een net Meisje, aal "er Binnen de gemeente Haar lem, moeilijk eene andere was te ■vinden, tenzij met groote kosten "gepaard gaande. Sedert de laatste \twee jaren worden er voortdurend aanmerkingen over de badplaats vin het Spaarne gemaakt, ik veron derstel dat het personen zijn die de zweminrichting daar gaarne ,yan daan willen hebben, hoe spoe diger lioe liever. Wanneer K. ge duld heeft tot in het voorjaar, en zijn naam bekend wil maken, dan zal ik Z.E. uitnoodigen met mij mede te gaan, dan kan hij zich van de werkzaamheden, die aan de inrichting zullen besteed wor den overtuigen, en wacht dan met 'gerustheid zijn oordeel af. U dankende voor de plaatsing, mijnheer de Redacteur, onder schrijf ik mij met hoogachting, A. A. SPRENGER. De fabrikant van vlekken- stiften. Achter een ruwe plank op twee schragen staat de fabrikant van de vlekkenstift. Hij heeft iets over zich van den gentleman. Zijn grijs fanta- 'siepakje, zijn hooge, helder witte boord, zijn nette hoed, geven hem iets 'heerachtigs, waarmee zijn gelaat, bol rood, ietwat vettig en den stempel dra gend van blufferig marktgeschreeuw in tegenspraak komt. Rondom hem zijn, dicht op elkaar gedrongen, z'n toehoorders gegroept, ,de menschen die „gaan botermarkten" en deels met oplettende, deels met nieuwsgierige, ook soms met 't kan-me- niet-schelen blikken de gratis-vertoo ning volgen. „Van deze vlekkenstift," zegt de gent- leman-handelaar, „heeft mijn patroon het geheim willen bewaren, maar- ik heb het onder het volk gebracht. „Wanneer dat je naar de wasscherij gaat, en zegt wasch me die broek en vest en jas, en wanneer je dan vraagt hoeveel 't kosten moet, o, een kleinig heid, zes gulden, en den volgenden dag, over 24 uur kun je het terugkrij gen. Nou mot je weten, wanneer dat-je zoo'n broek, vest en jas in die stoom- wasscherij gegeven hebt, dat het dan drie-en-twintig en een half uur moet 'drogen, dus dan betaal je voor een half uur arbeidsloon 6 gulden. „Daarom hebben <mïjn medearbei ders en ik een vlekkenstift gefabrikeerd onder toezicht van sjemisten. Je neemt een kuipie en daar doe je wat warm water in, dan los je er die vlekkenstift iu op, je gooit er je broek jas en vest in, baalt het er weer uit, hangt het over een lat te drogen, en je hebt nieuwe kleeren. „Wanneer dat je goed verbrand is door de zon, en je behandelt het met de vlekkenstift, dan krijgt het zijn vo- rigen glans weer terug. „Hier heb ik nou geest van zout, dat nog tienmaal sterker brandt as de zon. En hier in een glas, heb ik mijn wasch- =middel. As ik nou hier een hroelc heb, een blauwemaar 't is creen broek natuurlijk, want die kan ik niet in 't glas krijgen, dat begrijp je ook wel en hier een mantel b. v. (het zijn blijk baar een paar strengen katoen, waar mee hij manoeuvreert) en ik laat die verbranden door de zon zoodat er geen kleur meer aan te zien is (het corpus delicti wordt in een glas met „geest van zout" gedompeld werkelijk zijn de kleuren zeer verbleekt) en ik ga dat nou wassclien, dan zul je zien dat het weer as nieuw is." Inderdaad gelukt de proefneming. Een vriendelijk lezer maakt ons de opmerking dat in het Prijsraadsel in „De Zaterdagavond" een drukfout is gekomen. In dat prijsraadsel toch staat o. a. De 14,19, 1, 29, 33, 20 is een rijk Oostevsch vorst. Dit moet zijn De 14, 19, 7, 29, 33, 20 is een rijk Oostersch vorst.; Door den heer W. F. Douglas, archi tect, is aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen aan de Vooruitgang- straat alhier, en is opgedragen ter uit voering aan den heer J. Miesérus, aan nemer alhier.. Binnenland. HAAGSCEE BRIEVEN. De politiek heeft haar weder- ïntrede op het Binnenhof gedaan Bedert de jeugdige en beminnelij ke verschijning onzer Koningin luister bijzette aan de plechtige opening der Sfcaten-Generaal. H. M. zag er zoo goed uit, gezond- blozend, en haar stem klonk we der zoo vol en sympathiek, dat men zich het enthousiasme kan verklaren van een der leden, die op het gebruikelijke „leve de Ko ningin een minder gebruikelijk „hip, hip, hip, hoera 1" liet vol gen, daarmede geheel en al uit den parlementairen toon vallend. De behandeling van het adres van antwoord in de Eerste Kamer is al aanstonds de aanleiding ge weest tot het bespreken van de buitenlandsche politiek en gecon stateerd mag worden, dat de po litie van den minister de Beau fort, dank zij de heldere verklarin gen door hem afgelegd, aanmerke lijk is verbeterd. De vijf heeren die dan ook in de residentie het deiu lezers welbekende manifest opstelden, waarbij de"heer de Beau fort tot verantwoording werd ge roepen, kunnen nu gerustgesteld zijn de Nederlandsche Leeuw heeft behoorlijk gebruld. Dat ma nifest, ofschoon door ernstige men schen onderteekend, leek mij dan ook aanstonds een beetje geforceerd en wie weet, dat de vijf ondertee kenaren stamgasten zijn van een der kletstafels in de Oranje Socië teit, kan de gissing wagen, dat het is opgesteld na een matig gebruik tan whyskey-soda's, tot verhooging van de in deze omgeving als van nature heersehende patriottische stemming. De onderteekenaren hadden stellig niet verwacht, dat de Regeering president Kruger de „Gelderland" zou aanbieden, een daad die, niet alleen in Nederland, met toejuiching is begroet. Een daad die behalve van courtoisie ook van zedelijken moed spreekt al zijn de Engelschen er dan ook een beetje boos om. Behalve de „Standard", die een venijnig artikel plaatste, heeft men in En geland het geval toch nog al kalm opgenomen. Wij behoeven niet bang te wezen voor internationale verwikkelingen en de Engelschen zullen wel voortgaan ons vriend schappelijk te behandelen, bijv. doorde Atjehers, van uit de Straitts, voortdurend van oorlogs- materieel te blijven voorzien, een vriendschapsdienst dien zij ons nu al zoovele jaren bewijzen. De komst van president Kruger, gesteld dat hij aanstonds naar ons land komt, zal de Reg. nog heel wat hoofdbreken kosten. Mits ons volk zijn kalmte en koel hoofd be waart en vriendschapsbetuigingen niet in tegen anderen gerichte liostiele manifestaties overslaan, kan alles best afloopen. Dat er kans zou wezen voor een eerste optreden van het dezer dagen ge- installeerde internationaal bureau van het Hof van Arbitrage een optimist die het gelooft. Onze Volksvertegenwoordigers hebben zich in de adressen van antwoord op de Troonrede over de eveniueele werking dezer instelling tamelijk sceptisch uitgelaten. Zij schijnen te meenen, dat de heer Melvi'l van Lynden, de secretaris-generaal der nieuwe instelling, voorloopig een sinecure zal hebben te vervullen. De politiek neemt ons thans der mate in beslag, dat wij eigenlijk weinig aandacht schenken aan andere zaken. Toch mag de Ha genaar dat niet doen, want er is heel wat voor hem te kijken in zijn nu (blijkens de uitkomsten der volkstelling) 206,000 inwoners tel lende stad. Allerwege kan hij nieuwe gebouwen in wording vin den. De mooie Witte sociëteit zal in een paar maanden in gebruik genomen kunnen worden uitwen dig is de aanbouw voltooid. Op het Voorhout wordt druk gearbeid aan het bijtrekken eener woning hij het Paleis van wijlen prins Hendrik, dat eerlang der Koning in-Moeder tot woning zal dienen. Op den Vijverberg verrijst een klein paleis met geheel andere be stemming een der patricische wo ningen heeft plaats gemaakt voor een modern gebouw, waarin een bankvereeniging zich vestigen komt. Aan het Regentesseplein is de naar Koningin Emma genoemde zevende kerk uitwendig voltooid en H. M. heeft er Zaterdag de ge denksteen gemetseld, die dit feit ten eeuwigen dage zal verkondi gen. Zelfs de volbloed Hagenaar is tegenwoordig verplicht in zijn eigen gemeente ontdekkingstoch ten te ondernemen, wil hij niet telkens straten en pleinen hcoren noemen waarvan de ligging hem onbekend is. De nieuwe electrische spoorweg Rotterdam-Scheveningen zal, naar men verwacht, vele Rot terdammers bewegen het forensen leven te aanvaarden en hier te ko men wonen, terwijl de zaken in Rotterdam blijven. Met deze ver wachting staan in verband reus achtige bouwplannen op de uitge strekte terreinen tusschen de Witte Brug en Scheveningen. De ligging dezer terreinen, is trouwens prach tig en wie hier met speculatieve bedoelingen bouwt, zal te eeniger tijd zijn risico ruimschoots ver goed vinden. Op gemeentelijk gebied is het stil. De gemeentebegrooting zal naar ik hoor aanleiding geven tot een zeer lijvig afcleelingsrapport voornamelijk over alles wat in de begrooting... niet te vinden is. Ten einde raad hebben B. en W. ook alle schouwburgplannen naar de afdeelingen gezonden, een procédé waarvan vroeger nooit veel plei- zier is beleefd. En in afwachting van zijn lot heeft de schouwburg weder de deuren geopend en ons aanstonds weder een oude kennis doen ontmoeten „Richard III", een begin dat maar matig in den smaak viel. De opera, die over eenige da gen begint, brengt ons onder de artisten ook eenige en wel zeer goede kennissen, die men gaarne terug zal zien. En inmiddels loopt te Scheveningen, nu door alle „vorstelijkheden" verlaten, het sei zoen af, dat niet schitterend ge weest is. Weldra gaan de Ber- lijnsche „muzikale zwaluwen" weer naar hun land. Als zij het volgend jaar terugkomen, zal er bovendien, zegt men, nog een eigen Zeebad-Kapel in 't leven zijn geroepen, speciaal voor de pier. Wie dan beweren mocht, dat er te Scheveningen geen muziek zal zijn te hooren, is een kniesoor. Het is waar, dat veel muziek en vroolijkheid niet steeds samen gaan te Scheveningen. H. A. GANUS Jr. Het totaal der thans bij de Zuid Afr. Vereeniging ingeschreven of ingeko men giften bedroeg op Zaterdag 22 Sept. jl., f 1,215,206,244. H. H. M. M. de Koninginnen woon den Zondag in de Groote Kerk te 's Gravenhage de voormiddag-gods dienstoefening bij onder, gehoor van ds Venneejfchp Sport en Wedstrijden. Boeien. Prachtig weder begunstigde Zondag den wedstrijd om het Nederlandsche kampioenschap in skifs, te Amsterdam die door talrijke watersportliefhebbers langs de heide oevers van den Amstel werd bijgewoond. De 1830 meters lange baan was voor een groot gedeelte door piketten met vlaggetjes afgezet en le- verde met de vroolijk wapperende drie kleuren en vereenigingsvlaggen der vele boothuizen en clubgebouwen, als mede met dc talrijke ranke bootjes, waarin vele leden der schoone sekse, een recht gezelligen aanblik op. Om 2 uur nam de wedstrijd een aanvang. Aan den boei verschenen de heeren H. A. de Bij van „Nautilus" te Rotterdam en Ph. Adrian van „De Amstel". De Bij nam met 1G slagen in de eerste halve minuut terstond de leiding, doch weet deze niet te behouden, daar Adrian, die met 33 slagen in de minuut roeit, hem hij den Watertoren voorbij loopt. Bij den tol is Adrian reeds 2 lengten voor en geeft De Bij den strijd op. Adrian legt de haan af in 9 min. S 1/5 sec. De heer Blussé, geen tegenstander hebbende, roeit nu alleen de baan af in 8 min. 13 2/5 sec. met 26 slagen ia de minuut. Vervolgens kampen de heeren De Bij en Adrian weder tegen elkander. Nu neemt Adrian direct de leiding en weet deze, niettegenstaande De Bij flink komt opzetten, tot het einde toe te be houden. In 8 min. 3 3/5 sec. legt hij de baan af. De Bij was 11/3 lengte achter en deed er 8 min. 7 4/5 sec. over. Om half vijf kwamen de heeren J. J. Blussé van „De Hoop" en Ph. Adrian van „Dc Amstel" aan de boei van af vaart voor de beslissing van het kam pioenschap. Zooals wel te voorzien was versloeg Blussé zijn tegenstander, die, nadat bij 10 lengten achter was, den strijd opgaf. Biussé deed over de baan S min. 31/5 sec. Aan het clubgebouw „De Hoop" wer den vervolgens de prijzen met een toe passelijk woord uitgereikt. Meeting te Cruijs-Bergon. De sluitingsmeeting der Alg. Hard- draverij-vereeniging, werd door veel publiek bijgewoond. Mooie strijden werden te zien gegeven, er heersehte eene gezelligheid van belang. Dc uit slag der verschillende wedstrijden is voor zooverre Haarlem -en Omstreken betreft, als volgt Herfst-prigs. Harddraverij voor Ned. hengsten en merriën geboren in 1897, ioebehoorende aan Nederlanders. Minimum-afstand 1600 M. Prijzen f 300 voor den eerste f 150 voor den tweede en f 75 voor den derde. Derde aankomende Conrad", eigenaar H. P. de Kat van Hardinxveld, berijder A. H. van Wiekevoort Grommel in in 3 m. 14 2/5 sec. Tribune-prijs. Harddraverij 3e kb, „handicap voor paarden met geen beter record dan 1.55. Als minste snelheid zal 2.2 worden aangenomen. Afstand 2000 M. Prijs f 300, waarvan f 200 voor den eerste, f 75 voor den tweede en 25 voor den derde. I. Conrad, 2060 M., rijder A. II. v. Wiekevoort Crommelin.in 3 min. 544/5 sec. Voetbal. Te Rotterdam had Zondag de 2e match plaats om den Van Hasselt- krans, thans tusschen Sparta en Cele- ritas. Reeds spoedig na den aanvang toon de Celeritas, welker leden hoofdzake lijk de vroegere spelers van Nopturms zijn, dat er rekening met haar diende gehouden te worden. Na een voortref felijk mooi samenspel weet Celeritas te scoren en blijft de stand tot de rust 10 in haar voordeel. Ook na de rust hetzelfde fraaie spel en hoewel Sparta na half time 3 maal den hal tusschen de palen brengt- en Celeritas slechts 1 maal, moeten wij toch hulde brengen aap Celeritas' spel het was een 1ste Idas club waardig. Sparta's nieuwe leden, dienen nog veel te leeren, er is nog ie veel eenzel vigheid in, maar dat zal wel komen. Met 32 boekte Sparta hare le over winning in dit seizoen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik u voor onder staande een plaatsje. Ik las in het Haarlem's Dagblad van Zaterdagavond een stukje on- derteekend door G. W. Raas, voor ter der Bakkersgezellen Vereeni ging. Het zal menig Haarlemmer vreemd wezen dat er niet één bak ker op het verzoek van Raas is in gegaan. De vraag rijst hij velen wat of daar de reden wel van mag wezen. Toevallig trof mijn oog een ingezonden stuk dat voorkomt in de Bakkershode, het orgaan van de bakkersgezellen, dat ik gaarne wil laten volgen opdaS men beter inzicht van de vereeniging krijgt. Ik geloof wel dat ds Bakkersgezel len, die zooals het ingezonden stuk aangeeft, de Zondagsrust een fen der ontnemen, er dus ook geen recht op hebben en de patroons daarom ook geen gehoor aan hun verzoek willen geven. Hier volgt het ingebonden stuk „In de Woensdagavond gehou den vergadering van het plaatse lijk comité 'voor Zondagsrust is als voorzitter gekozen de heer G. W. Raas en tevens werd besloten om aan 'de werkgevers hier ter stede circulaires toe te -zenden, in houdende het verzoek, de uitbeta ling der werkloonen ia doen plaats hebben 'des ^Vrijdagsavonds of des Zaterdagsmorgens .vóór -12 uur, met het doel om de vrouwen der werklieden in de gelegenheid te stellen hunne inkoopen des Zater dags tijdig te doen." Bovenstaand bericht las ik in de Haarlernsche bladen dat de heer Raas (voorzitter der bakkersgezel- ïenvereeniging) door hei plaatselijk comité als voorzitter is benoemd. Ik geloof dat de heer Raas daar op een verkeerde plaats is. Hoe kan iemand voor Zondagsrust strijden, als hij de hakkersgezellen op Zon dag laat vergaderen. Dan moet toch ook de zaal in orde gemaakt wor den en weer worden opgeruimd en bedienden moeten de bakkers gezellen bedienen. De bakkersge zellen die zes dagen hebben ge werkt, willen den zevenden dag wel rusten. Ik weet wel dat er laatst in de Bode stond, alsdat de afd. een proef had genomen, maar er was niemand geweest. Doch na een grondig onderzoek is mij ge bleken alsdat de meeste leden er niet mede bekend waren dat er vergadering was. Houdt u mijn heer Raas dit -ook eens in gedach ten. Met een beetje goeden wil kan er heel wat worden tot stand ge bracht. Ik hoop voor de vereeni ging van Zondagsrust, aldat u uw taak beter zal behartigen als in de bakkersvereeniging en de leden niet brengen in kroegen en herber gen of op plaatsen des werd erf s, maar zal laten vergaderen in een lokaal waar iedereen naar toe kan gaan, onverschillig welke richting hij ook toegedaan is. Een voorstander van Zondags rust. - Vervolg Stadsnieuws. Inbraak. Sedert de vorige week Dinsdag was het huis bewoond door de fa milie A. Lebret, Wilsonspiein 15, hoek Wilhelminastraat, gesloten, daar de familie uitstedig was. Zon dagmorgen nu ontdekte de melk boer de Wilde, die twee keer per dag melk bracht voor de achterge bleven kat, en daardoor in het be zit was van een sleutel van de tuindeur en keuken, dat was in gebroken en een ruit uit den deur, toegang gevende tot het souster- rein, verbrijzeld was. Bij een door den heer Veth ingesteld onderzoek, die het toezicht op de woning had, is gebleken dat uit de woning al leen is ontvreemd ee ndamesrij- wiel, en eenige kleinere voorwer pen van bijna geen waarde o. a. byouterie-doosjes, terwijl verder alle kasten waarop sleutels staken, zijn geopend en doorzocht. Vr-eemd is het evenwel dat geen der voor werpen daaruit wordt vermist cu zelfs het aanwezige zilver onaan geroerd is gebleven, waaruit men zou moeten afleiden dat de dief of dieven in hun werk zouden zijn gestoord. De familie, die getele grafeerd is, is tijdens het onder zoek door de politie teruggekeerd. Op het postkantoor hier ter stede is een valsche rijksdaalder ontvan gen, kenbaar aan het ontbreken van het randschrift, daarbij veel lichter dan een echte en voorzien van het jaartal 1872. Men zij dus op zijne hoede. Zaterdagavond is aan 'de Park- laan aangehouden een gewezen knecht van den aannemer C. P. J. Beccan, in bezit van eenige stuk ken compositie. Men verdenkt hem van deze pijpjes ten nadeelc van genoemden aannemer uit het Kleverpark te hebben ontvreemd, iropaganöa tocht. Zondag werd door de afdeeling Haarlem van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij een propaganda-tocht gemaakt naar Velsen. Onderweg wer den brochures en geschriften in ruime mate verspreid. Te Velsen werd een vergadering belegd, waarin voor een goed bezette zaal op de Heide, als spre kers optraden de heeren L. M. T. Her mans uit Amsterdam en F.. W. N. Hu- genholz van I-Iaarlem. Eerstgenoemde sprak over het onder werp: Wat willen de Democraten?" en wees aan de hand van dit onderwerp o. :-a. op de verkiezing en op de Hoger- huis-zaak. Op een adres om gratie voor do gebroeders Hogerhuis werd druk geteekend. De heer Hugenholz sprak over de Leeuwarder uitgeslotenen. Een collecte vgor hen gehouden, bracht 3 op. Zondag 7 October zal wederom op de Heide eene vergadering worden ge houden.. Eenige leden der Vereeniging tot verhooging van "s lands wec-rbaarzheid „Voor Vaderland en Koning", begaven zich. Zondagmorgen in uniform per trein naar Bussum om vervolgens van daar per fiets eentoclilje te maken naar het kamp van Laren. Na een bezoek aan het kamp, werd docr *t Gooi ge peddeld, waar de leden, die er in hun keurige uniform kranig uitzagen, veel bekijks trokken; zelfs werden zij voor Transvaalsclie Boeren aangezien, een eer, die zij zich gaarne lieten aanleu nen. Omstreeks 10 uur voerde het stoomros hen weder naar dc Spaarne- stad terug. Was een aardige dag. Heemstede. Op Woensdag 26 September en Don derdag 27 September a. s. des namid dags te half zes zullen alhier de exer citiën met de brandspuiten plaats heb ben,; Ds' ziekenbarak, staande' op het ter-: •reïii van het gesticht „Meerenbosch" alhier, wordt verplaatst, en daar ter plaatse gebouwd een lokaal bestemd voor het houden van. Godsdienst-oefe- ningea. Beverwijk. Niet minder dan 40 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacan te betrekking van onderwijzer alhier. Dé heer J. Sturing van Haarlem, hoofd van de Rijks-tuinbouw winter-" cursus alhier, zal a.s. "Woensdagavond in het belang van dat onderwijs, alhier eene lezing houden met lichtbeelden. Haarlemmermeer. De Raad van Aalsmeer besliste af wijzend op een verzoek van de tuin- bouw-vereeniging om een premie te stellen op het dooden van ratten. Thans is echter van particuliere zijde een premie uitgeloofd voor hen die een bepaald aantal rattenstaarten vertoonen. De verwachting der opbrengst van de suikeijueten alhier zal niet meeval len. Door dc langdurige koude is zc laat gaan groeien en daarom over 't al gemeen klein van stuk. Het suikerge halte zal ook wel minder zijn dan t vo rige jaar. Het rooien zal spoedig een aanvang nemen.. De ontvangsten der vastgestelde re kening te Aalsmeer van 1899 bedraagt f G3214.675. de uitgaven f 62948.95, saldo 265.72. Voor de betrekking van rromeente- velöwachtcr alhier hebben zich aange meld. 36 sollicitanten. De jaarwedde is f 500 en vrij boven- kleeding. Bloten. De Ger. kerk te Sloterdïjk ontving een gift van 409. In den IJpolder is heden het rooien dei- beetwortelen voor een viertal suikerfa brieken begonnenwas aanvankelijk de stand niet zoo gunstig, het mooie weer der .laatste weken heeft de plant doen wassen en naar menwerwacht ook het gehalte vermeerderd. Zandvoort. Door B. en W. zijn goedgekeurd twee bouwplannen en wel een voor liet bou wen van twee woonhuizen aan den Strandweg en een voor een winkelhuis aan de Haltestraat. Tevens werd goed gekeurd de verbouwing van een bad koetsenlo ods, achter de Brederodc- straat gelegen.. Door den gemeente veldwachter S. Behrêns zijn in beslag genomen twee valsche dubbeltjes, voerende de beelte nis van H. M. Koningin Wilhelmina. Het jaartal is onzichtbaar. Vervolg" Nieuwstij dingen. Zaterdag is door H. M. de Ko ningin in de nieuw gestichte Re- gentessekerk te 's-Gravenhage een- gedenksteen geplaatst, in tegen woordigheid van H. M. de Ko ningin-Moeder. De Koninginnen werden ontvan gen door een commissie uit leden der vereeniging tot stichting van het kerkgebouw, onder het gezang van de vereeniging Excelsior. Door een middenpad geleid naar een met rco dtapijt overdekte bree- de estrade, waarop een troonhemel was geplaatst, konden de vorste lijke bezoeksters de voor liaar be stemde zetels innemen. D.s. F. v, Gheel Gredemoester, voorzitter der Bouwcommissie, hield een toe spraak. Geteekend werd dc oorkonde waarin wordt uiteengezet, dat de kerkeraad den naarn van Rcgen- tessekerk heeft gekozen als een dankbare 4herinnering en eerbie dige hulde aan Ilarer Majesteit:? gezegend en voorspoedig regent schap. Deze akte in duplo gecalligra- pheerd met gothische karakters, door den heer J. Roovers, calli- graaf te Rotterdam, wordt door de Koningin, de Koningin-Moeder, den kerkeraad, dc slichüngfjcommissie, de kerkvoogdij, den architect en den aannemer onderteekend en een .exemplaar gesloten in een looden bus, die in de opening van een der hoofdpilasters geplaatst wordt. H. M. de Koningin-Moeder, staande op een bekleede tribune, metselt eigenhandig met zilveren troffel en hamertje twee grijze steentjes in, aan de buitenzijde in verguld vertoonende het eene, een koninklijke kroon, het andere, den datum der plechtigheid. De heer Verheul metselt den sluitsteen. Tegen denzelfden pilas ter op de plek waar de oorkonde ba waard wordt, wordt de gedenk steen gesteld, een zwart marme ren plaat, het feit vermeldende. Ka een danklied van „Excelsior", on een dankwoord namens den kerkeraad, wiens voorzitter, ds. J. A. Gerth v. Wijk, een dankgebed; uitsprak, was de plechtigheid vol-jl bracht. Dc „Daily Telegraph" verneemt uit Glasgow De maatregelen, die de overheid aan de Clyde tegen de. pest neemt, kunnen blijkbaar de uitbreiding van de ziekte nog niet tegengaan, want bijna dagelijks nemen de gevallen toe. Gestorven zijn er aan de pest nu zes men schen, van wie twee in deze week. Hevige Braad- Men seint ons Te Brakel zijn hedennacht 22 huizen door brand vernield. Onder do vele ingeschrevenen aan de Polytechnische School te Delf', hehoo-j ren dit jaar 2 dames voor technoloog. Ged. Staten van Limburg hebben zich met een adres tot de hooge regeering gewend om aan te dringen op eene spoedige indiening der toegezegde 'wcj op de staatsexploitatie van de Lim burgsche kolenmijnen, welke exploi tatio als eene levensquaestie voor di provincie is le beschouwen. ïlarktuieuws. Haarlem, 24 Sept.- 266 H.L. Witte tarwe f 7.75—6.50. 15 H.L. Rogge f 5.25—500. 100 H.L. Havei f 3.52—3.37. 190 H.L. Garst 5.60—5.55 18 H.L. Duivenboonen f 6.60. 78 H.L Groene erwten f 8.257.50. 45 H.L. Ca pucijners f 9.50. Aangev. Verb. Prijs. Boter 127 KG. 127 KG. f 1,40 1,50 Biggen 54 st. 54 st. f G.— 8.— Schrammen 32 st. 27 st. 10.f 14. Aardapp. 311 HL. 281 HL. 1,60 3.50 Appelen 173 HL. 151 HL. f 3.— f 9.— Peeren 149 HL. 127 HL. f 2.50 20.—. Burgerlijke Stand. Bevallen: 22 Sept. N. Hangjas—v. d Werff a. A. VoetelinkNij hout d. 23. C. F. SchokkerVosmaer z. 24. J. J BoogaardPrenen d. Overleden: 22 Sent. P. Boeré 10 j. d de Keij straat. A. L. Engel 13 m. d Gasthuisvest. N. Vergunst 4 m. d. L. Heerenstraat. 23. C. Kapteia 2 m. z. V Marumstraat. Telegrammen. PARIJS, 24 Sept. (R. O.) Uit VvV-cnen wordt aan het Journal gemeld, dat pre sident Kruger aan den Paus een tele gram zond. waarin hij f-ftIk her zeer lijdende en neergedrukt door mijn hoogen ouderdom, waurr-n ik mij te rugtrek maar ilc hoop nlcGcmin atnj de eindelijkc zegepraal van mijn volk. LONDEN, 24 Sept. (R. O.) Aan de Daily Mail wordt van gisteren uit Lo rengo Marques gemeldDe Engelschen bezetten Komafipoort. zonder tegen stand te ontmoeten. De brug is onbe schadigd. De Boeren vluchtten over de grens, waar zij zich overgaven aan de Portugeezen, met hun voorraden, ge weren en groote hoeveelheid ammu nitie. AaisterfesBsehe Issrs Openingskoersen. Maandag 24 Sept. IS GO. 2J/s pCt. Ned. "Werk. Schuld ÏG'G Oostenrijk Zilv. J/J 3 pGt. Portugalu j, 4 pCfc. Jtnsl&ncl S4 -Cde i"n, 4 pCt. Spanjers 6 pCt Isiimoal. Mexico 5 pCt. BracMië FundingLgj; 1i/j pG't.-Co-umlÉaj*i 4 pCt. Venezuela Caituiir-ifij. de Vorstenlanden «and. b'i Koloniale Bank csnd Lig. Barge Ar. Moorman nandC4'/a Ned. Ind. Handelsbk. «u.:idpü Aand. 2 ieü-Msmscbepji:ëzP Lungkat Cul Jilarftechepiijj101 fienemhah Alnat-cbcj.; gftp K. N. M. t.K-xp. Petr. t'r. J.untf Motara Eniru Gevr. uand...K2 Arkane. Gonst,r. Tr. O-- 5 pCt .Kans. ('iLyl'.G.Gerie A en B.62 3 pOt. Italië Ëprj.-flT'üH A. EP5 S pCt Zuïd-It«!ië Spvrm. A. K53 Atchison l'opekc Cert van aiuul.... 2cm G Cert. ven prei. aand. 67 Denver Bio Grande b. aan:".. pref. .uautl. -- Erie Spoor Gew. nandp>yt n le pref. nanucY Illinois Cer.t-ni Cerl. van aand St. L.cnfian Franc. Cert. gew.üf.nd. 1 b r v. 2jircf. anr.d. Miss. Nnc-s. en Ï'cm? J ::tfl3 Lonisv. Niashvil: Gen. r. aan«L.. 7ö N. Y. Ontario aandit:-'o Norf W. Cert. van ger,-. aand.... ÜY'-l Union J'ae. Cert. van gew. aand Southern Pacific gew. aandi" v pOt I'era Mor tg. B Cert. van Aand; Peru e o Bret1( Prolongatie 4 AdverÉeraSëM. VGRLOKEB gaande langs Schoterstraatweg J-ansstraat, een Gouden Manchet knoop. De eerlijke vinder wordt verzocht zich te vervoegen Barend- sehestraat 9. Er biedt ziek aan een net Buitenmeisje, P.G., voor' Tweede -Meid. Goede ge tuigen staan haar ten diens'.-.'. Brieven te bezorgen bij A. STIK KEN, Vogelenzang, Leiduin. GEVRAAGD: 681M IETSJE, voor Keuken en Huiswerk, P. G van half negen tot 5 uur. Loon 2 gulden per week. Te bevragen Bureau van dit Blad. GEVRAAGD: dat goed kan naaien en mazen, bij één kind van 4 jaar. Kruisweg 51. IiiisköEister. Een nette b. juiïr. z. z. ra. Nov. g. gepl. als Huishoudster, liefst bij B. Heer m. ol z. kinderen. P. G. en v. g. get. voor/.. Fr. br. lelt. J. 107 Boekh. J. M. STAP, Gr. Hout straat 03. V ergunning. Ter overname aangeboden om Ci B. willig, dat een goed bestaan oplevert, waar 4 markten per jaar zijn, op het mooiste gedeelte der stad ge legen. Brieven onder no. 3481, Bureau van dit Blad

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3