Do heer J. de Boer alhier slaagde Dinsdag te Utrecht voor het examen gymnastiek L. O. Een nieuwe Kommandant. Sedert het aftreden van Mr. Jager Gerlings als majoor-kommandant der dd. Schutterij, is er naar men weet steeds een waarnemend kommandant geweest, de heer J. A. G. van der Steur, oudste kapitein. Naar wij vernemen en onder voor behoud mededeelen zou eerlang weder een majoor-kommandant optreden en wel een voormalig officier van het le ger, die hier sedert eenigen tijd woont en werkzaam is. Van 9 tot 12 October zal door de Verecniging ..Arbeid Adelt" wederom een bazar worden gehouden in een der zalen van het Brongebouw. De algemeene vergadering der Broe derschap van Hoofdcommissarissen en Commissarissen, heden in het Bron gebouw gehouden, was voor de Pers niet toegankelijk en derhalve kunnen wij omtrent het verhandelde niets me dedeelen. De sportvereeniging ,.Jong Holland" alhier, zal ter gelegenheid van haar ljarig bestaan op Zaterdag 13 Octo ber e.k. in het Brongebouw een feest avond organiseeren. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente, te rade gaande met de in zichten van den kerkeraad, heeft ge weigerd het kerkgebouw op de Groote Markt af te staan voor een godsdienst oefening op 30 September, die door Ds. Jo. De Vries zou worden geleid, ter gelegenheid van de algemeene verga dering van den Nederl. Protestanten bond alhier. Binnenland. Men schrijft uit Apeldoorn, dat H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder in het laatst dezer maand het paleis Het Loo zullen betrekken. De buitengewone missie van den ko ning van Italië, welke aan H. M. de Koningin de officieele mededeelïng komt doen van de troonsbestijging van koning Victor Emamrei, wordt Don derdag of Vrijdag van de volgende week fei Den Haag verwacht. Hoofd van de missie zal zijn admiraal Cane- varo, aan wien een of meer leden van het Militair Huis des Konings zijn toe gevoegd. De leden der Z.-Afrikaansche Depu tatie hebben tot president Kruger. ter gelegenheid van zijn a. s. verjaardag, schriftelijk hunne hartelijke eeiukwen- schen en de betuiging hunner onver anderlijke hoogachting en vereering gericht. Ten behoeve der nagelaten betrek kingen van den te Elandslaagte ge sneuvelden 1ste secretaris van het de partement van onderwijs te Pretoria, Cars Geert de Jonge, is bij het comi té een bedrag van f 3504.51 aan giften ingekomen.. Het antwoord, van den Czaar. De Keizer aller Russen heeft, in ant woord op het hem verleden week ge zonden telegram der vertegenwoordi gers van verschillende Mogendheden te 's-Gravenhage, het volgende tele gram gericht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. De Beau fort Gelieve aan de vertegenwoordigers der te 's-Gravenhage saamgekomen Mogendheden tot nederlegging van de akten van bekrachtiging der overeen komsten en verklaringen, den 29 Juli 1899 onderteekend, mijnen oprechten dank over te brengen voor het uitspre ken van hunne goede gevoelens tan mijnen aanzien. Geve God, dat de werkzaamheden, waaraan die heeren zulk een levendig aandeel hebben ge nomen, tot grondslag mogen strekken voor het grondvesten, zij het zelfs ook eerst in een verwijderde toekomst, van den wereldvrede doel van alle chris telijke beschaving. NICOLAAS." Staten Generaal. De „St.-CrL" bevat een Kon. besluit van 10 dezer, waarbij bepaald wordt, dat de tegenwoordige zitting van de .Staten-Generaal zal worden gesloten ;op Zaterdag 15 September 1900, des namiddags te drie uur. De minister van binnenlandsche za- jken wordt gemachtigd zich op dat tijd- istip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Ka- .mers, de zitting te sluiten. De opening van de vergadering der .Staten-Generaal zal plaats hebben op Dinsdag 18 September, met het gebrui kelijke ceremonieel, waarvan het pro gramma mede in dé „St.-Crt.' is opge nomen. er bij: ik laat twee gendarmes halen; ge ziet, ik ga openhartig te werk. De man was weer gaan zitten, maar zweeg nog altijd. En nu, spreek! sprak de staats- procureuv. Nu zei de man met eene toonlooze stern, terwijl zijn gezicht geen spoor van een aandoening toonde: De moordenaar van mevrouw Richardier is Jean Vandale. Dat weet ik, daarmee vertelt ge mij niets nieuws. Weet ge ook waar om hij haar gedood heeft? Blijkbaar uit jaloerscliheid. Jean Vandale had niet het minste recht om jaloersch te zijn, want me vrouw Richardier had hem nooit lief gehad. Haar treft dus in 't geheel geen schuld. Neen, in 't geheel niet. Maar ook Jean Vandale is onschuldig aan de niisdaad, die hij heeft begaan. Nieuwsgierig beschouwde d'Aigu- rande den man, wiens onthullingen hem in 't geheel niet schenen te ver rassen. Eene onaangename pauze brak aan, gedurende welke de man in diep ge peins scheen verzonken. En daar hier aan geen einde scheen te zullen ko men, nam de procureur weer het woord: Ga verder, zeg me alles. Uit de bekentenis, welke ik heb ;aangehoord. valt met volkomen zeker- Lbaïri-io hflfilnifjm, dat Jean Vandale Verpleegsters voor Atjeh. Het centraal-comité van het Indi sche Roode Kruis wenscht de uitzen ding van 2 ziekenverpleegsters, om dienst te doen in het hospitaal te Kota- Radja (Atjeh). Naar wij vernemen heeft voornoemd comité een beroep gedaan op het hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis, ter bevordering van die uitzen ding. „De König." Dinsdag werd de König", van de Deutsche Ost—Afrika Linie, de Spoor weg! laven te Rotterdam binnenge sleept. De mare van dc aankomst van een schip uit Zuid-Afrika had veel mensehen naar het perron der loodsen gelokt, en de muziek aan boord trok nog heel wat volk mee langs den wal. Het was dan ook een heeïe drukte bij aankomst, zoo, dat degenen die bij het langs zij komen al zoo langen tijd bloedverwanten en vrienden aan dek hadden gezien en toegewuifd, toen de brug uitlag nog wachten moesten vóór de lang verwachte begroeting. Er kwa men hier niet veel passagiers aan. Een protest. Prof. Wefers Bettiuk, te Utrecht, heeft aan de „111. London News" een uitvoerig stuk gezonden, waarin eene opsomming gedaan wordt van da wel bekende gruwelen en ongerechtighe den, welke de Engelschen zich in de Boerenrepublieken veroorloven. Het stuk is in het „U. D." afgedrukt. De Memorie van Antwoord van den minister van oorlog in zake de wetsont werpen betreffende de legerorganisatie zal nog in het laatst dezer week aan de Tweede Kamer worden ingezonden. De luchtballon „Transvaal" van den luchtreiziger Leon Antenne Jr., te 's-Gravenhage, die Zondag te Helder uit den tuin van „Tivol" zou opstijgen en daartoe gevuld was met warme lucht, is verbrand op het oogenblik dat het gevaarte den grond verliet. Er had den gelukkig geen persoonlijke onge vallen bij plaats. Onkiescli. In een der tenten op de kermis te 's-Hertogenbosch werden met den noo- digen bombast er bij vertoond de por tretten van de zoo rampzalig omgeko men jongejuffrouw Kesseïs uit Til burg, die van den gearresteerden kos ter en van den dito schilder. De politie heeft de onkiesche vertoo ning thans verboden. Onderwij zer-bietenweger. Dat er overvloed van onderwijzers begint te komen, moge o. a. hieruit blijken, dat in het district Oostburg (Zeeuwsch Vlaanderen) vele onderwij zers, die reeds herhaaldelijk tevergeefs solliciieerdfigi en onder wie er zijn die reeds het vorige jaar hun akte verkre gen, zich bij den bond van suikerfa brikanten hebben aangemeld, om als bietenweger te worden geplaatst Den meesten is dit gelukt en dezen hebben nu, tijdelijk althans, een inkomen van f 18 per week. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Na terugkeer van dr. Leyds uit Pa rijs, hebben de leden der Zuid-Afri- kaansche deputatie Dinsdagochtend wederom met hem en den heer van Boeschoten: een bijeenkomst gehou den. De heer van Boeschoten, die thans weer in ons land vertoeft, moet. zoo als bekend is, vol goeden moed over den afloop van den strijd in Trans vaal zijn. Dat was hij niet toen hij voor eenigc maanden naar Zuid-Afri ka vertrok om met Paul Kruger te raadplegen. Toen was hij geheel ter neergeslagen en moedeloos, maar thans na den ouden president te heb ben gesproken, heeft diens vertrou wen en onwankelbare moed, des hee ren van Boeschotens hoop weer ver levendigd. Alle berichten omtrent Paul Krugers verblijfplaats berusten op fan tasie. Niemand weet die, zij wordt strikt geheim gehouden. De heer van Boeschoten, die den president gespro ken heeft, zegt er alleen van dat hij twee kleine vertrekken tot zijne be schikking heeft en zorgvuldig ver pleegd wordt door twee zusters. Kru ger draagt nu niet meer alleen den typischen ringbaard maar ook een knevel want... hij zal zich niet meer laten scheren vóór hij in Pretoria is teruggekeerd. Voor de Boeron. Het totaal der thans hij de Ned. Zuid-Afrikaansche verecniging gestor te gelden bedraagt f 1,213,45 *,51 '1/2. Een waarschuwing. Naar aanleiding van berichten in sommige Nederlandsche nieuwsbla den, hebben zich volgens mededeeling van den consul-generaal te Kaapstad, Nederlanders naar Zuid-Afrika bege ven om aldaar een werkkring te vin- den. Genoemde consul-generaal heeft onschuldig is. Onschuldig in zoover, dat hij op het oogenblik, waarop -hij zijne misdaad begin, zijne zinnen niet machtig, dat wil zeggen, krankzinnig was en dus voor zijne handelingen niet verantwoordelijk gesteld mag wor den. En daar de staatsprocureur bij dit argument van ontoerekenbaarheid ongeloovig de schouders ophaalde, ging de onbekende voort: Veroordeel hem niet en luister, wat ik u zal zeg gen. Jean Vandale stamde af van een familie, waarin krankzinnigheid erfe lijk is. U zal weten, meneer de staats procureur, dat dit ouzettende lijden' erfelijk is, en wanneer het een ge slacht overspringt, het dan het vol gende met des te grooter kracht treft. Hij was in zijne jeugd dikwijls ziek, hij leed aan trekkingen, krampen, epi leptische aanvallen, en wanneer hij zijne sombere buien had, ontvluchtte hij het gezelschap zijner kameraden en bracht weken achtereen eenzaam en alleen door. De jongelingsjaren wa ren echter beter, en een onverpoosde arbeid vormde als *t ware de afleiding voor die ziekteverschijnselen. En niet alleen de eerzucht spoorde hem fce tot werken, maar ook het beeld van de innig geliefde, dat hem onophou delijk voor den geest zweefde, en wie kleine blanke hand hem door 't leven ecu leiden. Want dat was zijn eenige droom, meneer de procureur; hij her innerde zich niet ooit naar een ande, eeluk te hebben gestreefd. Zult u nu thans in een schrijven aan het depar tement van buitenlandsche zaken me degedeeld, dat hij ten ernstigste 't pu bliek in Nederland moet waarschuwen tegen emigratie naar Zuid-Afrika, daar deze vooreerst niet aan te oev«nen is. Met de Republieken bestaat geen com municatie en slechts aan enkele per sonen wordt op speciaal verzoek ver gunning verleend naar den Oranje- Vrijstaat te reizen, waar honü3iüeu menschen zonder werk zijn, teiwiji voorloopig geen verbetering in dien toestand te verwachten is. Ontploffing. Te Hellevoetsluis is Maandag een ontploffing geweest van rioolgas. De metselaar v. S. was bezig een afvoerbuis van een gootsteen te her stellen. Hij had daai*toe voor het sul- dceren de hulp van den loodgieter V. noodig. Terwijl deze mei de bpi ritus- lamp bezig was, vatton de gassen in het riool vlam. Dc slag was ontzettend. In sommige huizen sloegen de feca- liën tegen de plafonds. De Kerkstraat was over de geheele breedte opgebro ken en over de gelieele lengte ge scheurd. Zoo ook een gedeelte straat op het Marktplein. Naar het schijnt konden de gassen tengevolge van hoog water geen uitweg vinden. Ambtenaren Z. A. S. H. De meeting van ambtenaren der Z. A. S. M. tegen Zaterdagavond jl. te 's Gravenhage belegd ter bespre king van onderlinge belangen, was niet openbaar. Naar men verneemt was het doel der bijeenkomst te over leggen in de eerste plaats welke hou ding door de uitgezette ambtenaren behoort te worden aangenomen tegen over Engeland, betreffende schade aan have en goed geleden, terwijl overi gens van gedachte werd gewisseld over maatregelen om elkander te steu nen in het verkrijgen van betrekkin gen. Er is besloten aansluiting te zoe ken bij de ambtenaren die dezer da gen ook te Amsterdam voor gelijk doel bijeenkwamen. Een rustdag. Door de Ned. Ver. Fotografie-bedien den te Rotterdam is een adres aan de patroons gericht, bevattende een ern stig verzoek om één rustdag per week. Aan de patroons wordt overgelaten of die rustdag zal vallen op Zondag of op een anderen dag. Op een op 3 September j.I. gehouden openbare vergadering, waarbij bijna alle Rot- terdamsche Fot.-bedienden tegenwoor dig waren, werd met algemeene stem men dit be.sluit genomen. Nog altijd is één rustdag voor Fot.-bedienden in ons land een uitzondering zoodat met kracht voor dien rustdag geijverd wordt. Schenken van bier aan kinderen. Het Schoolblad" neemt op de eer ste pagina een artikel op van den heer F. Schmidt te Amsterdam, die pro testeert tegen het schenken van bier aan kinderen bij gelegenheid der fees ten op 31 Augustus jl. aldaar. De volgende feiten deelt de schrijver mede: Door een vereeniging, wier lè secre taris nog wel een onderwijzer is, is roekeloos en in ruime mate bier aan kinderen gegeven. Het is de Vereeni ging buiten de Muiderpoort te Am sterdam, tot veredeling van 't volks vermaak en tot behartiging van de belangen der bewoners." Van een klasse der O. L. S. no. 76, namen, tegen 25 cent entrée. 9 jon gens en 3 meisjes deel. Twee keer werd den kinderen bier getapt, telkens 1 glas. Toen de tombola afgeloopen was, schonk men nogmaals bier aan de kinderen, die er om vroegen! Men weet, boe dorstig kinderen altijd zijn. En al hebben ze geen dorst, drinken slaan ze nooit af! Van deze 9 jongens weigerden twee. Vijf namen 1 glas, 't welk hun (ge lukkig) zoo slecht beviel-, dat ze 't niet leegdronken. Een jongen nam twee glazen en een ander gebruikte er zes, en kon toen kwalijk meer loonen. Van de 3 meisjes weigerde één, éen dronk 't glas niet leeg, éen dronk het leeg. Dat de betrokken klasse-onderwij zer, bovendien zelf onthouder, zich over dezen aanslag op zijn leerlin gen niet weinig heeft geërgerd en be droefd, zal wel geen betoog behoeven! De Oranjevereeniging „Voor Ko ningin en Vaderland" gaf een kinder feest in den tuin Linnaeus. Een leer ling uit bovengenoemde klasse kon 's middags op zijn verzoek geen wa ter krijgen! Drie glazen bier maakten hem duizelig. Op raad van een jon gen deed hij 't volgende: hiï dronk nog meer en ging toen schommelen, om tot braken te komen. Dat meerdere be stond uit 4 glazen. Hij schommelde zich na zijn zeven glazen bier zoo mis selijk, dat hij moest overgeven, naar huis moest en daar nogmaals overgaf. Deze schandelijke vergiftiging van een kind door middel van zeven glazen bier pleit in de sterkste mate tegen de leiders(!~) van het kinderfeest(i), kan de wanhoop van dezen man kunnen begrijpen, die zich van hem meester maakte op 't vernemen van de tijding dat Christine, de aangebedene, een an der toebehoorde? Dat hij na een zieK- bed van drie maanden niet volslagen krankzinnig werd, (beschouwde hij steeds als een ondoorgrondelijk raad sel. De man hield ontroerd op met spre ken. Hij verdedigde de zaak, als of ze de zijne geweest ware, trachtte den rechter week te stemmen, alsjf het zijn eigen lot gold. Na eene poos ging liij voort: In weerwil van alles bemind? liij haar ook toen nog, mene?/ de staats procureur, en zoo mogelijk nog inni ger. Van tijd tot tijd kon hij haar ook zien, wanneer ze hem als dokter m haar huis liet roepen. Onmachtig om zich langer te beheerschen, bekende hij haar eindelijk, wat haar -steeds verborgen was gebleven, zijn groeien,.' diepen hartstocht. En hij moest zien, welk <een medelijden ze met hsm had, want ze hield van Vandale als eene zuster, die voor den broeder tot elk offer bereid is. Dat was .het echter niet, wat hij verlangde. En toen hij zich na zijne bekentenis niet terugge- stooten zag, bouwde hij daarop niet de dwaze hoop, dat ze eindelijk zijn gevoel zou beantwoorden neen, hij wist, dat ze nooit ook maar een vin gerbreed van het pad van den plicht zou afwijken; maar hij droomde er onmogelijk onbesproken blijven en le vert een pleidooi voor de wettelijke bescherming, dio de N. O. P. C. voor kinderen verlangt, ook tegen het bier! En ten slotte van nog 'n kinderfeest in „Het Vosje" aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam. Uit een andere klasse namen daar aan deel 3 meisjes en 5 jongens. Van de drie meisjes bedankte er 1, één gaf haar glas bier aan een der vijf jongens, de derde dronk één crlas De vijf jongens uit deze klasse dron ken respectievelijk zeven, vijf, vier, vier en vijf glazen bier! De laatste be halve zijn vijf glazen nog dat, wat hij van andere kinderen kreeg. Het noodlottig gevolg openbaarde zich bi' dezen jongen in een val door duizelig heid (lees dronkenschap), waardoor hij een hoofdwonde kreee. De namen dezer leerlingen liggen voor me. De pen trilt in mijn hand van verontwaardiging over zulke gro ve vergrijpen, zulke aanrandingen van de jeugd! Wettelijke bescherming der arbeiders. De „St.-Ct"bevat het verslag van,den gedelegeerde der Nederlandsche Rc- geering, den heer H. E. W. Struve, op het te Parijs gehouden Congrès inter national de la protection légale des travailleurs. Het belangrijkste daarin is wat de heer Struve mededeelt over punt IV van het program Internationale ver eeniging voor wettelijke bescherming van arbeiders. Met 14 andere gedele geerden en leden van het congres had de Nederlandsche gedelegeerde zitting in eene vakconunissie, welker opdracht liet was, de statuten voor die interna tionale vereeniging vast te stellen. Het ontwerp dezer statuten was opgesteld door prof. Mahaim uit Luik nadat verschillende wijzigingen daarin wa ren aangebracht, o. a. dat de zetel daarvan niet in België, maar in Zwit serland zoude zijn, werd dit pro iet door de sub-commissie vastgesteld. In de slotzitting van bet congres wer den de statuten der vereeniging m:t op één na algemeene sttmmen aange nomen. Tot leden der commissie, dj. de organisatie der vereeniging zullen ter hand nemen, werden benoemd de heeren H. Scherrer, St. Gallen, presi dent professor Mahaim, Luik, secre taris professor Cauwès Freiherr Von Berlepsch professor Toniolo en pro fessor Von Philippovich. Morgen hier omtrent meer. Toegegeven. In een der voornaamste café's te Am sterdam, aldus meldt „de Tijd", ging Zondag een hear aan een tafeltje zit ten en bestelde een glas bier, benevens een glas melk voor de hem vergezel lende jongedame. De kellner deelde hem echter mede, dat melk in die in richting niet per glas verkrijgbaar was. Zonder eenig verwijl bestelde de bezoeker daarop een kop koffie, en vroeg den kellner er een ledig glas bij mede te brengen, hetgeen geschiedde. Toen de kellner evenwel wilde heen gaan kreeg hij onmiddellijk order voor „nog één koffie". Spoedig was ook deze opgebracht en zag de kellner, dat de gast de beide koppen naast elkaar zette en de melk uitgoot in het bier glas. Het geval wekte in de omgeving van het tafeltje attentie, die spoedig over sloeg in luidruchtige vroolijkheïd. toen de heer flegmatiek „nog één kof fie" liet brengen en de order telkens herhaalde, kop voor kop. De koppen met koffie en de schoteltjes met suiker stonden toen op het tafeltje als solda ten in het gelid, omgeven door de leeg geschonken melkkannetjes. Weldra was het bierglas vol melk er waren 19 bestellingen mee gemoeid geweest en de jonge dame, die buitengewoon veel pleizier had in de manoeuvre van papa, dronk met een leuk „prosit" de lachende kijkers toe. Toen'haar glas ledig was verzocht papa den kellner de koppen koffie weg te nemen en be stelde nogmaals „één bier en één inellc". Ditmaal boog de chef van het buffet het hoofd en liet den kellner het gevraagde brengen. Brand. De hulp der Am sterdam sche brand weer werd Maandagavond ongeveer half negen ingeroepen bij een uitslaan- den brand, ontstaan op het tweede bo venhuis van perceel 4 ParkJaan hoek Middellaan, bewoond door de familie Lobo. De brand was ontstaan op een der dienstbodenkamers, vermoedelijk doordat een gordijn in aanraking was gekomen met kaarslicht. De vlammen grepen spoedig fel om sleh, zoodat zij een oogenblik uit het dak sloegen. De brandweer was onder bevel van haar commandant, den heer Meier, spoedig met veel materieel ter plaatse de aan gerukte stoomspuiten, vier in getal, behoefden geen dienst te doen met drie stralen op de Vechtwaterleiding was de brand binnen een kwartier tijds gebluseht, het grootste gedeelte der zolderverdieping van het groote per ceel, brandde uit. Aangezien het perceel, waarin de brand woedde, grenst aan den schouw- van haar te bewegen tot een scheiding van haar echtgenoot, opdat zij hem later zou kunnen trouwen. Daar ze aan zijn wensch niet vol deed, schreef hij haar, dat hij zich zou dooden, als ze niet aan zijn ver langen voldeed. Terwijl hij op het me delijden der jonge vrouw werkte, was hij bijna overtuigd, dat ze zou komen, en hij bedroog zich niet, ze gaf aan zijn verlangen toe en kwam tot hem om te vergeven en te troosten, met woorden van zusterlijke teederheid op de lippen. En toen hij haar naast zich zag, toen gevoelde hii. dat hij niet meer meester van zijn wil was dat iets in zijn binnenste, wat hij zelf niet was, in zijne plaats handelde. Dat was cte waanzin, ja, de volkomen waan zin. Langzaam streek de man zich met de hand over het voorhoofd. Blijkbaar waren deze herinneringen ook voor hem pijnlijk, en hij moest wel in zeer nauwe betrekking tot Jean Vandale Staan, want zijn gelaat werd hoe lan ger hoe meer betrokken. Zachtkens zei hij.: Sta me toe, dat ik voor een oogen blik mijne gedachten verzamel, want ik wil niets vergeten van al hetgeen ik in last gekregen heb om u te zeggen. De staatsprocureur gaf geen ant woord, hij vergenoegde zich met hem gade te slaan. Na eene poos ging de vreemde voort: Jean Vandale wilde van de arme burg Frascati, werd dadelijk aan di rectie en artisten verzocht het publiek, dat de zaal bijna geheel vulde, van het gebeurde onkundig te laten, opdat eene paniek zou kunnen worden voor komen. Dit geschiedde en in Frascati werd gespeeld, zonder dat het publiek in de zaal iets van een brand naast de deur bemerkt bad. Onze zuivel in Frankrijk. Voor den tijdelijken wedstrijd van zuivelproducten op het terrein te Viiv ccnnes van de Parijsche Wereldten toonstelling, zullen boter- en kaassoor ten ingezonden worden door 14 zuïvel- bereiders uit de volgende plaatsen van ons land Edam, Steenwijkerwold, Delfshaven, Oosthuizen, Bodegraven, Akkram, Assendelft. Spanga, Leeu warden. Terwoldc, Markelo, Purme- rend, Wijhe en Zaandijk. Om nooit to vorgeton. Maandag bevond zich een spoorweg arbeider, tusschen Esschen cn Rozen- daal, in een hachelijke positie. Van beide- zijden kwamen treinen aan, die .hij niet kon ontloopen. Dank zij zijn tegenwoordigheid van geest, liet hij zich tuschen de rails vallen en werd door zijn collega's bewusteloos doch overigens ongedeerd opgenomen. Dins dag vervulde de man weder zijn dienst. De drie ontvluchte jongens van het gesticht de Kruisberg te Doetinchem rijn Maandagavond laat door bewaar ders" van het gesticht in de nabij gele gen hosschen teruggevonden. Uit de Arbeiders wereld. BINNENLAND. In den stand van de staking der klompenmakers te Tiel, die nu reeds 14 dagen duurt, is in deze week nog geen verandering te verwachten, daar de patroons besloten hebben niet voor Dinsdag 18 dezer hunne houding te wijzigen. Een voorstel van een der pa troons, om door het vaststellen van een uniformen grossiersprijs aan de eischen der stakers tegemoet te komen, is dooi de patroonsvereeniging verworpen. De uitkeering aan de gezellen be droeg deze week 4 en f 0.50 voor elk kind. Na een korte staking, hebben de Leeuwensche klompenmakers twee cent per paar klompen verhooging ge kregen. BUITENLAND. De werkstaking van de boekbinders, die zich over een groot deel van Duitschland (o.a. Leipzig, Berlijn en Stuttgart) uitstrekt, is het gevolg van een loonbeweging. De werklui eischten een hooger loontarief en bovendien be perking van het getal werkuren. De onderhandelingen die zij met de pa troons voerden, slaagden echter niet. De binders wilden het oude tarief niet blijven erkennen, en om die reden wer den in Berlijn alleen op 't eind van de vorige week vierduizend werklui af gedankt. Maandag werd in Berlijn tot algemeene werkstaking besloten op alle werkplaatsen waar die straf was toegepast. Ook de wouwen, die in grooten getale bij het boekbiudersvak werkzaam zijn, hebben Maandag het werk gestaakt. In Stuttgart staakten Maandag de boekbinders op de werkplaats van alle patroons die tot de patroonsvereeni ging behooren. Trouwens eenige ba zen waren al met een uitsluiting be gonnen. In Leipzig, waar de staking ook zoo wat algemeen is, houden boekbinders patroons uit geheel Duitschland een vergadering, waar zij spreken over wat zij doen zullen ten aanzien van de loonbeweging, en over het op vas ten voet zetten van het "Verhond van Duitsche boekbinderspatroons, waar toe in April is besloten. Op een algemeene vergadering van het Glasblazersverbond te Lodeïinsart, België, is met algemeene stemmen be sloten om de werkstaking in de streek van Charleroi voort te zetten. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aanspraJ:elijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, uiordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, ik verzoek u hij dezen zeer beleefd een plaats in uw veelgelezen blad af te staan. De geschiedenis van de veel bespro ken muziektent, eenmaal aangeboden door den beer Schürmann alhier, ge volgd hebbende, heb ik een gevoel en zeker velen met mij van een on dervonden teleurstelling. Het schijnt nu toch wel een uitge maakte zaak te zijn, dat de Groote Markt zich, en op sommige tijden wel licht beter dan de Hout, leent tot het geven van openbare muziekuitvoerin gen. En toch krijgen wij de muziektent die we haast voor 't grijpen hadden, vrouw de belofte, dat ze echtscheiding zou vragen. Ze weigerde, en toen wil de hij haar dwingen door te zeggen, dat bij zich voor hare oogen zou doo den. Zij antwoordde hem, dat zij tus schen haren echtgenoot, aan wien ze met alle teederheid hing. en Jean Van- dale, wien ze nooit iets anders dan eene zuster kon zijn, geen oogenblik behoefde te aarzelen in de keuze. Te genover dezen tegenstand gevoelde hij zich steeds heviger opgewonden. Nauw keurige inlichtingen over het drama, dat daarna is afgespeeld, kon hij mij niet geven, want de waanzin had zich met volle kracht van hem meester ge maakt. Hij herinnerde zich alleen een dof gedruisch, dat in zijn oor drong en zich herhaalde de knal van de beide revolverschoten, die hij afvuur de, het eene op Christine^ die dadelijk dood neerviel, het tweede op hemzel- ven. Dan herinnerde hij zich ook een gevoel van brandende hitte in zijn hoofd, alsof zijne arme hersenen in brand waren geraakt, en diepe duis ternis, als de schaduwen des doods, daalden in en om hem neder. Hij had zich eene wonde toegebracht in de buurt van liet hart, maar de kogel was afgegleden, en toen hij op den grond viel, sloeg hij met hei hoofd tegen den marmeren schoorsteenman tel, zoodat hij eene breede wond aan den slaap kreeg. Bij de laatste woorden stond de heer d'Aigurande haastig op. De man, die nietomdat ja, omdat het opbou wen en afbreken te lang duurt en mis schien om nog andere reden, cn toch kan ik maar slecht gelooven dat er een reden van overwegend bezwaar is, ten zij de gemeentekas te zwak is om te doen wat één geacht inwoner heeft willen doen. Waarom zou het niet even goed hier kunnen als in andere sleden bijv. 's-Bosch, waar men niet twee da gen noodig heeft voor 't opbouwen en afbreken, maar circa twee uren. Komaan EdelAclitbare heeren raads leden, komt uwe noordelijke, oostelij ke en westelijke stadgenoot en nu eens een beetje tegemoet, slaat de handen eens m elkaar en zegt„laten wij ons een tempel bouwen" als is het dan ook maar een muziektempel, die aan ge stelde eischen voldoet en betaald wordt uit de Gemeentekas. Dat is van allen voor allen. Met achting en dank voor de ver leende plaatsruimte, Een abonné. Letteren en Kunst. Te Dublin is een fonds bij elkander; gebracht om aan zenuwlijders die door j den invloed der muziek, volgens het: oordeel van den arts, kans op gone-i zing hebben, geregeld goede muziek uitvoeringen te laten hooren. Behalve de vroeger opgegeven uit voeringen en concerten, zullen in het aanstaand seizoen door „De Nieuwe Muziekhandel" nog worden geregeld: Liederavonden door Etaa Madier de Montjau. Liederavonden door Ida Ekman uit Helsingfox*s. Concerten door de zangeres Teresa Tosti uit Parijs. Voordracht-avonden op dramatisch gebied door Jonkvr. Sophie Wickers en Ida Mollinger. Rechtszaken. „Daanlje." Een bekende straatfiguur, Daniel Bimkerink, een klein gebocheld man netje, met een grooten bril voor de oogen, lialf idioot, stond voor de Utrechtsche Rechtbank terecht onder den weidschen titel van colporteur, of schoon zijn beroep voornamelijk be staat in het wieden der stralen en, wanneer de politieke omstandigheden er aanleiding toe geven, in het venten met „extra nieuwe-tillegrammen." Zijn telegramadres, dat hij door deze laat ste bezigheid heeft verkregen en waar onder hij bij oud en jong bekend staat, is kortweg „Daantje." Deze 40jarige stumperd woont in bij eene weduwe in de St. Andreasstraat, die hem eigenlijk alleen van meeje- lij jigheid" bij zich genomen heeft „om dat hij een wees is die geen vader en geen moeder niet meer het" en Daan tje beloofd had haar alles af te dragen wat hij verdiende, nu eens twee kwar tjes daags, dan weer acht stuivers, maar ook wel eens één kwartje. Daar voor kreeg Daantje dan niet alleen den kost, maar hield de weduwe hem ook schoon „en hij mag gezien worden, meneer," zei de vrouw, een pasje op zijde gaande om den voorzitter een vrijen blik op haren commensaal te gunnen. Daantje keek met een paar dankbare oogen door zijn groote brilleglazen de voor hem staande vrouw aan en hij barstte in tranen uit toen hij als reden waarom hij zijne weldoenster met zoo veel ondank had beloond, door uit een. lepeldoosje hare spaarpenningen, f 7.70, weg te nemen, niets anders kon stamelen dan „baloorigheid, meneer, en verbouwereerdheid en van me we-i zen af." Die laatste kwaal „van me wezen af", geloofde de weduwe ook wel dat ds. oorzaak van zijne daad zou zijn ge-, weest. Dikwijls was hij geheel „wezenloos" zoodat hij niet scheen te weten wat hij deed. Daarom had zij, hoewel zij om haar geld terug te krijgen, den diefstal na hare thuiskomst op 21 Juli ontdekt hebbende, dezen onmiddellijk had aangegeven, toch niet geaarzeld cm Daantje weer op de vorige conditiën in huis te nemen. De politie had hsm spoedig gevon den in een kroeg, waai* hij volgens zijn zeggen een potje bier of wat gedron ken en het een en ander gegeten had. Er werd echter nog bij hem gevonden f 4.651 en een grooten bundel liedjes, die Daantje gekocht had om er mede te gaan venten. Het O. M. eischte een gevangenis straf van één maand en op de daarop volgende gebruikelijke vraag van den- voorzitter of hij nog iets in zijn belang te zeggen had, hield Daantje een lang betoog, waaraan geen touw was vast' te knoopen doch waarvan enkele woor den als: station, spoorboekjes, gras- krabben, telegrammen, „als de Engel schen maar weer eens goed op t'erfa lie kregen" de bedoeling schenen uit te drukken dat als de „zaken" maar goed gingen, Daantje al het ontvreem de tot op den laatsten cent „met lief- de" weer terug zou geven. o waar- daar tegenover hem zat te praten, droeg een breed verband om het hoofd, zijne zacht en ontzaglijk treurig blik kende oogen ontmoetten die van den staatsprocureur en werden niet weer neergeslagen. Hadden ze eikandei be grepen? De procureur bleef zwijgen, en wachtte tot de onbekende met een treurig, ernstig gelaat er bij voegde: Zoo luidde het verhaal van Jean Vandale. Nu hij dit had gezegd was er bijna eene kalme uitdrukking op zijn ge laat gekomen. Dit verhaal heb ik u bijna woord voor woord medegedeeld, begon hij weer. Ge hebt de ellende van den man leeren kennen, die niemands medelij den wilde inroepen, want Jean Van dale wilde van niemand medegevoel, hij wist, dat bij bet niet verdiende hij wilde liever verafschuwd worden!' {Wordt vervolgd.;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2