voegd aan het Boek der besluiten van het Parlement. De rechten van Enge land zijn krachtig gehandhaafd in het dal van den Nijl; de banden, die de ver schillende deelen van het rijk bijeen houden, zijn versterkt, de militaire en maritieme weerkracht van het Rijk is vergrooten Zuid-Afrika is bij het Rijk gevoegd. Men ziet het, de ministers zitten niet stil, en de ministerieelen ook niet. In antwoord op een afkeuring van deze adressen door sir W. Harcourt, den bekenden liberalen leider, schreef „Daily Mail" dat de omstandigheden en niet het gouvernement verantwoor- lijk zijn voor den oorlog en zijn gevol gen, en dat eigenlijk de liberaal hier bij zelf de schuld is, die den oorlog nooit heeft vermeden, maar opgescho- ven. Chamberlain is er, volgens dit jingo-blad, heelemaal niet de schuld van, maar de „ltlein-Englanders"; zij staan schuldig aan Ma'juba, zij zijn verantwoordelijk voor de ellendige ge beurtenissen in 1881 en 1884. Als ze har gehad hadden voor de welvaart van Z.-Afrika, dan zouden ze nooit getwij feld hebben aan do zegeningen van Engeland's overheersching in de Zuid- Afrikaansche Republiek! Tegenover al dat geschetter, wat het tegenwoordige ministerie door de Zuid- Afrikaansche veroverings-politiek wel heeft gedaan in het belang van Enge land, stelt heel koelhoofdig en scherp de „Westm. Gazette" wat dit ministe rie niet heeft gedaan in 't belang van het land, wat het heeft verzuimd, ter wijl het zich blind staarde op Zuid- Afrika. Waar is de pensioen-regeling? vraagt dit blad o. a., en die voor onge vallen en nog zoo tal van andere za ken, die minister Balfour had beloofd? De „Westm. Gazette" wijst er verder op, dat al was de oorlog van dit minis terie ook al opdringen geweest, het dan nog alle vertrouwen heeft verlo ren, door de misrekeningen en het slechte oorlogsbeleid.. Het Burgemeestersfeest. Aan het banket der maires dat Za terdag gehouden werd, hield president Loubet een toespraak, waarin hij een beroep doet op de verzoening van alle Franschen, en er op wijst, dat de Re publiek steeds heeft gezegevierd over haar vijanden. Wij zullen zoo noodig de wijziging van enkele Repuhlikein- sche instellingen toelaten door de vreedzame werking der wettige orga nen, maar de beginselen zijn onaan tastbaar. Wij willen een vrije, krach-' fcige, roemrijke Republiek, naar binnen onder bestuur van de wetten, naar bui ten geëerbiedigd om haar geest, om de macht van haar wapenen en om j haar ernstige liefde voor den vrede. De President voegde erbij, dat hij den eerepost dien hij bekleedt niet heeft gezocht, maar dat hij het hem opgedragen mandaat tot het einde toe zal vervullen, zonder haat of wraak tegen iemand. Bij het rondschenken der champag- {16 ontstond een levendige woordenwis seling, doordat Max Régis, burgemees ter van Algiers, betoogingen had uit gelokt.. De politie nam Régis mede. President Loubet keerde naar het Elysée terug geëscorteerd door eenige duizenden burgemeesters, die riepen: Leve Loubet! Leve de Republiek! Leve het ministerie! en de Marseillaise zon gen. Zij overstroomden den tuin van het. Elysée en juichten den president met geestdrift toe.. Behandeling van krijgs gevangenen. Ter beoordeeling van de waarde van de beschuldigingen der Engelsehen te gen de Boeren over de wijze, waarop zij hunne gevangenen hebben behan deld, kunnen de volgende twee tele grammen dienen: Van den heer Donald Currie aan den heer Pott, consul-geneTaal van de Z.- A. Republiek te Lourengo Marques: „Wil den president uit mijn naam verzoeken, u vergunning te geven, al het noodige voedsel en kleederen aan de Engelsche gevangenen te Nooitge- daeht te zenden, waaronder ik .vrien den heb van welke wordt bericht, dat zij honger lijden en in een treurigen toestand verkeeren. Er is reeds geld, waarover te beschikken is, gezonden aan kolonel Spragge. De (Engelsche) consul-generaal (te Lonrengo-Marques) Crowe is door de Engelsche regeering gemachtigd, alle mogelijke hulp te ver leenen. Wees zoo goed mij te seinen en ik zal de kosten, welke gij mocht maken door dezen dienst te bewijzen, ep mij nemen." Van den heer Pott aan den heer Do- nald Cnrrie: richtte om hem te zeggenWat wil u nu toch van me en waarom hebt u me in deze hinderlaag ge lokt? Met fonkelende oogen antwoord de Savinien op een toon, die geen twijfel overliet aan de vastheid .van zijn wil Om je te dooden lokte ik je hierheen als je niet zweert mijne vrouw te worden Nooitluidde het antwoord, dat Margarete zonder aarzelen gaf. Terzelfdertijd trachtte ze hem voorbij te komen, maar hij pakte haar bij de schouders om haar het .verdergaan te beletten en stiet haar ruw terug. ging wankelend eenige schrede i achteruit en be gon uit alle macht te schreeuwen: jHelp, help I Als jij er pleizier in hebt, schreeuw dan maar door. Heinde en ver is geen mensch. Vrouw Barbadé heb ik naar Nouan ge zonden. Het huis ligt op eene af gelegen en niemand zal ons hier sier: -*r Ellr - lafaard! hijgde ze en riep kieuw help, help Hij grec .- - ar steviger beet. .Daar ©ntwv i-.s .ia 't oogenblik „De staatssecretaris verzoekt mij het volgende te antwoorden: ,„,9 Aug. Over het zenden van voed sel en kleederen, waarop uw telegram betrekking had, zijn reeds brieven ge wisseld tusschen commandant-gene raal Louis Botha en Lord Roberts. De regeering, die uwe wenschen weigene gen is, geeft u hierbij hare meening te kennen. De regeering zou er zich niet tegen verzetten, uw verzoek in te willigen, indien de Engelsche regee ring niet, in strijd met hare eigen be lofte, er de Portugeesche regeering toe bad gebracht, om sommige voedings middelen voor oorlogscontrabande te verklaren en zelfs kleederen aan te houden, tengevolge waarvan de Engel sche krijgsgevangenen, indien er ge brek mocht komen, met onze burgers zuilen moeten lijden. Engeland draagt de schuld. De krijgsgevangenen wor den eender gevoed als de burgers, en hebben ook geen gebrek aan kleeren. Het bericht dat zij gebrek lijden is een giove onwaarheid. De Engelsche troe pen branden op verschillende plaatsen de huizen, tot bedden toe, af, en jagen de vrouwen, die achter hieven, eruit. Lord Roberts neemt telkens het voed sel van de vrouwen af, en zendt ze dan zonder voedsel naar ons toe. Nu meldt hij ons weer, dat hij er eenige duizen den zendt. De regeering beschouwt Sir Donald Currie als een fatsoenlijk man, en verzoekt hem vriendelijk dit tele gram openhaar te maken."" Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Boeren geven hun stellingen aan de Portugeesche grens op en trekken de grens over. 500 zijn er te Leuren co Marquez aangekomen, meerendeels be- staande uit vreemdelingen en de Ier- sche brigade.. Een nicht van generaal Louis Botha mevrouw Murray, moet aan een jour nalist te Pietermaritzburg verteld heb ben dat de generaal niet ziek geweest is. Mevrouw Kruger was nog in de pre sidentswoning te Pretoria. CHINA. De Fransche gezant Pichon telegra- pheert 10 dezer uit Peking: Drie Jezuïten zendelingen zijn ver moord in Petsjili, evenals twee Itali- aansebe bisschoppen in noordelijk Shansi, een Italiaansch zendeling, een Fransche Franciscaner monnik, 7'Eu rope esche zusters en V6rscheidén pro testante geestelijken, welke de gouver neur voor zijn oogen liet onthoofden. Graaf "Waldersee is, volgens een te legram uit Sjanghai naax het noorden vertrokken. Peit-ang is 16 dezer door 'een En- gelsch-Amerikaanschs afdeeling ver overd. De „Times" verneemt uit Peking: Tengevolge van het toenemen van de Boksers in den omtrek van Peking zijn tochten om te fourageeren zonder gewapend geleide verboden. De Engel sche troepenmacht te Peking is zoo verzwakt, dat er slecht9 400 man voet volk en vijftig ruiters beschikbaar zijn 1 voor het ontzet van de Engelschen op de heuvelen, zoodat het plan van ont zet uitgesteld is. De bijzonderheden over de slachting van de Engelsche Fransche en Amerikaansche zendelin gen in de provincie Sjansi, waarbij zoo wel de mannen als vrouwen en kin- deren omkwamen, vervullen geheel China met afgrijzen. Het gansche zen dingswezen tusschen Peking en de Gele Rivier is weggevaagd. Het blijkt, dat Joe-hsiën den 9en Juli 43 zendelin gen* verraderlijk in bet Jamen te Tai- joeën-foe binnenlokte, voorgevende dat hij hun een geleide naar de kust wilde bezorgen. Nauwelijks waren zij binnen of zij werden allen klein gehakt. Hun hoofden werden aan de vier poorten der stad ten toon gesteld. Men schat, dat door den storm in het Noorden en Noordwesten van Texas Donderdagnacht ongeveer 10 pCt. van den katoenoogst beschadigd is Op verzoek van de inwoners van de twee eilanden Rurutu en Tubuai heeft de gouverneur van Taïti de eilanden namens Frankrijk officieel gean nexeerd. Stadsnieuws HAARLEM, 24 Sept. 1900. Stukken van den. Gemeente raad. Door M. Visbeen, weduwe van II. van Markestein, is aan den Raad een van den hoogsten nood' in haar beangstigd hart de herinnering aan al de geheimzinnige droomen, die haar reeds zoo lang bezighiel den. Een naam kwam op hare lippen, dien zij nog nooit had ge waagd luide te spreken. De liefde zond haar dezen naam als laatste redmiddel ales laatste toevlucht in haren vreeselijken toestand, en zonder dat ze 'fc zich bewust was, zonder dat ze 't gewild had,kwam het gillend over hare lippen RenaudRenaud Savinien .drukte hare armen met zooveel kracht samen, dat ze met een diepen zucht de oogen sloot en bewusteloos aan de voeten van den ellendeling neerviel. Op 't zelfde oogenblik dreunden krachtige vuistslagen op de deur en eene mannenstem riep Doe open f Een kreet van' woe'de ontsnapte aan de lippen van Savinien. Hij had de stem herkend het was die van graaf d'Alberon. Hij gaf echter geen antwoord, hopen de, dat de graaf zou meenen zich bedrogen te hebben, als hij geen geluid hoorde. Renaud week ech ter niet van de plaats, .maar klopte adres gericht, houdende verzoek om haar opnieuw eene gratificatie te wil len verleenen. Laatstelijk werd haar bij Raadsbesluit van 29 Nov. een gra tificatie van/100.verleend. B. enW. geven den Raad in overweging aan adressante, in wier levensomstandig heden, voor zoover bekend, geen ver anderingen ten goede zijn gekomen, nogmaals een gratificatie van f 100. te verleenen.' Door' B. en W. is in handen van de commissie van voorbereiding voor de oprichting van een abattoir gesteld, een aan hen gericht schrijven van den keurmeester van het slachtvee en den architect over de werken en gehouwen der gemeente, waarin door dezen eene som van f 400 gevraagd wordt om hen in de gelegenheid te stellen de abat toirs te Berlijn, Frankfort en Wiesba den te gaan zien. Hoewel deze reis aan enkele leden aanvankelijk niet nood zakelijk voorkwam, aangezien in het vorige jaar eene reis voor een soortge lijk dool was ondernomen, was de com missie na de mondelinge toelichting van genoemde ambtenaren overtuigd, dat de ontwerpers van het te stichten abattoir ih de gelegenheid moesten gesteld worden, het nieuwste, wat op dit gebied bestaat, te gaan zien. Was bij de vorige reis het hoofddoel de al- gemeene inrichting van abattoirs te zien en hunne rentabiliteit te onder zoeken, thans is het noodzakelijk ge bleken, eene bijzondere studie te ma ken van de onderdeelen. Het behoeft' naar het oordeel der commissie geen be toog, dat deze nadere studie niet kon plaats hebben, toen tot den bouw van het abattoir nog niet was besloten. Zelfs komt het haar niet onmogelijk voor, dat, wanneer zich in de toekomst bij de uitvoering van het plan moei lijkheden voordoen, een onderzoek ter plaatse, waar eene zoodanige inrich ting in werking is, noodzakelijk zal; blijken, terwijl het, naar de commissie meent, eene eerste vereischte is, dat ook de leden der commissie eene, zij het ook meer oppervlakkige, kennis van de inrichting van een abattoir ver krijgen. Met het oog hierop stelt de commis sie voor eene som van ten hoogste 1000.te harer beschikking te stel len, voor voorbereidingskosten van den bouw van het abattoir. Ingezonden is het door ons reeds meegedeelde adres van de vereeniging van Industrieelen en Kooplieden be treffende Bouwkunde en aanverwante vakken, alhier, waarin ze den Raad: verzoekt, de door B. en W. voorgestel de loonregeling, zooals ze daar ligt, niet aan te nemen, maar die in hoofd zaak te baseeren o pde regeling zooals die sedert 1 Jan. 1899 is in werking getreden. Daarentegen bericht de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven al hier, dat zij in hare op 17 dézer ge houden vergadering, met 1 stem tegen besloot, met genoemd voorstel van B. en W. algeheels instemming te betui gen en bij den Raad aan te dringen op onveranderde aanneming. Hetgeen zij hierbij doet Tevens wordt het Ieedwe- zen der Kamer erover uitgesproken, j dat in deze zoowel voor den arbeider als voor den werkgever zoo belangrij-i ke zaak door het Gemeentebestuur geen j gebruik is gemaakt van de gelegen heid, in art. 2, lett. b, der wet op de Kamers van Arbeid aangeboden, om het gevoelen der bij den arbeid betrok kenen te- leeren kennen. De afdeeling Haarlem van den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond zegt in een adres aan den Raad ten volle in te stemmen met het adres van 30 Juli jl. door de verschil lende vakvereenigingen hier ter stede betreffende bepalingen omtrent mini mumloon en arbeidsduur aan den Raad ingezonden. Zij heeft met groote be langstelling kennis genomen van het advies van B. en W.en is ten stellig ste overtuigd van het nut en dë nood zakelijkheid dezer bepaling. Daarom verzoekt zij den Raad de voorstellen dienaangaande aan te nemen. De heeren J. Klein en Johan Wink ler, leden van den Raad, doen aan dat .lichaam het voorstel, in het Reglement van Orde, het volgende op te nemen: „De gemeenteraadszittingen worden met gebed geopend." B. en W. leggen de door den ge meente-ontvanger ingediende begroo ting van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corpora tion van neeringen, ambachten en be drijven voor het jaar 1901, over; slui tende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 2251.35, en met een ver moedelijk batig saldo van f 1700.In al harder. Ik heb om hulp hooren roe pen I Doe de deur open of ik trap haar in I De deur bood nog tegenstand genoeg in weerwil van het brok kelige muurwerk, maar de ven sterblinden konden het zoo weinig doen, dat zo onder de geringste pogingen van den graaf, hoe zwak hij ook mocht zijn, moesten bezwij ken. Het gezicht van Savinien tee- kende wilden haat, woede door teleurstellinghij moest vluchten, nu hij zich reeds zeker van zijne overwinning waande Werkelijk begon de graaf thans aan de vensterblinden te rukken. Als Savinien niet op heeterdaad betrapt wilde worden, was het de hoogste tijd om te vluchten. Hij week dus in het aangrenzende ver trek terug, juist toen de touwtjes, die de blinden bij elkander hiel den!, meegaven en in het raam, omschenen door 't zonnelicht, het bleeke, maar vastberaden gelaat van Renaud te zien kwam. In ,do tweede kamer was een venster, 'dat op het kreupelhout uitzag. Savinien sprong ®rdoor naar buiten en sloop tuschen het overeenstemming met net advies der commissie van hijstand in het beheer der gemeente-financiën, geven B. en W. m overweging de begrooting goed te keuren. Evenzoo om de door den schutters raad alhier ingediende begrooting van inkomsten en uitgaven voor de schut terij in het jaar 1901, in ontvangst en uitgaaf bedragende f 7.978.374-, waar onder een toelage uit de gemeentekas 'van f 7.748.374, voorloopig vast te stel- lem Tevens stellen B. en W. voor goed te keuren de rekening en verantwoor ding der gemeentelijke Bank van Lee ning over 1899/1900, aanwijzend een voordeelig saldo van f 1.088.04J, en van de stads-apotheek, in ontvangst en uit gaaf aanwijzende een bedrag, van f 9810.waaronder een subsidie van f 6110.uit de gemeentekas. Na inzending van het voorstel van 6 September bereikte B. en W: nog een schrijven van den directeur der Burger-Avondschool. In verhand hier mede verzoeken B. en W. den Raad hen alsnog te machtigen tot de aan stelling voor den loopenden cursus van een achtsten assistent bij het teeken- onderwijs aan die inrichting en daar voor beschikbaar testellen een bedrag van 200. Door de: Eerste Nederlandseke Electrische Trammaatschappij is tot den Raad het verzoek gericht om ver gunning tot het leggen van een ver- hindingsspoor over den overweg aan den Kruisweg, ten einde haar mate rieel van de centrale werkplaats naar de. lijn HaarlemBloemendaaJ te kunnen vervoeren. B. en W. stellen voor, voor zoover de toestemming van het gemeentebestuur wordt vereischt, de gevraagde vergunning dot wedër- opzeggens te verleenen, onder de vroe ger vastgestelde bepalingen. De heer J. van Ek Jr., die hij raads besluit van 23 Mei jL vergunning kreeg tot. bet bebouwen van het voor den tuin bestemden grond, behoorende bij het perceel in het Frederikspark no. 1, spreekt in een adres aan den Raad, zijn verwondering uit over de tweede der vastgestelde bepalingen. Adressant is bereid aan de gemeente kas de vastgestelde vergoeding te beta len, nL 10 per vierkanten meter die bebouwd is, maar maakt bezwaar tegen de tweede, t. w. het afstaan van een stuk grond hij tramaanleg, en„ hoewel zich vasthoudende aan de een maal verkregen vergunning, meent adressant tot nakoming dier bepaling zich niet te mogen verbinden. Daarom verzoekt adressant de voor waarde onder 2e genoemd te doen ver vallen. Hij voert nog aan dat deze voor waarde in strijd is met den geest en de bedoeling van art. 4 der acte van aankoop van den grond. Blijkbaar werd bedoeld ontsiering te voorkomen,, en in dit geval zal de koepel ook in derdaad tot verfraaiing strekken. Voorts betoogt adressant dat het raadsbesluit van 27 Juni is genomen naar aanleiding van, in elk geval na geheel onjuiste inlichtingen en scheve voorstellingen van feiten aan den Raad gegeven door het lid, den heer Roog, en door den wethouder van publieke werken. De heer Roog aueesde dat het in de bedoeling van adressant zou lig gen om de heeren Anderheggen en Neumeijer eens flink te laten bloeden, waartegen de Raad moest opkomen. Adressant ontkent de waarheid hier van, integendeel hij wilde de heeren van dienst zijn. De heer de Breuk deel de op een vi^aag des heeren de Lanoy mede, dat adressant toen hij de villa verhuurde, wist, dat hij zeker een ge deelte van den grond zou moeten af staan en dat hij dus eventueele moeie- lijkheden aau zichzelven te wijten zou hebben door te verzuimen in het huur contract een regeling met den huur der te dien aanzien te treffen. Deze me- dedeeling nu, noemt adressant geheel bezijden de waarheid, daar bij reeds op 4 Sept. 1899 de villa had Verhuurd. Het onder 2e genoemde is ook uit krachte va.ii eena bepaling uit het koopcontract, van 1868 in lijnrechten tweestrijd zoowel met het voorschrift van art. 1374 B. W., als met de begin selen onzer wetgeving op het stuk van onteigening. Bovendien zou adressant door uitvoering van 2ó. in groote ver wikkelingen geraken met zijn huur der, die verklaard heeft in geen geval bereid te zijn in eene eventueele ont trekking van een gedeelte van den grond aan zijn bezit en genot te zul len berusten. Ten slotte brengt adressant in her innering, dat hij indertijd op verzoek van het Gemeentebestuur een der eer dichtste struikgewas, waar hij,voor aller blikken verborgen, wachtte, wat er verder zou gebeuren. Des morgens had men Renaud naar het dorp geroepen om een knecht,, wien een schuw geworden paard den arm had stukgeslagen, te behandelen en nadat het noodige gebeurd was de arm van den ongelukkige was verloren keer de hij huiswaarts. Het was zoo warm, dat hij, in plaats van ge bruik te maken van den stoffigen straatweg van Nouan naar ,,Beu- vron", den weg insloeg, die mid den door het bosch van Halary leidde. In de nabijheid 'der woning van de weduwe Barbadé gekomen, had hij luid hulpgeroep vernomen. Hij was haastig komen aanloopen en hoorde nu zijn naam, maar zoo gesmoord, alsof de persoon, die hem uitriep, in doodsgevaar ver keerde. Toen was hij aan de deur gaan kloppen en had, daar dit niet hielp, ten slotte de vensterblinden ingedrukt, die slechts weinig te genstand boden. Daarop was hij naar binnen gesprongen, waar hij de weduwe in eene worsteling met een dief dacht te vinden. sten is geweest die is overgegaan tot de bebouwing van gronden gelegen buiten de Houtpooi't, en dat hij aan dit verzoek gevolg gevende, het daar aan verbonden risico op zich heeft ge nomen en gedragen, waarom het hem thans te meer grieft, dat de Raad het besluit heeft genomen. Daarom ver zoekt adressant nogmaals sub 2e te doen vervallen. Met de commissie' tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, zijn B. en W. van meening, dat de gemeen te stellig het recht heeft, nakoming van bedoelde voorwaarde van adressant te eischen. Echter deelen B. en W. even zeer de meening der commissie, dat de billijkheid er toe leidt, aan het ver zoek van adressant te voldoen. B. en W. achten het toch niet voor tegenspraak vatbaar, dat adressant bij de aanvaarding der vergunning, niet kon vermoeden, dat aan die inwilli ging van het verzoek tot bebouwing van zijnen grond de voorwaarde tot afstand' van een gedeelte van dien •grond zou worden verhonden. Daarom stellen B. en W. voor het verzoek van adressant in te willigen en de onder sub 2e genoemde voorwaarde te doen vervallen. B. en W. bieden den Raad de ont- werp-begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst van 1901, aan.; Ned. Protestantenbond. Aan den beschrijvingsbrief van de 30ste algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond, te houden op Dinsdag 30 en Woensdag 31 October a. s. in het Bondslokaal aan de Nieuwe Gracht, ontleenen wij het volgende Eerste dag des nam. te 2 uur opening der algemeene vergadering. Des avonds te 7 uur openbare godsdienst oefening in een der kerkgebouwen on der leiding van den heer Jo. dë Vries, predikant bij de Doopsgezinde Gem. al hier, met medewerking van een zang koor onder directie van den heer E. F. Bruijnsteen. Na afloop der godsdienst oefening vriendschappelijke bijeen komst van het Hoofdbestuur, de afge- vaardigden en de vertegenwoordigers; van huitenlandsche vereenigingen, aangeboden door de afdeeling Haar lem, in het Brongebouw. Tweede dag des voorin. 10 uur voort zetting der algemeene vergadering in de bovenzaal der Sociteit „Vereeni ging". Des nam. te 5 uur gemeenschap pelijke maaltijd in het Brongebouw. Des avonds te 8 uur openbare samen komst onder eere-voorzitterschap van den beer Dr. C. P. Tiele, hoogieeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, in de groote zaal der Sociëteit „Vereeni ging". De eere-voorzitter zal in deze samenkomst eene openingsrede hou den Mej. J. A. Wolters te Leiden zal spreken over „Onze Zondagsscholen", Dr. I. van den Bergh te Zwolle over „De toekomst van den Protestanten bond"» Posterijen. De directeur van bet postkantoor maakt bekend, dat vanaf Zondag 30 September des Zondags slechts ééne bestelling- zal plaats hebben, aanvan gende ten 8 ure des morgen?. Aan het publiek zal de kostelooze gelegenheid, verstrekt worden, van des morgens 11.3012.30 (Greenwichtijd) de corres pondentie aan het Postkantoor af te halen. De lichting der brievenbussen op Zondag blijft onveranderd. De godsdienstoefening voor den Pro testantenbond op 30 October a. s. te houden, waarvoor kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente geweigerd heb ben de groote. kerk beschikbaar te stel len, zal plaats hebben in het kerkge bouw der Vereenigde Doopsgezinde gemeente.; De kegelclub. „de Vliegende Hollan der" alhier verwierf op den Zondag te Gouda gehouden eere-wedstrijd, alleen toegankelijk voor de prijswinnende clubs in den corps-wedstrijd den vier den prijs. Hoewel zij meerdere malen aan den spits in kegelwedstrijden heeft gestaan, mag het resultaat van dezen wedstrijd, waarin zij 5 medailles be haalde, toch alleszins gunstig worden genoemd. De le luitenant Forlanier H. C. van het bataljon infanterie alhier in garni zoen, thans gedetacheerd bij de mili- taire verkenningen te 's-Haf- keert den 1 Mei 1901 van zijne detacheering terug.; In liet douchebadhuis" zijn in de af- geloopen week genomen 408 baden. In plaats daarvan zag hij Mar garete Riehardier op den grond liggen, naar 't scheen levenloos, met halfgeopende lippen,gesloten oogen en doodsbleek. Hij keek zoekend om zich heen, maar zag niemand. Nu trad hij in 't aan grenzend vertrek, waar 't venster openstond. Door dit venster was de misdadiger zeker ontvlucht, en nu werd alles den graaf opeens duidelijk. Hij begreep, dat hij het meisje uit een zeer groot gevaar had gered, en haar zacht oprich tend zette hij haar met het boven lichaam tegen den muur. In een hoek stond eene met water gevul de steenen kruik, en hij maakte met het koele vocht voorhoofd, oogen en handen van het meisje nat. Het 'duurde lang, eer ze einde lijk de oogen opende. Het scheen, dat haar geest verdoofd was, want ze herinnerde zich niet dadelijk, wat er was gebeurd, en keek zelfs den graaf, eene poos aan zonder hem te herkennen. Onophoudelijk bevochtigde 'de dokter haar voorhoofd, oogen en' handen met het levenwekkende water, waardoor de zenuwen we"- Schouwburg. Gespenster. Morgen, Dinsdag, geeft het Dr. Heine-ensemble in onzen Schouwburg een voorstelling van Ihsens drama Gespenster (Spoken). Er wordt van dit gezelschap veel goeds gezegd, o. a.- door dé N. Rott. Courant, die het in den volgenden, eigenaardiger! vorm kleedt Zouden deze goede DuitscherS, deze. voortreffelijke kunstenaars het halen? We hebben qie niet naar hen toegin gen, hooren klagen, dat zij zoo vroeg, in het saisoen zijn gekomen! Ja, en van 't zomer klaagden de menschen, dat zij zoo laat in het seisoen gekomen waren. Een gezelschap kunstenaars dat een reis door Europa maakt, is nu eenmaal geen vigelant, die met de! pre ciesheid van een minuut voorkomt wanneer een klant het verlangt. Thans' zijn zij er, de voortref lijke DuitscWers' en later in het saisoen zijn ze er niet .meer; wie hen zien wil, dient dus thans te gaan.. Nu, het was vanavond al wat peter.-' De stalles waren aardig vol geloopen, en ook achter zat nog wat publiek. Als het zoo telkens een béétje heter wordt, is de komedie stampvol, wanneer de Duitschers weggaan." Laat ons Haarlemmers dan de kome- die vullen, terwijl ze er nog zijn 1 Zwemschool In 't Spaarne. Men schrijft ons Ofschoon het niet passende is personen te antwoorden, die zich.' voor de openbare gezondheid inte resseeren en zich achter eene let-' ter verschuilen, acht ik het dit maal niet ondienstig het onder staande kenbaar te maken. In het laatst van April of Mei, dus ruim' eene maand voor de opening van de zwemschool, 1 Juni van ieder jaar, komen de beide opzichters een' baggerman in dienst, om de inrichting op te knappen, en de bassins schoon te baggeren, en zoo noodig met duinzand aan te vullen. De bassins worden dan mei planken afgesloten om het drijven de vuil tegen te houden. Dit jaar heb ik bovendien twee drijfbalken, aan de voorzijde laten aanbrengen om den golfslag van de voorbijvarende stoomhooten te keeren. Het badbassin dat, zoowel door het garnizoen, als door hel publiek gebruikt wordt, heeft in geringe mate van de voorbijvaren de stoomhooten last, doch het ba& sin dat voor twee centen toegan kelijk is, is in den laatsten tijd in een woord, moeilijk schoon te hou den. De stoomhooten die voor de fabrieken van de heeren Droste Co. en de Leur, moeten laden en lossen, komen zoo dicht hij de zwemschool, dat eenigen tijd, na- de opening van de inrichting, dit jaar, weder eene aanvaring heeft plaats gehad. Hierbij wordt, het bassin geheel door modder ver ontreinigd. Bij herhaling heb ik de hierbij betrokken personen ver zocht hunne aandacht er op te ves. tïgen, doch steeds zonder succes, Met de heide opzichters heb ik af gesproken verandering daarin te brengen, door het plaatsen var houten schotten, of dat helpen zal moet afgewacht worden. Ik her volstrekt niet ongenegen, al gaai het de ontvangsten verre te hoven, om den bodem van dat bassin, dat. toch al veenachtig is, uit te doen graven en met duinzand te doen aanvullen, doch ik vrees, dat die bodem, voor badenden, niet hard genoeg zal blijven. Dat het water tijdens dat de machine te Spaarn- dam niet kon werken onfrisch werd, is bekend. Of overigens het Spaarnewater schadelijker voor de gezondheid is, dan te Amsterdam, Leiden, Delft, Rotterdam, Leeuwar den en zoovele andere plaatsen, waar de zwemscholen in de open bare wateren zijn geplaatst,, laai ik aan desbevoegden over. Te Utrecht waar de beide Zwem- en Badinrichtingen in de rivier de Rijn zijn gelegen, moeten ze tij dens het heersehen van de Typhus gesloten worden. Officieren van de Genie, hebben mij meer dan eenmaal verklaard, liever in het Spaarnewater te zwemmen, dan in het Vechtwater, en dat water wordt te Amsterdam voor alle bin nenbaden gebruikt. Het is ruim 22 jaren geleden dat de hadinrichting in het Noor derb.uiten-Spaarne werd gesticht. Die plaatst heeft men gekozen om- den gekalmeerd en wat orde kwam in het pijnlijke gewa ?rel van hare gedachten. Ze herinnerde zich nu de af schuwelijke scène c'e met bloed heloopen oogen, die haar aan staarden, de ruwe "suisten, die hare arme zwakke handen ineen drukten. Zij herinnerde; zich hare hulpkreten, waarmee hi j den spol dreef, die niemand zou hooren. En zij herinnerde zich ook ien kreet, dien ze in 't oogenblik van den hoogsten nood slaakte, c'en naam Renaud, die haar onbewust over de lippen was gekomen, terwijl de drager van dien naam haar hart vervulde, hij, dien ze thaas voor zich zag, me.t teedere zorg. n haar helpende.. '(Wordt vervo %d);.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2