Mfilir, ioiiiaw® 2. linstenlams c!ib Koffle-ea Tkeshaiidel, .Yiotüria" W. Wories Co. Prima Edammer Kaas, Haeirfer9® Hotttcement Haeiisler's Houtcement «y. jl. ^oow, Pi** leer volledige Inrichting. Geven aai Wiakelierg flink rakat. H. HOENDERDOS, liruLÏnSiHoI IlFiipaetteii, V arkeiis@lacliterlj, JS.M.eg'ss.xi.gr 19- Machinaal gesneden Rookvleesch, - ArcMtect, W. Th. PIELAGE, Christelijk Historische*! ns antwoord aan de firma STEIN TAKKEN is dat wij niet naar den beweerden voorraad behoeven te komen zien, daar zij mogelijk Maeiasïer'setie vateia kan heb ben, doch bewijst dit nog" niet dat de inhoud is, daar zij die vaten dan toch langs omwegen moet verkregen j hebben, want le. de firma STEIN TAKKEN is geen agent van ffiaensles» noels Van de Maensler'selse fabriek, nocli van aas, zoodat de voorraad, welke zij beweert te hebben, geen kan zijn. 2e. de firma STEIN TAKKEN te Utrecht heeft een fabriek en levert een eigen fabrikaat Iioutcement. Als bewijs hoe gehandeld wordt door personen die beweren te kunnen leveren diene o. a. het volgende Te LEIDEN waar voor 600 M2 dakbedekking acht vaten Maensicr'si hffiiieement benoodigd waren, werden geleverd één orad Maenslcr's vat W®. 1S11S, waarvan de inhoud voor een werk te Keulen verbruikt was, opnieuw gevssld en seven vaten eigen fabrikaat Houtcement; deze va ten zonder merk. Men zie verder onze waarschuwingen, welke op aanvrage franco j toegezonden worden, over unfaire en deloyale concurrentie. Be generaal vertegenweord - gero woor ISsderland en Koloniën wan Carl Samuel Haeneler "Wees;p©r>z;ijj«ie 39, Eensge fisenten weer Haarlem en omstreken voos- liet leggen wan Haeusler's Hotttceiiientdakbeilekkoigen en Cementmastiekdakbedekkingen j ZIJN Smeden en Leodgietsss, Verbruikers van onze Thee en Koffie ontvan gen de beste kwaliteiten tegen de laagste prijzen. Vertegenwoordigers in de meeste plaatsen van Nederland. Exporteeren belangrijk veel. H. H. Winkeliers. Levering van KOFFIE, minstens 25 kilo, op 30 dagenTHEE op 3C dagen en langer termijn. Vergroot uw debiet door van ons te betrekken Mi®©#»®# pp&ai* Koffie- en Theehandel „Victoria", W. WOKIES CO,, AMSTERDAM. Lieidsoheplein UW Levert prima a f 1.20 per 100 Kilo afgehaald. Bezorgloon 10 cent per 100 Kilo Slijters rafaai* TELEFOON 264. wan af 20 Oesat pec ana. Aanbevelend, M. J. STOL Spaai'ïlQ zou gebouwd worden, van welke brug ook door de electrische tram gebruik gemaakt zal worden. Aangezien het hier betreft de elec trische tramverbinding naar Amster dam. zij het mij vergund om eenige opheldering te verzoeken aangaande den weg dien deze tramlijn door Haar lem zal nemen. Indien ik mij goed herinner werd destijds in uw blad medegedeeld dat de lijn zou loopen langs Heerensingel. Korte Heerenvest, Spaarnebrug, Turf markt, Ged. Oude Gracht, Raaks, brug over Zijlsingel, Zijlweg naar Bloemen- daal. In deze route komt geen brug aan het Koudenhorn voor en kan mij ook geen voorstelling maken van een lijn, die na het Spaarne daar gepasseerd te zijn, naar Bloemendaal loopt U bij voorbaat dank zegcrende voor uwe opheldering, waarmede u zeker velen zult verplichten. Hoogachtend, Uw abonnó B. P. S. Wanneer wordt met den aan leg begonnen en wanneer moet de lijn in exploitatie zijn gebracht'? Wij kunnen den geachten inzen der mededeelen, dat wat hij om trent den loop van de eerste lijn zegt waarheid bevat en een derge lijke lijn in de tramplannen is ge projecteerd doch er bestaat nog een tweede plan, dat evenwel nog in de lucht hangt en waarover der halve nog geen bepaalde beslissing is genomen. Volgens dit plan wordt, behalve de eerstgenoemde lijn, van de Amsterdamsche-Poort af ook nog een lijn geprojecteerd langs de Oostvest, de Houtmarkt door het Kenaupark, in aanslui ting met de eerstgenoemde lijn naar Bloemendaal. En in verband met dit plan zou dan ongeveer te genover de Kweekschool voor On derwijzers een brug worden aan gelegd. Eerstdaags wanneer deze tramplannen bii den Raad in be handeling komen, zullen wij de zaak nog nauwkeuriger uiteenzet ten, doch achten voor het oogen- hlik aan het verzoek van den inzen der voldaan. Wat de laatste vraag betreft, daarop kunnen wij antwoorden, dat nog niets met zekerheid be kend is en concessionarissen nog met het Rijk over verschillende voorwaarden in onderhandeling zijn. Op spoedigen aanvang voor het werk wordt gehoopt. Redactie. Aan de Haarlemsche Jongelingschap, Zooals ge allen waarschijnlijk weet, is in 't begin dezes jaars hier ter stede opgericht de Afd. van de Yereeniging, die den naam draagt van Volksweer baarheid" en welke zich als ideaal stelt, dat eenmaal ieder Nederlander, die daartoe lichamelijk geschikt is, oov de kundigheden zal bezitten, die hem In staat stellen, indien dit noodig is, bij te dragen tot de verdediging van zijn vaderland. Deze vereeniging is opgericht door mannen van middelbaren, ja zelfs van vergevorderden leeftijd en ae midde len, waarmee zij denken te werken, bestaan hoofdzakelijk hierin propa ganda maken door woord en geschrift. Nu, men kan van hen ook niet verlan gen, dat ze een geweer ter hand zullen nemen en zich nog in den wapenhan del gaan oefenen en het is zeer juist van hen gezien, dat zij zich er toe be palen, ons jongeren hiervoor op te Wekken. Maar het feit, dat zij. zich ge drongen gevoelen om zich tot dat doel ie vereenigen, is een sterk bewijs, dat wij jongeren daarin veel te kort ko men. Dit behoeft trouwens geen betoog en bet ligt voor de hand, dat daardoor aan velen dier ouderen de schrik om 't hart geslagen is, nu de oorlog in Zuid-Af rik a zoo duidelijk bewijst, dat het zelfs in onzen tijd van meer men- schelijke gevoelens nog niet tot de on mogelijkheden behoort, dat een klein volk door een grooter en machtiger be dreigd wordt met het verlies van zijn onafhankelijkheid. En zal er nu door die jongeren, die men, zeer poëtisch, ,,de hoop des Vaderlands" pleegt te noemen, niets gedaan worden om dien schrik, die zoo gewettigd is, voor goed weg te nemenzult gij, jongelingen van Haarlem, doof blijven voor de ver maningen dier ouderen, die geen moei te sparen om u van de noodzakelijk heid, dat gij uzelf weerbaar maakt, te overtuigen Zie, dit is de vraag, die wij u voorleggen. Gij behoeft voorloopig nog geen nieuwe schietvereenigingen of derge lijke op te richten 5 het is reeds voor u gedaan, gij behoeft slechts toe te tre Julie goeden dag gezegd, zooals hij dat gewoonlijk deed, maar hij kreeg alleen Julie te zien, ofschoon zijne dochter anders ook vroeg uit de veeren was. Op het slotplein gekomen, keek hij omhoog naar hare vensters om haar tot afscheid toe te wuiven, als hij haar mocht Zien. Werkelijk bewoog zich het gordijn voor een der vensters en hij meende het gezicht van het kind te kunnen onderscheiden. Ze is boos op me, zei hij tot zichzelven. Ze weet trouwens niet, hoe zwaar het mij valt haar den zin niet te kunnen geven. Het liefst was hij omgekeerd en naar haar toegegaan. Maar wat had hij haar moeten zeggen, dat hij niet reeds gezegd had En was t niet beter te wachten tot de tijd hare smart eenigszins had ver zacht Zijn hond sprong onder luid ge blaf om hemhij blafte van blijd schap, dat men nu eens weer op pe jacht zou gaan. Richardier Itreeïde hem den verstandigen kop Sn zonder lang te dralen begaf hij rich op weg. Bij den uitgang van het park ont boette hij zijn broeder, tot wien den cu mee te werken wat is gemak kelijker Er bestaat nl. hier ter stede een af- deeling van de „Néderlandsche Weer baarheids Vereeniging". Deze afdeeling vertegenwoordigt een kleine groep van jongelieden, die zich vrijwillig vereenigd hebben, teneinde onder lei ding van officieren en onderofficieren van het leger zich zooveel militaire kundigheden eigen te maken, dat zij in oorlogstijd bruikbare soldaten zul len zijn. Zij oefenen zich geregeld in 't exerceeren, schieten en schermen. Het Ministerie van Oorlog steunt hen krachtdadig, het verschaft geweren en patronen, onderwijzers om hen op te leiden, een schietbaan om zich te oefe nen en geeft alles wat noodig is om ge durende veertien dagen te karnpeeren. En toch blijft ons aantal gering. Her haalde malen zijn we bij u gekomen om uw medewerking te vragen. Wij hebben trachten te spreken tot uwe vaderlandsliefde, tot uw gevoel voor onafhankelijkheidwij hebben ge tracht te spreken tot uw zin voor sport, voor beweging in de vrije natuur, ge tracht u te winnen door te verhalen van het gezellige en vroolijke leven in ons kamp en op de algemeene oefenin gen. Maai- gij bleeft doof en laks. Zal dit zoo blijven, nu men in Nederland is wakker geschud door den strijd van een ander klein volk, nauw aan ons verwant Zullen de Haarlemsche jon gelui blijven lummelen en stil afwach ten tot eenige veel oudere menschen het door veel praten en schrijven ein delijk zoover brengen, dat de Volksver tegenwoordiging een wet maakt, die hen in grooten getale naar de kazernes drijft? Wij weten het wel, ieder uwer leeft in een klein kringetje van vrien den, en doet niet graag, wat de vrien den misschien gek zouden kunnen vin den wij weten wel, dat ge weinig lust gevoelt eens per week op de Doelen te komen om daar gedrild te worden w ij weten ook wel, dat velc-u onder u uit principe tegen oorlog zijn, het militai risme dwaasheid vinden en meer hech ten aan internationale arbitrage en andere geleerde dingen. Maar wij kun nen niet gelooven, dat het u volkomen koud laat, wanneer er met recht wordt beweerd ,,de Ilollandsche jongen is veel minder dan zijn stamgenoot in Transvaal; hij draagt veel te mooie jasjes en is te veel heerhij is veel te waanwijs om zich te willen wijden aan de volstrekt niet chique oefeningen, die hem geschikt maken om zijn vaderland te verdedigen." Dit kunnen wij en wil len wij niet gelooven en daarom komen wij nogmaals tot u. Niet tot die jeug dige heeren, die ..feestelijk bedanken" om zich te laten drillen en zich scha men om met een geweer over de straat te loopen, omdat dit minder chique is dan een wandelstok, ter dikte van een penhouder, en ook niet tot de vroeg rijpe cosmopolietjes met niet te verwe- zenlijke principes, maar tot de Hol- landsche jongens, die genoeg gezond verstand hebben om te begrijpen, dat we gereed en op onze hoede moeten zijn tot die jongens, die dè.t uit hunne geschiedenis geleerd hebben, dat we eens een machtig volk waren en het nu niet meer zijn, door den Jan Salie-geest die zich van 011s had meester gemaakt. En thans vragen wij „Sluit u bij ons aan. Maakt gebruik van de voor deden, die de Staat ons geeft en neemt vrijwillig de wapenen op. Stelt ons in staat om door een groote vermeerde ring van ons ledental te kunnen too- nen aan hen, die zich nu vereenigd hebben om u tot beter werken op te wekken, dat ge die opwekking niet be hoeft dat ge uit eigen beweging zult medewerken tot het grootsehe doel, dat die ouderen trachten te bereiken nl „Het Neaerlandsche volk een weer baar volk, niet door Staatsdwang maar uit eigen vrijen wil." Voor nadere inlichtingen of opgave voor het lidmaatschap wende men zich tot den afdeelings-secretaris, adres Hasselaarsplein 19, alhier. Een lid der N. W. V. Rechtszaken. Een straatroover. Een paardenhandelaar die zijn stal had in de Laan van Roosendoorn te 's- Gravenhage, ging in den namiddag van den 4den September derwaarts met een bedrag van ruim f 800 in zijn zak. üp den Houtweg werd hij aan gegrepen door een man die hem tracht te geld af te dwingen. De handelaar, een man van 78 jaren, maar nog ferm en krachtig wist zich los te rukken, meerdere menschen schoten toe en de straatroover werd verdreven zoodat zijn toeleg mislukte. Voor de Haagsche Rechtbank had hij zich Donderdag te verantwoorden. hij zeide Ik ga naar Halary om op snippen te jagen. Tegen tien uur ben ik terug om door te zien wat de post brengt. Nu gingen de broeders van el kaar Bringuetaille begaf zien in het slot. Het was half acht in den mor gen. Nog hing er een nevelsluier over het landschap, maar de zon nestralen hadden reeds met suc ces den strijd daartegen begonnen en een half uur later kwam Ri chardier met Tyras in het bosch van Halary. Er verliepen twee of drie uren. Toen de postbode op zijne ge wone route tegen tien uur op het slot „Landepereuse" kwam, was Richardier nog niet te huis en de bode zei Ik heb straks in Halary uit de richting van de doornenkloof schieten gehoord. Dat was mijn broeder, zei Bringuetaille, die jaagt op snippen. 's Middags was Richardier nog altijd niet terug, maar men maak te zich in het slot daarover niet bezorgd. Zijn hartstocht voor de jacht voerde hem dikwijls ver weg, Van eenige kwade bedoeliDg was, vol gens den beklaagde een jonge kerel zonder beroep geen sprake geweest. Hij kwam een paar centen te kort voor een borrel en had zeer vriendelijk om eenig geld gevraagd. Die vriendelijk heid had echter, volgens de getuigen, hierin bestaan, dat de oude man stevig in zijn nek werd genomen en zijn han den werden vastgegrepen. Het O. M. achtte de schuld van den beklaagde bewezen en vorderde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. Can- dri vond de schuld van zijn cliënt vol strekt niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Gemengd Nieuws. Treinongeluk in Parijs. De trein op de lijn Versailles Parijs was eenigszins in vertraging, en om den verloren tijd in te halen, ver hoogde de machinist de snelheid, toen hij Parijs naderde. Toen hij nu wilde vertragen om het station binnen te loo pen, werkte de rem met samengeperste lucht niet, daar er geen lucht in de pistons was. De trein, bestaande uit 19 rijtuigen vol volk, reed in volle snel heid het station binnen. Do buffers werden weggeslagen en de locomotief reed over het voetpad tot aan de trap. Gelukkig bleven de wielen in de mac adam steken. De deuren werden ver brijzeld, maar de machine bleef siaan. Natuurlijk heerschte er onder de tal rijke reizigers, 2000 werklieden, die naar hun werk kwamen, grooie angst. Allen dachten onmiddellijk aan het ongeluk dat in 1895 in hetzelfde sta tion gebeurde, toen de trein er dwars doorheen reed. Bij den schok stegen vreesclijke kre ten uit den trein op, on men meende vtikelijk dat er een erge ramp ge beurt! was. Toen de kalmte eenigszins was teruggekeerd, en uien den reizi gers kon doen uitstappen, bemerkte men dat er gelukkig slechts zeventien gekwetsten waren en dat niemand erge wonden liad bekomen. Allen werden in de bureelen ver zorgd en konden naar hun woning te- rugkeeren. Engelsche tactiek. De heer H. J. Emous schrijft aan het „Hbld." het volgende „Vergun mij de aandacht der auto riteiten zoowel ais van ons volk te ves tigen op de ze-er eigenaardige praktij ken van Engeland in de aanlandzet- ting op onzen bodem van een aantal geboren Afrikaanders en niet Neder- landsche Europeanen. Deze overstor- ting cp onze erve van ecne menigte vreemde hulpbehoevenden zal hij de reeds zeer bezwarende terugkomst van oud-Nederlanders de krachten onzer hulpvaardigheid te boven gaan. „Kennelijk verwijdert Engeland al lereerst uit de republieken zoo moge lijk allen, die, schoon daar het burger recht verkregen hebbende, er niet ge boren zijn. Spreken zij Zuid-Afr.-Ne- derlandsch, dan worden zij eenvoudig voor Holland bestemd. „Maar onder die uitgezetten zijn Po len, Finnen, Russen, die zich aan den militairen dienst onttrokken hebben en zelfs geboren Afrikaanders, wier ouders evenzeer in Afrika geboren zijn. „Er zijn er evenzeer onder, die niet de justitie in hun geboorteland nog wat te vereffenen hebben en die zicli begrijpelijkerwijze dan maar op onzen bodem laten neerzetten. „Voor de Engelsche militaire autori teiten schijnt de taal dier lieden het beslissende criterium te zijn. „Zoo bevinden zich thans te Amster dam een paar letterzetters van de „Standard and Diggers News", gebo ren en getogen Afrikaanders, wier Britsche afkomst uit hunne namen blijkt, een jeugdig werkman van de N. Z. A. S. M., wiens grootouders reeds in Z.-Afrika woonden, een Rus, een Fin e. a. allen de taal der Republiek sprekende en niet eens allen aan den oorlog deelgenomen hebbende. „De uitzetting van %-ele honderden geboren Nederlanders, onder wie zelfs een gevangen genomen Staatsartille- rist, is op zich zelve reeds een nationale ramp te achten. Doch waar moet het heen, als Engeland ons ook de vreem den op het dak zendt Brusselselie faillissementen. In het jaar 18991900 zijn er te Brus sel 216 faillieten uitgesproken en 10,455 wissels geprotesteerd, voor een geza menlijk bedrag van 4,072,487 fr. zoodat hij vaak zeer laat thuis kwam. Hij placht dan onderweg bij een zijner pachters een een voudig maal te gebruiken, wan neer hij niet tegen etenstijd thuis kon zijn, dat wist men op het slot. Men wachtte tot half een op hem en ging toen aan tafel. De na middag verstreek, maar ook 's avonds was Richardier nog niet thuis. Bringuetaille scheen bezorgd te zijn, Margarete en Julie keken elk oogenblik bezorgd op de klok en dan weer naar Bringuetaille, die een onverschillig gezicht trachtte te zetten en begon te fluiten, alsof hij heel welgemoed was. Tegen zeven uur opende hij het venster en keek in de avondsche mering naar buiten. Overal heerschte diepe stilte geen blaad je bewoog zich, geen geluid was verneembaar. Plotseling gleed er eene scha duw door het park en Bringuetaille boog zich uit het venster. Eindelijk komt hij zei hij vroolijk, en terwijl de beide meis jes verlicht ademhaalden, voegde hij erbij dat wil zeggen, voorloo pig is het nog Tyras, maar nu kan I a fl,25 per stuk. Lange Veerstraat 9. Telephoonnummer 272. Bij den Boekhandel verkrijgbaar aan Ds. A. VEENHUIJSEN en Prof. BOLLAND, 1. 23© DOOR H. ERMANN, S. J. Vior deeltjes a f2.30., p. p. f2.45. Uitgever "WED. I. R. v. ROS- SUM, te Utrecht. 2. Weer is de Kerk van Christus? DOOR M. VAN DER HAGEN. 23e27e Duizendtal. In band f 0.50. Gebrocheerd a f 0.25 Uitgever G. BORG, te Amster dam. 3. De Katholieken EN DE 1580—1898, P. N. KOOLEN PZN. Uitgever M. F. VAN PIERE& Co., te Eindhoven. zijn meester ook niet ver meer weg zijn. Daardoor gerustgesteld sloot hij het venster. Er verliep echter weel een kwartier, zonder dat Richar dier te voorschijn kwam. Opnieuw ongerust geworden belde Bringue taille om den binnentredenden be diende te vragen Is mijn broeder nog niet thuis gekomen Neen, meneer, Tyras is alleen gekomen. Bringuetaille en de beide meis jes sprongen op en Margarete riep vol angst Ik weet het, er is een ongeluk gebeurd ik voel het Er is bepaald iets niet' in orde, stemde haar oom toe. Doch houd je maar kalm, kind het zal niets te beteekenen hebben. Wat kan er ook gebeurd wezen? Je vader is een oud, er varen jager, die niet voor den eer sten keer een geweer in de hand heeft. Op deze manier trachtte hij de meisjes gerust te stellen, maar hij was zelf zeer ongerust geworden. Zoo verliep nog een vol uur. Maar nu ga ik zelf eens kij ken, wat er eigenlijk gebeurd is, sprak Bringuetaille, die geen mees ter meer kon worden over de on rust, welke hem kwelde. Hij ging naar beneden, riep twee jagers, den koet-sier en den stalknecht en beval hun lantaarns te krijgen. Daarop liepen ze door het park naar de open vlakte, aan welker grens men den donkeren omtrek van 't bosch van Halary kon onder scheiden. Nauwelijks waren devijf in de schaduw der boomen gekomen, toen ze een gedruisch achter zich hoordenhet kwam van Margare te, die door Tyras vergezeld hen gevolgd was. Zij had den hond zelf gehaald, die zeer onrustig was, en, alsof hij zich van schuld was bewust, den kop naar beneden en den staart tusschen de achterpoo- ten hield. Als mijn vader een ongeluk heeft gekregen, zal Tyras ons bij hem brengen, zei het meisje met bevende stem. Bringuetaille wilde haar overre den om naar het slot terug te kee- ren, maar zij weigerde zoo beslist mogelijk en zoo gingen ze weer verder, terwijl Margarete naast ha ren oom bleef loopen. Het was eene treurige wandeling door het nach telijk duister, bij het flikkerende licht der lantaarns, met het droe vige, bijna stellige vooruitzicht op eene catastrophe. Tyras liep naast zijne jonge meesteres. Soms bleef hij staan om langs den grond te snuffelen. Mijn goeie Tyras, zei het meis je weenend, breng ons bij je mees ter. En het dier kwispelde met den staart als om te kennen te geven, dat hij haar had begrepen, doch hij liep daarom niet sneller. Eerst aan den anderen kant van het park, toen men de open vlakte be reikt had, begon hij sporen van onrust te toonen. Hij liep plotse ling voor Bringuetaille uit, die aan de spits van den kleinen troep marcheerde, en sloeg schuin over de vlakte den weg naar Halary in. In een half uur had men het boscb bereiktvan tijd tot tijd stiet Ty ras een klagend gehuil uit. Plot ling verliet hij den weg en sloeg een smal zijpad in, waarop men nog een kwartier voortliep. (Wordt vervolgd).;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6