Tweede Blad, De schuld van den Geneesheer. behoorende bij ^jHaarlsna'a 0ag&6as3!® van Iloauiag 17 Sept. 1900. Mo. 5231. Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgelc. bij Kon. Besluit van 12 Nov. ISO2, No. 20. Do Haarlemsche nandelsvereen. teR t.hans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke hari- dielaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contribntiei bedraagt slechts f 2,50, terwijl do voordeelein groot zijn. Rechtskundige. adviseurs' ziiln de kee- ren nrrs. Th. d!e. Haan Hngenholtz en H. Pk. de Kajntetr, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en. voor ken gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dioor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de bee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan ket bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst tei sluiten, waardoor bet mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent aJlei firmafs in Ne derland. De kosten dezer informaties "bedragen. 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan ket bureau. Infonnatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 infonnatiën en rechtskun dige adviezen werden in ket afgeloopen jaar verstrekt. In Mei en Juni zijn 72 vorderingen tot een bedrag van f 2765.73 betaald 9 vorderingen worden afbetaald, 12 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient liet Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij porto-vergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge- o$t*md ie deren werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 unr. Deigel'jks is oen der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle gewen sell to inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.in., de overige dagen van 34 nm. Ben leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met W. E. H. Tack Jr., Frans Halsplein 6, inlichtingen te nemen aan het bureau Lange Begijnestraat 22. I)e Geschiedenis van Haarlem, s DOOS W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. LXIV. ÏTET PROVENIERSHUIS. Met. betrekking tot de toekomstige bestemming van het op te heffen Ouüe- Mannenhuis werden weldra de noo- dige voorstellen ter tafel gebracht. Aan een schrijven van vvege de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum onileenen wij het volgende (zie Allan. IV blz. 305) ,,De Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum heeft in hare verga dering van heden (9 Oct- 1865) besloten zich tot uw Collegie te wenden, ten einde het opmerkzaam te maken op liet gevaar van brand, waaraan het Museum door de onmiddellijke nabij heid der Teeken- en Industriescholen is blootgesteld... Wanneer men nagaat dat het Stedelijk Museum gedeeltelijk is gebouwd met zoogenaamde Fran- sche muren, die ligt ontvlambaar zijn, en dat het juist hiermede van de Tee ken- en Industriescholen is geschei den, dan erlangt men de overtuiging, dat liet bij het ontstaan van brand niet mogelijk zoude zijn het Museum te vrijwaren... Hoe groot de in ons Mu seum zich bevindende schat is, is nog onlangs gebleken bij de verkooping van scbiluerijen van den heer Van Brienen, toen een enkel portret, door Frans IJ als geschilderd, verkocht werd voor 30.000 franken. In geval i&'.i 1? e u i a I t is. Itoruan uit het Duilseh. door JUL. MARY. TG> Nu energie, troischheid en hard heid al deze drie eigenschappen werden zichtbaar bij de eenvoudige opmerking van den neef En ik dacht jelui nog in 't bezit eencr jaarrente van minstens twee maal honderdduizend francs 1-Iet. sc-hoone gelaat van bet jonge meisje werd verwrongen. Eene uit drukking van baat kwam in de oogen, waaruit plotseling twee tranen, tranen van machtelooze woede, over hare wangen rolden. Heiene greep de hand van haren neef en zei Kom, ik moet met j'e spreken. Met deze woorden trok ze hem met zich jnee. Sedert tien jaren zwierf Savinien id'Alberon zoo ongeveer de gansche wereld rond om rijkdommen le ver overen. Hij was in Noord- en Zuid brand zoude niet alleen het grootste gedeelte der schilderijen verloren gaan, maar zoude ook de voor Haar lem zoo belangrijke verzamelingen der Costeriana oudheden, Stadsbibliotheek en Archivon groot gevaar loopen. 1-Iet is met het oog hierop dat uwe Com missie het van haren plicht heeft ge rekend, u te verzoeken om te zien naar middelen om de Teeken- en Industrie scholen te verplaatsen, en die localen voor minder gevaar aanbrengende in richtingen aan te wenden, opdat, hij een mogelijk ongeval, heur stilzwijgen haar nimmer zoude kunnen worden verweten." Dit schrijven had ten gevolge, dat men op het denkbeeld kwam de Bur geravondschool te verplaatsen naar liet te ontruimen Oude-Mannenhuis, welk denkbeeld dan ook verwezenlijkt werd. Bij Raadsbesluit van 8 Augustus 1866 werd _bepaald lo. de Burger avondschool voor middelbaar onder wijs over to brengen naar de ontruim de lokalen van het Oude-Mannenhuis, en 2o. Burgemeester en Wethouders te machtigen, voor kosten van overbren ging dier school te beschikken over een bedrag van hoogstens f 1000. Sedert dien tijd heeft het Proveniers huis zooals hekend is tot allerlei doeleinden gediend. De verschillende woningen worden van gemeentewege verhuurd. Een blik iu den ruimen, braaien, overschaduw- den tuin geeft ons wel de overtuiging dat deze stichting uitnemend geschikt was ter bewoning door bejaarden, die liter, afgescheiden van het voor hen hinderlijk straatrumoer (het verkeer was en is hier steeds zeer druk) toch eene zeer geschikte gelegenheid had den, om op hun gemak de buitenlucht te genieten. DE BAKENESSERKERK. Bovengenoemde kerk, die zeker de oudste der tegenwoordige Haarlem sche kerken is, was vóór de Hervor ming opgedragen aan de H. Maagd (Onze Lieve Vrouwe). Omtrent hare stichting verkeert men in het onzekere, doch waarschijnlijk zou die uit de 12c eeuw dagteekenen. Luïscius deelt ons wel mede (Alge meen Woordenh. Dl. V pg. 312) dat de Bakenesserkerk door den Roomsch- Koning Willem, gebouwd zou zijn, dat zij aan de Maagd Maria toegewijd en door Paus Innocentius IV, die in 1253 tot Paus werd verkozen en in 1254 overleed, jmet grootc erflaten begiftigd werd, dóch vroegere stadsgeschied schrijvers gewagen hier niet van en het bijzonder leven van genoemden Vorst vermeldt daar niets van, zoodat het door Luïscius medegedeelde niet onvoorwaardelijk aan te nemen is, te meer daar hij verzuimd heeft de bron nen te vermelden, waaraan hij dat ont leend heeft. Van Oosten de Bruyn deelt over deze kerk onder anderen mede ..dat, in den jare 1328, wanneer door eenen zwaren brand de geheels stad bijna, en alle de kerken in d'asch gelegd wierden, de Bakenesserkerk alleen, door Koning Willem ter eere van de H. Maagd ge sticht en daarom Onze Lieve Vrouwe Kapelle geheeten, onbeschadigd bleef, en dat die in een oud met de hand ge- schreeven cronykje, 't welk de heer Ampzing gezien en uitgeschreeven heeft, gezegd wordt in dien tijd gelee- gen te hebben buiten de stad, waaruit blijkt, dat Bakenes ;i den jare 132S, noch gelegen v/as buiten de stad." Volgens Ampzing (bi. 30) luidt dit handschrift aldus „In den jaere ons Heren XCCCXXVIII, die poirte van Haerlem verbrande doirgaendc met eenen onleslijken brande, welke stede in eenre corter stont van eenen vier ten lesten is barnende worden, met eenre gruwelike distrueering ende nc- derval, met allen kerken, bedehuizen, en capellen, en vïerticn menschen bin nen der stede verbrand. Die Capelle sekerlike der saliger Ma- get Marien buten onder die steden, als wij hopen bij liaire hulpe, bleef onver- brant. Welke capelle bij Willem Ko ning der Romeynen, gefondeert was, ende bij Innocencium den vierden oversten Bisschop Paeus met aflaet, gracien cn privilegiën, versiert was en hesravët." Stadsnieuws Schoolvergaderingen. Naar aanleiding van de onlangs hier ter stede gehouden vergadering van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin door den heer Sevenhuyzen het nut van Schoolverga deringen besproken werd, acht de heer X., hoofd eener volksschool, te Am sterdam liet noodig op grond van „ja renlange ervaring", in een ingezonden stukje in het „Handelsblad" deze zaak ter sprake te brengen en o. a. te bewe ren, dat de onderwijzers beter deden, indien ze ec-ns wat meer studie maak ten van "t werk dat hun is opgedragen, nl. de leiding eener klasse, dan dat ze zich bemoeiden met datgene, waarvoor de hoofden hebben te zorgen. Boven dien, zegt hij, is het verzoek om school vergaderingen niet zoo heel onschuldig. Bedoelde men met die bijeenkomsten zulke, waarop onder voorzitterschap Amerika, in Australië, Egypte, in Constantinopel, Bulgarije en Marok ko geweest, overal waar men. avon turen beleven en in troebel water vis- schen kon. Tevergeefs echter had hij zijne netten uitgeworpen, er was geen visch in de mazen blijven hangen. En toch kon hij zich niet beschuldigen van al le groote nauwgezetheid van geweten. In het voortdurend verkeer met allerlei volkeren, wier zeden en gebruiken zoo uiteen liepen, had hij geleerd er een bijzonder gemakkelij ke logica op na te houden en bezat hij een heel rekbaar geweten. Toen hij voor tien jaren Frankrijk verliet, waren Renaud en Heiene nog rijk geweest. Zij heiden, Ilelene en hij, hadden vroeger steeds met elkander overeengestemd, dezelfde neigingen gehad, en Renaud, die steeds zieke lijk was geweest moest zeer dikwijls onder de luimen van zij no zuster en zijnen neef leiden. Vooral had Ilelene een zeldzamen invloed op Renaud ge kregen. Hij was bang voor haar en gehoorzaamde haar blindelings. Als hij soms tegenstand bood, dan ge schiedde dat zeker alleen maar in de enkele uren, waarin het zenuwlijden, dat hem martelde, hem eenige rust gunde._ Dan schudde hij de ongeluk van 't hoofd bv. de verschillende me thoden werden besproken, dan zouden ze aanbevelenswaardig zijn. Doch de Bond streeft naar iets anders. „Repu- blikeinsche scholen" worden begeerd scholen zonder hoofd scholen, die onder leiding staan van de onderwij zers te zamen. Zoolang die republikein- sche scholen er nog niet zijn, zal men zich tevreden stellen met schoolverga deringen, waar bij meerderheid van stemmen besluiten worden genomen. 1-Ict hoofd moet die dan uitvoeren, ook al gaan ze regelrecht in tegen hetgeen hij noodig en nuttig acht voor dc school." Hij besluit aldus: „Voorts dient de vrijheid van spreken en schrijven in 't openbaar der onderwijzers wat geli miteerd. Menschen, die hunne superi euren in bladen en op vergaderingen uitschelden, kunnen niet als opvoeders optreden en dienen ontslagen te wor- .den." De heer Th. M. Ketelaar heeft hier tegen een krachtig protest geschreven en noemt het een paedagogische dom heid in enkele regels de belangrijke kwestie te willen oplossen. Kan ik, aldus de heer Ketelaar, ech ter over zulk een zelfbewuste wijsheid glimlachend de schouders ophalen, zeer zeker kan en mag ik dit niet doeiv waar X. in zes regels de klasse-onder wijzers feitelijk voor luilakken en on bekwame leiders hunner klassen uit maakt. Deze beschuldiging zonder eenig ander bewijs gestaafd dan de „ja renlange ervaring als onderwijzer en alshoofd eener volksschool" wordt maar klakkeloos onder het publiek ge bracht, en daardoor een groep van meer dan tienduizend personen* aan de verachting van dat publiek prijsgege ven, een groep personen, dis zich in het algemeen volgens officiecle en niet- officieele getuigenissen ondanks hun veelal karige traktementen door ijver en nauwgezette plichtsbetrachting on derscheiden. „Voorts dient de vrijheid van spre ken en schrijven der onderwijzers in 't openhaar wat gelimiteerd. Men schen, die hunne superieuren in bladen en op vergaderingen uilschelden, die nen ontslagen tc worden." Alweer zulk eene algerneena beschuldiging. Ik ont ken niet, dat de „superieuren" der on derwijzers in bladen en vergaderingen door een enkele hunner ..inferieuren" wel eens minder hoffelijk behandeld zijn, maar moet daarom de vrijheid van spreken en schrijven der onderwij zers wat gelimiteerd Stel u voor, mijnheer de redacteur, dat ik na 't stukje van den heer X.. „onderwijzer en hoofd eener volks school met jarenlange ervaring" er op aandrong, dat de vrijheid van schrij ven der hoofden van scholen wat be perkt werd, het zou te dwaas zijn. Technisch ondcrwija. De afdeeiing Haarlem van de Tech nische Vak vereeniging, Vrijdagavond in café Brinkmaan vergaderd, had de door het Hoofdbestuur tot de afdeelin- gen gerichte vragen: „Omtrent den stand van het tegenwoordig middel baar technisch onderwijs" en „Welke pogingen tot het verkrijgen van even tueel noodig geachte "verbeteringen door ons luk :e.-st doei -ud worden geacht" té beantwoorden. Ter toelich ting diene dat de Bond van Water bouwkundige ambtenaren in Zei-land. het inititatïef naui om betreffende dit onderwerp i gev aden in te winnen van eenige invloedrijke voreenigingen in ons land, als liet Kon. Instituut van Ingenieurs, de Maatschappij tot bevor dering van Bouwkunst, don Bond van opzichters van 's Rijks Waterstaat cn de Technische Va kve re en i ging, een en ander naar aanleiding van eene lezing, gehouden door den heer bi. C. Kor,Te over „Opleiding van opzichters" en van het artikel „Technische scholen voor opzichters en werkmeesters" van wijlen prof. lïuet. De Bond van Wa terbouwkundige ambtenaren in Zee land, deed deze lezing van den heer Koolo, en het artikel van Prof. Hu et in overdruk van de Deutsche courant van 14 Februari 1899, in brochure vorm in ruimeren kring verspreiden, zoodat er voile aandacht aan kon ge schonken worden. Hei is voorts de bedoeling om zoo mogelijk tot een gemeenschappelijke adresbeweging aan de Beg coring te ko men, waarbij op de oprichting van een of meer Middelbare Technische scho len met ernst wordt aangedrongen. Na breedvoerige discussie nam de afd. Haarlem van de Te'chnische vakveree- niging aan, de tc vraag aldus ie beant woorden: Hot legenw: o -dig middelbaar technisch oud u-wijs is on voldoende; en de 2e vraag als volgt: le. Door oprich ting van technische avondscholen met 3 of 4jarigen cursus, waarin, speciaal vakonderwijs zal worden gegeven non hen, die overdag in de praktijk zijn, door deskundigen (big., arch., enz.), welke ook in de praktijk werkzaam zijn 2e. Oprichting van een centrale corres- pondentiescaocl. waardoor diégenen, die niet in de gelegenheid zijn, techni sche avondscholen te bezoeken, niet verstoken behoeven is blijven van hel onderwijs, dat gemakkelijk door mid del van correspondentie kan werden gegeven; 3e. Oplichting van speciale technische scholen. kige, haast duivelsche tirannie dezer koele oogen van zich, wc i kor scherpe, wreede blik hem lot in zijne droomen vervolgde. Greep zijne kwaal hem ech ter weer aan. dan kwam deze onheil volle macht zijner zuster weer geheel tot haar recht. liet was intusschen meer dan louter heerschappij, wat deze zuster over ha ren broeder uitoefende; het was meer de onweerstaanbare hetooveT'ing, wel ke een voor het kwade geschapen ka rakter uitoefent op een zwak, willoos en vreesachtig wezen. Gedurende alle jaren zijner afwe zigheid had Savinien slechts een en kelen keer geschreven, zoodat men hte cr voor hield, dat hij spoorloos verdwenen was. In Frankrijk aange komen, vernam hij, dat Renauds va der was gestorven, maar iets naders vernam hij niet. Heiene had haren neef bij de hand gevat en in eene kamer gebracht, die zeker voor salon moest dienen, en waar men eenige stoelen vond met geborduurde stof bekleed; verder prijkte er een groote spiegel boven den schoorsteenmantel en eene piano in den hoek. De jongedame wees ha ren neef een stoel aan, terwijl ze zïeh- zelve ook in een der zeiels liet glijden. Haarlommerliede en Spaarn- woude. OndertrouwdK. Dekker en A. M. Kroon. A. van Elk en Th. Melissen. Bevallen: J. G. Merrienboer—Jan sen z. C. van NieuwenhuijzenGlas z. E. W. VriesekoopDijkzeul d. L. Antonissenvan Keulen z. Schoten. GetrouwdJ. J. F. Koppen en Th. van der Putten. Bevallen J. van RoodeStekelen burg d. Overleden J. A. van Schie 1 m., Spaarndam. Bevallen A. M. van der Donkvan Kesscl. Velsen. Ondertrouwd D. Asjes en A. Kohier. Bevallen M. II. SinakemauHand- graaf z. M. HöögerwerfDuin z. C. T. Latjesvan der Linden d. M. Groen Gouda d. D. J. Damvan Roode d. M. Visser—Hoftijzer z. T. C. Rieuwerts Schlach Ier d. OverledenC. Dauphin 3 j. J. van Sprang 73 j. R. Rulte 5 m. Binnenland. IS x ga nas m s, Mr. Lohman's orgaan, de „Neder lander" geeft zijn instemming te ken nen met de stelling, onlangs door den hoogleeraar Bavinck verdedigd, dat, als regel, de examens moeten worden afgenomen door de leeraren der in richting, waar de examinandus zijn opleiding ontving. Althans, voegt de „Ned." aan die instemming toe, wanneer het geen vergelijkende examens geldt, waarbij hei aankomt op hei tegenover elkaar wegen, en dus op de gelijkheid van den maatregel voor allen. Verreweg de meeste examens ech ter dienen slechts om zich te verzeke ren, dat de candidaat aan zekere ei- schen voldoet; over zijn geschiktheid in het maatschappelijk leven moet en kan alleen hij beslissen, die van de bekwaamheden van den geëxamineer de gebruik maakt. De maatschappij zelve is de beste examinator. Het tegenwoordige streven om te sludeeren voor examens, schijnt ons verderfelijk, zegt de „Ned." Examens moeten zijn het slot van een cursus; die prikkel kan niet worden ontbeerd. Dat zooveel meisjes met goeden aan leg toch vaak zich weinig ontwikke len. is vooral daarvan een gevolg, dat haar toekomst niet van het slagen bij examens afhangt. Het. nut van de exa mens ontkennen wij niet. Maar het opstapelen van vele ge leerdheid in iemands hersenen is in den regel verkeerd, vooral omdat het vrije studie en rustig nadenken be lemmert. Zeer terecht, meent de „Ned.", heeft de Tweede Kanier in 1876 zich verzet tegen algcmeene Staatsexamens voor de gymnasiasten. De waarborgen voor een goede op leiding meet men zoeken in de goede inrichting van ht opleidings-instituut Het examen moet alleen dienen om de aanwezigheid tc constateeren van dat minimum van kennis, zonder hetwelk de candidaat geacht moet worden in elk geval ongeschikt te zijn. Wel verre dat wij verlangen zouden naar Staatsexamens voor alle gymna sia, zouden wij wenschen, dat aan al le goed ingerichte scholen, zooals vak scholen. opleidingsscholen voor on derwijzers, gymnasia, hoogere bur gerscholen, de bevoegdheid "werd toe gekend, de eigen kweekelingen te exa- mineeren. Dit belet, niet, dat, waar aan het be zit van certificaten van overheidswe ge rechten verbonden worden, dc overheid heeft toe te zien, dat alles eerlijk tosga, en de examens geene tooneeivertooning worden. Dit kan zeer goed geschieden, wanneer men den van overheidswege afgevaardig de maar genoegzaam macht verleent om zijnerzijds leiding te geven en des noods vragen ie doen. Dat deze wijze van handelen ook veel goedkoop.er is dan de thans in zwang zijnde methode, behoeft, vol gens het blad, geen betoog.. Do. 7 ondag en Scliomvlrargen Da heer mr. D. P. D. Fal lus, anti revolutionair lid van den Raad van Amsterdam, ontving dezer dagen van den directeur der Norterlandsche Opera eene uitnocdiging om de ope ningsvoorstelling van die instelling, welke Zondag te 8 uur zou plaats heb ben, bij tc wonen. De lieer Fabius bedankte voor die nitnoodiging en schreef den heer Van der Linden een brief, waarin hij er op wees dat, volgens de Zondagswet, „geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke dans partijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algomeene feestda- gen zuilen gedoogd worden ■/.lillende waarop ze elkander een poos zwij gend aanzagen, tot Savinien met een blik om zich heen, waarin ook-eene zekere ironie over de hier heerschen- de armoede was te lezen, begon ie spreken. Ik hoop dat je mij zult uitlegen, waarom ik jou, die toch jong en mooi en eerzuchtig bent, nog ongetrouwd in dit nest aantref, waar je woont in eene hofstede van liet slot, dat eens jou vader toebehoorde, en naar 't schijnt met ellende en ontberingen hebt le kampen. Ja, ik zal het je uitleggen, ant woordde zij, je moet het zelfs weten. Ik had steeds maar één wensch: ik wilde rijk zijn en het leven genieten, en nu zie je, hoe het met mij gesteld is! In korte, afgebroken zinnen deelde ze hem mede welk leven zij geleid had, sedert hij Frankrijk had verlaten. Het zou voor haar gemakkelijk zijn geweest om te trouwen, want er wa ren vrijers genoeg, en ze was zelfs eens op het punt geweest om in 't hu welijk te treden. Men meende, dat zij een groote huwelijksgift zou krijg-m cn deze lokte menigeen aan, tot op eens de catastrophe kwam. Tot dusver had dc- ar a u, haar va- het aan de plaatselijke besturen wor den vrijgelaten hieromtrent eene uit zondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen." En omdat er nu te Amsterdam in de Koepelkerk, bijna grenzende aan den schouwburg, eerst te 7 uren eene gods dienstoefeningen aanvangt, die vol gens den lieer Fabius moeilijk reeds één uur later geheel afgeloopen kan worden geacht, komt het volgens hem niet te pas om acht uur voorstellingen in schouwburgen te doen aanvangen. De „Midd. Ct." meent dat uit deze opvatting van de verouderde Zondags wet zonderlinge toestanden kunnen voorkomen want dan zullen de met mr. Fabius eensgezinden een middel in de hand hebben om op Zondagavond alle vermakelijkheden te doen stil staan. Men heeft dan niet anders te verrichten dan eene godsdienstoefe- nig te laten aanvangen bv. te half ne gen of negen uur 's avonds, en' geen komedie, concert enz. kan plaats heb ben dan na half tien of tien uur, wat gelijk zou staan met dergelijke voor stellingen onmogelijk maken. Dit kan, meent het blad, nooit de bedoeling geweest zijn van de Zon dagswet. „Het was voorheen, evenals nu, een vast gebruik dat avond-godsdienstoe feningen te zes uur aanvangen en te acht uur uiterlijk eindigen. Daarop is de bepaling in de Zondagswet geba seerd. „Werd eene opvatting als die van den heer Fabius gehuldigd, dan zou de vrijheid, in liet door hem aange haalde artikel der wet gegeven aan plaatselijke besturen om uitzonderin gen toe te staan, slechts een wassen neus zijn, omdat het dan, waar men tot laat in den avond godsdienstoefe ningen wil houden, onmogelijk j.ou zijn van dat recht gébruik !e maken. Er is dus bepaald wel gedacht aan een zekere grens; en als zoodanig is dan ook vrij algemeen het uur van achien aangenomen. Een en ander regelt zien echter naar plaatselijk gebruik. Laat men daaraan vasthouden." De ,,M. Ct." raadt den heer Fabius of wie in deze wenk te geven heeft, aan dat men te Amsterdam in 't vervolg om zes uur 's avonds de godsdienst oefeningen, zooals gebruikelijk is, be ginne. Bij dergelijke kwesties moet men van beide zijden leeren geven en nemen maar vooral niet aan een kant drijven. „Op den jaardag der Koningin, Vrij dag, was men dan ook bij de Neder- duitsch Hervormde gemeente te Mid delburg zoo verstandig half zeven de kerk te laten beginnen. Trouwens nie mand het was geen Zon- of christe lijk erkende feestdag had het kun nen beletten wanneer de openbare fees telijkheid om zes uur ware begonnen. Maar het is beter dat men samenwerkt en elkaar ter wille is bij dergelijke ge legenheden en in zulke zaken. „Dat schijnt de heer Fabius in Am sterdam niet te begrijpen of le willen begrijpen van zijn exclusief kerkelijk standpunt sluit hij liefst oog en oor voor de eischen van een groote stad als Amsterdam, met hare gemengde be volking en haar talrijk bezoek van vreemdelingen." De „Midd. Ct. wijst er nog op, dat de Katholieken in het zuiden van ons land vooral, toonen eene heel andere opvat ting omtrent den Zondag te koesteren. In menige Katholieke gemeente is Zon dag juist de beste kermisdag. Maar ook andere personen, van verschil lende kerkelijke richting, zouden hun stem daartegen verheffen. „De eenige goede zijde van eene toe passing der Zondagswet, naar den zin van mr. Fabius, zou zijn dat hare on houdbaarheid in de tegenwoordige maatschappij opnieuw aan het licht zou komen en daardoor haar doodvon nis spoedig geveld zou zijn. „En dat is géwehschtwant thans blijft men steeds blootstaan aan aller lei zonderlinge invallen, zooals dc heer Fabius en menige burgemeester nu en dan te berde brengenwaarbij het ergste is dat zij zich kunnen beroepen op een wet. die reeds lang had moeten gewijzigd of ingetrokken zijn. Tijding uit Ceylon. Aan een particulier schrijven van dr. Van Iloutum, krijgsgevangene op Ceylon, is het volgende ontleend Dyatalawa Camp, 18 Aug. 1900. „Op 14 Augustus ontving ik uw brief, de eerste en eenige voor de krijgsgevangenen. U hebt het succes alle brieven minstens één week voor te zijn. Uit uw brief vernamen wij voor 't eerst onze beschuldiging, ik begrijp er uit dat het onderzoek voortgezet wordt, waarschijnlijk avorden de brieven met zeer ernstigen inhoud naar Engeland opgezonden en ook aan onzen gezant vertoond. Ik hoop Jiet, want ik geloof niet aan dezen zeer ernsfigen inhoiid en was zeer verheugd ook in uw brief twijfel hieraan te vinden. Sinds ik u de eerste maal van hier schreef hebben wij weer meer vrijhe den gekregen. We worden 's nachts niet meer opgesloten, de tralies zijn van de vensters zoodat deze geopend kunnen worden. der, zijne toestemming kQrilj.-kuig geweigerd. Hij was zeer ziek de ters hadden hem opgegeven en hij kon volgens hunne uitspraak op zijn hoogst nog maar eenige maanden le ven. In weerwil daarvan kreeg de graaf plotseling nieuwe krachten cn herstelde zoo spoedig als niemand had kunnen denken. Maar nu begon voor den man, die den dood van zoo nabij had gezien, een nieuw leven, avontuurlijk, ver kwistend. als wilde hij in de weinige dagen, die hein misschien nog rest ten, zijn gcheele vermogen er door brengen. En dit gelukte hem zoo goed, dat al zijn have en goed na een paar jaren op dc allerdwaaste wijze ver kwist was. Door Ilelene daartoe gedwongen, had Renaud beproefd om zijn vader onder curatcele te laten stellen, maar de graaf deed de rechters ten hoog ste verbaasd staan, door de helder heid zijner verklaringen, en zoo bleef hij gehandhaafd in 't volle genot van 't geen hij bezat. Intusschen nam dat plotseling opflikkeren van zijn le venskracht, zooals niemand ook an ders kon verwachten, een even plotse - ling einde, en op zekeren nacht werd de graaf van een vroolijke partij dood Wij, officieren, mogen sinds tweo! dagen op eerewoord uit, we zijn daar voor verdeeld in 2 groepen, die ieder; hun dag hebben en dan van 10 uur 's morgens tot '7 uur 's a\ «ruls. liet ge deelte waar wij mogen wandelen is aangegeven door een gr .'pel, die wo niet mogen overschrijde. het is zeer ruim, ongeveer 3 a 4 uur in den om trek, maar zeer go-a •ïdenfeerd terrein door heuvels en dalen, 1 ie ine stukjes bosch met beekjes, langs rijstsawuh's en door een besloten thee-aanplanting. Bovendien is ons door het Britsclio gouvernement een cricket- en voetbal spel verschaft en heeft de kolonel Coope een terrein in orde laten maken voor deze spelen. Als wij een dragelijk elftal in 'net veld kunnen brengen dan zullen we vermoedelijk een match met de planters spelen. De Hollanders hebben - :- en muziekveiveniging opgeririif., i hun nen behoeve zal een piano gehuurd worden cn op Koningin's verjaardag heeft de eerste uitvoering plaats. Bo vendien heeft de kolonel beloofd, dat zij later een uitvoering mogen geven voor de planters uit den omtrek, dio entree zullen betalen ten voordecle van arme krijgsgevangenen. Ook heb ben wij verlof gekregen photogra- phïeën te maken met ons ambulance toestel en deze te verkoopen ten voor- deele van de arme gevangenen. Kleederen kunnen wo hier billijk koopenj Opsturen uit Holland is te lastig en er is altijd kans op verlies en beschadiging. Ons geld is in Kaapstad afgenomen, ruim 1000 pond, alles Engelsch goud, waaronder 50 pond van mij, een re$u is niet gegeven maar getuigen zijn er genoeg. Dit geld is niet meegekomen en de kolonel hier weet er niets van de officier van administratie te Kaap stad heeft ons gezegd, dat het pei brief overgemaakt zou worden. Tot nu toe is daar niets van gebleken. Koster heeft daarom een officieelen brief hier over geschreven. Koster heeft ook een verzoek inge diend aan de Engelschs regeering om ons naar Holland te laten teruggaan op eigen kosten. Daarop en op hef ver der ondei"zoek is mijn hoop gevestigd. Wij meenden ook dat krijgsgevan genschap te veel eer was voor zondaars als wij en zouden liever terecht ge staan hebben dan zonder vorm van proces veroordeeld te worden als nu ligt daar niet een vingerwijzing voor den ernst der misdaad in 19 Aug. Ik twijfel of mijn brief uit Kaapstad den censor gepasseerd is. Koster is een brief met eenvoudige opsomming der feiten teruggezonden. De Nederlandsche consul te Colombo is bereid pakjes, voor ons in ontvangst te nemen en op te zenden. De oplossing. liet Utr. Dagblad heeft de oplos sing gevonden van het raadsel, waar om brieven uit Nederland naar Pre toria geschreven, in den laatsten tijd dikwijls niet aankwamen. Pretoria, schrijft het blad, is sedert 5 Juni in handen van de Engelschcn. De spoorwegverbinding met Kaap stad wordt dcor hen natuurlijk gere geld onderhouden; maar de oorlog voerende legers stonden en staan Noordelijk en Oostelijk van Pretoria tegenover elkander en sluiten het nog vrije, aan Portugal grenzende deel van Transvaal van het door de En- geische bezette af. Derhalvezendt liet hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie voor Pretoria bestemde brieven over Lou- renro-Marquez! De beschikking ligt in originali, ge-, teekend Havelaar voor ons. Zij luidt: „Naar aanleiding van nevensver' meld schrijven heb ik de eer u mede te deelen, dat brieven en andere stukken voor Pretoria voor zoover zij niet voorzien zijn van een aanwijzing, waaruit blijkt dat de verzending over Kaapstad wordt verlangd, nog altijd over Lorenzo Marpues worden ver zonden. „Zoolang dc Engelschcn nog nht den geheel en spoorweg van Loron-, zo-Marauez naar Pretoria beheer-, sclien, kunnen de aldus verzonden brieven cn andere stukken door de Tiansvaalsche post-administratie aan (en der tusschensialions, dat no? in i et bezit der Traasvalers is, üi ont vangst worden genomen" (En als de Transvalers het dan niet te drux n.et hun eigen verdedigings-oorlog heb ben, „kunnen", zoo mag men er bij donken, de Transvaalsche post-amb- lenaron zien, hoe zij (le voor Pretoria bestemde brieven door de Engclsche voorposten heen en naar de plaats van bestemming krijgen. U. D. „Het is mij niet hekend, hoe daarme de door haar wordt gehandeld." (De ze bekentenis is te kostelijk, dan dat men haar zou willen verzwakken door naar huis gebracht; omgeven, door zijne lustige makkers, was hij door eene beroerte getroffen.. Hij bezat in 't geheel niets meer, en Heiene was nog ongehuwd. Haar hart vloeide over van boosheid en woede jegens haren vader, die haar van allo middelen beroofd had achtergelaten, terwijl hij zelf het geld met volle han den rondstrooide. En li are handen, hare kleine, mooie witte handen, open den zich onder het verhaal telkens om zich dan even plotseling weer krampachtig te hallen. Wij bezitten niets, heelemaal niets meer, hoor je? sprak ze tanden knarsend. Wij moesten alles verkoo pen om de laatste schulden te beta len, Wij moesten Parijs verlaten en ons in dit huis terugtrekken. Om to kunnen leven moest Renaud zich her inneren. dat li ij gelukkig nog maar doctor in de geneeskunde is. Hij heeft eenige patiënten onder de pach ters, niet veel, want dan zou hij verre tochten over land moeien doen, on wij hebben geen geld om paard cn rijtuig te houden. Wij i n alles ontberen. Ik zorg voor de huishou ding, en als dc oude Sophia ziek is, moet ik. zelf koken. En je ziet heelemaal geen weg,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5