Tweede Blad, De scMd van den geneesleer. behoorende bij „Haarlsm's Dagblad" ■van Zaterdag 29 Sept. 1900. Wo. 5292. V©ili:ogr in het Verkoopt. „De Gouden Leeuw op Zaterdag 29 Sept. 1900. 1. Een winkelhuis met afzonderlijke opgaande bovenwoning, tuin en erve, aan dewestzijde van den Kruisweg get. no. 66 zwart en rood, groot 1 are 56 cen tiaren. 2. Een huis en erve met tuin aan de Ged. Oudo Gracht nabij de Zijlstraat, get. no. 2; groot 80 centiaren. 37. Vijf perceelen bouwterrein aan de Schneevoogtstraat, hoek Kamper straat. No. 3 groot 90 centiaren: no. 4 groot 89 centiaren; no. 5. groot 88 centiaren; no. 6 groot 87 centiaren; no. 7 groot 86 centiaren. No. 37 eerst afzonderlijk, daarna gecombineerd. 8. Een perceel bouwterrein aan de Baan, groot 3 are 67 centiaren. 9. Een huis en erve met tuin, Witte Heeresteeg no. 39, groot 85 centiaren. 10. Een pakhuis en erve aan de Helm brekersteeg no. 7 zwart en rood, groot 96 centiaren. 11. Een in drieën verdeeld pakhuis en erve, aan de Helmbrekersteeg, get. no. 9a, groot 96 centiaren. 12. Een huis met pakhuis en erve, naast het voorgaande, get. no. 11 en 13, groot 1 are 20 centiaren. 13. Een kantoor en pakhuis en erve, aan het Spaarne hoek Helmbreker steeg, get. Spaarne no. 98 en Helmbre kersteeg no. 15, groot 1 are 36 centiaren 14. Een pakhuis en erve aan het Spaarne, naast het voorgaande per ceel, get. no. 96; groot 2 are 44 centia ren. No. 1014 eerst afzonderlijk en daarna gecombineerd. 15. Een huis met tuin en erve, aan de Ged. Oudegracht, get. no. 115, groot 1 are 51 centiaren. 16. Een huis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erve aan de Jansstraat hoek Begijnhof, get. no. 47, zwe i en rood; groot 1 are 7 centiaren. 17. Een gebouw aan het Begijnhof, get. no. 1 groot 72 centiaren. No. 1617 eerst afzonderlijk en daar na gecombineerd. '18. Een huis en erve aan de Berck-, heijdestraat, get. no. 36, groot 38 cen tiaren. 19. Een Heerenhuis met tuin en erve aan he>. Plein, get. no. 16; groot 1 are 88 centiaren. 20. Een huis en erve aan de Gier straat, get. no. 37, groot 74 centiaren. 21. Éen huis en erve met afzonder lijke bovenwoning, aan de Gierstraat no. 35, groot 60 centiaren. 22. Een huis en erve in een poort ach ter voormelde huizen, get. no. 33a, groot 16 centiaren. No. 2022 eerst afzonderlijk en daar na gecombineerd. 23. Een huis en erve met tuin aan de Sophiastraat, get. no. 7, groot 89 centiaren. Binnenland. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zullen Zaterdag te 9,30 uur localen tijd per Staatsspoor naar Het Loo vertrekken. Het buitenlandsch verblijf der Ko ninklijke familie zal tot 17 October a.s duren, op welken datum HH. MM. op het Loo terugverwacht worden. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raai heeft drie wetsontwerpen ontvan gen tot herziening van het le, 2e en 3e boek van het wetboek van strafrecht Aoademisehe examens. Leiden. Geslaagd voor het cand.- examen in de medicijnen de heeren S. Ebbinge en A. M. Mertensvoor net cand.-examen rechtsgeleerdheid de heer J. R. Clifford Kocq van Breugel. Nederl. Maats, voor Tuinb. en Plantkunde. Onder voorzitterschap van den heer J. D. Onderwater hield de Nederland- sclxe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Donderdag in 't park „Ti- voli" te Apeldoorn, haar 30e alg. verg. Aan het jaarverslag, schriftelijk uitgebracht door den secretaris, den lieer H. C. Zwart, ontleenen wij de volgende bijzonderheden omtrent de toestand der Maatschappij en de han delingen van 't Hoofdbestuur: Feuilleton. Roman uit het Duilsch DOOR JUL. MARÏ". 27) Met deze woorden verdween ze. Richardier echter ging de trap af en trad het salon binnen. Hij was intusschen volkomen kalm ge worden. Renaud vertelde hem, wat Richardier weinige minuten gele den uit den mond zijner dochter vernomen had, dat hij Margarete beminde, en hij vroeg plechtig om hare hand. Richardier liet hem uitspreken zonder hem in de rede te vallen, en eerst toen Renaud ophield, pei hij Het is waar, dat mijne doch ter u bemintik weet het reeds sedert eenigen tijd, en daar zij het ook aan u verraden heeft, zou het vergeefsche moeite ziin om Het aantal afdeelingen bedraagt 31, het ledental 2700. Door 't hoofdbestuur was tevergeefs aangeklopt bij de Spoorweg-maat schappijen om verlaging der tarieven voor de leden, die vergaderingen, ten toonstellingen enz., wenschen bij te /Wonen. Eveneens zonder resultaat steunde 't hoofdbestuur 't verzoek der Gooische afdeelingen om in Naarden, vanwege 't Rijk een tuinbouwwinter- school te verkrijgen. Nog geen ant woord is ontvangen van de Regeering op het ingezonden programma van het te houden examen ter verkrijging van een diploma van practische bekwaam heid in de tuinhouwvakken. In het orgaan der Maatschappij 't Neder- landsch Tuinbouwblad, konden we gens de onvoldoende financieele bij dragen der afdeelingen, geen belang rijke verbeteringen worden aange bracht. Na afdoening van eenige huishoude lijke zaken kwamen allereerst in be handeling, de volgende drie voox'siel- len, door de afd. Amsterdam inge diend. Voorstel I. De Algemeene Vergade ring verzoeke het Hoofdbestuur meer de belangen der Warmoezerij te be hartigen, dan tot heden geschiedde. In de memorie van toelichting op dit voorstel had de afd. Amsterdam de volgende middelen aangegeven: a. het beproeven van goedkooper tarief te verkrijgen voor het vervoer van tuinbouwproducten; b. het steunen van de pogingen tot oprichting van overdekte marktplaat sen in de groöte steden; c. het bevorderen van den uitvoer handel; d. het verspreiden van nuttige ken nis onder de warmoeziers, waardoor zij hunne culturen intensiever kunnen uitoefenen; e. het uitschrijven van prijsvragen ten doel hebbend, het verkrijgen van goedkoope, practische handboeken, die thans in onze taal nog niet bestaan. Op deze M. v. T. was door 't Hoofd bestuur een uitvoerig preadvies uitge bracht, waaruit wij het volgende aan stippen: „Voor het blnnenlandseh verkeer is het vervoer per spoor te gering en in te kleine hoeveelheden; de producten der warmoezierderij vertegenwoordi gen gewoonlijk weinig waarde en is dus het vervoer te water, behalve het gemak ook in 't belang van de frisch- heid der producten. Ook kan het op richten van verdekte markten niet on voorwaardelijk worden gesteund, om dat men tegenwoordig alles aan huis kan koopen. Verder weet het hoofdbe stuur niet hoe het den uitvoerhandel van nut kan zijn, omdat de handel zich liefst geheel vrij beweegt. Wat het verspreiden van nuttige ken nis betreft, het praeadvies zegt-, dat die nuttige kennis niet te verkrijgen is bij de wetenschappelijk ontwikkelden, doch speciaal bij de practische man nen en wie wat weten wil, moet er zelf op uitgaan, dan kan hij in enkele uren meer leeren, dan een geheel hand boek hem geven kan. Ook in het uit- schx-ijven van prijsvragen ziet het hoofdbestuur geen heil. Ons land is in zoovele verschillende grondsoorten en dus in methoden van warmoezerij vex*- deeld, dat een handboek, al de streken, culturen, methoden en producteix, die verboxxwd worden, hetzij onder glas of in open veld. behandelend, een zeer grapte xxitbreiding zou krijgen, afge zien nog van do voornaamste vraag of een auteur voor een dergelijk werk iu ons land te vinden zal zijn." Het voorstel Amsterdam werd punts gewijze behandeld en wel allereerst het verkrijgen van goedkooper tarief. De heer Hazeloop, rijkstuïnbouw- leeraar te Aalsmeer, leidde het debat in met een xxitvoerigc bespreking over de eenzijdige ontwikkeling der Maat schappij, en wees er met kracht op, dat de vereeniging slechts de bloemis terij vertegenwoordigt, die van weinig beteekenis is in vergelijking met war moezerij en fruitteelt. Daax'om moet de Maatschappij een anderen weg uit, want nu vertegen woordigt zij niet den tuinbouw. Hij bestreed het Hoofdbestuur op alle pun ten omtrent het vervoer per spoor en deed dit met cijfers. D heeren Hazeloop vond warmen bij val bij de lxeeren C. Schipper', C. Claas- sen en J. Schouten. De heer Van Namen verdedigde het praeadvies van 't hoofdbestuur. Voor de pauze werd medegedeeld dat tot lid van 't hoofdbestuur geko het voor u te willen verbergen. Ik zie in deze liefde echter slechts eene vluchtige neiging, een gevolg van eene romantische bui, zooals die bij jonge meisjes voorkomt, en daarom raad ik u om niet verder aan de zaak te denken. Mijne dochter is niet voor u bestemd. De graaf werd bleek bij dit har de antwoord, maar kalm sprak hij: U hebt onze oude veeten ver geten, meneer Richardier, en is daarom zeker niet met onvriende lijke gevoelens jegens mijne fami lie bezield. Toch beveelt u me om niet meer aan de zaak te denken. Misschien daarom, omdat ik arm ben? Denkt u misschien, dat ik speculeer op de huwelijksgift uwer dochter? In dat geval verkeert u in eene erge dwaling, meneer Ri chardier, want ik bemin juffrouw Margarete warm en innig en heb lang tegen mijn hartstocht gestre den. Mocht u twijfelen aan be langeloosheid, gebruik dan alle middelen welke de wet u aan de hand doet, laat haar zonder hu welijksgift mijne vrouw worden. Laat het arme meisje den armen man huwen. Dat zijn woorden zei Richar- zen is do heer G. W. baron de Senar- clens de Grancy, te Vucht. Ziekenverpleging. In het gebouw „Eensgezindheid" te Amsterdam werd Zondag eone alge meen© vergadering gehouden door de „Nederlandsche vereeniging tot be vordering der belangen van verpleeg sters en verplegers". De voorzitter van het voorloopig be stuur, dx\ G. F. Schreve, riep in zijn openingsrede den aanwezigen een har telijk woord van welkom toe. Alsnu kwam aan de orde de behan deling der concept-statuten, van welke o. a. art. 2 en art. 3 als volgt luiden: De vereeniging stelt zich ten doel het vormen van een band tusschen de' vei'schillende ziekenverpleegsters en verplegers in Nederland, en het bevor- dex-en van hunne belangen. Zij tracht dit doel te bereiken door: het houden van bijeenkomsten tot onderlinge ontwikkeling en het be spreken van gemeenschappelijke be langen; b. het uitgeven van eexx orgaan en van geschriften, benevens het aanleggen van eene bibliotheek; C. het vestigen van centx-ale adi'es- bureaux d. het tot stand brengen van fondsen voor pensioen en voor uitkeering bij ziekte en ongevallen ten behoeve ham leden; c. het oprichten van zg. zusterhui zen; f. het samenwex-ken met andere ver- eenigingen, die een overeenkomstig doel nastreven. Na eexx zeer geanimeerde discussie, waarbij op voorstel van het voorloo pig bestuur werd aangenomen, dat aan het hoofd der vereeniging uitslui tend verpleegsters en verplegers, ge- stexmd door een raad van advies, zou den staan, werden behoudens eenige kleine wijzigingen de concept-statuten aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten de Koninklijke goed keuring aan te vragen. Het voorloopig Hoofdbestuur is al dus saamgesteld: Dr. C. F, Schreve, voorziltex', Mevr. J. AletrinoVan Stockum, le secretaresse; Mevr. J. A. SchreveIJzerman, 2e secretaresse; Di\ M. L. H. S. Menko, penningmees ter, Mej. M. Debr-us, Mevr. S. VViardi BeekmanKuenen, J. II. I-I. Siestrop, Mej. T. Beekhuis, Dr. A. Aletrino. Armbestuur. Onder de tot dusver voor het verslag omtrent het armbestuur verstrekte op gaven komen er geen voor nopens de wijze, waarop de burgerlijke armen zorg voorziet in de verzorging van min derjarige armlastige kinderen. De mi nister van binnenlandsche zaken acht het wenschelijk, dat daarom»vent eenig licht opga, ën heeft mitsdien, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin, van de gemeentebestu ren beantwoording verzocht van de na volgende vragen: 1. Voorziet het burgerlijk armbestuur of het gemeentebestuur in de verzor ging van armlastige minderjarige kin deren? Voor hoeveel kinderen geschiedt dit thans? 2. Welke kinderen komen voor die verzorging in aanmerking (weezen, verlaten, vei'waari'oosde kinderen enz.) 3. Tot welken leeftijd ^oschiedt die verzorging? 4. Op welke wijze geschiedt die ver zorging (uitbesteding, verpleging in een gesticht, enz.)? 5. Zoo bij de keuze van de wiize van verpleging verschil wordt gemaakt, op welken grond steunt dit verschil? Geschiedt de verzorging in oen gesticht, in een eigen gesticht of in een van anderen? In het laatste reval: waar? 7. Hoeveel bedragen per kind de kos ten van verpleging in een "«sticht? 8. Wordt vanwege het gemeentebe stuur of het burgerlijk armbestuur toe zicht gehouden op de verzorgin" in een gesticht? Door wie? On welke wij ze? 9. Geschiedt uitbesteding van kinde ren rechtstreeks of door tusschen komst van anderen? In het laatste ge val, wie verleent die tusschenkomst? 10. Geschiedt uitbesteding van kin- dere nook bij bedeelden? 11. Welke zijn de beroepen der pleegouders, bij wie thans van wege het gemeentebestuur of het burgerlijk ax-mbestuur. kindereu zijn uitbesteed? 12. Hoeveel bedragen per kind de kosten dei- uitbesteding? 13. Wordt toezicht gehouden op de verzorging der vanwege het gemeente bestuur of het burgerlijk armbestuur uitbestede kinderen en op het gedrag dier zachtjes, en dan voegde hij er luide bij ik weiger juist niet omdat u arm is. Waarom dan U is zoo zwak, zoo ziekelijk, dat mijne afwijzing inderdaad ge rechtvaardigd schijnt. En daar u zelf dokter is, behoef ik verder wel niets te zeggen. Deze woorden waren te zeer in overeenstemming met de geheim ste gedachten van Renaud, dan dat ze hem niet zeer pijnlijk getroffen zouden hebben. Hij zweeg een oögenblik stil en peinsde. Twee machtige krachten drongen hem op den eenmaal betreden weg voor waarts zijne liefde en de zeker heid, dat hij met de wederliefde van Margarete toch al den tegen stand van den vader zou overwin nen, en ten tweede de invloed, dien zijne zuster op hem uit oefende. Meneer Richardier, zei hij na eene poos. ik ben dokter, zooals u zelf heeft gezegd, en als zooda nig mag ik verklaren, dat uwe be zorgdheid met betrekking tot mijne gezondheid ongegrond is. Richardier schudde het hoofd en antwoordde pleegoudern? Door wie en op welke wij u-s? 14. Verrichten do vanwege het ge meentebestuur of hot burgerlijk arm bestuur uitbestede kinderen voor hun 12de jaai' arbeid voor hunne pleegou ders of voor anderen, bij de laatsten al of niet tegen genot van loon? Welke is dio arbeid? 15. Worden de vanwege het gemeen tebestuur of burgerlijk armbestuur uit bestede of in een gesticht verpleegde kinderen, na de lagere school te heb ben doórloopen, opgeleid voor eenig ambacht of werk? Voor welk ambacht of werk? Hoe geschiedt de opleiding? 16. Indien de opleiding geschiedt door plaatsing bij een patroon, wordt leer geld betaald of loon genoten? Hoeveel 'bedraagt dat leergeld of dat loon? Wie had recht? Uit Hazerswoude meldt men aan het Leidsch Dbl. Een heer, die per spoor in de rich ting WoerdenLeiden reisde, bedacht onderweg, dat hij te Hazerswoude ook nog eenige zaken te doen had, en stap te aan het station H.-Koudekerk uit den trein. Onmiddellijk snelt hij naar den bagagewagen en vraagt den dienst- doenden conducteur om zijn fiets. „Neen, mijnheer, u hebt dat rijwiel voor Leiden aangegeven en daar kunt li 't krijgen." „Wel nu nog mooier, als ik toch te Hazerswoude verkies uit te stappen, dan „Dat doet niets ter zake, u krijgt uw fiets niet1" De heer had onder deze woorden- j wisseling zijn stalen ros, dat hij om den hoek zag staan, vastgegrepen maar de conducteur toonde, dat hij op dit hem hijzonder eigen terrein geen informaliteiten duldde, en liet het ve hikel niet ontglippen. „U krijgt hem niet V „Ik moet hem hebben" snauwden ze elkander toe eu rukten beiden aan de flets. Daar fluit de locomotief, de trein zet. zich in beweging en de bagage-conduc teur, geholpen door zijn kameraad, die tot het laatste oogenblik gewacht had om in den trein te springen, hijscht den reiziger van het perron in den bagage wagen en dwingt hem zoo de reis naar Leiden mecle te maken. Wat er gedurende het laatste gedeel te van het traject tusschen die drie is voorgevallen, zal misschien nooit ge boekstaafd. worden maar een andeie vraag is: „Wie had hier recht?" Een deskundige, op liet perron aanwezig, verklaarde, dat de bagage-conducteur zijn bevoegdheid in alle opzichten was te buiten gegaan. INGEZONDEN. Foor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Fan ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redacteur I Gaarne wenschte ik eenige plaatsruimte om den anoniemen schrijver voor Zondagsrust te be antwoorden. Bij voorbaat mijnen «dank. Bij het lezen van het ingezon den stuk, in uw courant van 25 de zer, rees bij mij de vraag wie of toch wel dip fanatieke strijder voor Zondagsrust kan zijn, die maar steeds doorholt met verdacht making, zonder rekening te hou den met, wat kan en niet kan. Het ligt natuurlijk niet op mijn weg om het voor den heer Raas op te nemen, want dezen acht ik daar zelf bekwaam genoeg voor, of schoon hij van dat onzinnige ge schrijf wel geen notitie zal nemen maar nu in een plaatselijk blad de verdachtmaking zoo ver strekt dat de Afd. Haarlem van de N. B. G. B. in miscrediet zou raken, wenschte ik onzen anoniemen schrijver wel eens van antwoord te dienen. Het eerst vraag ik mij af met wien hebben wij te doen, is 't met een opgeschoten jongen die pas in 't bakkersvak wordt opgeleid en met dezen of genen handlanger tracht den boel in 't honderd te jagen, of is 't met iemand die zich man noemt Wie het dan ook zij, ik zou het in ieder geval een eerlijken strijd vinden als men zijn naam durfde noemen en met geen persoonlijke hatelijkheden op den voorgrond trad ook dan was onze geheirn- zinnigen voorvechter voor Zondags rust geen plaatsruimte ontzegd in ons vakblad „de Bakkersbode11. Dan moet ik dien „voorstander van Zondagsrust" er op wijzen, -wan- Ik blijf bij mijne weigering. Zoo lang ik leef, zal deze verbinte nis niet tot stand komen. Houd dat voor gezegd I De graaf stamelde nog eenige woorden en ging toen, door Ri chardier vergezeld, heen. Toen ze het salon verlieten, ontmoetten zij een man, die juist in het slot was gekomen en dien de bediende juist had willen aandienen. 't Was dokter Gordon. Do beide genees- heeren groetten elkaar met eene buiging. De blik, welken de Ame rikaan daarbij op den graaf wierp, was echter zoo scherp, doordrin gend en streng, dat Renaud gevoel de hoe de ander geraden had, waarom hij zich in het slot be vond. Ze wisselden echter geen woord met elkaar en Renaud, die bleek was geworden, ging heen. Op den drempel staande zagen de beidemannen hem naopeens keerde Richardier zich tot Gordon, greep diens handen en zeide Weet u, wat de man bij mij kwam doen? Hij vertelde me. dat hij mijne dochter beminde en vroeg hare hand Zacht, zonder dat Richardier het hoorde, mompelde Gordon neer hij voortaan weer eens iets leest aangaande de bakkersbewe- ging, hij dit goed moet lezen. De onbeantwoorde circulaires, ge richt aan acht patroons te dezer stede, behelsden gees versosk van Raas, zooals hij het tracht te noe men, maar het was een verzoek van de geheele afdeeling. Verder hamert onze schrijver steeds op dat Zondagsvergaderen, hetwelk ik volkomen met hem eens ben maar wederom rijst bij mij de volgende vraagzijt gij wel goed op de hoogte met de bakkers toestanden in Haarlem? Bepaald niet, want dan zoudt gij dat onzin nig geschrijf niet zoo uitkramen. Ik wil hier een kleine schets laten volgen over de toestanden in het bakkersbedrijf, waaruit het zal blijken dat men er voorloopig nog niet over behoeft te denken om een bakkersgezellenv.ergadering op een der werkdagen uit te schrijven. Men begrijpe maar eens dat het grootste gedeelte der gezellen in de kost werken, hetwelk befcee- kent, dat zij een arbeidsdag ma ken van pl. m. 14 tot 17 uur, wel ke gemiddeld aanvangt des avonds tusschen 8 en 10 uur. Ook is er een gedeelte dat op fabrieken arbeidt en elkander in dag- en nachtploegen afwisselt. Verder zijn er ook nog gezellen, dio uit' de kost werken, doch in de meeste gevallen toch nachtarbeid verrich ten en wel een tijd van beginnen weten, maar niet van het eindi gen der werkzaamheden. Alzoo bespeurt men in het bakkersbe drijf een ongestadig beginnen en eindigen der arbeidstijden, en kan licht begrijpen, dat zoo lang men aan deze onregelmatige werktijden geen einde weet te ma ken, er met den besten wil geen mogelijkheid bestaat om met succes een vergadering door de week uit te schrijven. Men moet daarom juist den Zon dag te baat nemen, dan zijn voor't grootste deel Haarlemsche bakkers gezellen eenige uren vrij en zijn wij verplicht op dien dag, die feitelijk toch een rustdag moet zijn, onzen arbeidersbelangen te bespre- Wanneer nu die „voorstander van Zondagsrust" er een andere mouw aan weet te passen, wil ik hem een goeden raad peven. Kra keel niet meer in vak- of dagblad met een naamloos schrijven, maar komt in den loop der volgende week op de openbare vergade ring, 1) waar de bevordering dei- Zondagsrust zal ter sprake komen, wellicht kunt gij ons daar een be leren weg aanwijzen. Verder wil ik dien „voorstander van Zondags rust" nog even doen opmerken, dat deze openbare vergadering niet gehouden wordt in een kroeg of herberg, of plaats des bederfs ook zullen er geen aan-den-drank-ver- slaafde-bakkersgezellen vertegen woordigd zijn, want men zou uit uw „verdachtmaking" den indruk krijgen afsof de afd. Haarlem uit wei-drinkende leden bestond. Het schijnt wel of gij de ondervinding nog niet opgedaan hebt, dat juist onder hen, die aan geen organi satie zijn aangesloten, velen ge vonden worden, die aan dit euvel mank gaan. En nu een woord tot slot „voor stander van Zondagsrust." Indien ik mij, in 't begin van mijn schrijven, in uw persoon ver gist mocht hebben, ik bedoel dat gij somtijds ook een bakkersgezel mocht zijn, dan is uw plaats in ons midden, dan is uw plicht om mede te ijveren, om aan de, in uw oog, bestaande misstanden in onze Afd. een einde te helpen ma ken, maar niet om buiten de orga nisatie te blijven staan en door verdachtmaking de zaak op lager wal te sturen. Niet afbreken, maar helpen opbouwen, dat zij onze leus. Th. C. MISDOM, Lid der Afd. Haarlem van den N. B. G. B. 1) Plaats en datum der vergade ring zullen door verschillende dag bladen per advertentie bekend ge maakt worden. Haarlem, 27 Sept. 1900. Aan alle arbeiders in de bouwvakken, Zooals u bekend zal zijn is gisteren in Raadszitting behandeld het verzoek aan den Raad gericht om bepalingen omtrent loon en arbeidsduur iu de be stekken van gemoente-wege op to nemen. In 't algemeen valt to constateeren dat tegen liet beginsel als zoodanig zich niémand heeft uitgesproken. Dit is een gelukkig verschijnsel. Dit is ech ter niet voldoende ex' nxoet tevens bo-; sliste overeenstemming gevonden wor den ten opzichte van het verlangde; door u tusschen de raadsleden. DezO; overeenstemming liet in zooverre te. wenschen over dat verschillende voor?! stollen of amendementen ter verbete ring en ter verslechtering van het door B. en W, voorgestelde werden inge diend, b. v. stelde men voor 50% op 't loon meer te betalen van Zondagsar- beid, een ander wilde den duur der dag taak op 10 uur bepaald zien, weer een ander het loon respectievelijk op 21 en 19 cent voor ambachtsman en oppex-lie- den, en ten slotte iemand welke 25% voor Zondagsarbeid en nog een welke den toestand in overeenstemming wil de brengen met den wensch van de Vereeniging van Industrieelen enz. B. en W. stellen voor het loon op 23 cent per uur te bepalen en de arbeïds-, duur op 11 uur per etuiaal. Wel is waar zijn de beraadslagingen gesloten over deze voorstellen maar toch zou het nx. i. goed zi^n nog eens op flinke, krachtige wijze van uwe meening te doen blij ken en zou het dus dunkt mij over we-' ging verdienen of men vóór de volgen de raadsvergadering nog niet een flinke bijeenkomst zou kunnen beleg- geix en tot deze bijeenkomst de raads» leden uit noodigeix. Vriendschappelijk, J. HOFLAND. Bawaar de puntjes voor de Prins Hendrik stichting. Velen, die een warm hart heb ben voor onze oude zeelieden, koo-, pen voor 10 centen een punten-ver-l zamelaar met snijmesje (gullotine),: waarop naast de beeltenis van een1 ouden zeerob ook bovenstaand ver-! zoek is afgedrukt, en zij gebrui-; ken hem trouw bij het punten hun-' ner sigaren. De heer W. H. van Zanten Jr., steenfabrikant te Leiderdorp, die voor ruim vier jaren de beweging- op touw zette met de bedoeling deni ouden zeelieden gratis een pijp ta-' bak te verschaffen, veranderde vanj meening toen bleek dat er meer) dan voldoende in kwam, om ook, af en toe oude lieden uit andere gestichten te verblijden. Toen kwam natuurlijk ook niets van zijn eerste plan, om als de bal een maal aan het rollen was, den ver pleegden der Prins Hendrikstich- ting zelf in de bereiding te onder, richten. Het spijt ons zeer hier te moeten verklaren, dat de heer Van. Zanten niet alleen elke verantwoor ding achterwege laat betreffende de winst door den verkoop van minstens 40,000 stuks guillotines verkregen, maar ook van de bij dragen in geld, die enkele zeemans vrienden aan de puntjes toevoeg-, den. Wel publiceert hij in locale.' bladen het feit, dat de zeelieden' reeds 34,000 onsen -tabak ontvan gen hebben, en al is dit zeker eene aardige hoeveelheid, zonder nadere afrekening is die tabak gekocht en nog wel veel le duur gekocht ook. Wij meenen daarom, nu de heer Van Zanten weder 20,000 guilloti nes heeft laten maken en deze per circulaire te koop aanbiedt, de Prins Hendrik Stichting niet lan< ger als vlag le mogen laten dienen voor het vaartuig, waarmede hij, zijn doel tracht te bereiken. De pakken tabak van onze In dische vrienden, de vele ponden waarmede deze cn gen8 ons soms verrassen, evenals de spaarpennitv gen van den kleinen Karei die bij de puntjes worden ingedaan, mee? nen wij te mogen beschouwen al? eigendom van de Prins HendriX Stichting en niet als gemeen goed, waarmede do heer Van Zanten kan doen wat hij verkiest. Wij verzoeken onzen vrienden dus beleefd, hunne schenkingen, naar Egmond aan Zee to adressee- ren, daar er geene enkele betrelo king tusschen de Prins Hendrik Stichting en den heer Van Zanten bestaat. De Directeur der Prins Hendrik Stichting, G. E. A. VAN HALL. Haarlem, 25 Sept. 1900. Mijnheer de Redacteur! In de vorige week las ik tot tweemaal in uw geacht blad een berichtje, dat aan het Koudeithorn een brug over het De ellendeling Van uit haar venster had Mar garete zeker gezien, dat Renaud het slot verliet, want ze kwam da delijk naar beneden en zich aan de 'borst haars vaders werpend vroeg ze met hoogroode wangen Vader, u had mijn geluk in handen. Wat heeft u er mee ge daan Mijn dierbaar kind, wees ver standig Ze begreep dadelijk wat hij zeg gen wilde en antwoordde Ach, vader, hij weet. dat ik hem liefheb, en wanneer hij mijn echtgenoot niet wordt, zal dat mijn dood zijn Denzelfden avond hadden Savi- nien en Helene een langdurig on derhoud met elkaar, terwijl ze in de allee op en neer wandelden. Op het punt van in huis terug te keeren, zei het jonge meisje Richardier is de eenige hin derpaal en hij zal zijn wil steeds tegenover dien van zijne dochter zetten. Ja. als Margarete vrij was... Savinien boog zich naar haai' toe en zei zachtjes, nauwelijks hoorbaar Als ze het nog niet is, zal ze- het worden 1 Helene rilde, en als het niet zoo donker geweest was, had hij moe ten zien, hoe ze verbleekte. Savinien 1 mompelde ze, dat' zul je niet doen Hij echter haalcle do schouders op en zweeg. HOOFDSTUK XV. Richardier begaf zich bij voor keur alleen, slechts door zijn hond vergezeld, op de jacht, zooals dat elk rechtgeaard jager doet. Dik wijls bracht hij zijn buit zelf naar huis en zijne boschwachters had den eens vooral bevel gekregen van zich in 't geheel niet aan hem te storen, wanneer hij jaagde. Op den dag na de gebeurtenis sen, welke reeds werden vermeld, wierp Richardier het geweer over den schouder, stak twee dozijn pa tronen bij zich. hing zijne weitasch om, floot zijn Tyras, een prachti- gen, gevlekten en zeer verstandi- gen legerhond, cn begaf zich, be< schenen door de vroolijke stralen der opkomende zon, in het bosch van Halary. Gaarne had hij voot hij het huis verliet Margarete en

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5