NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. is schold van den Geneesheer. 18e Jaargang. gHSSSH Dinsdag 18 September 19U0. No. 5282 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. V 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenV V 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der ISedactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. „llaarlöm'8 Dagblad" van 18 Sept. bevat o. aFaulErnger gevangen l)e Nedorlautl.sclie regeering biedt liem een oorlogsschip aan voor passage naar Europa, Een beroep op de volkeren, Nederland en Zuid- Afrika, Haagsclie brief, Cordang wint den Bol d'or, Pensioen aan gemeente-ambtenaren enz. Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haar- iem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeen te, dat het op den 13en September j.l. executoir verklaard kwai'taals kohier No. 3 op de Personeele Be lasting dezer Gemeente, dienst 1900. op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 15 September 1900. De Burgemeester voornoemd. BOREEL. Politiek Overzicht. ,,De oorlog, die aan de Zuid- Afrikaansche Republieken werd opgedrongen en dien zij op alle -mogelijke wijzen hebben willen vermijden, zelfs door het voorstel len om de geschillen aan een hof van arbitrage te onderwerpen, wordt steeds voortgezet met schen ding van alle rechten en oorlogs- gebruiken door beschaafde natiën aangenomen. Proclamatie op pro clamatie van Engelsehe zijde wordt bij monde van zijn eersten minis ter uitgevaardigd. Groot-Brittanje verklaarde, mede bij monde van zijn eersten Minister, geen uitbrei ding van grondgebied te verlan gen. IJdel woord, gesproken om te worden geschonden. Ook de an nexatie der Zuid-Afrikaansche Re publiek is geproclameerd. Tot on der werping kan en zal zij niet die nen, evenmin als zulks maanden geleden het geval was met den Oranje-Vrijstaat. Het machtig Groot-Brittanje weet het bij erva ring. ,,Maar dat is ook de principieele Bestemming niet. De proclamatie is uitgevaardigd om den oorlog op onmenschelijke wijze te kunnen voortzetten, strijdig met alle be ginselen van internationaal recht. De Brilsche bevelhebbers wen- schen de reeds zoo geteisterde be volking der Zuid-Af rikaansche Re publieken, vroeger als oorlogvoe rende partij erkend, thans als re bellen te behandelen, ze zonder mededoogen te vervolgen,, totdat de matte strijders uitgeput terne- derzinken. Dat is liet doel der pro clamatie. ,,Met Gods hulp zal 't niet worden bereikt. De burgers der Republie ken zullen den strijd volhouden zoolang er eenige kracht in hen blijft. Hebben zij zich hun behoud van vrijheid en vaderland niet waar dig betoond? Zal de wereld toela ten dat zij worden nedergeveld? De reeds lang erkende beginselen om het bloedvergieten en de gru welen van den oorlog te voorko men, zijn nog niet lang geleden formeel door de mogendheden ge huldigd. Tot heden toe zijn die mogendheden niet tusschenbeide gekomen. Hoe smartelijk deze ge dragslijn voor ons en ons volk mo ge geweest zijn, zij was misschien verklaarbaar zoolang 't gold een regelmatigen oorlog, maar zal het woord tot herstel van den vrede nimmer worden gesproken? Ook thans niet, nu Groot-Brittanje door zijne theoretische annexaties alle beginselen van liet volkenrecht met voeten treedt en zich, hierdoor vrij, een weg zoekfc te hanen tot uitoefening van geweld en, zoo mogelijk, tot algeheele vernieti ging van een vrij volksbestaan. „In naam der gerechtigheid, naam der humaniteit doen. wij een beroep op alle volken, die met ons sympathieseeren om ons nog in dit uiterst kritieken oogenblik bij te staan om ons vaderland te red den. Wij stellen ons vertrouwen op God, dat onze stem niet onver hoord zal blijven. ,,De Deputatie der Zuid-Afrikaan- sche Republieken Fischer,. Wes- sels, Wolmarans." Ziehier de volledige tekst van het beroep op de volkeren, waar van we Zaterdagavond reeds met een enkel woord melding maakte. De toon is waardig, en wat meer zegt, waar. het is te hopen dat dit beroep niet voor doovemans ooren gedaan wordt. Omtrent de krijgsgebeurtenissen zijn de berichten schaarsch. De Boeren trekken thans geheel van den spoorweg terug naar het ge bergte, in het Noorden. De En gelsehe opperbevelhebber ver wacht, dat hij tot Komatipoort zal kunnen oprukken, waardoor de gemeenschap tusschen Transvaal en Delagoabaai zal worden ver broken. Hij vermoedt dat de spoor wegbrug over de Komati wel ver woest zal zijn. French heeft Barberton bezet, en rukt van daar uit naar het Oosten op. Bulier heeft den Spitskop be zet, die door Botha's troepen ver laten was. Dat de snelle opmarsch van Bulier de Boeren verrast heeft blijkt wel uit de omstandigheid, dat zij hij hun terugtocht een groo- ten voorraad rijst, koffie, suiker en andere levensmiddelen, bene vens 300 kisten met ammunitie moesten achterlaten. Opmerkelijk is het evenwel, dat Botha opnieuw kans gezien heeft zijn zwaar ge schut in veiligheid te brengen, zoo dat Buller nog steeds geen enkel kanon der Boeren vermeesterd heeft. De Boeren geven den strijd nog niet op. Verschillende berichten doen zien, dat op dc plaatsen waar zoo pas Buller cfè Boeren verjoeg kleine guerilla- benden trachten de Engelschen te benadeelen. Zoo werd tusschen Machadodorp en Lijdenburg een afdeeling genietroepen aangeval len, die de telegrafische verbin ding wilde herstellen. Een cskorte van het 19e regiment Huzaren wordt „vermist". Bovendien maak ten de Boeren een telegraafwagen buit, waarin Buller's correspon dentie vervoerd werd. In Engeland meent men, on danks dit alles, dat de oorlog wel dra zal geëindigd zijn. Bespotelijke geruchten zijn er uit Lourenco Marcju.ez gekomen. De Burgers die hier gisteravond zijn aangekomen, aldus dat be richt, zeggen, dat de Boeren te Nelspruit onderling kibbelen en zich schuldig maken aan plunde ren en brandstichtenzij verkla ren dat Kruger hen in den steek liet en het goud medenam, terwijl hij hun niets dan papieren geld achterliet. De geruchten houden aan dat de Burgers voornemens zijn zich over te geven. Kruger blijft steeds in het huis van den gouverneur, de Trans- vaalsche ambtenaren mogen hem niet bezoeken. De Transvaalsche consul verze kert, dat Reitz niet hier is. Buitenlandsch Nieuws. Paul Kruger gevangen? Men moet het bericht dat President Kruger gevangen gehouden wordt al dus begrijpen. De meening was aanvankelijk, dat Kruger naar Europa zou gaan. ten ein de zijn invloed aan te wenden om steun, en toen eensklaps werd mode- gedeeld, dat de Staatspresident zich niet daarom, doch om van uit Louren- go Marquez de Transvaalsche zaken tè besturen, zich daar bevond. Dat is heel wat anders. Hiertegen meent dc Britsche consul, en met recht, te moeten protesteeren. Op onzijdig grondgebied kan Kruger een schuilplaats vinden, doch hij mag van dat gebied niet zijn hoofdkwartier maken. Om aan dit protest van den Engel schen consul gevolg te geven, en Pre sident Kruger te beletten Lourengo Marquez te maken tot het hoofdkwar tier van waaruit de zaken in Transvaal worden bestuurd en geregeld, heeft de gouverneur den President'doen over brengen naar zijn paleis en houdt hem afgezonderd van de ambtenaren en van de overige leden der Regeering van de Z. A. Republiek. Noch Marais, noch Malherbe, noch zelfs Schalk Bur ger die daarvoor opzettelijk was over gekomen, mochten met Kruger confe- reeren. Doch de Portugeesche Regeering kan Kruger niet beletten zich naar Europa in te schepen. Een vertegenwoordiger van de Mor ning Leader heeft Mr. Wesllake, een specialiteit op dit gebied van interna tionaal recht hiernaar gevraagd, en die heeft dit bevestigd en bovendien verklaard dat de president thans volko men veilig is voor de Engelschen, en dat hij volkomen vrij is en kan gaan waarheen hij wiL De „Star" zet in zijn kolommen ook nog eens uiteen, dat President Kru ger gerust naai' Europa kan gaan zoolang hij zich niet aan boord van een Engelsch schip begeeft zonder door de Engelsehe Regeering te kun nen worden lastig gevallen. De inter nationale wetten verbieden een tegen- 'stander te vervolgen op neutraal ge bied, en een Fransche of Duitsche stoomboot is even neutraal als het ge bied van Lourenco Marquez, Doch evenals de Fransche troepen van Bourbaki, die in 1870 de Zwitser- sche grens overtrokken, de wapens moesten inleveren, en dus belet wer den het neutrale grondgebied tot een kamp te maken, heeft de Portugeesche Regeering het recht President Kruger te beletten, van Lourenco Marquez zij hoofdkwartier te maken. Zij mag hem echter niet uitleveren aan Engeland, noch hem beletten ge volg te geven aan zijn plan om scheep te gaan naar Europa. De „Morning Leader" komt beweren, dat Kruger volgens de Transvaalsche grondwet nu geen President meer is, omdat hij zonder verlof zijn land ver laten heeft. Hij is nog wel lid van den Uitvoerenden Raad, zegt dit blad, want daarvoor heeft hij verlof. Doch zou men in Transvaal minder goed op de hoogte zijn met de eigen wetten des lands dan de Engelschen'? En heeft dan niet de oude man tijde lijk zijn waardigheid neergelegd en in handen gegeven van Schalk Bur ger. Wij nemen die bewering van de .Morning Leader" teil minste niet zoo klakkeloos aan. Het „Neue Wiener Abendblatt" heeft een telegram uit Triest, waarin gemcïd wordt, dat op dc OosteilVijksche boot „Stryia Lloyd", die binnenkort Lou rengo Marquez zal aandoen op de te rugreis naar Europa, plaatsen zijn besproken voor president Kruger en gevolg. De „Standard" bevat een opstel over het volkenrecht ten aanzien van vluch telingen. I-Iet eindigt met een vergelijking tus schen Napoleon en Kruger. Napoleon zou niet als particulier op neutralen bodem in Europa hebben kunnen ver toeven; Kruger bevindt zich in hetzelf de geval. De Britsche regcering ver langt er waarschijnlijk niet naar, Kru ger te arresteeren, anders zou zij vol gens het internationale recht de hand mogen leggen op den vluchtenden ex- President op zijn weg naar Europa. De Britsche kruiser „Doris" is te Lourcngo Marquez aangekomen; de .Patridge" kreeg bevel, er te blijven. President Kruger heeft nog een toe spraak tot de burgers gehouden, te Ko matipoort. Hij zou gezegd hebben dat de republikeinsche delegatie verlangde dat hij naar Europa zou gaan om de tusschenkomst der mogendheden in te roepen. Hij spoorde de burgers aan, onversaagd voort te vechten: de oor- log was nog maar in zijn begin. Het Fransche ministerie. Tegenover het bericht van het „Jour nal des Débats", dat het ministerie, althans eenige idei ministers, het wen- schelijk vinden, nog voor de Kamers bij elkaar komen, hun ontslag te ne men, is eene nota van Havas uitgege ven. „Wij kunnen", heet het daarin, „op de meest besliste wijze zeggen, dat dat bericht valsch is dat het de we reld is ingezonden óf uit politiek óf uit onwetendheid, en totaal ongegrond is. Het kabinet is vast besloten, voor het parlement te verschijnen, en wij hebben zelfs goede redenen om te ge- looven dat het daar op de meerder heid van vóór de vacantie zal kunnen rekenen." Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Generaal Macdonald heeft volgens een Reuter-teiegram, 13 dezer tusschen Winburg en de Vetrivier een strijd macht van 700 of S00 Boeren met 3 ka nonnen den pas afgesneden. Hij maak te 33 wagens, 270 trekossen, 65,000 pa tronen en een groote hoeveelheid pro viand buit. De Boeren verbrandden nog 3 wagens, om te beletten dat die den Engelschen in handen vielen. De Ned. Zuid-Afrikaansche Spoor weg-Mij. is, naar door Reuter geseind wordt, officieel overgenomen door de militaire autoriteiten, CHINA.- 1500 Duïtschers waaronder een vcld- battarij, trokken onder generaal Von Hoepfner in zuidelijke richting. De plaats van bestemming wordt stilge houden, maar men zegt dat het doel der expeditie is, zich meester te maken van Siangh-Siang aan den spoorweg naar Pao-ting-foe, waar men veron derstelt dat een aantal Boksers zich ophouden. Generaal Linewitch maakte hekend, dat hij bevel ontving een deel der Rus sische strijdmacht uit Peking terug io trekken. In Galveston vordert men goed met het opruimen der puinhoopende za ken worden hervat. Stadsnieuws I-Iaarlem, 17 Sept. 1900. Schoolvergaderingen. De heer S. de Vries Sr., 1ste secre taris van den Bond van Ned. Ondex*- wijzers schrijft in het „Ilbld.", aan het adres van den heer X., hoofd eener volksschool, schrijver van 't stukje „Schoolvergaderingen." De heer Th. M. Ketelaar vermoedde, dat het bestuur der afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderw. u wel gaarne de gelegenheid zou verschaf fen, de beweringen door u in uw stukje geuit nader uit te weiken en toe te lichten. Da or ge uw naam niet onder dat artikeltje hebt geplaatst, hebben we de eer u door dezen uit te noodi- gen, het onderwerp: „Schoolvergade ringen" te willen inleiden in een bij eenkomst, toegankelijk voor allen, die tot 't onderwijs in nauwe betrekking staan en voor de pers. Indien een an dere formuleering van 't onderwerp door u gèwënscht wordt geacht, dan wil 't bestuur die gaarne van u overne men bepaling van den tijd der verga- de ringwordt aan u overgelaten. Mocht u huiten Amsterdam wonei^ dan zal 't ons een genoegen zijn, u reis* en verblijfkosten te vergoeden.. Naar wij vernemen zal Prof. C. P. Tiele niet kunnen optreden als eere voorzitter van de algemeene vergade ring van den Nederl. Protestanten* bond, omdat zijn geneesheer hem dat ontraden heeft. Een ooggetuige maakt ons opmerk zaam op een feit, dat Zondagochtend tusschen half acht en acht uur op het Spaarne bij de Waag voorviel. Zes of zeven sjouwerlui omringden.: een jongmensch van 18 of 19 jaar, ter-: wijl een hunner hem een dubbeltje trachtte af te persen, voorgevende dat hij dit den jongeling geleend had. De laatste van niets wetende, weigerde natuurlijk, maar de ander hield vol: en eerst toen hij zenuwachtig werd en; begon te huiien, lieten ze hem gaan.' 't Was natuurlijk om drank te doen,] zegt onze berichtgever en voegt er bij, dat het wel wenschelijk zou zijn als' daar in de buurt meer politie-toezichti was. Schouwburg. Voorman Henschel. De openingsvoorstelling van 'den. Schouwburg was wat het finan-i liëele gedeelte betreft, voor hetj nieuwe bestuur een beslist succes.. De schouwburg was goed bezet. Dit geldt niet alleen voor de ran gen, waarop de groote massa bij voorkeur zich nederzet, ook stal- les en parterre waren gevuld. De; zaal had een gezelligen aanblik alle aangebrachte decoratiën ge-i ven aan het geheel een glimp van] gezelligheid, de lichtende verf, ook het gasgloeilicht maken het ver-S blijf in den schouwburg aange-j naam. Eene verbetering is vooral] de entreé. Beide deuren open, af-! zonderlijke toegangen voor hou-i ders van besproken plaatsen en goede verlichting, brengen al da-j delijk die goede stemming te weeg,: die voor een schouwburgbezoek; gewenscht is. Eene versiering van groen en bloemen in do vestibule gaf aan het geheel iets feestelijks. Boven het keurige entreé, ge heel in overeenstemming met de fraai gerestaureerde zaal, waar voor in de eerste plaats aan de heeren A. M. Randoe en J. Mar tin een woord van hulde toekomt,- prijken de lettersS. P. Q. H., dat boteekentSinatus Populus Que Harlemensus (Voor den Se naat en liet Volk van Haarlem.) Over het stuk zelve willen wij ditmaal niet veel zeggen. Men kent reed's voldoende onze mee ning daaromtrent. Waar wij het stuk nog niet voor eene volksvoor stelling zagcV, waren wij nieuws gierig waar te nemen welken in druk „Voeriman Henschel" op Zon dagavond zou maken. Wij meenen wel dat velen getroffen waren door de dikwijls verschrikkelijke too- neelen, doch het medeleven in het geheel was minder dan wij ver wachtten; aan het slot was het ap* plaus zoo gering dat het gordijn Feuilleton. Rottum uit het Duitsch DOOR JUL. MAR?. 17) Hij ging naar haar toe, vatte hare handen en zag liaar vast in de oogen. Ik heb je voor tien jaar als een klein meisje achtergelaten, zei hij, en nu vind ik in de plaats daarvan eene vastberaden vrouw. Dat zul je eerst later op den rechten prijs kunnen stellen. Om jou te kunnen waardeeren, behoef ik niet eerst te wachten. Ik ben mei mijn oordeel over jou klaar. Nu echter eene vraag. Je hebt nog geen woord over Renaud gesproken. Hij kan al onze mooie plannen verijdelen. Hebben we dat cok te vreezen? Ja. Dan.loont het de moeite niet eens om er mee te beginnen. Hij is tegenover mij een zwak kind zonder wil, dat ik met de oogen kan leiden. Ik begrijp het. Hij is dus nog altijd ziekelijk, nog altijd nerveus? Je zult zelf kunnen beoordee- len, of hij een hinderpaal voor ons kan wezen. Herinner je al leen maar, dat hij vroeger reeds voor mij sidderde en mijne beve len onverwijld nakwam. Hij was reeds toen ziek. Thans is hij het nog meer, en wat ik ga besluiten, zal hij doen, wees daar zeker van. Hij zal tenminste geen tegenstand bieden de stumper! Ze glim lachte verachtelijk en voegde erbij: maar voor T overige, oordeel, daar komt hij juist aan. Inderdaad vernam men voetstap pen in de aangrenzende vertrekken en dadelijk daarop trad een man in het salon, een jonge man van onge veer dertig jaren, middelgroot van postuur en met eene bruine ge laatskleur, alsof hij in 't zuiden geboren was, oogen, haar en kne vel zwart. Renaud graaf d'AIberon had zachte trekken, zijn oogen ke ken vreesachtig rond, wat een be wijs mocht heeten van een zwak karakter, en in het voorhoofd zag men tal van rimpels, die hun ont staan hadden te danken aan zorg en rouw, misschien ook wel aan de ziekte. De beide mannen reikten elkaar de hand. Wees welkom in „Beuvron", Savinien, sprak Renaud met broe derlijke hartelijkheid, en blijf hier, zoolang je het goedvindt. Het spijt me maar, dat wij te arm zijn om je eene waardiger ontvangst te be reiden. We bezitten inderdaad slechts juist zooveel, zeide zijne zuster met een spotachtig lachje, om niet van honger te sterven. In den zomer gaat het nog. dan kan men eenige, dingen besparen. Men behoeft niet te stoken, en niets voor olie en pe troleum uitgeven. Maar 's winters moeten we schulden maken, die we dan met de spaarpenningen van den zomer betalen. Voor mijne kleeding geef ik geen cent uit, want de kleeren, die ik voor vijf jaar in Parijs droeg, verander ik voortdurend naar de behoefte. Het was Renaud blijkbaar zeer pijnlijk, dat hij zijne zuster op zoo danige wijze hoorde spreken, en, terwijl hij het hoofd op de borst liet zinken en er een floers vcor zijne oogen kwam, ging Helena voort Ik ben vijfentwintig jaar oud, ik ben mooi en had gehoopt een leven vol vreugde en genot te kun nen leiden, geëerd en bewonderd door iedereen. Renaud greep bij deze woorden de handen zijner zuster en riep Waarom spreek je op dien toon? Waarom wil je mij een ver wijt maken van onze treurige po sitie, die op mij even zwaar drukt als op jou? Ja, ik lijd daaronder dubbel: voor jou en voor mij. Ik wensch zelf niets vuriger dan jou gelukkig en gevierd te zien, zoo als jij dat om je jeugd en je schoon heid verdient. Hij kuste Helena en keerde zich tot zijn neef om met hem over diens reizen te spreken, toen Savinien, die, voor 't venster staande, de beide jonge meisjes achterna zag, plotseling zich van 't venster verwijderde. Daar is een ongeluk gebeurd, riep hij. Helena begreep dadelijk, dat hij van Margarete en Julie wilde spre ken. Renaud vroeg verschrikt. Wat zeg je? Alle drie snelden naar 't venster, waar ze zagen, dat er werkelijk iets ernstigs geschied moest zijn, want Julie had een luiden kreet ge slaakt, die Savinien's opmerkzaam heid had getrokken. Thans lag ze in de armen van een langen man, blijkbaar bewusteloos, en deze man liep met zijn last, door Margarete vergezeld, die het hoofd van de be- wustelooze steunde, op het huis aan. V/ie is die man? vroeg Savi nien zachtkens aan zijno nicht. Het is de oude Bringuetaille, een oom van vaderskant van Mar garete hij woont bij Richardier in „Landepereuse." Een grappige oude boer, die 't grootst mogelijke voordeel van den rijkdom zijns broeders trekt. Wat zou er gebeurd zijn? Dat zullen we dadelijk verne men, want ze komen immers in huis. Ilelene boog zich naar het oor! van haren neef en fluisterde hem toe Het toeval brengt ze tot ons.1 Een verstandig man weet van het] toeval te profiteeren. Ik zal mijn best doen om mij, een verstandig man te toonen. ant-' woordde Savinien glimlach tul. Daar de vensters van de parter re-verdieping openstonden, had Margarete den graaf d'AIberon ge zien, en terwijl zij op hem toesnel de, smeekte ze bleek en met ge vouwen handen Vlug, vlug. dokter! Red haar, red haar! Terzelfder tijd trad Brin guetaille met zijn kostbaren last het huis binnen. Hij liet Julie, die nog altoos bewusteloos was, in een- stoel glijden, terwijl Margareto in stomme ontzetting de handen wrong. Wat is er toch gebeurd? vroeg Renaud verschrikt. Nu vertelde Bringuetaille, dat Ilij met visschen bezig geweest was, toen hij opeens zijne 'dochter Julio' hevig had hcoren gillen. Hij sneida er heen en kwam nog juist bijtijds om haar in zijne armen op' te van gen, toen ze bewusteloos op den grond zou vallen. Het jonge meisje' was bij 't plukken van bloemen door eene adder in den pols gebe ten, en hij, Bringuetaille, had het

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1