VERSTOPPING voor oe DetreicKing van gemeente-» veldwachter, op eene jaarwedde van 525 en vrije imiformkleeding hebben zich 12-4 sollicitanten aangemeld. Sloten. Namens den heer Huizinga werd door den heer S. N. du Croix aanbe steed, de herbouw van de onlangs af gebrande broodbakkerij, slagerij met woonhuis; de hoogst© der 4 inschrij vingen was f 8020, de laagste, zijnde van don heerP. J. v. Mierlo, alhier, f 7094; het werk is hem gegund. Bij den veehouder Knal is een ge slacht rund voor de comsumptio af gekeurd. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer regelde gisteren ochtend allereerst den arbeid van haar afdeelingen, waarheen de Staatsbe- grooting en de daarmede verband hou dende wetten werden verwezen. Tegen het onderzoek van de supple- toire begrooting voor Marine voor 1900, Waarbij een uitgebreid plan van aan bouw, in verband met de hinnenland- sche defensie is ontwikkeld, verzette zich de heer Kerdijk, van oordeel dat de gelegenheid ontbrak om aan dit on derwerp volle aandacht te wijden en voorstellend het voorloopig van de agenda af te voeren De he eren Mackay en Verhey even wel waren van oordeel, dat men het ontwerp in elk geval kon onderzoe ken, zonder te prejadiceeren op de openbare behandeling. Met 42 tegen 26 stemmen schaarde do Kamer zich aan de zijde dezer hoe ren, dus besluitend tot het onderzoek. Woensdag a.s. ten 11 uur zal verder beslist worden over den arbeid in openbare zitting. In overleg met de Reg. zal do voorzitter als dan voorstel len eerst de ongevallenwet, daarna de kieswet te behandelen. G. Jr. H. M. de Koningin ontving Woens dagavond te 5 uur de commissie uit de ïweede Kamer, heiast met de aanbie ding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. H, M. de Koningin-Moeder bracht. Woensdagochtend een bezoek aan de tentoonstelling van portretten in den Haagschen Kunstkring. De hoeren Wessels, Wolmarans en De Bruyn zijn Dinsdagavond uit Brus sel te 's-Gravenhage teruggekeerd. Bij deputatie bestaat volstrekt geen voornemen, zich naar Kopenhagen te begeven, ten einde den Deenschen Kroonprins, broeder van de Prinses Van Wales, te verzoeken bemiddelend iusschen de Boeren en Engeland op te treden. De „Gelderland.0 Naar men verneemt kunnen heden de noodlge zeekaarten aan boord van de Gelderland" te Aden zijn, zoodat bet schip vermoedelijk Vrijdag van daar zijn bestemming zal volgen. Omtrent de plaats van aankomst in Europa kan uiteraard nog niets be kend "zijn, zoolang de commandant de beslissing daaromtrent van president Kruger niet vernomen heeft. Thans zijn weder bij den Hoogen Raad aanhangig verschillende verzoe ken om revisie, door de veroordeelden persoonlijk buiten tusschenkomst van een rechtsgeleerd raadsman ingediend. Binnenkort zullen deze verzoeken ter openbare terechtzitting in behan deling komen. De stilzwijgende Kamer. Het „Hhld." vraagt zich af waarom ïn de Tweede Kamer geen woord, geen énkel woord gesproken werd over de „betreurenswaardige gebeurtenis", ge lijk de Troonrede het noemde. „Waarom dat stilzwijgen Gaf het adres enkel een weerklank 0£> de woor den der Troonrede, het ware begrijpe lijk dat er niets toe te lichten viel. Maar zulk een loutere echo bevatten de zin sneden toch niet. Ongetwijfeld is in de commissie die het adres ontwierp en in de afdeelingen die het ontwerp hebben onderzocht over den gekozen vorm en de gebruikt© bewoordingen niet het stilzwijgen bewaard. Mocht niets daar van het oor der natie bereikenZeker, de Regeering heeft reeds Donderdag jl. in de Eerste Kamer harerzijds alles medegedeeld wat op dit oogenblik me de te deelen viel. Maar was hiermede alle aanleiding tot spreken weggeno men Mocht uit de Tweede Kamer zelfs geen enkele stem opgaan om uiting te geven aan de bewondering voor een bijkans een vol jaar volgehouden strijd tegen een ontzaglijke overmacht, en aan het medegevoel met cle Hollandsch sprekende bevolkingen, wier onafhan kelijkheid op het spel staat I-Iad geen enkel Kamerlid hij deze voor de hand liggende gelegenheid iets op het haart dat hem tot spreken dwong „Er is blijkbaar een afspraak ge maakt om te zwijgen, en waarschijn lijk, ja stellig, moet daarvoor een ge wichtige, overwegende reden bestaan. Van een vergadering van honderd uil- verkorenen mag men niet aannemen, dat haar totaal onverschillig is waar het land vol van is. Mocht dan althans die reden niet worden medegedeeld Is zij van zóó ernstigen aard, dat zelfs het noemen van die reden, of een zin speling er op, gevaar voor het land in- houdt Of wil men alle g'edachtenwis- sfling verdagen tot de Staatsbegro ting in behandeling komt, en dus van den toch zoo krappen tijd, daarvoor beschikbaar, .een stuk afnemen, nadat men de gisteren beschikbare uren on gebruikt heeft gelaten? Is dit, en niet anders de bedoeling, waarom dan ten minste deze verklaring met gegeven? Waarom dan aanleiding gegeven tot het vermoeden, om' niet te zeggen de vrees, van iets zeer bedenkelijks, dat zoovele anders zoo wel- of veelspre- j kende monden dichigesnoerd beeft ge houden „Geeft deze zwijgende Kamer niet grond tot allerlei wellicht geheel ver keerde onderstellingen, die men had behooren te voorkomen Het internationaal telegram aan president Kruger. Bij honderdtallen komen van overal uit Nederland de formulier- briefkaarten bij het Bordtsche pers- kantoor geteekend terug. Flinke hijstand is verleend door eenige dagbladen, die op verzoek van ge noemd kantoor de briefkaarten in hun edities hadden ingelegd. Een teeken, dat de nieuwe be weging werkelijk bij heel ons volk instemming vindtalle standen zijn onder de inzenders vertegen woordigd, de militaire stand tot dusver door de onderofficieren, korporaals en manschappen van het korps genietroepen te Utrecht. Verscheidene onderteekenaars stel len zich niet tevreden met het plaatsen van hun naam, maar ge ven ook uiting aan hun gemoeds stemming als „God geve dat uw volk moge zegepralen" en „Dit is mijn heiligste wensch"andere met langer ontboezemingen als „Lees en herlees onzen 80 jarigen krijg tegen het overmachtig Span je en put daaruit onder biddend opzien tot God uwe kracht en moed tot de overwinning de uwe is", of „Hopende, dat iedere hand- teekening moge bijdragen, ten ein de den oorlog aan Engeland te ver klaren door alle weldenkende mo gendheden en zoodoende de En- gelschen uit het gestolen land te verjagen." Ook verscheidene vreemdelingen hebben op briefkaarten geteekend: een bekend Italiaanseh schrijver treffen wij er onder aan. Een Belg schrijft„Laat toe dat eene Bel gische stem zich met de Neder- landsclie vereenige." De mare van de beweging in Ne derland dringt ook tot landen door, die nog niet zijn aangesloten bij de internationale vereeniging. Een aantal inwoners van Moskou schrij ven „Après avoir lu dans les jour- naux 3e texte du télógramrae qu'on veut envoyer aux Républiques S.- A. nous vöuions aussi y prendre part et, n'ayant aucun moyen de leur aider, leur montrer au moins notre admiration et notre es time la plus profonde". (Na te hebben gelezen in de bladen den tekst van het telegram, dat men wil zenden aan de Zuid-Afrikaansche Repu blieken, willen wij er ook deel aan nemen, en geen middel hebbende om hen te helpen, hun ten minste blijk geven van onze bewondering en onze groote achting.) Een tal van Spanjaarden ook ver beken hunne betuigingen van sympathie en bewondering over te brengen „al gran Patri area, al venerable Kruger." (Aan den groo- ten grijsaard, aan den bewonde- renswaardigen Kruger.) In herinnering wordt gebracht, dat het hoofdbureau voor Neder land deel uitmakende van de inter nationale beweging ten gunste van de Z.-A. republieken, samenge- steld is als volgtdr. H. F. Jonk man, Utrecht, voorzitter; jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarseveen en Nigtevecht, Utrecht, penning meester dr. H, J. Kiewiet de Jon ge, Dordrecht, secretarismr. C. cle "Wilde Jr., Utrecht en Chr. F. Haje, Dordrecht; en dat het pers kantoor te Dordrecht met de brief wisseling belast is. In Duitsehiand ontwikkelt de Deutsche Burencentrale te Tegern- see, waarvan baron Fritz Bronsart von Schellendorf de ziel is, een zeer groote en veelzijdige werk zaamheid. Den 9den September richtte dit comité een warm ge stelden oproep in de Duitsche en Fransche talen tot de volken van 't Europeesche vasteland en van Ame rika om ze te bewegen een inter nationaal fonds voor de Boeren bij een te brengen. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doctoraal examen in de genees kunde afgelegd door den heer Max Juda het theoretisch geneeskundig examen door den heer A. Bundels. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na het verdedi gen van Stellingen, de heer G. Diep- huis, geboren te Bondowosso.. Een studiereis:. Bij een fabrikant van brandkasten aan het Damrak te Amsterdam ver voegden zich Dinsdag twee personen, die verzochten de brandkasten te mo gen bezichtigen, voorgevende dat zij diamantbewerkers waren. Na zich be kend gemaakt te hebben met de con structie waren dc lui weer vertrokken. Zij Mijkeu te zijn een paar oude be kenden van de inrichting van Lamme tje Zondag, en Maandag uit voor arrest ontslagen. BsttesjacM. Te Amsterdam is een geregelde strijd tegen de ratten begonnen. Aan de sta clsbelt werden er in enkele maanden Lijcis een 6000 gevangen. Ook aan het oude Buitengasthuis -worden af en toe klopjachten gehouden, eveneens in het oude Entrepotdok' en in Art is. In laatst genoemde stichting ving men er tus-, schen 1 Mei en 1 Sept. ongeveer een duizendtalsoms bracht een klopjacht het tot 180 per week. {Schoolgebouw verbrand. Een troep kwajongens heeft Woens dagmiddag te Amsterdam een school op de Nassaukadc ïn brand gestoken. Het spelen met vuur op het groote veld, dat tusschen Potgieter straat en De (Herenstraat begrensd wordt, is een voortdurende ergernis en angst ge weest der daar wonenden. Meermalen is de politie door hen van een en ander op de hoogte gebracht, waarbij gewe zen werd op het groote gevaar, dat voortdurend de heide houten school- loodsen opleverden. De politie had acht geslagen op deze klachten en sedert eenigen tijd surveil leerden. twee agenten in politiek in deze buurt. Woensdagmiddag was niettemin het lieve spelletje weer bezig. De buren zagen boe de jongens proppen papier en ander brandbaar materiaal tegen den lengtewand van school No. 100 (hoofd de heer L. C. T. Bigot) stapel den en er brutaal den brand in staken. De brandweer moest er aan te pas ko men en met een Vechtslang werd. het vuur onder leiding van den hoofd brandmeester J. A. Nieuwenhuys dra gebluscht. De beide surveilleerende agenten waren hierbij tegenwoordig. In tusschen had achter het grootere schoolgebouw, aan de Nassaukade grenzende, hetzelfde spel zich her haald. De concierge van dit gebouw, P. J. S. Franssen, had de jongens reeds enkele malen dien middag wegge jaagd. Doch in een onbewaakt oogen blik schijnen zij hun doel bereikt te hebben. Een brandwacht, die bij school No. 100 nog bezig was, werd plotseling opmerkzaam gemaakt op een zwarte rookkolom die zich hoven het dak van het andere gebouw kron kelde. Hier hielp niet één Vèchtkraan. De rook sloeg zwart uit, grooto vlammen bedekten het gebouw aan muren en dak en aan alle zijden tegelijk scheen het houten gebouw in vlammen. Vijf stoomspuiten, waarvan vier werkten en drie gewone slangenwagens wanen weldra op bet terrein de „Jan van der Heijde" stoomde wel uit, doch kon te- rugkeeren. Van alle kanten tastte men het vuur aan onder leiding van den hoofdbrandmeester M. J. Proost, die als plaatsvervanger van den comman dant reeds meer het geluk had derge- lijke karweitjes op te knappen. Én hoe wel het zich liet aanzien, dat van het houten getimmerte geen spijker over zou blijven, bleek de overweldigende massa water, die over de vlammen werden geworpen het vuur toch binnen een balf uur bedwongen te hebben. Tiet feit, dat het gebouw geheel geïsoleerd stond en gemakkelijk te naderen was, zal wel tot de spoedige blussching heb ben meegeholpen. Doch het gebouw is geheel onbruik baar geworden. Hoe men aan zal moe ten met het onderdakhrengen der leer lingen zal wellicht nog een moeielijk vraagstuk zijn. In do school toch wer den geborgen do meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs (hoofd mej. Ansmink) en in een ander deel, sedert September, eenige klassen van den 5-jarig,en cursus voor jongens. Achter dit gedeelte der school heeft de concierge zijn woning. Wat niet verbrand is, moet geheel door het wa ter bedorven zijn. De man, die er met vrouw en kinderen woonde, was niet verzekerd men had het niet aange durfd. I-Iij heeft niets van zijn have en goed kunnen redden, zoo snel sloeg de brand uit. Het oprichten van abattoirs. Dinsdagavond werd te Leiden een druk bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door het bestuur der antirev. kiesvereniging „Nederland en Oranje", naar aanleiding van het binnenkort in den gemeenteraad al daar tc behandelen onderwerp„het oprichten van een Abattoir". De voor zitter zeide dat deze bij eenkomst plaats had, daar de vereeniging de oprichting van een gemeentelijk slachthuis, met verplicht slachten aldaar, onwettig achtte. Do heer J. Buffer van Amsterdam) trad daarna als inleider op. Hij "behan delde in de aei'ste plaats de xachts- i quaestie, doch wilde, nu eerlang te verwachten was een beslissing in hoo- gere instanties, door de slagers te Gro- i ningen uitgelokt, daarop niet verder ingaan. Verder betoogde spr., dat wa t voor grootere plaatsen als Amsterdam en Rotterdam te doen was, daarom nog niet voor een kleinere gemeente -als Leiden mogelijk was, getuige het zeer veel hoogere slachctarief enz. in het door B. en W. ingediende ontwerp, dan in eerstgenoemde plaatsen. Verder wees hij op de vele bezwaren en kosten voor de slagers, aan een abattoir ver bonden, wat z. i. op den vleeschprijs verhaald moest worden. Bij het volgende debat oordeelde de directeur wan het Abattoir te Rotter dam., de heer Hengeveld, distr.-veearts te Haarlem, en de heer Remmels, van VLaardingen, allen, uit algemeen en hygiënisch belang, de oprichting van abattoirs noodzakelijk. De heer Van Luiken, die dikwijls slacht aan het abattoir te Rotterdam, noemde den toestand daar zeer onrein, terwijl hij zeer dikwijls ondervonden had, dat men er van zijn eigendom niet zeker iv as. Een gemeenteraadslid, de heer Den Houter, zag wel het nut van abattoirs met koelkamers in, maar dan moest de gemeente het stelsel consequent doorvoeren, een vleeschhal oprichten en het vleescn doen bezorgen. Hij achtte daarom een vleeschkeuring zoo als te Leiden bestond met een man als Dr. De Jong aan het hoofd, voldoende. Ten slotte nam de vergadering de volgende motie aan „De vergadering verklaart zich vol komen aan te sluiten bij de bekende nota te dezer zake door de heeren Drie sen c. s. ingediend acht evenals bo vengenoemde Raadsleden de oprich ting van een abattoir te Leiden onnoo- dig, onwettig en ongewenscht, en ver zoekt het Bestuur der kiesver. „Neder land en Oranje" den Gemeenteraad met deze verklaring in kennis te willen stellen.'' Teleurgesteld. Maandagmorgen te half tien verza melde zich een heels menigte op de Witte'vrouwenstraat en Voorstraat, in den omtrek van het gebouw van het Hooge Militaire Gerechtshof te Utrecht om te alen naar de dingen, die zoo straks zouden plaats vinden. Een kor poraal der infanterie, die zich onder de menigte bevond, had verteld dat „de moordenaar uit Den Helder, die een agent van politie had vermoord," zou worden overgebracht en voor het Hof geleid. Een oud moedertje wist te ver tellen, dat,,die moordenaar reeds .drie weken geleden in het gebouw van het Hof werd overgebracht, doch nu he denmorgen het gebouw zou verlaten." De hoofddeur van het Hof was wijd opengezet. Twee schildwachten met ge- laden geweer daarvoor geposteerd. Onophoudelijk gingen een aantal hoofd en andere officieren van allerlei wa penkorpsen en dienstvakken die hoofd deur in en uit, waardoor de spanning van de nieuwsgierigen in geen gerin ge mate werd vergroot. Eindelijk, te ruim 11 uur, kwam de celwagen d© Drift afrijden. De vlugsten hadden zich spoedig een goed plaatsje rechts en linies van de deur van het Hof veroverd, anderen moesten zich met een kijkje van uit het achtste- en negende gelid tevreden stellen. Zelfs bewoners van dc Voorstraat verlieten hunne huizen, om „den moordenaar" van meer dichter bij te zien. De celwagen naderde, sloeg rechts den hoek om en... reed het ge- houw voorbij, de Ridderschapstraat door naar de strafgevangenis om een .gewoon transport aldaar af te leveren tot groote verbazing .en teleurstelling van do menigte. Op dit oogenblik wer den ook de deuren van het Hof geslo ten. Waartoe dan al die officieren in het gebouw,van bet Hof? Die heeren, als hehoorende tot de 2e militaire af- deeling, moésten aldaar loten wie van hen zitting zou moeten nemen in den Raad van Eer, waarvoor eerstdaags een officier zal moeten verschijnen. Spoorwegongeluk bij Utrecht. Woensdagavond te. half negen onge veer is nabij Utrecht een ernstig spoor wegongeluk gebeurd. De Jeremlabrug ondergaat eenige her stellingen. Daarom zijn de treinen ge noodzaakt een eind ver over enkel spoor te loopen. Alle in- en uitgaande treinen in de richting Bokstel en Arn hem moeten dat enkel spoor volgen. Woensdagavond toen de trein Bok stel in aantocht was, kwam van de an dere zijde een locaaltrein voor Zeist- Driebergen. bestemd en op den wissel hotsten de locomotieven tegen elkaar of liever ze raakten elkaar langs zijde. De botsing was zeer hevig. Ver in den omtrek werd de slag gehoord. In een oogenblik was de weg bezaaid met omgevallen wagens--waaronder ook de beide locomotieven. Een Se klasse waggon van den locaaltrein is geheel vernield. Alleen een paar ach terste wagens hieven staan. Voor het personeel van den Bokstel- schen trein was de ramp al zeer nood lottig: de hoofdconducteur Van Kuyk kreeg een hersenschudding, de machi nist verloor zijn beide beenen en de: stoker is zwaar aan hoofd en rug ge wond. De machinist van den locaaltrein is niet te vinden. Vermoedelijk is de man door schrik zoodanig bevangen, dat bij het op een loopen heeft gezet. Wat de passagiers betreft, wist men niet met zekerheid te zeggen óf en hoe veel gedood of gewond waren. Som migen spraken van 8 dooden, anderen van 6, weer anderen van 2. Doch het meest waarschijnlijke is dat geen doo den of gewonden gevonden zijn. Vermelding verdient dat sommige reizigers in den locaaltrein het onge luk zagen aankomen en er uitgespron gen zijn. Dit is verklaarbaar als men weet dat de weg aldaar een bocht maakt en zij den Bokstelschen trein konden zien. De justitie was spoedig ter plaatse en leidde zelf, door flambouwen voor gelicht, het onderzoek of onder en in de wagens nog menschen waren. Ook was het mogelijk nog met den machi nist van den Bokstelschen trein te spreken. Deze moet verklaard hebben, dat het eerste sein veilig stond, het tweede onveilig. Door dit laatste is hij gereden. Hij zou zich dus aan onoplet tendheid hebben schuldig gemaakt. Verzekerd werd echter dat hij min der schuldig is dan oppervlakkig lijkt: waren de seinen in orde geweest, dan had eerst een groen licht moeten ver toond worden, waardoor de machinist wist dat hij langzaam moest verder gaan, om dan op een tweede sein, dat onveilig aangaf, te stoppen. Vindt de machinist het eerste sein als veilig aangegeven, dan kan het tweede, dat op 1000 M. verder geplaatst is, niet on veilig staan. Overtreding der wet. De „N. Gron. Ct." schrijft: Maandag zijn te Groningen op het terrein van het openbaar slachthuis publiek verkocht 13 koeien, in beslag genomen uit kracht der wet tot rege ling van het veeartsenijkundig staats toezicht en de veeartsenijbereidkunde. De koemelker De B. had namelijk deze koeien, terwijl zij aan mond- en klauw zeer leden, in strijd met genoemde wet, „verweid," waarvoor ze door de weide van een anderen veehouder moesten. Proces-verbaal en inbeslagneming wa ren het gevolg. De koeien, intusschen hersteld, vertegenwoordigden een waar de van ruim f 2000. Als De B. veroor deeld wordt en dat is zeer waar-;: schijnlijk zou hij een aanzienlijk verlies lijden, want de opbrengst komt in dit geval ten bate van den Staat; Maar naar ons wordt medegedeeld,, hebben de vereenigde melkboeren we ten te bewerken, dat de eventueel© schade van hun collega De B. tot een veel bescheidener bedrag is terugge bracht door hem hij de gisteren ge houden veiling in do gelegenheid té, stellen, de koeien voor gemiddeld ƒ20 het stuk terug te koopen.- In aansluiting van het bovenstaam de lezen wij in de „Prov. G, Ct.": Het recht heeft zijn beloop gehad in zake den verkoop van de verbeurd ver klaarde koeien van den koemelker De Boer alhier. Ze waren terug te beko men voor ruim 2000 plus de voeder- kosten, samen ongeveer f Ï00 bedra gend. Ze werden niet teruggenomen, en zoo bad gisteren aan het slachthuis -de openbare verkoop plaats. Twaalf koeien brachten ieder twintig gulden op allen werden door De Boer, den eenigen bieder, teruggekocht. De ge maakte „onkosten" kunnen, naar wij vernemen, precies uit die f 261 betaald worden, zoodat de gemeente er geen zijde bij spon. De koemelker De Boer heeft een lesje gehad, dat hij niet aan de wet op de besmettelijke veeziekten voldeed. Landloopers. Uit Twente wordt aan de „Zw. Ct.' geschreven: Op den rijksweg Oldenzaal—Dene kamp in de gemeente Losser is het vooral des avonds vaak onveilig door de landloopers, die aan dien weg op een stuk heidegrond vaalt bij menigte met hun woonwagens verblijf houden. Voor eenige weken werden aldaar ee nige fietsers aangevallen en verwond en nog dezer dagen werden een twee tal rijtuigen aangehouden; gelukkig wist men door zweepslagen en hard rijden de belhamels van 't lijf te hou den. Velen zijn er dan ook volstrekt niet op gesteld 's avonds deze plaats te passeeren. Zoo bevonden zich Dins dag te Oldenzaal een paar dames, die alleen uit vrees voor de landloopers met haar rijtuig zoo spoedig mogelijk naar Denekamp terugkeerden, om toch vooral voor 't donker deze gevaarlijke plaats voorbij te zijn. Ook de boeren in den omtrek hebben veel last van deze landloopers. Nu eens komen ze vragen, bedelen, maar meer malen brutaal dwingen om brood, spek, aardappelen, dan weer om stroo, hooi, brandstof enz. Als men nu weet, dat de huisvrouw meestal door den dag alleen thuis is, behoeft men zich dan te verwonderen, dat ze uit vrees voor die „schooiers" de deuren op slot doet en reeds heeft, wanneer er aan de deur getrokken wordt. In 't belang der openbare veiligheid is het zeer zeker noodig, dat door de bevoegde macht aan dezen toestand een einde wordt gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN, 80 cents per regel. door 24 Pro fessoren in de Medicy- neübeproefd en aar.bevo- lenhebben Zwit,V"V Zwitser- sche Pillen van den Apo theker Richard Brandt, die voor 70 Ct. het doosje in de Apotheken verkrijgbaar zijn, zich eene we- reldvermaardheid verworven door hare onovertroffen, zekere, a ige- name en daarbij geheel ons®,de' lijke uitwerking tegen (Hardly viglieid) onvoldoenden stoelgang en de onaangename ge volgen daarvan, zooals Hoofdpijn, HartkloppingenBloedaandrang Duizeligheid, Misselijkheid, Gebrek aan eetlust, enz. Het dagelijksche gebruik kost maar 3 Centen en de Zwitsersche Pillen van den Apo* theker Richard Brandt, worden tegenwoordig boven andere mid delen, door de vrouwen verkozen. Voor het geval dat de Zwitser sche Pillen van K. BRANDT in de Apotheken niet voorradig zijn, wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. van Santen Kolff, te Rotterdam, die de doosjes voor f0,70 tegen rembours toezend. eisGht, sprak hij sidderend. Ik weet echter ook, dat die behande ling zoo goed als nutteloos is, be halve nog dat ze om financiëele redenen door mij niet ondergaan kan worden. Ik ben nog niet ge komen om daarover uwen raad in te winnen, ik ben eigenlijk alleen 'gekomen om u te vragen of ik mag Trouwen De dokter schudde het hoofd en antwoordde eenvoudig Neen I U moet, moogt en kunt hi et huwen I Renaud greep met zenuwachti ge» druk de handen van den dok ter en zei Dokter, lk zweer u, dat dit pok mijne meening geweest is. U is een man van eer 1 ant woordde Gordon. Toen Renaud thuis kwam ge doofde hij tegenover zijne zuster moediger te kunnen zijn dan an ders. In weerwil van zijne wan hoop, die door de ernstige woor den, welke Gordon tot hom ge richt had, door de onmogelijkheid om Margarete zijne liefde to be kennen en door hare wederliefde gelukkig gemaakt te worden, ge doelde hij eene inwendige vreug de, dat hij zich voor een edel be ginsel had opgeofferd en zijnen plicht had gedaan. Helen e zag op het eerste gezicht, dat er eene verandering met hem was voorgevallen. Hij deelde haar den inhoud van het gesprek met Gordon mede, en zij antwoordde daarop Bij mij staat het vast, dat juist in tegenstelling met hetgeen jij en Gordon beweren, het geluk kige onbezorgde leven, dat je door dit huwelijk zoudfc krijgen, van den heilzaamsten invloed op jou toe stand zou zijn. En juist daarom dring ik er zoo zeer bij jou op asm, broeder I Het geldt hier niet al leen de toekomst van je zuster, ook voor jou heteekent deze ver bintenis heil en redding. Och, Helena, geloof dat niet. Je blijft dus bij jou besluit? Ja. Dit huwelijk zou eene mis daad zijn en die wil ik niet be gaan. s Ze keek hem langen tijd aan en* zei plotseling 'i Is goedik «al niet meer van de zaak spreken. Den volgenden dag kwam hij juist aan op hot oogenblik, dat ze hare weinige bezittingen inpakte. Met haar gewoon ironisch glim lachje zei ze Overeenkomstig onze afspraak vertrek ik morgen. En waar ga je heen? vroeg hij Dat "weet ik zelf nog niet. Waarheen me het toeval zal leiden. -Maar ik kan niet zonder jou leven, Helene, sprak hij bevend, en dat weet je zeer goed. De een zaamheid, de stilte om mij heen, jagen me schrik aan. Je doodt mij, als je mij verlaat. Ik vertrek, antwoordde ze onbuigzaam. Als ik zal blijven, geschiedt het slechts onder ééne voorwaarde. Daaraan kan ik niet voldoen. Vaarwel dan 1 Hedenavond zullen we voor altijd gescheiden zijn. Hij vloog naar zijne kamer, ten prooi aan een hevig zenuwtoeval, maar zijn besluit bleef onwrikbaar. En hij zag in de verte het rij tuig verdwijnen, hetwelk Helene wegvoerde, zonder dat hij met een woord of gebaar had beproefd haar bij zich te houden. Toen hij na haar vertrek ina de kamer zijner zuster kwam vond hij daar een briefje van haar, op het gezicht waarvan hij eenen kreet van vreugde slaakte. Op dit papiertje had ze geschreven Roep mij terug, als je niet zonder mij kunt leven. En daar onder stond haar adres. Zij was in Blois in 't zelfde hotel gegaan, waar Savinien zich sedert eenigen tijd ophield. In weerwil van alles bood hij nog tegenstand. De dagen waren dragelijk; bij beproefde te wer ken, en als At niet ging, verliet hij bet hm. en begaf zich naar „Landepereuse" om zich te ver sterken door Margarete te zien. Maar nauwelijks daalde de avondschemering neer, of hij kreeg zulk eene hartklopping en zulke benauwdheid. En zoo bracht hij ook de nachten door, die hem bui tengewoon verzwakten. Dit duurde eenige dagen en toen schreef de geheel terneergeslagen man aan Helene Keer terug, ik wil doen, wat je verlangt. Twee dagen later was ze weer thuis. Ze verstond de kunst van komediespelen voortreffelijk en terwijl ze weenend in haars broe ders armen viel, sprak ze Je zult zien, hoe gelukkig wij allen zullen zijn. De terugkeer zijner zuster scheen Renaud inderdaad te kalmeeren. Zijne zenuwen plaagden hem min der, de nachten werden beter, hij zelfs gevoelde zich vroolijker en sterker. Nu hij aan zijne zuster de zorg overliet om de toekomst, voor te bereiden, nu hij vergeten scheen, wat hij toch gevoeld had te zijn de plicht van een man van eer, werd hij met nieuwe hoop vervuld. Hij zei tot zichzelven, dat zijne vrees ongetwijfeld overdre ven was geweest, dat de liefde, die zooveel wonderen wrocht, hem de gezondheid terug zou schenken, 't Was alsof hij in een roes ver keerde, want zijne liefde voor He lene was innig en hartstochtelijk geworden. Haar beminnen, door haar bemind te worden, dit on verwachte geluk te genieten meer was er niet noodig om hem schijnbaar nieuwe krachten te schenken. En toen Helene tot hem zei Ga heen en laat Margarete spoedig bemerken, dat je 't geheim van heur hart hebt geraden en dat je haar beminttoen antwoordde hij haar Morgen ga ik. Inderdaad liet hij zich den vol genden dag volkomen vormelijk bij Richardier aandienen en deze kwam dadelijk naar heneden in het salon om hem te begroeten. Toen hij den voet op de tra# zette, werden er twee armen on zijn hals geslagen, en eene smee kende stem fluisterde hem in 't oor* Vader, hij zal over mij spr-e> kenvergeet niet, dat ik hem lief heb. Het was Margarete, die ojj haren vader gewacht had. Hoe weet je dan, wat hij mi?' wil zeggen? Ach, vader, hij bemint m6 en ik ben zoo onbeschrijfelijk ge lukkig 1 Ga op je kamerbeval haai vader. Maar de zachte armen lieten hem niet los, en de mond, die te--, gen zijne wang gedrukt was, fluis terde Ik bemin hem en hij be mint mij. Vergeet niet, lieve va-, der, dat u mijn geluk in uwe han-, den heeft. (Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2