M mm er iets aan toe te voegen. U .D.) „Aan het verlangen der afzenders tot verzending langs den weg over Kaap stad wordt steeds gevolg gegeven." (Ja, dat ontbrak er nog maar aan. D.) Wij hebben gemeend, zegt het U. D. dal het in 't publiek belang dienstig was, deze merkwaardige missieve van den directeur-generaal der pos terijen, in wijderen kring bekend te maken. Zij, die brieven naar Pretoria ge schreven hebben, die niet terecht ge komen zijn. weten nu waar de oor zaak ligt. De generale directie der posterijen van een neutralen staat, acht het voor brieven naar het bezette gebied het veiligst ze langs een om weg tc sturen, dwars door het ter rein, waar de strijdende legers der beide oorlogvoerende partijen tegen over elkander staan, heen. Willen de afzenders hun brieven verzonden hebben langs den kort- sten weg, daar waar géén oorlog en géén oorlogsrisico hcerscht, dan moe ten zij dit afzonderlijk verzoeken. Zoo neen, dan zullen straks wellicht de brieven over Lijdenburg worden ge dirigeerd. Geen wonder inderdaad, dat op zoo'n manier geen brieven uit Holland in Pretoria zijn aangekomen. Of echter op die wijze 's lands belang gediend is, willen wij in het midden laten.. School V9rsuim. Uit een der Flakkeesche gemeen ten schrijft men het volgende aan de „Zierikzeesche Nieuwsbode": De arbeider Kamerling woont op 't grondgebied van Oude Ton- ge. Als zijn kinderen daar moeten schoolgaan, moeten ze bijna een uur loopen, voor een groot gedeel te langs een slechten weg, terwijl de school te Nieuwe Tonge in 20 minuten is te bereiken langs een veel beter pad. Daar moet echter voor kinderen uit andere gemeen ten per week voor iederen leer ling 30 cent schoolgeld betaald worden, wat voor een arbeider met 3 schoolkinderen ondoenlijk is. Al les heeft de man nu aangewend, om zijn kinderen voor :t gewone schoolgeld, dat is 10 et. per week, te Nieuwe Tonge geplaatst te krij gen, doch alles zonder resultaat. Ten einde raad, wendde hij zich tot de Koningin en deze betaalt nu voor 2 kinderen 40 ct. per week en de arbeider zelf 20 cent. Het oudste kind van 8 jaar is van school genomen om ook het jong ste in de gelegenheid te stellen onderwijs te genieten; de man schroomt, om ook voor 't derde kind bij Éare Majesteit aan te klop pen. Schoolverzuim is plichtverzuim, zoo eindigt het bericht in het ge noemde blad, maar wij vragen, zegt „Het Schoolblad", schuilt het hier bij den arbeider of bij de ge meente Oude Tonge? Bij het bovenstaande teekent de „Arnh. Ct." aan: „Als dit de manier zou moeten werden om de uitvoering der Leerplichtwet te verzekeren, waar door bet gemis van overeenstem ming tusschen de besturen van aangrenzende gemeenten het ge trouw schoolbezoek, in stede van bevorderd, belemmerd wordt, dan zon Koningin Wilhelmina met het geheel of gedeeltelijk betalen van schoolgeld van kinderen, die het slcchtoffer zijn van zulk een ge mis van overeenstemming, nog jheel wat te doen kunnen krijgen! Ook zullen na de invoering dier wet niet meer kinderen van 8 jjaar van school genomen kunnen worden om een jonger broertje of zusje ook eens een beurt te geven. Het geval van Oude Tonge, dat met tal van soortgelijke zou kun nen worden vermeerderd, zooals 'o. a. uit de jaarverslagen der „Ge mengde Commissie voor onder- wijsbelangen" kan blijken, stelt echter opnieuw de noodzakelijk heid in :fc licht dat' bij de aan staande wijziging der Lager On derwijswet een wettelijk voor schrift wordt in !t leven geroepen, om er tegen te waken dat het be zwaar der ouders tegen de binnen een afstand van 4 K.M. van de wo ning gelegen school, hetwelk hen van de verplichting, om hunne kinderen te doen onderwijzen, ont heft (art. 7, 4o. der Leerplichtwet), coil bc-sta in het hooge schoolgeld, onverschillig of dit door de ge meente der inwoning, of door tene aangrenzende gemeente wordt opgelegd." Een moeilijke kwestie. Een ruim 70javig rentenier aan de \Yiihe!minastraat te Enschedé is meest al s morgens tegen vier uur op en maakt dan eene wandeling in zijne op dat uur bij uitstek rustige buurt. Ook een dezer dagen was dit bet ge val en al wandelende begaf hij zich op of nabij het niet afgesloten erf van zijn overbuur, waar alles nog in diepe rust scheen. Op zijn pad vond hij een paar houtjes en raapte die op. met de bedoeling die in zijn huis te gebruiken; doch nauwelijks daarmee in de rich ting van zijn huis gaande, voelde hij zich stevig vastgegrepen doorzijn buur maii en diens knecht, die hem dwongen mee t.e gaan in hun werkplaats. Daar gekomen ging de deur op slot, zei men hem, dat hij gestolen had en liet men hein niet éérder vrij, dan nadat hij een schuldbekentenis van vijftig gulden aan zijn buurman had afgegeven. Zoo vertelt de rentenier het geval. Hoort men echter den buurman, da" heeft het zich aldus toegedragen. De ze vermiste den laatsten tijd af en toe ledige kisten enz. van zijn erf, had re denen om den rentenier te verdenken, waakte daarom al nachten, zoo ook den bewusten morgen, cn zag toen den man op zijn erf hout wegnemen, waar bij hij hem dus op heeterdaad betrapte. De rentenier zou toen verzocht hebben geen ruchtbaarheid aan de zaak te ge ven, en vijftig gulden bij wijze van schadevergoeding hebben aangeboden, of wel een schuldbekentenis van dat bedrag. Inlandselie Beetwortelsiiike?. Blijkens opgave in de „St-Ct." no. 215 bedraagt de hoeveelheid suEter ver vaardigd in de beetwortelsuikerfabi lo ken in de maand Augustus'557,000 KG. en sedert het begin van het werkjaar 1890—1900 171,030,000 KG. Verder zijn ingeslagen in de raffinaderijen.recht streeks uit de fabrieken of over entre pot in de maand Augustus 6,917,000 KG. en in de eerste 8 maanden van het jaar 1900 107,405,000 KG. Arm laadja. Donderdag-middag hadden twee jeugdige kinderen te Pui-merend een sportkarretje in hef plantsoen neerge zet, waarin zich een kindje van een jaar bevond van den werkman A. Oudejans, aldaar. Daarop gingen ze niet ver vandaar spelen. Inmiddels was 't kind van 't zitbankje afgescho ven, waardoor de strak gespannen riem, die om 't lijf zat, den hals be reikte, zoodat het moest stikken. De zoo spoedig mogelijk ontboden ge meente-geneesheer dr. A. Bakeis, trachtte gedurende drie kwartier de levensgeesten op te wekken, doch mocht er niet in slagen. Str^atschen den. Twee agenten der bereden poli tie te Amsterdam werden Donder dag te ongeveer halfnegen op de Stadhouderskade aangesproken dcor een beer, die bun mededeelde, dat hij op genoemde kade van uit een boom met steenen was gewor pen. De agenten begaven zich naai den aangewezen boom, en zagen, dat daarin twee jongens geklom men waren. Aan hunne aanmanin gen, om uit den boom te komen, gaven de knapen geen gevolg, waarom een der agenten zich on der den boom posteerde, terwijl de andere zich naar het posthuis Hemonylaan begaf, om assistentie. Toen eerstbedoelde agent onder den boom stond, wierpen de jon gens voortdurend met steenen. Door inmiddels toegeschoten agen ten en een brigadier zijn de jon- ;ens met behulp van een ladder uit den boom gehaakl en naar het politiebureau aan de Ferdinand Bolstraat geleid. Bij het overbren gen ontstond een groote oploop van ongeveer 6 a 700 personen, die alle pogingen in het werk stelden, de straatschenders te ontzetten, het geen hun zou gelukt zijn, indien door bereden politie die menigte n:et uit elkaar was gedreven. Een de bereden agenten is bij deze gelegenheid door onbekende perso nen met steenen geworpen. Boomen en onweer. Bekend is dat het gevaar, om dooi den bliksem getroffen te worde™, op 't vrije veld grootcr is dan in t bosch maar ook hier is de mensch niet volko men beschut, want ook de boomen staan, al naar hun geleidend vermo gen, in verbinding met de zich ontla dende wolken. Reeds bij de ouden heette het, schrijft de Veldpost, dat de eiken en dennen geen veiligheid ga ven, maar wel de beuken. Vele oude houtvesters en boschopzichters-weten bij ervaring dat oude eiken, dennen, lariksen en sparren, als deze boomen een dorren top of een dorren, naar bo ven gegroeiden tak hebben, het gevaar om door den bliksem getroffen te wor den verhoogen, en menig lezer zal wel zeJf bijgewoond hebben, dat eiken, lin den, populieren en lariksen door den bliksem getroffen waren. Om in dit op- ziebt iets te geven wat eenige zeker heid aanwijst, deelen we liet volgende mede uit een statistiek te iüppe opge maakt, waar jaarlijks aanteekeningen over het inslaan van den bliksem ge houden worden. 56 keer werden eiken getroffen, 2i keer dennen en sparren, daarentegen geen enkele beuk. hoewel 7/10 van het bosch uit beuken bestond. Dat de beuk zoo tc zeggen tegen den bliksem gewaarborgd is, schijnt ver oorzaakt door de werking der met fijne haren voorziene beukenbladeren dit wordt althans algemeen aangenomen. Dat nu enkele vrijstaande beuken, omdat deze bet hoogste punt vormen. Inch géiroifen worden, is wel te ver klaren. Maar in eik geval is men in het bosch onder een beuk veiliger dan onder een anderen boom. Hooge boo men echter moet men steeds vermij den. wegens de groote kans door den bliksem getroffen te worden. Worut men door een onweersbui overvallen en wil man beschutting tegen de bui zoe ken, dan kieze men daartoe lage boom groepen, vooral recht ruwe beuken. Aan den ram! van het bosch moet men zoo min mogelijk ga au staan beter is liet wat dieper het bosch in te gaan. Overigens bedenke men bij een onweer in 't bosch steeds veiliger is dan in 't open veld, want daar is men zelf het hoogste punt en de bliksem kiest bij voorkeur de hoogste punten. INGEZONDEN MEDBDEE- LIMGM. SO cents per regel. Een cn twintig jaren 1deus. De Heer Smit, telegraafwachter. woning No. 17, spoorlijn te Naald wijk, meldt ons: ik ben thans Si jaar getrouwd en al dien tijd is mijne vrouw sukkelende geweest, steeds een vermoeiend gevoel in de beenen, hoofdpijn, lusteloosenz U kunt wel begrijpen, dat, als men zijne dagelijksche bezigheden lieel't en men de moeder des hui zes terneergeslagen vindt, het leven voor een werkman alles behalve aangenaam is. Evenwel na het vele lezen van zoovele wondervolle genezingen be sloot ik voor haar toeh ook eens die Pink Pillen van Dr. Williams te laten komen, en werkelijk van lieverlede werd zij beter, heelt meer eetlust, is opgeruimder van natuur, zij is geheel dezelfde niet meer, indien wij zulks voor 2:1 jaren ge weten hadden, wat een zegenaoude zulks geweest zijn. Thans ga ik met moed de toekomst nog te ge- moet, maak een ieder bekend op dat zij niet zoo lang als mijne echt- genoo'te lijden. Uwe wondervolle pillen hebben vreugde in mijn huis gebracht. Prijs f i.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. R. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Francotoezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Zeer werkdadig voor bloedarmoe de, rbeumaiiek, zenuwpijn, neuras thenie, beupjicht, verlamming, ataxie, locomotrice, zenuwziekte, klierziekte, enz., enz. Zij hergeven schoone kleuren en handelen in alle gevallen van verzwakking bij de vrouw en hebben op den man eene werkdadige werking tegen alie ziekten, veroorzaakt door over dreven arbeid en buitensporighe den. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkocpen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts ora liet publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. liet namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. De nieuwste Engelsche Vocringstof voor Rok ken, ter vervanging van Talïelie en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is: tl «rt r.&n TT Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Uit een schrijven van uir. T. de Vries te Leeuwarden ia ..De Stand." blijkt in zake de uitsluiting aan de slroocar- tenfabriek aldaar, dat de afdeeling van „Patrimonium" na een zeer nauwkeu rig onderzoek heeft bevonden, dat het recht geheel is aan de zijde der stakers en dat mitsdien langs alle geordende wegen middelen beraamd moeten wor den. om deze arbeiders in hun recht vaardige zaak te steunen. „Sinds lang toeh bestonden er veel vuldige grieven bij de werklieden der fabriek over hardvochtige bejegening, onn.cock!gen Zondagsarfoeid. willekeur in hei beboeten en in het ontslaan der werküc-den, en andere, waaronder zelfs zoodanige, die niet in het open baar mogen gezegd worden. „Klachten over grieven varen voor den klager hoogst gevaarlijk, omdat een onmiddellijk entslag er allicht het gevolg van kon zijn. „De eenige weg om hierin verbete ring te brengen, was de weg van ver eeniging. „En nu juist dat eenige geordende middel, in de Grondwet voor elk Ne derlander gewaarborgd, werd door de directie aan banden gelegd en wie zich, ondanks de directie, toch veree- nlgden, kregen, bespied als ze waren door een spion, onmiddellijk allen ont slag. ten getale van 61. „Hierop volgde de staking van nog een 70-tal arbeiders, thans ook reeds ontslagen, die zich op dit punt met de .eer?-fontslagenc-n solidair verklaarden, zoodat thans 130 huisgezinnen zonder brood zijn, terwijl nog ongeveer 80 werklieden tot dusver het werk voort zetten. „Daar het socialistisch ArbeidS-Se- creïariaat de eerste leidiiïg gaf. en de nieuw gevormde vereeniging zich daar hij aansloot, lag de meening voor de hand, dat al deze arbeiders socialisten waren. „Evenwel is thans gebleken, dat niet één enkele dezer arbeiders bij een soci alistische vereeniging is aangesloten dat slechts een tweetal sedert lang als socialisten bekend stonden dat niet dan de voovloopige leiding is uitge gaan van het socialistisch Arbeids secretariaat en dat ds nieuwe veree niging zelf het besluit nam, om de lei ding te geven in handen van •een co mité uit een aantal vcreenigingen, waaronder ook zij zelf, het bovenge noemd secretariaat, de afö. Patrimo nium, de afd. Ncd. Werklieden vereeni ging; enz. „Dat comité van 14 afgevaardigden is er thans, en uit dat comité is nu een dagelïjkseh bestuur benoemd van vijf leden, zijnde de heeren J. W. Bonnet, voorzittermr. T. de Vries, secretaris; J. Ruitenschild, penningmeester, G. W. Melckers en \V. Hielkema." Mr. De Vries vraagt financieelen steun voor de 130 gezinnen. Letteren en Kunst. Wij ontvingen van de Holiandia- drukkerij ter aankondiging een werk van William Q. Judge „Do Oceaan der Theosofie". Het wil, voor „gewone lezers" begrij pelijk, eene uiteenzetting van de theo sofische leer geven, en dit op zeer be sliste wijze. „De toon van vaste over tuiging, die in het geheele werk door straalt," zegt de schrijver, „is niet het gevolg van dogmatisme of verwaand heid, rnaar spruit voort uit een kennis, die op bewijzen en ervaring is ge grond." Het komt ons voor, (lat het boekje, zoowel door 't prettige kleed, waarin hef gestoken is. als door de duidelij- ken stijl, hen, die van de theosofie iets weten willen, tot lezen zal noodigen. De uitgever C. L. G. Veldt, te Am sterdam zond ons een exemplaar van don derden druk der „Leefregels voor Zenuwlijders" door D. H. Hulst, wel een bewijs, dat dit populair weten- schapclijkc werkje lezers vindt. Gemengd Nieuws. Een speculatie en een krach. Te midden van een roes der ten toonstelling is in een zeer nijver deel van Frankrijk een ernstige crisis uitgebroken. In Roubaix en Tour- coing zijn tal van slachtoffers ge- gevallen door een woeste specula tie in wol. In twee maanden vie len de prijzen van 6.75 frs. tot 4.75. Daar de daling nog aanhield be sloten de Kamers van Koophandel in beide plaatsen onlangs geen prijzen meer openbaar te maken maar het lekte uit dat zelfs tot 3.75 frs. was verkocht. Ten slotte konden vele koopers niet meer ontvangen of het verschil aanzui veren en moesten 20 firma's hare betalingen staken, o. a. het Comp- toir d'Escompte du Nord, welks directeur zelfmoord pleegde. Men schat de verliezen der speculanten, bij een voorraad van 60.000 ton nen, op 90 millioeri francs, maar vertrouwt dat bij de vereffening toch nog 70 millioen zullen terecht komen. Aanleiding tot de speculatie werd gegeven door de berichten die in het begin van het jaar uit Australië kwamen omtrent de groo te sterfte onder de schapen wegens de langdurige droogte. Zij werd bevorderd door de kleine stortin gen. waarmee bet effectenkantoor te Roubaix genoegen neemt ter dekkin™- van de verschillen. Daar door is Roubaix wel het midden punt geworden van den wolhan- dcl in Frankrijk, maar de specu latie werd cr tevens zóó door aan gewakkerd dat de vrees voor een crisis toenam en-er in de Fransche Kamer vóór zij in Juni uiteenging een interpellatie over werd gehou den. Men speelde met filières, als eenheid, dat is een hoeveelheid van 5 ton of 5000 kilo wol, en had voor elke eenheid slechts 1000 frs., dus 20 centimes per kilo te stor ten. De affaires liepen eerst enkel over een bepaalde wolsoort uit Ar gentinië, maar strekten zieh later, om den kring ruimer te maken, ook over andere soorten van wol en die uit andere landen uit, met allerlei premies enz. om tot een heid van berekening te komen. Als middel om de speculatie te temperen werd de storting tot 2000 irc. per filière verhoogdthans heeft men haar te Iaat op iO.OOO frc. bepaald, om aan het ergste spel een eind te maken. De Bank van Frankrijk heeft, om groote rampen le voorkomen, krachtige hulp verleend, zoodat de crisis nu geacht wordt voorbij te zijn, maar de gevolgen zullen in het uiterste Noord-Westen van Frankrijk, ook in Rijsel en orastre-, ken, nog lang gevoeld worden. Als altijd is er ook enorme winst door anderen gemaakt, met name door de importeurs van Australische wol; die voor hun waar ongekend hoo ge prijzen konden bedingen. Een JapanEche Ster. Te Parijs toeft een gezelschap Japansche tooneelspelers. De ster van het gezelschap, Sada Jacco, gemakshalve de Japansche Duse- genaamd, heeft zich naar sterren-, aard laten interviewen. Ik ben zoo zei ze geboren te Tokio, de hoofdstad van Japan, een ontzaggelijke stad, welke bijna twee millioen inwoners telt. Ik was een Geisja, zangeres en danse res, maar in een theehuis vertoef de ik niet, toen ik zeven jaar gele den trouwde met Kamakami. Nu ben ik drie-en-twintig jaar Kama- kami was een zeer rijk en geacht om uit deze ellende te komen? Neen, geen enkelen! En plotse ling opstaande, voegde zij er driftig bij: mij zou elk middel goed zijn om 'deze ellende van mij af te schudden, maar ik vind er geen. Zoo gaat het mij ook precies. Zeg eens neef, zou je willen trou wen? Dat kan er naar wezen. Een mooi, jong meisje, met eeni ge milJioenen. Waar is die wondervogel, dat ik hem kan vangen? spotte hij. Dat zul je wel gewaar worden. Ze heeft zeker een klein gebrek, zooals de huwelijksmakelaars zegen, niet waar? Integendeel! Ze is hest schoon ste wezen op aarde. Zijn de ouders dan ^misschien uit de gevangenis ontslagen misdadi gers? Dat nog [minder. Dan begrijp ik jou, eerlijk ge zegd, i' J rzekerd, dof je gee- nerlei u'.>waren keut. Zoo min als jij, geloof ik. En dat je elk middel zoudt aan wenden om tot het doel te komen? Elk middel. Luister dan. Ik ken hier in de buurt een meisje, waarvoor nog gee ne huwelijksplannen zijngemaakt. Ze is de dochter van meneer Riehardier. De eigenaar van het slot „Lan- depereuse?"' Ja. Dat meisje krijgt een bruid schat van vijf of zes millioen francs. Jij moet haar trouwen. Savinien staarde zijne nicht spra keloos aan. Je steekt zeker den gek met mij? vroeg hij eindelijk. Dat komt me niet in de gedachte. Je-gelooft dus, dat ik mij alleen maar met mijne gescheurde schoenen, mijne versleten jas en mijn van vet glimmenden hoed behoef te vertoo- nen om le maken dat de jonge dame die gezegend is met een half dozijn millioentjes en bovendien, zooals je zegt, ook nog mooi is en jij kunt dat beoordeelen mij om den hals valt met de woorden: daar is hij eindelijk! Mijn ideaal! Het beeld mijner droo- men! De [geliefde van mijn hart!? Als I ie met spotten gedaan hebt, zeg het j mij alsjeblieft dan even. En bij deze woorden lachte hij luid keels, terwijl Ilelene hem langen tijd met sombere blikken gadesloeg. Ein delijje sprak zij: Ik heb niet gezegd, dat de zaak gemakkelijk is, maar mogelijk is ze. Zeg mij dan ten minste hoe? Zij haalde de schouders op. Zoek zelf naar een middel, ant woordde ze. De keus is ruim, omdat je voor niets terugdeinst. Beproef het- langs den eerlijken, of den oneerlij ken weg, t is mij hetzelfde. De hoofd zaak is, dat jij met haartrouwt. Je haat het meisje zeker? Ik? Volstrekt niet. Dan begrijp ik je niet. Deze menschen zijn rijk,ze be zitten een ontzaggelijk vermogen, hebben ons van onze bezittingen ver dreven en ik ben arm, bezit in 'i ge heel niets en daarom wil ik hun kapi taal hebben en ik zal liet krijgen ook. Wij spelen dus op deeling' vroeg Savinien glimlachend. Ja, op deeling! verklaarde Ilele ne, en in weerwil van hare zeifbehecr- sching maakte hare [gewone bleek heid thans toch plaats voor een vluch tig rood, dat bewees, hoe opgewonden ze was. Eene poos zwegen heiden. Helene was bij een venster gaan staan en bleef daar zwijgend op dezelfde plaats; Savinien daarentegen liep achter haar op en neer. Plotseling keerde zij zich weder tot hem en zei kortaf op bijna dreigenden toon: Afgesproken dus? Hij hoog het hoofd cn antwoordde: Afgesproken! Het toeval schijnt ons te begun stigen; je zult dadelijk zelf kunnen beoordeelen of je „toekomstige ver loofde" ze legde een bijzonderen na druk op dit woord op het portret gelijkt, dat ik straks van haar ont wierp. Koe dat? Kijk eens hier die platanenalleee langs, die naar het park van „Lande- pereuse" lijdt. Wat zie je? Twee dames die dezen kant op schijnen te komen. Het zijn twee jonge meisjes. De grootste is Margarete, die je zult trou wen. Ze zullen dadelijk dit huis voor hij komen, daar dit in den zomer ha re geliefkoosde wandeling is: in de platanenalee is het altijd koel en schaduwrijk. Blijf bij het venster staan, dan kun je ze zien. Maar toch achter het gordijn, als je mij dat toestaat. Mijn uiterlijk is voor eene eerste 'ontmoeting niet erg aanlokkelijk. Je behoeft immers niet :u d»n smaak te vallen, merkte Helene met 'n eigenaardigen blik op. Daarop zweeg ze en er verliepen eenige minuten. Langzaam kwamen de heide jonge meisjes nader. Soms bleven ze staan of liepen op de weide om eenige bloe men teplukkcn en zetten dan hare wandeling weer voort. Weldra waren ze zoo dicht hij het huis gekomen, dat Savinien hare trekken kon onderschei den. Ze droegen zeer eenvoudige lich te kleeren en breedgerande, met bloe men versierde stroohoeden. Beiden waren elegante figuren; Margarete was grooter en ook forscher dan Ju lie, die eene brunette schoonheid was. Over het gelaat van Margarete lag iets, wat niet nauwkeurig was te om schrijven, zoo dat men hare schoon heid dikwijls nauwelijks bespeurde, die echter van nabij beschouwd, op iedereen een onweerstaanbare beko ring uitoefende. Bevalligheid, zacht heid, openhartigheid en reinheid wa ren één schoon geheel vereenigd. Het zeer regelmatige gezicht was bleek, maar niet van die intense bleekheid, welke oii 't gelaat van Helene lag, eene roso tint scheent er doorheen en gaf er leven aan; het haar scheen nu eens meer blond, dan weer meer donker te politicus in Tokio. Maar toen kijj bij de verkiezingen voor den senaat niet was herkozen, gaf hij de poli tiek eraan en keerde zich naar het tooneel. Het was zijn bedoelen, de oude tradities om tc gooien en in Japan op het tooneel een kunst te ontwikkelen, welke een beeld van het leven gaf. Met dit doel opende hij een school en liet een groote tooneelzaal bouwen. Na eenige maanden had hij drie honderd: scholieren en zijn theater was het bloeiendsle in Tokio. Voor onge veer achttien maanden verliet mijn gemaal met mij ons dierbare Ja pan, om een reis te doen door de Vereenigde Staten c-n een gedeelte van Europa. Wij namen twaalf, van zijn leerlingen mee en scheep ten ons in naar San Francisco. Wij wilden enkel reizen tot vermaak en onderricht, maar te San Fran cisco deed men ons zulke schitte rende aanbiddingen, dat hij in overleg met zijn leerlingen besloot, eenige voorstellingen te geven. Den avond van de première werd de leerling die de Geisja zou voor niet kunnen doorgaan, als ik mijn,' man niet had voorge steld, de rol van de Geisja te vervullen. Ik maakte geen deel uit van het gezelschap, want in Japan is het op de strengste straffen aan een vrouw verboden, te gelijk met een man op de plan ken te staan. Maar nu waren wij in Amerika. Ik trad dus op en werd tienmaal teruggeroepen. Zoo is dus mijn debuut geweest. Te Londen heb ik met zooveel succes voor de Koningin gespeeld, dat H. M. mij vroeg, of zij mij eeu dienst kon bewijzen. Toen heb ik die Koningin verzocht, voor mij aan den Mikado te verzoeken of ik in Tokio in den schouwburg van mijn man mee mocht spelen, en eenige dagen later hoorde ik, dat de Mi kado had toegestemd op ZONDAG 16 Sspt ICOO. TE HAASLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Namid. G ure, v. Lennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Jonker. Janskerk. Voorm. 10 ure, I-Iaksteen. Bakenesserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Swaan. EgMüo W&Hoime. Voorm. 10 ure, Muller, Bapléfre. Gereformeerd© Ged. Oude Unighi. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 6 ure, Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Bingnaida. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. DoopsgeEindo Keiik. Voorm. 10 ure, Jo. de Vries. Liithersclio Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool Nassau- laan. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, Th. Scharten, Ev. Luth. Pred. te Stadskanaal. ïtemonstr. Gereformssrdem. Geen dienst. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5J- ure, Schotel. Hersteld Apostolischs EemdiBf Intern alienaai). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Spaamdam. Voorm. 10 ure, Barbas. Pred. te Haarlem. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. L. Zegers, Directeur van Meer en Bosch. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. IJmxiidön. Voorm. 10 ure, Gutteling van Yel- sen. 's Avonds 6 ure, Geen dienst. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G. Hulsman. Collecte voor het Diaconiehuis Namid. 6£ ure. G. Hulsman. zijn. Ook de oogen leken beurtelings, blauw en bruin. Daardoor lag er op haar gelaat eene afwisselende uit drukking, waardoor hare physiono- mie nu eens ernstig en peinzend, dan weer vroolijk en plaagziek scheen. Hoe zeer ook echter de uitdrukking van 't oogenblik mocht veranderen, het kenmerk van eene aangeboren goedhartigheid week nooit van. dit lieflijke gelaat, hetwelk Savinien met buitengewone belangstelling be schouwde. Toen ze voorbij gegaan was, klapte hij met de tong, zooals de fijnproever doet, die (juist eene fijne wijnsoort geprobeerd heeft. Nu? vroeg Helene, die hem had gadegeslagen. Ze is een verrukkelijk schepsel. jlk zei het je immers al. En dat is een voordeel te meer, daar je haar ook zoudt trouwen, als ze scheel, ge bocheld of eenarmig was, niet waar? Weet je, dat je een vreeselijk -mensch bent^ vroeg Savinien lachend. ÏWordt vervolgd.;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6