusschen het oogenblik, dat uwe vrouw door htm gedood werd, tot op het moment, dat li ij op de vlucht ging, verliepen sou- der twijfel eenige uren. Mevrouw Ri chardier werd volgens de verklaring van den dokter reeds Zaterdagnamid dag vermoord, en op dien dag begon bet eerst tegen den avond te sneeuwen. Tegen middernacht hield het sneeu wen op, en daar de bloedsporen zicht baar zijn gebleven, kan de moorde- De Hr. Polak zei, dat nadat tot de con ferentie met de A. J. V. en de Fabrieks eigenaren besloten was, lang gewacht werd op het antwoord der Juweliers. Eerst Zaterdagmiddag kwam er be richt van de eigenaren dat de A. J. V. weigerde te confereeren, wanneer niet afgezien werd van een netto-stukloon. De stakers zouden dus moeten be ginnen ir-et hunne eischen te laten vat ten, en afwachten welke conces sies de juweliers willen doen. Hierin ligt een nega>&> van den A. N. D. B. als' contracteeremSL partij. Tot de fabriekseigenaren heeft het. bondbestuur een brief gericht, waarin' meegedeeld werd dat alleen de eischen zullen worden ingetrokken, wanneer langs een anderen weg goede verjïli sten kunnen worden gewaarborgd. De netto eisch is een middel om ver betering te krijgen, maar daarom niet het doel der staking. Nu is het niet meer aan den Boiid voorstellen te doen, nu kunnen slechts voorstellen komen van den kant der A. J. V. De staking is absoluut niet verloren, zooals sommige stakers denken. Het feit dat de juweliers weigeren te confe-, reeren, is een ruggesteun voor de dia mantbewerkers. De publieke opinie is nu voor de stakers. Het middel om de staking vol te hou den, het geld, ontbreekt nog niet. En wanneer liet geld op is, dan zal de sta-, king pas goed beginnen. Dan moet ge-1 streden worden wat te strijden is en" opgeofferd wat geofferd kan worden, j Dan zal do verbittering zoo krachtig zijn, dat van toegeven geen sprake is. (Applaus.) Het besluit der fabriekseigenaren om de fabrieken te sluiten, wanneer in deze week geen verandering mocht ko men in de staking, maakt den strijd nog moeilijker. De inkomsten vermin deren dan. de uitgaven nemen toe. Op hulp kan niet gerekend worden. De financieele toestand is dus ongunstig. Van bemiddeling is vooreerst geen sprake meer. Van hulp der pers is ook niet veel te verwachten. Zoo wordt do houding van het „Handelsblad" scherp gecritiseerd. De kracht zal dus>gezocht moeten in het isolement. Sommige arbeiders hebben gemeend, te moeten opmaken uit de woorden. Donderdagavond jl. door den heer Pc-' lak gesproken, een ontmoediging voor de stakers, een voorbereiding voor het verliezen der beweging. Dit is onwaar; alleen is bedoeld de toestand der sta king juist zóó weer te geven als hij op dat oogenblik was. „Een gewaar-! schuwd man geldt voor twee." Rechtszaken. Onverbeterlijk. Dinsdag stond voor de Rechlb. to Am sterdam terecht Jan de Graaf uit Hil versum. Hem werd ten laste gelegd dat hij op den 13en Maart zijn vrouw op zettelijk niet een mes verwond heeft aan twee vingers van de rechterhand. Beklaagde is voor zijn huwelijk 6- maal veroordeeld, en sinds zijn huwe lijk, van '87 af, 11 maal. Op den 13en Maart zag vrouw De Graaf haar man1 handelingen plegen, die in hooge ma te, en te recht, haar in woede declén ontsteken. Zij schold liem uit voor allerlei, lang niet malsche, dingen, waarop de. echt genoot haar achterna liep, bij het hoofd haar greep, en met een mes haar wilde steken in de richting van het beneden- lijf. Ter afwering greep zij in het mes, zoodat zij bloedende wonden verkreeg aan de beide voorste vingers. De vrouw er bezwaar tegen hebbende onder eede gehoord te worden, trachtte de schuld op zicli zelf te werpen. Zij was oor zaak van de ruzie, want zij had op straat haar man uitgescholden, waar op de president haar natuurlijk on- merkzaam maakte, dat hij de aanlei-. ding had gegeven tot de ruzie. Uit het getuigenverhoor bleek trou wens dat zij dikwijls door hem mis-, handeld werd, en dat dit het gevolg was van sterken drank. Beklaagde was natuurlijk ook van. meening dat zijn vrouw de eenige schul. dige was. Daarenboven had hij niet willen steken met het mes, maar was zijn bedoeling geweest haar er alleen, bang mee te maken. Het O. M„ waargenomen door mr. Regout, eischte bekrachtiging van het vonnis bij verstek gewezen, nl. veroor deeling tot 4 maanden gevangenisstraf. Beklaagde merkt op dat als hij dooi de schuld van zijn vrouw in de gevan genis moest, het wel het beste wezen zou dat zij gingen scheiden, want liij kon dan onmogelijk met zoo n vrouw samenleven, waarop de president zei, dat een actie tot echtscheiding alleen kan uitgaan, in dit geval, van dc zijde der vrouw. Beter dan echtscheiding zon echter wezen het leiden van een heter leven, en geen misbruik maken van sterken, drank. Uitspraak 11 September. naar eerst na middernacht op de vlucht zijn gegaan. Dit is voorloopig; alles, wat het onderzoek ons heeft ^ge leerd. Had uwe vrouw vijanden Neen. Wie haar kende, moest havr lief krijgen. Wij zullen voor u verlof zien te krijgen om het lijk uwer echtgenoote mee naar Parijs te mogen nemen wij zullen u trouwens in geen enkel op zicht beperken in uwe handelingen. Richardier hoorde al deze woorden als in een droom hij bleef zwijgend neerzitten, als verpletterd door'het- geen hem was overkomen. Gelukkig, verklaarde Brisollier zich bereid de noodige stappen te doen voor de over brenging van het lijk. Nog eene vingerwijzing wenschen we van u te ontvangen, zei de rechter van instructie. Daar het niet aan to nemen is, dat wij de bloedige voetspo ren. welke u hierheen hebben gebracht, onder de sneeuw zullen terugvinden, zou het ons aangenaam zijn, wanneer ge ons kondl zeggen, in welke richting deze sporen liepen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2