NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Het Nieuwe Modeblad, 18e Jaargang. Zaterdag 6 October 1900. No. 5298 IH'S li ABONNEMBNTSPRIJ S Voor Haarlem per 3 maanden.. ƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door het geheel e Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers.0.02B Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37}» n n H de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ct3.iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regcL BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentïën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het nitsluïtend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau. A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE <i Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3P» Faubourg Montmarlre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem's Dagblad van 6 Oc.t. bevat o. a.Overeenstemming der mogendheden in Ciiina aanstaande, Met vredescongres over den oor log in China, Bericht omtrent de wetenschappelijke expeditie in Su riname, ten rechtsqnaestie, Yele honden zijn der ratten dood, Sport in Turkije, Een telephoon ouder den Oceaan. Advertentien VOOR HET Zaierdagavondnumm9r. Meermalen zijn wij tot ons leedwe- ze genoodzaakt Advertentien af te wij zen voor het Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas wordeu bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing. dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of farniliebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. delïjke uiteenzetting op de binnenzijde van den omslag Verlangt men dat een ander U van eenig model een geknipt, geheel op maat gebracht patroon levere, ook daarin is voorzien en men heeft zich slechts te richten tot het op den om slag vermelde adres, om tegen een kleine vergoeding-vol ledig-te worden geholpen. HET NIEUWE MODEBLAD be oogt een trouwe raadgever zijn van"wie op de hoogte wil blijven Tan wat do mode voorschrijft. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon neerd, wordt hierbij verzonden no. 41 van het „Weekblad vóoi de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den beer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: Zie oiize poes eens smullen 1 Grootmoedertje. De vacantie van de club ven me vrouw Roos. Geleerde honden. De vogelverschrikker. Prijsraadsel no. 11. Allerlei. Raadsel. Antwoord op het Raadsel. Kleurplaat] e. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigste*! tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 Cents.) De Premie voor de abonné's Reeds in een vorig nummer deed on- dergeteekende mededeeling aan de le zersvan de belangrijke premie, die aan de Courant zal worden verbonden. Tegen de vergoeding van slechts 55 cents per drie maanden, een prijs bui tengewoon gering in verhouding van wat door andere Modebladen wordt ge vorderd, wordt voor hen verkrijgbaar gesteld HET NIEUWE MODEBLAD, dat inderdaad belooft te zijn eenc nit- gave van beteekenis, een blad dat de lezeressen tot veel nut en genoegen kan strekken. Wat het beoogt, hoe de uitgave zal zijn? Hier volge.het voorwoord in het eer ste nummer, waarvan onze lezeressen .hierbij een Ex. ontvangen of heden avond afzonderlijk zullen ontvangen. HET NIEUWE MODEBLAD ver schijnt tweemaal per maand en wordt den geabonneerden geregeld met de Courant, waarbij hetzelve als premie tegen de geringe vergoeding van slechts 55 cent per drie maanden (franco per post 75 cents) wordt ver krijgbaar gesteld, te huis bezorgd. Elk nummer zal bestaan in ACHT GROOT FOLIO BLADZIJDEN, met om slag zijn voorzien, en vergezeld van een groot patronenblad, betrekking hebbende op de afbeeldingen van cos tumes, handwerken, enz. welke in het nummer voorkomen. Aan de samenstelling van dit patro nenblad zal de uiterste zorg worden be steed, opdat ieder in staat zal zijn, met behulp van dien leiddraad, en met in achtneming van de voor ieder verschil lende afmetingen het model zijner keuze te verwerkelijken. Hoe men van zich zelf de maten heeft la nemen, men vindt daarvan .eene dui- Door vie rijke afwisseling van model len, welke het blad zal bicden, van costumes, van hoeden, van kin dermodes, van handwerken enz., zal het blad zoowel bevredigen de praktische huisvrouw als Ken die hoo- ger eischen stellen. Pocli vooral beoogt <le redactie practisck to ziju en do aboimés van nut te jvezon. Terwijl dikwerf in sommige mode bladen extravagante toiletten worden voorgesteld, welke wel heel aardig zijn om te zien maar toch niet voor navol ging geschikt blijken, wil de redactie van HET NIEUWE MODEBLAD of schoon zeker óók aandacht schenken de aan de wenschen van zéér gefortu- neerden, allereerst open oog hebben voor de wenschen en behoeften, voor de richting en de keuze van zoo velen, die eene gematigde en practische op vatting, gepaard aan goeden smaak en sierlijke coupe, verkiezen te volgen. De redactie hoopt aldus het blad te maken tot een werkelijk practische vraagbaak, tot een orgaan, waarvan elk nummer waarlijk nuttig kan zijn, een trouwe gids, welke de lezeressen volkomen op de hoogte houdt van de eischen en de beweging der mode en telkenmale een schat van elegante modellen brengt. Ondergeteekende vertrouwt dat geen der lezeressen van Haarlem's Dagblad zal nalaten te profiteeren van deze pre mie voor de abonnés en dat het onder staande inteekénbiljet ten spoedigste zal worden ingevuld. De looper komt liet ophalen. Mocht hij niet spoedig komen, dan gelieve men het te zenden aan het Bureau Geb iuw Het Spaarne, Kampersingel 70. J. C. PEEREBOOM. Inschrijvingsbiljet. De ondergeteekende ver- langt bij zijne Courant gere gelde toezending van tweemaal per maand verschij- j nende, tegen den prijs van 55 cts. per drie maanden (franco per post 75 cts) Woonplaats Naam Politiek Overzicht. Dat de oorlog in Zuid-Afrika nog lang niet over is, is ook de mee ning van Luit-Kol.-de Wit, die de Militaire beschouwingen in de ,,N. R. Ct." schrijft. Naar aanleiding van het telegram van Lord Roberts dat de Boeren bij Piennarsrivier de Engelsche bezetting aanvallen ,o a. dit De bezetting van het station werd door de Boeren aangevallen en dit feit alleen is van zooveel be teekenis, dat het afslaan van dien aanval er bij in het niet verzinkt. Wanneer wij zien, dat de Boeren nog zooveel offensieven geest be zitten dat zij den vijand in zijne versterkingen durven aanvallen, dan is het einde van den oorlog nog niet te voorzien, al mogen ook de Canadeezen en de vrijwilligere van de stad Londen als boden, die den aanstaanden vrede verkondi gen. naar huis worden gezonden. De tijd van groote gevechten is voorbij zegt de Luit.-Kol. de Wit, de guerrilla in vollen gang, en, zooals volgens de „United Service Gazette" in de club te- Pretoria wordt gezegd, er is thans in het Engelsche leger groote behoefte aan aanvoerders, bezield met ini tiatief, die op eigen verantwoorde lijkheid durven handelen, zonder de onderlinge samenwerking uil. het oog te verliezen. Deze eigen schappen nu missen de meeste ge neraals en zelfs zij, die in dezen oorlog de meeste populariteit heb ben verkregen, en wier namen in de café-chantants bezon-;,n en loc-: gejuic-ht.worden, deinzen voor ver antwoordelijkheid terug, uit vrees van hun reputatie te verhezen. Men zegt zelfs, dat Roberts het plan koestert al zulke aanvoerders naar Engeland terug te zenden om daar op hunne lauweren te rusten en het verdere werk over te laten aan degenen, die geen reputatie te verliezen hebben. Het feit dat de Boeren een kon vooi bij de Jagersdrift hebben ge nomen noemt deze militaire schrij ver een groot succes en terecht merkt hij op, dat de Engelschen bezwaarlijk van vrede kunnen spreken, zoolang ze op verschillen de punten voortdurend worden aangevallen. De Wet blijft nog steeds de ziel van 't verweer. Uit Bloemfontein meldt men nu weer dat er den 29en bij de Wetsdorp een gevecht is ge leverd. Een Bocrencommanclo, men dacht een deel van de Wet's macht onder Pretorius, werd op de vlucht gejaagd. De omtrek van den Witwaters- rand is ook nog niet vrij van ge wapende Boeren. Britsehe voor posten worden beslopen. Den 29en September zijn twee soldaten ge dood op 25 K.M. van Boshof. De eerste trein met levensmid delen is Maandag te Johannesburg aangekomen. De resultaten van de Engelsche verkiezingen, voor zoover zij bij het schrijven van dit overzicht be kend zijn, laten zien, dat de con servatieve meerderheid niet be langrijk verminderen zal, meer dan de helft van het aantal parle mentsleden is reeds gekozen 37i van de 870. Hiervan zijn 260 mi- nisterieelen en 66 liberalen en 45 nationalisten. Tot nog toe hebben de liberalen slechts drie zetels ge wonnen. Onder de gekozenen be- hooren de heeren Labouchère, die in Northampton werd herkozen, en de arbciderscandidaat John Burns, die met een meerderheid van 254 stemmen in Battersea her kozen is. De arbciderscandidaat Wilson is daarentegen gevallen te Middlesborough De ministerieelen hebben tot nog toe 7 zetels gewonnen, de opposi tie daarentegen tien, zoodat de ministerieele meerderheid nu reeds tot 122 stemmen is vermin derd. overeenstemming daaromtrent zal komen. Was het maar waar, dat deze eenvoudige oplossing door de mo gendheden eenstemmig werd aan vaard. Maar eenvoudige oplossing en Oost-Aziatische politiek schij nen nu eenmaal onvereenigbare zaken te moeten wezen. Met wat op het „Vredescongres" te Parijs aangaande den oorlog in China is besloten willen wij dit overzicht besluiten. „Het Congres is van oordeel dat de betreurenswaardige gebeurte nissen die tot do internationale ex peditie in China hebben geleid, aan de volgende oorzaken zijn toe te schrijven io. De handelingen der zendelin gen van de verschillende godsdiens ten wier onverdraagzame uittar- dende en onhandige geloofsijver gesteund door het diplomatieke en militair optreden der mogendhe den, een voortdurende bron is van botsingen en haat. 2o. De handelingen der Wester lingen die zich in China hebben ge vestigd en de gastvrijheid die zij in dat Rijk genieten, gemeenlijk beantwoorden met beleedigingen, uittarting, ongerechtigdhedén en mishandeling der inlandsche be volking. 3o. De onderlinge afgunst en kui perijen der mogendheden, en het weifelend en het tegenstrijdige op treden harer gezanten dat vooral in de laatste 10 jaren, naar het ©ogenblikkelijk meebrengt, van dè grootste zwakheid overslaat tot een woeste driestheid, zoodat China nu eens als een ontzagwekkende macht dan weder als een negerland van den 7den rang wordt behan deld. 4o. De inlijving van Chineesch grondgebied gedurende de laatste jaren zoo door de Westersche mo gendheden als door Japan. 5o. De op onbeschaamde (cyni- quement) wijze getoonde bedoeling van Europeesche en Amerikaansche kapitalisten om zich van de bron nen van nijverheid en verdere wel vaart in China meester te maken „Het Congres is van oordeel dat de eenige verstandige staatkundi ge gedragslijn hierop neerkomt, dat men het godsdienstig protecto raat over China laat varen en daar een krachtige inlandsche regeering tracht te vestigen, een regeering van geleidelijken vooruitgang en bij machte de noodzakelijke hei*- vormingen in te voeren, met ver zekering van de „open deur" en een afdoende bescherming van den eerlijken builenlandschen handel, ten nutte van de beschaving." toonstelling te gaan zien. Maar daar gekomen heeft Jukanthor. geheel op zijn eigen houtje, allerlei klachten bij de regcering ingediend over dc toestan den in zijn vaderland. Hij had echter volstrekt geen volmacht. Bovenal schijnt Jukanthor daartoe le zijn ge bracht, uit spijt over de afschaffing van het hasardspe'l in hef koninkri jk van zijn vader. Koning Norodom, die door do regeering op de hoogte is ge bracht van de houding, welke doorzijn zodn te Parijs werd aangenomen, heeft dadelijk de handelingen van Jukan thor gedesavoueerd en hein terugge roepen. Gelijk men weet, wil Jukam thor echter aan dit bevel van zijn va der nic-t voldoen, en is hij thans naar Brussel uitgeweken. Jukanthor moet overigens volstrekt niet zoo hoog zijn in liet koninkrijk van zijn vader, als men eerst wel meen de hij is niet de erfprins. Dc koning had hem voor 2ijn vertrek uit Cambod ja alleen vccrloonig beloofd, hem bij zijn terugkomst tot derden prins te verheffen, maar van de troonopvol ging blijft hij in ieder geval uitgeslo- heerder van het Russisch consulaat generaal te Erzeroem die met een Rus siseben kolonel en een geleide van 22 ma a op reis was, door Koerden aange vallen. Twee man van het geleide sneu velden, maar hoewel ook vijf Koerden in 't zand beten, werden de reizigers toch van hun bagage beroofd. De Keizer van China heeft aan de goedkeuring van de mogendhe den een edict van 24 September onderworpen, waarbij bestraffing van een aantal met name genoemde prinsen en hoogwnardheidsbeklee- ders wordt gelast, omdat ze de Boksers hebben geholpen. In de veronderstelling dat het stuk echt is, hec-ft de Duitsche regeering, ter verwezenlijking van de handelwij ze die zij in haar circulaire van 17 September had aangeraden, ver der aan de mogendheden voorge steld, nu overeen te komen om de diplomatieke vertegenwoordigers in China de volgende drie punten te laten onderzoeken en er verslag over te laten uitbrengen lo. of de lijst van personen in het edict vol doende en juist is; 2o. of de aan-, gezegde straffen voldoende zijn 3o. te controleeren. Uit hetgeen tot dusver bekend' is over de wijze waarop het voor stel is opgenomen, mag men af leiden dat het wel tot algemeene Buitenlandsch Nieuws. Rusland en de Finsehe pers Nu is ook Aft.onposten. die, sedert Njra Pressen niet meer bestaat, het grootste Zweedsclie blad in Finland was, voor altijd verboden, en tegelijk is Wiborgs Bladet verboden voor een .maand en Koitar voor twee maanden, terwijl Viipurin Sanomat alweer een waarschuwing heeft gekregen. Een groot aantal mannen, werklui met het hoofd en met de handen, staan dus v/eer op straat, en de gelegenheid om, een verzekeringsmaatschappij tegen dergelijke maatregelen te stichten heeft men hun benomen. Gelukkig zullen zij niet in den steek worden gelaten. En dat de Finsehe pers niet zal zwichten, maar zal blijven doen wat zij haar plicht acht, heeft haar eenstemmig bè- sluit tegen Frenckel's handelwijs be wezen. De toorn over de daden van een duisterling en geweldenaar als Sjipóf, wordt verdrongen door de bewonde ring voor het manmoedig en edel ge drag van de Finsehe dagbladschrij vers. De prins van Cambodja. In de Politique coloniale worden eenige nadere bijzonderheden over den prins van Cambodja, Jukanthor, gege ven. Hij moet, diensvolgens, een van do talrijke zoons van koning No rodom zijn en door zijn vader alleen naar Parijs gezonden zijn om de ten Vredescongres on Armenië. De eerste commissie van het Vredes congres te Parijs Hoeft aan de verga dering hot volgende besluit voorge steld „Het congres, kermis genomen heb bende van een verhandeling over Ar menië, uit het gevoelen dat do Armeeii- scbo gruwelen behoeven tot de afschu welijkste, daden die in den laatsfen tijd zijn gepleegd betuigt de oiigelukkige Armeenschc natie zijn deelneming en spreekt den wensch uit dat de Otto- mansche regeeving verplicht zal wor den om de onverjaarbare rechten van de Armeniërs, die gewaarborgd wor den door de verdragen van San Ste- fano cn Berlijn, te eerbiedigen." Al gem oene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Volgens bericht uit Lourengo Marquez aan dc „Daily Telegraph" zal Eioff's gezin met c!e stoomboot Kanzier vertrekken. Zij mogen hun grootvader Kruger niet verge zellen. Naar de „Standard" uit Durban verneemt, wordt verzekerd dat commandant Botha onlangs een boodschap naar Vrijland heeft ver zonden cm uo militaire gezagheb bers mee te doelen dat hij, als het verwoesten van Hollandsche hoe ven in den omtrek aanhield, zich wreken zou door konvooien aan te vallen en buit te maken. Wat bij de Jagersdrift gebeurd is, bewijst dat dat geen looze bedreiging was. Wolseley heeft in de Londensche kranten een brief laten piaalsen, waarin hij het publiek verzoekt de terugkeerende soldaten niet op geestrijke dranken te onthalen. „Ik vertrouw", zegt Wolseley, „dat on ze welkomstgroet aan onze dappere soldaten die uit den oorlog terug- keeren, iets beters kan zijn dan eenvoudig een aansporing om te veel te drinken." CHINA Dc Nederlandsche oorlogschepen „Nederland"' en „Hollandhebben plotseling bevel ontvangen naar; Swatow en Amcy te vertrekken het oorlogsschip „Piet Hein" blijft j te Sjanghai. Naar Wolff's bureau uit Was hington verneemt, is daar geen aan de mogendheden gericht voorstel van Frankrijk in zake China ont vangen. Een der vreemde ambtenaren heeft bericht ontvangen dat Sjan- hai-kwan door de Russen en de Duitschers ingenomen is. Uit Milaan werdt bericht, dat daar vijf mannen zijn in hechtenis geno men, van welke een zekere Jean Mili- che, uit Dalmatië, een dolk er: een re volver bij zich had en veel geld. Het vijftal kwam uit de Vereenigde Staten, en beweert eerst op de boot met elkaar in kennis te zijn gekomen. Zouden er weder anarchisten-vervolgingen wor den ondernomen Bii F.rzirurian werden onlangs de be- Stadsnieuws Haarlem, 5 Oct. 1900. De heer S. P. Swart alhier slaagde 1 October voor het examen stenographic, oorspronkelijk Nederlandsch alfabe tisch kortschrift Groote, diploma 3e kl., zuiver en correct schrift. Mej. Marie M. \an Gelder, die Maan dag in de Groote Kerk alhier eene uit- voering geeft, was langen tijd als le dramatische zangeres aan de Neder landsche Opera te Amsterd. verbonden. Haar optreden was meermalen een vol komen succes, steeds echter deed zij zich kennen als ernstige, degelijke kunstenares, voor wie de kunst niet alleen middel'maar ook doel is. Dat bleek uit critieken in binnen- en bui- lenlandsche bladen op de meest ondub belzinnige wijze. Op jeugdigen leeftijd woonde zij aan de Zaan, alwaar wijlen haar vader, da lieer Gorardus Martinus van Gelder, gevestigd was als muziek-onderwijzer, Gedurende hare kinderjaren ontving zij haar eerste muziek-ondcrricht van wijlen haar vader, na diens overlijden in Amerika woonachtig zijnde, ver- volgde zij hare muzikale opleiding aan liet Conservatorium te Boston, waar zij onder Signor Rololi het diploma be haalde voor zang, piano, theorie en harmonie. Vervolgens zette zij hare studiën voort onder leiding van Prof. Hans Jung (Duitsche school) en later onder, Mevr. Lankow—Pietsch, (Garcia me thode). Mej. Van Gelder verwierf véél suc ces in Amerika als concert- en orato-! rium-zangeres, zij genoot tevens de hooge onderscheiding verscheidene jaren als kerkzangeres geëngageerd ta zijn in New-York als soli-soprano van kwartet en koor. As Opera-zangeres is mej. Van Gel der bekend, doch willen wij nog mel den dat zij in 189G te Bern haar debuut maakte als Mathilda in Wilhelm Teil. Vervolgens trad zij in pl. m. zestien verschiilende hoofdpartijen op. Haar Opera-repertoire bevat thans dertig partijen. Abattoir. Woensdag is de abattoir-commissie van haar reis teruggekeerd. Zij beeft een bezoek gebracht aan Roermond, Kleef en Dusseldorf. Van bare bevin dingen kunnen wij het volgende mede-, deelen. Roermond, eene plaats van 14,000 inwoners, bezit een zeer aardig abattoir, dat een i jaar in exploitatie; nu reeds zijn onkosten dekt. Het abat toir te Kleef verecnigt ook veel goede 1 dingen in zich, hoewel het dc commis sie tocli niet geheel aanstond. Een der beste afdeelingen was de koelkamer, waar 't vleescli 3 a 4 maanden lang kan bewaard blijven. Het slachten ge schiedt op niet pijnlijke wijze met een slachtmasker. De ijsfabricatie ge schiedt door de stoomketel van liet abattoir, die tevens het bedrijf elec-; trisch verlicht. liet abattoir te Dussel dorf is een ideaal wat betreft de inrich ting. liet is samengesteld naar da nieuwste inrichtingen die in verschil lende abattoirs bestaan, en vereenigf dus al de goede eigenschappen in zich, die de genoemde abattoirs bezitten. Voor Haarlem is het te groot, doch wan neer het in evenredigheid met Haarlem gebouwd wordt, dan krijgt men hier een abattoir, dat voldoet aan de nieuw ste eischen des tijds. In de koelkamer hing 20,000 kilo vleesch, en het rook er zoo frisch als in de luchtigste, ruimste vertrekken. Door eene klaarinrichting wordt het vuile afvoerwater zoodanig gereinigd, dat het als bactereologisch zuiver te voorschijn komt. Van water verontreiniging kan dus geen sprake zijn. In de koelkamer heerscht eene temperatuur van 1, 2, 3 graden boven liet vriespunt, zoodat bet vleesch nim mer kan bevriezen. Verder is aan het abattoir eene schei kundig laboratorium verbonden, waai? het viöpsch wordt onderzocht, wanneer

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1