NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem, en Omstreken. schuld van dei Geneesheer. 18e Jaargans'. Dinsdag 25 September 1900. No. 5288 DASBLAO ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele It ijk, per 3 maanden. V 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37% de omBtreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Yan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarae, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie GOO. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van hoc Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. to Amsterdam. Uit blad verschijnt dagelijKsf behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., JParijs 3P" Faubourg Montmartre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem's Dagblad van 25 Sept. aeyat o. a.De Boeren op Porta geesch grondgebied, DeEngelsche verkiezingen, Zoo beschaaft men Chineezen, Brieven uitBorlyn, De taak van een kleinen staat, Uit Ceylon en nit Zuid-Afrika, Haag- scbe brief, Stokken van den Ge meenteraad, De fabrikant van vlek- kenstiften. Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haar lem roept bij deze op den mili cien-verlofganger Franciseus Moer kerk uit de gemeente Haarlem, van de lichting 1896, behoorende tot het korps Genietroepen, om zich cp 15 October aanstaande, des na middags vóór- vier ure, te bevin den te Utrecht bij zijn korps, voor zien van al de voorwerpen van deeding en uitrusting, door hem jij zijn vertrek met groot verlof nedegenomen, ten einde overeen komstig art. 144 der militiewet, zoor den tijd van zes weken in iverkelijken dienst te worden ge steld. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Haaiiem, 22 September 1900. Politiek Overzicht. Oorlogsnieuws is er niet veel, en daarom moeten er naar het schijnt, standjes gemaakt worden met de Boeren die zich op 't oo- genblik op Portugeesch grondge bied bevinden. De Daily Telegraph" tenminste verneemt uit Lourengo Marquez Het orkest van de Herzog heeft op een plein te Lourengo Marquez het Transvaalsche volkslied gespeeld, hetgeen tot standjes leidde. Ette lijke Boeren werden gearresteerd. Vele Transvaalsche ambtenaren, die betaald zijn met waardeloos Krugerpapier, belegerden dage lijks het huis van consul Pott en rerlangen inwisseling in goud. Pott verwijst hen naar Grobler en deze zendt ze naar Pott terug. Een groo te horde Boeren die de spoorvracht niet kunnen betalen,marcheert naar Lourengo Marquez. De Portugee- zen hebben rechter Koch in hech tenis genomen, men weet niet waarom, en hebben aan de Boeren die blijven willen, kermis gege ten, dat zij zich een verblijfplaats aioeten aanschaffen. Bereden poli- li e doorkruist dag en nacht de straten. We weten wat we aan zulke be richten hebben, en hoe het nu in een groot deel der Engelsche pers gebruik is te schelden op Kruger en even laffe als gemeene insinua ties te gebruiken als „waardeloos Krugerpapier" of, zooals „Daily Mail" deed, te vertellen dat Kru ger met de duiten op den loop is en zijn burgers in den steek laat. Die Engelsche bladen zouden be ter doen wat meer den nadruk te leggen op de verliezenlijst van het Engelsche departement van oor log. Die lijst, loopende tot 15 de zer, geeft het geheele aantal ver liezen aan, als 40,075, behalve de zieken en gewonden in Zuid-Afri ka en de losgekomen gevangenen, zijnde 269 officieren en 6444 min deren. Op de vorige lijst was het geheel 39,7S5. Als aan ziekte ge storven worden voor verleden week opgegeven 110 m., tegen 1 o. en 140 m. een week te voren. Inva lide naar huis gezonden werden er verleden week 20 o. en 262 m. als gesneuveld of aan wonden be zweken worden opgegeven 3 o. en 53 m. Het geheele getal gesneuvel den heet nu 285 o. en 2718 m. te zijn en aan wonden bezwekenen 86 o. en 797 m., te zamen 371 o. en 3515 m. en dat van de in-Zuid- Afrika aan ziekte overledenen 149 o. en 5582 m.dat der verongeluk ten 3 o. en 107 m. Als vermisten en gevangenen worden nog opgege ven 12 o. en S09 m„ maar het de partement vermoedt dat van deze een groot, aantal teruggekeerd is, zonder dat het vermeld is.invalie- de naar huis gezonden zijn er nu reeds 1239 o. en 28,199 m., van wie (o. en m. of m. alleen) er 178 ge storven en 781 als invaliede uit den dienst ontslagen zijn en 917 nog in het hospitaal liggen. Er schijnt dus in het Engelsche leger ook heel wat bangziekte geheerscht te heb ben. Er is in de buitenlandsche pers 'n stem opgegaan ten gunste van het aanbod onzer regeering aan Paul Kruger. De „Berliner Neueste Nachricliten n.l. Nachrichten komt heftig op te gen het artikel van de Londensche Standard tegen Nederland en zegt o. a. „Nederland heeft door zijn besluit om president Kruger voor zijn reis naar Europa een oorlogs schip aan te bieden, overal buiten Engeland nieuwe harten veroverd. Het is te hopen dat er ook zelfs aan genen kant van het Kanaal nog stemmen zullen opgaan die de aanvallen van de Standard af keuren." De begeerte om den grij zen aanvoerder van het dappere Boerenvolk niet alleen op staat kundig gebied onschadelijk te ma ken, maar hem ook persoonlijk te verootmoedigen, toont volgens het Berlijnsche blad een diepen af grond van zedelijke gevoelens. De geringste eerbied voor haar eigen natie moest de Standard beletten, die natie bloot te geven door zoo lage aandriften aan den dag te leg gen. De uitbarsting van woede van het ministeriële Londensche blad tegen Nederland is alleen opmer- Feuilleton. Roman uit het Dui DOOK JUL. MARY". 23) Met de parasol over den schou der stapte Margarete voort zonder zich te haasten. Na een kwartier had zij het bosch bereikt. De weg, welken zij door dit bosch moest volgen, was oneffen en hobbelig.' zoodat ze blij was zonder rijtuig gekomen te zijn, dat ze hier in 't geheel niet had kunnen gebrui ken. Het bosch van Halary bestond hier en daar uit woest, ondoor dringbaar kreupelhout en was op twee derden van zijne breedte doorsneden door eene verwaar loosde straat, aan welker kant eenige vervallen huizen verstrooid lagen, reeds lang door de bewoners verlaten, sedert de boomen op de omliggende velden waren uitge-i roeid. In een dezer armzalige ge bouwen had Casarine na den dood van baren man met hare kinderen een toevluchtsoord gevonden. Hoe verwaarloosd het huisje ook was, dat haast dreigde in te vallen, het gaf toch een dak, waaronder de kinderen en zij konden slapen. Wel een half uur lang moest Margarete door het kreupelhout dringen, eer ze den weg bereikte, waar een voorbijgaande boer haar terechtwees. 't Is nauwelijks twee honderd schreden van hier, juffertje, als u bij het Sebastiaanskruis afdraait. Ik denk echter, dat u, al is Casari ne ook thuis, de kinderen wel niet zult aantreffen, omdat die thans in de dorpen rondzwerven en be delen. Maar de vrouw is thuis? Als ze niet thuis is, is ze toch zeker in de nabijheid, daar ze in 't woud champignons pleegt te ver zamelen ,die ze in Nouan of Saint- Laurent laat verkoopen. Margarete liep in de aangewe zen richting voort en zag spoedig het huisje, dat eenige honderden meters ter zijde van den weg ge legen was. Een zeer smalle weg, I kelijk als een blijk van het lage peil van de politieke zedelijkheid in sommige den toon aangevende kringen van Engeland, maar men kan niet aannemen dat de Stan dard in dezen het gevoelen van Salisbury uitdrukt. De wetgevende raad van Kaap kolonie heeft met 12 tegen 9 stem men een motie van Maasdorp aan genomen, waarin de inlijving der republieken goedgekeurd werd. De „Daily Telegraph" verneemt uit KaapstadBij de toenemende verwachting dat Lord Roberts spoedig te Kaapstad komt om naar Engeland terug te keeren, berei den de loyalisten een grootsche ontvangst voor. De burgerij zal Roberts een eerezwaard aanbie den en een adres van hulde in een gouden doos, die geschat wordt op een waarde van duizend pond. Dat zal den geweldenaar goed- staan, dat zwaard van de bewoners van Kaapstad, die zijn bewonde raars blijken te zijn. Een vredesconferentie zou op zich zelf een vrij onschuldige ver toning wezen, als ze niet zulke rare gevolgen had. Wat denkt men van dit schoone bericht. Het doel van president Krugers reis naar Europa is, volgens den Petersburgschen correspondent van „Central News", een beroep.Je doen op het internationaal vrede-: hof ingesteld bij het Haagsche Vre desverdrag. Tot geruststelling van zijn lezers laat de correspondent er dadelijk op volgen dat Rusland er niet aan denkt op zulk een beroep in te gaan, want de regeering van den Czaar wenscht voor alles de eensgezindheid onder de mogend heden te behouden voor het oplos sen van de Chineesche quaestie. In „Ulk" stond een plaatje, de vredesgodin bovenop den wereld bol, waaruit aan alle kanten bajo netten stakenvoorstellend. Heel leuk liet de teekenaar de vredes- ;odin zeggen, dat ze 't op zoo'n manier moe was als ze nergens plaats kon krijgen, en die teeke naar gaf daarin een heel juist en treffend beeld van de beteekenis van 't vrede-apostelen. G(eertruida) C(arelsen) laat in haar laatsten Berlijnschen brief een Engelsch meisje tot een Zweed zeg gen „Zoodra China ter sprake komt, zwijg ik maar tegenover Duit- schers. Gelooft u ook niet, dat het hen erg spijten zou als het eens bleek, dat hun gezant evenmin was vermoord als de anderen, en dat ze dus geen reden hadden zich zoo op den voorgrond te stellen?" „Natuurlijk," meende de Zweed. „Maar als je eenmaal zoo'n Mili- tairstaat bent als Duitschland Men kan deze bewering verder uitstrekken en toepasselijk verkla ren op schier alle mogendheden, die troepen in China hebben, uit- gezonderd dan de Vereenigde Sta- ten en misschien Engeland, om dat het op 't moment niet flink voor den dag kan komen in Oost-Azië. Het antwoord van Amerika is thans ingekomen. In antwoord op Duitschïands nota zegt de regeering van McKin- ley dat ook zij gelooft dat de be straffing van de daders der gru welen noodzakelijk is om een her haling te voorkomen, maar zij is van oordeel datt geen strafmidde len zoo afdoend zullen werken als ontzetting uit de ambten en be straffing door de keizerlijke over heid zelf en het komt den Ver eenigde Staten niet meer dan bil lijk voor aan China de gelegenheid te bieden zichzelf aldus te rehabi- liteeren. De Amerïkaansche Regee ring is echter geneigd de bestraf fing te beschouwen als een voor waarde waarover eerst afdoend onderhandeld kan worden bij de eindregeling. In antwoord aan China worden Li Hung Tsjang en prins Tsjing als gevolmachtigden aangenomen en verklaart de regeering te Was hington dat zij den heer Conger zal machtigen om zich met hen in betrekking te stellen. Aan Rusland antwoordt de Ame- rikaansche regeering, dat zij op dit oogenblik niet voornemens is haar gezantschap uit Peking terug te trekken. De Chineesche gezant te Was hington, de listige Woe-ting-fang schijnt het zaakje netjes opgeknapt te hebben en slaagt er goed in zijn invloed ten gunste van zijn land aan te wenden. Buitenlandsch Nieuws. Duitsche soeialistondag. De sociaaldemocratische partijver- gadering heeft, na een zeer langen woordenstrijd, met 163 tegen 66 stem men een eenigszins gewijzigd voorstel van Bebel aangenomen, dat aldus luidt: „In Duitsche staten waar het stelsel van de verkiezing in drie klas sen bestaat, zijn de partijgenooten ver plicht, bij de eerstkomende verkiezin- :en met eigen kiezers van den eersten trap (Wahlmanner) aan de verkiezings strijd deel te nemen. Voor de land- dagverkiezingen in Pruisen vormt liet partijbestuur het centrale verkiezings- comité. Zonder zijn toestemming mo gen de partijgenooten in de verschil lende kiesdistricten geenerlei afspraak maken met burgerlijke partijen." Het voorstel van de Berlijners: dat er met burgerlijke partijen in 't geheel ;een bondgenootschap mocht worden aangegaan, was met 137 tegen 93 stem men verworpen. De partij vergadering is gesloten. Het „Berl. Tageblatt" noemt dit ver- kiezingsbesluit van bijzonder groot be lang, omdat het bij de landdagverkie zingen tegenover de jonker- en agra riër-partijen een aanmerkelijk gewicht in de schaal zal leggen, en meent dat door dit besluit de Duitsche sociaal- demokratie een groote stap heeft ge daan van revolutionaire partij naar radicale reformpartij. Zoo beschaafdemen Chineezen De correspondent van de „Standard" te Moskou zendt aan zijn blad een ver haal over de onmenschelijke wreedhe den, te Blagowesjtsjensk en langs den geheelen Amour, tegen de Chineezen bedreven. Jarenlang was het aan Chi neesche vrouwen verboden geweest, zich op den Russischen oever van den Amoer te vestigen, maar gaandeweg was het toezicht verslapt en daar het voor de bewoners van Blagowesjtsjensk zelf veel gemakkei ijker was, bedienden, sjouwers, enz., bij de hand te hebben, liet de overheid oogluikend toe dat zich bij de stad een vrij talrijke Chineesche wijk vormde. Toen de troebelen begonnen, werd hier en daar een Chinees op straat doodgeslagen, en die gewelddadighe den werden zoo talrijk, dat de over heid alle Chineezen te Blagowesjtsensk bevel gaf, zich op de politiebureaus te verzamelen. En nu komt het ergste. Den volgenden morgen vroeg werden ,5000. Chineezen, waaronder veel vrou wen en kinderen, naar den oever van de rivier gebracht, met het bevel, naar den overkant te gaan, en aangezien er geen booten bij de hand waren, hielp men hen een handje. Allen werden le vend in den breeden stroom geworpen, of, als zij zich verzetten, eerst dood of half dood geslagen. Mijlen ver waren dien dag en den volgenden dag de oe vers van de Amoer bezaaid met lijken. Deze moord geschiedde, zegt de corres pondent, ongetwijfeld op rechtstreeks bevel van de overheid, en was het sein voor een algemeene slachting in het Amoer-gebied. Er is nu echter, voegt hij er bij, een onderzoek ingesteld naar deze gruwelen, waarbij 7000 mannen, vrouwen en kinderen, het leven ver loren hebben. Dit is een bericht van een Engelschen correspondent, dus behoeft het nog*vol- t niet waar te wezen. De waarde der Engelsche berichten kent men, en vooral met betrekking tot de troebelen in Oost-Azië, met den onder! incren ijver en het wantrouwen, zal men goed doen, niet alles aan te nemen, wat zoo'n Engelsche gezant gelieft te be richten. Het was ook een Engelsche corres pondent die dezer dagen meldde dat de Duitschers bij de inneming van een plaatsje ten zuiden van Peking geen kwartier gegeven, maar elke levende ziel omgebracht hadden, en wij zullen op 't laatst nog moeten geloovcn dat alle natiën zich schuldig maken aan ergerlijke wreedheden behalve de Engelsche natuurlijk. Er zal dus stellig wel overdreven zijn, maar 't gunt toch een eigenaar- digen kijk op de dingen die in China gebeuren. Ileelemaal onwaar zal het wel niet wezen, en we kunnen veilig aannemen dat er wel zulke barbaarscli- heden misschien het meest van Rus land—gepleegd_wordendatde Clii- neezen zich verbaasd afvragen wat of die beschavers in hun land komer doen, dat ze dan toch eigenlijk maar liever zich zelf beschaven. Vreemd ook) is dat geharrewar, die disharmonie in 't Europeesch concert uit een bescha- vers-oogpunt gezien. Allemaal een stuk1 van de Chineesche taart, en vechten om 't grootste, zóó beschaven de mo gendheden de Chineezen 1 De Engelsche verkiezingen. Francis Gould, die de bekende car toons in de „Westm. Gazette" teekent, heeft nu weer een allergeestigst plaatje geschetst. De ministers kleeden zich in khaki, om voor hun kiezers te YerscliiJ-' nen. De prent toont ons Chamberlain,, die zich welgevallig beschouwt in zijn mooi pakjeSalisbury kan het niet goed aankrijgen en heeft het er blijk-,' baar benauwd in, doch Balfour is ook reeds gereed, en poogt alleen nog zijn ruiterlaarzen wat meer glans te geven. Het i3 merkwaardig met welk een zelfvoldoening de ministers zich in do spiegels bekijken in hun mooie pakje.: Het onderschrift luidt„ministers in. de kleedkamer om op 't tooneel te ver schijnen." 't Mooiste is, dat toen Gould dit car toon teekende, hij nog niet bekend was met Chamberlain's en Balfour's snor kende adressen aan de kiezers, anders had hij er die walgelijke zelfgenoeg zaamheid nog een paar duim dikker opgelegd. Chamberlain heeft een adres gericht aan de kiezers in Birmingham waarin op de bekende Chamberlain- manier de feiten op den oorlog betrek king hebbende scheef en verdraaid worden voorgesteld, en ten slotte wordt' de toekomst van Zuid-Afrika voor de kiezers te Birmingham in een profetie geschilderd. „De onafhankelijkheid der beide Re publieken zal nooit weder worden her steld. Na een periode van beheer, ge steund door een militaire bezetting,- zullen de beide Staten worden opgeno men in het Rijk, op den voet van zich- zelfbesturende kolonies. Het succes van deze staatkunde hangt slechts af van de geregelde voortzetting ervan. Elke' verzwakking der Regeering, elk bewijs van verandering van den wil des volks,, zal het sein geven tot intriges, die haar zullen doen uitstellen, en wellicht ver nietigen. En dat zou Chamberlain niet in het belang achten van het Rijk, van de eenheid van het Britsche ras. Hij hoopt dus dat de kiezers de Regee- ringspolitïek zullen goedkeuren en dat in het nieuwe Parlement een groote meerderheid voor die politiek zal zit ting nemen. Minister Balfour poiogt de kiezera van East-Manchester te doen inzien, dat de unionistische Regeering nog niet zoo slecht geweest is, als de libe ralen wel beweren. Hij herinnert aan de belofte, in 1895 afgelegd, dat, zoo de Unionisten de meerderheid kregen, een finlc bestuur zou worden ingesteld, met een imperialistische Regeerings- politiek. En hij meent, dat de vijf ja-' ren die voorbijgingen, getoond hebben, dat die belofte is vervuld. Een lange lijst van nuttige maatregelen is toege- eerder een met gras begroeid pad, dat de sporen van druk gebruik toonde, leidde naar de deur. Die deur was gesloten en ze klop te dus aan, roepende Yrouw Barbadé Daar ze geen antwoord kreeg stiet ze de deur open, die voor haren druk week, en trad binnen, terwijl een zonnestraal, die door de geopende deur binnendrong, al de naaktheid en kaalheid van 't vertrek, hetwelk zij was binnen getreden, des te duidelijker deed uitkomen. Eenige potten, lepels en borden stonden of lagen op eene plank langs den muur, en in de hoeken bevonden zich twee bed den van gedroogd mos, waarover twee versleten dekens waren ge spreid. Het geheele huis bestond uit slechts twee vertrekken. In het tweede sliepen waarschijnlijk de oudere kinderen, terwijl de klei neren onder de hoede der moeder bleven. - Arme menschen I mompelde Margarete, treurig gestemd door hetgeen ze zag, en terwijl ze aan de deur klopte, die beide vertrek ken met elkander yerbond, riep ze weer Yrouw Barbadé ben je hier? Ze vernam een zacht gedruisch, en opeens werd de deur geopend. Doch voor hare wijd opengesperde oogen stond niet de geroepene, maar een man, die haar met een wreeden glimlach aankeek Sa- vinien d'Alheron. U u 1 zei Margarete en week achteruit, terwijl ze de han den ophief. Vlug wilde ze naar de deur gaan, toen hij haar ruw aangreep, in het vertrek terugtrok en de deur zorgvuldig sloot, welke sleutel hij in den zak stak, waarop hij haar spottend in 't gelaat zag. Meneer d'Alheron, sprak ze, en de woorden wilden nauwelijks over de lippen, daar ontzetting haar de keel dichtschroefde. Wat moet dat beteekenen? Dat beteekent, dat ik u lief heb en niet kan verdragen, dat u me afwijst. Ze week naar den achtergrond der kamer, waar ze doodsbleek te gen den wand leunde. Zoekend keek ze om zich heen, maar zag geen wapen, niets, waar ze zich mee verdedigen kon. Naast de thans gesloten deur bevond zich een smal venster, of liever eene opening, want van ruiten zag men sedert lang geen spoor meer, en de half losgemaakte blinden wer den met touwtjes vastgehouden. Door deze opening ware eene vlucht mogelijk geweest, maar voor zij de touwtjes losmaken, de blinden openstooten en naar buiten springen kon, zou Savinien zich zonder moeite van haar meester maken. Bovendien scheen de avonturier de gedachten van het meisje te raden. Langzaam kwam hij op haar toe. Hare ontzetting was zoo groot, dat haar geheele lichaam trilde als van eene lievige koorts en ze mach teloos bleef staan, niet in staat eene beweging te maken of te roe pen. Hij echter glimlachte triomfee- rend, meedoogenloos, en plaagde haar nogmaals met de brutale ver klaring, dat hij haar lief had. Ik bemin je, Margarete Ik bemin je van ganscher harte. Ik heb getracht je te vergeten, niet meer aan je te denken ik kon het niet. Het antwoord, dat ge uwen vader gaaft, toen hij u mijne liefde bekend maakte, het ant/ woord, waarmee ge zoo wreed mijne belangelooze toegenegen heid afweest, veroorzaakte mij na- me'ooze pijn, zoodat ik een oogen ic vreesde krankzinnig te moe ten worden. Wat heb ik toch ge- gedaan, waarmee heb ik uwen' haat, uwe afschuw, uwen tegen zin verdiend? Ze zweeg en bleef roerloos staan,, de tanden van angst en vrees op elkaar geklemd, stijf voor zich neerziend, meer dood dan levend. Ge hebt liet alleen aan u zelf' te wijten, dat ik heden hier ben aan u zelve alleen, dat ik u in eene hinderlaag heb gelokt, want ge hebt mij tot een slecht mensch ge maakt. Ik meende eenig medelij den te verdienen, omdat ik u lief had, en vermoedde niet, dat het u afkeer en afschuw zou inboeze men, wanneer ge vernaamt, van welke belangelooze liefde voor u ik vervuld was. Ellendige, nietswaardige 1 mompelde ze. Zijne woorden' mr^kten haar bloed zoodanig aan het koken, dat haar moed, die haar geheel en al had hegeven, weer terugkeerde en ze wel ftleck, maar niet meer bevend zich op-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1