NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Da schuld van den Geneesleer. 18e Jaargang, Donderdag 13 September 1900. No. 5278 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden v. 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het gelieelo Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummersK 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37K de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en. Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOllN F. JONESSucc., Parijs 31Faubourg Montmarlre. „Haarlem's Dagblad" Tan 13 Sept. borat o. a.: Een schandelijke pro clamatie, De Italiaansche pool expeditie? Gemeenteraad, Kanton gerecht, Het Kolfconcours, Het schenken van bier aan kindoren, Haantje, enz. Officieels Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 25 Sep tember e. k. 's namiddags ten 1 ure. ter gemeente-secretarie (7e af deeling) ter visie is nedergelegd, het ingeko men verzoek met de bijlagen van: lo. M. A. Jacobson om vergunning tot. oprichting van eene drukkerij, waarbij als beweegkracht een gasmo tor zal worden gebezigd, in het per ceel aan het Donkere Spaarne, no. 56. 2o. W. C. Brandt, om vergunning .tot oprichting van eene smederij in .het perceel aan de Noorder School steeg no. 1. 3o. de firma Aukes en Co. om ver gunning tot oprichting van eene in richting tot het vervaardigen van mi nerale wateren, waarbij als beweeg kracht een gasmotor zal worden ge bezigd, in liet perceel aan De Wit- straat, no. 140a, en dat op den 14en dag na lieden, zijnde 25 Sept. e. k. wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te bren gen. Haarlem, 11 September 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Hoe verder Albion komt in de Boe ren Republieken, hoe schandelijker, roofzuchtiger en rechtverkrachtejuder liet, optreden is. Er is climax van .schandaligheid in de proclamaties, er zijn trappen, en de laatste waar de „Star" bericht van heeft ontvangen is (ets nog ,,nie dagewosen," is het top punt. Zij is .in het district Krugersdorp uitgevaardigd en luidt aldus ..Hierbij wordt ter algemeene ken nis gebracht, dat zoo de mannen, thans op commando en behoorende tot families in de stad en het district Kru gersdorp wonende, zich niet hebben overgegeven en hunne wapens hebben ingeleverd aan de Imperial autoriteit op" 20 Juli, hun gelieele bezitting zal worden geconfiskeerd en hunne ge zinnen zullen worden uitgezet, van have en dak beroofd. „Op last, G. M. H. RITCHIE, Kapitein K.-Horse, Hoofd der districtspolitie. Krugersdorp, 9 Mei 1900. Deze proclamatie, zegt de „Star," toont hoe diep een beschaafde natie zinken kan. Een Engelscli officier proclameert dus op hoover last, dat allen, die den edelen kamp om vrijheid en onafhan- kelijkheid strijden, uit 't land zullen worden verdreven en van have en dak beroofd. Heeft men nog heter bewijs noodig, dat Engeland ecu schandelijken roof- oorlog voert liet heeft brandstichting, roof en plundering bedreven, en onder den schijn de. Uitlandor-rechten te verde digen heeft het als een roovershende huisgehouden. "We wisten dit alles wel, maar zoo geweldig brutaal als deze proclamatie, zoo direct onder de oogen van ganscli Europa is men tot nog toe toch nog niet opgetreden. Men treedt nog remoener op dan roovers en bandieten, die tenminste vrouwen en kinderen ontzagen. Zoozeer speelt Engeland thans reeds de overwinnaar in Transvaal, dat, zoo als gisteren reeds door ons werd me degedeeld, Baden Powell tot hoofd der politie benoemd is. Het begint er intusschen voor de Boeren onmiskenbaar gevaarlijk uit te zien. Generaal French is, zooals men weet, van Carolina op weg naar Bar- berton. Wij hadden lang niets van hem gehoord. Blijkbaar hield Roberts zijn bewegingen geheim. Maar de Boeren hebben zijn opdringen toch weerstaan. Het heet, dat zij uit drie stellingen ver dreven zijn, hetgeen den Engelschen wel iets gekost zal hebben. Nu zijn dus Buller ten N. en French ten Z. van den spoorweg oostwaarts oprukkende kunnen de Boeren heiden of een van beiden niet stuiten, dan zouden zij. in dien zij niet tijdig noordwaarts een uitweg zoeken, tusschen twee vuren ko men en tegen de Portugeesche grens worden gedrongen. Het zenden van Portugeesche 1 roepen naar de grens schijnt te bewijzen, dat men te Lou- rengo Marques op die mogelijkheid be dacht is. Lord Roberts heeft zijn hoofdkwar tier overgebracht van Belfast naar Pretoria. De Boeren zijn er in geslaagd ten zuiden van het station Kliprivier een trein te bemachtigen. De voorzitter van het Republikcinsch comité voor den Staat Maine schat de Republikeinsche meerderheid hij de verkiezing voor een gouverneur op 31,000 stemmen. Deze verkiezing wordt geacht een voorbode- voor de November-vcrkiezin- gen in de V. S. te zijn, zocdat do zaak goed staat voor de republikeinen, naar het schijnt. In 1898 werden bij de- gouverneurs verkiezing uitgebracht, op den denio- cratischen candidaat 29,497 stemmen en op den republikejLnschen 54,266, zoodat de meerderheid der republikein sche partij toen 24,769 stemmen be droeg. Bij de presidentsverkiezing in 1896 bedroeg de republikeinsche meer derheid voor Mc. Kinley 45,777 stem men bij de gouverneursverkiezing in 1896 was de republikeinsche meerder heid 48,377 stemmen. Thans zou, naar uit New-York wordt gemeld, de Republikeinsche partij een meerderheid hebben behaald van 31,060 stemmen, of ruim 6000 meer dan in 1898. President Mc. Kinley heeft officieel de candidatuur van de Republikein sche partij aanvaard, in een schrijven waarin hü een breedvoerige uiteenzet ting geeft van de staatkunde der Re geering. feuilleton. Roman uit het Duitsch. DOOR JUL. MARY". 43) De staatsprocureur brak den brief •open en las: lk verzoek u om een kort onderhoud. •Ik ben de bemiddelaar tusschen u en een man, dien de hartstocht tot een groot misdadiger"gemaakt heeft. De iuian leeft niet meer; ik vernam zijne bekentenis, toen hij ging sterven. Door naar u te gaan, vervul ik zijn laatsten 'wenseh. Weiger mij het gevraagde on derhoud niet, waarbij ook de aardsche gerechtigheid tot haar recht zal ko men. Het was een vreemd schrijven en d'Aigurande dacht lang na, eer hij hntwoord gaf. Een oogënblik dacht hij pan de misdaad van „Chateauneuf". Was Van date dood? Zond hij hem zij ne bekentenis? Hoe ziet de man er uit? vroeg hij •Jen bediende. De man is eerder oud dan jong. antwoordde deze en hij ziet er zieke lijk uit. Waar is hij? Zou ik hem niet kun nen zien, voor ik hem boven laat ko men? Hij kwam direct in de keuken, waar hij den brief overhandigde, daar na ging hij in den hof terug. De heer d'Aigurande ging naar het venster, trok het gordijn op en staar de in de duisternis naar buiten. Met eenige moeite onderscheidde hij ie mand, die roerloos en met voorover gebogen hoofd tegen een boom ge leund stond en gehuld was in een man tel, die tot de voeten reikte. Na een poosje zei de staatsprocu reur: Het is te donker, ik kan zijne trekken niet onderscheiden. Hij ziet er volstrekt niet uit als een misdadiger, maar lijkt veel meer op een heel ongelukkig mensch. Breng hem boven, beval meneer d'Aigurande. De studeerkamer van den staatspro cureur was gelegen onmiddellijk bo ven het vrij hooge sousterrain; daar men echter ongeveer twintig treden moest klimmen om er te komen, was de hoogte ongeveer gelijk met die van eene tweede verdieping. Twee lampen brandden in het vertrek, de eene op de schrijftafel, waarvoor de procureur zat, de andere op den achtergrond der kamer op eene niet boeken, bedekte ta fel Groote lampenkappen dempten Buitenjandsch Nieuws. De tentoonstelling. Dat de Parijsclie gemeentekas niet slecht vaart hij de tentoonstelling blijkt o.a. hieruit dat aan stedelijke accijnzen in de eerste 8 maanden van dit jaar al ruim 8 millioen francs meer is ontvangen dan in 1899. De ramp in Texas. Nadere berichten uit Texas melden, dat in Galveston vier duizend huizen moeten verwoest zijn. Een huis drie verdiepingen hoog werd met den grond gelijk gemaakt, negen personen onder de puinlioopon bedekkende. Een hos pitaal en een gesticht moeten mede vernield zijn en een aantal vluchte lingen, die juist iu deze gebouwen de wijk hadden meenen te moeten ne men, zijn omgekomen. Op enkele plaatsen steeg het water" tot zes voet hoogte en over het geheele eiland, waarop de stad is gebouwd, staat het water drie voet hoog. De kaden heb ben groote schade geleden en bij na al le schepen, die er lagen zijn öf vergaan öf gedeeltelijk vernield. Een Engel- sehe stoomboot leed drie mijl ten noor den van het eiland Pelikaan schip breuk en een ander groot schip bij Kaap Virginia. Ook de stad Sabinepass moet geheel verwoest zijn. Een ooggetuige heeft medegedeeld, bij Kaap Virginia 150 lijken te hebben geteld. De stad Alwin is er al even treurig aan toe als de bei de andere steden. Een telegram uit Nieuw-Orleans stelt het aantal slachtoffers alleen in Galveston op 2C00. De Italiaansclie Poolexpeditie. De volgende bijzonderheden ver meldt een Duitsch blad aangaande de Poói-expediiie van den hertog der Abruzzen, die thans binnenkort in Ita lië wordl terugverwacht, eerst naar de Kóningin-weduwe te Misurina zal gaan en van daar naar koning Victor Emanuel te Capodimonte. In het vorige jaar reeds bereikte men Nightingale Sound, vanwaar door het Brilsche Kanaal (tusschen Alexander Land en Hooker Eiland, bij Frans Jo- zcfsland) Teplitz Baai op Kroonprins Rudolfs Land bereikt werd. Dit iigt op bijna 82 gr. Men koerste eerst nog verder noordwaarts, tot 82 gr. 4' maar keerde, toen terug naar Teplitz Baai, daar die plaats beter geschikt was om Le overwinteren. Den len September was het schip ingevroren. Den Se begonnen er ver vaarlijke ijskruiingen op te werken; de eene wand van liet schip werd over de halve lengte 1 1/2 voet ingedrukt. Het schip begon vol te ioopen en zou zeker gezonken zijn wanneer niet een tweede kruiing het geheel opgetild en op een groote ijsschots had gezet. Men had later drie maanden werk met hei uithakken van liet ij-s u't het schip en met het lenspompen. Tweehonderd meter landwaarts in sloeg men de twee tenten op, die elk twintig voet lang-waren. Daarover werd weer een groote tent gespannen en eindelijk daarover nog een derde tent, gevormd uit de scheepszeilen. Tusschen de twee binnenste tenten stond de kachel. Elk van de deelne mers had een slaapzak, van buiten met wolfsvel, van binnen met eider dons bekleed. De honden waren in een groote houten schuur ondergebracht; eiken morgen moesten ze worden uit- gegraven daar de heele schuur was ondergesneeuwd. De laagste temperatuur was minus 52 graden Celsius. Nansen is zeer geestdriftig over de Pool-expeditie van den hertog der A- bruzzen; het voorname resultaat vindt hij het bewijs, dat er zee ligt achter Frans Jozefsland. Hij heeft te Christia- nia den hertog toegesproken namens de studenten van die stad. Van ean koningspaar. De Koning van Servië heeft na zijn papa Milan, die op zwart zaad zit, ook zijn mama Natalia overboord gewor pen. In een kennisgeving in de Servi sche Staatscourant staat te lezen dat „voor eenige dagen de gewezen ko ningin Natalia aan haar (te Belgrado) wonenden hofmaarschalk een brief kaart heeft geschreven, waarop zij het koninklijk paar in de grievendste en laagste bewoordingen aanvalt. Anarchisten- De Italiaansche regeering heeft on geveer 15Ü0 anarchisten, die gevaarlijk waren voor de openbare orde, op een paar eilandjes, in de Middellandsc-he zee geïnterneerd. De gevangenen wer den daar aan hun lot overgelaten: de bewakers bepaalden er zich toe, te zor gen dat niemand van hen ontsnapte. Zoo waren de anarchisten vrij wel in staat hunne theorieën in praktijk te brengen. Maar het tegendeel bleek. Te Saragossa heeft de politie Maan dag een persoon, genaamd Pignatelli, vermoedelijk Hollander gearres teerd. Hij had bij zich een ijzeren doosje niet Duitsche brieven. Men ge looft met een anarchist te doen te heb ben, want de politie zoekt er eenige die vermoed worden een bepaalde op dracht te hebben. Algemeens bsriohten. Dinsdag is er bij Londen een ont ploffing geweest in de patronenfabriek van Kiev. Er schijnen een paar man bij gedood en ettelijken gewond te zijn. Stadsnieuws Haarlem, 12 Sept. 1900. Hot Kolfconcours. Het Kolfconcours van den Nederl. Kolfbond werd onder groote belang stelling Dinsdagavond voortgezet en beëindigd. Er ging een gejuich op, toen het bleek, dat de vcreeniging Keer Niet alhier den eersten korps- prijs liacl vcrmcesterd, met 361 punten. Deze prijs werd, omdat de voorzit ter van den Bond ook Voorzitter van Keer Niet is, uitgereikt door den alg. secretaris, den heer A. P. L. Spuij- broek, waarbij hij in herinnering bracht dat het de vierde maal is. dat Keer Niet den eersten prijs behaalt. Den Voorzitter de verguld zilveren medaille aanbiedende, voegde hij er de drie kleine medailles voor de korps kolvers, de heeren H. F. van Thiel, J. J. Klaverweijden en A. Rinkema bij. Daarna nam de heer Van Thiel het woord om de andere prijzen uit te rei ken. De tweede korpsprijs is te beurt gevallen aan de „Prins van Oranje" te Goes met 298 punten (sajetbal); de derde aan Over de Helft, Nieuwe Nie- dorp, met 358 punten. In den personeelen wedstrijd wer den de prijzen behaald als volgt: Groote bronzen medaille van H. M. de Koningin J. G. van Eden, Nieuwe Niedorp, met 148 punten. Groote br. medaille van H. M. de Ko ningin-Moeder A. N. Polak, Gouda, met 110 punten (sajetbal); R. J. Vos, Bolsward, 138 punten, H. F. van Thiel 136 punten, D. Visser, Hoogcarspel 131 punten, P. Koopman, Nieuwe Niedorp, 130 punten en Arie de Boer, Koog aan de Zaan 127 pun ten. Deze laatsten verwierven allen kunstvoorwerpen,, uitgeloofd door de club Keer Niet. De zilveren medaille voor het hoog ste aantal punten in 2 series werd be haald door N. van Calcar, Koog aan de Zaan, met 96 punten. De zilveren medaille voor het lid van het Keer Niet dat het hoogste aantal punten slaat, zal wegens gebrek aan tijd la ter onderling worden verkolfd; de zil veren medaille voor Juniores viel ten deel aan G. Strijbis te Nieuwe Nie dorp. Deze prijzen werden met een har telijk en toepasselijk woord door den heer Van Thiel uitgereikt. I-Iemzelven werd zijn derde prijs aangeboden door den heer R. J. Vos. Hiermee was het Kolfconcours af- geloopen, maar de biljart- en kegel- wedstrijden, die het Bestuur der So ciëteit Vereeniglng aan het concours had toegevoegd, duurden nog voort. Vooral de kegelwedstrijd was zeer ge animeerd en het was dan ook om streeks half een. toen deze geëindigd was en de uitreiking der prijzen kon geschieden. Merkwaardig is het, dat de laatstgeworpen kaart het hoogste aantal punten aanwijst, namelijk 82, voorzeker een bijzonder mooie serie. Ook bij het biljartconcours zijn mooie series gemaakt. Dc eerste prijs viel ten deel aan den lieer J. Th. c' i Crauw, met 116 caramboles, de tweede aan den lieer P. J. Houbolt met 104 en de derde aan den lieer K. Willi, te Alkmaar met 103 punten. Bij liet kegelen was overwinnaar de heer J. A. van den Berg, met 82 hou ten, die tevens de meeste negens had geworpen, maar volgens reglement slechts één prijs kon behalen en daar om den eersten prijs gekozen had. De tweede prijs viel te beurt met 80 houten aan den heer L. van Maas winkel, van de kegelclub Wilhelmina; de derde met 75 punten aan den heer T. J. Honnebier, lid van de kegelclub de Vauxhall. Wegens de groote deel neming had het Bestuur nog een vier den prijs beschikbaar gesteld, die te beurt viel aan den heer G. G. Bies, van dc club de Vauxhall, met 73 hou ten. Vervolgens verwierf de lieer B. Kroon van de club Vereeniging den negenprijs met 3 negens en 73 hou ten en de heer J. G. Blom van de club Wilhelmina den consolatieprijs niet 47 punten, zonder poedel. De prijzen werden uitgereikt door den 2den Voorzitter, die de prijswin- ners toesprak en tevens een woord van dank richtte tot de Commissarissen van de wedstrijden, die hun moeielijke taak zoo uitnemend hadden vervuld. Dr. B. W. Hoffman, rector van het Gymnasium alhier, die weldra zijn 65ste levensjaar zal hebben volbracht, meent, dat het wenschelijk is, zijn taak aan jeugdiger krachten over te dragen. Daarom verzoekt hij den Raad met ingang van 1 Jan. k. eervol ont slag, en pensioen. Dr. Hoffman werd hij Raadsbesluit van 29 November 1865 benoemd tot praeceptor aan de Laiijnschc school, welke betrekking hij op 1 Januari 180, aanvaardde, dus bijna vijf-en dertij jaren geleden. Hij werd bij Raadsbesluit van 24 Oc tober 1877 benoemd tot rector aan hd gymnasium. Naar wij vernemen zal op 28 Sept a.s. door het Ministerie van W. H. e\ N. worden aanbesteed: Het onderhout van het Post- en Telegraafkantoor ei van de teïegraafloods alhier, tot 3f Maart 1903, De raming bedraagt ƒ2864 Tuinbouw en Plantkunde. In de rijkelijk met bloemen en plar ten versierde bovenzaal van het ga houw „Weten en Werken" had Dins dagavond eene vergadering plaats der afdeeiing „Haarlem en Omstreken'' onder voorzitterschap van den heo* C. D. Onderwater. Ingekomen was een adres van del heer Heemskerk, inhoudende het ver zoek om in de maand November e.to op eene nader te bepalen plaats en da tum eene onderlinge tentoonstelling van Chysanthemums te organiseererj en deze toegankelijk te stellen voo] belangstellenden tegen gering entréo Met algemeene stemmen werd dil voorstel aangenomen. Tot afgevaardigde voor de algemeó ne vergadering werd benoemd de heö P. W. Voet en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer Ruijsenaars. Hierna kwam de beschrijvingsbrief der a.s. algemeene vergadering in be handeling. Na het voorlezen der verschillend voorstellen der onderscheidene afdee lingen werd aan den afgevaardigd» öf een vrij mandaat gegeven öf beslo ten, dat hij mede zou stemmen met prae-advies van hot Hoofdbestuur. Op het voorstel der afdeeiing H. i O., om voor SOjarigen trouwen dienst een gouden medaille beschikbaar tl stellen, luidde het prae-advies ongun stig. Besloten werd nu dat de afgevaar digde zich bij liet prae-advies zou neer leggen en het voorstel der afdeelinf intrekken. Tot candidaten voor het Hoofdbe stuur werden niet bijna algemeen) stemmen gesteld de heeren P. W Voet (vakman), en G. Baron Senar clens de Grancy (particulier), aan wi de belangen der afdeeiing ten volk zijn toevertrouwd. De commissie van beoordeeling dei onderlinge tentoonstelling, bestaand! uit dc heeren Onderwater. Teunes ei Van Orden, kende dc volgende bekro ningen toe: Aan de heeren W. Rekker 4 certifica ten lste klasse; 2 idem 2de klasse ei 1 dankbetuiging, resp. voor de inzen dingen rozen; bouvardia's in 5 ver scheidenheden, vaasje gloire Dvon ei madame Béraux, vaasje Kaiserin Au. gusla en voor 20 primula's obsconica; vaasje centaurea Americain en aste* cenensis in verscheidenheden; aai' Heemskerk 2 eerste klasse voor rozeï en gesneria's; aan C. Bïankestcijn f eerste voor cactus dahlia en calanthr vera trifolia; aan IJzerdraad 1 eerst» voor varens en aan Velthuijsen tweede voor Chrysanthemums. Hierna werd de vergadering geslo ten. De le luit.-ing. P. A. M. Hackstroh,vai den staf der genie alhier, is door der Koning van België benoemd tot riddei in de Leopoldorde. het licht der lampen. d'Aigurande nam de kap van de tweede lamp zoodat een helder licht door de kamer stroomde. Nu vernam men voetstappen, de deur wérd geopend en weer dicht gedaan. Een man van armoedig uiterlijk trad binnen, dc oogen naar den grond ge slagen, alsof hij Lang was voor den rechter of het licht niet kon verdra gen. In de hand hield hij een slappen zwarten hoed, om het hoofd met het korte haai' droeg hij een breeden zwar ten band, blijkbaar met het doel om eene nog niet geheel genezen wonde of een litteeken te verbergen. 't Zou moeilijk zijn geweest den ou derdom van dezen man te bepalen. Zijn aangezicht was zeer bruin, zeer mager en letterlijk verwrongen door leed. In de pikzwarte door dikke wenkbrauwen beschaduwde oogen gloeide iets als een verborgen vuur; het haar was geheel wit, het gelaat was glad geschoren. Het was eene in teressante, niet alledaagsche physio- nomie, duidelijk sprekend.van door gestaan leed, 't welk nog duidelijker sprak uit de gebogen houding van den man, die bepaald groot was en nu bij na klein leek. Zwijgend wees de .procureur hem eene plaats aan en de onbekende viel zwaar op den stoel neer, alsof hij in de hoogste mate uitgeput was. Ik heb uwen brief gelezen, zei d' Aigurande, verklaar mij hem, als 't u belieft, wat duidelijker. En daar de man alleen knikje, maar geen ant woord gaf en deed, alsof hij nadacht, voegde d'Aigurande er bij: Zeg mij in de eerste plaats, wie ge jijt en hoe ge hr et. Wat ik hen, dat zietge, meneer de procureur, ik ben ziek en ongelukkig. at daarentegen mijn naam betreft, ge kent dien niet, en hij zou u ook niets zeggen. Ik zal u echter dadelijk etn atnu noemen, die meer belang voor u heeft en u zeker ook aanleiding zal geven om mij uwe gansche op merkzaamheid te schenken. Hoe is die naam? Jean Van dale. De iechter maakte eene haastige be weging, die zijne verbazing verried, maar spoedig had hij zijne koelbloe digheid teruggekregen. Hij beredeneer do hij zichzelven, dat hij thans mis schien liet geheim zou leeren kennen, dat hem zoo groote belangstelling in- boc: einde. Gesloten, sombere karak ters zouden zich thans voor hem open haren en hem hunne fouten, droomen en harts'ochten leeren kennun. En op eens kwam het vermoeden bij hem op; zon deze man misschien niet Jean Van dale zelf zijn? Hij keek den vreemde zoo doordrin gend aan, dat deze naar 't scheen zijn gedachten raadde, want hij sprak hoofdschuddend: Jean Van dale is dood! Hi., stond bij deze woorden langzaam Eop en trad dichter naar den rechter voor wien hij, naar 't scheen, zonder vrees, door 't volle lamplicht besche nen, bleef staan. Alleen sloot hii als of liij het felle licht nog altijd niet kon verdragen, de oogleden over de koorts achtig schitterende donkere oogen, die van een zieke of van een waanzin nige schenen te zijn. De heer d'Aigurande kon hem thans op zijn gemak beschouwen. Was dat werkelijk Jean Vandale of was hij het niet? Toen men de zekerheid had verkregen, dat Vandale do door velen gezochte moordenaar der schoone, jonge mevrouw Richardier was, had men zijn signalement naar alle he melstreken verspreid. Maar als zoo danige persoonsbeschrijving niet door bijzondere kenteekenen, door in het oog vallende gebreken wordt onder steund, dan heeft ze in de meeste ge vallen geen nut. De man, dien d'Aigurande beschouw de, bezat weliswaar eenige overeen komst met Jean Vandale, bijvoorbeeld de zwarte, fonkelende oogen, maar dat was ook alles. De man, die daar in gebogen, nederige houding stond, was bijna een grijsaard en dokter Vanda le telde nauwelijks dertig jaar! Had de rechter slechts eene photo- grafie van den arts in bezit gehad, dan was het mogelijk geweest te ver gelijken, maar de politie had tever geefs naar een portret gezocht, men had er geen kunnen vinden. - Meneer de staatsprocureur, begon de onbekende, ik was de vriend vo» Jean Vandale en hoorde zijne laatst/ bekentenis. Ik voldoe aliesn aan zijn wensch, als ik tot u kom, im opbelde» ring te geven over al datgene, wat aan den moord op mevrouw Richareiiez nog onbegrijpelijk mag schijnen. Mij/ ne arme vriend heeft mij geen stil zwijgen opgelegd, integendeel. en u zal van de mededeelingen, welke ik zal doen, het gebruik maken, 't welk hoi belang der aardsche gerechtigheid vor» dert, want mijn vriend heeft mij nief verzocht mij tot u als tot een biecht» vader te wenden. Ik zou uwe mededeeihigen ook r.iet onder deze voorwaarde a aanhoo* ren. want ge ziet in mij slechts eert man, die geroepen is om gepleegde misdaden te bestraffen. Van welken aard uwe bekentenissen ook mogeii zijn, ik behoud mij het recht voor oin u in verzekerde bewaring te houden; wanneer mij dat in 't belang der zaak noodzakelijk mocht schijnen. De man kromp in elkander, de steeds naar beneden getrokken oog leden sloten zich geheel en al en was of er eene rilling door zijn lichaam ging. Maar hij zweeg. Meneer d'Aigurande schreef haastig eenige woorden op een stuk papiari deed dit in een couvert, helde, en zei tot den bediende, die binnentrad: Breng dit onverwijld naar d« gendarmerie. En toen de bediends verdwenen was, voegde de procureui

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1