NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Be sclmM van den Geneesheer. 18e Jaargang. Zaterdag 22 September 1900. No. 5280 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden. 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. t r.t* 1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN: Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Grooto letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc.} Parijs 31bi* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 22 Sept. bevat o. a.Lord Roberts dry ft de Boeren terug naar Koinati- poort en noemt dat liet eind! Dnitscbland's nieuwe voorstel in zake China, De Duitsehe socialis tendag, Het Algemeen Secretariaat te Haarlem, De gem.-begrooting, Parlementaire Praatjes. De moord te koewacht. Luit. C. J. Asselbergs. Adves-tentiëii VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe- ze genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor het Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing, dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon neerd, wordt hierbij verzonden no. 39 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: Voorzichtig. Grootmoedertje. Wie zal de erfgename zijn. Vogeltjes. Meisjes en bloemen. De bekeerde Laarzenknecht.. Allerlek Kraakamandelen. RaadseL Antwoord op het RaadseL Het hertenkamp. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per drie maanden is Slechts 50 Cents.) Politiek Overzicht. De Engelsche bladen schijnen het aanbod der Nederlandsche regeering aan president Kruger nog al kalmpjes op te nemen. Alleen de „Standard" valt ons hard door te beweren dat het aanbod even uittartend als on beschaamd is. De oorlog is nu officieel uitgemaakt door lord Roberts op papier althans. De Britsche opperbevelhebber seinde uit Nelspruit dat de Boeren, ter sterkte van 3000 man naar Komatipoort zijn teruggetrokken. Zevenhonderd van hen zijn de Portugeesche grens overge gaan, de overigen hebben zich ver strooid, nadat ze de Lange Toms en de veldkanonnen hebben vernield. Volgens een later bericht hebben die 3000 Boeren een stelling ingenomen op de heuvels, die Komatipoort beheer- schen, onder bevel der generaals Pie- naars en Coetzé. Hoe lord Roberts al deze bijzonder heden weet is nog een raadsel en zal het wel altijd blijven, maar zelfs al nemen we aan dat ze waar zijn dan is zijn conclusie dat vap het Boerenleger niets meer is overgebleven wel een weinig optimistisch. De 2300 „overi gen" kunnen zich zeer geschikt weder vereenigen, waar zij dit het meest ge- wenscht achten en zijn voorzeker slechts daartoe uiteengegaan naar de wijze van krijgvoeren den Boeren eigen. Verder is in het Boschveld ten Noorden van Lijdenburg de hoofd macht van commandant-generaal Bo tha, die misschien wel de meeste ka nonnen bij zich heeft. Dan op ore er en in het Westen van de Zuid-Afrikaan- sche Republiek, tot zelfs bij Johannes burg, afdeelingen van het Boerenleger, hebben de Vrij staters weer van zich doen spreken in het Noordwesten van hun land en moest generaal Macdo- nald nog onlangs den Boeren slag le veren aan de Vetrivier ten Zuiden van Winburg. Ook zïin de door de Engel- schen ontruimde plaatsen in het Oos ten van den Vrijstaat, die door de Boe ren opnieuw zijn bezet, nog niet her overd. Maar dat alles hindert lord Ro berts niet kortweg to verklarenDe oorlog is uit. Van het Boerenleger is niets meer overgebleven dan een paar stroopende benden. Wat die paar stroopende benden zul len uitrichten zal de toekomst leeren. Maar wat ze ook zullen doen, lord Ro berts zegt„De oorlog is uit", om te kunnen verklaren „De opstand be gint." De oorlog blijft nog steeds in Enge land, in verband met de verkiezingen het centrum van aller gedachten, het centrum, waaromheen het gansche Engelsche politieke leven zich concen treert Heel helder merkte „Daily Mail" op De ministerieele partij heeft lei ders, die gevolgd en gehoorzaamd wor den, maar de oppositie geh'jkt op een ongeorganiseerd leger met niets dan generaals. Een gedeelte van de libe rale partij blijft de Zuid-Afrilcaansche veroverings-politiek als noodwendig en onvermijdelijk erkennen, terwijl een ander gedeelte zich hardnekkig daartegen verzet, en Alfred Millner onmiddellijk uit de Kaapkolonie zou willen terugroepen. De regeering van Z. M. de Keizer van Duitschland slaat gewoonlijk een lager toontje aan dan Z. M. zelf. Z. M. zooals we ons herinneren deed nogal lawaaie rig over den „ijzeren vuist," als een Chinees 't waagt een Duitscher scheel aan te kijken", „geen pardon ge ven" enz., doch de regeering is vrij wat gematigder in een nota aan de Duit sehe gezanten te Londen, Parijs, Pe tersburg, Rome, Washington, We enen en Tokio gezonden. Daarin wordt o. a. gezegd, dat als eerste voorwaarde voor diplomatieke onderhandelingen met de Chineesche regeering wordt be schouwd de uitlevering van de eigen lijke aanleggers van de schendingen van 't volkenrecht. En verder„De Regeering van Z. M. gelooft op de eenstemmigheid van alle kabinetten op dit punt te kunnen reke nen, want onverschilligheid tegenover de gedachte .eener rechtmatige boete zou gelijk staan met onverschilligheid tegenover een herhaling van de mis daad. „De Regeering van Z. M. de Keizer stelt derhave aan de betrokken Kabi netten voor, hunnen vertegenwoordi gers te Peking te yerzoclcen de leiden de Chineesche persoonlijkheden aan te wijzen, over wier schuld bij het aan leggen of uitvoeren der misdaden geen twijfel bestaat." Vrij algemeen wordt dit standpunt van Duitschland door de openbare meening in de verschillende landen als volkomen juist gekenmerkt. De Fransche pers prijst den gema tigden toon van de nota, en consta teert met voldoening, dat eindelijk een gezonden grondslag voor de onderhan delingen is gevonden. Deze Duitsehe nota brengt methode in de behande ling der zaken. De Engelsche bladen brengen een nota van lord Salisbury in herinne ring, waarin eveneens wordt gezegd dat niets de mogendheden zal afbren gen van hun onherroepelijk voorne men hen, die voor de begane misdaden verantwoordelijk zijn, te straffen. Die nota was in volkomen harmonie met de. circulaire der Duitsehe regeering, en zooals de „Standard" zegt: „De houding van Duitschland moet daarom door het Engelsche volk gebillijkt wor den. Wij mogen onze hand niet van China aftrekken voordat de straf vol trokken is." Op denzelfden toon spre ken de overige Engelsche bladen. Het is bijna onnoodig te melden, dat de pers in Oostenrijk en Italië de ziens wijze van Duitschland volkomen goed keurt, en hij haar regeeringen aan dringt op aanneming van Duitsch- land's voorstel. Voor Rusland bestaat vrees. De Ma- tin wijst er op, dat de Russische regee ring steeds neiging getoond heeft, zelfs de hoofdschuldigen zacht te behande len. En de Ver. Staten hebben zich onge neigd betoond, 't Duitsehe voorstel te steunen. Zooals door Reuter uit Was hington wordt geseind, is in een bij eenkomst op het Witte Huis besloten, afwijzend te antwoorden op de Duit sehe circulaire. Buitenlandsch Nieuws Duitsehe soeialisteudag. Na lange redevoeringen van Singer en Müller zijn op den te Mainz gehou den partijdag besluiten aangenomen, waarin de koloniale en Chineesche po litiek wordt afgekeurd, als zijnde ge vaarlijk en verwerpelijk cn een uit vloeisel van kapitalistische winzucht en militaire chauvinistische roemzucht en de gewelddadige onderdrukking van de Zuid-Afrikaansche Republiek wordt gegispt. De Keizer, met zijn „wraakzuchtige en Hunnen-politiek" en „persoonlijk bewind," moest meni ge veer laten, en de „khaki-patriotten," Duitsehe en andere, moesten het even zeer ontgelden. Voorts is aangenomen het besluit, den len Mei als wereldrustdag van de werklieden in 1901 weer zooveel mo gelijk te vieren, en een besluit omtrent de stcenkolenduurte, waarin aan de vertegenwoordigers van de partij in den Rijksdag en in landdagen wordt opgedragen, de exploitatie van het Duitsehe volk door de mijneigenaars en hun agenten ter sprake te brengen, terwijl verder het vraagstuk op de agenda voor de volgende partijverga dering wordt gezet en de pers van de partij bevel krijgt krachtiger dan tot dusver aan te dringen op naasting van de kolenmijnen door den staat. Tevens werd o.a. de wensch uitge sproken dat het artikel van het straf wetboek over majesteitsschennis zal worden ingetrokken. De bekende Ber- lijnsche afgevaardigde Singer lichtte de noodzakelijkheid ervan op niet on aardige wijze toe. „De socialisten," zeide hij, „zijn wel de laatsten om den vorst het recht te ontzeggen zijn per soonlijke meening over alle openbare aangelegenheden te uiten. Maar dan is het ook noodig op zulk een rede, die buiten schuld van den redenaar on juist kan zijn weergegeven, te ant woorden. De sociaal-democraten ne men bovendien volstrekt niet aan, dat volgens de grondwet de ministers voor redevoeringen van den keizer verant woordelijk zijn. Als hij (Singer) den keizer goed kent, dan verlangt deze ook geenszins zich achter zijn minis ters te verschuilen, maar neemt hij zelf de verantwoordelijkheid voor zijn redevoeringen op zich. De natie moet dan ook het recht hebben die vrij en openlijk te beantwoorden, en dat is on mogelijk zoolang het artikel over ma jesteitsschennis niet wordt gewijzigd." Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Naar de „Daily Mail" uit Lourengo Marquez verneemt, wappert boven het huis van consul Pott nog altijd de vlag van de Zuid-Afrikaansche Republiek en van Oranje Vrijstaat. Kruger heeft bij de banken aldaar anderhalf milli- oen pond sterling goudswaarde in be waring gegeven. Midderwijl lijden tal van vrouwen en kinderen van Boeren te Lourengo Marquez honger, zegt de correspondent, medelijdende Boeren staan sommigen bij, maar de Boeren- regeeriugen doen niets. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te Lourengo Mar quez loochent de Portugeesche gouver neur de komst van Steyn. Een Engelschman, de eigenaar van houtwerven met 2 1/2 millioen kubie ke yards hout, heeft aan den Engel sehen consul kennis gegeven dat er een samenspanning bestaat om de wer ven te verwoesten, ten einde de Engel- schen te beletten bet daar opgeslagen hout te gebruiken tot tijdelijk herstel van de vernielde spoorbruggen. De houtwerven worden daarom bijzonder streng bewaakt. De correspondent vertelt dat hij Kruger onder bewaking in zijn gelief- koosden hoek van de veranda in het huis van den gouverneur zag zitten. Zijn gelaat was diep gebogen over den familiebijbel, dien hij met beide han den vasthield, terwijl zijn lijfarts en de gouverneur in de veranda op- en neerliepen. Naar de „Daily Telegraph" uit Kaap stad verneemt,vindt de beruchte rechts kundige raadgever Farrelly, dat de Engelsche regeer in g het recht heeft, beslag te leggen op bet goud en het ar chief van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek dat te Loureugo Marquez aanwe zig is, omdat ze niet Kruger's persoon lijk eigendom zijn. Men zegt dat de Engelsche regeering vóór Kruger's vertrek Farrelly's raad zal opvolgen. CHINA. Aan de „Times" wordt van 18 Sept. it Shanghai geseind, dat de Engel sche gezant te Tokio, Sir Ernest Ma son Satow, naai- Peking vertrekken zal ter vervanging van Sir Claude Mac- Donald, die naar Tokio is overge plaatst. De verbonden troepen vielen Don derdag, bij het aanbreken van den dag de forten bij Peitang aan. Een hevig geschutvuur duurt nog steeds voort. De Chiqeesche gezant te Londen, Lo- Fen-Gloe heeft een telegram ontvan gen uit China, meldende dat een kei zerlijk besluit is uitgevaardigd, met last de Boksers uit te roeien. De vreemde zendelingen te Pao-ting- foe en Tsjing-ting-foe zijn op last van den waarnemenden onderkoning van Tsji-li onder geleide overgebracht en overgegeven aan de zorgen van de commandanten der verbonden troepen te Tsjang-tsin-tien en Loe-Kou-tsjiau. Volgens de Deutsche Reichspost, een Stuttgarter blad, heeft de straf expeditie van kapitein von Besser in Kameroen ernstige geweldadig"- heden gepleegd. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung meldt- dat men in Berlijn uit de officieele berich ten daar niets van afweet; wel is onlangs uit Kameroen bericht ont vangen dat kapitein von Besser door de ngouverneur-plaatsvervan- ger van de bezitting afgezet is. „Onderzoek is dus onvermijdelijk, en het zal zich moeten uitstrekken over de geheele houding van kapi tein von Besser tijdens de nog niet afgeloopen expeditie, opdat over de ten laste gelegde geweldadighe- den het noodige licht wordt ver spreid." De instructie tegen Salsou, die den aanslag op den Sjah heeft gs pleegd, is gesloten. De geneeshee- ren verklaren hem ten volle verant woordelijk voor zijn daden. Hij zal dus terechtstaan wegens po ging tot moord met voorbedachten rade, misdrijf waar de doodstraf op staat. De Franschen ondervinden weer moeilijkheden in de Algiersche Sa hara. Tweemaal heeft een vendel vergeefs beproefd het versterkte Sahe-a-Metarfa te nemen en vol gens de laatste geruchten was men bevreesd, dat de Berbers op hunne beurt de geringe Fransche troepen macht te Timmimoen waren gaan verontrusten. Stadsnieuws Haarlem, 21 Sept. 1900. Algemeen Secretariaat te Haarlem. FeniUeton. Roman uit het Duitsch DOOE JUL. MARY". SSL) Maar Savinien ging met een droevig glimlachje voort Nu ziet u zelf wel in, dat ik vertrekken moet. Tusschen mij en uwe dochter bestaat zoo'n groote afstand, dat ik niet eens aan haar mag denken Ik zou mij al te veel zielslijden op den hals halen, wan neer ik hier bleef, waar ik haar vroeger of later zou moeten zien als de echtgenoote van een ander, die het bezit van zulk eenen schat alleen te danken had aan de om standigheid, dat hij rijk is En dat zou mij onverdragelijk zijn, mijn hooggeschatte vriend. Mijn beste Savinien, sprak Richardier thans, ik moet beken nen. dat uwe onthullingen mij Men schrijft ons Nu er ook hier ter stede stemmen op gaan om het algemeen Secretariaat te reorganiseeren, komt 1 t mij niet on dienstig voor om deze kwestie zooals ze zich hier voordoet onder de oogen der betrokken arheiders te brengen... Ofschoon de naam feitelijk niets ter za ke doet, komt het mij toch gewenscht voor, dat, wanneer de naam secreta riaat moet zijn, er dan toch het woord arbeiders wel bij mag, want, zoo als het nu luidt, drukt het niets uit. Het zoude dan volgens mijn inzicht moeten zijn „Haarlemsch arbeiders- secretariaat." Om tot een juist inzicht der zaak te komen, moet ik d e a rt i- k e len in het reglement, zooals ze nu luiden, mededeelen om ruimte te spa ren zal ik mij- echter bepalen tot het eerste en laatste artikel, omdat deze het zijn waarop toch eigenlijk de reor ganisatie zoude neerkomen. Artikel 1Het doel van het Secreta riaat is samenwerking te bevorderen en te vergemakkelijken tusschen de ver schillende te Haarlem gevestigde ver- eenigingen bij vraagstukken van alge meen belang. Ouder vereenigingen worden ver-j staan, zoowel zelfstandige vereenigin- gen als afdeelingen van landelijke or ganisaties. Art. 9. Het secretariaat als zoodanig neemt aan geen enkele zaak deel, tenziij er met algemeene stemmen toe wordt! besloten. In gevallen waarin géén eensiemmig-j beid wordt verkregen, wordt staand© de vergadering uit de voorstanders oen] Commissie benoemd, welk comité met de \erdere uitvoering der aan de orde' gestelde zaak wordt belast. Nu wil ik de laatste zijn te beweren, dat niettegenstaande deze arti kelen het secretariaat niet nuttig is ge weest of nog kan zijn, maar zooals art. 1 nu luidt is het aan de uitlegging van' het bestuur overgelaten of ze zich ini verbinding wil stellen met organisaties buiten de stad. ZeLfs met een beetje goeden wil (of liever slechte) kan men er uit lezen, dat het verboden is zulks te doen. En hu wat betreft vraagstuk ken van algemeen belang. Het is toch zeer duidelijk, dunkt mij, dat, wat de een algemeen belang noemt, de ander bijzonder belang zal1 noemen. Er zoudo dus minstens arbei dersbelangen moeten staan. Nu zal men mij tegenwerpen, ja,: maar dan hadden zich één of meer ver eenigingen niet bij het secretariaat' aangesloten! Als antwoord hierop is' niiju vaste overtuiging, dat er zeker' niet minder kracht van het secre tariaat had kunnen uitgaan als tot nu het geval was, want en dat vooral mei het oog op art. tV Het secretariaat neemt aan geen en kele zaak deel, tenzij er met algemee ne stemmen toe wordt besloten. Het zal bij de meeste voorgestelde zaken wel blijken, dat er geen eenstemmigheid wordt verkregen. Zoude het bv. een denkend arbeider invallen te ontken-i nen, dat de door de Tweede Kamer aangenomen Ongevallenwet geen alge meen arbeidersbelang was? En toch werd er geen eenstemmigheid verkre gen, om voor de aanneming door de Eerste Kamer te ageeren. De zaak was1 ook niet van algemeen belang. Een of andere vereeniging konde dus zonder gewetensbezwaar tegenstemmen. Maar stellen wij dat, zooals het secretariaat op het oogenblik is samengesteld, er werkelijk eenstemmigheid werd ver kregen en deze of gene wilde zich hier als spelbreker opwerpen, welnu, hij be hoefde niet anders te doen dan zich als' verecniging bij het secretariaat aan te sluiten en hij kan voor een bijdrage' van een paar dubbeltjes (of misschien kwartjes) per jaar, naar hartelust de eenstemmigheid verbreken, want er wordt volstrekt niet gevraagd wie en wat men is. Men geeft zich op bij dea secretaris en de zaak is in orde. Nu is er (ook al omdat er reeds vroe ger tegen art. 9 oppositie is gevoerd), aan dat art. een tweede alinea toege voegd, luidende: in gevallen, enz. Hier dient vooral in het oog te worden ge houden, dat er voor en aleer een voor gestelde zaak in een gedelegeerden ver gadering kan ter sprake komen, er een geruimen tijd verloopt, want het secre tariaat als zoodanig heeft geen recht van eigen initiatief, maar moet wach- Jcn tot een aangesloten organisatie een "voorstel bij haren secretaris indient. Deze zendt dan dat voorstel aan alle secretarissen van de aangesloten ver eenigingen ter bespreking in hun re spectieve besturen en vereenigingen. Een ieder, die met het vereenigingsle- vcn bekend is, weet dat zulks in geen paar dagen is afgedaan en nadat nu het secretariaat al die voorloopige werk zaamheden in het leven roept en het eenigszins verrast hebben ik was er niet op voorbereid. Maar bij rijper overweging schijnt me de zaak toch volstrekt niet zoo bui tengewoon ik begrijp, dat men mijne kleine niet lang kan zien zonder haar lief te krijgen. Gij bemint haar dus ook. Dat kon ook heelemaal niet anders zijn, en ik had u moeten waarschuwen, voeg de hij er lachend bij. Ik hoop, dat ge mijne dochter toch niets hebt laten bemerken van de gevoelens, die ge ten haren opzichte koes tert? Niets, heelemaal niets, dat zweer ik u. Kom hedenavond op „Lande- pereuse". Ik zal tegen dien tijd met mijne dochter hebben gespro ken en u den uitslag kunnen me dedeelen. Na dit gezegd te hebben, ging hij heen. Nauwelijks had hij de kamer verlaten of Helene trad binnen. Welnu? vroeg ze zeer opge wonden. Gewonnen I antwoordde Sa vinien eenvoudig. Ben je zeker daarvan? De oude gek liet zich leiden als een kind. Hij welmaar de dochter is er ook nog. Die bemint me. Ik wees, dat je je daarin ver gist. Ik heb de kleine gadegesla gen en kan je zeggen, dat ze een geheim verbergt. En als het een hartsgeheim is Welnu? Dan ben jij niet de uitverko rene, maar een ander. Wie dan Ze komt immers met geen ander in aanraking. Ze bemint een ander, dat ver zeker ik je. En je weet ook, wien? vroeg Savinien op heftigen toon. Neen dat weet ik helaas niet. Hoe kun je het dan zoo stel lig beweren? Ik heb haar gadegeslagen ik heb haar doorgrond. Des te erger voor haar en voor den bedoelden persoon, verklaar de Savinien ijskoud. Zij zal de mijne worden de mijne, goed schiks of gedwongen. Toen Richardier thuis kwam stak hij zijn arm door dien zijner dochter en bracht haar in de serre, waar gedurende het ruwe jaarge tijde de heerlijkste tropische ge wassen groeiden. Voor de serre bevond zich een salon in Ooster- schen stijl met lage stoeltjes, arm stoelen en canapés, die met tapij ten en kussens belegd waren. Hier kwamen des winters Julie en Mar- garete bij voorkeur om te werken. Ga zitten, zei Richardier, ik moet met je spreken. Glimlachend ging Margarete voor haren vader op een lagen ze tel plaats nemen. Richardier zocht zijne kalmte te herwinnen, hij kuchte, lachte om het glimlachen van zijne dochter te beantwoor den, en reeds opende hij den mond om te spreken, toen er eene kleine hand met zachten druk op zijne lippen werd gelegd. Vader, zei het jonge meisje, ik heb hem niet lief. Richardier was uiterst verbaasd, en ofschoon de kleine hand reeds was teruggetrokken en zijne lip pen dus vrij waren, wachtte hij met spreken. Toen hij eindelijk wat van zijne verbazing was be komen, zei hij Hoe kun je weten, waarover ik met je wil spreken? Dat is toch al heel eenvoudig. In de laatste twee maanden heeft men tweemaal aanzoek om mijne hand gedaan. Tweemaal kondigde u mij plechtig aan, dat u met mij had te spreken, alsof dat niet eiken dag het geval was, en tweemaal heeft u me door de serre hier heen gebracht, alsof we in de andere vertrekken niet even goed met el kander konden babbelen. Nu brengt u me voor den derden keer hier met dezelfde woorden, met dezelfde plechtigheid, en zoo is het gemakkelijk te raden, dat... Dat je met je bloedeigen va der den spot drijft Een hartelijke kus was het ant woord en Margarete zeide Ik bemin hem niet. Daarmee wordt ons onderhoud belangrijk verkort. Zeg den heer, dat ik niet van hem houd en nooit van hem zal houden. Hoort u, nooit I Nu glimlachte ze niet meer, en een trek van droeve berusting kwam op haar mooi, sprekend ge laat, zoodat Richardier verbaasd vroeg Je kent hem dus Ik vermoed in 't geheel niet... Hoe kun je dan zeggen, dat je hem niet bemint en nooit zult beminnen Noem hem mij dan vader,, daar u dat toch wil. Savinien d'Alberon, zei de va der, en daar ze voor een oogenblik doodsbleek werd, voegde hij er vroolijk bij, hare ontroering aan een anderen beweeggrond toe schrijvend Nu zie je, dat hij je niet onverschilig is Dat is waar, antwoordde zo. op zeer zachten toon en met vreemd klinkende stem, onverschillig is hij mij niet, want ik haat hem. zonder te weten waarom hij boe zemt me een onverwinnelijken af keer in. Ten hoogste verbaasd over dezé mededeeling keek Richardier zijno dochter bijna verschrikt aan. Eim delijk zeide hij Zulk eene gezindheid moet, vooral wanneer ze zoo kras wordt uitgesproken, haren zeer bijzonder ren grond hebben. Men veraf schuwt een mensch niet zonder eene enkele reden, en wanneer hij ons afschuw en vrees inboe zemt, moet hij de eene of andere strafbare daad hebben verricht. Spreek dus zeg mij alles.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1