DS ONGEVALLENWET EX DE AR- BEIDS- EN RUSTTIJDEN, rullen bij <ie leden t -r nndcre kennis- Nader kwam in Whar.ieljng hot a<ii -. ::an don Minister van Water staat, Handel en Nijverheid over eeno gewcoschle bespoed: ing der voorge stelde wettelijke re a king der MIJNONTG INN!NG IN LIM BURG, en ore in afwachting daarvan reeds nu te beslissen op de oudste door Ne derlanders voor dit ontginning geda ne concessie-aanvragen. Besloten werd het adres bij den Minister te Ondersteunen, voor zooveel betreft het eerste gedeelte van het ge daan verzoek. Schoolvergaderingen. Bij breedvoerige memorie van toe lichting hadden de leden van de Afd. Haarlem van den Bond van Ned. On derwijzers reeds aan de leden van den Raad kenbaar gemaakt, wadro.n zij het verplicht stellen van School vergaderingen noodzakelijk achtten in het belang van het onderwijs, en om op deze belangrijke zaak zooveel mogelijk nadruk te leggen was men te rade gegaan op het bovenzaaltje van café Neuf, door den heer J. W. Sevenhuyzen, hoofd van de Rijks- leerschool alhier, de kwestie van de Schoolvergaderingen nog eens nader te doen toelichten. Zeer vele onderwijzers en onderwij zeressen hadden aan den oproep ge hoor gegeven en zich in bedoeld zaal tje verzameld, terwijl de wethouder van onderwijs, de lieer doctor J. Nieuwenhuyzen Kruseman, enkele raadsleden, een schoolhoofd, en de heer Merens, lid der plaats. Comm. v. Toez. op het L. O., blijk gaven van hun belangstelling in de zaak. De heer Sevenhuyzen gaat beslist uit van de stelling, dat het een rroed recht is van de onderwijzers de ver plichte schoolvergaderingen te vragen en een plicht van de autoriteiten ze toe te staan. De klasse-onderwijzer gevoelt, dat de verhouding tusschen hem en school hoofd anders moet zijn dan die Van knecht en heer, dat hij vaak de even knie. soms zelfs de meerdere is, van «lie wettig boven hem is gesteld. Hoe ïn ons land in verschillende ste den de schoolvergaderingen werken, werd in de memorie van toelichting besproken bij het bekende adres aan den Raad en hoogst belangrijk ook is het een ldjkje te nemen in het bui tenland. Vooral de Zwitsersche rap porten, die bijzonderheden mededee- len van hst onderwijs te Bern en Zu rich bv. zijn hoogst lezensAvaard. Daar geniet de onderwijzer een bij ons ongekende mate van vrijheid. En de conclusie is, dat daar waar de schooltoestanden zijn, zooals in het meest republikeinsche kanton Zü- rich de scholen volstrekt niet hoofde loos zijn, waarvoor men bij ons te lande in het Nederlandsch Onderwij zersgenootschap bv. zoo bevreesd was. Een wetswijziging in dezen geest blijkt dus gewenscht, doch men moet net op die wetswijziging wachten, zei de heer Sevenhuyzen, doch krachtig ageeren. Over het nut der schoolvergaderin gen in verband met het onderwijs was spreker kort, want het moet voor ieder duidelijk zijn dat het in hooge mate bet onderwijs ten goede komt, wan neer de onderwijzers te zamen spre ken over alles wat den leerstof, leer gang, tucht, enz. enz. raakt Vraagt imen nu, hoe zulk een vergadering Imoet zijn, goeverneerend of advisee- rend, dan zegt do spreker, geen van iheiden, doch vraagt men een naam, Idan zon hij zeggen, constitueerend. Een zeer geanimeerd debat volgde op deze inleiding. De lieer De Vries, .hoofd eener school alhier, bleek zéér voor schoolvergaderingen, die hij zelf in zijn school geregeld houdt, doch •het verplicht stellen zou hij een ramp 'vinden. Samenwerking, zei hij wordt [niet van boven af gereglementeerd en [gedecreteerd. De heer Nieuwenhuyzen Kruseman vroeg het woord omdat hij zich ge drongen gevoelde te zeggen, dat hij [voor verplichte schoolvergaderingen iwas, (daverend applaus), doch... de iajd moet er voor rijp zijn, dat ze van 'onder op als 't ware gegroeid zijn, en dan eerst in een wet gesanctioneerd en verplicht gesteld. Wanneer het adres niet gekomen ^was, zou den heer Nieuwenhuyzen Kruseman stappen in die richting ge daan hebben. Deze spreker zal er dus zéér voor ijveren, en gaf in overweging te trachten het daarheen jte wenden, dat niet alleen van den Bond dit adres uitgaat, doch vooral aan de scholen proef te nemen met één schoolvergadering; geen school hoofd zal dit weigeren, en daar in de allereerste plaats te behandelen het nut van schoolvergaderingen. De no tulen van die vergadering zouden ge ven een duidelijk beeld van het aantal onderwijzers, dat die vergaderingen wensehte. Men trachle dus te bewer ken, dat de adresbeweging zich ver der uitstrekko en ook door anderen worde gesteund. scholen zijn, waar dc onderwijzers of <lc hoofden niet wiiici, daar volgt van j zelf dat de verplichting noodzakelijk is, en wil incn wel, wat is er dan te gen wettelijke verniichling. De voorzitter, de heer v. d. Have, decide inede, dat aan een zestal scho len alhier geregeld schoolvergaderin gen worden gehouden, en die strekken tot heil van het onderwijs. Juist daar waar ze niet, of niet geregeld worden gehouden, heerscht een toestand van anarchie ten deelc, en ten deele despo tisme. Een warm woord van hulde bracht de heer v. d. Have aan Dr. Nieuwen huyzen Kruseman. Do heer Da Braai, lid van den ge meenteraad, vraagt of de inleider die schoolvergaderingen ook voor B. en W. toegankelijk wil stellen. Ook de heer Brandenburg sprak nog een woord in 't belang der schoolver gaderingen. Dc heer Nieuwenhuyzen Kruseman gaf nog eens de verzekering, dat hij voorstander van de vcrphciite school vergaderingen is, niet zijn eigen mee ning gegeven heeft, toen hij zei dat voor een aantal schoolhoofden het mooie er af gaat, wanner r de wet ze sancioneert, doch die der bedoelde hoofden. D heer Paesï vrees op het nauw ver band tusschen de maatschappelijke positie der onderwijzers en schoolver gaderingen. De heer Sevenhuysen de heer de Vries antwoordende, betoogde dat sa menwerking wel wordt gereglemen teerd, immers elke vereeniging heeft hare reglementen. Aan den heer De Braai verzekerde de inleider, dat de autoriteiten z. i. wel degelijk toegang moeien hebben. Op een door den heer v. d. Have gestelde vraag antwoordde de heer Nieuwenhuyzen Kruseman, dat op de door hem bedoelde schoolvergadering het nut dier vergaderingen voor alle scholen zou moeten worden besproken. Met een hartelijk woord van dank aan inleider en belangstellenden, werd de bijeenkomst gesloten. Een welwillend lezer maakt er ons op attent dat de voornamen van den heer Gonnet (zie onder „Bekende stad- genooten" in ,,De Zaterdagavondniet zijn Cornelis Johannes, maar Corne lls Jacobus. LI. Zaterdagnamiddag is de SOjari- ge rijknecht in dienst bij den kleer- bleeker Veldt te Heemstede, aan het Spaarne alhier van een bespannen bleekerswagen gevallen, waarbij hij den pols van de linkerhand heeft ge broken en den pink van die hand ver wond. Hij is per rijtuig naar Heemste de overgebracht, T. N. E. V. O. In de gezellige, comfortable inge richte en voor uitvoeringen uitstekend geschikte zaai in het gebouw „de Klei ne Vereeniging", Kleine Houtstraat 11, gaf de tooneelvereeniging „Tot Nut en Vermaak Opgericht" haar eer ste uitvoering. Deze nog jonge ver eeniging bestaat uit zeer jeugdige krachten, en daarom verdient haar pogen des te meer waardeering. Het is een bewijs dat er bij deze jongens; die alleen hun vrije uurtjes beschik baar hebben, wat bij zit; dat zij voor uit willen. Wel was de uitvoering, zooals ook te verwachten was, nog niet volmaakt, doch voor de eerste maal was zij vrij goed. Vrijmoedig trad een elk op; een ieder kende zijn rol op zijn duimpje, en vlug werd het programma afgewerkt, waarop tooneelstukjes en voordrachten elkander afwisselden. En de aanwezi gen amuseerden zich blijkens het ge lach en applaus, dat meermalen door de zaal klonk, aoed. Wij durven dan ook gerust zeggen, dat de vereeniging, wanneer zij op den ingeslagen weg voortgaat en de leden met ernst hun taak blijven opvatten, een goede toekomst tegemoet gaat. Men schrijft ons: Het is der schouwburg-directie ge lukt eene overeenkomst té sluiten met den Impressario Schurmann om de wereldberoemde actrice Mevr. Agnes Sorma hier ter stede op 9 October a.s. te doen optreden in de tragedie van Joh. Wolfgang von Goethe, getiteld „Fanst". Door de buitengewone onkosten aan deze voorstelling verbonden, kan de zelve, zooals wij reeds meldden, alleen doorgaan wanneer vóór 2-3 September a. s. voldoende plaatsen zijn genomen. De prijzen zijn: Balcon f5.---,Stal les f 4.-Parterre en lo Loge f3. 2e Loge f 2.Gaanderij f 1. Plaatsen van af heden te bespreken. Zondagavond omstreeks S'/2 uur. had eene dame, die op haar gemak met haar beminde een glas melk bij den heer van Brugge in den Hout zat te drinken, het ongeluk achter- straatjongens) heeft gewaakt. Van zijn voorganger (dien van den hoofdcom missaris bedoel' ik) wordt dezer dagen weder vee! gesproken, in verband met ingestelde strafactie denkelijk even tueel dcor cc n burgerlijke vordering te volgen. De toedracht der feiten, die van 1808 dateeren, is destijds, tijdens de kroningsfeesten, in meer dan één Haagsclie correspondentie vermeld. De burgemeester bejegende den ambte naar in het openbaar op weinig gentle- man-like wijze, voegde hem o, m. het epitheton „leugenaar" toe en verlooi de vormen dermate uit het oog, dat hij den heer Van Schermbeek, <ïie een on derhoud had verzocht om re- drès te krijgen voor zijn grie ven. in het bijzijn van een derde te woord stond. Intusschen geloof ik niet, dat er iets van een vervolging komt, omclat dc justitie misschien de wat te harde berisping van een chef (de burgemeester is hoofd der politie) tegenover een ondergeschikt ambte naar niet als beleediging zal aanmer ken. En als de leer opging, dat vervol ging mogelijk was, wijl de berispte dientengevolge ziek is geworden dan zou de -vroegere commissaris van poli tie te Scheveningen stellig nog een actie hebben tegenden heer Van Schermbeek. Ja, ja. we beleven rare dingen. Nu de aanranding van kinderen op"den open baren weg in en om onze gemeente tot een epidemie schijnt te ziju toegeno men nu verschillende dingen in onze stad gebeurd zijn, waarover het beter is in gen fatsoenlijk blad te zwijgen schijnt de lijst der chronique scanda- leusc nog niet gesloten te mogen wor den. In veertien dagen tijds werd die lijst aangevuld met drie geruchtma kende zelfmoorden. Eerst was het een oud-officier der marine die zich onder de stoomtram wierp (in een vlaag van neurasthenie vermoedelijk): daarna was :t een zeer bekend historisch litte rator, die door een pistoolschot vrij willig van het leven scheidde; eergis teren-nacht werd het sinistra rijtje ge sloten door het vinden, op den Vijver berg, van het lijk van een bekend vee- aris, die mede den dood gekozen had. Het adres, dat de heer Brondgeest aan onzen gemeenteraad richtte, munt door stijl niet bepaald uit, maar het is duidelijk en dat is de hoofdzaak. Wij weten nu dat de heer B. f 24.000 sub sidie vraagt voor zijn schouwburgplan nen die een drietal zijn herbouw van den bestaanden schouwburgverbou wing van dien en bouw van een nieu wen schouwburg op een terrein aan de Parkstraat. Het zal zeer de vraag zijn of een van die plannen doorgaat, hoe wel ons verteld wordt dat de heer B. in elk geval verzekerd is van het kapi taal voor den bouw van een tweeden- schouwburg in Den Haag, zij het dan op kleiner schaal. De meening, dat het bedoelde terrein aan de Parkstraat uit een oogpunt van brandgevaar zoo goed zou gelegen zijn, kan ik niet deelen, tenzij de aan weerszijden zich bevin dende heerenhuizen werden afgebro ken om aan beide kanten van den nieuwen schouwburg voldoende open ruimte te krijgen. Maar dat zou naar duiten ruiken, denk ik. Mijn ideaal is behoud van den schouwburg, d. w. z. van een geheel nieuw gebouw, op de plaats waar hij nu is. Dat dit kan, be wijst het aanbod van den heer Brond geest. Wie "t doet, de gemeente of par ticulieren, is de vraag niet. Waar een wil is, is een weg H. A. GANUS Jr. Benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingsjaar, mr. A. van Naam en van Eemnes. Dr. van Cappelle. Van den heer Dr. H. van Cappelle, leider der wetenschappelijke expeditie in Suriname, is bericht ontvangen, dat den 28on Augustus j.L de reis naar het district Nickerie zou worden aangevangen. Tot dit district behoort het stroomgebied der rivier de Nickerie met de daarin uitloopende rivieren en kieeken. Do bovenloop dier rivier is slechts tot aan de Blanche Marie- val bekend. Vanaf dat punt zal zij. door de expeditie worden opgevaren, om het plateau te onderzoeken, waai de Nickerie en de Kabalcbo ont spring n. Langs eerstgenoemde koeren de onderzoekers terug tot aan haar eerste rechter zijkreek, deFallawatra of Tapioco, welke zoo ver mogelijk wordt gevolgd en trekken vervolgens in Zuid-oostelijke richting het bosch in naar het gebied der Boven-Coppe- name, die tot heden niet verder dan de Ealcigh-vallen is opgevaren, of schoon hare bronnen veel zuidelijker liggen. Dit laalste gedeelte der reis is wel het moeilijkste maar ook het belang rijkste. Gegeven de geringe hulpmiddelen waarover dr. van Cappelle en zijn moedige pioniers, wanneer liet hun gelukt het beoogde doel te bereiken, mot rechtenatigen trots zeggen den weg te hebben gebaand voor latere expedities, welke eveneens een tocht naar de bronnen van dc machtige Coppename in hun programma heb ben opgenomen. - "Voor do Boeren. Bij de internationale beweging voor de Boeren, van Frankrijk, Duitschland en Nederland, heeft zich nu Zwitserland aangesloten. Het Zwit sersche nationaal Comité werd zoo juist opgericht to Genève cn bestaat uit de hceren jhr. F. van Spengler, Van wien het initiatief uitging; den predikant H. Gambini; den advocaat Itacino; de professoren Metzger, Wa arin en G. Goegg. De eerste zitting van het Comité werd ook bijgewoond door onzen landgenoot, den heer K. D. Mispelblom Beijor. De leden van het comité zullen op openbare ver gaderingen lezingen houden. Het Co mité vaardigt aan het volk een op- •roop uit, die in alle Zwitsersche bla den zal verschijnen. De internationale beweging heeft door de toetreding van Zwitserland een krachtigen stap voorwaarts ger- daan. Bij den heer Piaetorius te Bussuiu is tot heden f 1896 ingekomen voor den pachter van de rotonde te Rla- ricum. Rattenplaag. In „de Streek" boven Alkmaar, en in die boven Hoorn, worden dit jaar weer duizenden ratten gevangen, als gevolg van het uitloven der premiëh, door gemeente en polderbesturen voor het dooden dier gevaarlijke beesten. Inbraak. Terwijl Zaterdagavond te Punnér- end de vertooning van de biograaf op de Kaasmarkt plaats had en bijna alle mensehen uit de stad daarheen waren, is er ingebroken bij den kui per Heijtink, wonende op den Ach- terdijk. Do inbrekers hebben daar deerlijk huis gehouden. Goud, zilver, klee- dingstukken en een belangrijke gelds waarde werd medegenomen, linnen kasten werden opengebroken en het kostbare goed aan flarden gescheurd en over den grond verspreid. Do lamp, die do bewoners laag hadden laten branden, was door de dieven weder flink opgedraaid. De dieven zijn over een muurtje geklom men en de achterdeur binnengegaan, de voordeur hadden zij gebarricadeerd. De politie doet onderzoek, doch tof heden nog te vergeefs. Bijtijds gered. Men schrijft ons uit Watergraafs meer: Donderdagmiddag viel L. van Bo ven van eene sleepboot in het Diep en zonk spoedig. Een der opvaren den trachtte hem door duiken te redden, doch dit mislukte na een driemaal herhaalde poging. De man kwam echter kort daarna boven drij ven, doch schijnbaar was het leven reeds geweken. Zoo snel mogelijk werd hij naar het politiebureau te Watergraafsmeer vervoerd, waar men een half uur pogingen tot opwek" king der levensgeesten aanwendde, doch zonder gevolg. Toch wilde een inmiddels geroepen dokter dio pogingen nog niet opge ven, waarom de drenkeling naar het Burgerziekenhuis werd vervoerd. Daar gelukte het Vrijdagnacht de levens geesten weer op te wekken, zoodat nu de kans bestaat, dat de pas eenigo dagen geleden gehuwde jonkman in het leven zal blijven. Brand. Zondagavond half negen brak te Rotterdam een vrij zware brand uit in het café Kolt aan de Ruyterstraat 12, Feyenoord. De brandweer, welke met 2 spuiten werkte, was den brand spoedig meester. Het benedenhuis brandde totaal uit, maar dc schade is door assurantie gedekt. Binneniandseiie scheepvaart- Door het ministerie van waterstaat is samengesteld eene nieuwe verza meling van de reglementen vun po litie betreflénde de binnenlands'che scheepvaart in Nederland. Vaarwel, Jean. Ik moet heengaan pn het doet me leed gekomen te zijn, daar ge mij zoo slecht schadeloos stelt Voor de begane fout Neen, Christine, ga niet, ik smeek Je om vergiffenis. 1 Ze ging opnieuw zitten, daar ze hem biet tot wanhoop wilde voeren. Hij deed vergeefsche pogingen om zich tot kalmte te dwingen, maar de aanblik der aangebedene jonge vrouw die in zijn e onmiddellijke nabijheid was, pijnigde hem slechls. Hij ging paar iiet venster en staarde naar het winterlandschap om zijne gedachte,:' ëenigszins af te leiden. Toen hij weer tot haar terugkeerde, vloeide zijne lippen over van teedere woorden. Hij herinnerde haar aan hare kindsheid, waaraan ze gemeen schappelijke herinneringen hadden, en trachtte haar door de schildering van flet verleden en zijn verwoest leven tacist te stemmen. Zij hoorde hem zeer bntroerd aan, en sprak: Welke dwaasheid, mijn arme tean! Welke dwaasheid! En hare oogen zeiden hem duidelijk, tiat hij, al kon ze als rechtschapen trouw zijne liefde ook niet beantwoor den, toch vast er op kon rekenen in haar altijd eene trouwe, goedige en toegevende zuster te vinden. Christine begreep, dat het tijd was den terugtocht te aanvaarden. 7.e teide het hem en toen werd de blik van den jongen man eigenaardig som ber. Hij strekte de handen uit om haar terug te houden, maar in eene laatste opflikkering van zijn versland ging hij plotseling achteruit en op den ver- tvouwelïjken toon van vroeger jaren riep hij haar toe: Ga, ga! Ik ben bang voor inij- zelven! Ze glimlachte hem toe zonder een vermoeden te hebben van de verschrik kelijke verandering, die er in zijn bin nenste plaats had, van het gevaar, dat haai* dreigde. Vaarwel, Jean! sprak ze, en lief devol als eene moeder, die haar kind heeft moeten berispen en het nu wil troosten, voegde ze erbij: Beloof me, dat ge verstandig zult zijn Ga! herhaalde hij. Ga! Maar vlug! Oogenblikkelijk! Zijn gelaat werd zoo verwrongen, zijne oogen staarden zoo strak, dat ze nu toch door een onverklaarbaar gevoel van angst werd overmeesterd. Gedurende eene seconde kwam er mis schien een vermoeden bij haar op van het vreeselijke gevaar, en zij sidderde bij de gedachte, dat ze zoo geheel al leen in dit verlaten huis en in de macht van dezen man. dezen waanzin nige was. Thans dacht ze nog maar aan ééne zaak: aan de vlucht, de over haaste vlucht. Ja, ik ga, sprak ze, vaarwel Jean! En ze snelt naar de deur, maar hij is over to vallen en tn den aldaar I terecht te komen. Haar beminde, die zich niet lang bedacht cn baar (iehand niet moor kon {;:e:vikon, staple er direct, bij on hot geluk: hem dan ook haar naoenige sparteling op het droge te brengen. Beiden k wamen met don schrik vrij. Clivistolijk Nation ale W ©rk- mansbond. Men schrijft ons: De Enge:echo werklieden hebben zich tegen den oorlog verklaard, daar zij inzien dat zij misleid zijn geworden door Chamberlain. Zoo Chamberlain dadelijk het ware doel de ver meestering der goudmijnen cn dc vernietiging van het Holiandsche ele ment had bekend gemaakt, zouden zij niet met hem medegegaan zijn. Nu zij het ware doel doorzien is hun geweten ontwaakt. Naar aanleiding hiervan besloot hei Bestuur van den Cbr. Nat. Werk mansbond afd. Haarlem in hare ver gadering van 7 Sept. j. 1. op voor- stol van den voorzitter, den heer J. W. I-Iillbrander allo werklieden- vereenigingen hier ter stede aan te schrijven, om hen op te roepen tot eeno algemeen© vergadering, ten einde in den lande eene algemeene bewe ging op touw te zetten den Engel sehen werklieden sympathie te be tuigen met hun loffelijke daad en hen op te wekken dat zij bij de Kroon van Engeland zullen aandringen op de onafhankelijkheid van beide repu blieken. Zaterdagmiddag werd aan het sta tion alhier ontdekt dat een 8e klasse rijtuig in trein 443 (Amsterdam Zandvoort) defect was geraakt; de reizigers moesten uitstappen en de wagen werd door een anderen vervan gen. Een en ander, gevoegd hij het daardoor voorgaan van den exprestrein no. 57, veroorzaakte f/4 uur vertraging. Zondagsrust. De Afd. Haarlem van den Neder- landschen Bakkersgezellenhond heeft aan de Bakkerspatroons welke den Zondag nog niet beschouwen als alge- heolen rustdag voor hun personeel, het volgende schrijven gericht: Het bestuur der vereeniging voor noemd brengt TJEd. ter kennis dat op haar huishoudelijke vergadering van Zondag j.l. met algemeene stem men het besluit genomen is om met alle kracht die in haar is te ijveren voor algeheel© Zondagsrust. Wij zijn dan ook van meening, waar wij onze arbeidskrachten gedu rende zes dagen verleenen, ons de zevende dag rechtmatig als rustdag toekomt, deze rustdag aanvangende des Zaterdagsavonds om 12 uur tot Zondagsavonds 12 uur. Wij twijfelen dan ook nietofUEd. zult onzen eisch zeer billijk vinden, daarom verzoeken wij beleefd UEd.'s krachtdadige medewerking om dit zoo algemeen gewen schto doel te be reiken. Zoo gij wel of niet met ons besluit kunt instemmen of technische be zwaren mocht opperen, zend dan UEd.'s schrijven aan onderstaande adressen. Antwoorden op dit verzoek worden ingewacht tot uiterlijk 15 September ten 12 uur. Hoogachtend, Namens Bestuur, G. W. Raas, Voorzitter, Tyboutstraat 2. H. Langenhuizen, Secretaris, Leidsehe Dwarsstraat 10t. Stukken van den Gemeente raad. L. J. E. Drijber, armen-op- zïchtcr bij het Burgerlijk Armbestuur, ziet zich tot (zijn leedwezen genood zaakt, uit die betrekking eervol ont slag te vragen. Zijn aanvrage is ge grond op het advies van zijn genees kundige, den heer P. J. Bückmann, die in een desbetreffende verklaring o. m. spreekt van „het verblijf in vochtige en tochtige omgeving", daar mee bedoelende het vroegere bureau van den adressant in 't Pand. Volgens den heer Bückmann zul len de gevolgen van zijne ziekte zich nog langen tijd doen gevoelen en zijn gezondheidstoestand zal van dien aard blijven, dat. deze steeds voor hem een beletsel zal zijn om zich een andere bron van inkomsten te ver schaffen, waardoor aan het groote verlies van inkomsten, voortvloeiende uit de ontslag-aanvrage, kan worden tegemoet gekomen. Daarom verzoekt de adressant den haar reeds voor geweest. Nu zij op het punt staat om heen te gaan, wil hij het niet toestaan. Zou hij haar wel ooit weerzien? Neen, zegt hij, met bevende stem, neen, nog niet. Zijn oog staart zoekend rond en hij trilt over zijn gansche lichaam. Als in een aanval van razernij spreekt hij, waarbij hij naar woorden zoekt, of zich soms in de rede valt, als hem de gedachten niet willen toevloeien: Je moogt niet van mij weggaan, zonder beloofd te hebben, dat je je vanliem zult laten scheiden en mij trouwen zonder het mij gezworen te hebben. Waarom beef je toch? Je weet immers, dat ik je liefheb, zooals men nog nooit eene vrouw beeft lief gehad maar zie je het leven ja, het leven... Hij streek zich met de hand over het voorhoofd en sloot de oogen. Hij gevoelde wel, dat er in zijn hart eene verandering plaats had. Dan ging hij voort: Het leven zonder jou, zoo'n leven kan en wil ik niet verdragen. Ik heb er al te veel onder geleden te veel en te lang reeds, Christine, beloof, zweer me. dat je je zult laten schei den! Neen, mijn arme vriend, antwoord de zij op ernstigen toon. Als ik u hoop ging geven, zou dat zijn olie in 't- vuur werpen. En ik wil den brand niet aan wakkeren, en daarom is 't beter voor Raad bij het beoorffoc-len van zijn ontslag-aanvrage «e o verve een, dat deze een gevolg is „van gebreken in den dienst bekomen", on hem een pensioen o' wel een jaarlijksche toe lage toe te kennen. B. en W. stellen vor adressant eervol te ontslaan, met toekenning van een pensioen van f 175 per jaar (al heeft hij er, naar B. en W.'s oor deel geen aanspraak op) welk bedrag overeenkomt met do som, waar op adressant aanspraak zou hebben, wanneer de voorloopige plannen der commissie, belast met herziening der pensioenverordening reeds tot uitvoer waren gekomen. De overwegin gen welke B. en W. hebben geleid tot dit voorstel, dat eenigszins af wijkt van hot gevoelen van de com missie van hijstand in zake het ver- iconen van pensioen en onderstand, zijn vooral gegrond op de medische verklaring. Daar de gemeente-reiniging reeds gcruimen tijd zonder hoofdambtenaar is, cn dc behoefte aan zoo iethand zich in hooger mate doet gevoelen, is het B. cn W. weuscheiijk voorga- komen zoo spoedig mogelijk in deze behoefte te voorzien. Deze wenschelijkhcid is B. en W. te meer gebleken, nadat zij zich om advies tot de commissie van onder zoek in zake de gemeente-reiniging haddon gewend en daarop van deze commissie hadden vernomen, dat haar rapport, betreffende de door haar noodig geoordeelde wijzigingen, hij gebrek aan dc noodigc bouwstoffen, nog geruimen tijd. zal moeten uit blijven. Het ligt daarom in hun bedoeling, voorloopt™ tot het tijdstip, waarop nadere voorziening noodig zal blijken, iemand, bekend met administratie en in staat zich zooveel noodig onder voorlichting op de hoogte te stellen tot tijdelijk hoofd der gemeente-reini ging te benoemen. Zij verzoeken den Raad mitsdien hen tot die benoeming te machtigen en geven den Raad in overweging daaraan eeno bezoldiging te verbinden van f200.per maand. Zondag was in de etalagekast van den winkel van den heer M. Prent van den Berg, Groote Houtstraat 82, eene zeer fraaie collectie photografieën, op het Koninginncfeest betrekking hebbende, uitgestald, die buitenge woon veel bekijks trok. Gezegd moet dan ook worden dat do vak- en arna- teurphotografen veel eer van hun keurig werk hadden. De photografieën waren uitgevoerd door de heeren Vernout en Louws, vakmannen, en de amateurs P. J. van Gulik, W. Kort, J. Prent, v. d. Adel en Kluij- Zenburg. Vooral de groote volledige photo van de aubade door den heer van Gulik opgenomen, trok zeer de aandacht. Binnenland. 0AAGSCHE BRIEVEN. Het heeft er alles van alsof de Minis ter van Buitenlandsche Zaken, wan neer straks de Tweede Kamer op het Binnenhof wederkeert, eenige onaan gename halfuurtjes zal beleven. Toch mag men aannemen, dat de groote grief van 't Publiek dat onze Regee ring zou verzuimd hebben, inzake de door landgenooten in Zuid-AMka, spe ciaal door de ambulances ondervonden bejegening, tegenover Engeland zich op krachtige wijze te doen hooren, on gemotiveerd is. Ik meen te weten, dat onze Regeering niet verzuimd heeft zich op volkenrecht en conventies te beroepen, doch dat zich bij de gedach- tenwisseüng de groote moeilijkheid heeft voorgedaan, dat de Engelschc regecring wachtende was op uit Zuid- Af ri ka komende ofiïoieele rapporten. Het gaat nu eenmaal niet aan het zou volkomen in strijd zijn met de tus schen natiën gebruikelijke vormen om van een diplomatieke correspon dentie die nog niet geëindigd is, ge deelten publiek te maken. Maar onze Regeering kent, zoo goed als die in bet buitenland, het middel der communi qués aan de pers. Indien daarvan ware gebruik gemaakt, zou de ontevreden heid niet zijn toegenomen als thans het geval is en zou men het publiek althans de overtuiging hebben geschonken, dat do Nederlandsche leeuw nog tan den heeft. Van de Perzische leeuwen van zonnen vergezeld zijn er een aantal in Den Haag blijven hangen en wel in knoopsgaten waarvan men niet ver moeden zou dat ze daarin thuisbehoor- den. En naar ik hoor is de rij nog niet eens gesloten, maar zouden nog meer deren het „op de borst" krijgen. Onze hoofdcommissaris heeft zijn lintje wel verdiend door de bijzondere zorg waar- u, dat we elkander vaarwel zeggen. En jij zult naar je lieven terug- keeren, onverschillig en egoïstisch, zonder aan den ongelukkige te den ken, dien je van je stoot! En dan zeg je nog, dat je voor mij de liefde van eene zuster koestert! Je gaat, en daar mee is de zaak voor jou afgedaan, je zult geene gedachte rneer voor mij hebben. Ik echter zal alleen zijn zoo als ik het gisteren was, zooals ik het altijd zijn zal. Door het geluk vertroe teld en gekoesterd, zul je, spottend met mijne van lijden krimpende ziel, aan de zijde van je kinderen leven, die ik eveneens haat, hoor je? Want ik haat alles, wat in jc hart eene plaats heeft gevonden. Ik echter wil niet, dat het zoo zijn zal je zult niet van mij gaan om naai' dezen man terug te keeren! Sidderend trachtte ze een beroep op zijn verstand te doen; hij lette niet op hare woorden. Christine, zweer me, wat ik je vraag. Nooit! Nu dan. zoo kies tusschen mij en je echtgenoot! En toen ze de band aan de deurklink sloeg, voegde hij erbij: Bedenk je wel! Neem je in acht je mond zal thans een doodvonnis uit spreken! Bleek, meer dood dan levend, maar toch moedig, sprak ze: Ik behoef me niet le bedenken, en mijne keus is reeds gedaan. Ik ben het Sus, dien je veroor deelt. Ze keek hem vol ontzetting aan, maar gaf duidelijk verstaanbaar ten antwoord: Ja! Dit korte antwoord der jonge vrouw- deed Vanaalc wankelen, alsof men hem eene doodelijke wonde had toe gebracht. Hij stond tusschen Chvi ne en de deur der slaapkamer, die op den corridor uitkwam, cn versperde haar den weg. Ze beproefde ieiu-r in 't geheel niet meer te vluchten oni hen- maar niet meer te prikkelen. Ze stond tusschen de canapé en den kaard, waarin het vuur reeds bijua Uitge brand was. Jean Vandale stamelde Ongelukkige Je schept er dus be hagen in mij te kwellen Nu dan, om dat je hem zoozeer bemint en met mij geen medelijden hebt, zul je hem nooit weerzien. Ik zal je aan dien man ont rukken We zuilen beiden sterven hoor je wel Wij beiden eerst jij en dan zal ik mij dooden Beloof me wat ik vraagvraag echtscheiding aan Het zou een leugen zijn. Je wilt dus liever sterven Dood mij! En moge de schande van mijnen dood, de smart van mijn j echtgenoot, de droefheid mijner kin-1 deren op je rusten ïk zal met je sterven. Christine, nog eenmaal vraag ik je Jean Heb medelijden Neen Jean, je bent krankzinnig ik herken je niet meer Ja, ik ben krankzinnigneem je dus in acht Jean, bezin je Neen, neen en nogmaals neen Ik bemin je en ik dood jc Met verduisterden blik en bevende handen grijpt hij de revolver. De oogen sluitend, trekt hij af in hare onmiddellijke nabijheid. Een schot knalt, de knal wordt ge dempt door de tapijten en gordijnen. Christine blijft recht overeind staan, ze breidt de armen uit, terwijl haar ge laat eene namclooze ontzetting uit drukt. Dan zinkt ze, zonder geluid te geven, zelfs zonder een zucht le laten hooren, vlak in 'i hart getroffen op de knieën, het bovenlichaam buigt voor over, én het hoofd vait op den arm, die steun vindt op de canapé. Het lijkt zoo, alsof ze op den vloer zit en dooi* slaap was overmand. Zij beweegt zich niet meer. Ilij, in zijn waanzin, ziet dit alles aan, de misdaad, die bij heeft begaan, en werktuigelijk mompelt hij Ik heb baar gedood Ja, ik heb haar gedood Tot de arme vrouw ge keerd, voegt hij erbij, als had zc hem i kunnen hoor. n en verstaanVerwacht mij verwacht mij ik kom iVVordt vervolgd.;)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2