slechts ïioodo nog- eenmaal naar hoven ging. Het spel was weer goed; me vrouw MannBouwmeester was prijzenswaardig sober, in tegen stelling van den heer Bouwmees- ,'sfcer, die het publiek trachtte te behagen met nu en dan eens eene krasse uitdrukking aan de toch al niet gekuischten tekst toe te voe gen. Na 'dc 'derde acte kwam 'de nieuwe directeur, de heer G. J. van Gasteren, ten tooneele en bood aan de beide grootste artis- tcn van Nederland bouqueticn en kransen aan als bewijs van hulde, 'dat de heropening van den schouw burg door hun spel gewijd werd.. Tot verwondering van het pu-! bliek waren er bij het einde van de voorstelling geen electrische trams aanwezig. Tramtarief. Dc directie van de Haarlemschë Tramweg-Maatschappij heeft een zeer belangrijk besluit genomen, door na melijk te bepalen dat van 1 October af, de vrachtprijs voor het geheele traject StationspleinHaarlemmerhout zal worden verlaagd tot 5 cents per per soon. Voor één stuiver zal men dus van het station rvaar de fontein in den Hout kunnen rijden. Reeds lang was de directie bezig hare tarieven te verlagen door de sec ties te verlengen, maar het sectie-stel sel voldeed haar zelf niet. Vandaar dat zij nu maar ineens den knoop doorge hakt en den vrachtprijs op vijf cents gebracht heeft. Deze kloeke maatregel verdient de sympathie van 't publiek, in den vorm van een zeer vermeerderend vervoer. Operette. Eenïgen tijd geleden berichtten wij, dat bier pogingen werden gedaan tot het opvoeren van een operette van wij len den heer Marlinus Schuil, geti teld Francheir.ont de Marskramer. Wij kunnen thans nadere bijzonder heden mededeelsn. Als directeur zal optreden de heer J. de Nobel, een ge mengd kcor van zestig personen is reeds ter beschikking en zal nog wor den uitgebreid. Een orkestje van 14 man zal accompagcec-ren. Omstreeks half Januari zal de opvoering in den schouwburg plaats hebben. Heeft zij succes, dan volgt wellicht eene volks voorstelling in de concertzaal der So- erteit Vereenigicg, tegen een entrée van tien cents. Reeds hebben verschillende ingeze tenen zich bereid verklaard, deel uit te maken van eene commissie, die de op voering zal helpen regelen, nl. de hoe ren J. J. Zecwoldt, A. C. Laano, rar. L. C. Kronenberg. Vincent Loosjes, mr. H. Pli. 't Kooft, J. C. Peereboom, H. D. Tjeenk Willink, P. H. Cr aan dijk en mr. A. F. Bijvoet. Binnenland. HAAGSCHE BHIEVÏN, De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaterdagmiddag, „gaande naast elk portier een lakei," de gewone zitting van de Staten-Gerseraa! gesloten in naam van Hare Majesteit de Konin gin. 1-Iet weder was mooi en van de gelegenheid om een koets met een roodeu statiebok te zien, met een paar dragonders er vóór en evenveel er ach- teT, is natuurlijk druk gebruik ge maakt door honderden Hagenaars die op Zaterdagmiddag 3 uur al niets meer te doen hebben. Dinsdag zullen da honderden tot duizenden aangroeien, wanneer de Koningin zelve zich in de beroemde „glazen koets" naar 's Lands vergader- .zaal begeeft, om de nieuwe zitting der Staten-Gcnerarvl te openen. De tijds omstandigheden dragen er toe bij dat deze plechtigheid ditmaal plaats heeft; met bijzondere voorzorgen ten aanzien van Hr. Ms. persoonlijke veiligheid. Zco zijn, om maar iets te noemen, de weinige kaarten die toegang verlee- nen lot een der tribunes van de Tweede Kamer ditmaal op naam gesteld en strikt persoonlijk. En dat zoowel de politie &5s de militaire macht groote sterkte zullen ontwikkelen, daarvan kan men zich verzekerd houden. Voor da journalisten, di? zich meestal op plaatsen begeven, waar de geheime politiedienaren het sterkst zijn verte genwoordigd, heeft de nieuwe hoofd commissaris een distinctief uitgedacht, bestaande in een verzilverde medaille van groot model, eigenlijk een doosje, waarin aan de eene zijde als medaillon bet portret van den houder, aan de andere zijde diens naam en functie, legitimatie alzoo, voorkomt Die maat regel is een goede, want de oude coupe file kon in ieders handen komen en 't is voor de pc-rs ook aangenaam ie we ten, dat dergelijke dingen slechts in lianden van bona fide journalisten zijn. De hoofdcommissaris heeft daar- door getoond der pers bet werk te wil- len vergemakkelijken. Hij is een man afschuwelijke monster met den voet den kop verbrijzeld. Wees kalm, juffrouw, zei Re- naud tot Margarete, ik zal de wonde dadelijk uitbranden en zorgen, dat het vergift zich niet verder ver spreiden kan. Dit zeggende, ging hij de kamer uit om de noodige instrumenten, chroomzuur en ver- bandstoffen le halen, en tegelijk trok Bringuetaille uit den zak zij ner blouse de doode adder, die hij op den grond wierp. Zij is immers dood, zei hij ge ruststellend. toen Helene verschrikt achteruit ging. Ik heb haar maar meegebracht, omdat ik hoorde zeg gen, dat men de wonde dadelijk kan genezen zonder dat er verder schadelijke gevolgen van komen, wanneer men den tot eene weeke massa gewreven kop erop legt. Onzin! bromde Savinien, ter wijl hij de- slang opmerkzaam be keek. Daarop greep hij haar plot seling beet en wierp haar door 't vensier in den kleinen vijver, wel ke zich daar bevond. Toen zei hij lllet is beter het dier te verwijde ren, want de jonge dame zal aan stort weer uit- hare onmacht ont- v.-aV an. als zo dan de slamr ziet.. van flinke maatregelen, al vallen die dan ook niet in den smaak van ieder een. Men heeft wel dat telefoon-ver haaltje gelezen; het is geen geheim, dat de heer Versteeg op deze wijze zijn onderhebbenden heeft afgeleerd on hebbelijk te wezen tegenover het pu bliek. Wie dat niet wil, moet maar voe len. Aux grands maux les grands re- mèdes denkt hij, volkomen terecht. Wij zonden wel wenschen, dat ons gemeentebestuur ook zoo over de din gen dacht. Maar als we de gemeente- begrooting' inzien en vinden, dat we 5 miilioen 7 ton zullen uit te geven heb ben, zonder dat uit de toelichting blijkt dat nu een der groote vraagstuk ken die sedert jaren hangen, een stap verder zijn gebracht, dan zijn we baast niet langer in staat onze gedul dige Haagsche zielen nog langer in lijdzaamheid te bewaren. Maar dan denken we alweder: het zal wel beter worden. Want we weten nu uit de eer ste resultaten der volkstelling dat onze goede stad ruim 206.000 zielen huis vest en dus aanspraak er on heeft het aantal gemeenteraadsleden"van 39 op 45 ie brengen. We honen zelfs, dat het nu zal worden niet alleen „hoe meer zielen, hoe meer vreugd," maar ook, hoe rneer zielen, hoe "meer energie. Niet dat het daaraan sommige eenlin gen onder onze vroede mannen zou ontbreken, noch ook aan lust en ijver om de zaken goed te behartigen. Wat zegt ge bijv. van raadsleden, die zic!^ tot recht begrip van de begrootingscij- fers laten voorlichten door een deskun dige in boekhouden? Als dat geen ijver Ï5- wat is het dan? Het zijn natuurlijk de jongeren die zoo iets doen. De ou deren kennen het klappen van de zweep en de trucs. Zco hebben we pas een interpellatie gehad met geen ander doel dan om den wethouder van openbare werken te doen verklaren, dat onze watermeters uitstekend zijn! Na is liet een feit. dat. ze dat niet zijn en heel gekke din gen aanwijzen. Maar tot zulke uit komsten van een interpellatie komt men als de interpellant en de geïnter pelleerde van te voren zijn overeenge komen, wat er zoo ongeveer gezegd zal worden, gelijk in dit geval toevallig, en onhandig, verklapt werd. Binnen de muren van een wethouderskamer kan men natuurlijk heel gemoedelijk fouten erkennen, maar in het openbaar is alles schitterend in orde. De Fran- schen noemen dat „spelen voor het schellinkje." In aansluiting aan deze uitdrukking zou ik nog wat kunnen zeggen van de Schcuwburgquaestie, nu ook de maat schappij, die de naast den schouwburg gelegen woning bezit, dit pand der ge meente te koop heeft aangeboden. Maar ik heb en mijn lezers denk ik ook vooreerst van dit vraagstuk ge noeg. Niet omdat, gelijk een spotter beweert, cp het Binnenhof thans de groote komedie begint. Noch ook om dat de bestaande vermakelijkheden de opening van het seizoen aankondigen, de Nederlandsche Opera bijv. met iets splinternieuws... Tannhauser! Maar als ik van komedie hoor, denk ik aan deu winter. En ofschoon de avonden al aardig beginnen te lengen, na een sehooneu dag als die van heden kan ik me moeilijk vereenigen met het denk beeld aan sneeuw en koude en hoo- ge steenkolen- en eokespmzen! H. A. GANÜS Jr. Nederland en Zuid-AMka, Het ,,U. D." heeft een hoofdartikel van prof. De Louter over „de taak van een kleinen Staat". De hoogleeraar meent, dat onze Regeering in haar taak is tekort geschoten. „Neutraliteit is niet identiek met apathie." „De strengste neutraliteit kon de Ned. Regeering niet verhinderen in den vorm van nota's verzoeken te lich ten tot de Engelsclie en haar goede diensten aan te bieden tot behoud of herstel van den vrede. Waar dit niet baten kon „had. de Ned. Regeering zich eveneens kunnen wenden tot andere mogendheden, orn gezamenlijk te doen wat zij alleen niet .vermocht, of ande ren te bewegen tot stappen, welke door deze met meer kans van slagen konden worden beproefd: Bovenal toen het ge zelschap der drie Roeren-afgevaardig den zich allereerst lot Nederland wendde en met vertrouwen een be scheiden verzoek tot de Regeering richtte, had deze, ondersteund door de verschillende staatkundige partijen in de Staten-Generaal, het oor mogen en moeten leenen aan de dringende smeek beden der verongelijkte en bedreigde Republieken. Eindelijk had de Neder landsche Regeering den plicht en het recht om terstond en rechtstreeks te protesteeren tegen maatregelen der Britsche Regeering, waardoor haar eigen onderdanen in hun rechten en belangen werden aangetastzooals bij willekeurige uitzetting van talrijke Ned. ambtenaren eener bijzondere Ned. maatschappijhij de gevangenneming van leden eener Ned. ambulance van liet Roode Kruisen hij verscheidene andere gelegenheden, waarbij Ned. on derdanen in persoon of goed benadeeld zijn." Be mogelijkheid erkennend, dal de Regeering bij een of meer dezer feiten zou ze erg schrikken. Dat is waar, gaf Bringuetaille toe. Overigens is er een zeer be kend middel om deze soort wonden te genezen, en als gc mij wilt toe staan het aan te wenden, sta .k er borg voor, dat de wonde geene ge volgen voor de juffrouw zal heb ben. Ach ja, smeekte Margarete. Doe datik bid u er om, meneer. Savinien knielde voor het jonge meisje neer, en eer men het kon verhinderen, eer men zelfs nog be greep, wat hij van plan was, had hij het polsgewricht der bewuste- looze gevat, het blanke, te ede re polsgewricht, waarop twee kleine roode puntjes de plaats aanwezen, waar de tanden der adder ingedron gen waren. Zijne lippen op de won de drukkend, begon hij weldra met alle kracht uit te zuigen. Men vernam een tweevoudige angstkreet. Van den eenen kant snelde Margarete op liem toe om hem tegen te houden en op 't zelf de oogenblik zei Helene Wat je 'daar doet, Savinien, is zeer mooi en verheven, maar toch eene nutielooze dwaasheid. gesproken cn gehandeld heeft, acht de schrijver dit niet waarschijnlijk,' om dat dan wel meer publiciteit aan haar maatregelen zou zijn gegeven. Zeker is ïntusschen het resultaat onbeteèke- nend, indien het al niet. geheel ont breekt. De hoogleeraar, die veel sympathie heeft voor deze Regeering, meent ech ter het stilzwijgen te moeten verbre ken, want „elke berusting heeft haar grenzen en stilzwijgen kan misdadig worden." Alles lijdelijk aanzien, ten einde aanstoot te vermijden, onheusch bescheid te voorkomen, noemt hij een politiek, voor eiken Staat verderfelijk. „De meening, dat men, om te kunnen spreken in den raad der volken, ook moet kunnen slaan, is een noodlottige dwaling." „Met zou naief zijn te ent- kennen, dat een krachtige arm in dienst des rechts nuttig en noodig kan wezen. Iets anders is het echter te be weren (leesontkennen) dat ook het. zwaard der gerechtigheid zonder het wereldlijk zwaard, gewicht in de schaal legt en invloed oefent, indien het onvervaard wordt gehanteerd." „Een Ned. Regeering, die in dezen rampzaligen krijg haar onmacht om gewapenderhand het om-echt tc bestrij den erkent, maar juist daarom met dc-s te meer nadink daartegen opkomt met de wapenen des geestes, cL w. z. van wetenschap, kennis en kfyakter. schenkt voldoening aan het kloppend nationaal geweten, wekt weerklank hij sterkere naburen, werkt eindelijk in liet duurzaam en waarachtig belang van Nederlands volksbestaan. „Wee den kleinen Staat die zich zwak geyoeit en laf gedraagt „Ec-re het kleine volk, dat groot weet te zijn in datgene, waarin een klein volk groot kan wezen „Om aldus te handelen, is vóór alles noodig- karakter. In de tweede plaats een diepe overtuiging dat Engeland onrecht pleegteen onrecht, dat geen heb- of heerschzueht kan bemantelen dat al het water der Britsche zeeën niet kan afwasschen. noch al het goud van Britsche kapitalen kan verguiden ja, dat zelfs de glans van Engeland's welvaart en beschaving met geen mat ter schijn kan verhelderen. „Ontbreekt het der Regeering aan karakter of aan overtuiging Aanbod onzer Rsgooriiig aan Paul Kruger. Men seint uit 's-Gravenhage: Naar wij vernemen heeft Earer Ma- jesteits regeering aan den Nederland- schen consul te Lourengo Marquez ge- telegraphcerd cm president.Krugcr aan te bieden hem aan boord van een Ne- derlandseh oorlogsschip naar Neder land over te brengen. Iïet antwoord van president Krugerwordt ingewacht De noodige maatregelen zijn genomen, zoodat een Nederlandsche oorlogsbo- dem binnen 5 a 6 dagen na aanneming van het aanbod te Lourengo Marquez kan zijn.. Ned. Bond van Gemeente- ambtenaren. Zaterdagmiddag hield de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren zijn j aar- li jksche algemeene vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam, waar prof. mr. NL W. F. Treub als spreker optrad over rijkspensioenen van ge meente ambtenaren. De bezwaren zijn van uitsluitend financieelen aard. De groote vraag is weer Wie zal dat be talen? Men benoemde een commissie, die een circulaire richtte tot de verschil lende gemeentebesturen, zeer voor zichtig en met heel veel slagen om den arm gesteld om de gemeenteraden te polsen. Slechts een vierde der gemeentebe sturen antwoordde en van de 340 inge komen antwoorden waren er slechts 180 waarin werd gezegd, dat men het verleenen van medewerking wel in overweging wilde nemen. Een bangmaker deed de vraag of de autonomie der gemeenten daaraoor gecn gevaar kon loepen. Die vraag beantwoordde spr. ont kennend hoe dat mogelijk was, zou hij zich niet kunnen voorstellen. I-Iet oprichten van pensioenfondsen buiten den Staat om werd cloor spr. ontraden, omdat daardoor de aan dacht van de zaak slechts zou worden afgeleid, onverschillig of de fondsen coöperatief zouden zijn of niet. Sommige gemeenten, b. v. Amster dam, zouden zich misschien 'opponee- ren tegen rijksregeling, zeide spr. iro nisch, omdat dat desorganiseerend zou werken op de gemeentelijke pensioen fondsen, die volgens de betrokken ge meenteraden nu eenmaal o 1 zoo goed in orde zijn. In hoever de oplossing der pcnsicen- quaestie mogelijk is, werd door de Vereeniging voor gemeentebelangen alweer in zeer voorzichtige bewoordin gen aangegeven. En de quaestie is vol gens spr. toch zoo eenvoudig dat de vraag of oplossing dezer quaestie mo gelijk is geen vraag is. De ambtenaren moeten niet zoo bescheiden blijven. Be wane mijn broeder zou heel spoe dig hulp verleend hebben. Maar, meneer miin beste meneerMeer kon Margarete niet zeggen. Ze snikte. Savinien echter stond op, ging naar het venster en maakte zijn mond leeg, waarop hij, zonder dat zijne trekken angst of vrees verrieden, eene buiging maakte voor Margarete en zeide U heeft uwe bloedverwante zeker zeer lief, juffrouw O ja 1 Als zij sterft, sterf ik met haar, want ik heb haar lief als eene zuster I Wees volkomen gerust, 'de arm zal nauwelijks opzwellen, en de jonge dame zal zich in 't ge heel niet onwel gevoelen. Margarete klemde zijne handen in de hare en zei Maar, meneer, hoe zal ik u voor uwen heldenmoed kunnen danken Heel eenvoudig, "door er niet meer aan te denken en niet meer over do zaak te spreken. Thans kwam de dokter weer binnen en toen hij vernam, wat er gebeurd was, zei hij Dat is alles heel mooi cn. goed, maar ie hebt je zonder noodzaak gemeenten moeten verplicht worden- zich aan te sluiten bij het Rijks-pen sioenfonds. Om tot een pensioenregeling te ko men zal moeten worden bijgedragen door de ambtenaren, op de traktemen ten worden gekort, anders zouden de financieelc bezwaren zoowel voor den Staat als voor de gemeenten te mach tig zijn. En wat doet de Regeering nu Zij legt de lasten, die de gevolgen van de pensioenregeling zijn, eenvoudig uit sluitend op dc gemeente. Deze Regeering toonde overigens wel heel andere lasten op den Staat te leggen, toen zij in het nauw gebracht was, en de ongevallenwet nog de on gevallenwet was. Wat doet de minister om de gemeen tebesturen tot hun plicht te brengen, vraagt spreker. Hij tracht de zaak op de lange baan te schuiven hij heeft het te druk met de pensionneering van de onderwijzers. En als de minister klaar is met de onderwijzers, dan kan hij beschikken over meer gegevens. Waarom nog meer gegevens noodig zijn. begrijpt spreker, die toch ook wel verstand heeft van pensioenzaken, niet. Het eenige middel om de zaak te be spoedigen zou zijn een werkstaking der gemeente-ambtenaren. En dat zou nog zoo onuitvoerbaar niet zijn. Spr. prees agitatie en organisatie aan. Besloten werd dat de bond zich bij adrps zou wenden tot de Regeering en tot de leden van de Tweede Kamer met het verzoek, dat deze zoo noodig gebruik zouden maken van hun recht van initiatief door voorstellen te doen, die kunnen leiden tot Rijkspension- neering van gemeente-ambtenaren en lot verzorging van hun weduwen en weezen en ten slotte om aan het hoofd bestuur op te dragen de groote gedach ten om één bond te stichten van alle gemeente-ambtenaren tot werkelijk heid le brengen en te dien opzichte nadere voorstellen voor te bereiden. Bij acclamatie werd in dien geest besloten. Staande de vergadering werd prof. Treub tot eerelid van derT Bond beyoemd. Deze zeide deze benoeming met te meer genoegen te aanvaarden, omdat hij op een gemeentesecretarie zijn loopbaan was begonnen. Lij k verbranding. Te Leiden vergaderde Zaterdag on der voorzitterschap van den heer J. M. Pijnacker Hordijk de Vereeniging voor Lijkverbranding. Zij werd bijgewoond door het cerelid dr. Oscar Sicdek uit Weenen._Het saldo over het 'jaar 1899 acl 261.59 is gestort in het fonds voor lijkovens. terwijl f 200 is gesteld ter beschikking van liet dageiijkscïi be stuur tot het verleenen van tegemoet komingen in de kosten van het vervoer van lijken. De rekening van het fonds voor lijkovens wijst aan 10,012 in ontvang en f 10,600 in uitgaaf, die van 't fonds voor lijkverbranding f 7771 in ontvang en f 6771 in uitgaaf. De be grooting is vastgesteld op f 325 in ont vang en uitgaaf. In 't hoofdbestuur werden gekozen als Haagsche leden de heeren M. Ilij- mans van Waden o ij en en dr. Ph. IL van Lissa en herkozen als leden van' elders de heeren dr. A. Pekelharing, A. H. Gerhard, mr. A. C. van Blom- mestein en M. J. van Duyl. Als plaats waar in 1901 de algemeene vergadering zal worden gehouden, wordt aan het hoofdbestuur overgela ten Dordrecht of Middelburg aan te wijzen. Tot algemeen secretaris van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, is benoemd de heer W. C. van Haeften, te Utrecht. Het Centraal-Bureau van den Volks hond wordt gevestigd in Utrecht. Kieswet. De Min. van Biimenl. Zaken heeft zijn Memorie van Antw. op het voorl. versl. der Tweede Kamer ingezonden en de tegen de novelle zoowel uit poli-! tiek als uit technisch oogpunt geop perde bedenkingen beantwoord. De Min. blijft op het standpunt staan, dat principieele wijzigingen thans niet aan de orde zijn cn gaat dus beschou wingen over algemeen en huismans kiesrecht alsmede kiesplicht en even redige vertegenwoordiging (nota van Gilse) tamelijk stilzwijgend voorbij, ziet althans niet het nut er van in om daarover in discussie te treden. In voering van stemmachmes is lo. te kostbaar en 2o. is het een bezwaar, dat zij op den stemdag onklaar kun nen worden. De redactie van enkele artikelen is in verband met sommige opmerkingen verduidelijkt, aange vuld of gewijzigd. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De van uitkeering uit de stakingskas verstoken diamantbewerkers te Am sterdam hebben in een manifest hunne aan een groot gevaar blootgesteld. Toch zal ik voor de zekerheid onze bekoorlijke patiënte onder behan deling nemen, en dan kom jij aan de beurt, Savinien. Met eene vlugge, zekere snede had hij de beide met bloed bc- loopen sporen der slangetanden tot eene enkele kleine wonde ver- eenigd en nu drukte bij met vrij groote kracht op het polsgewricht, om het bloed en het vergif, dat er mogelijk nog achtergebleven kon zijn, te verwijderen, waarop hij eenige droppels chroomzuur in de wonde goot en eene inspuiting be werkstelligde. liet zuur veroor zaakte eene hevige, brandende pijn, en daardGor kwam Julie weer, tot bewustzijn. Renaud wist, hoe teer ze van lichaamsgestel was, en om haar gerust te stellen, haastte hij zich te zeggen Li bevindt zich niet alleen volkomen buiten gevaar, juffrouw, maar zult ook, dank zij der offer vaardigheid en zelfverloochening van mijn neef Savinien, niet eens het bed behoeven te houden. Margarete bracht haar met het voorgevallene op de hoogte. houding verdedigd tegenover hunne kameraden in het vak, die tijdens de staking wèl uitkeering hebbhen geno ten. Zij treden nu uit den Bond en gaan eene nieuwe vereeniging stichten, zich voornemende daaraan niet te verbin den coöperatieve ondernemingen, zie kenfondsen en dergelijke, evenmin zich met politiek in te laten, maar hunne vereeniging eenig en alleen le doen strekken tot behartiging der vakbelan gen. De leiders dezer nieuwe organisa tie hebben voorhands een honderd vak- genooten om zich vereenigd. ïntusschen wordt het, einde der sta king in cleze week verwacht. Een poging bij de directie der stroo-, cartonfabriek te Leeuwarden door den wethouder Troelstra, de raadsleden Oosterhoff en Van Eysinga gedaan om het geschil uer uitgeslclenen en stakers vriendelijk te beëindigen, is vruchte loos gebleven. Door verschillende vak- en werk liedenverenigingen was gister middag te 12 uur te Utrecht eene meeting belegd ten gunste van be palingen in de bestekken der ge-' meente betreffende minimunloon en majamun-arbeidsduur. Als spre- kers zouden optreden dc heeren dr% H. Gorter, Goedhard en P. L. Tak. Alleen de laatste was ver schenen. terwijl in plaats van de andere heeren Eicheisheim optrad. De opkomst was dunnetjes. Het. uur en de dag waren slecht geko zen, wat te meer te bejammeren is, omdat de Raad allicht naar zulk een vergadering de belangstel ling der arbeiders zal afmeten. Slechts enkele raadsleden waren aanwezig, anderen hadden wegens den Zondag bericht van verhinde ring gezonden. BUITENLAND. De werkstaking in de Belgische glas blazerijen durt nog altijd voort, zonder dat eenig uitzicht op verzoening be staat. Eeïde partijen blijven op baar stuk staan en de werklieden hebben dezer dagen bijna eenparig gestemd tegen een voorstel om met de patroons in mondeling of schriftelijk overleg te treden. Zij hebben een ruime weer- standskas en rekenen op de hulp van hun buiteniandsche kameraden. Uit Amerika is hun die reeds toegezegd, maar tevens bericht dat zij niet naai de nieuwe wereld moeten komen, waar geen werk voor hen zou zijn te vinden. Velen zien ir.Beigië de zaak zeer ernstig: inmen vreest dat de inlandsche glas-) nijverheid voorgoed geknakt zal wor-1 den. Van de zijde der werklieden wor den echter pogingen in het werk ge steld om een of meer coöperatieve glas- blazerijen op te richten. De groote Amerikaansche werk staking in het anthracietkolenge- bied begon Zondag, maar het aan tal werkstakers kan eerst later worden opgegeven. De mijnen wor den beschermd met prikkeldraad en door detectives die door de eigenaars in dienst zijn genomen.. Te Algiers is eene werkstaking uit gebroken onder de kolendragers. De stakers trachtten door geweld te be letten, dat de in de haven liggende sche pen werden geladen. Een standje tus- sch'en politie en stakers was er het gevolg van. Twee agenten zijn daarbij licht gewond. De secretaris-generaal- van de prefectuur, die den afwezigen prefect vervangt, heeft zich toen ge noodzaakt gezien, aan -denbuvgemees- ter van Algiers het beleid over de ge meentelij kepolitie te ontnemen. Max Régis, die juist uit Marseille te Al giers was teruggekeerd, heeft telegra fisch daartegen bij den minister van buiteniandsche zaken geprotesteerd. Sport en Wedstrijden. Cordang* wint. Men schrijft ons uit Parijs Zaterdag begon op de baan te Vincennes de groote jaarlijksche 24 uurs wedstrijd genaamd de „Bol d'Or." Van de twaalf deelnemers kwa men enkel Walters (Engel.), Mul ler (Ital.), Frédérïck (Zwiiserl.), Robl (Duitsehl.), Cordang (Holl.). benevens Fcureau, Const. Huret, Garin, Ghevallier en Oliver uit. Huret was sterk favoriet, maar had allerlei ongelukken, zoodal hij den strijd opgaf. Ofschoon Cor dang goed wordt geholpen door de tandems gebroeders Mulder, Dieble-Van der Tuiin en Van der KnoopSchmidt, is hij spoe dig een paar ronden achter en stapt na drie kwartier af om eerst een 15 minuten later weer op de baan te verschijnen. Ach, meneer, sprak Julie, heelemaal van streek, tot Savinien. wat ik u ook zou zeggen om u tc bedanken, het zou toch niet vol doende zijn om uitdrukking te geven aan mijne bewondering en mijne dankbaarheid. Maar mijn oom zal u zei? bedanken en zijne vreugde zal u tot maatstaf kunnen zijn voor uwen heldenmoed. Thans legde de dokter een ver band, en Julie, blijkbaar gerust gesteld, was zeer verbaasd, dat ze geenerlei pijn, maar alleen wat brand gevoelde. De arm was niet. opgezwollen en nauwelijks wat rood geworden. Zij stond op, en terwijl ze rilde bij do herinnering aan bet gebeurde-,zei ze Dat vreesêlüke dier 1 Ik zal nooit weer bloemen durven pluk ken I Hebt ge baar niet gedood? vroeg de dokter aan haren metge zel. O zeker, antwoordde Bringue taille. Ik verbrijzelde het ondier den kop, juist toen het onder een steen wilde kruipen. Ziit ge zeker, dat het eene adder was Natuurlijk, meneer de graai, Door Buret's vrijgekomen gang-I making wordt hij spoedig weer. bijgehaald, hij loopt de andere voorbij, ook Walters, die aan het' hoofd rijdt. Na bet 23ste uur brak de ket ting van de triplette, die Cordang geleidde, hetgeen onzen kranigen! Hollander echter niet ontmoedig de, want onvermoeid ging hij: voort. Hij bad echter 't ongeluk te vallen, doch hoewel aan knieën cn buik gewond, besteeg hij tocli weer z'n wiel en geleid door de triplette Caboillot-Hurret-Stein reed hij door. Bij het eind van den wedstrijd moedigde het publiek Cordang's mededingers, door hoera's aan hetgeen echter niet kon beletten dat onze landgenoot nummer éen werd. Met luid gejuich werd de over winnaar, wiens houding schitte rend werd genoemd, bc-grcc-t. Hij won den wedstrijd, afleg gende 956 km. 77S m. doch bleef: daarmede 73 km. onder hetgeen*' hij in den Haag deed. Tweede was Robl (Duilscher) met 894 km. 778 m., derde Garin met 890 km. 275 m., vierde Frédé- rick met S72 km. 775 m., vijf do Foureau met 829 km. 275 m., d. i. evenveel als Walters, die het volg nummer 6 ontvangt. Nederland staat in 1900 door de beide over winningen van Meijer? cn Cor dang aan de spits van de weréid- wielersport. Letteren en Kunst. Bij de firma W. J. Thieme Cie. te Zutphen zullen eerstdaags verschij nen een werk over de fraaie handwer ken en wel hoofdzakelijk over het wit-, zijde- en goudbovduren, naar het Duitsch van mej. II. A. Krooneman en met éen aanbeveling van mej. J. D. Top, directrice der Industrieschool te Arnhem. Het zal eene handleiding hoofdzakelijk bij de studie voor liet examen zijn. Verder in de bekende populair-wetenschappelijke bibliotheek ..Dc Natuur en hare Wonderen" prof. dr. F. Richarz, „De nieuwste Ontdek kingen op het gebied der Electriciteif.", met 92 afbeeldingen, bewerkt door W, Niermeijer, technoloog. Gemengd Nieuws. Weer een ramp. Een tweede cycloon heeft on heil gebracht over do midden sta ten van Amerika en Nieuw Enge land. Er moeten weer schepen ver-' gaan zijn. De laatste berichten uit Galves ton brengen het getal duoden op 8000. Een duizendtal lijken is ver brand om het uitbreken van epide-, mieën tegen te gaan. Negentig ne gers, die zich hadden schuldig ge maakt aan het uitschudden van dooden, zijn gefusilleerd. Van de batterij artillerie, die in het fort San-Jacinto lag, zijn :20.' man omgekomen. Een ongelukkig theater directeur. Het „Berl. Tageblatt" publieeêrt1 een verzoek om steun voor een tlse-< ater-directeur, Oswald Harnier, wiens gansclie theater te Zoppot in' den nacht van 7 op 8 Sept. ver brandde. De theater-bibliotheek,' groot 2000 banden en 131 werken over_ litteratuur en kunst bekoort' tot zijn eigen bibliotheek, 10 groote kisten costuums, wapens, helmen,' decoraties, en verdere requisiten, benevens 30 costuums zijner vrouw en de garderobe van hem zelf en- van zijn kinderen zijn verbrand. Ongeluk bij don arbeid. Twee arbeiders te Besancon zijn van een drie meter lioogen steiger afgeval-, len. Een hunner brak beide beenen, de* ander kwam er ongedeerd af. In een zijslop van de Eikeboomstraat in Brussel zakte de buitenmuur van een huis van drie verdiepingen, waar aan gebouwd werd, in elkaar en sleep te eenige werklui, metselaars en tim merlui, mee in zijn val. Zes werden min of meer ernstig gekwetst uit het! puin te voorschijn. Do pest en de ratten. We lezen in „Eigen Haard": „Nature" van 19 Juli geeft een paar treffende voorbeelden van het verband dat meer en meer blijkt te bestaan, tusschen een bepaalde ziekte onder! antwoordde de dappere. Ik had haar zelfs meegenomen, omdat ik hoorde zeggen, dat wanneer meni baren kop tot brij heeft gewre ven....... Laat mij haar eens zien, viel Renaud hem lachend in de rede. Meneer uw neef heeft haar; door 't venster in den vijver gej worpen. Waarom? Savinien vertelde hem, waarom hij dat had gedaan. Je hebt heel goed gedaan, zei; Renaud goedkeurend. Julie had zijne woorden ge-j hoord, bedankte den jongen maiï nogmaals en zeide toen -- lk gevoel mij thans sterk ge-- neeg orn naar. huis te gaan. Zal ik je dragen, kleintje? vroeg Bringuetaille. Neen, vadertje, ik dank u. Margareic zal mij den arm geveiu als ik mij een weinig zwak mochf gevoelen. Met deze woorden namen'de jonge meisjes afscheid. Bringue taille schudde Renaud en Savin ie» krachtig de hand en maakte eens buiging voor Helene. I Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2