„Henneberg-Zij de" G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürich, De verklaring van den minister Y3J1 buitenlandsché zaken in de Eerste Kamer, op de interpellatie van den heer Fr. v. d. Putte, laat 'daaromtrent geen twijfel. Op de vraag der regeering aan onzen consul te Lourenco Marquez, wat hem omtrent de plannen van president Kruger hekend was, hebben wij zeide de minister toen ten antwoord ontvangen, dat president Kruger om gezond heidsredenen (1) naar Europa wenschte te vertrekken, maar nog niet beslist had naar welke plaats hij zich zou begeven. Wij hebben daarop gemeend, als een bewijs van deferentie aan den persoon (1) van president Kruger, hem het aanbod te moeten doen" enz. Duidelijker kan het niet. De oude man, door de rampen, welke over zijn land waren gekomen, te leurstellingen, verlies der zijnen, slag op slag getroffen, was niet meer in staat de snelle marschen in dit- laatste stadium van het ver zet, aan den guerilla-oorlog verbon den, le volgen, gaf het bestuur voor zoo lang hij uit zijn land zou zijn, over aan Schalie Burger en gaat nu ergens in Europa men zeide eerst op Sicilië rust zoe ken, althans zijn geschokte zenu wen herstellen. Om gezondheids redenen staat er officieel. De persoon is ziek, niet de Staak man. Ook van een President eener Republiek geldt: ,,ïe B.oi est mort, vive le Roi F' al geschiedt het in een Republiek niet altijd instan tané, toch meest binnen enkele et malen. Schalk Burger vervult nu het ambt. Toen de Regeering vernam, dat de President om gezondheidsrede nen naar Europa wenschte te gaan en niet om Staats- of oorlogsbelan gen te gaan bevorderen, heeft zij gemeend het aanbod te kunnen doen. „Wij hebben daarop ge meend," zoo zeide de minister „als een bewijs van deferentie aan den persoon van President Kruger," Er' staat zelfs niet „als een bewijs Van deferentie aan pre sident Kruger," maar aan den per soon van Pres. Kruger," als om toch Vooral eiken twijfel op te heffen. Daar diens vervoeren dus alleen den persoon geldt, zal de Regee ring uit den aard der zaak aan den commandant van de „Gelder land" de instructie gegeven heb ben of nog geven om niet de vlag der Zuid-Afrikaansche Republiek naast de Nederlandsche te voeren, daar dit geen zin zou hebben en ons zonder eenig nut groote moei lijkheden zou kunnen bezorgen. Volgens de „Standaard" doen die moeilijkheden er niets toe. Wij moeten gezond medelijden heb ben zegt het blad en dus 'mede lijden willen en kunnen. Geloofsijver, overslaan tot geest vervoering, zou blijkbaar in een soort martelaarschap een zalig ge not vinden. Dat z. g. n. medelijden is heel ongezonde staatkunde. Allerminst behoort het tot de taak: eener Re geering zulk een lijden, zoodanig martelaarschap om anderen, over ons volk te brengen, voor te be reiden of in de hand te werken. De Regeering spreekt bovendien en zeer terecht niet van me- 'de lijden maar van deferentie, het geen heel iets anders is. Geld, gemunt of in baren, de pêches en Staatspapieren behoo- ren tot de z. g. n. accidenteele con trabande-artikelen. Ik zal niet be hoeven aan te halen tal van schrij vers, die het daarover eens zijn. Van meer belang is, dat in den laafcsten zee-oorlog tusschen Japan en China, waarbij Japan zich strikt gehouden heeft aan de regelen van oorlogs- en internationaal maritiem récht tusschen beschaafde Staten, in art. 10 van de Prijswet bij Kei zerlijk decreet van 20 Augustus 1894 uitgevaardigd, „money", zon der eenige restrictie als contra bande wordt beschouwd, terwijl in den oorlog van Groot-Brittan- nië tegen Spanje in de Instructie van het Marine-Departement te Washington „geld bestemd voor de vijandelijke machten" onder de contrabande-artikelen is opgeno men. .Nu is de oorlog-contrabande al leen datgene wat naar een-vijande lijke liaven of eindbestemming gaat, en de oorlogspartij heeft recht zich daarvan meester te maken, al behoort het geld enz. aan onzijdi- gen. Zooveel te meer heeft een oor logvoerende Staat hei recht zich meester te maken van hetgeen tot den vijandelijken Staat zelf be hoort, dus van allen Staatseigen dom en zulks zonder aanzien van bestemming. Groot-Britannïë zou dus, volgens 'alle regelen van het internationaal recht, recht hebben zich meester te maken van staatsgelden en staatpapieren, wanneer President Kruger die zou willen medevoeren voor het geval het vervoer plaats had met een koopvaardijschip. Nu het vervoer van den zieken man plaats heeft met een Neder- landsch oorlogschip is dit anders. Dat schip vertegenwoordigt het grondgebied van den Staat. Geen 'enkele andere autoriteit dan een Nederlandsche mag daar gezag uit oefenen of handelingen plegen. Maar daar staat tegenover, dat de Nederlandsche vlag niet mag dek ken, beschermen of beveiligen za ken, die anders, ware de gastvrij heid niet verleend, vatbaar zou den zijn om in open zee genomen te worden. Visitatie van de goederen van den gast kan natuurlijk niet plaats hebben. Het eenige zal, naar mijn bescheiden meening, zijn, dat de heer Kruger,. vóór het gaan1 aan boord van de Gelderland", de schriftelijke verklaring aan den commandant van dien oorlogsbo dem ter hand stelle, dat de goede ren, gelden en papieren, welke hij medeneemt, hem in privé en niet de Zuid-Afrikaansche Republieken toebehooren, of wel dat hij niets medevoert, wat volgens het inter nationaal maritiem recht vatbaar is om genomen te worden* Tweede Kamer. Hot weder-antwoord van H. M. de Koningin op het Adres van Antwoord van de Tweede Kamer op de Troon rede, luidt als volgt Mijne Hoeren L Het is Mijn innige wensch» in ge meen overleg met de Volksvertegen woordiging, onder Gods zegen veel goeds tot stand te brengen voor het Vaderland en zijne Koloniën. Aangenaam is het Mij te mogen ver nemen, dat Ik daartoe niet te vergeefs de medewerking van de Staten-Gene- raal heb ingeroepen. Ik verzoek U aan de Tweede Kamer Mijnen dank te willen overbrengen voor haar Adres van Antwoord,; Alle afdeelingen van de Tweede Ka mer zijn Woensdag reeds gereed geko men met het onderzoek der Indische begrooting. Mocht besloten worden de ongeval lenwet en de kieswet voor openbare beraadslaging aan de orde te stellen, dan is het plan de Kamer van 9 tot het laatst van October bijeen te houden en daarna tot in de tweede helft of derde week van November uiteen te gaan om zich na afloop van dit reces aan den hegrootingsarbeid voor. Indie en Ne derland te wijden. Brand te Stad Almeloo. Woensdag brak te Stad Almeloo in de woning, tevens winkel, van den be hanger en stoffeerder J. Letteboer aan de Prinsenstraat een herige brand uit. Al spoedig stond het geheele perceel in lichterlaaie. Ofschoon men aanvan kelijk ook voor de naastgelegen wonin gen vreesde, wist de brandweer het vuur tot dit eene gebouw te beperken. Huis, inboedel en winkelinventaris waren tegen brandschade verzekerd. Niets kon gered worden. Het naastgelegen perceel, bewoond door dén slager H. Schaap, bekwam eenige waterschade. Vermoedelijk ontstond de brand door het omvallen van een petroleum lampje., Academische examens. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen geneeskunde, de heeren A. Seret en A. van Riessen. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het theor. geneeskundig examen afge legd door de heeren J. H. Th. Jansen en Com. A. Verbeek. Utrecht. Prop. geneesk. de heer J. F. M. Bosman. Eerste natuurk. de heer J. A J. F. Paro. In een commissie van belanghebben den bij de drahkwetswijziging te Am sterdam, Rotterdam en Schiedam is besloten tot verzending van een rekest aan de regeering, opgesteld door Mr. W. A. Paap. De toelichting tot dit adres is eene verhandeling van hij de 200 pagina's druks geworden en behelst als inlei ding eene beoordeeling van het wets voorstel, een ook op statistiek gegrond antwoord op de vraag, of in de onder scheidene landen waarlijk het gebruik van sterken drank is verminderd bij vermindering yan het aantal tapperij en. Dit hoofdstuk der toelichting draagt den. titel; „Het dogma der drankwet." Door de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen is bepaald, dat in geen geval een trein zonder aan sluiting mag vertrekken, indien de aan sluitende trein aan het perron stilstaat op het uur van vertrek van eerstge- noemden trein, waarbij evenwel reke ning is te houden met de voor elke dienstregeling vastgestelde wachttij den. rakters zoo onmogelijk maken ook maar hij benadering to bepalen, wel ke bedoelingen de auteur heeft, blijft men nog steeds wachten naar de plaats, die de zedelijkheid in 't alge meen of dit zedelijkheidscongres in 'i bijzonder in 't blijspel zal innemen. Men wordt in die Verwachting teleur gesteld, en in plaats van de satire en hekeling, waarvan men zich illusies had gemaakt, krijgt men te zien, ja, wat is het nu eigenlijk, „comécüo' de moêurs" of „comédie do caractère," een zeden- of karakter-blijspel? Men weet niet wat men er aan heeft. In de eerste bedrijven komt het con gres even, maar ook heel even slechts, om 't hoekje gluren, en voor de rest heeft do zedelijkheid met 't blijspel De Zedelijkheid," enz., niets van doen. 't Geval gaat voornamelijk om de kwestie tusschen burgemeester Rechte en zijn vrouw, contra Hendrik. Rechte, broer van den burgemeester, die van weerskanten beweren, dat een candi- daat-notaris van 't plaatsje, een vrij aannemelijke partij, aan hunne res pectieve dochters liet hof heeft ge maakt burgemeester Rechte meent aan zijn dochter Sophie, en broer Hen drik houdt vol aan zijn dochter Lina. 't Draait alles ten langen leste goed uit. De candidaat-notaris heeft Lina willen hebben en krijgt haai', en So phie heeft al van den beginne af haar Gerard willen hebben, die zij óók krijgt, toen hij huzaren-luitenant was geworden, namelijk. Dit geval is eigenlijk de hoofdinlri- gue van 't stuk, waaromheen en waar door heen dan nog wat ornamentiek van onbelangrijke voorvallen is aan gebracht. Wat, ik herhaal mijn vraag, ter we reld heeft de auteur kunnen bedoelen met zijn werk. Heeft hij het onzedelijke willen schetsen van huwelijken, door den wil der ouders zonder dat naar de nei ging aan. kinderen werd gewaagd? Dit zou dan moeten uitkomen in het door drijven van papa Rechters als hij zijn dochter eerst, „om de eer der familie te redden" aan een Vlaming wil ge ven, die haar in een dolle hui een zoen gegeven heeft, en die blijkt een door draaier te zijn, en later aan den can didaat-notaris wil koppelen. Maar als dit de bedoeling is geweest, dan valt er alleen van te zeggen, dat een oude waarheid hier in een lang niet frisch gekleed is gestoken. Om de figuur van den burgemeester kan 't ook niet te doen zijn, want een flink omlijnd karakter is dat volstrekt niet, een onbenullig man, die ons to taal koud laat. Heeft de heer Van Bruggen dan een Hollandsch interieur, in een Hol- landsch plaatsje akelig van Holland- sche kleinsteedschheid willen uitbeel den? Maar dan beeft liij er de kleuren toch al heel povertjes opgelegd, en dat leven zoo totaal zonder relief geteekend, dat wo er gansch onverschillig voor blij ven. Dit alles neemt daarom niet weg dat er hier en daar wel aardige momentjes zijn aan te wijzen en stukjes echt le ven, maar het is te vaag, te flauw om lijnd, te weinig met vaste hand neer gezet en te onbeteekenend dan dat het do belangstelling vier bedrijven lang onverdeeld kan gaande houden. Over de vertolking kan de heer Van Bruggen meer dan tevreden zijn. De beste krachten van het Nederlandsch Tooneel hadden zijn stuk in handen; Scliulze en Westerhoven als hruge- meester en als broer Hendrik, maak te van hun rolen heel veel. Ook de an deren deden goed, zoodat de vertoo ning wel alles wat er in zat uithaalde en het geestige spel nog heel veel goed maakte. Juist door die uitnemende vertolking lis 't stuk nog wel te zien. V. d. B. Sport en Wedstrijden. Aftreden van den Heer Burkens. De Kampioen schrijft: Met leedwezen zullen ongetwijfeld velen onzer lezers vernemen, dat onze ijvrige bondssecretaris, de heer J. C. Burkens,. met 1 Januari a. s. om rede nen van particulieren aard het bonds- secretariaat zal neerleggen. Dit besluit van den heer Burkens werd op de Zon dag te Amsterdam gehouden bestuurs vergadering meegedeeld, waarbij de heer Edo Bergsma gelegenheid vond, om onzen le secretaris voor zijn enoi'- mc werkkracht en voor alles wat hij in de vele jaren, gedurende welke hij deze functie bekleedde, voor den Bond deed en tot stand bracht, een welverdiend woord van hulde te brengen. Letteren en Kunst. Het Hei Tooneel. „De zedelijkheid van Droge veen," blijspel in vier bedrij ven door C. J. A. van Brug gen. Verbazing was de totaal-indruk die ik meenam van de opvoering van Van Bruggen's nieuw tooneelwerk, het blij spel „Do Zedelijkheid van Drogeveen." dat Woensdagavond als première door 't Nedei'landsch Tooneel wei'd opge voerd. De suggestieve titel en die ..leden van het Zedelijkheidscongres", die voorkomen op de lijst der dramatis personae wekken nogal verwachting. Men vermoedt, dat men satire en he keling van zedelijkheidsbegrippen, of ten minste zedelijkheids-congressen, zal krijgen, en na de eerste twee be drijven die het door hun vaagheid, door hun volkomen gebrek aan relief van toestanden, beschouwingen of ka Rechtszaken. Moeder en dochter. In het begin van de maand Juni werd door een jeugdige dienstbode in de Spuistraat te 's-Gravenhage een bril- lant gevonden, die een winkelier, wo nende in genoemde straat, tilt zijn ring- verloren had. De brillant werd door het meisje verkocht voor 67,50 welk geld zij aaxx haar moeder gaf, die ixx schuld zat en die met een gedeelte van dat geld aan ook haai' schulden be taalde en eenige aankoopen deed. De moeder kreeg van den president der Haagsche rechtbank, waar zij met haar dochter Donderdag terechtstond, een ernstige berisping, omdat zij haar kind had opgeofferd om haar schulden te betalen. De officier van justitie was van oordeel dat de moeder hier schul diger was dan de dochter, vox'derde voor het meisje 6 maanden en voor de moeder 1 jaar gevangenisstraf.: Holing. Voor de Amsterdamscho rechtbank werd Donderdag 2 jaar gevangenisstraf geëischt tegen een Duitsche vrouw uit de Reguliersdwarsstraat aldaar, genaamd Maria Bach, beklaagd van heling. Deze zaak was een uitvloeisel van de rechtzaak tegen den kantoor- looper Wilhelm Daub, die ƒ20,000 ver duisterde van de firma H. G. Th. Crone. Oneerlijkheid bij het reizen. Voor den kantonrechter in Den Haag verschenen Donderdag tal van plegers en pleegsfers van spoorwegovertredin- gen, meerendeels wegens het plaats ne men in een hoogere klasse dan waarop hxxn plaatskaartje recht gaf. De verdediging van verscheidene be klaagden van de laatstbedoelde cate gorie gaf een doorloopende klacht t'ë hooren over de contróle op het station in Den Haag op Zondagavonden of in het algemeen bij grooten toevloed van reizigers. Volgens hen hangt 't slechts" af van do mindere of meerdere plichts betrachting of van de wisselende, in-, zichten van de treinconducteurs, of reizigers die des onbevoegd in een hoó— gere klasse plaats nemen, bekeurd wor--< den of niet. Men deed vooral uitkomen dat do houding van conducteurs, die hij drukte zeer dikwijls het publiek toevoegen dat men kan plaats nemen naar verkiezing, ja vaak een reiziger, die op 't nippertje komt, in den eersten den besten waggon, onverschillig van welke klasse duwen, de meening doet ontstaan dat het publiek zich niet aan overtreding schuldig maakt. Op andere avonden intusschen, in gelijke omstandigheden, heerscht er plotseling, een contrólewoede, waai-- van diegenen het slachtoffer worden, die, te goeder trouw, door de afwij kende handelingen van andere conduc teurs in een hoogere klasse plaats na men. De kantonrechter gaf in het alge meen den raad zich met een klacht be treffende een en ander, tot de directie der H. IJ. S. M. te richten, ofschoon hij ook niet verzuimde te laten uitkomen, dat ook vaak bij lxet publiek van kwa de trouw blijkt. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie vorderde geringe boeten. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De staking der klompenmakers te Tiel is geëindigd. De knechts hebben genoegen genomen met de verhooging van een cent per paar en vooi'ls blijft de oude toestand gehandhaafd wat vrije koffie en spanen betreft. De pa troons zullen geen enkel staker uitslui ten. Vier der gezellen blijven voor eigen rekening werken. Aan de cartonfabriek te Leeuwarden hebben de laatste dagen vele stakers den arbeid hervat en van elders zijn velen aangenomen en worden nog ver wacht een 15-taL Totaal zijn wex-kzaam 235 personen en nog onbezet 15 plaat sen. De Nederlandsche Banketbakkex-s- Vereeniging gevestigd te Amsterdam, heeft zich met een gemotiveerd adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het ontwerp van wet houdende bepalingen betreffende ar- beids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen, op wier arbèid de arbeidswet niet van toepas sing is. Van al de voorschriften I. tot ver korting van den arbeidsdag; II. tot beperking van nachtarbeidIïï. tot bevordering van ZondagsrustIV. tot verzekering van de nakoming der ge noemde bepalingen, wordt de toepas sing op het banketbakkersbedrijf on beperkt voorgesteld, hoewel op arbei ders in keukens en andere soortgelijke inrichtingen, waar spijzen en dranken voor onmiddellijk verbruik worden be reid de wet niet toepasselijk zijn zal Toepassing van de bepaling van het ontwerp op het banketbakkersbedrijf acht adressant èn niet gerechtvaardigd èn hoogst schadelijk voor dat bedrijf. Het adres wordt ondersteund door de Ned. Banketbakkers-bedienden-ver- eeniging. BUITENLAND. Wij maakten eenige dagen geleden melding van een besluit van den Fran- scben minister van handel, Millerand, waarbij Kamers van Arbeid worden ingesteld. Naar aanleiding van dat be sluit heeft de Melinistische afgevaar- digde, Rogez, tot Millerand een schrij ven gericht, waarbij het beperkte kies recht, dat voor deze kamers is voorge schreven, wordt afgekeurd. Volgens 't door Millerand onderteekende besluit zullen alleen stemgerechtigd zijn de wettiglxjk georganiseerde vak-syndica ten. Dat meent Rogez, gaat niet ver genoeg omdat daarin slechts een klein gedeel te der arbeiders vertegenwoordigd zijn. Hij dringt in zijn schrijven op toepas sing van het algemeen stemrecht, ook voor deze kamers, aan, onder mede- deelxng. dat hij Millerand over deze kwestie in de Kamer zal interpellee- ren. Gemengd Nieuws. Bosciibrand. Een uitgestrekte boschbrand heeft een groote streek hij Dismael Swamp in Virginia verwoest. Een afstand van drie mijl spoorweg en een reusachtige oppervlakte hout wex'd door. het vuur vex-teerd. Noordpooitochtan kunnen zeer winstgevend zijn. Fiïdtjof Nansea, die vroeger slechts 2000 kro nen als conservator verdiende, heeft met dagblad-artikelen, voordrachten en werken over den pooltocht zooveel bijeengegaard, dat hij gerust de toe komst tegemoet kan gaan. Ook de hertog der Abruzzen zal wel een flinke som met zijn Noordpoolreis verdienen. Nu reeds moet een Londen- sche firma hem voor het uitgeversrecht van zijn werk de som van 800,000 shil ling geboden hebben. Van de ongeveer 18 poolreizen, 'die in de laatste 10 jaren ondernomen wer den, zijn er slechts twee, die tot de sensationeele tochten kunnen gerekend worden, namelijk die van Nansen en die van den hertog der Abruzzen. Nalatigheid In een gasthuis. De directrice van een stedelijk gast huis in Thui'ingen is de vorige week veroordeeld omdat zij door nalatigheid den' dood' vair een zieke had veroor zaakt. Op een avond werd in het gast huis. een werkman gebracht, die vol gens de verklaring van een arts aan delix'ium tremens leed. De directrice liet hem in een cel voor woeste zieken opsiuiten, zonder eenige bewaking. Den volgenden dag te 2 uur eerst werd de zieke door een arts bezocht die bevond dat de man longtering had en tevens ernstige wonden, het gevolg van zijn vei'geefsclxe pogingen om uit de cel te komen. De beklaagde vex'klaarde ge heel volgens hare instructie te hebben gehandeld, maar vijf deskundigen die gehoord werden, oordeelden dat zij in stxijd met haar plicht had gehandeld zoowel door den zieke zonder bewa king te laten als door eerst zoo laat een arts te waarschuwen. Ook bleek het zeei" twijfelachtig of er voldoende reden was geweest voor de opsluiting. Een der deskundigen gispte zeer den toestand in het gasthuis, waar in de bedoelde cel de deur met ijzeren platen is beslagen zonder eenige voorzorg dat woerxdende patiënten zich niet kun nen bezeeren. Hij meende dat men van een directrice, die 12 dienstjaren heeft, mocht verwachten dat zij niet als een machine, maar als een denkend wezen haar ambt vervult. De eisch was 2 maanden gevangenis straf, maar de rechtbank nam een aan tal verzachtende omstandigheden aan en legde slechts een boete van 30 M. op. Vervolg Stadsnieuws. Het damesrijwiel, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag rit de woning var. den heer Lebret, Wilhelminastraat werd ontvreemd, is gisteren door den rechercheur van Halst opgespoord bij den pand jeshouder Richter, woonachtig Lijnbaansgracht te Amsterdam, en door de eigenares herkend. Het was daar Zondagmorgen vroeg reeds heleend tegen 12 door een onbekende, die zich noemde Wes- seling. Een verdachte, die gisteren aan den pandjeshouder werd ge toond, werd door dezen niet als de persoon, die het rijwiel had ge bracht, herkend, en daarna dus ontslagen. De dader is derhalve nog onbe kend. telooze wreedheid alsmede verontrei niging dier wateren ten gevolge heeft. Het bestuur vleit er zich mede, dat door de onderwijzers in de gewensclite richting op het gemoed der leerlingen kan worden ingewerkt.. Ten slotte doet het de mededeeling, dat, indien zulks gewenscht wordt, het dooden van bedoelde dieren in de in- x'ichting kosteloos geschiedt; terwijl de ze, op alle werkdagen, des namiddags van 2 tot 4 ui'e geopend is. Luchtreiziger tegen wil en dank. Daar kwam hij aangeloopen, het goe dige, oude boertje, met zijn jong geitje aan een touwtje. Hij had zijn geitje op de markt ge kocht, was nog wat blijven napraten en liep nu gemoedelijk droomerig den Kruisweg over, 't geitje dartelend van jonge-geitjeslevenslust huppelde vroc- lijk naast hem heen. 't Boertje moest 't spoor oversteken en dan den Schoterweg langs, hij1 woonde bij Schoten, wect-je. Aan den overweg gekomen viel ge- niepig-plagend juist toen hij aankwam, de boom met 'n harden, nijdigen bons neeiv Wachten dus.- Wat kan een wachtend boertje nu ter wereld heter doen, dan 'n pijpje opsteken, dan vuur slaan in z'n gezel lig neuswarm ertje. Dat vond ons boertje ook, en daar om bond hij zijn jong geitje vast aan het hek, dat onder den boom hangt en ging een gunstig plaatsje uit den wind zoeken om zijn smokertje ain te sto ken. Och arme, had hij 't maar niet ge daan, of tenminste zijn geitje op een andere plaats opgesteld. 't Jonge geitje werd zoowaar heele- maal genegeerd ende boom werd opgehaald, alsof er volstrekt geen jonge geitjes op de wereld bestonden. En daax' spax telde hij nu, daar hing nu het arme geitje blë-end en protes- teerend met z'n vier pootjes. Ijlings schoot 't hoertje toe en liet luide verwijten hooren, tegen zoo'n schandalige manier van doen, onder- tussGhe.ii den onvrijwilligen luchtreizi ger zijn angstgeluidjes hoorende uit- stooten, en ziende hoe 't diertje aller- koddigste pogingen deed om weer vas ten voet op een meer stevigen bodem te krijgen. Een der lachende toeschouwers maakte 't dier los, 't boertje vertrok, nu met 't droef terneergeslagen geitje en een brandend pijpje zijn pad vervol gend, over het weggetje tusschen de landen. Z. D. Baptisten. (Lokaal Parklaan 17). Sabbat (Vi'ijdag)-avond 8 uur. On- derzoek der Profetiën. Sabbat (Zaterdag), voorm. 10 uur, Prediking. Sabbat (Zaterdag)-nam. 3 uur. Sab batschoolBijbelbespreking. Door den burgemeester Is be noemd tot adjunct-inspecteur van politie alhier, de heer P. van Dam, klerk aan het politie-bureel, 1-Iet onderzoek van de justitie iu zake het op de spoorlijn bij Halfweg gevon den kinderlijkje, heeft geen resultaat gehad en is derhalve gesloten. Het heeren-modemagazijn van de firma Peek en Cloppenbui'g, Groote Houtstraat 3840, kondigt in een keu rig in goud en groen uitgevoerde re clame-kaart do ontvangst van de goe deren voor het herfst- en winterseizoen aan. Men leest er zeer verschillende prijzen in voor de afdeeling gemaakte heerenkleeding, gemaakte jongens- en kindcrkleeding, en kleeding naar maat Op de achterzijde een afbeelding der magazijnen. Gisteravond om zes uur viel er aan den Raamsingel, tegenover de in aan bouw zijnde villa van den heer Beij- nes, een kleine jongen te water. Reeds verkeerde het kind in zinken den toestand toen P. Yreken, tim merman, die daar ter plaatse werk zaam was, het ongeval bemerkte. Hij spx-ong dadelijk zonder aarzeling te water, en mocht er in slagen den kleine veilig aan wal te brengen. Ons eere-saluut aan den moedigen redderl Bij de behandeling van het verzoek van den heer Velthuysen betreffende het plaatsen van een eendenhok in het Spaarne, werd o.a. de opmerking ge maakt, dat toch weldra in dien toe- jstand daar verandering komt. Naar wij vernemen, betreft die verandering het wegbreken van alle huisjes en tuin tjes aan dat gedeelte van het Spaarne grenzende, en het aanleggen van een straat, waardoor de Houtmarkt direct met de brug in de Spaarnwouderstraat in verbinding komt en dus een door- loopende weg ontstaat. Heden werd aan de openbare en bij zondere scholen alhier, door de Yer- eeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, èen circulaire verzonden, benevens het ver slag der vereeniging over 1899, met het doel onder de aandacht der leerlingen te brengen het asphyxïatie-toestel op het terrein De Phoenix, een middel tot voorkoming van veel lijden hij kleine huisdieren, welke gedood moeten wox*- den. Veelal worden deze anders in de open hare wateren verdronken, hetgeen nut- Overve&zi. Dezer dagen werd te Almeloo door bet bestuur van het Watex*- schap „De Regge" aanbesteed Het maken van een regelmatig ri vierbed op een gedeelte van de ri vier de Regge bij Eerde. Laagste inschrijver voor dit werk was onze plaatsgenoot, de heer K. Bos, alhier voor f 22,895. Heemstede. Met ingang van 30 September, is dooi Burgemeester en Wethouders aan don heer Di\ Colenbrander, plaatselijk ge neesheer, een verlof vexTeend van 18 dagen. Zijn practijk zal gedurende dien tijd worden waargenomen door Dr. Schmidt, arts. Op Donderdag 4 October a. s, nam. 5 uur, zal aan de Glip de be proeving plaats hebben van de Brandspuit „Meerenhei'g." IJmuiden. Op deWaterstaatsbegx'ooting voor 't jaar 1901 zijn o. a. gelden uitgetrok ken voor de navolgende werken wel ke in den loop van dat jaar zullen worden verwerkt alsVerruiming Noordzeekanaal f 65,000.Ver- groofcen Visschershaven IJmuiden 50,000.Herstel beschadigd met selwerk aan het havenhoofd IJmui den f 8000.Stoompontveer Vel sen f 485,000.Onderbouw-Spoox*- wegbrug Velsen (le gedeelte) f 450,000.— Haarlemm ermesr. Naar wij vernemen is de vaart door de Ringvaart tusschen Schulp» brug en het Nieuwediep onder Watergraafsmeer, wegens den vex*- bouw van de Staatsspoorbrug over die vaart gestremd tot 1 Dec, a. s. op Zondag 80 Sept. des avonds van 2'/a tot 4 uur, door het Haar lem sch Muziekkorps. Dir. luik-kapel meester C. P. W. KRIENS. 1. „Niederl&nder S'clxützen- gilde". Marsch 2. Ouverture „Le Domino noir" 3. „LTle d'amour". Valse... 4. Grosse Fantasie ans „Der f liegende Hollander" 5. Ouverture „Giralda" 6. „Herzblattclxen". Tii'o- lienne 7. Fantasie de l'opérette „Le Grand Mogol" Seyfried* Auber. Godefrey. Wagner. Adam. Faust, Audran. Weerberioht. VERWACHTING: Matige tot krach tige westelijke wind, bewolkt, regen achtig, weinig verandering in tempe ratuur. alleen echt, indien direct van mij betrokken. Zwart, wit en gekleurd van 45 et. tot ii 11,10 per Meter voor japonnen en blousesAan ieder franco en vrij van invoerrechten in huis. Sta len ommegaand. X£on2n&l. en Keizerl. Mofieverancirire

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2